Een levensloop. Hel Bdoafdjks&e 53e Jaargang No. 15989 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen Vrijdag 9 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Augustus. Het Sneef-Ideaal. Naar het officiëele Deutsche Nachrichten Büro uit Berlijn meldt, heeft de minister van onderwijs en volksontwikkeling aan de betrok ken instanties een schrijven gericht, waarin hij hun verzoekt er bij de hoofden van scholen op aan te dringen de herinnering aan het leven aan het Front en de nagedachtenis aan de gevallen broeders bij de jeugd levend te houden. De geest aan het Front tijdens den wereld oorlog en „de hoogste daad" om voor volk en vaderland te sneven vormen, volgens dit schrijven, den grondslag van het Derde Rijk. Het moet het doel van de huidige opvoeding zijn dezen geest bij de jeugd wakker te roepen. Deze nieuwste uiting van het sneef-ideaal, dat tegenwoordig weer door eenige naties tot het hoogste aller idealen is verheven, vervult mij opnieuw met verbazing. Het ligt misschien aan mij, maar ik kan nog altijd maar niet inzien dat dit gesneef de beste dienst is, dien men zijn vaderland kan bewijzen. Als een jonge kerel blijft leven en door zijn talent en arbeid groote dingen tot stand brengt, be wijst hij naar mijn inzicht zijn vaderland oneindig grooter dienst. Ik zou zelfs veel verder willen gaan: als iemand in zijn leven nuttigen arbeid verricht, van welken aard en hoe bescheiden desnoods ook, bewijst hij zijn vaderland en de gemeenschap (die grooter is) een veel belangrijker dienst dan als hij jong sterft zonder iets te hebben kunnen uit richten. Want hij heeft iets tot stand gebracht, iets geschapen, iets helpen opbouwen, dat voor volgende geslachten van belang is. Natuurlijk is het respectabel de gedachte nis van de gevallenen te eeren. Dat is het eenige punt uit dit officiëele communiqué, waarmee ik instem. De stakkers zijn voor hun tijd gestorven, ontrukt aan het leven waarin zij veel hadden kunnen tot stand brengen, omdat zij meegesleept zijn in een beestachti- gen oorlog, die "Europa niets dan ellende en achteruitgang heeft bezorgd. Overigens is dat nu-al lang geleden, en er is een nieuwe jeugd opgegroeid welker voornaamste taak zal zijn, 't afgebrokene weer op te bo. wen en een nieuwe afbraak te voorkomen. Wat heeft het nu voor zin deze jeugd het sneef-ideaal te gaan voor- houden? Noch het vaderland, noch de grootere ge meenschap der menschen, noch de jeugd zelf heeft bij dit vooruitzicht eenig belang. Inte gendeel: zij dreigen er alle drie bij ten onder te gaan. Als ik deze soort uitingen lees, en mij herinner wat de rampzalige resultaten van den oorlog zoowel voor de verliezers als voor de z.g. „overwinnaars" zijn geweest, dan vraag Ik mij af waarom ter wereld Afbraak en On dergang als een ideaal gepredikt worden. En ik begrijp ook niet hoe dit klopt met de tal- looze vredesverzekeringen en opbouwende idealismen van den Fiihrer van het Duitsche Rijk. Hij heeft geenerlei veroveringsplannen, zooals hij zoo herhaaldelijk verklaard heeft, en geen enkel land toont ook maar de ge ringste neiging tot veroveringen ten koste van Duitschland. Het is dan ook niet erg duidelijk, welke dat zouden moeten zijn. In hoeverre een officieele circulaire als de hierboven bedoelde door de bevolking met werkelijke instemming kan worden ontvan gen is mij nog veel onduidelijker. Zijn er moeders en vaders die kinderen in de wereld brengen en ze opvoeden in de hoop, dat zij ..de hoogste daad" zullen vervullen en voor het vaderland sneven op hun 18e, 2-Oe of wat mij betreft 30e jaar? Zijn die er? Wat zijn dat dan toch voor zonderlinge menschen? Gaan ze misschien zoover dat zij het ook als „de hoogste daad" zullen be schouwen als zuigelingen in de wieg en schoolkinderen op school zullen omkomen in een luchtbombardement? Dat moet dan toch wel de consequentie van het sneef-ideaal wezen. Ik weiger te gelooven dat er veel ouders in Duitschland of in eenig ander land zijn, die dezen onzin aanvaarden. Ik weiger zelfs te gelooven, dat de meerderheid der Italiaansche ouders