Wandgedierte. Buikpraatje. Hei Betekfttfkste 53e 'Jaargang No. 15985 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 5 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 Augustus. Een Engelsch geval. Een klein meisje van dertien jaar, wonend te Manchester, heeft in een schoolopstel ge zet dat Engeland het mooiste land ter we reld is. De onderwijzer vindt dat goed en zegt er niets van. De schoolopziener komt. krijgt het opstel toevallig in handen en valt over de passage. Hij is een schoolopziener met moderne ideeën: hij heeft ook voor zich zelf nagedacht, hetgeen altijd een gevaar lijke geschiedenis is en iemand veel last kan veroorzaken. „Dergelijke opvattingen", zegt de schoolopziener, „hebben tot de grootste ellende in de wereld geleid. Zij hebben oor logen veroorzaaktenz." De school neemt dit niet. De ouders van het meisje nemen het niet. Wel verdikkie, is Engeland dan soms niet het mooiste land ter wereld? Het komt in nationalistische kranten, die den schoolopziener te lijf gaan. Conservatieve pai'lementsleclen maken er zich vreeselijk dik over en stellen vragen aan de regeering. De regeering moet zich verant woorden in het Lagerhuis. Het kind-van dertien wordt naar Londen gesleept om de zitting bij te wonen. Rijen persfotografen wachten het op. Rijen reporters trachten het te interviewen. Het zegt niet veel, want het weet niet veel. Het is pas dertien. ..Hoe vind je Londen?" vragen de reporters. Daar geeft het kind geen antwoord op. Het heeft Londen nooit eerder gezien, zelfs nu nog niet gezien, want het is pas in het station. Ook hebben de groote menschen vergeten het te zeggen, dat het in zoo*i geval moet antwoorden: „Londen is de mooiste stad ter wereld". In het Lagerhuis moet het kind wel een raren indruk van de groote menschen hebben gekregen. De onderstaatssecretaris van On derwijs, belaagd door verscheidene volwas senen met „Sir" voor hun naam, zegt dat hij de uitlating van den schoolopziener niet goedkeurt, maar dat de regeering evenmin in de zaak wil optreden. Dat wil zeggen: de re geering wil den schoolopziener niet ontslaan. „Shame! Shame!" roepen daarop, de grijze lie eren met Sir voor hun naam, hetgeen wel geen erfelijke adel titel is maar hen nochtans voor het leven riddert. En „Shame!" komt overeen met „Schande!" zoodat de ridders het' dus een schande vinden dat de school opziener niet ontslagen wordt, hetgeen een kind van dertien nogal raar moet aandoen, al was die schoolopziener niet erg aardig tegen haar geweest. Dan is het ineens uit, en ze mag weer terug naar Manchester. Een zot geval, zegt het buitenland, en snapt er niet veel van. Het flegmatische, zelfbe wuste, rustige Engelsche volk onwaardig, zegt het buitenland. Stel je voor dat je een opstelletje van een kind van dertien in een Lagerhuis-debat betrekt.. Maar de meeste Engelschen zullen dit niet zoo zot gevonden hebben, want die school opziener heeft een trap gegeven tegen het heiligste aller Engelsche huisjes. Eigenlijk tegen twee heilige huisjes tegelijk. Het eerste is de overtuiging, dat alles wat Engelsch is beter is dan alle andere dingen ter wereld. In de eerste plaats is dat dus Engeland-zelf. Het is het mooiste land ter wereld. Men aanvaardt dat als iets dat vanzelf spreekt. Tweemaal twee is vier, de rechte lijn is de kortste afstand tusschen twee punten, Engeland is het mooi ste land ter wereld. Aan zulke dingen kan geen twijfel bestaan. Heiüg huisje nr. 2 is de beperktheid van het volksonderwijs. De Engelsche conservatie ven voelen voor dit onderwijs, dat zoo alge meen en dus zoo duur is ook. eigenlijk nog maar altijd heel weinig. Niet zoozeer omdat zij „het volk dom willen houden" dan wel om dat de Engelsche waardeering van het begrip Kennis een geheel andere is dan bv. de Hoi- landsche. In ons land is het vergaren van aan geleerde kennis een onbetwist voordeel, en wordt de man die veel uit boeken weet zeer hoog aangeslagen. De Engelsche meening ten aanzien van vér-doorgevoerde geestesontwik