TADSNIEUW AKKERTJES VERTELLING DINSDAG 13 AUGUSTUS 193S HAARDE M'S DAGBtAD S Radiodistributie. De gemeente verdeeld in zeven districten. Nadat in de Raadsvergadering van 8 Mei 3.1. in beginsel was besloten de radio-distri butie in de gemeente door particulieren te doen geschieden, is door B. en W. nagegaan onder welke voorwaarden de daarvoor noodige vergunningen door hen na daartoe door den Raad te zijn gemachtigd zouden kunnen worden verleend. Het resultaat daarvan is neergelegd in een ontwerp-besluit, dat B. en W. den Raad ter bekrachtiging aanbieden. Zooals uit het voorstel van 5 April 1935 blijkt, stelden B. en W. zich voor de gemeente met uitzondering van Spaarndam en van den Waarderpolder in vijf gedeelten te ver- deelen. Gelet op het groot aantal aanvragen om voor een vergunning in aanmerking te mo gen komen, is door B. en W. nagegaan of met in achtneming van den eisch, dat voor ieder gedeelte een behoorlijk te exploiteeren radio distributiebedrijf tot stand moet kunnen ko men, niet een andere splitsing mogelijk zou zijn. Het resultaat daarvan is geweest dat de gemeente in zeven gedeelten is gesplitst. Aanleg van het net. Gedacht is een ondergrondsch net van dis tributie-leidingen binnen de bouwblokken. Alleen met toestemming van B. en W. zullen distributieleidingen langs voorgevels mogen worden gespannen. Deze toestemming zal al leen dan worden verleend, wanneer het voor den bouw van het net noodzakelijk is, terwijl dan tevens voorwaarden zullen worden gesteld om ontsiering te voorkomen. In straten, wegen en wateren der gemeente wordt alleen van ge meentewegen gewerkt. Het is echter niet uit gesloten, dat het graven der sleuven aan de vergunninghouders zal worden overgelaten. Eventueel aan gemeente-eigendom toege brachte schade moet worden vergoed. Daar ten aanzien van de te maken inrich ting met kabelnet enz. ook van wege het Rijk voorschriften worden gegeven, is voorafgaand overleg met het Rijk noodzakelijk. Vandaar dat niet in details is getreden doch voorop is ge steld, dat de geheele inrichting, kabelnet enz. aan de hoogste eischen ten tijde van den aan leg moet voldoen. Gerekend moet worden op kabels met ten minste zes dubbeladers n.l. een aubbelader voor elk der vier programma's, een voor politie- (of andere) melding en een voor reserve. Voor zoover mogelijk moet Neder- landsch fabrikaat worden gebruikt. Het is de bedoeling, dat de uitzendingen van Hilversum en Huizen per telefoon worden ont vangen. Daar hiervoor de medewerking van het Rijk noodig is, is in de voorwaarden een algemeene bepaling betreffende dit onderdeel opgenomen. De tarieven. Het abonnementsgeld zal bedragen f 2 per maand of f 0.50 per week. Voor aansluitkosten zal in den regel niet meer dan f 7.50 mogen worden gerekend. Is in een perceel de aanleg aanwezig dan mag voor aansluiting niet meer dan f 1 in rekening worden gebracht. Precariorechten zullen niet, verschuldigd zijn. Toepassing toch van de Precario-vercr- dening zou onbillijk werken, omdat voor den duursten aanleg (mot groote kabellengte in. den openbaren weg) 't meeste zou moeten wor den betaald. B. en W. achten het daarom beter een vergoeding per aangeslotene te vorderen en wel van f 0.20 per maand of f 2.40 per jaar. Ten einde er van verzekerd te zijn, dat een vergunninghouder het net ook inderdaad, zal kunnen aanleggen, is een waarborgsom ge- ëischt tot een bedrag ongeveer gelijk aan het geschat bedrag der aanlegkosten. Van dit be drag zal te allen tijde