Nieuw licht op de Caai-ramp. JOH. SWAALF Nieuwe Gracht 78 Haarlem DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 HAARDE M'S D A G B D'A D 3 Passagier maakte aanteekeningen. Toestel door ijsvorming tot laag vliegen gedwongen? Naar het A.N.P. ter oore komt, zijn de beide 'deskundigen der regeering dr. ir. van der Maas en ir. van der Heyden, die een onder zoek hebben ingesteld naar de oorzaak van de vliegramp met de „Gaai" in den San Ber- nardino-pas op 20 Juli j.l., met hun rapport gereed gekomen. Zij zullen de resultaten van o hun onderzoek ter kennis van den minister van Waterstaat brengen. Voorts vernam het A.N.P. nog, dat bij een nader onderzoek tusschen het wrak van de „Gaai" een aanteekenboekje is gevonden, dat toebehoord heeft aan één der omgekomen passagiers. Deze heeft tijdens de vlucht zijn in drukken opgeschreven en zelfs zeer kort voordat het ongeval plaats had, zijn er aanteekeningen omtrent de omstandigheden, waarin de „Gaai" op dien noodlottigen Zaterdag in het Zuiden van Zwitserland verkeerde, gemaakt. Deze aanteekeningen zijn van groot belang gebleken bij het onder zoek naar de juiste toedracht der CHEVROLET met de beroemde Fisher Carrosserie, biedt U het hoogste comfort. Stalen dak en tochtvrije ventilatie. ramp. Reeds dadelijk na het tragisch ongeval werd van de zijde der vliegdeskundigen de vraag gesteld „Waarom vloog de piloot zoo laag en waarom is hij in plaats van over de bergen tusschen de bergen gevlogen?" Van Zwitser - sche zijde is zelfs ernstige critiek uitgeoefend op het feit, dat de piloot zich tusschen de bergen gewaagd zou hebben. De beide deskun digen stonden echter reeds van het begin af aan op een ander standpunt. Uit de verschil lende gegevens, waarover zij beschikten, meenden zij te mogen afleiden, dat Van der Feyst inderdaad op groote hoogte had ge vlogen. doch door meteorologische omstan digheden gedwongen is geworden te dalen. Een kwartier na het vertrek uit Milaan was de „Gaai" op 1800 meter hoogte en volgens him berekening zou de machine zich boven de Alpen op ongeveer 4000 meter hebben be vonden. Deze meening van de beide deskun digen vindt nu haar bevestiging in de aanteekeningen van den passagier. Deze beschrijft hoe de „Gaai" op groo te hoogte aanvankelijk over de Alpen vloog, doch tengevolge van de ijsvor ming en buitengewoon slechte weers omstandigheden gedwongen werd naar beneden te gaan, waardoor het toe stel tusschen de bergpassen kwam. Het origineel der aanteekeningen zal bij het rapport gevoegd worden. Motorrijder verloor de macht over het stuur. Bij botsing met een boom gedood. Woensdagavond omstreeks half zeven heeft in de Soesterbergschestraat nabij het Sana torium „Zonnegloren" te Soest een ernstig motorongeluk plaats gehad, dat aan den 19- jarigen J. A. Veldhuizen uit Deventer het le ven heeft gekost. Veldhuizen, die als dienstplichtig soldaat bij de Luchtvaart afdeeling te Soesterberg in garnizoen lag, zou met een vriend een toertje naar Amsterdam maken. Volgens ooggetui gen, oa. een surveilleerend agent van politie reed. V. met zeer groote snelheid. In den bocht nabij „Zonnegloren" gekomen geraakte hij. waarschijnlijk door de groote snelheid die hij had, de macht over het stuur kwijt, kwam in het mulle zand terecht en botste vervolgens met zijn motor tegen een boom. Hij was bijna op slag dood. De duorijder, eveneens een dienstplichtige van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg bleef ongedeerd. Het motorrij wiel werd slechts licht beschadigd. Meisje lette niet op. Woensdagmiddag omstreeks zes uur is het zes-jarig dochtertje van de familie Van Schijndel, in de Dubbeldamstraat te Raams- donkveer door een vrachtauto gegrepen en gedood. Het kind, dat den weg wilde over steken, had niet genoeg gelet op het nade rende verkeer. Kind door auto gegrepen en gedood. Het dochtertje van de familie v. d. B. is op len provincialen weg te Asten (N.B.) door een vrachtauto gegrepen. Het kind was op slag dood. Nog" geen ec.