Uw Uataniie Tata's fata Zentfta Weerbericht. Het Bdamtifide 53e Jaargang No. 15996 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Zaterdag 17 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos»: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De middenstandshuizen van „Patrimonium". 32 van de 81 staan leeg. Moderniseeren gewenscht. De woningstichting „Patrimonium" heeft Can den Kloppersingel een complex van 31 middenstandswoningen. Jaren geleden waren die zeer in trek, zoodat er een lijstje van adspirant-huurders bestond. In de laatste 3 a 4 jaar is daarin evenwel verandering ge komen. Er kwamen steeds meer huizen leeg. Thans staan er van de 81 niet minder dan 32 leeg. Bovendien zijn er weer nieuwe opzeggingen gekomen, zoodat gevreesd wordt, dat tegen het einde van het jaar ongeveer de helft onbewoond zal zijn. Indertijd is reeds ue huur der woningen verlaagd. Wij vroegen aan een der bestuursleden wat gedaan zal moeten worden om de woningen weer bewoond te krijgen. Hij meende dat het voornaamste is dat de huizen gemoderniseerd worden. Toen de huizen (ongeveer 15 jaar ge leden) gebouwd werden, stelden de bewoners nog niet dezelfde eischen als thans. Nu worden tegen dezelfde huurprijzen huizen aangeboden die van binnen veel meer luxe hebben; tegels in de vestibule, de gang en de keuken, betegel de en zelfs geheel ingerichte badkamers, vaste waschtafels op de slaapkamers, glas in lood in verschillende kamers, enzoovoort. Deze luxe ontbreekt in de woningen van „Patrimonium". Onze zegsman was van meening, dat als de woningen op deze wijze verbeterd werden, de kans groot is, dat er weer meer huurders zul len komen. Dit moderniseeren kan evenwel alleen plaats hebben als de gemeente daartoe haar finan- cieele medewerking verleent. Wij begrijpen, dat men in verband met den ongunstigen financieelen toestand der gemeente tegen deze groote uitgaven opziet, maarnu brengt de exploitatie dezer huizen elk jaar natuurlijk een belangrijk verlies. Bovendien bestaat de kans, dat als niet ingegrepen wordt op den duur nog meer huizen zonder bewoners zullen komen. Toen de huizen in den goeden tijd alle vei-' huuïd waren, werd er winst op de exploitatie gemaakt. Deze winst is afgeboekt op het ka pitaal dat indertijd door de overheid a fonds perdu voor den bouw der huizen gegeven is. Was dat geld gereserveerd dan zou daarvan nu de moderniseering betaald kunnen worden. Wordt door de moderniseering niet bereikt, dat de huizen weer alle bewoond worden, dan zou blijken, dat ook de huur nog meer verlaagd moet worden. Het complex woningen is aan den Klopper singel en het Noorder Spaarne zeer gunstig gelegen. Bovendien is het een aantrekkelijk heid, dat zij zoo dicht bij de binnenstad zijn. Daarom moet bereikt kunnen worden dat zij weer bewoond worden. Eenige jaren geleden stonden van de 400 arbeiderswoningen die „Patrimonium" nabij den Kloppersingel in exploitatie heeft ook zeer veel huizen leeg. Toen is door medewerking van rijk en' gemeente mogelijk geweest om een belangrijke verlaging der huren in te voeren. Dit heeft tot resultaat gehad, dat bijna alle huizen weer bewoond zijn. Er staan er thans slechts 12 leeg, wat op zoo'n groot complex niet veel is. PERSONALIA Mej. J. R. Wefers Bettink, Cand. Lett., alhier slaagde voor het Mercurius Examen Duitsche Handelscorrespondentie. Worden over een maand de radiokabels gelegd? Exploitanten hebben onderlinge besprekingen gevoerd. De exploitanten der Haarlemsche radio distributie, die gezamenlijk een naamlooze vennootschap vormen, hebben Vrijdagavond vergaderd, waarbij de interne bijzonderheden van de exploitatie zijn besproken. Uiteraard zijn hier slechts aanvankelijke besprekingen gevoerd, waarvan