DE ZATERDACAVOND JAPAN'S FINANCIËN. BIJVOEGSEL VAN HAARLEBTS DAGBLAD &ÉÉPTEN5EIZOEMi IN DCK.MOLM ADMIRAAL BYRD'S VERBLIJF AAN DE ZUIDPOOL. Z X T E R D XG 17 AUGUSTUS 1935 HAARCE M'S DAGB'EKD 3 AZ1E in 1935. De oorzaken van het groote deficit. DOOR EMILE SCHREIBER Het nieuwe beurspaleis in Osaka. „Als u een van de meest merkwaardige ta- fereelen van het moderne Japan wilt zieïi, een tafereel, dat precies tegenovergesteld is aan het beeld, dat zich tegenwoordig nog diege nen van Japan vormen, die in hun jeugd Loti gelezen hebben, dan moet ge eens de nieuwe beurs bezoeken, die verleden week ingewijd werd". Dit zei me een Amerikaan, die in Osaka, het Japansche Chicago, woont. In het midden van de stad treffen we het prachtige gebouw aan. Van buiten is het van gewapend beton opgetrokken, het interieur is van marmer. De constructie, die zoo juist klaargekomen is, heeft meer dan twintig mil- lioen yen gekost. Gelijkvloers bevindt zich de feitelijke beurs en daar beweegt zich de menigte beursmen- schen in een reusachtige, bijzonder fraaie zaal, waar van het plafond nog bossen papieren bloemen en kleurige guirlandes hangen, die van het inwijdingsfeest afkomstig zijn. Dat is de eenige Oostersche noot in deze hyper- Amerikaansche omgeving. Want de bekendmaking van al het beurs nieuws, alle handelingen van koop of verkoop, geschieden voortaan in stilte door middel van electxüsch werkende borden, die iedere belang hebbende als een afgevaardigde in het parlement, in een der 700 fauteuils gezeten in werking kan stellen door, al naar hij ver langt. een der knopjes in te drukken, die hij binnen zijn bereik heeft, wanneer hij er ten minste niet de voorkeur aan geeft gebruik te maken van de telefoon, die hij eveneens naast zich heeft. Vergeleken met den warboel in de „mand" van de Parijsche beurs is het schouw spel in deze zaal, waar speciale muren het geluid dempen, waar de lucht altijd versch en op temperatuur is, werkelijk indrukwekkend en het geeft ons aanleiding tot overpeinzin gen over de snelheid, waarmede de Japanners er in geslaagd zijn de instellingen, welke zij aan het Westen ontleend hebben, niet alleen te evenaren maar ook te perfectionneeren. Op de bovenste verdieping staan talrijke salons, die zeer weelderig en volgens den laat- sten Europeeschen stijl zijn ingericht ter be schikking van de vertegenwoordigers der groote ondernemingen. Restaurants en bars stellen de beursmenschen in staat hun maal tijden in het gebouw te gebruiken, wat na tuurlijk vooral bij belangrijke transacties een groot voordeel is. Maar de weelderigheid van de beurs van Osaka zal den Japanners den précairen toe stand van hun nationale financiën vermoede lijk niet doen vergeten. Ongetwijfeld staan de particuliere financiën er in tegenstelling met Europa bijzonder goed voor, dank zij de wonderlijke activiteit van handel en industrie. Een overzicht, dat men mij in de beurs van Osaka toonde en waarop de dividenden over het jaar 1934 van bijna 300 commercieele en industrieele ondernemin gen voorkwamen, toonde aan,dat hoewel enkele slechts een onbeteekenend dividend van 1 of 2 percent hadden uitgekeerd, op zijn minst de helft dezer ondernemingen 5 a 8 percent en bijna een kwart een nog hooger dividend ge geven hadden. Onder de hoogsten noteer ik de fabrieken voor gas en electriciteit, waarvan velen 10 a 12 percent uitkeeren, de verzekeringsmaat schappijen, die tot 24 a 25 percent komen, de raffinaderijen, die 10 percent geven. Het ge middelde beweegt zich in het algemeen, uit gezonderd voor de scheepvaartmaatschappijen, tusschen de 10 en 20 percent. Met de openbare financiën ziet het er heel wat minder rooskleurig uit. Niettegenstaande de economische welvaart heeft Japan, even als de groote meerderheid der groote