Vuurzee op de Berlijnsche RadioTentoonstelling Groote verwoesting aangericht. Moderne Woningen Geen bruggentol? Hel Beêü«$eijksie WANDGEDIERTE 53e Jaargang No. 15998 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 20 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Opzet in het spel Te Berlijn is gisteravond ïn de groote Radio-tentoonstelling tegen half negen vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting een groote brand uitgebroken. De geheele brandweer kreeg de melding „groot alarm" en rukte met al het beschikbare mate riaal uit. Ook een zeer groot aantal auto's van den Geneeskundigen Dienst werd ter assistentie opgeroe pen. Aanvankelijk meende men dat ook eeuige personen in de vlammen waren omgekomen. Het A.N.P. meldt hierover nader: De brand in de Berlijnsche Radio-tentoon stelling in de groote tentoonstellingshallen aan den Kaiserdamm nam spoedig na het uitbreken een reusachtigen omvang aan. Binnen een uur stonden de hallen 3, 4 en 5 geheel in vlammen. Het vuur sloeg bijna vijf tig meter omhoog en tastte ook het restau rant in den radiotoren aan. In alle weste lijke voorsteden van Berlijn zag men reeds op grooten afstand den hellen vuurgloed te gen den donkeren nachthemel. Groot alarm. Het signaal „groot alarm" werd gegeven voor de geheele Berlijnsche brandweer. Uit alle deelen der stad werd materiaal naar de tentoonstellingsterreinen aan den Kaiser damm gedirigeerd, terwijl ook onmiddellijk speciale commando's van de Schupo en af- deelingen van den Arbeidsdienst, de S.A., de S.S. en het leger werden gemobiliseerd voor de hulpverleening. Het was reeds een moei lijke taak, een afzetting te vormen, die de honderdduizenden nieuwsgierigen en kijk" lustigen, die zich in de buurt van het ten toonstellingsterrein bevonden, op een ai- stand kon höuden. Dank zij de koelbloedigheid van personeel en verschillende bezoekers slaagde men er nog in, in allerli.il het kostbaarste tentoonge stelde materiaal naar buiten en in veilig heid te brengen, wat pa. geschiedde met de kostbare televisie-toestellen. Bezoekers in gevaar. Op den brandenden radiotoren bevonden zich acht burgers, die door het vuur bedreigd werden en die een heelen tijd moesten wach ten voor ze gered konden worden. Twee moedige brandweerlieden slaagden er in een slang te brengen van den grond naar het op een hoogte van ongeveer 50 M. gele gen restaurant in den radiotoren, waar een aantal personen een toevlucht hadden ge zocht en dat door de hoogoplaaiende vlam men eveneens in brand was geraakt. De hrandweei'lieden klommen langs de ijzeren masten van den radiotoren naar boven en wisten op deze wijze den slang tot in de on middellijke nabijheid te brengen van in brand geraakte deelen van het restaurant. Aldus werden de restaurantbezoekers, die na het uitbreken van den brand in spreekkoor herhaaldelijk naar beneden geroepen had den: „Redt ons", buiten gevaar gebracht. Het Oostelijk gedeelte van den radiotoren, waaraan een reusachtige lichtreclame was aangebracht, stond laat in den avond nog volkomen in vlammen gehuld. Intusschen is men er in geslaagd vrij stellig vast te stellen, dat het vuur is uit gebroken in hal 4, waarschijnlijk bij de firma Siemens. De tentoonstellingshallen 1, 2, 6, 7, en 8 heeft men kunnen behoeden voor het razend om zich heen grijpende element. Hal 4 en de daarin geëxposeerde artikelen zijn volkomen verwoest. De hallen 3 en 5 zijn door het vuur gedeeltelijk vernield. Circa twintig gewonden. Het staat vast, dat bij den brand omstreeks twintig personen dusdanige brandwonden heb ben bekomen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Zij verkeeren ech ter niet in levensgevaar. Al deze gewonden waren bezoekers van het hoofdrestaurant en van het restaurant in den radiotoren, waar