een en ander alleen onder voorbehoud kan worden meegedeeld. De bedoeling is bij Overveen aan den Zijl- weg het hoofdstation in te richten, waarheen dan van het postkantoor per speciale muziek- kabel de klanken van Hilversum en Huizen worden geleid, die elk op hun beurt ook per kabel zijn ontvangen. Van het hoofdstation aan den Zijlweg ontvangen de onder-cen trales weer hun muziek of het gesprokene. Er zijn verschillende commissies ingesteld die alle een speciale taak hebben, opdat zoo spoedig mogelijk met de uitvoering dei- werkzaamheden kan worden begonnen. Misschien kunnen de de kabels reeds over een maand worden gelegd, indien dan ten minste al de toestemming van den minister is verkregen, daar deze werkzaamheden voor een deel onder toezicht staan van P.T. en T. Vóór de koude het land binnenkomt hoopt men alle kabels in den grond te hebben, zoo-, dat, indien alles meeloopt tegen Sint Nico- laas of Kerstmis in de Haarlemsche aange sloten huiskamers de gedistribueerde klan ken zullen schallen. Waarschijnlijk zal ook hier. evenals elders bij radiodistributie het geval is, een week blad worden uitgegeven, waardoor het con tact met de abonnés ook op andere wijze wordt onderhouden, dan alleen „draadloos". Moeilijkheden op de Maandagmarkf. In verband met de verkeersseinen op het Ver wuift. Wijontvangen de volgende motie: De besturen van den Nederlandschen Bond van Marktkoopliecj3nvereenigingen en de Haarlemsche Marktkoopliedenbond „Door Eendracht Sterk", in spoedvergadering bijeen op Vrijdag 16 Augustus 1935 te Haarlem, kennis genomen hebbende van <je op Maan- dag 19 Augustus plaats hebbende reorgani satie van de algemeene markt, waardoor niet alleen een groote chaos zal ontstaan, maar ook een beduidend aantal kooplieden zullen geslachtofferd worden, spreken er groote ontstemming over uit, dat ondanks een tijdig daartoe ingediend verzoek, geenerlei overleg met belanghebben den is gepleegd, dringt er met de meeste ernst op aan, als nog de reorganisatie uit te stellen, totdat, in behoorlijk overleg met belanghebbenden, alles geregeld kan worden. Besluiten deze motie ter kennis te brengen van Burgemeester en Wethouders, den Com missaris van Politie en de Pers en gaat over tot de orde van den dag". Tot zoover de motie Wij vernemen dat door de inwerkingstel ling van de verkeersseinen op het Verwulft j.l. Maandag een gedeelte van de Ged. Oude Gracht bij het kruispunt Oude Gracht BotermarktVerwulft—Koningstraat vrij gehouden is van kramen. De gedupeerde marktkooplieden hebben zich in verbinding gesteld met, de directie van het Marktwezen. Daarbij bleek, dat over deze quaestie te voren geen overleg heeft plaats gehad tusschen de Politie en het Markt wezen. zoodat natuurlijk ook geen overleg kon plaats hebben tusschen het Marktwezen en de marktkooplieden. De dii'ectie heeft toen aan de marktkooplieden toegezegd, dat alsnog ge tracht zou worden dat a.s. Maandag de: oudei toestand op de Ged. Oude Gracht her steld zal worden, opdat daarna gelegenheid zal zijn in overleg'n goede oplossing te vinden. Hoe het Maandag zal worden. Wij vernemen van den Commissaris van Politie, dat het niet mogelijk is om den ouden toestand te herstellen, omdat aller eerst gelet moet worden op de eischen van het verkeer. Maandag zal evenwel de ge- heele markt zooals die vroeger was worden opgeschoven naar de richting van het Post kantoor. De marktkooplieden die dus vroe ger het dichtst bij het Verwulft stonden zul len in het vervolg dus ook meer vooraan ko men te staan. Mocht er voor enkele koop lieden op de Ged. Oude Gracht bij het Post kantoor geen plaats zijn, dan zullen die op de Nassaulaan komen te staan. De Commissaris zei, dat hij over deze aan gelegenheid