wereld staten, een ernstig tekort op de begrooting. Het budget is heel wat lager dan de bedra gen op de Fransche, Engelsche en Duitsche begrootingen. Dit verschil is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat Japan geen oor logsschulden en oorlogspensioenen te betalen heeft en voorts aan het goedkoope levens onderhoud, waarvan de staat het eerst profi teert. Het deficit ontstaat door de militaire en maritieme uitgaven. Het is. om er zich rekenschap van te geven slechts voldoende het hier volgende beeld te bestudeeren. dat duidelijk aangeeft, dat de stijging van de uit gaven voor leger en vloot onmiddellijk ver band houdt met de kracht der Japansche ex pansie en dat de tekorten grooter zijn gewor den sinds 1931, als gevolg van de gebeurtenis sen met Mandsjoekwo. De geweldige versterkingen van de grenzen van Mandsjoekwo heeft Japan (Korea is niet zoo moeilijk te verdedigen), dat eenmaal een eiland was, tot een groote territoriale mogend heid gemaakt. Laten we eens veronderstellen, dat Enge land trotsch op zijn „splendid isolation", er toe overgaat op zekeren dag Nederland en België te annexeeren. Van dat oogenblik af zou het land genoodzaakt 'zijn, behalve over 'zijn vloot, ook de beschikking te hebben over een groot en kostbaar leger op het vasteland. Wat moet men van een land zeggen, zooals Japan, voor wie de militaire verdediging van Mandsjoekwo niet te vergelijken is met be doelde positie van Engeland ten opzichte van Nederland en België, maar wel met de verde diging van beide landen plus Duitschland en Polen. Ziedaar het groote actueele drama van het Japansche imperialisme en de zware las ten, die er het gevolg van zijn. Als wij evenwel de schulden van Japan per 1 Augustus 1934 optellen constateeren we, dat het totaal slechts ongeveer 9 milliard yen bedraagt. Die schulden zijn de volgende: Buitenlandsche leeningen: 1.412.639.000 yen. Binnenlandsohe leeningen: 6.932,021.000 yen. Schatkistbiljetten 60.000.000 yen Biljetten op den inkoop van rijstvoorraden 579.946.000 yen Totaal 8,984.606,000 yen Rekening houdende met de credieten, die reeds gevoteerd zijn in het loopende boek jaar en die. welke voor 19351936 nog zulien voigen, worden de schulden nog aldus uit gebreid: In omloop te brengen biljetten in 1934-'35: 600.000.000 yen Nieuwe leeningen voor 1935-'36 i 850.000.000 yen Dat wil zeggen, dat de Japansche schuld aan het einde van 1935 de tien milliard zal passeeren. wat overeenkomt met 45 milliard Fransche franken. Ter vergelijking diene het feit, dat de Fransche schuld zonder de oorlogsschulden, op het oogenblik bijna 300 milliard bedraagt. De financieele toestand van Japan kan dus op het eerste gezicht gunstiger lijken, dan die van Frankrijk en vele andere landen, maar noch de bereikte welvaart, noch de levens standaard van beide landen zijn te verge lijken. Ondanks alles en ofschoon Japan naar verhouding minder in de schulden zit dan de westersche landen, bevindt dit land zich wel in een slechte financieele positie. Het heeft zijn nut dit te constateeren. want het toont aan. dat een uitstekende commer cieele en industrieele situatie niet noodzake lijk behoeft samen te gaan met een finan cieel soliden toestand en dat omgekeerd een slechte financieele toestand niet noodzake lijk een ongunstige situatie van handel en industrie insluit. Als een schip op zinken staat en niet iedereen gered kan worden is het de toe komst, vertegenwoordigd door de kinderen, die men het eerst van boord zal halen. Laat ons dus met onzen handel en industrie voor zichtiger te werk gaan dan bij het financieel evenwicht. Wanneer men alles tegelijk wil redden, loopt men gevaar alles te verliezen. (Nadruk verboden). (Van onzen correspondent) Stockholm, 10 Augustus Een buitenlandsch