\j4mtfda- O Onze handelskansen in Brazilië. dinsdag 13 augustus '19 3 3 HAARCE M'S DAGEN A D 3 SPOEDIG MOOI BRUIN. Amilda-Zonnebruin voorkomt zonne brand en maakt Uw huid direct mooi brons-bruin. 3xinwrijven met Amilda- Zonnebruin is gelijk aan 30 zonne baden. Verkrijg b. in zaken waar U Ivorol-tandpasta koopt. 0| Oecumenische Raad richt zich tot de kerken. In verband met den internationalen toestand. De Oecumenische Baad in Nederland heeft zich, hiertoe aangespoord door de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in een manifest gericht tot de bij hem aangesloten kerken in verband, met de dreigende situatie in de in ternationale verhoudingen. Het manifest ÏArBft den volgenden inhoud: De Oecumenische Raad in Nederland ver ontrust door het feit dat regeeringen van verschillende landen, daarbij gesteund door hare volken, gedurende den laatsten tijd openlijk een politiek voorstaan, die weder in strijd met de aanvaarding van het Volken bondsverdrag en andere verdragen het ge weld als het eenige middel tot oplossing van geschillen beschouwt en versterking der be wapeningen den eenigen weg tot nationale veiligheid acht; met bezorgdheid constatee- rend, dat de wereld weder met een nieuwen oorlog bedreigd wordt, die voor het leven dei- volken van heillooze gevolgen zal zijn. en van onmetelijke schade voor de zaak van het Evangelie van Jezus Christus; roept alle leden der bij hem aangesloten Kerken en de gan- sche Christenheid in Nederland op, om in het diepe besef, dat de Christenen mede schuldig staan aan en verantwoordelijkheid dragen voor den tusschen de volken heer- schenden geest van wantrouwen, naijver en haat; zich voor God te verootmoedigen en in Zijn kracht zich opnieuw aan te gorden om aan de verscheurde wereld den weg des Evangelies van verzoening, samenwerking en broeder schap te toonen en met alle kracht te strijden tegen die geestelijke machten, wier heer schappij de gemeenschap tusschen volken, rassen en klassen ondermijnt, den waarachti ger. vrede wegneemt en wier streven onver- eenigbaar is met den dienst van God, die door Christus ons roept om in de gemeenschap des Heiligen Geestes getuigen te zijn van zijn Koninkrijk. K.L.M.-piloot krijgt strenge berisping. Hij had den benzinevoorraad niet gecontroleerd. Naar aanleiding van de gedwongen landing van een K.L.M.-toestel op een bietenveld bij Aalsmeer, is een onderzoek ingesteld naai de reden, welke daartoe heeft genoopt. De oorzaak was spoedig opgespoord, zooals ge meld. De piloot, die de machine met groote vakkennis op het bietenveld heeft neergezet, had vóór het opstijgen de fout begaan den benzine-voorraad op de peilglazen niet te con troleeren. Daar de gezagvoerder hier de verantwoor delijke persoon is. kon de fout alleen aan hem worden geweten. De piloot heeft het feit toe gegeven en is naar het Hbld meldt vanwege de directie der K.L.M. daarvoor streng be rispt. Omdat de gedwongen landing geen na- deelige gevolgen heeft gehad de verzach tende omstandigheid dus is van discipli naire straf afgezien. Nachtelijke twist in veldwachterswoning. Veldwachter trekt zijn revolver. ARNEMUIDEN. 