twee conferenties met de markt kooplieden heeft gehad. Daarna heeft hij met den Burgemeester geconfereerd, in welke conferentie is gebleken dat verwacht mag worden dat nu de beste oplossing ge vonden is. die zich aanpast bij den nieuwen verkeerstoestand. Een quaestie over kramen. Wij ontvingen van een marktkoopman nog het volgende schrijven: „Het pad der marktkooplieden die de Haarlemsche markt bezoeken, gaat niet over rozen. De te maken kosten bleken vaak te hoog. Nu kwam er een kleine uitkomst. Er kwam een coneurrent-kramenverhuurder die prima materiaal voor een zeer billijken prij aanbood. De directeur van het Marktwezen ging hiermede evenwel niet aceoord. Hij wist B en W. bereid te vinden een prijs vast te stel len die hooger was dan bovenbedoelden con current vsoeg. Hij moet zich daaraan houden, anders wordt zijn vergunning inge trokken. De belangen van de marktkooplieden zijn door dit gebeurde evenwel niet gediend. Het is immers een tijd. waarin ieder streeft naar verlaging 'van kosten. De overheid mag de vrije concurrentie niet den kop in druk ken. De prijzen der kramen moeten vrij zijn". Wij hebben ons tot de directie van het Marktwezen gewend om inlichtingen. Jaren lang hebben de kramenverhuurders 30 cent aer kraam berekend. Er kwamen toen twee cleine verhuurders bij, die slechts 15 cent berekenden. De organisaties van marktkoop lieden heeft ingezien, dat tegen zulke af- braakprijzen geen materiaal geleverd kan worden dat aan de eischen voldoet. De kra menverhuurders die jaren in de verhuring een bestaan gevonden hebben, werden door deze concurrentie in hun broodwinning bedreigd. De organisaties hebben toen circulaires onder de marktkooplieden verspreid om hen op te wekken alleen kramen te huren bij de van ouds-gevestigde verhuurders. In verband met de moeilijkheden die op de markt rezen, heeft de directeur van het Marktwezen toen ingegrepen. Hij heeft een conferentie belegd tusschen de organisaties en de verhuurders van kramen. Er werd vast gesteld, dat in het vervolg voor de kramen een uniformtarief van 25 cent bepaald zou worden. Ook in den Haag en Rotterdam zijn daarvoor uniforme tarieven vastgesteld. De twee verhuurders die kramen gaven voor 15 cent. wilden zich daaraan niet onderwerpen. Daarop heeft de Directeur de zaak aan B. en W. ter kennis gebracht. Het college heeft toen, in het belang van een geregeld ver loop op de markt, vastgesteld, dat het uni forme tarief van 25 cent bindend zal zijn Aan kramenverhuurders die zich daaraan niet houden zal de vergunning ontnomen worden. De marktkooplieden kunnen de kramen huren van wie zij willen. De kramenver huurders kunnen dan concurreeren in het materiaal. worden fraai afgewerkt door Breestraat 6 - Telef. 14365 Rolfilms ontwikkelen 20 cent Afdrukken 6x96 cent Orders 's morgens vóór tien uur opge geven worden denzelfden dag uitgevoerd (Adv. Ingez. Med.) Rust in Albanië weergekeerd? Gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. Geen aanslag op den koning. Zie eerst pag. 4. TIRANA, 17 Aug. (Reuter). De onlusten in Fieri, welke volgens de mededeeling van het officieuse Albaneesche telegraafagent- schap, waren ontstaan door de ontevredenheid van eenige door een gendarmerie-officier ge steunde personen, zijn geheel onderdrukt. Teneinde de in verband met de plaatselijke ongeregeldheden te Fieri gearresteerde per sonen te berechten zal de bevoegde rechter lijke instructie zich onverwijld naar deze plaats begeven. Daarbij zal ook worden nage gaan wat de oorzaak dezer beweging is ge weest. De mededeeling besluit met te consta- teeren dat het in het geheele land volkomen rustig is. Het Albaneesche telegraafagentschap geeft het volgende verslag van de gebeurtenissen te