-technologisch instituut in Zuid-Holland. Ged. Staten wensclien op de plannen der regeering te wachten. CONSULAIRE DIENST. De vice-consul der Nederlanden te Bourgas (Bulgarije), de heer N. Alexandroff, is over leden. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer Riccardo Anzilutti. De consul-generaal der Nederlanden te Ma drid, de heer E. Traumann, is met verlof van zijn post vertrokken. De vice-consul aldaar, de heer F. Schlosser, is belast met de waar neming van het consultaat-generaaJ „Klein Oss" werd berecht. Bende pleegde tal van misdrijven. Roofovervallen stonden nog op het programma. Voor de rechtbank te Zwolle hebben verschillende leden van èen bende terecht gestaan, die gedurende tal van jrane de omgeving van Oldenbroek en Doornspijk onveilig heeft gemaakt met het plegen van kippendiefstallen, het stelen van koper van de schietterrei- nen te Oldenbroek, van konijnen, van geld en van dekens en linnengoed uit het kamp van de Ned. Christ. Stu denten Vereeniging te Nunspeet e.d. Verschillende dier gevallen gingen met braak gepaard. Bij de ontmaskering der bende ging er 'n zucht van verlichting op in de be trokken streek. Met betrekking tot den aard der verschillende diefstallen en inbraken en de veelvuldigheid daarvan sommige werden tien jaar geleden gepleegd sprak men reeds van „Klein Oss". Bij het onderzoek bleek tevens, dat de bende nog eenige roofovervallen op haar lijst had staan, waartoe men auto's wilde laten ver ongelukken en dat zekere Van der Meulen te Oosterwolde de leider en aanvoerder van de bende was. Woensdag hebben de leden terecht gestaan, waarbij de volgende straffen werden geëischt: Tegen Van der Meulen 4 jaar gevangenisstraf; tegen E. v. S. 3 jaar; F. B. 3 jaar; G. van der B. 1 jaar; L. D. 1 jaar; W. v. d. B. 3 jaar; D. V. 1 jaar; A. N. 1 maand en J. M. twee weken gevangenisstraf. Allen wonen te Olden broek en omgeving. Tegen E. de L. te Harderwijk wegens heling van koper werd 100, subs. 50 dagen hechte nis geëischt. Als men de zwemkunst niet goed machtig is. Woensdagmiddag is in het riviertje de Aa te Brouwhuis onder de gemeente Bakel de 18-jarige W. van Veghel uit Helmond bij het zwemmen verdronken. In de Waal bij Nijmegen is verdronken de 27-jarige A. W. uit Nijmegen, vader van vijf kinderen, die vermoedelijk bij het visschen te water is geraakt. Woensdagavond omstreeks negen uur is de 11-jarige jongen M, Wittebrood uit Uitgeest in de Beemsterringvaart onder de gemeente De Rijp, terwijl hij bij het spelen, naar iets wilde grijpen over boord gevallen en verdron ken. Na eenige uren dreggen is het lijk door de politie opgehaald en naar het gemeentehuis te De Rijp overgebracht. Woensdagmiddag omstreeks half vijf was de 21-jarige mej. Visser uit Bussum in de z.g. Dobbertjeskom te Muiderberg bezig de begin selen van de zwemkunst aan te leeren. Plot seling verdween zij in de diepte. Een lid van de Amst. Reddings Brigade, P. M. J. Schraa, die toevallig aanwezig was, zag dit en be dacht zich geen oogenblïk. Hij dook de dame na en hij mocht er in slagen haar op te halen. Na haar tot bewustzijn te hebben gebracht, heeft hij de juffrouw naar een der ziekenhui zen te Bussum gebracht. KIND TUSSCHEN KAR EN MUUR BEKNELD GERAAKT. Toen de landbouw^* J. van Beers te Oostel- beers een kar haver achteruit in de schuur reed, na zich vergewist te hebben, dat er niemand in den weg stond, wilde plotseling zijn zoontje Anton, oud 8 jaar, nog langs de kar naar buiten loopen. Hij raakte hierbij tusschen de kar en den muur en werd be wusteloos opgenomen en naar binnen ge dragen. Het jongetje is aan zijn verwondin gen overleden. Regeering volgt N. S. B.