12 Aug. (A.N.P.) Gister avond werd door de politie van Arnemuiden proces-verbaal opgemaakt tegen een Middel- burgsch paartje, dat in het gras aan den dijk zat. De jongeman, zekere B.. wilde aanvanke lijk zijn naam niet opgeven, waarop hij werd megenomen naar het arrestantenlokaal. Daar aangekomen gaf de jongeman zijn naam op. waarop hij kon'vertrekken. Te omstreeks één uur vannacht vervoegden zich een oudere broer van B„ vergezeld van B., een anderen man en twee dames aan de wo ning van den rijksveldwachter S. te Arnemui den. De vijf pei-sonen. allen uit Middelburg af komstig, verkeerden in opgewonden toestand. Zij wilden het gebeurde bespreken en B. vroeg den veldwachter, waarom zijn broer was be keurd. Toen de veldwachter verzocht Maandag terug te komen heeft B. hem blijkbaar een slag gegeven, waarop de veldwachter zijn re volver trok en een schot op hem loste. B. werd getroffen en met een niet gevaarlijke verwonding aan het sleutelbeen is hij naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Handelsbesprekingen met Estland. Te 's-Gravenhage is een delegatie uit Estland aangekomen ter bespreking van de handelsbetrekkingen tusschen Estland. en Nederland. Feestweek eindigde met vechtpartij. Inspecteur van politie bewusteloos geslagen. De gemeentelijke feestweek te Zwolle, die overigens een ordelijk verloop heeft gehad, is Maandagavond nog min of meer onaange naam gesloten. Tegen kwart voor twaalf kreeg de politie er kennis van, dat in en voor de dansgelegenheid van de J. in de Korte Kamperstraat tusschen kermisbeden gevoch ten werd. De inspecteur H. G. W. Banning en de rechercheur H. Bosch begaven er zich ter stond heen en slaagden er na veel moeite in de vechtenden uit elkaar te slaan. Even later keerde zich echter de geheele troep van on geveer 30 personen tegen hen, waarop een tot nu toe onbekend gebleven kermisklant den in specteur van achteren aanviel en hem met een hard voorwerp zoo krachtig op het hoofd sloeg, dat hij ernstig bloedend verwond be wusteloos ineen zakte. Bij een der omwonen den is de heer B. binnengedragen, waar hij, na behandeld te zijn, weer bij kennis kwam. Toen er politie-assistentie gearriveerd was, waren de onrustverwekkers die blijkens hun uitroepen in de meening verkeerden dat zij den inspecteur hadden doodgeslagen, verdwe nen. In de omgeving werd allerlei vechtmate- riaal gevonden. Men zoekt thans naar de 'daders. Stuurinrichting van vracht auto raakte defect. Muziekleeraar ernstig gewond. Maandagmiddag omstreeks zes uur heeft op den Beekschen Straatweg tegenover hotel ..Rosenberg" te Beek bij Nijmegen, een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een vrachtauto van de brouwerij „De Drie Hoefijzers" uit Nijmegen, bestuurd door den chauffeur M. v. d. Berg, kwam uit de rich ting Nijmegen met een. vaart van ongeveer 45 KM. Toen hij een groentewagen wilde passeeren, raakte de stuurinrichting van het voertuig defect, waardoor de wagen naai den kant van den weg zwenkte. Een wiel rijder, de heer V. Waelput. muziekleeraar aan het St. Canisius-college te Nijmegen ge raakte tusschen een trammast en de vracht auto bekneld. Door de botsing vloog het wiel van de vrachtauto af. waardoor de auto al slingerende doorreed en tenslotte aan de overzijde tegen een tuinhek, tot stilstand kwam. De heer Waelput is met zware inwendige kneuzingen en een hersenschudding naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Crisissteun voor erwten. Akkerbouwcentrale zal hoeveelheid uit de markt nemen. De Staatscourant van Maandagavond bevat de Crisis-Steunbeschikking 1935 Erwten I (groene erwten en schokker-erwten). Krachtens deze beschikking zal steun wor den verleend uit het Landbouw-Crisisfonds ten behoeve van de erkende telers van groene erwten (met inbegrip van kroonerwten) en/of schokkererwten, op voorwaarde, dat de voor steun aangeboden groene erwten (met inbe grip van kroonerwten) en,'of schokkererwten zijn gedenatureerd. De steun zal bedragen het verschil tusschen de wekelijks vast te stellen waarde en den richtprijs, welke als volgt is vastgesteld: a. voor groene erwten (met inbegrip van kroonerwten) oogst 1935 f 9 per 100 K.G.; b. voor