toerist, die kort geleden Zweden bezocht, kon, teruggekeerd aan den huiselijken haard, van vele vreemde en schoone dingen verhalen. Hij kon vertellen over een stadhuis, dat een rijk museum van moderne toegepaste kunst is, en over boeren meisjes. die haar bonte kleederdracht onder lange laboratoriumjassen verbergen, over een duur en deftig restaurant, waar men laat op den avond geen kik mag geven, omdat iemand, die wellicht wat te veel gedronken heeft, met zijn handen een snareninstrument bewerkt en daarbij met heesche stem een lied zingt, en over een kanaal, dat de schepen als langs een bochtenden landweg onder wuiven de berken en ruischende populieren van Oost zee naar Kattegat brengt, over bergen en hoogvlakten en door de Zweedsche natuur, zcoals men die uit V.V.V.-brochures kent. Maar de buitenlandsche toerist kon ook verhalen van tallooze winkels, die hun étalages met rood papier en rood lint versierd hadden,, zoo- als men dat elders teg,en Kerstmis pleegt, te doen, kon vertellen, dat niet namaak-hulst of papieren klokken, maar louter roode karton nen kreeftjes kwistig in die étalages uitge strooid lagen over avondjaponnen en slabbe tjes zoo goed als over kistjes Flor de Havana en glanzende gramofoonplaten. dat er hecle serviezen en series glaswerk, stellen tafellin nen, lucifersdoosjes, lampions, servetringen en veel ander spul meer, alles voorzien van vurig roode kreeftendécors, uitgestald waren. Zoo dat wel heel het Zweedsche volk zich aan kreeften te buiten moest gaan, al had de toe rist dan ook nergens zoo'n rood monster kun nen ontdekken, laat staan ook maar een en kele kreeftenschaar tusschen wat groene sla blaadjes te eten gekregen. Ware hij echter eenige dagen langer, tot na Woensdagavond tien uur. in Zweden gebleven, dan had hij waarschijnlijk meer kreeften zien eten dan hem Üef was, aangezien kreeft eten wél een groot culinair genoegen is, maar voor passief tcekijkenden een zeer onaesthetisch tafereel oplevert. Er zijn kreeften en kreeften, groote zee kreeften en kleine rivierkreeften en terwijl men hier in Zweden de eerste soort ongeveer even veel belangstelling betoont als in andere landen, vermag de laatste soort voor tallooze Zweden de koele donkere avonden van den al scheidenden zomer tot de gelukkigste avon den van het jaar te maken. Als er al gele vlek ken komen in de toppen van de berken en de hei te bloeien begint, ais overdag de luchten al iets herfstigs hebben met hun blanke wolken gevaarten en 's nachts de hemel niet langer de vreemde 'oleeke glanzen van de midzomer nachten heeft, maar weer donker en vol ster ren over de landen staat, dan gaat de Zweed verlangen naar zijn rood-gekookte ..kraftor" en den geur van de geel-groene dille-schermen, die tusschen de scharen gestoken worden, dan informeert hij eens, wanneer nu eindelijk de vangst opengesteld wordt, en leest hij in zijn krant met schreeuwende koppen voorziene artikelen over de vooruitzichten voor de kreeftenvangst met meer belangstelling dan veelal minder in 't oog loopend opgemaakte artikelen ernaast over de vooruitzichten voor een vreedzame oplossing .van een internatio naal conflict. De zaken, die er hun voordeel bij hebben, het publiek te suggereeren, dat een kreeftenfuif niet slaagt 'en dus de gastvrouw geen eer aandoet, wanneer de tafel er niet speciaal voor gedekt en versierd is of wanneer men niet de laatste kreeftenliedjes op de g mofoon kan draaien en de nieuwste sortee ring vuurwerk af kan steken, richten bijzon dere étalages en afdeelingen in. die met hun rood en hun kaarsen aan Kersttijd doen den ken, en verkondigen in de met kreeften' figuurtjes verluchte advertenties, dat men toch feitelijk niet ten volle van de roode lek kernij genieten kan, wanneer men zich er geen nieuwe