keling is een geheel andere. Dit moge voor een Duitscher, een Franschman, een Hollan der moeilijk te begrijpen zijn het is niette min een feit. Terecht heeft dr. Renier er in zijn merkwaardige studie van het Engelsche volkskarakter, getiteld „The English are they human?" een hoofdstuk aan gewijd onder den titel „Niet te knap". In Engeland zegt Renier, beschouwt men den buitenlander als „clever", als knap, maar dit houdt geen loftuiting in. Tegenover menschen van scherpen, van spran kelenden geest vooral staat de Engelschman veelal ietwat achterdochtig, en zeer gereser veerd. En de conservatieve Brit vooral moet van al dat doorgedreven onderwijs niet veel hebben. De tijden hebben er niettemin toe genoopt. Maar het onderwijs moet geen gekke dingen gaan doen. Dan is het mis. Dus mag een school opziener zeker geen aanmerking maken op de verklaring van een meisje-van-dertien (dat nog nooit een ander land had gezien) dat Engeland het mooiste land ter wereld is.. Wij Hollanders behooren tot de weinigen die van harte om het geval kunnen lachen. Want wat zeggen de Duitschers van Duitsch- land, de Italianen van Italië, de Amerika nen van Amerika? Haast ieder land schalt van de zelfverheerlijking. Trouwens, zijn wij er zelf heelemaal vrij van? Verkeeren niet de meesten onzer dan toch wel in den waan, dat wij eigenlijk het braafste, degelijkste volk ter wereld zijn? In dit Engelsche geval kan men er zich al leen over verbazen, dat de nationale zin-voor humor zulk een malle vertooning niet heeft kunnen voorkomen. De meening van een kind-van-dertien als inzet van een Lagerhuis debathet is wel een beetje al te erg. Wat den schoolopziener betrefthij heeft zijn waarschuwing beet. Een dapper man. strevend naar waarheid Erg ge- vaarlijk: de waarheid. Enfin, hij mag nou nog blijven. R. P. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Kamerfractie zal afwachten. Waf Dinsdag 17 September zal brengen. Dan wordt een besluit genomen. In het gebouw van de Tweede Kamer heeft de Katholieke Kamerfractie vergaderd ter bespreking van den politieken toestand, inge treden door de ambtsaanvaarding van de le den van het extra-parlementair kabinet-Co- lijn in zijn huidige samenstelling. Overwogen werd o.m. de vraag of er aan leiding is tot den voorzitter der Tweede Ka mer het verzoek te richten de Kamer bijeen te roepen- In verband met de mededeeling in de radio-rede van dr. Colijn, dat het Kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Sta- t.en-Generaal zou kenbaar maken, werd het van de zijde der Kamer fractie juister geacht, behoudens bij zondere omstandigheden, deze me dedeeling af te wachten en dan te overwegen of het wenschelijk is, in de Kamer voor te stellen, de troonrede met een adres van antwoord te be antwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. Kind ging een brandend huis binnen. In de vlammen om het leven gekomen. In een schuur van den landbouwer A. S. te Terheijden brak een dezer avonden brand uit. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat wel dra de stal en ook de boerderij in vlam ston den. De landbouwer, die met twee dochtertjes en zijn vader thuis was, kon zich met zijn huisgenooten met groote moeite uit het bran dende perceel redden. Doordat het rieten dak van de schuur op de brandkraan was gevallen, duurde het eenigen tijd, voordat de brandweer water kon geven. De drie gebouwen werden geheel door het vuur vernield. Twee varkens, huisraad en landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De echtgenoote van S. vond bij haar terugkeer uit Hooge Zwaluwe, waar zij een feest had bijgewoond, haar wo ning brandende. Toen de brand gebluscht was, miste men een der meisjes, terwijl de landbouwer zeker wist, dat zij naar buiten was gebracht. Men is daarop in de smeulende woning gaan zoe ken, en daar vond men, tot aller groote ont steltenis. het verkoolde lijkje van het 7-jarig kind. Het schijnt onopgemerkt in het bran dende huis te zijn teruggeloopen en is daar op