DE BILT DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 2 De verkeerstellingen van den Rijkswaterstaat. Heden begonnen. We herinneren er aan, dat heden vanwege den Rijkswaterstaat de verkeerstellingen be gonnen zijn, waarover in ons nummer van j.l. Donderdag uitvoerige bijzonderheden ge publiceerd werden. O.a. wordt geteld wat de route tusschen Haarlem en Sassenheim be treft bij K.M.-paaltje 36.8 tusschen Heem stede en Bennebroek, en tusschen Haarlem en Velsen bij K.M.-paaltje 4.5. Alles wordt geteld: auto's, rijtuigen, vracht- en hand wagens, fietsers en voetgangers. Deze telling geschiedt in drie ploegen het geheele etmaal door. Het verkeer wordt in beide richtingen afzonderlijk geteld. De Öedoeling van deze tellingen, die om de drie jaren herhaald worden, is om aan den Rijkswaterstaat ge aevens te verstrekken over de al of niet toe' neming van de intensiteit van het ver keer. Mogelijkheid om geen tol gelden te heffen gevonden. Ander financieringsplan. Ontwerp 11a het zomerreces ingediend? BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Zondag werd in de Bad- en Zweminrich ting te Heemstede door de Technische Com missie van bovengenoemden Bond examen afgenomen ter verkrijging der diploma's A. B. en C. Aan het examen namen deel 50 candidaten uit verschillende plaatsen. 35 candidaten slaagden, terwijl 15 werden afgewezen. Van de Haarlemsche Brigade slaagden: voor diploma A. de heer J. de Jager; voor B, de dames Ch. Houben, E. C. Kollerie en W. van Nie; en de heeren B. Huybens en G. van Bruggen: voor het diploma C (instructeur) de heer B. H. van Zanten en de dames S. Dijk stra-Van Baren, J. J. Leijenaar en J. Nagte- geller. Voor diploma A: mej. M. Steynhof en voor diploma B. de heer R. Abrahams. HAARL. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Daar de Haarlemsche Reddingsbrigade Zon dag 25 Augustus deelneemt aan de wedstrij den voor de kampioenschappen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, gaat het oefenuur in de Gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart niet door. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT 25 AUGUSTUS 1935. Ned. Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Poelau Laut 23 Aug. gewone stukken 3,25; mail via Marseille m.s. Baloeran 22 Aug. gew. st. 14.15; viiegdienst AmsterdamBandoeng 21, 24 Aug. gew. st. 3.25. Suriname, mail via Amsterdam 23 Aug. gew. st. 3.25; viiegdienst New YorkParamaribo 20 Aug. gew. st. 19.10; viiegdienst Berlijn- NatalParamaribo 21 Aug. gew. st. 15. Aruba, Curacao, Bonaire, zeepost en mail via Amsterdam 23 Aug. gew. st. 3.25; viiegdienst New YorkMaracaïbo (verder per boot naar Curacao) 23 Aug. gew. st. 19.10; viiegdienst Berlijn—NatalMaracaïbo (verder per boot naar Cui-agao) 21 Aug. gew. st. 15. Vereenigde Staten van Amerika en Mexico, via Southampton 23 Aug. gew. st. 9.25; via Cherbourg 23 Aug. gew. st. 19.10. Canada, via Southampton 23 Aug. gew. st 9.25; via Cherbourg 23 Aug. gew. st. 19.10. Argentinië en Chili, via Londen 23 Aug. gew. stukken 6. Brazilië, via Lissabon 24 Aug. gew. st. 16.45; via Bordeaux (alleen Pernambuco en Bahia) 21 Aug. gew. st. 7.via Londen 23 Aug. gew. stukken 6. Uruguay, via Rotterdam 22 Aug. gew. st. 20.40; viiegdienst BerlijnZuid Amerika 21 Aug. gew. st. 15.viiegdienst Marseille Zuid Amerika 24 Aug. gew. st. 11.35. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehol, via Siberië 22 Aug. gew. stukken 18.25. China, Hongkong en de Philippijnen, viieg dienst AmsterdamBandoeng 21, 24 Aug. gew. st. 3.25. Britsch Indië, via Napels 24 Aug. gew. st. 9.25; viiegdienst Amsterdam—Bandoeng 21, 24 Aug. gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamas cus 22 Aug. gew. st. 3.25; via Napels 23 Aug. gew. st. 10.40: via IstanbulDamascus 26 Aug. gew. st. 2. Viiegdienst als Britsch Indië. Palestina, via Marseille 22 Aug. gew. st. 14.15; via Napels 23, 24 Aug. gew. st. 9.25. Viiegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Marseille 22 Aug. gew. st. 14.15; Via Napels 23 Aug. gew. st. 9.25. Viiegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 22 Aug. gew. St. 12.35. Viiegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 22 Aug. gew. stuk ken 14.15. Viiegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 22 Aug. gew. st. 14.15; via Napels 23, 24 Aug. gew. st. 9.25; via Piraeus 25 Aug. gew. st. 22.30; viiegdienst Amsterdam —Bandoeng 21, 24 Aug. gew. st. 3.25; viieg dienst LondenCairoJohannesburg 24 Aug. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via MarseilleAden 22 Aug. gew. st. 9.25; viiegdienst LondenKaapstad 21 Aug. gew. st. 3.25; viiegdienst LondenJo hannesburg 24 Aug. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 22 Aug. gew. st. 16.45. Viiegdienst als Oost Afrika. Australië, via Napels 23 Aug. gew. st. 9.25; viiegdienst AmsterdamBandoeng 21 Aug. gew. st. 3.25; viiegdienst Londen—Singapore Port Darwin 24 Aug. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, viiegdienst als Australië. AGENDA DINSDAG 20 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.159.15 uur. Luxor Sound Theater: Laurel en Hardy in „Vroolijke Vagebonden", 2,30 uur en doorloo- pende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „De man van me vrouw" met Elissa Landi en Cary Grant. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Hörbiger en Gretl Theimer in Rosen aus dem Süderi'. Op het tooneel „Fiochi Sisters and Paolo". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palaca: „Een lentesprookje". Op het tooneel De drie Nehring's Xylophonisten. 2.30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Hi lie go mi Raadsvergadering, 2.45 »ur. Hoewel de regeering nog geen definitieve beslissing heeft genomen mag toch, naai de Tel. verneemt, wel verwacht worden, dat het financieringsplan voor den bruggenbouw in dien zin gewijzigd zal worden, dat van tolheffing gedurende een lange reeks van jaren geen sprake zal zijn. Het desbetref fende ontwerp is gereed en heeft in concept reeds de principieele goedkeuring van den minister van Waterstaat verworven. In het onderhoud met de „Autokampioen" heeft minister van Lidth de Jeude liieroo reeds gezinspeeld toen hij verklaarde, dat tollen in welken vorm ook, hem onsympathiek zijn en dat de regeering de eerste zal zijn de gelegenheid met beide handen aan te grij pen, wanneer de mogelijkheid zou worden ge vonden 0111 de bruggen vlot af te bouwen zonder jarenlange verkeersnandicap door tol heffing. Het blad verneemt, dat deze mogelijkheid in principe gevonden is en dat een belangrijke rol gespeeld hebben de uitkomsten der ge houden verkeerstellingen. Spoedig na het1 zomerreces is waarschijnlijk indiening van een gewijzigd ontwerp te verwachten. Mededeelingen uit Oss: Eén arrestatie, drie bekentenissen. Het dagelijksche verhaal uit Oss heeft heden als hoofdpunten een ar restatie en drie bekentenissen. Gearresteerd is de 29-jarige H. v. D.. die gestolen goederen van een groepje Ossche in brekers heeft gekocht. Na een streng verhoor legde hij spoedig een volledige bekentenis af. Verder hebben de Olie en de jonge Toon de Soep, twee verdachten uit het roofmoord- proces-Oyen, verklaard op den Berghemsche- weg te Osse in het voorjaar van 1934 een ouden zwerver te hebben neergeslagen en be roofd. Door het groote aantal arrestaties is het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch over vol. DR. Y. VAN DER SLUIS. Maandag is alhier op 70-jarigen leeftijd overleden Dr. Y. van der Sluis, tijdelijk hoofd van den Vleeschkeuringsdienst te Vel sen en oud-directeur van de veemarkt en het abattoir