kleeren, kousen en schoenen voor aan schaft. En de Zweden, die nu eenmaal doods benauwd zijn iets niét te doen zooals het be hoort volgen zoo veel als het hun maar mo gelijk is de welgemeende wenken en wijze waarschuwingen van de winkeliers op. Dan komt de dag, dat de vangst, wettelijk althans, begint. In den avond roeien de vis- schers hun kleine schuitjes de rimpellooze me ren op om de ronde netjes uit te zetten en weer later in den avond worden die gelicht, worden de wriemelende grauw-zwarte kreeften in kisten gepakt en afgeleverd bij de met ron kenden motor wachtende auto van een restau- x-ant, dat tegen tien uur, half elf. de ..première van de kreeften" heeft aangekondigd. En daar zitten aan de liefhebbers te wachten onder de in den avondwind schommelende lampions van veranda of tuin tot de dienster aangezeild komt met de dampende, geurende roode mon sters in een witte kom en 't daarvan onaf scheidelijke beslagen glas brandewijn. En de connaisseur knoopt zijn servet om zijn hals, grijpt, zuchtend van welbehagen, met beide handen de eerste-kreeft-van-'t jaar beet., breekt de schaal deskundig open. slurpt en zuigt en sluit van puur genot de oogen. De volgende dag is een dag als andere da gen. met zomersche warmte en felle zon en wat hoog-drijvende wolken. Maar je weet nu, dat de herfst nadert, je weet het door de groo te door elkaar scharrelende blauw-groene en zwarte en grauwe kreeften, die er nu in kra men en winkels naast de kisten met aardbeien en frambozen en bessen zijn gekomen, de bak ken vol vurig roode kreeften in de étalages van visch- en comestibleswinkels. de enorme kreef ten van papier-maché of hout. die er op het dak of voor de ramen van restaurants hangen. En zoo wordt het de eerste Zaterdagavond van het kreeftenseizoen, de avond, waarop iedereen, die niet uit ethische overwegingen of uit angst voor vergiftiging tegen kreeften eten is en die het maar even kan betalen, de roode schaaldieren openbreekt en leegpeutert. Wie den zomer buiten, ergens in de scheren of tusschen de bosschen aan een blank meer, doorbrengt, begaat zich daar onder de boomen of op de veranda aan de kreeften, wie in de stad is heeft dagen tevoren reeds een tafeltje in een buiten-restaurant besteld, houdt de fuif thuis met vrienden of kennissen of op de veranda als men in een villawijk woont, op het balkon als men geen tuin heeft, of voor de open ramen als men tuin noch balkon bezit. Het is een wonderlijke avond. Zwart staan de boomen tegen den hemel, maar overal zijn door het donker de vurige kralensnoeren van gekleurde electrische lampjes geregen, overal plekken groote lampions boven blanke tafels, waar omheen men zit te eten. Er worden drinkliedjes gezongen en in de tuinen van de buiten-reslauiants speelt men vaak wijsjes, Uitgebreid gebruik van vliegtuigen. De belangrijke wetenschappelijke resultaten, welke de expedtitie onder zelfopofferende lei ding van Admiraal Byrd over het Zuidpoolge bied heeft bereikt zijn voor een zeer groot deel te wijten aan de uitgebreide toepassing van vliegtuigen. Toen de missie zich voor de tweede maal aan de Balein-baai ontscheepte, beschikte zij over vijf vliegtuigen; drie stuks werden nieuw medegenomen: een Curtiss „Condor", een Pilgrim en een auto-giro; twee machines een Fairchild en een Ford, wachtten solitair, dik onder het ijs, op 80 graden Z.Br. op de terugkomst van de expe ditie. De uitrusting was zeer heterogeen; me talen en houten toestellen, een- eix tweedek- kei-s, een-, twee- en driemotorige vliegtuigen; van alles wat. Hoewel niet gedetailleerd per type, verschaft een van de directeuren der ex peditie. Geo O. Noville toch aardige gegevens, waaruit de groote rol van het vliegtuig voor dit uitzonderlijke werk blijkt. Hangars van sneeuw Evenmin