noodlottige wijze omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. DEFECT AAN SCHOORSTEEN VEROOR ZAAKT BRAND. Zondagmorgen 10 uur brak, vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen, brand uit in de boerderij van den landbouwer H. Maas, gelegen op het z.g. Heezeland onder de gem. Heijen. Het vuur vond gretig voedsel in den pas binnengehaalden oogst, welke geheel in vlammen opging, een groot gedeelte van den inboedel ging mede verloren. Een kalf kwam in de vlammen om. Ook de vracht auto van den heer Maas werd door het vuur vernield, terwijl tevens twee bankbiljetten die de zoon van den landbouwer Zaterdagavond op zijn kamer had gedeponeerd, verbrand zijn. Een paard en twee koeien konden bijtijds wor den gered. De vrachtauto was niet, de inboedel slechts laag verzekerd. Aardschokken op Sumatra. SABANG, 3 Augustus (Aneta). Heden morgen 7 uur 45 werd een lichte aardbeving gevoeld. Er werd geen schade aangericht. MEDAN. 3 Augustus (Aneta). Heden morgen om 7 uur 42 werd een vrij sterke aardbeving gevoeld, die ongeveer een minuut aanhield. Boomen zwaaiden en klokken stoiv den stil. Voor zoover bekend werd geen schade aangericht. Het sterkst werd de beving gevoeld te Brastagi en de omgeving van de Sibajak, welke berg vermoedelijk de oorzaak is van de beving. KOETARADJA, 3 Augustus (Aneta) He denmorgen om 7 uur 45 werden hier vrij he vige aardschokken waargenomen. BATAVIA. 3 Augustus (Aneta). Het Me teorologisch Observatorium registreerde hedenmorgen om 8 uur 43 Java-tijd een zware beving uit het Westen op een afstand van 2100 K.M. Verkeerslichten op Verwulft gaan in werking. In den beginne als proef. Vanmorgen zagen wij de lichten aan de verkeersma-sten op en nabij het Verwulft opgloeien en uitgaan. Als antwoord op vra gen van verschillende abonné's kunnen wij mededeelen dat hieruit, op te maken is. dat de lichten inderdaad binnenkort in werkin< zullen treden. Zooals wij eenigen tijd gele den schreven, lag het in de bedoeling in de eerste week van Augustus met de automati sche regeling een begin te maken. Na maanden van grooten rommel op een der drukste Haarlenrsche verkeers-knoop- punten, komt nu het resultaat van den ar beid aan den dag. Automatisch zal van nu af het verkeer worden geregeld. Automatisch.... Nog zal wel eenigen tijd hulp van politieagenten noodig blijken, doch binnenkort zullen de roode, groene en gele oogen aan de twaalf masten om en op het Verwulft alleen vertellen, wie er rijden mag en wie stoppen moet. Waarschijnlijk zal spoedig officieel worden proefgedraaid. Men moet dan niet meenen dat alles direct volmaakt zal wezen. In de eerste plaats zal menige autobestuurder en fietser nog moeten wennen aan de lichtsig nalen, maar ook zal de automaat nog wel eens gesteld moeten worden, al naar de praktijk de verkeersfrequentie aanwijst. Automatisch zijn de verkeerslichten wel, maar geenszins zoo, dat zij nooit meer anders zouden kunnen worden gesteld. Spoedig komen wij uitvoeriger terug op de eerste Haarlemsche verkeerslichten. Op de proef van het Verwulft. Bijslagregeling voor het Bloembollenbedrijf Ook voor Haarlem van kracht. Met ingang van 5 Augustus is bij ministe- rieele beslissing ook voor Haarlem van toe passing verklaard de bekende en reeds eer der gepubliceerde loonbijslagregeling voor het bloembollenbedrijf. Formulieren, waarmede kan worden aangevraagd om onder deze re geling to mogen vallen, zijn voor werkgevers verkrijgbaar aan de Gem. Arbeidsbeurs. Hoof- manstraat 17. alwaar eveneens alle gewensch- te en benoodigde inlichtingen zullen worden verstrekt. PERSONALIA Voor het examen van het Ned. Instituut van Belastingconsulenten te 's-Gravenhage slaag de voor het volledig diploma Belastingconsu lent onze stadgenoot de heer G. J. Derks. De heer W. M. Heylman, te Haarlem, slaagde voor het examen Fransch L. O. Voor handteekenen L. O. slaagde te 's-Gravenhage mej. M. H. van Beek, te Haar lem. EXAMEN HANDENARBEID Opgave van 2 en 3 Augustus. Geëxamineerd 14 