te Amsterdam. Dr. van der Sluis is gedurende ruim 30 jaar verbonden geweest aan het Amsterdamsche abattoir, eerst als keuringsveearts, daarna als onder-directeur en de laatste jaren als directeur. De overledene heeft te Amsterdam de geheele verbouwing van het abattoir mee gemaakt en ook in de distributiejaren de vleeschvoorziening voor geheel Amsterdam. Gedurende het laatste tiental jaren was hij te Velsen hoofd Van den Vleeschkeu ringsdienst. Wegens ziekte was hij in deze functie rëëds gepërisióriheérd, nihar hij fiïri-" geerde nog als tijdelijk hoofd, zoolang in de vacature nog niet voorzien was. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 23 Augustus a.s. te 12 uur op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. 10 Augustus j.l. was het 25 jaar geleden, dat in Haarlem de eerste Loge werd gesticht, waar door dus de I. O. G. T. voor het eerst haar intrede deed in Haarlem. Om dit lustrum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, heeft het Hulp-district „Vereend van Zin" besloten een kunstavond te organi- seeren op 28 September in den schouwburg aan den Jansweg. Medewerkenden zijn: Wil lem van Cappellen, Tilly Sylon met haar en semble, T. Vleeming en de H. O. V. het Ka merorkest (dirigent Marinus Adam). Dit be looft een mooie avond te worden. 40 JAAR MODE IN DAMESHOEDEN. De firma H. P. Muller, Groote Houtstraat 110, zal op 1 September as. 40 jaar bestaan, waarvan 25 jaar onder leiding van den heer H. P. Muller. Maandag 2 September wordt van 3 tot 5 uur een receptie gehouden. Ter herdenking van dit jubileum zal in een van hare étalages een beeld gegeven worden van de dameshoedenmode van de laatste 40 jaar. Er worden hoeden tentoongesteld die gedragen werden in de jaren 1895, 1905, 1915 en 1925. VREEMDELINGENVERKEER NAAR NIJENRODE. Naar wij vernemen organiseert de Haarlem sche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer een tocht voor haaf leden naar Kasteel Nijenrode. Deze tocht zal op 28 Augustus a.s. plaatsvinden met de salonboot „Trio" via Amsterdam en de bekoorlijke Vechtstreek. De deelnemers zullen in de gelegenheid worden gesteld zoowel het kasteel zelf als het park te bezichtigen. NOODWEER BOVEN DEN HAAG. Den Haag en Scheveningen zijn Zondag door een noodweer geteisterd. Door een wolkbreuk kwamen tal van straten blank te staan en lie pen tal van sousterrains onder. Daardoor werd aan het meubilair en het interieur roote schade toegebracht. Een tunnel van het H. S. M. station stroomde zoo vol, dat er geen voetgangersverkeer meer kon plaats hebben. GELDKISTJE EN KOSTBAARHEDEN UIT EEN WONING VERDWENEN. Een inwoner van Diemen heeft aan de politie aldaar kennis gegeven, dat in zijn woning is ingebroken en dat daarbij een geldkistje, inhoudende een bedrag van f 545, alsmede een aantal kostbaarheden zijn ont vreemd. Uit verschillende omstandigheden kan worden afgeleid, dat de dief wel zeer goed in de woning bekend moet zijn geweest, want hij heeft ook eenige radiolampen meegeno men. welke op een achterzolder lagen. Aan de buitenzijde van het huis viel nergens eenig spoor van braak te ontdekken. Des middags was bij de woning een onbekende man ge weest, die verklaarde over de verzekering van een auto te willen spreken. De Amsterdam sche recherche, die in deze zaak is ge mengd, heeft eenige vingerafdrukken afge nomen. Zij onderzoekt ook verschillende ge gevens, welke, haar door den bestolene zijn verstrekt. Het geld in het kistje bestond uit 5 briefjes van f 100, 1 van f 25 en 1 van f 20. Dë nummers van deze biljetten zijn niet be kend. meldt: Hoogste barometerstand 768.4 m.M. te Neurenberg. Laagste barometerstand 740.8 m.M. te Eeydisfjord. en voorspelt: Meest zwakken wind uit Zuidelijke richtin gen. Aanvankelijk helder tot licht bewolkt, Later wellicht