de vlammen met een ongeloofelijke snelheid om zich heen hadden gegrepen. Om 1 uur vannacht kon gezegd worden, dat het grootste gedeelte van het vuur gebluscht was. Instorting van den radiotoren acht men vrijwel uitgesloten. Het ligt voor de hand. dat de schade ontzaglijk is, zij wordt echter door verzekering gedekt. Sabotage in het spel? Omtrent de oorzaak van den brand wordt van officieele zijde verklaard, dat het vermoe den bestaat, dat de brand geweten moet wor den aan kortsluiting. Algemeen hoort men echter de meening verkondigen, dat hier van kortsluiting geen sprake kan zijn geweest en dat men hier heeft te doen met een geval van sabotage, en wel van communistische zijde. In hoeverre dit gerucht juistheid bevat, dan wel verzonnen is. valt natuurlijk niet na te gaan. Een feit is het, dat een algemeene onrust zich kenbaar maakt. Melding kan nog worden gemaakt van de omstandigheid, dat op het terrein van den brand een afdeeling Rijksweer en een lucht- vaartafdeeling, die toevallig in de nabijheid was, assistentie hebben verleend bij de hand having van de orde en het blusschingswei'k. Officieus wordt nader medegedeeld, dat verscheidene personen verwondingen hebben opgeloopen en dat zich daaronder ook brand weerlieden bevinden, die rookvergiftiging heb ben gekregen. Zij zijn allen naar het zieken huis gebracht, gelijk reeds was gemeld. Een juiste opgave van het aantal gewonden kon men nog niet verstrekken. De tentoonstelling gaat door. De leiding van de tentoonstelling maakt be kend, dat na de bespreking met dr. Goebbels kort voor middernacht besloten is tot voort zetting van de tentoonstelling in de hallen 1 en 2, waar de volkszender werkt, en ook van de industrietentoonstelling in alle andere door het vuur gespaarde hallen. Alleen de industrie tentoonstelling in hal 4 zal voor korten tijd moeten worden onderbroken. Er wordt echter met alle kracht aan gewerkt, dat ook deze ten toonstelling in zoo kort mogelijken tijd weer ingericht zal zijn. De uitvoeringen van den volkszender en de avonduitvoeringen gaan volgens program verder. De Markt. Om verpachting gevraagd. Een bate voor de gemeentekas van 1500. Uit ons stuk van Zaterdag is gebleken dat B. en W. van Haarlem aan vier kramenver- huurders vergunning hebben gegeven voor het plaatsen van kramen- op de markten die Maandag en Zaterdag gehouden worden. Thans ontvingen wij bezoek-van een afge vaardigde van 12 wagenverhuurders hier ter stede, die mededeelde dat zij reeds op 23 Januari van dit jaar een adres aan B. en W. gezonden hebben om er over te klagen, dat aan vier wagenverhuurders vergunning ver leend is om de kramen te verhuren, terwijl hun 12 collegas wagenverhuurders uitgeslo ten zijn. Nu de wagenverhuurderij door de tijdsomstandigheden en door de onderlinge concurrentie zeer weinig verdiensten ople vert, gevoelen deze twaalf zich door het be sluit van B. en W. ten zeerste benadeeld. Zij hebben daarom aari B. en W. gevraagd het plaatsen van stallen en kramen op de markt weer geheel vrij te geven, zoodat zij die ook aan de kooplieden kunnen verhuren of het plaatsen van stallen en kramen te verpach ten. Op dit schrijven aan B. en W. werd evenwel geen antwoord ontvangen. Bedoelde afge vaardigde deelde ons mede, dat deze verpach ting aan de gemeente ongetwijfeld een voor deel van f 1500 per jaar zou opleveren. De tegenwoordige prijzen voor' de verhuur zou den dan gehandhaafd kunnen blijven. Diensten van de N. Z. H. T. M. Geen ingrijpende wijzigingen na den zomerdienst. Naar wij vernemen zullen er, na afloop van den zomerdienst, wel eenige maar toch geen ingrijpende wijzigingen komen in de diensten der N.Z.H.T.M. De dienst AmsterdamZandvoort blijft ge heel ongewijzigd. De buslijn A zal, met uitzondering van twee bussen in