f 5000 bij de gemeente aanwezig moeten blijven ten einde daaruit eventueele vorderingen der gemeente en boe ten te kunnen voldoen. Eventueele intrekking der vergunning. De mogelijkheid moet worden geopend in verschillende gevallen inzonderheid bij niet- naleving dervoorwaarden de vergunning in te trekken en het net te naasten. De vraag of en zoo ja, hoeveel vergoeding in zoo'n geval aan den vergunninghouder moet worden be taald is afhankelijk gesteld van de reden waarom tot intrekking wordt besloten. Tegen intrekking is beroep op den Raad mogelijk. De zeven distrieten. De 7 districten, waarin B. en W. de gemeen te voor de radiodistributie willeri verdeelen, zijn: le: het gedeelte benoorden de Jan Gijzen- vaart met uitzondering van Spaarndam en de ten westen daarvan gelegen verboden kringen benevens het gedeelte bezuiden de Jan Gijzenvaart tusschen het Spaarne, de Zaanenstraat en den Rijksstraatweg; 2e: het gedeelte ten zuiden van de Zaanen straat. ten westen van het Noorder Buiten Spaarne, ten noorden van de spoorlijn Haar lemAmsterdam en ten oosten van het Ken- nemerplein, het Frans Halsplein, den Scho- terweg en den Rijksstraatweg; 3e; het gedeelte ten zuiden van de Jan Gij zenvaart, ten westen van den Rijksstraatweg, den Schoterweg en de Kennemerstraat, ten noorden van de Saenredamstraat, de Velser- straat, den Kleverparkweg en de Kleverpark straat en ten oosten van de grens met de ge meente Bloemendaal; 4e: het gedeelte ten zuiden van de Brou wersvaart, de Raaks en de Zijlstraat, ten westen van de Groote Houtstraat, de Dreef, de Fonteinlaan en de Zuiderhoutlaan. ten noorden van de grens met de gemeente Heem stede en ten oosten van de grens met de ge meente Bloemendaal en den ontworpen bree- den verkeersweg, welke van de Westerlaan af in noordelijke richting loopt naar den Zijlweg; 5e: het gedeelte ten zuiden van het Vuilrak, ten westen en ten noorden van de grens met de gemeente Haarlemmerliede c.a. en ten oos ten van het Spaarne; 6e: het gedeelte gelegen tusschen bovenge noemd derde en vierde gedeelte met als oost grens Schoterweg, Frans Halsplein, Kenne- merplein. ^Kruisweg, Kruisstraat en Bartel- jorisstraat; 7e: het gedeelte ten zuiden van de spoorlijn Haarlem—Amsterdam, ten westen van het Spaarne, ten noorden van de grens met de ge meente Heemstede en ten oosten van de Zui derhoutlaan. de Fonteinlaan, de Dreef, de Groote Houtstraat, de Barteljorisstraat, de Kruisstraat en den Kruisweg. VERKOOP IN STRIJD MET DE WARENWET. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek schrift van het Comité van gemeenschapsbe langen om een verordening in het leven te roepen, waarbij het aan Warenhuizen en groot-winkelbedrijven verboden wordt, waren te verkoopen in strijd met de Warenwet. De reorganisatie van het Verwulft. Er moet f 4000bij. Bij Raadsbesluit van 13 Februari 1935. werd ter beschikking gesteld een bedrag van f 36.700 voor de reorganisatie van het Ver wulft. Vóóraf was van de zijde der Regeering de toezegging verkregen, dat o.a. dit bedrag uit het Werkfonds 1934 zou worden ver strekt. In de begrooting voor bovengenoemde reor ganisatie, was o.a. een bedrag opgenomen voor een romp van een urinoir. Aangezien reeds geruimen tijd de behoefte werd gevoeld aan een toiletmrichting voor dames en heeren in de omgeving van ge noemd druk verkeerspunt met in de nabij heid daarvan gelegen marktterrein, is in de plaats van een bovengrondsch urinoir, een ondergrondsch toiletgebouwtje ter plaatse ge