-orga nisaties ,,met aandacht". Antwoord op vragen van den heer Van der Heide. De heer van der Heide lid der Tweede Ka mer. heeft onlangs, in verband met „een door de Nationaal-Socialistische Beweging geno men besluit tot oprichting van een nieuwe or ganisatie. welke bij een eventueel verbod van de weerafdeelingen in de plaats daarvan zou kunnen treden", aan de regeering vragen ge steld. Minister Van Schaik heeft hierop thans het volgende geantwoord: „De regeering volgt de oude en nieuwe orga nisaties van de Nationaal-Socialistische Bewe ging met aandacht. De bedoelde „troepen" zijn, voor zoover bekend, geen zeer nieuwe organi saties in de N. S. B. en niet bestemd of ge schikt om bij een eventueel verbod van de W. A. daarvoor in de plaats te treden en naai den schijn naast de N. S. B. te staan. De bedoelde groepen, ook wel eens doch naar het oordeel van de N. S. B. ten onrechte ..stormtroepen" genoemd, hebben naar is gebleken in de eerste plaats tot doel colpor teurs te beschermen, al bestaat wellicht de. mogelijkheid, dat zij vroeg of laat in feite een ruimer arbeidsveld vinden. Hoewel binnen die groepen naar een strenge discipline wordt ge streefd en de aanneming van leden met inacht neming van bijzondere eischen van geschikt heid voor het door de N. S. B. beoogde doel ge schiedt, schijnt het voorshands nog minder juist haar een militair of semi-militair karak ter toe te kennen. Afgezien van den al dan niet on-Nederland- schen aard eener organisatie blijft de regee ring van oordeel, dat groepsvorming, die in werkelijkheid een militair of semi-militair karakter zou gaan dragen, door de Overheid dient te worden tegengegaan. Zij zal niet na laten dienovereenkomstig de noodige maat regelen te treffen en, indien noodig, voorstel len te doen." (Adv. Ingez. Med.) Koninklijke familie hartelijk verwelkomd. Groote belangstelling voor het bezoek aan St. Fillans. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn te Criewf aangekomen met een gevolg van vier personen. Op het station werden zij verwelkomd door den Nederlandschen ge zant te Londen Jhr. mr. De Marees van Swinderen en mevrouw en den Nederland schen consul te Dundee den heer Farquéhar- son. De volgende woorden stonden als welkom aangebracht: Ceud Mille Fail te Duibh", welke Schotsche woorden beteekenen 100.000 wel komstgroeten. Langs den weg naar St. Fillans, waar de Koninklijke familie verblijf zal houden, stonden honderden kinderen geschaard. Uit St. Fillans wordt gemeld, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met gevolg aldaar in den loop van den middag na een prachtigen autotocht-, die begunstigd werd door schitterend, weer, zijn aangekomen. Dwars over de hoofdstraat was wederom een doek gespannen, waarop in het oude Gaelic den hoogen bezoeksters honderdduizend maal welkom werd gewenscht. De hotel-ingang werd belegerd door een legertje persfotografen en een groot aantal belangstellenden. Aangezien de Koningin alle drukte en opzien wilde vermijden, mijdde zij den hoofdingang en door den achtertuin en een bijkeuken kwam zij in het Drummond Arms Hotel aan. Toen de Koningin echter kort na haar aan komst vernam, hoe groote teleurstelling dit had veroorzaakt bij de persfotografen, waar van sommigen een groote reis achter den rug hadden om de aankomst van de Koningin te kunnen fotografeeren. verklaarde H.M. zich onmiddellijk bereid voor de persfotografen te poseeren. Dit welwillende gebaar heeft de reeds bestaande sympathie voor de vorstelijke bezoeksters zoo mogelijk nog vergroot. Den avond heeft de Koningin rustig in het hotel doorgebracht. Bezit van Koloniën zedelijk gerechtvaardigd? Inleiding voor de V. D. J. O. De Vrijzinnige Democratische Jongeren Organisatie, de V.D.J.O.. houdt op het oogen- blik haar jaarlijksche zomerkamp te Colden- hove (Eejbeek, Gelderland). De hoofdkampleider, lid der Tweede-Ka mer Mr. A. M. Joekes, hield een inleiding over het onderwerp: „Is het bezit van Ko loniën zedelijk gerechtvaardigd?" Nadat spr. de beide uiterste richtingen: die welke elk koloniaal bezit veroordeelt en die, welke koloniaal bestuur op het eigen belang van het moederland gericht wil zien, had verworpen, behandelde hij uitvoeriger zijn opvattingen omtrent dit koloniale beleid. De economische oplossing zag hij niet in een uitsluitende bevoorrechting van de groote cultureele ondernemingen. Het is on juist te meenen, dat deze voor een bevolking