het sneef-ideaal voor haar kinderen erkent ten aanzien van de Abessinische negers. Ofschoon dat geval nu zoo vlak voor de deur schijnt te staan, en het enthousiasme ervoor dus zooveel mogelijk wordt opgezweept. Ik geloof er niet aan. Als het leven geen hoogere bedoeling en roeping had dan deze treurige massa-vernietigingen, zou het niets waard zijn. En men bewijst het vaderland geen goeden dienst door aldus aan te sturen op zijn afbraak inplaats van op zijn ontwikkeling en welvaart. Want iedereen weet dat er in den modernen oorlog zelfs geen materieel gewin meer te halen is. Iedereen verliest. Dat is na 19141918 tenvolle bewezen. R. P. Meer dan 100.000 Chineezen verdronken? Ontstellende mededeelingen uit het overstroomingsgebied. SHANGHAI. 9 Aug. (A.N.P.) Uit een offi cieele mededeeling van den voorzitter van het Chineesche watersnoodcomité blijkt, hoe ontzettend veel nersonen om het leven zijn gekomen en welken omvang de schade aan neemt, die het hooge water van de Jangtse Kiang in de provincies Hoepei, Kiangsi, An- Hwef en Hoenan heeft veroorzaakt. In deze provincies zouden meer dan 100.000 personen om het leven gekomen zijn, terwijl minstens veertien millicen personen dakloos zouden ziin geraakt. De overstroomingen hebben meer dan 109 GO-O vierkante kPometer land verwoest. De materieele schade bedraagt vol gens voorloopige ramingen een half milliard Mexicaansche dollars. - Regeering wil een lucht beschermingsdienst. Gemeenten in gevarenklassen ingedeeld. Burgemeesters belast met uitvoering der maatregelen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanval len. De uitvoering van de vercischte maatregelen wordt gelegd in handen der burgemeesters. Bij algemcenen maatregel van bestuur zal voor de ge meenten, naar den graad, waarin zij aan luchtaanvallen zijn blootgesteld, een klasse-indeeling worden gemaakt, In dezen algemeenen maatregel van. bestuur worden mede de maatregelen betreffende de organisatie van de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen vastgesteld, wel ke voor de onderscheiden klassen toepassing behooren te vinden, in het bijzonder ten aan zien van: a. de waarschuwing en alarmeering: b. de taak van politie, brandweer, genees kundigen dienst, reinigingsdienst, en andere diensten der gemeenten; c. de organisatie van hulpdiensten; d. de opleiding van het personeel, dat met terdaad moet optreden; e. de verlichting; f. de voorlichting van de bevolking; g. de algemeene of bijzondere gedrags regels voor de bevolking; h. de middelen van bescherming en ont smetting; j. de verplichtingen van bedrijven, diensten en instellingen; k. de bescherming van schatten van ge schiedenis, lamst en wetenschap. Daardoor wordt de noodige eenheid en juist heid in de technische toepassing van de maat regelen verkregen. De geheele luchtbescher mingsorganisatie zal komen te ressorteeren onder het departement van Binnenlandsche Zaken, dat daartoe zal worden uitgebreid met een luchtbeschermingsdienst. De kosten der luchtbeschermingsorganisatie komen deels ten laste der gemeenten, deels ten laste van het rijk. Het thans ingediende wetsontwerp berust op het rapport, dat door de in 1932 door de minis ters van Binnenlandsche Zaken, Defensie en Financiën ingestelde interdepartementale commissie aan de regeering werd uitgebracht. Het gaat blijkens de Memorie van Toelichting uit van de gedachte, dat in verband met het karakter der te treffen voorzieningen de uit voering van de vereischte maatregelen het doelmatigst in handen van de burgemeesters kan worden gelegd. Ter verzekering van de noodige eenheid en juistheid in de technische toepassing van de maatregelen zal de minister van Binnenland sche Zaken de noodige leiding geven en dit te meer, aangezien door het rijk in aanzienlijke mate in de kosten van uitvoering zal worden bijgedragen. Gevaarlijke gemeenten. Niet alle gemeenten zullen bij luchtaan vallen in gelijke mate aan gevaar zijn bloot- ;esteld. Gemeenten, waarin of nabij welke voor een luchtaanval aantrekkelijke objecten zijn gelegen, als regeeringsbureaux. militaire