sticht. Daardoor is thans aldaar naar de meening van B. en W. een afdoende oplossing verkregen. In verband met het feit, dat genoemd crediet niet toereikend was, is aan het Werk fonds 1934 gevraagd te bevorderen, dat het destijds toegestaan bedrag van f 36.700 alsnog met f 4000 werd verhoogd. Nadat van genoemd fonds bericht was ont vangen dat deze verhooging was goedgekeurd werd de intusschen in het openbaar aanbe stede bouw van de toiletinrichting gegund; een en ander om geen stagnatie te bren gen in de toen nog in uitvoering zijnde reor- ganisatiewerken in afwachting van 'n na der te nemen besluit, dat B. en W. thans den Raad voorstellen te nemen. GEMEENTELIJK GROND- EN WONING BEDRIJF. B. en W. deelen den Raad mede: Ter voldoening aan art. 7 der verordenin gen betreffende het gemeentelijk grond- en woningbedrijf is de waarde van de in die bedrijven aanwezige gronden en gebouwen geschat door drie daartoe door B. en W. aangewezen deskundigen. Uit de taxatie-rapporten blijkt, dat de waarde van de gronden ingebracht in het gemeentelijk grondbedrijf, is getaxeerd op f 6.862.136.30 en dat de waarde van de per- ceelen, ingebracht in het gemeentelijk wo ningbedrijf, is geschat op f 816.350. De boekwaarde per 1 Januari 1935 bedroeg respectievelijk f 7.535.811.01 en f 815.356.86. De getaxeerde waarde is voor het gemeen telijk grondbedrijf dus f 674.674.71 lager- en voor het gemeentelijk woningbedrijf f 993.14 hooger dan de boekwaarde. Het verlies van het gemeentelijk grond bedrijf ad f 674.674.71 kan uit de reserve van dat bedrijf ad f 1,122.758.74 worden bestreden terwijl de winst van het gemeentelijk wo ningbedrijf ad f 993.14 aan de reserve van dat bedrijf kan worden toegevoegd. PERSONALIA. Geslaagd voor Fransch L. O. de heer P. Paar te Haarlem, BOOTTOCHT DER ST.-NICOLAASVEREENI- GING „HAARLEM". De Sint-Nicolaasvereeniging „Haarlem" hield Zaterdag een boottocht en een speel- tuinfeest waaraan ongeveer honderd zestig kinderen deelnamen. Verscheidene ouders hebben den tocht meegemaakt naar den speeltuin „De zoete Inval" te Halfweg, waar de kinderen naar hartelust konden spelen. Uitbreidingsplan. Sportterreinen en verbindingsweg VerspronckwegDelftkade. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een uitbreidingsplan voor de gronden gelegen ten zuiden van de Kleverlaan, ten westen van den Kleverparkweg, ten oosten van de grens der gemeente Bloemendaal en ten noorden van het spoorwegviaduct over den Verspronckweg. De bestemming van deze gronden is die van sportterrein, behalve in het noordelijke gedeelte, waar de bestaande be bouwing gehandhaafd en een aanvullende be bouwing geprojecteerd is. Ten westen van de Delft is een wandelweg als verbinding van den Verspronckweg met de Delftkade ontworpen. BAZAR. 1720 Augustus wordt een fancy-fair ge houden ten bate van de in aanbouw zijnde R.K. Kerk in Haarlem-Noord. MARIASCHOOL A IN DE KONINGSTRAAT. In een adres verzoekt het bestuur der Mariaschool A voor uitgebreid lager onder wijs aan de Koningstraat 20 de medewer king van de gemeente, om, door een doel matige afsluiting ter vervanging van de bestaande bouwvallige schutting het ter rein gelegen aan de Koningstraat hoek Stoofsteeg geschikt te maken voor speelplaats en terrein voor lichamelijke oefening. De kosten zullen blijkens ingezonden nadere raming pl.m. f 1900 bedragen. B. en W. stellen voor, de gevraagde mede werking te verleenen. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN B. en W. stellen den Raad voor. vast te stel len een verordening houdende regels betref fende den aard der bebouwing en het gebruik der gronden, gelegen in: le. het Leidsche kwartier; 2e. het gedeelte tusschen Brouwerskade, Zijl singel, Kinderhuissingel, Verspronckweg en Van der Vinnestraat; 3e. het gedeelte tusschen Schotersingel, JUdith Leysterstraat. Ter Spijtstraat, Achter weg, Schoterweg, Schoterstraat en Kennemer straat; 4e. het gedeelte tusschen Nieuwe Gracht, Kinderhuissingel, Schotersingel, Schoter straat, Kloppersingel en Friesche Varken markt: 5e. het gedeelte tusschen Kloppersingel, Schoterweg, Paul Krugerstraat, Zocherstraat en Noorder Buiten Spaarne; 6e. het gedeelte tusschen Pijlslaan, Reseda straat, Schreveliusstraat en Leidschevaart; 7e. hef gedeelte ten noorden van de Schre veliusstraat, alsmede voor de Van Oosten de Bruynstraat, Allanstraat, Karei van Mander- straat en Emmaplein, 'nBeeije hoofdpijn,'nbeetjekou gevat, heelemaal zoo onprettig doordat Ge het eigenlijk veel te druk hebt gehad en ie wei nig geslapen. Neem vanavond een of twee "AKKERTJES" en ga vroeg naar bed. Morgen ochtend staat Ge als een an der mensch op, vol energie en roemt dit kostelijke middel. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont CTmymma (Adv. Ingez. Med.) Tarieven voor douche- badhuizen. B. en IV. willen geen verlaging. De heer Peper heeft een motie ingediend, waarbij de Raad. constateerend den terug gang van het aantal genomen baden in dc douchebadhuizen van „Het Witte Kruis", B, en W uitnoodigt, met het bestuur van „Het Witte Kruis" overleg' te plegen, om tot sen verlaging van het tarief per bad tot 10 cent te komen. Naar aanleiding van deze motie verstrekken B. en W. den Raad de navolgende gegevens omtrent het gebruik der douchebadhuizen al hier in het tijdvak van 1928 (d.i. na de an nexatie) tot heden. Uit de verslagen van de afd. Haarlem van de Noordhollandsche Ver- eeniging „Het Witte Kruis" noteeren B. en W de aantallen gewone baden (waartoe niet be- hooren ae schoolbaden, de militaire baden en de later ingevoerde werkloozen-baden)te weten: a. voor de vier douchebadhuizen: in 1928: 130.295. in 1929: 131.432; b. voor de vijf douche badhuizen: in 1930: 163.162. in 1931: 162.071. in 1932: 163.815, in 1933: 150.722. in 1934: 147.763. Voor een goede vergelijking dezer cijfers is het noodig ze voor de jaren 1933 en 1934 t.c vermeerderen met de werkloozen-baden. Deze bedroegen in 1933 en 1934 resp. 63i 2 en 9793. waardoor de totaalcijfers voor die jaren 157.024 en 157.561 waren. Hieruit blijkt dat in 1934 het aantal baden 537 hooger was dan in 1933. Het aantal baden in 1934 was 5601 minder dan in I93n. Hierbij dient opgemerkt te wor den. dat de daling sterk beïnvloed is door het feit, dat het badhuis op het Leidscheplein de laatste jaren minder in trek is. Sedert 1530 daalde het aantal baden daar van 40.036 op 29.571 in 1934. alzoo een vermin dering van 10.465, welke zeer sterke daling ongetwijfeld andere oorzaken moet hebben dan de ongunstige tijdsomstandigheden. B. en W. achten dan ook geenszins termen aanwezig om in te gaan op de voorstellen van voornoemd bestuur. Een tariefsverlaging toch der douchebaden met 5 cent zou, naar raming in vergelijking met het bezoek in 1934, een mindere ontvangst van rond 7000.ople veren, waardoor het tekort in 1934 bedragende 7025,55 op enkele guldens na zou worden verdubbeld. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor, de motie-Peper niet aan te nemen. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor. aan de N.V. „Bouwmaatschappij De Wegwijzer", te Zeist, tegen den prijs van f 30 in koop af te staan, grond, gelegen aan de Marnixstraat, groot, pl.m. 2 M2„ zulks met de bestemming om dien grond te gebruiken ten behoeve van het perceel aan de Marnixstraat no. 61. Voorts wordt voorgesteld aan A. Ph. Ro- meijn, alhier, tegen den prijs van f 14 per M2. in koop af te staan grond, aan de zuidzijde van de Westergracht, groot pl.m. 877 M2. met de bestemming om op dien grond te bouwen zeven woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Tenslotte stellen B. en W. voor, aan D. A. Appelboom, alhier, tegen den prijs van f 11.900 in koop af te staan grond aan de noordzijde van de Spaamrijkstraat, groot pl.m. 916 M2'. met de bestemming, om..op.-dien grond te bou wen zeven woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één> gezin. VERKOOP VAN GROND AAN DE MIJ. „CORMAR". B. en W. stellen den Raad voor. aan de N.V. Maatschappij van Onroerend Goed „Cormar". te Rotterdam, tegen een prijs van f 200 in koop af te staan grond, gelegen aan de Nachtegaal straat, groot 42 M2. zulks met de bestemming om dien grond te gebruiken als tuin en voor de gemeente kosteloos van de genoemde N.V. in eigendom te aanvaarden, met de bestem ming van openbaren weg een strook grond, gelegen aan den Vergierdeweg, groot 98 M2. Tante Mijntjes Misdaad. Tante Mijntje leefde met haar 73 jaren, haar slechte memorie en haar verfomfaaiden overjarigen kater op een paar werkelijk knus se kamertjes aan de Baangracht. Je kon je spiegelen in de mahoniehouten kast, uitglij den op het wekelijks gewreven zeil en weg zinken in de roodpluche canapé met de ge weldige franjes. Het slaapkamertje was al even proper en als het meisje voor halve da gen om één uul' de deur achter zich dichttrok was er geen spetje in heel het peuterige keu kentje te bespeuren. Nu stond de thee op het lichtje, de koekjes lagen keurig gerangschikt op het schaaltje en er was zelfs een doosje sigaretten, dat Tante met angst en beven om het gekke van het geval in den winkel op den hoek had ge kocht. Alles was in orde: de visite kon komen. Maar nog scharrelde Tante Mijntje voortdu rend van kamer naar keuken en terug, trok matjes recht, inspecteerde de kapstok, wreef nog eens de kopjes af. Ze was geagiteerd en wie zou dat niet zijn als je eenige neef, de eenige zoon van den e enigen broer van je man-zaliger zijn bezoek had aangekondigd met zijn meisje. Waar bleef de tijd? Willem, dien ze gekend had als kind, die als school jongen eiken Woensdag zijn boterhammen bij hen kwam opeten toen haar man nog leefde, Willem verloofd! En nog eens zocht ze haar bril, nog eens schoof ze de kaartjes uit de enveloppe en las den naam van het onbeken de meisje, dat Willems hart had weten te ver overen. En voor den zooveelsten keer bedacht ze: als die Hannie was wat zij er van ver wachtte en hoopte nou dan had ze een ver rassing voor het jonge paar, waar ze van op zouden kijken. De bel klingelde dunnetjes en Tante Mijn tje schrok uit haar overpeinzingen op. Daar had je ze. Ze sukkelde het gangetje door naar 't nauwe trapgat en trok open. Meteen was de ruimte beneden gevuld met jonge stemmen, Willems stem en die van een onbekend meisje dat een hartelijken groet naar boven riep. En Tante wist meteen: ze zou met haar verras sing voor den dag komen. Daar zaten ze nu, naast elkaar op de ca napé, Willem en het fleurige blonde ding, dat geen sigaret had