den morgen en twee bussen in den avond, die dan naar de Amaryllislaan (Heemstede) dooT'rijden. niet verder gaan dan de Zandvoortschelaan. Buslijn B (Tui-fmarktStationOverveen- Zandvoort) zal niet meer naar en van Zand voort rijden, met uitzondering van een paar bussen, hoofdzakelijk dienend voor het ver voer van leerlingen van het Kennemer Ly ceum Deze lijn B gaat dus dan niet verder dan de Ter Hofstedeweg. Buslijn C: Tuindorp—StationBloemen- daal (Sterreboschlaan) blijft ongewijzigd. Lijn 1 en HaarlemLeiden ook. behalve dat dé rijsnelheid van lijn 1 met ingang van 6 October zal worden opgevoerd. Hiervan zal in de stad niet zooveel te be merken zijn, maar wel daarbuiten. De vijfde testmatch. Engeland passeert het. totaal van Zuid-Afrika! Engeland heeft heden het totaal van Zuid-Afrika gepasseerd voor het verlies van 5 wickets. Leyland 161. De stand om half twee luidde: 505 voor 5 wickets. Ames 129 not out. Nicholls 29 not out. JUNOPLANTSOEN 6 Kam., Zolder, Tuin. Koopsom f 5000. Huur f 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dorlsir. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) De automatische verkeers- seinen te Haarlem. Tevredenheid over den toe stand bij het Verwulf t. Waar in de toekomst nog meer semen? Wij hadden een onderhoud met den Com missaris van Politie over de werking van de automatische verkeersseinen op het Verwulft. Deze zijn nu, zooals men weet. sinds Woens dag in werking. De heer E. H. Tenckinck ver klaarde. dat hij over de werking tevreden is. Het publiek gaat er zich heel goed bij aan passen, zoodat de overtuiging bestaat, dat over eenigen tijd in het geheel geen politietoezicht meer noodig zal zijn. Eerst was het de bedoeling om gedurende een volle week bij elk sein een agent te zetten om het publiek de werking der seinen te lee- ren. Maar het is de laatste dagen zoo goed gegaan, dat het reeds mogelijk bleek heden idus een dag eerder) het aantal agenten tot eenigen te beperken. Deze behoeven nog slechts op enkele momenten in te grijpen. Zoo gauw mogelijk zullen natuurlijk ook die agenten verdwijnen. ~Het is ons zoo merkten wij op opge vallen dat de voetgangers die van den Noord kant. der Groote Houtstraat komen bij het oversteken van het Verwulft geen enkel ver- keerssein kunnen zien om zich te overtuigen of het goede moment voor hen aangebroken is om veilig den overtocht te maken. Dat komt omdat er van dien kant geen rijverkeer is. Zou 't niet mogelijk zijn om in den achter en zijkant der signaa.llichten die op de nabij gelegen punten staan gaatjes te maken die het dezen wandelaars mogelijk maken te zien hoe de verkeersseinen staan? De Commissaris antwoordde' Daarvoor zou wel iets te zeggen zijn. Wij zullen onderzoe ken of het technisch mogelijk is zoo'n een voudige oplossing te vinden. Anders zou het misschien nog mogelijk zijn voor deze voet gangers op het bedoelde punt een afzonder lijk verkeerssein te maken. Verder vroegen wij: is het de bedoeling in de naaste toekomst nog op meer punten auto matische verkeersseinen te maken? Daarop antwoordde de Commissaris: Inder daad. Het is de bedoeling om ook de verkeers agenten op de vaste posten Groote Markt Bartel joriss tra atZijlstraat en Kruisweg StationspleinRozenstraat door verkeerssei nen te vervangen. Wij zijn begonnen met het zeer moeilijke verkeerspunt op het Verwulft. Daar was het een zeer moeilijke toestand, om dat men rekening moest houden met het sa menvloeien van het verkeer van twee kruis punten. Om het voor elkaar te krijgen, was een zeer ingewikkelde inrichting van de auto maten noodig. De leverancier van deze auto maten verklaarde nog niet voor zoo'n moei lijke oplossing gestaan te hebben. Maar wij hebben eerst dit moeilijke punt genomen, om dat als het daar goed gaat, het