schokkererwten op f 10.50 por 100 K.G., met dien verstande dat deze bedragen maandelijks met f 0.10 per 100 KG. zullen worden verhoogd, voor het eerst op 1 October 1935 en voor de laatste maal op 1 April 1936. In dezelfde Staatscourant is opgenomen de „Crisis-Aankoopbeschikking 1935 II (groene erwten). In deze beschikking is de Nederland- sche Akkerbouw-eentrale opgedragen om, in dien dit tot steun van de markt d'ier produc- ten of ter bevordering van dpn afzet noodig mocht zijn, in Nederland geteelde groene erw- I ten (met inbegrip van kroonerwten) van den oogst 1935 aan te koopen tot een hoeveelheid i van ten hoogste 10 millioen K.G. Voorts is vastgesteld de Crisis-Steunbe schikking 1935 Erwten II (gele erwten). De uit te betalen steun zal wekelijks worden vast gesteld. KAPITEIN VERSTEEGH NAAR DE K. N. I. L. M. Binnen enkele dagen is de benoeming te verwachting van den bekenden kapitein-vlie ger Versteegh tot chef van den vliegtechni sch en dienst van de K. N. I. L. M. Kapitein Versteegh zal zoo spoedig mogelijk naar Indië vertrekken. PILOOT BOTH WEER HERSTELD ÜIT INDIë TERUGGEKEERD. Maandagavond is met de „Lijster" in Ne derland teruggekeerd de heer P. Both, die als gezagvoerder van de „Sperwer" op 17 Juli naar Indië vertrok. Aldaar aangekomen kreeg hij influenza, zoodat hij het toestel niet terug kon vliegen. Thans is hij, geheel her steld, als passagier teruggekeerd. SILVAIN POONS NAAR INDIë. Naar wij vernemen zal Silvain Poons na het beëindigen van zijn engagement bij Meyer Ha mels Revue, medio November a.s. naar Ned. O.-Indië vertrekken met een ensemble. De mysterieuze verdwijning nog niet opgehelderd. Nader onderzoek levert niets op. De verdwijning van mevr. D. die zich aan boor<j van het s.s. „Calypso" bevond, is nog niet opgehelderd, doch het is wel bijna zeker dat zij, voor het schip IJmuiden bereikte, over boord is gesprongen. De politie laad niet het plan haar te ar resteeren, doch wilde haar slechts een verhoor afnemen over de gedragingen van haar man die intusschen in Algiers is gearresteerd en wiens uitlevering door de Justitie hetzij de Nederlandsche, hetzij de Belgische zal worden gevraagd. Het geheele schip is van boven tot bene den onderzocht door den inspecteur van het bureau Kattenburg, die vroeger zelf als of ficier gevaren heeft en die dus iedere schuilplaats aan boord kent. Hierbij is hij geassisteerd door den of ficier van de Calypso. Het resultaat was echter negatief. Hoogstwaarschijnlijk is mevr. D. tusschen Noord-hinder en de pieren van IJmuiden in zee geraakt. Ook haar 18-jarige zoon, die zich eveneens aan boord bevond, kon geen op helderingen geven. ALLES WEL AAN BOORD VAN DE SLAMAT EN TARAKAN. Naar ons gemeld wordt maken de meisjes aan boord van de Slamat en de jongens aan boord van de Tara.kan het allen best. Ge zondheid en stemming der deelnemers aan den tocht laten niets te wenschen over. (Adv. Ingez. Med.) Op 29 Juni j.l. vertrok ik per Zeppelin naar Brazilië en heb gedurende circa drie weken de volle gelegenheid gehad in dit land kennis te nemen van onze handelskansen, voordat hetzelfde vervoermiddel mij weder naar ons werelddeel terug bracht. Er zijn tal van factoren, die het handel drijven met Brazilië niet gemakkelijk maken. Wie zich verbeeldt, dat hij om welke rede nen dan ook in dit land wel eens een kansje kan wagen en dan van zijn kantoor in Nederland af ae zaken ginds wel zal diri- geeren komt bedrogen uit. Met tal van voor aanstaande personen in Rio de Janeiro heb ik besprekingen gevoerd en meer dan eens beklaagde men zich over de houding van vele Nederlandsche zakenlieden. De liefde kan nooit blijvend van ééne zijde komen, ook