als men in het gematigde klimaat vliegtuigen bij voorkeur in de open lucht op stelt, zoo was het aan de Zuidpool ook noodig de vliegtuigen onder bedekking op te stellen. Alleen hangars bouwen op de gebruikelijke manier, daaraan behoefde men niet te den ken. De expeditie arriveerde iix het begin van 1934; er konden nog enkele vluchten worden gemaakt in Februari, maar daarna was het door het intreden van den poolnacht met vliegen afgeloopen. De bemanningen en de mecaniciens dus aan het bouwen van hangars; tenten zijn al even min bruikbaar door den grooten sneeuwval, zoodat het eenige bouwmateriaal in de natuur zelf moest worden gevonden, namelijk hangars van sneeuw en ijs. Voor elk vliegtuig werd een gat gemaakt van 1,50 M. diepte en 15 M. in het vierkant. De vrijkomende blokken bevroren sneeuw werden gebruikt voor den bouw der wanden. Waren de zijwanden gereed, dan werd het vliegtuig binnen gebracht en kon men voortwerken aan dexi voor- en achter wand, alsmede aan het dak. Het dak werd ge maakt van speciaal bamboe-vlechtwerk, dat weer werd bedekt met geteerd zeildoek. Dit werkprogramma, dat zich in enkele woorden laat opschrijven, verliep niet altijd op even vlotte wijze: zoo werd een van de vliegtuigen, nadat het juist op zijn plaats was gebracht, door een sneeuwstorm geheel onder de sneexiw bedolven, zoodat men het bergingswerk op nieuw moest beginxxen. Na dertig dagen van hard werken waren de sneeuwhangars gereed en toen konden de me caniciens een begin maken met het nazien van de motoren en al het werk om de vliegtuigen weder in dienst te kunnen stellen. Wanneer men bedenkt dat er moest worden gewerkt bij een temperatuur van 40 g raden onder het vriespunt dan is een betoog, dat zulks geen sinecure is, wel overbodig. Vluchten boven de ijswoestijn Toen de terugkeer van den pooldag het vliegen weder mogelijk maakte, werden de toe stellen uit hun ijsschuilplaatsen te voorschijn gehaald. De Fairchild en de Ford, die vijf ja ren lang onder een ijsdek van 3.50 M. hadden overwinterd, hadden dit niet ongemei'kt aan zich voorbij zien gaan. De vleugel van ae Fairchild ging „gebukt" onder een flinke ijs laag, welke zorgvuldig moest worden verwij derd. De vleugellangsliggers waren gebogen onder den druk en het gewicht van het ijs. Toen het ijs was verwijderd kwam de vleugel met een plotselingen ruk en klap in den nor malen stand terug. De vleugel bleef gelukkig intact. Gedurende de veertien maanden van lucht- verkenning hebben de vliegtuigen geen werke loosheid gekend. Met totaal 142 vluchten werd een afstand van 20.000 K.M. afgelegd: twee en twintig ton bedrijfsstoffen werden verstookt. Zonder uitzondering ging elke vlucht over een desolaat ijslandschap, waar boven uit hooge bergen, welke absoluut on geschikt waren voor landingen. Elke vlucht alles verliep zonder onge- hield alzoo een flinke dosis risico in èn voor ernstige breuk, èn voor eexx zoekraken van be manning en vliegtuig, ook wanneer de ge dwongen landing een gunstig verloop mocht hebben. Eveixwel, lukken. De tweede, ïxu ook weder tot het verleden behoorende expeditie, was uitgerust en on dernomen voor aanvulling en controle van de studies, welke Admiraal Byrd in 1929 had ge maakt. Een studie welke ten doel had het be loop van de kust, de plaats van het bergland van land en van de ijsvlakten en -zeeën in kaart te brengen. Onder meer is Byrd na deze tweede expeditie tot de wetenschap geko men, dat ten Noorden van het nieuw ontdek te land, dat „Mary Byrd Land" was gedoopt, zich geeix land bevindt, zooals men aanvan kelijk had gedacht en ook, dat de bergketen der ..Queen Mary Mountains" een vast uit- gesti-ekt plateau is. Dit plateau werd bestu deerd en verkend, tusschen de zee en de ber gen door den chef-piloot van de expeditie