gewild, dat haar hielp met het theewater en zelfs een bankje onder haar voeten had geschoven. Tante straalde. Ze glunderde, ze knipoogde en al gauw begon ze voorzichtig met haar plannetje. Hè Hannie, als jij nou eens uit die kast een fleschje advocaat haalde en drie glaasjes. En zeg me nu eens.Ze wachtte even, ter wijl de gele massa in de glazen gleed. En zeg me nu eens hoe vin jullie die glazen? Ze waren mooi. Ze waren antiek. Mooi- antielc. En toen de jongelui hun bewondering voldoende hadden geuit, zei Tante Mijntje langzaam, terwijl haar tong even langs haar lippen gleed en haar oude handjes haar ja pon bewreven: Nou, dan had ik gedacht, dan moest ik jullie voor je verloving zoo'n stel glazen geven. Wijnglazen en portglazen en borrelglaasjes en nog van die tusschenbeide, alles twaalf. Oom heeft ze 'k weet niet hoe lang geleden geërfd en we hebben ze eigenlijk nooit gebruikt, be halve deze. D'r mankeert nog niets aan. Maarjullie, moeten ze zelf gaan halen. En op het verwonderd kijken van Willem en Hannie. Ja, ze zitten in een koffer, netjes verpakt in 't papier en de houtwol bij Tante Jo op zolder. Ik had zoo weinig ruimte en toen heb ik daar twee koffers laten zetten met mijn verhuizing. Ga er strakjes maar langs en zeg maar dat ik het gezegd heb. Wat een vreugde, wat een bedankjes! Zoo'n pracht van een cadeau. Tante glom. En nog eens weerom komen hoor! Je ouwe tante niet vergeten! Boven aan de trap stond ze, het deurtouw in de hand. Dag! Dag! Tot ziens! Ga maar gauw naar Tante Jo. Toen was het weer stil en met een blij ge voel ruimde ze den theeboel op, waschte de drie mooie antieke glaasjes om, zette ze voor zichtig weer in de kast. Na een uurtje werd er gebeld. Willem kwam de trap op. Tante, u zal zich vergist hebben. Tante Jo zegt, glazen zijn er niet bij haar. Zijn er niet bij haar? Even leek ze verstijfd. Nee, Tante Jo zegt, ze heeft maar één koffer van u, met kleeren. Maar, maar 'k Ben zelf nog op zolder geweest, maar er stond niets. Toen viel ze plotseling uit. Stond er niets? En als ik nu toch twee koffers heb laten brengen? Twee. Eén met kleeren en één met glaswerk. Als ik het nu toch zeker weet! Maar Tante, heusch. Ze zijn er. Ze moeten er zijn. Bij Jo. Wijnglazen en portglazen enen alles. Al drie jaar geleden waren ze er. En als ze er nu niet zijn dandan heeft iemand ze ge stolen. Dan heeft Jo ze. Dan heeft Jo ze ge bruikt, ze kapot gesmeten, weet ik het. Maar ik laat het er niet bij. Ik ga er zelf op af. Als ik het niet altijd gedacht heb. Natuurlijk, Tante kijkt er toch niet meer naar om, Tan- le heeft ze toch niet meer noodig, M:;ar nou zal ze Mijntje leeren kennen. Mijn kostelijke glazen. Antieke glazen. Nee, dat zullen we nog eens even zien. Het werd een vreeselijke ruzie tusschen de schoonzusters. Het werd een complete brouille. Jo verkoos niet voor dievegge gescholden te worden en Mijntje wilde met bedriegsters niet omgaan. De tijd verstreek, de ruzie bleef. Op straa„ en in den familiekring negeerden ze elkaar os tentatief. Geen van beiden verkoos te wijken, geen kon ongelijk bekennen. Tot Tante Mijntje op een guren herfstdag naar d'r zoldertje ging om het potkacheltje te inspecteeren, dat gauw naar beneden zou moeten. Tot ze achter een oude doos en een stapel vergeelde kranten een koffertje zag staan. Tot ze het opende met een angstig voorgevoel en de glazen vond, in 't papier en in de houtwol. Alles compleet. De antieke glazen. Ze strompelde de trap af en zakte op de canapé in