in dit geval niet. Het gaat niet aan om alleen tot zaken-doen -te willen overgaan, indien men ten onzent al de usances bij hat handeldrij ven ginds bij voorbaat terzijde wil stellen in dien men a priori aanneemt, dat alleen de betalingscondities van deze zijde kunnen gelden, indien men de hoop koestert, dat elk risico bij voorbaat aan deze zijde is uitgeslo ten en aan gene zijde voor de volle honderd procent wordt gedragen. Een dergelijk stand punt is niet te verdedigen, is onredelijk, door welke groep het ook zou worden ingenomen. Men bedenke, dat Brazilië, met een opper vlakte bijna zoo groot als geheel Europa, zoo geheel anders is als de meeste Europeesche landen. Ginds verstaat men onder een con stitutioneel staatsgeheel iets anders dan bij ons. In theorie is ginds het dictatorschap ten einde, in werkelijkheid niet. Men leert daar ginds. zich over weinig meer te verbazen. Men feeft er in een geheel andere wereld. Het af betalingsstelsel heeft er ongekende afmetin gen aangenomen. Ten bewijze daarvan moge dienen, dat zelfs de kooplieden-van-langs- de straat aan het dienstpersoneel op afbeta ling leveren. Men leeft er in een land, waar men zich afvraagt: wat zal de dag van mor gen uit handelsoogpunt beschouwd brengen? Men behoeft zich niet te verbazen over het feit. dat plotseling een of andere overheidsregeling bekend wordt gemaakt, waarvan maar weinigen de ware beteekenis begrijpen, een regeling, die intusschen even snel weer verdwenen kan zijn, als zij gekomen is. Juist daarom is het zoo moeilijk van Ne derland. uit zaken met Brazilië te doen, ten zij men ginds een goeden vertegenwoordiger heeft of er zelf is gevestigd. Ginds kan men, natuurlijk alleen volkomen op de hoogte zijn, wat er dient te geschieden, welke maatregelen oogenblikkelijk getroffen moeten worden. Daarbij spelen de handelspolitieke maatrege len van Brazilië een belangrijke rol. Deze hou den nauw verband met de fiaancieele positie van het land. Al zou het te ver gaan, indien men de invoerrechten prohibitief zou noe men, toch ondervindt de import een sterk, be lemmerenden invloed. Voor menig buiten- landsch product is de invoer practisch be schouwd onmogelijk door het geldende ta rief van invoerrechten. Maar daarnaast is* Brazilië hoe langer hoe meer in autarkisch vaarwater gekomen. De eigen industrie is in de laatste jaren sterk uitgebreid. Menig bui- tenlandsch artikel wordt als luxe be schouwd. Dit geldt bijv. voor onze zuivelpro ducten. De Braziliaansche kaas en boter heb ben langzamerhand het Holiandsche product grootendeels verdrongen. De prijzen van deze inheemsche artikelen zijn daarbij zoo laag. dat concurrentie feitelijk uitgeslo ten is. Misschien dat voor Noord-Brazilië voor de Nederlandsche melkpoeder een uitzonde ring gemaakt moet worden, al schijnt dit Holiandsche product zich daar minder goed te houden dan het Chileensche. Toch zou het niet juist zijn, indien wij de Braziliaan sche markt zouden loslaten, want van meer dan een zijde werd mij verzekerd, dat bij een gunstigen ommekeer in de conjunctuur Bra zilië voor ons mogelijkheden biedt. Die ver betering hangt grootendeels af van de po sitie van het Braziliaansche uitvoerproduct bij uitnemendheid: de koffie. Het economi sche leven in Brazilië gaat als het ware op en neer met de marktpositie van de koffie. Dit product moet in. de eerste plaats bijdragen tot het verschaffen van deviezen, al heeft men kortgeleden ook de andere uitvoerproduc- ten in dit proces betrokken. Dat de waarde van het betalingsmiddel groote zorgen baart is voldoende bekend. Ongeveer twee jaren geleden noteerde de milreis circa 30 Holiand sche centen, op