toenemende bewolking. Droog weer behoudens geringe -kans op onweer. Warm. Uit het Buitenland Kans op voortduren van het mooie weer. Het gebied van hoogen druk verplaatste zijn centrum naar Centraal-Europa. De rug tus schen de depressies in het Oosten en het Westen werd breeder. Het maximum op IJs land beheerscht nog de luchtstroomingen in de bovenlucht doch wordt overheerscht door secundaire daalgebieden van dë depressie be zuiden IJsland. De minima van het depressie- gebied trokken Zuidelijk langs IJsland en geven regenachtig weer aldaar en ook in het daalgebied tot Ierland 'en Schotland. Over geheel Europa is het prachtig zomerweer, be houdens wat bewolking in de Oost-Alpen. Het is te voorzien dat de depressie in het Noordwest en het mooie weer niet zal ver storen en dat haar regen en bewolking niet verder zullen doordringen dan tot in Ierland en Schotland en een deel der Noordzee. Barometer 768 m.M. 767 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is uw adres: CAREL VAN HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13 Telefoon 14112 Leverancier v. alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 20 Augustus. Bevallen 16 Augustus: A. J. BettinDee ter s, d.; W. HavenaarVerhöeven, z.; 17 Augustus: G. A. ThoolenSpits, d.; A. M. Wigchert Scholzen, d. Overleden 16 Augustus: E. C. A. Ingenhuls Lurmans, 61 j., Gasthuisvest; 17 Augustus F. ZwaanswijkAgterhof, 29 j., Van Zegge- lenplein; 19 Augustus: -J. A. PrinsDijkzeul, 81 j., Linschotenstraat. ECONOMISCH- WERELDNIEUWS J Japan geeft nog grootere scheepvaart-subsidies. Naar wij vernemen heeft het Ministerie van Verkeerswezen besloten het subsidie, dat de Nippon Yusen Kaisha ontvangt voor het onderhouden van de regelmatige diensten op Europa voor het begrootingsjaar 19361937 vast te stellen op Yen 1500 millioen. Over het jaar 19351936 heeft de maatschappij een subsidie van Yen 750 millioen ontvangen, zoodat het bedrag thans derhalve verdub beld wordt. DE GEVOLGEN VAN DE AMERIKAANSCHE ZILVERPCU ITIEK. De uitvoer van tabak uit de Vereenigde Staten naar China bedroeg in de eerste vijf maanden van het loopende jaar gemiddeld 1.416.000 pond per maand volgens de cijfers van de Tobacco Association. In de eerste vijf maanden van 1934 bedroeg het gemiddeld uitvoercijfer 5.840.000 pond per maand. Deze scherpe daling zou een gevolg zijn van de door de Vereenigde Staten gevolgde zilverpolitiek in verband met de United States Silver Purchase Act. Hoe sterk de uitvoer van tabak in de laat ste jaren is achteruitgegaan, blijkt duidelijk als men weet, dat de gemiddelde maande- lijksche uitvoer van Amerikaansche tabak naar China in de jaren 1924 tot 1933 niet minder dan 7.500.000 pond bedroeg. HET DUITSCHE SP AARBANKBEDRIJF. Volgens de mededeelingen van het Deut sche Sparkassen and Giroverband, zijn de inlagen bij de spaarbanken belangrijk toe genomen, hetgeen moet worden teruggevoerd op den verbeterden economischen toestand. De inlagen vinden wederom in het tempo van voor den oorlog plaats. In Mei 1935 zijn de spaar- en giro-inlagen boven RM 15 mil liard. waar zij aan het einde van 1934 reeds tot RM 14V2 milliard waren opgeloopen. Het gaat de Amerikaansche automobielindustrie goed. NEW-YORK. 19 Augustus fA.N.P,) In de „Index", het orgaan van de New York Trust Company, wordt geconstateerd, dat de in vloed van de automobielindustrie op andere takken van bedrijf zoo groot is, dat de ople ving, die in de Vereenigde Staten tot nu toe kon worden waargenomen, voornamelijk aan de verbetering in de automobielindustrie moet worden toegeschreven. In de laatste twee jaar heeft de automobielindustrie, vol gens de „Index" zich in veel sterker mate weten te herstellen dan elke andere indus trie. Ofschoon de totale waarde der gepro duceerde personenautomobielen en