m. candidaten. Afgewezen 3. Geslaagd de heeren P. M. Cuppen. D. Eisma. A. G. Hoore- man, G. Driessen, J. H. L. van de Ven. J. Burg man. en H. Elzinga, allen te Amsterdam. H. A. T. Gerrits en J. van Rheeden, beiden te Bus- sum. E. T. Gabler te Hilversum en J. E. Lieve te Haarlem EXAMENS HOOFDAKTE Opgave van 3 Augustus. Geëxamineerd 4 vr. en 4 m. candidaten. Afgewezen 3. Geslaagd mej. E. J. G. Sutman, Bloemendaal en de hee ren J Riemersma. Urk, J. de Vries, den Kel der, M. A. van Willengen, Monnikendam en R. Windsma, den Helder. (In Belgrado zal op 1 September een internationaal concours voor buiksprekers toorden gehouden, waarvoor talrijke deelnemers wor den verwacht). Ik heb steeds gepasten eerbied Voor de vrouw of voor den man, Die (wat niet zoo'n groote toer is) Iets wel kan. dat ik niet kan. Daarom heb ik alle achting Voor het buiksprekerstalent, Deze kunst is als zoovele Mij volslagen onbekend. Maar het wordt daar in Belgrado In September een festijn Waar ik, om 't zoo uit te drukken, Vurig hoop niet bij te zijn. Neen, mij kan het niet bekoren, Die buikpraatjesmakerij. Wie wenseht er in deze tijden Nu nog zulke opspraak bij. Ik vind. onder ons gebleven, Dat. als je te luistren staat. Je niet slechts wil hooren spreken, Maar ook zien wie tot je praat. 'k Wil geen conversatie voeren Waarbij dat althans niet kon, Ik ontvang mijn informatie Graag uit onverdachte bron. Ik voor mij doe trouwens alles, Wat mij ter beschikking staat. Om te waken dat mijn buikje. Niet te duidlïjk „spreken" gaat. De inbrekers vluchtten. Maar werden toch gearresteerd. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur werd per telefoon aan den politiepost te Overveen medegedeeld dat er waarschijnlijk inbrekers waren in de woning yan..Ds. van Dijk aan net- Kerkplein no. 2 alhier. Onmiddellijk zijn een hoofdagent en drie agenten als ook een rijksveldwachter er op uit gegaan. De inbrekers hadden al de vlucht genomen. Het afzoeken van de omgeving had evenwel tot gevolg dat even later twee man nen te weten de 27-jarige W. en de 24-jarige J. zijn aangehouden, die als verdacht van deze poging tot inbx-aak naar het bureau van politie zijn overgebracht en ter beschikking van de justitie zullen worden gesteld. Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken dat zij zich ook hebben schuldig gemaakt aan een inbraak aan den Midden Duin en Daalsche- weg. Dr. Colijn ontvangt burge meester Waugh. Audiëntie bij de Koningin kon niet doorgaan. De burgemeester van Albury en zijn echtge noote zijn hedenochtend om half elf door den minister-president dr. Colijn ontvangen. De minister onderhield zich op zeer hartelijke wijze gedurende bijna een half uur met den heer en mevrouw Waugh. Na het bezoek bij minister Colijn begaf de burgemeester van Al bury zich naar burgemeester De Monchy van Den Haag, door wien hij eveneens op zeer hartelijke wijze begroet werd. De heer Waugh, die den wensch te kennen had gegeven door de Koningin in audiëntie te worden ontvangen, ontving bericht, dat het de Koningin niet mogelijk was hem heden nog te ontvangen, zoodat de verzochte audiëntie niet kon doorgaan, aangezien de Koningin morgenochtend ons land verlaat voor haar verblijf in Schotland. De heer Waugh is ook voornemens zich naar Schotland te begeven en heeft de hoop uitgesproken, dat hij de Koningin in Schotland zal kunnen ontmoeten. BOOTTOCHT VAN ST. CAECILIA. De R.K. Harmonie „St. Caecilia", Haarlem - Noord organiseert Zondag 11 Augustus ee' boottocht naar Bergen en Schoorl. Twee or kesten zullen de gezelligheid verhoogen. en aantal negervliegers uit de negerwijk van New-York heeft zich aaneen gesloten om in dienst van den Abessynischen keizer te treden. Onder hen bevindt zich ook een vrouw, Lola Jackson (geheel links). In een groote rede te Keulen uitte dr. Goeb- bels dreigementen aan het adres der joden en geestelijken. pag 8 Aan de DanzigPoolsche grens neemt de spanning toe De Russische vlieger Lewanefski is niet Kcslaagd in zijn vlucht