Fieri en naaste omgeving: Een groep opstandelingen is het, op aan stichting van een subaltern officier der gen darmerie, die 35 gendarmes en eenige burgers had aangespoord tot een oproer tegen de autoriteiten, gelukt zich meester te maken van de stad Fieri en op te dringen in de rich ting van Loesjoeja. De gendarmerie te Loes- joeja, die tijdig kennis had gekregen van de nadering, bood den opstandelingen tegenstand en sloeg den aanval af. Troepen, welke direct waren gezonden naar de plaats, waar zich de incidenten hadden voorgedaan, hebben het oproer direct zonder bloedvergieten onderdrukt. Het eenige slachtoffer van deze muiterij was generaal Ghilardi. die zonder iets af te weten van de ongeregeldheden te Fieri, zich naar Pojani had begeven en door de opstandelingen was gedood. In geheel Albanië heerscht volmaakte orde en rust. De meeste insurgenten zijn gear resteerd, terwijl men de overige opspoort. De berichten omtrent een aanslag op den koning zijn volkomen onjuist. De vacature Mr. Slingenberg. De heer Scht Ithuis aanvaardt de benoeming niet. Bij het Centraal Stembureau is thans bericht ingekomen van den heer Schilthuis, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer in de vacature Slingenberg niet aanneemt. Omvangrijke verduisteringen te Dyon. 250.000 francs voor woningbouw verdwenen. PARIJS, 17 Aug. (Reuter). Te Villeurban bij Dyon is men op het spoor gekomen van omvangrijke verduisteringen, gepleegd door den directeur van de gemeentelijke admi nistratie voor den bouw van goedkoope wo ningen. Deze heeft naar het op last van den president van het departement ingestelde boe- lenonderzoek heeft aangetoond, meer dan 250.000 francs, die hem voor den bouw van woonhuizen ter beschikking waren gesteld, verduisterd. Hij is gearresteerd en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Nu gaat het scheef, nu valt Augustus tegen Terwijl ze zoo aanmoedigend begon. De lucht is grauw en af en toe valt regen. Wij hebben een tekort aan zomerzon, 't Is waar, de boer begroet het als een zegen. Zijn land werd naar zijn zin wat al te droog, En ook is waar, de stof der buitenwegen.. Stijgt niet meer in een dichten wolk omhoog. Maar wie zoo juist vacantie heeft gekregen. En reeds zichzelf zag door de zon verbrand, Wie graag op mos of zeestrand had gelegen, Heeft in het bosch en zelfs aan zee het land. Waarbij dan maar meevoelend zij gezwegen Van hen, die nu juist uit kampeereri gaan, En hen. die in vacantiedagen plegen Te zeilen of op 't tennisveld te staan. Hun lijkt Augustus nu niet erg genegen, Zij moeten echter niet ontmoedigd zijn. Want achter wolkengrauw en triesten regen, Glanst straks, wie weet hoe gauw, weer zonneschijn. P. GASUS. Aloisi wil geen uitvoerige verklaring afleggen Mussolini's standpunt heden bekend. Reuter meldt: Volgens de berichten in de Engelsche ochtendbladen over de drie mo- gendhedenconferentie te Parijs schijnen de besprekingen direct na den aanvang in zoo verre geen vlot verloop hebben gehad, daar baron Aloisi geen lust zou hebben gehad een breedvoerige verklaring af te leggen over de eischen van Italië. De correspondent van de Times deelt mede. dat baron Aloisi zich er toe heeft bepaald in algemeene termen de al bekende eischen van Italië inzake koloniale expansie en vrijheid van handelen in Abessinië te herhalen. De tegenzin van den Italiaanschen vertegen- wooi'diger een duidelijke verklaring af te leg gen. begrijpen de beide andere delegaties niet goed. Intusschen hoopt men, dat de onderhande lingen vanochtend zullen worden hervat. Aloisi heeft geen volmacht en moet daarom voortdurend telefonisch instructies te Rome vragen. Aloisi verwacht antwoord van Mussolini. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph zegt te weten, dat baron Aloisi Vrijdagavond een uitvoerige mededeeling heeft gezonden aan Mussolini en dat hij daar vandaag antwoord op verwacht. De Fransche en Britsche regeering drin gen er echter op aan, dat Abessynië niet ge dwongen wordt iets tegen zijn zin te aan vaarden. In den avond ontvang Aloisi Politis. het geen er op schijnt te wijzen, dat Politis tot arbiter zal worden benoemd. Omtrent de besprekingen van Laval met den gezant van Abessynië te Parijs meent men te weten, dat de gezant nogmaals in op dracht. van zijn regeering heeft verklaard, dat Abessynië ieder mandaat van de hand wijst en zijn volledige vrijheid wenscht te behouden. Niettemin acht men het niet uitgesloten, dat de keizer van Abessynië, indien het er op aankomt, bereid zal zijn zeer vergaande concessies te doen. De ..Echo de Paris" meldt, dat men er aan den Quai d'Orsay druk mee bezig is een plan uit te werken, dat een „gulden middenweg" zou zijn tusschen de Italiaansche eischen en di Engelsche verlangens. Di Alaska is de bekende vlieger Wiley Post met den filmacteur Will Rogers verongelukt. pag. 4 De onlusten in Albanië. pag. 4 Oostenrijk verbreekt de sportieve relaties met Duitscliland. pag 4 De opbrengst der Rijksmiddelen blijft beneden de raming. pag. 3 De stand per 15 Augustus van de Duitsche clearing. pag. 3 Schippers protesteeren tegen de bevrachtings wet. nag. 3 Moeilijkheden op de Maandagmarkt te Haarlem. pag. 1 De middenstandswoningen van „Patrimonium"' pag. 1 De Europeesche roeikampioenschappen. pag. 9 Bioscopen. pag- 7 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Sir Herbert Samuel: Engeland en de Europee sche vraagstukken. pag. 4 Emile Schreiber: Japan's financiën. pag- 5 Fmancieele Kroniek: De lage koersen van Guldensobligaties. pag. 10 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Per Zeppelin den Oceaan over. pag- 11 van den Abeelen: Admiraal Byrd's verblijf aan de Zuidpool. pag. 5 Van onzen correspondent te Stockholm: Kreeftenseizoen te Stockholm. pag. 5 Dr. W. G. N. van der Slcen: Een paradijs op aarde. pag. 6 Willy van der Tak: Vijf vrouwen vliegen in Nederland. pag. 6 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 7 Piet van der Hem: Het Abessynische conflict. pag. 3 Per fiets naar Nederlandsch-Indië. pag. 2 Helen: H. D. Vertelling: „Mevrouw leest de krant". pag. 6 Bekende Haarlemmers: Felix de Nobel. pag. 3 SIR BASIL BLACKET, de directeur van de Bank van Engeland, die in Duitschland bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Een veelzeggend beeld van de vernieling, die het water in het Italiaansche stadje Ovada aanrichtte. (Men zie ook de fotopagina). Onzekerheid over Jones' dood. Britsche ambassade en Chineeschc autoriteiten in twijfel. LONDEN, 17 Aug. (Reuter). Reuter meldt uit Peking: Op de Britsche ambassade en bij de Chinee- sche autoriteiten heerscht onzekerheid over den moord op den Engelschen journalist Jones wiens lijk Vrijdagochtend door Chineesche mi litairen zou zijn gevonden. De vertegenwoor diger der Britsche ambassade te Kalgan, cap tain Miller en de Duitsche journalist dr. Muel ler, die met Jones door de bandieten was ge vangen genomen, zijn op weg naar Sjantoeng, teneinde het derwaarts gezonden stoffelijke overschot te identificeeren. Onze bloembollenhandel. Stijging van den uitvoer. In Juli .1935 werd uitgevoerd 81.819 K.G. bloembollen (waarde f 41.6111 tegen 54.939 K.G. in Juli 1934 (waarde f 26.404). In de periode JanuariJuli 1935 werd uit gevoerd 4 196.871 K.G f waarde f 1.305.082) en in Januari—Juli 1934: 3.419.317 K.G. (waary.e f 1.627.256). In beide gevallen viel dus een stijging te coiistateeren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1