van 60.000.000 menschen doorslaggevend is. Aan den anderen kant versterkt het bestaan van die ondernemingen de economische kracht van het land. Zonder de inkomsten van het land. welke door de groote onderne mingen werden opgebracht, zou de bestuurs zorg op verschillend gebied veel beperkter zijn dan thans het geval is. Bij -de bestuursorganisatie dient rekening te worden gehouden met de uiteenloopende schakeeringen en ontwikkelingsverschieten. Het is de taak van ons bestuur in Indië om de volken langs gelijken weg zeggingsschap te doen krijgen voor eigen land en volk. Spr. kwam tot de slotsom, dat het bezit van koloniën zedelijk gerechtvaardigd is, mits het bestuur zich ten doel stelt de be langen te behartigen van Indië zelf en de ontwikkeling van de Indische bevolkings groepen. Voorts heeft de heer J. C. Deering uit Utrecht ee nreferaat gehouden over: „De be- teekenis van Thomas Masaryk". Onze bijen worden bedreigd. Door den bijenwolf' Thans reeds op tal van plaatsen waargenomen De bijenwolf, de zoo gevreesde vijand der imkers, is thans weer op vele plaatsen m ons land waargenomen. Ht insect kwam oorspronkelijk alleen m Duitsehland voor, doch eenigen tijd geleden trof men het eveneens in de sintelhoopen van de mijnen in Limburg aan, terwijl het nu ook, en veelvuldig, opgemerkt is op andere plaat sen van ons land, waar bijen worden gehou- dn. Zoo b.v. in het Gooi en op de Veluwe. Het kleine roofdier, een sort wesp, maakt zijn nest in de steile wanden van zandafgra- vingen, door hierin kleine gaatjes te maken van eenige centimeters diep. In de gaatjes worden de eitjes gelegd en nu gaat de bijen wolf op roof uit. Hij vangt de bijen, die bezig zijn op de bloe men haar honig te verzamelen, maakt ze weer loos, sleept ze mee en legt in ieder gaatje naast de eitjes vier van deze gevangen bijen neer als voedsel. Hij doodt de bijen niet, daar ze anders als voedsel voor de larven zouden bederven. Op deze wijze weet de bijenwolf honderden bijen per dag te vangen, zoodat een bijenstand door een troep van deze roovers binnen enkele da gen geheel kan zijn uitgemoord. De eenige manier om hieraan een einde te maken is, de nesten van de bijenwolven op te zoeken en deze tegen den tijd dat de eitjes zullen uitkomen, te vernietigen, door de steile wanden, waarin de nesten voorkomen, af te graven. Dit zal natuurlijk vele malen achter een moeten gebeuren, om steeds weer nieuwe larven te vernietigen. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Als verdacht van brandstichting in zijn woning te Eelde op 1 Juni jl„ is aangehou den, zekere H. de W. te Groningen, vroeger woonachtig te Eelde. De W. heeft bekend en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Acht kaassmokkelaars aan gehouden. Tevens een vrachtauto door Duitsche kom miezen in beslag genomen. Door de Duitsche kommiezen is Woensdag aangehouden een smokkelaarsbende, bestaan de uit acht man, die er den laatsten tijd werk van maakte groote hoeveelheden kaas uit Ne derland naar Duitsehland te smokkelen. Een vrachtauto, welke met een groote hoeveelheid kaas was geladen is in beslag genomen. Een der hoofdverdachten, zekere G. A. uit Beek bij Nijmegen, die bij de Duitsche kom miezen minder goed bekend staat, is Woens dag nog naar Essen overgebracht. Communist gebruikte valsch paspoort. In hoogcr beroep een lagere straf gerequireerd. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde Woensdag in hooger beroep de strafzaak tegen den Duitschen communist G. L.. die op 7 Juni j.l. door de rechtbank tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van 3 maanden en 3 weken voorarrest is veroordeeld, wegens het opzettelijk gebruikmaken van een valsch pas poort. Op 14 Februari is deze man door de politie aangehouden op het oogenblik, dat hij een café aan den Overtoom verliet. Aanvankelijk gaf hij op Ernst Bauer te heeten en van Zwit- sersche nationaliteit te zijn. Weldra bleek, dat zijn pas valsch was en verd. gaf toe de Duit- scher L. te zijn. Voor een bespreking was hij