trucks in 1934 nog minder dan de helft bedroeg van de waarde der in 1929 geproduceerde auto mobielen, was zij toch bijna tweemaal zoo hoog als in 1932 en in het loopende jaar is een verdere stijging waar te nemen. Zoowel de vraag in het binnenland als voor export is toegenomen. De verslagen van 30 ondernemingen, die auto-onderdeelen en automobiel-accessoires vervaardigen, over het eerste kwartaal van dit jaar. toonen aan, dat zoowel de verkoopen als de winsten sterk gestegen zijn en de winsten dezer maat schappijen zijn vrijwel algemeen tweemaal zoo -groot als in het eerste kwartaal van 1934. Chantagepleger in de val. Afpersing mislukte. Een ongeveer 26-jarige gehuwde inwoner van Weesp is door de politie in arrest geno men, terzake van door hem gepleegde chan tage, welk feit tenslotte door den verdachte is bekend. Degene, die voor de afpersing als slacht offer was gekozen, was een 30-jarige onge huwde kantoorbediende, wonende in een der provincieplaatsen. Deze jongeman had als gevolg van een, in een der kleine geïllustreer de weekblaadjes, geplaatste annonce, brief wisseling gevoerd met een te Amsterdam wonende vrouw. De brieven werden geadres seerd aan een kiosk in genoemde stad, van waar zij werden afgehaald. Door de een of andere oorzaak kwam een dier brieven in het bezit van den hierboven genoemden in woner van Weesp, die besloot, uit die cor respondentie munt te slaan. Hij schreef een brief aan den jongeman en dreigde hem, den in zijn bezit zijnden brief te zullen opzenden aan de ouders van den briefschrijver wan neer deze hem niet een zeker geldbedrag ter hand stelde. Zoodra de jongeman dezen dreigbrief ont ving, wendde hij zich tot de politie van de plaats zijner inwoning, doch deze verwees hem naar de politie te Weesp. Daarop heeft de bedreigde j.l. Zaterdag een bezoek ge bracht aan den chef van politie te Weesp, om de verder te volgen gedragslijn uit te stip pelen. Overeengekomen werd, dat de jonge man Zondagochtend een bezoek zou brengen aan den chantagepleger, en hem een zeker bedrag zou uitbetalen, welk geld echter van tevoren gemerkt moest worden. Daarna zou de politie onmiddellijk ingrijpen. Het plan werd geheel volgens deze afspraak uitgevoerd. Aanvankelijk werd de chantagepleger en tevens zijn schoonvader, die eenige huizen verder woont, mede naar het bureau geno men. Laatstgenoemde heeft n.l. verklaard, den brief te hebben gevonden op den rijks weg bij de Hakkelaar (gem. Muiden) waar aan echter niet het minïste geloof wordt ge- hecht.Nadat overleg was gepleegd met den of ficier van justitie te Amsterdam, werd de schoonvader voorloopig op vrije voeten gelaten de eigenlijke chantagepleger werd echter in de cel gezet. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Gaarne zal ik voldoen aan een verzoek tot mij gericht om een en ander mee te deelen over bovengenoemden bond. De bond werd opgericht in 1917 te Amster dam door de toenmaals bestaande brigades: Den Bosch, Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Breda. We bezitten een statistiek over het aantal verdrinkingsongevallen met- doodelijken af loop in ons land over de jaren 1903 tot 1910 van Dr. C. J. Mynlieff te Amsterdam, inder tijd bestuurslid van de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen. Deze statistiek leert ons, dat in ons kleine land in die periode (1903 tot 1910) verdronken 6578 menscheii en kinderen, waarvan 1576 be hoorden tot het vrouwelijk geslacht en 5002 jongens en mannen. Gemiddeld verdronken er dus per jaar 939 menschen en kinderen. De Bond bestaat nu nog geen 20 jaar, zijn leeftijd is dus nog maar klem, doch men leze wat bereikt is. Na de oprichting zocht en verkreeg de Bond samenwerking met de Maatschappij tot Red ding-van Drenkelingen, later met den Kón. Ned. Zwembond, met de