Harold June. De opmetingen van de hoogte verschillen, tusschen de verschillende deelen van het plateau gebeurde op een primitieve doch ingenieuze wijze. De vlieger vloog telkens laag over de sneeuwvlakte en raakte dan met de ski's van het landingsgestel de sneeuwop- pervlakte, de metingen werden om de 30 KM. herhaald. De aflezingen op den hoogtemeter werden bij elke aanraking van het aardoppervlak ge noteerd. waaruit dan de verschillende verhoo gingen konden worden afgeleid. Hai'old June heeft een zeer wex-kzaam aandeel gehad bij de onderzoekingen; om het te exploreeren gebied te bereiken moest zeer veel zonder zicht, dus op instrumenten worden gevlogen. Om een voorbeeld te geven, hoe moeizaam de gegevens werden verzameld, moge wel dieneix, dat voor het verzamelen van bijzonderheden over een aardschok-verschijnsel niet minder dan vijftien landingen buiten de basis moes ten worden uitgevoerd. Men denkt dat, wanneer de kaart van de bestudeerde streek zal zijn vervaax-digd, en in het Zuidpoolgebied niet veel meer onbekend zal blijven. Voor dit belangelooze studiewerk heeft de aviatiek zeer zeker haar xxut gehad. Admiraal Byrd kent de luchtvaart, houdt van haar. Voor het menschdom heeft deze krach tige figuur, met zijn hoog moreel, dat hem in staat stelde maanden in absolute eenzaam heid door te brengen, wel heel bijzonder werk verricht. Het is geen wonder, dat onder een dergelijke leiding een expeditie slaagt en tast baar resultaat oplevert. VAN DEN ABEELEN Diexx eersten Zaterdagavond van het kreef tenseizoen wordt er dan vaak, balkon aan balkon, kreeftenfuif gehouden. die eexi Zweed vroolijk stemmen. In de straten van de stad wordt hier en daar balkon aan balcon kreeftenfuif gehouden, de zonnescher men gloren flets oranje in den schijn van kaarsen en van lampions en je hoort lachen, px-aten, zingen. Er is ergens een zanger, die zijn luit, gegrepen heeft en nu een lied van Bell- mann zingt en weer ergens elders wijdt een vader zijn laxigzamerhand groot geworden zoon in in 't zorgvuldig gehandhaafd rituaal van 't kreeften eten of zoekt een arme drom mel een volksrestauraxxt op, waar het nu met rood papier ook wat gezellig gemaakt is en waar hij één kreeft kan krijgen voor 't geld dat hij ook voor een kop koffie met een broodje kon neertellen. En dan later in dexx avond spiralen rondom de stad de vuurpijlen de hoogte in, flitsen de kartetsen, knallexx de bommen, sproeien von kenregens langs den nachthemel, spettert en knettert het vuurwerk van de kreeften-fuiven als een afscheidssaluut aan den zomer. C. G. B. Reizen in vroeger tijd. In de dagen van de trekschuit duxxrde de reis vair Rotterdam naar Gouda ruim 7 uxxr; met een sneltrein doen we tegenwoordig het reisje in 22 minu ten. Een reis van Rotterdam over Delft naar Leiden duurde ruim 8 uur, tegenwoordig pre cies een half uur. Na de tx-ekschuit kwam de vrachtwagen, en daarna de postwagen of de diligence. Het ging toen wel vlugger dan met de trekschuit doch xiiet zoo x-ustig; wie met den wagen reisde nam vaak een huismiddeltje mee tegen hoofdpijn, neusbloeding enz. want 't kon ontzettend warm wezen ixx zooir post wagen. 't Was lang niet altijd een pretje, zoo n reis met de diligence, er waren maar enkele straatwegen, de meeste waren zand wegen, vol kuilen en gaten. Al ging het vlug ger dan per trekschuit toch duurde de reis van Amsterdam naar Groningen nog 42 uur. Duurde de reis langer, ze was ook duurder. Een reis per diligence van Utrecht naar 's Hertogenbosch kostte toen f 2.50 thans f 1.15 en daarbij moeten we niet vergeten dat men toen veel meer voor een rijksdaalder kon koopen dan tegenwoox-dig; nu koopen we er nog geen 3 pond natuurboter voor en toen 7 a 3 pond,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9