naar Amerika via de Noord pool. pae 8 Zet Brazilië den buitenlandschen schulden- dienst stop? pag 8 Het snelverkeer maakte weer slachtoffers. I>ag. 7 Bezuinigingsontwerp pas in October aan de orde? pag. 7 Albury's burgemeester in ons land. pag. 7 Dc S.D.A.P. wenseht Kamerontbinding. pag. 7 De R.K. Kamerfractie wil blijven wachten op Dinsdag 17 September. bag. 1 De verkeerslichten op het Verwulft te Haar lem gaan in werking. pag- 1 Verschillende recordverbeteringen bij de Ne- derlandsche athietiekkampioenschappen. pag- 6 Dc cricketwedstrijd Nederlandscli ElftalFree Foresters is in een draw geëindigd. pag. 4 Laatste Berichten- pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een Engelsch geval. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: De dood van Von Gerlach. Dag. 8 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het Russische Vakver- eenigingswezen. pag. 7 E.: „De drie knappe jongens". pag. 9 Bekende Haarlemmers: De heer J. A. Kaart Sr. pag. 7 De spanning tusschen Dantzig en Polen. S. A. en S. S. te Dantzig gereed voor alarm. DANZIG. 4 Augustus CA. N. P.) De natio naal socialistische partij te Danzig heeft gis teren een dringend mobilisatiebevel uitgevaar digd voor alle strijdafdeelingen van SA en SS in de vrije stad. Zij moeten zich volledig ge reed houden en niemand van deze afdeelin- gen mag het gebied van Danzig verlaten zonder speciale vergunning van het na/t. soc. hoofd kwartier. De SA en SS van Danzig omvatten in totaal ongeveer 5000 man. Gelijk inmiddels reeds ge meld is. is de Poolsche grens gisteren om 12 uur gesloten voor alle goederen, die uit Dan zig komen. Danzig blijft echter open voor goe deren uit Polen. Versterking der Poolsche grenswacht te Dirsjau. WARSCHAU. 5 Aug. De Poolsche grens wacht te Dirsjau is een der belangrijkste punten voor het grensverkeer tusschen Dant zig en Polen. Volgens berichten in de Pool sche bladen zullen alle uit Dantzig komende goederenzendingen te Dirsjau aan een ern stige controle owrden onderworpen. Uit Dantzig komende goederen, welke door de Poolsche douane niet zullen worden doorge laten, zullen worden aangehouden en in be slag genomen. Het notariaat van Mr. Slingenberg. Wij hebben dezer dagen geïnformeerd naar inr. Slingenberg's positie ten opzichte van zijn notariaat, nu hij tot Minister van Sociale Zaken benoemd is, en ontvangen in antwoord op deze vraag thans de volgende mededeeling: „Gedurende den tijd dat Mr. Slingenberg als Minister van Sociale Zaken optreedt zal hij ziin notariaat niet uitoefenen. Aangezien een Ministersambt als regel niet langer duurt dan een zittingsperiode van de Tweede Kamer, en van de tegenwoordige zittingsperiode reeds meer dan de helft verstreken is, zal geen ont slag uit het notarisambt worden aangevraagd, doch is door Mr. Slingenberg een verzoek tot de ten deze bevoegde autoriteiten gericht, om als notaris verlof te verkrijgen, zulks onder aanwijzing van een plaatsvervanger geduren de dien verloftijd. De Voorzitter van de Kamer van Toezicht, die in deze de bevoegde instantie is. is met vacantie tot ongeveer medio Augustus. Dien tengevolge is geen beslissing op het verzoek te verwachten vóór diens terugkomst. Ook de rechtspraetijk als advocaat zal ge durende het ministerschap, zooals van zelf spreekt, niet worden uitgeoefend Ontslagaanvrage van Mr. Del Baere. Met ingang van 1 October a.s. Naar wij vernemen heeft Mr. W, G. Del Baere. Kantonrechter alhier, aan de Ko ningin eervol ontslag uit zijn functie ge vraagd met ingang van 1 October a.s. Mr. Del Baere werd 31 October 1868 te Schiedam geboren en studeerde te Leiden, waar hij in 1892 promoveerde. Van 18931900 was hij rechterlijk ambte naar in Indië en daarna bekleedde hij ver schillende rechterlüke functies in ons land. Sedert 1914 is hij Kantonrechter te Haarlem. Mr. Del Baere is ook lid van het College van Regenten over de gevangenissen en van de Kamer van Toezicht op de notarissen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1