mobilisatie-centra, fabrieken van oorlogsma teriaal en andere industrieën, belangrijke spoorwegbruggen of emplacementen e.d., zul len eerder een doelwit vormen, dan gemeen ten, waarin of waarbij dergelijke objecten niet voorkomen. De regeering acht het raadzaam, dat in alle gemeenten eenvoudige maatregelen in hoofdzaak van organisatorischen aard wor den genomen, waardoor de bevolking de noo dige voorschriften zal verkrijgen, hoe in voor komend geval moet worden gehandeld en waardoor tevens aanwezige gemeentelijke of in te stellen hulpdiensten op de hoogte zullen zijn, hoe zij, naar hun vermogen, zoo nuttig mogelijk werkzaam kunnen zijn. Aangezien voorts door het toepassen van verduistering op groote schaal de kans op nachtelijke aanvallen zeer beperkt wordt, zal op dit gebied de medewerking van geen enkele gemeente kunnen worden ontbeerd. Naast deze overal noodige maatregelen, zul len in gemeenten, welke door verschillende oorzaken meer aan het gevaar van luchtaan vallen zijn blootgesteld, maatregelen op uit gebreider schaal noodig zijn. wat zal moeten gepaard gaan met het voorzien in de mate rieele uitrusting van de diensten, welke met terdaad zullen optreden, wanneer een derge lijke gemeente door een luchtaanval wordt ge troffen. EXAMENS HOOFDAKTE. Opgave van 8 Augustus. Geëxamineerd 1 vr. en 7 m. candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd de heeren: J. G. de Groot, Zaan dam; C. P. Schneiders, Bergen (N.H,) en W. J Petersen, Zaandam. EXAMENS HANDENARBEID. Opgave van 7 en 8 Augustus. Geëxamineerd 10 vr. candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd de dames: H. A. M. Kuperis de Rooy, H. Dijkstra, H. H. M. Boonzaijer, Am sterdam; M. P. Koning, B. Zeylemaker, IJmui- den; G. D. Kaaijk, Amersfoort; B. E M. van Emmerik. Haarlem; J. C. Termaat. Wormer- veer; A. G. J, Koning. Bentveld; de heeren: R. Oosterbaan, Amsterdam; J. K. van Velsen, G. C. Vleugel, Hilversum. De onlusten te Toulon. Loco-burgemeester werd gemolesteerd. PARIJS. 9 Aug. (A.NP.) De ongeregeld heden, die zich Donderdagavond te Toulon hebben voorgedaan worden door het offi cieuze Fransche telegraafagentschap een „fei telijke muiterij"' genoemd. Bij deze ongeregeld heden is de loco-burgemeester van Toulon te gen den grond geslagen. Zijn toestand is zorg wekkend. De politic moest voortdurend krach tig optreden. De geruchten, volgens welke de staat van beleg zou worden afgekondigd, wor den ongemotiveerd verklaard. PARIJS 9/8 (Reuter) De berichten over het aantel slachtoffers bij de onlusten te Tou lon loopen uiteen. Het ministerie van binnen landsche zaken geeft als aantel dooden op twee en de speciale correspondent van de „Pe tit Parisien" meldt vijf dooden en 200 ge wonden. Gisteravond laat probeerden de oproerlingen de gasfabriek te bestormen. Zij werden door Senegaleezen teruggedreven. Steeds weer moest de politie tegen de muiters optreden, die deels vanaf de daken met geweren op de agen ten schoten. Tenslotte gelukte het tegen des morgens 2 uur, om de straten te zuiveren. De rebellen verdedigden zich met groote taaiheid en richtten barricades op; verschei dene winkels werden geplunderd. Ongeveer 50 deelnemers zijn gearresteerd. Ook onrust in Algiers. PARIJS. 9 Aug. (A.N.P.) Uit Oran in Al giers wordt gemeld, dat ook daar Donderdag communisten ongeregeldheden hebben ver wekt. Na een groote betooging van het volks front trokken ongeveer duizend communis ten door de strateh. Toen de politie trachtte de demonstranten te verspreiden, gingen deze tot den aanval over. Het gevecht duurde onge veer drie kwartier, waarna de politie de orde had hersteld. Er zijn verscheidene beambten gewond, terwijl de aanvallers naar het schijnt er vrij goed van zijn afgekomen. De „Champlain"' kon nog niet vertrekken. PARIJS, 9 Aug". (A.N.P.) Het mailschip „Champlain". dat met vier en twintig uur ver traging in den nacht op Vrijdag van Havre naar Amerika had. willen vertrekken, kon in verband met de voortgezette steking der be manning nog niet uitvaren. NEW YORK'S BURGEMEESTER DOOR DUTCH