uit Parijs gekomen op uitnoodiging van zekeren Kroll, deze zou volgens verd. een spion van de Gestapo zijn, die aan de politie te Amsterdam zijn komst had aangekondigd en verraden had, dat hij in het bezit van een valsche pas was. De procureur-generaal requireerde 6 maan den gevangensstraf met aftrek van het ge- heele voorarrest (vanaf 19 Februari). De verdediger bepleitte een straf gelijk aan de preventieve hechtenis en verzocht het Hof verd. onmiddellijk in vrijheid te stellen. Na raadkamer werd dit verzoek ingewilligd. BRAND IN TEXTIELFABRIEK TE ENSCHEDE. Gisterennacht werd brand ontdekt in de finishing-afdeeling voor manchesters van de textielfabriek der firma M. van Dam en Zn. aan de Emmastraat te Enschede. Het vuur woedde met groote felheid in de bijna 3000 M2. groote afdeeling. Dank zij het krachtig optre den van de brandweer kon uitbreiding worden voorkomen; wel kreeg een naastgelegen af deeling waterschade. Een twaalftal machines is geheel of gedeel telijk vernield. Voorts ging een partij stuk goederen in de vlammen op, terwijl tal van goederen waterschade kregen. De afdeeling, waarin een 70-tal personen werken, zal waarschijnlijk weer in bedrijf kunnen worden gesteld. De schade, welke aan zienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. ONDER KISTEN DOODGEDRUKT Eenige werklieden waren aan de Kanaalha ven te Dordrecht bezig, kisten glas van het s.s. „Fluto" in het m.s. „Gruno" over te laden. Alvorens te worden opgetrokken, moesten de kisten bijeen worden gebonden, -waarbij de 83-jarige A. R., wonende Maarfcensgat 12 te Dordrecht, belast was met het vasthouden der zware vracht. Vermoedelijk doordat hij zijn aandacht niet bij zijn werk had, kreeg de man plotseling de kisten op zich en werd tegen een schot op het schip gedrukt. Spoedig werd hij uit zijn benarde positie bevrijd, doch de ongelukkige was reeds, door het indrukken van de borstkas, overleden. Prijzen van koeleieren vastgesteld. De prijzen, waarvoor de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee de eieren zal nemen, welke in verband met de regeerings- toezegging in Augustus worden gekoeld, zijn reeds vastgesteld. Deze prijzen bedragen: eieren 62/63 kg af roep Oct. 3.05, id. Nov. 3.10, id. Dec. 3.15, 57/58 kg. afroep Oct. 2.90, Nov. 2.95, Dec. 3; 52/53 kg afroep Oct. 2.75, Nov. 2.80, Dec. 2.85. In deze prijzen is de restitutie voor graan rechten reeds begrepen: deze wordt niet apart uitgekeerd. Betaling volgt binnen 14 dagen na levering. De eieren moeten in exportverpak king worden geleverd. VALSCHE STADIONKAARTEN. Gebleken is. dat er valsche toegangskaar ten voor de Stadion-wedstrijden in omloop zijn. De politie heeft den dader nog niet kun nen vinden. Aangeraden wordt de toegangs bewijzen uitsluitend bij de loketten van het Stadion of bij de bekende voorverkoop adressen te koopen. MINISTER COLIJN NAAR HET BUITEN LAND. Dr. H, Colijn heeft zich heden voor eenige weken met vacantie naar het buitenland be geven. GEARRESTEERDE SMOKKELAAR WEET TE ONTVLUCHTEN. In de Rue de Guillaumins te Luik werd de Nederlandsche smokkelaar Klipper, die in België tot tweemaal zes maanden gevange nisstraf was veroordeeld, door rechercheurs gearresteerd, die hem naar het politiebureau wilden overbrengen. Onderweg wist Klipper zich echter los te rukken, en in een auto van een medeplichtige te springen, die daarna met vol gas weg reed. Een der inspecteurs kon zich nog juist aan den wagen vastklampen, doch was later gedwongen los te laten, daar hij op hoofd en handen een regen van slagen ontving. Het gelukte niet den smokkelaar te achter halen. Waarschijnlijk is hij over de Neder landsche grens gevlucht. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 8 Augustus: Met de restauratie van de voormalige groote eetzaal in het Prinsenhof te Delft, is men thans ijverig bezig. Het beschilderde plafond, vroeger bedekt met een dikke verf- en vernislaag, is nu geheel bloot gelegd, en de door den Delftschen kunstschilder Leonard Bra- mer daarop geteekende figuren, zijn vrij onbeschadigd te voorschijn gekomen. Of evenwel déze schildering, op zichzelve wellicht van hooge waarde, dient behou den te blijven in een zaal, die zooveel mogelijk het voorkomen moet herkrijgen van den tijd waarin zij door den Vader des Vaderlands werd gebruikt, mag redelijkerwijs in twijfel worden getrok ken. daar uit de nasporingen van den heer Mr. J. Soutendam in het oud archief aldaar is gebleken, dat voor de beschildering van dien zolder op 16 Juni 1688 door burgemeesteren aan genoem den kunstschilder is betaald een som van ƒ300.—. Deze beschildering was dus niet aanwezig ten tijde van Prins Willem I, en zoude het alzoo, bijaldien zij behou den bliift (waaraan wij wel niet twijfe len). bij de ODenstelling dier zaal wen- schelijk zijn, dat op een duidelijk zicht bare plaats vermeld werd de tijd waarop dit plaats vond. De groote, op de binnen plaats uitzicht gevende, vensters zijn vervangen door kleinere, zooals destijds de bouworde was. DE HEER M. MEYERS De heer M. Meyers, sedert 1927 lid van den Haarlemschen gemeenteraad, werd 10 Januari 1888 te Hoogwoud geboren. Hij beoefent het timmermansvak en kwam in 1905 voor zijn vak te Spaarndam. In Juni 1917 werd hij gekozen tot lid van den Raad van Spaarndam en van 1919-1927 was hij daar wethouder. Na de annexatie, in 1927, kreeg hij zitting in den Raad van Haarlem. De heer Meyers is voorzitter van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond. Communistische predikanten vermaand. Door de Synode. In de Dinsdag voortgezette zitting van de Algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk zijn ter vergadering verschenen de predikan ten dr. J. L. Snethlage te Oyen en ds. B. Boers, van Roordahuizum, beiden beschul digd van communistische propaganda. De president heette de beide heeren wel kom en verzocht hun met nadruk er goede nota van te willen nemen, dat zij niet ter Synode waren opgeroepen als philosofen en ook niet als critici van onze Westersche cul tuur, maar als dienaren van de Nederl. Her vormde Kerk en predikers van het Evangelie. De president deelde mede, dat de tegen beide predikanten ingediende aanklacht was onderzocht door een bijzondere commissie, onder presidium van prof. dr. Sevenster te Leiden, welke commissie een uitvoerig rap port aan de Synode heeft uitgebracht, waar in zij adviseert deze zaak te behandelen vol gens „opzicht" en voorloopig nog niet als „tuchtzaak". Voorts wees de president er met nadruk op, hoe de Synode na breede discussie en rijp beraad besloten had den raad van de com missie op te volgen, doch dat niet heeft ge daan, uit vrees voor critiek van de geestver wanten van de aangeklaagden, maar in de stellige overtuiging, dat èn voor de kerk èn voor de aangeklaagden het volgen van den weg der barmhartigheid de meest gewensch- te was. De president verzocht daarna prof. Seven ster namens de commissie enkele vragen tot de aangeklaagden te richten, waarop dr. Snethlage x ds. Boers antwoordden. Aan het eind van het onderhoud richtte de pre sident een ernstig woord tot beide predikan ten hun wijzende op hun verantwoordelijk heid als dienaren van de Nederl. Hervormde Kerk en predikers van het Evangelie. Hierna verlieten beiden heeren de Synode. Zij zul len alsnog een nader schrijven ontvangen. Op vragen van het Statenlid mr. J. in t Veld c.s. of Ged. Staten kunnen mededeelen. waaraan het te wijten is, dat het prae-advies op het voorstel ter Laan c.s., beoogende o.m. de oprichting van een economisch-techiiolo- gisch instituut voor Zuid-Holland, nog steeds niet verschenen is, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland geantwoord, dat zij een vrucht dragende behandeling van dat voorstel niet wel mogelijk achten, zoolang niet de voorne mens der regeering met betrekking tot de industrieele ontwikkeling des lands vasteren vorm hebben aangenomen. Zij hebben den mi nister van economische zaken verzocht hen dienaangaande in te lichten. UIT DE STAATSCOURANT

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5