dit oogenblik bedraagt die waarde ruim 8 Holiandsche centen. Het leven in Brazilië is in dien tijd slechts weinig duur der geworden. Intusschen hoorde ik bij me nige bespreking de vrees uiten, dat de mil reis zich ook op dit niveau niet zal kunnen handhaven. Het zal nl. vermoedelijk noodig zijn. dat de Regeering overgaat tot de uit gifte van rentedragend papier tot een bedi-ag van 500.000 contos (1 conto 80 Holiandsche guldens, bij een milreiskoers van 8 cent), aangezien zij 50 procent van de hypotheek schulden der landbouwende bevolking heeft overgenomen. Daarnaast zullen de toegestane salarisver hoogingen voor de militairen per jaar een bedrag van 180.000 contos vorderen. Een aequivalent in den vorm van verhoogde belastingen of anderszins, staat daartegen over niet. Resumeerend zou ik dus willen opmerken, dat onze handelskansen op dit oogenblik in het algemeen beschouwd, in Brazilië niet gun stig zijn. Zij. die daar ginds willen beginnen of hunne relaties wenschen uit te breiden, zullen zich voor de volle honderd procent re kenschap moeten geven van de daar bestaan de marktverhoudingen, en de daar gangbai-e handelsusa.nces. Zij zullen moeten beseffen, dat men óf moet kunnen beschikken over een betrouwbaar agent, die van de Braziliaansche toestanden volkomen op de hoogte is, óf over een eigen verkooporganisatie. Niettegen staande de moeilijkheden zal Brazilië als af zetgebied onzer producten niet verloren moe ten gaan. De ondervonden teleurstellingen zijn menigmaal een gevolg geweest van een r.iet-voldoende op de hoogte zijn der be staande verhoudingen. MOLLERTJS. Tarwehandel wordt georganiseerd. Ter uitvoering van de voorgenomen orga nisatie van den tarwehandel heeft de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale vier groepen van georganiseerden vastgesteld, nl. tarwe- importeurs, tarwehandelaren. tusschenper- sonen in den tarwehandel en erkende vee- men. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale ver zoekt mede te deelen, dat ieder, die tarwe wenscht in te voeren, te verhandelen of in voorraad te hebben, zich ten spoedigste dient te wenden tot de afdeeling Erkenningen der Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Bezui- denhoutscheweg 15. 's-Gravenhage, met het verzoek om als georganiseerde tot die cen trale te worden toegelaten en als zoodanig te worden ingedeeld in een der genoemde groepen. Deze regeling is niet van toepassing op tarwetelers, pakhuishouders, die inheemsche tarwe voor de gewestelijke tarwe-organisa- ties in opslag wenschen te verkrijgen, schoo- ningsinrichtingen. die inheemsche tarwe voor de telers wenschen te behandelen, en han delaren in zaaitarwe. Deze vier soorten van belanghebbenden moeten zich wenden tot de stichting Gewestelijke Tarwe-organisatie voor het gebied, waar binnen zij hun bedrijf uitoefenen met het verzoek om bij die orga nisatie als georganiseerde te worden aange sloten. De opvolging van Mr. Slingen- berg in de Eerste Kamer. De heer Schilthuis zou bedanken. Naar de Tel. verneemt, zal de heer Jan Schilthuis, in de vacature-Slingenberg be noemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, deze benoeming niet aannemen, in verband met zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aan de beurt is dan de heer mr. W. H. M. Werker, lid van het bestuur der Rijksver zekeringsbank te Amsterdam, oud-voorzitter van den Vrijzinnig Democratischen Bond. In 1936 een suiker conferentie? Reuter meldt uit Londen: Naar verluidt zal in 1936 waarschijnlijk een internationale suikerconferentie in Engeland bijeengeroepen worden. Hiertoe zouden reeds voorbereidende maatregelen worden getroffen. In 140 