SCHULTZ" BEDREIGD. New York's burgemeester. La Guardia, wordt thans dag en nacht bewaakt in ver band met de bedreigingen tegen zijn leven, die hij heeft ontvangen. Deze zijn vermoede lijk afkomstig van de bende van Flegenhei- mer. alias Dutch Schultz, die kort geleden werd vrijgesproken van belastingontduiking. La Guardia heeft Schultz gewaarschuwd, dat hij niet zal gedoogen, dat hij naar New York terugkeert. JUBILEUM GOEDE TEMPELIEREN. Zaterdagavond viert de Loge Haarlem No. 25 van de Internationale Orde van Goede Tempelieren in het gebouw Wolstraat 7 in intiemen kring haar 25-jarig bestaan. DE RIJWIELDIEFSTALLEN In de afgeloopen week zijn hier zeven rijwielen gestolen. PAARD IN HET SPAARNE. Donderdagmiddag geraakte een paard tus- schen een aan de Hooimarkt liggend schip en den walmuur in het water van het Spaarne. Het dier kon daar ter plaatse moeilijk op het droge gebracht worden. Met behulp van een boot liet men het paard zwemmen naar de glooiende helling van den spoordijk bij den Harmenjansweg. Daar kon het dier op het droge komen. Deze zwempartij had veel be langstelling getrokken. (Een Engelschman heeft op den daa dat hij 70 jaar werd een ivan- deling gemaakt van 55 K.M. op hetzelfde traject dat ook zijn vader op diens 70sten verjaardag had geloopen). Als je ziet aan welke zaken De couranten zijn gewijd, Valt het niet meer te ontkennen, Het is nu komkommertijd. Wereldschokkend werd het nieuwtje Dat men vindt in elke krant Over een gedegen wandling Van een heer in Engeland. Hij was zeventig geworden En hij nam op dezen dag, Met dien leeftijd nog een loopje, Dat er waarlijk wezen mag. Vijfenvijftig kilometer Heeft de grijsaard afgelegd, Vijfenvijftig kilometer, 't Is een end, dat dient gezegd. Maar het leuke moet nog komen, 't Is haast vijftig jaar gelee, Dat die heer z'n pa hetzelfde, Dat hij nu dée, voor hem dêe. Dertien uur heeft hij gewandeld, Dat is niet zoo bijster vlug, Maar hij had ook zeven kruisjes Achter den vermoeiden rug. Ik denk wel aan de Vierdaagsche In ons eigen kleine land, Viermaal veertig kilometers Hielden toen twee grijsaards stand. Maar we zijn nu eenmaal bezig Met dien krassen Engelschman. Nou ik hoop, als ik zoo oud ben. Dat ik dat dan ook nog kan. Wellicht wijdt men in de kranten Dan zelfs rijmen aan dit feit, Net als ik ach ja, wat wilt u 't Is dan toch komkommertijd. P. GASUS. Jubileum in den Typografen bond. Donderdag was dc heer W. Sterk 12'/2 jaar voorzitter van de af deeling Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond. Dit feit heeft men niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Donderdagavond werd hij te zijnen huize gehuldigd door het volledige afdeelingsbestuur van den Typografenbond. De heeren A. Val- bracht en F. Keerwolf voerden het woord en memoreerden enkele bijzonderheden uit de periode van het voorzitterschap van den heer Sterk. Namens de afdeeling werden hem twee stoelen aangeboden en namens zijn mede bestuurders een bloemenmand. De heer Sterk dankte voor de vriendelijke woorden en de hem gebrachte hulde. Bloemen waren eveneens gezonden door den Bondsstudiekring Alnetybo en den Haarlem- schen Besluurdersbond. Ook waren eenige schriftelijke felicitaties ingekomen. FAILLISSEMENTEN. Donderdag 8 Augustus werd door de Arr. Rechtbank te Haarlem in staat van faillisse ment verklaard: Theodorus Cornells Dobben, van beroep veehouder, wonende te Vogelenzang, gem. Bloemendaal, Landgoed Leyduin. Rechter-Commissaris: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Curator; Mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. BENOEMING. Mr. A. J. W. Ouer, ambtenaar bij den Dienst -van Maatschappelijk Hulpbetoon alhier is door den Raad der gemeente Leeuwarderadeel benoemd tot directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon aldaar. MODE VAKSCHOOLVEREENIGING. Bij het laatst gehouden examen te 's Gra- venhage, uitgeschreven door de Mode Vak school Vereeniging, gevestigd te 's Gravenhage, slaagden voor coupeuse de dames: M. J. ter Horst; N. T. Poen; M. Visser; W. J. de Vides; T. A, von