op de twee andere punten, die veel eenvoudiger zijn, onge twijfeld zal slagen. Ik heb u reeds gezegd, dat wij over de werking op het Verwulft tevreden zijn, de automaten voldoen. De drie vaste verkeersposten kosten aan de politie veel personeel. Voor elk punt moet men zeker twee agenten stellen, omdat de post uren per dag veel grooter zijn dan de werk uren van één agent. Bovendien moet rekening gehouden worden met de aflossing, de vrije dagen, verlof, ziekte, enz. Hoewel de stad zich in de laatste jaren zeer sterk heeft uitgebreid, waardoor de dienst der politie natuurlijk ver zwaard is, is het aantal agenten niet uitge breid. Daarom verlang ik sterk naar het oogenblik waarop de agenten die nu aan den gewonen dienst onttrokken moeten worden voor de verkeersposten, aan het gewone po litiewerk gezet kunnen worden. (Vericacht ivordt, dat de tolhef fing op de nieuwe groote ver- keersbruggen door een nader regeeringsbesluit niet zal door gaan.) Ha, dat is een goede tijding, Honig in een crisistijd, Er zal dus per slot niets komen Van die tollenarigheid. Wij gaan wonder boven wonder, Blijkbaar toch dus niet terug Naar het middeleeuwsch principe Van een tol op elke brug. Niet het hatelijke wippen Van een tolboom, op en neer, Niet de noodzaak van het stoppen, Maar een vlot en vrij verkeer. Velen hebben sedert maanden, Over deze tolhef-wet, Min of meer als Brugman pratend, Menig tol-boom opgezet. Als 't verlossend woord eruit is, Op gezag van 't Haagsche Plein, Zal het heele toet-ensemble In ons landje, dankbaar zijn. Gaan we niet naar de vergrooting Van den bromtolgeest terug, Dan komt 't rijk boven verwachting, Wel royaal over de brug. De inspectrice van politie. Oproeping van sollicitanten. In het Politieweekblad van Vrijdag j.l. heeft een oproeping van sollicitanten voor de vacature van inspectrice van politie te Haarlem gestaan. Er zijn reeds verschillende sollicitaties binnengekomen. De termijn is evenwel nog niet gesloten. Het is dus aan te nemen dat Haarlem binnenkort weer een inspectrice zal hebben. Klachten van omwonenden der woonschepenhaven. Meer politietoezicht. Eenigen tijd geleden is de nieuwe woon schepenhaven der gemeente Haarlem aan het Noorder Buiten Spaarne in gebruik genomen. De woonschepen die vroeger in de Oostsingel gemeerd waren, zijn nu daarheen verwezen. Het blijkt nu evenwel dat verschillende om wonenden en daar gevestigde industrieën last van de woonschepen-bewoners hebben ondervonden. Er zijn blijkbaar menschen onder die het niet al te nauw nemen met de wetten van „mijn en dijn". Er worden in de omgeving namelijk voorwerpen vermist die de bewoners als waardeloos meenemen, hoewel de eigenaars toch op het behoud prijs stellen. Zelfs is het voorgekomen, dat men het te ver vond naar een melkboer te loopen om melk te koopen en daarom maar een koe op een weiland in de nabijheid melkte! Het is daarom noodig gebleken dat de politie een wakend oog op deze omgeving houdt. De ventvergunningen Haarlem. te 600 uitgegeven. Men weet dat te Haarlem thans alleen met een vergunning van het gemeentebestuur ge vent mag worden. Er zijn niet minder dan 600 ventvergunningen uitgegeven, waaruit wel blijkt, dat in dezen crisistijd zeer velen iets trachten te verdienen met den straatverkoop. Baron Aloisi heeft het Italiaansche standpunt ten opzichte der jongste onderhandelingen uiteengezet. pag 4 Het Brilsche kabinet komt dezer dagen in buitengewone zitting bijeen. pag 4 Wat de regeering voor de vissclierij heeft ge daan. pag. 3 Weer een slachtoffer van den onbewaakten overweg pag. 3 Rumoerige Hartjesdag te Amsterdam. pag. 3 Een brand heeft groote verwoestingen op do Berlijnsche Radiotentoonstellilig aange richt. pag. 1 Reorganisatie van de Maandagmarkt te Haarlem. pi?. 1 Tevredenheid over de werking van de auto matische verkeersseinen op het Verwulft te Haarlem. pag. 1 Voor Haarlem's Kantonrechter. pag. 5 De vijfde testmatch. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen correspondent te Genève: De Vol kenbondscommissie voor intellectueele sa menwerking. pag. 9 Van onzen Londenschen correspondent: Acti viteit in de Britsche filmindustrie. pag. 4 Willy van der Tak: Waar het Fransclie lied den scepter zwaait pag. 5 Helen: Ilet slot Marquette te Heemstede. Dag. 5 Bekende Haarlemmers: de heer A. Meilink. pag. 3 Specialiteit in 't verdelgen van wandgedierte, enz Firma H. VAN LOON - Tel. 23037 Marnixstraat 116 Haarlem W 100 Procent resultaat! ""•Q (Adv. Ingez. MedJ Reorganisatie der Maandag- markt. De oud-roest-markt naar de Nassaulaan? Door de inwerking-stelling van de verkeers seinen op het Verwulft is zooals men weet het marktterrein op de Ged. Oude Gracht verkleind. Dit heeft tot moeilijkheden geleid, omdat niet alle marktkooplieden de plaats kunnen krijgen die zij graag willen hebben. Naar wij vernemen is nu het denkbeeld gerezen öm de zoogenaamde oud-roest-markt, die tot heden een deel der Botermarkt in be slag neemt, te verplaatsen naar de Nassaulaan. De marktbezoekers weten dan dat als zij oude meubelen, oud huisraad enz. willen koopen, dat zij naar de Nassaulaan moeten gaan. Door deze regeling zouden plaatsen op de Botermarkt open komen die dan bezet kunnen worden door de kooplieden die op de Ged. Oude Gracht geen plaats meer kunnen krijgen. Indertijd jaren geleden was de oud- roest-markt ook afzonderlijk, namelijk op de Oude Groenmarkt. ABESSYNIë BEREIDT ZICH VOOR...,,, Bedrijvigheid te een Abessynische havenstad, waar juist een munitietransport aangekomen is. Britsche ministers terug naar Londen. LONDEN. 20 Aug. (Reuter) De mislukking der drie mogendheden conferentie heeft tot ge volg dat de Britsche ministers hun vacantie hebben moeten onderbreken. Men veronder stelt, dat vóór het einde van de week of op zijn laatst aanstaande week Dinsdag een speciale zitting van het kabinet zal worden gehouden, waarbij bijna alle ministers aan wezig zullen zijn. De eerste leden van het kabinet die naar Londen terugkeerden waren de minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare en de minister voor volkenbondsaangelegenheden Eden. Beiden zullen waarschijnlijk vanochtend met elkander den toestand bespreken. Eden, die Maandagavond in gezelschap van zijn secretaris en den rechtskundig adviseur van het Foreign Office per vliegtuig uit Parijs was teruggekeerd, heeft geweigerd te antwoorden op de vragen, welke de vele persvertegenwoordi gers stelden. Hij zeide slechts: „Gij weet zeer goed wat tot nu toe is gebeurd. Wij moeten de situatie onder oogen zien. Ik zal direct rapport uitbrengen aan den minister van bui tenlandsche zaken. Ik had gewenscht, dat wij wat beters hadden kunnen doen. Ik kan na tuurlijk niet beweren ,dat ik tevreden ben. Meer kan ik helaas niet zeggen, omdat het daarvoor hier noch de plaats, noch de tijd is". Ook MacDonald zal Dinsdag uit Lossiemouth naar Londen terugkeeren. De eveneens in Schotland vertoevende particuliere secretaris van den koning keert eveneens vandaag naar Londen terug. Men verwacht, dat Baldwin die pas Zondag te Aix les Bains is aangekomen, zal terug keeren, misschien reeds vanavond teneinde de kabinetsraad te presideeren. De minister van financiën Neville Chamberlain keert uit Zwit serland terug; de minister van landbouw Elliot komt uit de buurt van Bordeaux, ter- wel de andere ministers uit verschillend? dee len van Noord-Engeland en Schotland naar Londen zullen terugkeeren. Reuter meldt~ ons nader, dat het Britsche kabinet Donderdag a.s. bijeen zal komen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1