elkaar. De schande, de schande voor Jo, voor de familie. Ongelijk moeten ei'ken- nen. Excuses maken. Jo triomfeerend. zij met beschaamde kaken. Ze zag de familie knip oogjes geven. Zie je wel, ze wordt oud. Ze be gint vergeetachtig te worden. Neem 't de stak ker niet kwalijk. Drie en zeventig is een heele leeftijd. Zoo zou het zijn. Dat zou ze moeten ver dragen. Tenzij Tenzij ze zweeg. De glazen liet waar ze wa ren. Doorging Jo te negeeren. Volhield dat de koffer wel was bezorgd. Volhardde in den leugen. Tot Tot ze zou doodgaan en men de koffer op zolder zou ontdekken. Na haar dood zou er over haar gesproken worden. Geen rust zou ze hebben in haar graf. De heele ge schiedenis zou worden opgehaald. Sommigen zouden lachen, anderen zouden het hoofd schudden, maar Jo zou met de vlag van bo ven komen tóch. Daar was niets aan te doen. Zoo tobde ze, dagen achtereen. En toen stond haar besluit vast. Op een middag deed ze de deur op het nachtslot, sloop naar zolder en begon voor zichtig de koffer uit te pakken. Door het dak venstertje speelde de late zon in de fonke lende kelken. Ze stofte ze stuk voor stuk af, vulde het boodschappenmandje. En toen ze zes keer met angst en beven de steile zolder trap v/as afgedaald, stond het kostbaar bezit op de tafel in de huiskamer. Ze bleef er naar staren tot de avond viel. Toen legde ze de glazen behoedzaam op een oud tafelservet en knoopte dat zorgvuldig toe, Zacht klonk het kristal toen ze het pak op tilde. Ze ging de trap af, ontsloot de deur, keek spiedend de gracht af. Geen mensch. Zonder een oogenblik te aarzelen stak ze den rijweg over, knielde aan den waterkant. Zonder ge rucht verdween de saamgeknoopte doek in het troebele water. Even was er wat bellengebor- reldan was alles stil. Drie dagen later kwam ze Jo op straat te gen. En minachtend draaide ze haar hoofd af. MAC PETER Werken in werkverschaffing. Een vijver, een speelweide, wandelwegen. B. en W. stellen den Raad voor, de navol gende werken in werkverschaffing te doen uit voeren: a. het ophoogen van gronden, het graven van een vijver, het aanleggen van een speel weide, wandelwegen en weg III op een gedeel te van het Noorder-Sportpark. b. het aanleggen van wegbanen langs de Delft tot de Jan Gijzenvaart en langs het Noorder-Sportpark, waarbij is gerekend op het aanbrengen van een zandbaan over de volle breedte en hoogte met een verharding ter breedte van 5 M. De aan deze werken verbonden kosten zijn onderscheidenlijk geraamd op f 88.440 en f 62.425, in totaal f 150.865. B. en W. hebben zich voor het verkrijgen van Rijkssubsidie in de uitvoeringskosten dezer werken tot den Minister van Sociale Zaken ge wend. De Minister is bereid goed te keuren dat ge noemde werken in werkverschaffing worden uitgevoerd. Het eventueel subsidie zal bere kend worden over een bedrag van ten hoogste f 94.525 B. en W. stellen den Raad voor. voor de uit voering van genoemde werken een bedrag van f 150.865 te hunner beschikking te stellen. GRONDRUIL. De N.V. Koninklijke Pharmaceutische fa brieken v.h. Brocades-Stheeman en Pharma cia, alhier, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek de volgende grondruiling met haar aan te gaan: verzoekster draagt aan de gemeente over 3.20 M2. grond aan de Hooi- marktu en de gemeente draagt aan verzoek ster over de rechten, die zij heeft op pl.m. 0.20 M2. grond aan de Parklaan. B. en W. stellen den Raad voor deze ruiling aan te gaan. AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS. In