dagen heen, in 60 uur terug. Ondercommandant van de K 18 in ons land. Beide malen was het „een pracht reis". Tien voor zes loeide op Schiphol de sirene haar drie kreten: „een Indië-vliegtuig boven de luchthaven". Enkele minuten later zette Iwan Smirnoff de „Lijster", die Woensdag uit Batavia ver trok, veilig op vaderlandschen bodem. Onder de passagiers bevond zich de ondercomman dant van de kranige K 18, de luitenant ter zee Wij tenia, die per snelste gelegenheid naar Nederland is gekomen om de film van zijn wereldreis voor de Ned. Maatschappij voor Cinematografie Filmfabriek Polygoon te mon- teeren. Nadat fotografen hun „batterijen" hadden afgevuurd op dezen modernen zeevaarder, die onder water naar onze overzeesche gewesten trok om door de lucht in het moederland terug te keeren. nadat de begroeting met familie leden en vreemden had plaats gehad en nadat de koffers van de luchtreizigers waren gevi siteerd, kregen we in het restaurant van Schiphol, waar het K.L.M.-strijkje dapper meehielp om de goede stemming nog te ver- hoogen, gelegenheid voor een gesprek met den stoeren marineman. Een pracht reis was 't. Met de K 18? „Natuurlijk", lachte luitenant Wijtema, „maar ik bedoel nü m'n luchtreis, 't Is een wonder van organisatie en comfort, zoo'n tocht met een Indië-vliegtuig. Alles schijnt zoo een voudig en „vanzelf" te gaan; van vermoeid heid is bij de passagiers geen sprake. Ja, 't is wel heel iets anders dan met onze brave K 18. Mijn heenreis naar de Oost duurde 140 dagen en terug deed ik er.... 60 uur over. Wel een verschil En ik heb in die paar dagen meer landen bezocht dan met den onderzeeër. Maar bij de K 18 was het niet om snelheid te doen, we wilden toonen, waartoe een in Holland ge bouwde duikboot in staat is; natuurlijk is ook de band tusschen Nederlanders in den vreemde en het moederland door ons bezoek versterkt. En de stemming aan boord? Perfect, in één woord perfect. Beter dan 'k in m'n tien onderzeedienstjaren heb meege maakt. Ik heb alle eerbied voor de prestaties van onze Holiandsche Jantjes; de ruimte is maar erg klein en eerst moest iedereen wat wennen, maar vooral Kwartiermeester ten Berg wist er de goede stemming onder de ma trozen prachtig in te houden. Hij had er slag van om de menschen aan het verstand te brengen, dat er een beetje geplooid moest worden. In de film van het leven aan boord zult U hem herhaaldelijk tegenkomen. U hebt natuurlijk prachtig filmmateriaal verzameld? „Ik heb 't zelf nog niet gezien; uit iedere aanloophaven heb ik de filmrollen direct naar Nederland gestuurd, maar de heeren van de Polygoon hebben me verzekerd, dat de 10.000 M. negatief goed geslaagd zijn." „Dat is dan ook de reden" zoo vulde een der directieleden van de filmfabriek aan „dat we meneer Wijtema hebben uitgenoodigd naar Nederland te komen. Er is zooveel prach tig materiaal, waaruit we voor onze 3000 M. film móeten kiezen, dat we als niet-marine- mannen bang zijn het verkeerde te knippen. Maar een goede film met hoogst interessante momenten wordt 't zeker". „Ik heb vertelde de onder-commandant van de K 18 verder „vooral het bedrijf aan boord gefilmd; het Neptunusfeest, de Kerst en Sinterklaasviering en het alledagleven zult U meemaken. Die feestelijkheden zijn vooral zoo geslaagd door de zendingen van het Comité „Onze Ma rine". waar we hoogst dankbaar voor zijn. In weerwil van het dikwijls ongunstige weer hebben we een reis gehad om nooit te verge- ten, een reis, waaraan we steeds en in alle opzichten de meest aangename herinneringen zullen houden". Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 13 Augustus: Berlijn heeft zijn drommedarisrennen gehad. Zondag startten in de Eröffnungs- rennen 1200 meter, twee kameelen en twee harddravers, waarbij een kameel wón in 2 min. 44 sec., terwijl de bruine merrl „Alice" derde aankwam in 3 min. 2 sec. In een daaropvolgenden ren van één Engelsche mijl passeerde de hengst „Vampyr" eerst den eindpaal in 2 min. 47 sec., doch kon na een hevigen strijd den kameel slechts met een halve wagenlengte slaan. De heer W. P. J. O VERMEER. De heer W. P. J. Overmeer, Haarlemmer van geboorte, is 64 jaar oud. Hij werd opgeleid tot onderwijzer, maar volgde deze loopbaan niet. Gedux-ende bijna een kwart eeuw was hij werkzaam aan de Stads-Bibliotheek alhier als amanuensis en later als commies. Tóen deze instelling werd gereorganiseerd tot Openbare Leeszaal ging hij over bij den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheids bestrijding. Bij de voorbereiding der wetten voor de re class eerixxg werkte hij zich in deze materie in en ging op dit gebied arbeiden naast de drankbestrijding. Later, n.l. in 1916, toen door den Minister van Justitie eeir reclasseeringsraad in dit ressort werd erkend, werd de heer Overmeer benoemd tot secretaris. Bij de vele op wachtgeldstellingen van gemeente-ambtenaren viel hij in 1927 daar ook onder en ging hij zich geheel wijden aan den reclasseeringsarbeid. Hij werd toen tevens benoemd tot reclasseeringsambtenaar in dit arrondissement. De heer Overmeer was gedurende vele jaren o.nx. voorzitter van de afd. Haarlem der Nationale Christen-Geheelonthoudersver- eeniging en van het Centraal Drankweer- Comité. Thans is hij bij zijn reclassccringsfuncties ook secretaris der Algemeene Reclasseerings- commissie van de N.C.G.O.V. Vei-der diaken, secundus-lid van het clas sicaal bestuur der Ned. Herv. Gemeente, re gent van het Diaconiehuis dier gemeente, be stuurslid van het Consultatiebureau voor Alcoholisme en secretaris der Sectie ,.On- maatschappelijken" van de Ned. Hervormde Vereeniging voor Geestelijke Volksgezond heid. Vele artikelen zijn van hem verschenen, voornamelijk over de geschiedenis van Haar lem erx Omstreken en op het gebied der drankbestrijding. O.m. schreef hij het be kende boek over de Haarlemsche Straatnamen uitgegeven door de Vereeniging „Haerlem". Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd in Januari a.s. moet hij dan he-fc ambt vaix secretaris van den Reclas- seeringsraad neerleggen. De heer Overmeer is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ir. Mussert wordt wederom door den G.G. ontvangen. Ir. Mussert richtte een verzoek tot den gouverneur-generaal hem voor zijn vertrek nogmaals in audiëntie te willen ontvangen. Deze audiëntie is toegestaan en vastgesteld op Woensdagmorgen te half elf. Chauffeur kon de verleiding niet weerstaan. Met 33.000 francs er vandoor gegaan. De brigade-commandant van de Konink lijke Marechaussée te-Coevorden, heeft een verzoek tot opsporing gepubliceerd tegen den 30-jarigen chauffeur Cornells S. Deze S. was met een collega uitgezonden naar Frankrijk en België met. een vracht wagen gevogelte, dat hij over de grens .moést afleveren en waarvoor hij de gelden moest ontvangen. Met 24.000 Fransche'en 9 000 Bel gische francs kwamen de beide chauffeurs dezer dagen te Antwerpen aan. S„ die het geld bij zich had, is in de Belgische haven stad spoorloos verdwenen. Hij liet zijn col lega in den steek en schijnt er alleen met het geld vandoor te zijn gegaan. De andere chauffeur is daarop met den leegen vrachtwagen naar Coevorden terug gereden, waar hij den exploiteur verslag deed van het gebeurde. S. heeft ook daarna niets meer van zich laten hooren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5