Weiier; J. M. Wouters en G. J. de Zaaijer. Voor costumière slaagde mej. J. ter Horst. Allen zijn leerlingen van de Mode Vak school J. van Doorn te Heemstede en te Haarlem. Een „radiofoto" van de demonstraties te Brest, waar het tusschen stakers en politie tot ernstige botsingen kwam» Danzig en Polen hebben inzake de gerezen moeilijkheden een accoord bereikt. pag 4 Een Italiaansch vliegtuig is met zeven inzit tenden, w.o. den minister van arbeid, ver ongelukt. pag 4 Te Toulon hebben zich ernstige ongeregeld heden voorgedaan. pag. 4 De onderwijsvoorstellen uit het bezuinigings- ontwerp zijn apart ingediend. Dag. 3 De regccring heeft een ontwerp voor een nieuwe warenwet ingediend. pag 3 De Koningin zal haar verblijf in Schotland misschien bekorten. Dag 3 De botsing van de „Prinses Juliana" voor den Raad van de Scheepvaart behandeld. nag. 3 De regeerïng wil een luchtbeschermingsdienst invoeren. I De Harrow Wanderers winnen van dc Fla mingo's. oag. 9 De atletiekwedstrijden Zaterdag en Zondag in het Stadion. pag. 3 Laatste Berichten- pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Sneef-ideaal. D3 g. 1 Van onzen Parijschen correspondent: In het land van Bourbon. na? 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ko ningin en Prinses te St. Fillans. Dag. 3 J. H. de Bois over Johannes Vermeer en het nieuwe Boymans Museum pag. 11 K. de Jong: Concert der H.O.V. pag 11 Dr. Schroder: Ben van Eysselstcyn, Chateau de Bcrsac '12. pag 11 E. over „In een smal straatje" van Franz Molnar. Dag. 11 Mr. J. H. van Gelderen: Het vraagstuk der verkeersveiligheid. pag- 6 B. Serphos: Engelsch oordeel over Hollandsch cricket. pag. 9 Bekende Haarlemmers: De heer G. J. Bou- man. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 De Woonschepenhaven. Verbeteringen worden aangebracht. Bewoners van de woonschepenhaven aan de overzijde van het N. B. Spaarne hebben, zooals wij meldden, een aantal klachten en wenschen kenbaar gemaakt aan den gemeen teraad. Besloten is toen aan enkele van die wenschen tegemoet te komen. Door Openbare Werken is nu een stuk wei land lang's de haven afgerasterd voor een kin derspeelplaats en daarop is een groote zand bak geplaatst. Ook aan de klacht over gebrek aan palen is gehoor gegeven. Er worden een aantal palen in de haven geslagen, waardoor de schepen beter kunnen meren. Het Parkherstellingsoord. Verhuist naar een terrein aan den Zijlwcg. Naar wij vernemen heeft het gemeente bestuur aan het bestuur van het Parkher stellingsoord, dat tot dusver aan den Scho- terweg gevestigd was, een terrein naast het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg tegen een zeer lage huur aangeboden, welk aanbod gaarne aanvaard is. Reeds is men begonnen het terrein voor zijn nieuwe bestemming in orde te maken. Voor de patiënten wordt daar een nieuw houten gebouw met lighal ge plaatst. De opening zal in begin September plaats hebben. Honderdduizend tewerk- gestelden in staking? Conflict bij de Ncw-Yorksche werk verschaffing. NEW-YORK. 9 Aug. (Reuter). De arbei ders, die werkzaam zijn bij de werkverschaf fing te New-York hebben tegen Vrijdag de algemeene steking aangekondigd en wel uit protest tegen het door de regecing vastge stelde maandloon van 93,50 dollar. De pro jecten, waaraan deze arbeiders werken val len onder het werkverschaffingsprogram der federale regeering. On re veer honderddui zend arbeiders zijn hierbij betrokken. De vertegenwoordigers der vak vereen igin- ren van arbeiders in de bouwvakken in New- York hebben zich solidair verklaard en be sloten de staking te steunen. On grond hier van heeft de leider van het New-Yorksche bureau der werkverschaffingsautorltelten, reneraal Johnson zich in een ro'im-^de tot de georganiseerde arbeiders gewend, tenein de het uitbreken van staking te verhoeden. Johnson richtte de drira^rde vermaning tot de arbeiders af te zien van hun voornemens, aangezien anders de ongeveer 1 14 millioen hulpelooze familieleden der arbeiders mede in. onaangenaamheden zonden komen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1