het bij Raadsbesluit van 3 Juli jJ. vastgesteld reglement betreffende de ge meentelijke avondschool voor handelsonder wijs alhier, komt in art. 9 4e lid de be paling voor. dat „jongelieden, niet. in de ge meente Haarlem wonende, slechts dan tot de school worden toegelaten, indien naar het oordeel van B. en W. genoegzaam plaatsen en onderwijskrachten beschikbaar zijn". De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft bezwaar op grond van genoemde bepaling het reglement goed te keuren. Die bepaling kwam eveneens voor in het thans vervallen reglement, docbï het. geval dat buitenleerlingen om een der daarin ge noemde redenen moesten worden geweigerd, heeft zich nimmer voorgedaan. B. en W. meenen daarom, dat aan het ver langen van den Minister kan worden voldaan en stellen voor daartoe te besluiten. GOEDKOOPE MARGARINE. B. en W. stellen den Raad voor, in hun han den te stellen om praeadvies een verzoek schrift van het comité van gemeentebelan gen, om de'distributie van'goedkóópe marga rine voortaan te doen geschieden door de winkeliers en margarinehandelaars. VENTVERGUNNINGEN. L en W. stellen voor. in hun handen te stellen ter afdoening een verzoekschrift van de Lompenventersvereeniging „Door Een dracht Saamgebracht" om vrijstelling voor haar leden van betaling der leges voor vent vergunningen en verlenging van den geldig heidsduur der ventvergunningen. AFSCHAFFING ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF GEVRAAGD. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek schrift van M A. en A. Jaco'oson. firmanten der Drukkerij M. A. Jacobson alhier, om te besluiten tot afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. DE N.Z.H.TM. Opnieuw lager vervoersopbrengst. De vervoersopbrengst gedurende Juli 1935 bij de N.Z.H.T.M. was in totaal f 307.895, tegen f 336.431 in dezelfde maand van 1934. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet veranüooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, zvordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een nieuw geluid. In het „Algemeen Weekblad voor Christen dom en Cultuur" red. prof. dr. H. Th. Obbink doet een inzender een denkbeeld aan de hand dat inderdaad een nieuw gé- luid mag worden genoemd. Het gaat over het geschil dat geheel de wereld in beroering houdt. nl. den dreigen den oorlog tusschen Italië en Abessynië. Nóg is de oorlog niet uigebroken en gezien den al grooter wordenden tegenstand denk vooral aan de duizenden zieke Ita- liaansche soldaten, reeds nu dien Musso lini ondervindt, is de kans op een vergelijk, waarbij Italië's „eer" gered is. nog niet te eenenmale uitgesloten. Bedoelde scribent vraagt nu. of hier geen taak ligt voor „christelijk" Nederland om een offer te brengen door den duce Neder- landsch Nieuw-Guinea aan te bieden, ten einde Italië op die wijze eenigszins tegemoet te komen. Men heeft daar immers nu een maal zeer groote behoefte aan expansie. Gezien het verschil in ligging en bodem rijkdom het klimaat verschilt moge lijk niet zooveel lijkt dit alles wel zeer naief, en toch...wijst het niet in een rich ting die, indien zij eens metterdaad werd in geslagen grootelijks zou bijdragen tot her- nieuwe welvaart van onze geteisterde we reld? Altruïsme ook in de groote volkerenge meenschap: stelt het u eens voor. welke wonderlijke perspectieven liggen hierin ver scholen. Zou het zóó onmoglijk zijn? Mét dank voor plaatsing, Uw dw. N. D.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7