Noord-Zuidholland- sche Reddingmaatschappij, de Zuidholland- sche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen, met het Oranje, het Roode, het Groene, het Witte en het Wit-Gele Kruis, voorts nog met de Ned. Ver. „Eerste Hulp bij Ongelukken, de A. N. W. B. en de K. N. A. C. De Bond staat in goede relatie tot het Sport- fondsenwerk in Nederland, ook tot tal van bad- en zweminrichtingen, zoo wel open als overdekt. Dank zij die samenwerking en een krachtig gevoerde propaganda is die kleine Bond van 1917 met zijn 5 brigades uitgegroeid tot een organisatie van meer dan 90 brigades en af- deelingen, met ongeveer 12.000 leden. Als men beednkt dat behalve deze Bond nog een andere vereeniging bestaat, de Nederland- sche Centrale Reddingsbrigade met ongeveer 20 afdeelingen en plus minus 3000 leden, dan is het aantal brigades en afdeelingen, dat in ons land den verdrinkingsdood bestrijdt, uit gegroeid tot ver over 100. De Bond heeft contact gezocht en verkre gen met de commandanten van Maréchaussee en Rijksveldwacht om het zwemmend redden bij die wapens te bevorderen en met groot succes. Ook heeft de Bond zich in verbindinL gesteld met stedelijke autoriteiten, waardoor veel leden van politiecorpsen, brandweer en havenpersoneel zich oefenen in zwemmend redden en het opwekken der levensgeesten bij schijnbaar verdronkenen. De Bond heeft een uitgebreide Medische- en Technische Commissie. Examens worden af genomen tot het verkrijgen van een Voorbe reidend diploma en van de diploma's A, B, C en het Kustwachtdiploma. Het aantal Bonds- gediplomeerden is reeds zeer groot en neemt telkenj are toe. Ook met ijsbonden werkt de Bond samen; tal van „Vrijwillige-- IJswachten" worden elk jaar in den winter gevormd. De Bond verkreeg samenwerking met vele autoriteiten in verband met de talrijke auto's, die te water rijden, waarbij vaak dooden te betreuren zijn. (In 1934 reden te water 85 auto's, bussen en vrachtauto's; 43 mannen, vrouwen en kinderen verdronken daarbij). De Bond heeft op 1 September '34 buiten gewoon belangrijke proeven genomen in de Fordhaven te Amsterdam. Het moeilijke vraagstuk: op welke wijze kan het doelmatigst hulp worden verleend aan automobilisten die te water reden is nader tot oplossing gebracht. Vele menschenlevens zijn, naar aanleiding van die proeven, gelukkig behouden gebleven. Langs een groot deel van de kust richtte de Bond z.g.n. kustbrigades op, die zorgen voor de veiligheid van baders en zwemmers in zee; van de leden wordt groote toewijding vereicht. De Bond organiseerde reeds tal van tentoon stellingen, die bekendheid aan doel en streven gaven. Ook werd meermalen gewezen op de gevaren zoo wel bij zeezwemmen in den zomer, als 's winters in ijsperiode, als ook over hulp aan automobilisten die te water rijden. En hoe staat het thans met den verdrin kingsdood in Nederland? We dalen! Volgens het bureau van Statistiek in 's Gra- venhage verdronken er in de jaren 1920 tot 1932 per jaar gemiddeld 675 menschen, niet tegenstaande de bevolking van ons land jaar lijks toeneemt met ongeveer 100.000. Het aan tal verdrinkingsgevallen met doodelijken af loop was 25 jaar geleden gemiddeld 939. We dalen dus prachtig! Maarachter dit ge middelde van nu 675 ligt nog zoo veel onzeg baar leed verscholen. Helpt ons in den strijd dien wij voeren! Wie inlichtingen wenscht, bijv. over het op richten van een reddingsbrigade, wordt ver wezen naar het secretariaat: mejuffrouw A. Claus, van Woustraat2, Amsterdam Z. A. J. MEIJERINK, Hoofdconsul voor de Centrale Propaganda, Gezond en heerlijk. Kinderen gaan om melk vragen, als U er wat vruchtensap bij doet. Melk door een rietje vinden ze ook fijn. tyoodt kindüi&tqpeci! (Adv. Ingez. Med.) "1 MR. DR. P. J. WITTEMAN UIT HET K.R.O.- BESTUUR. Naar men de Msb. mededeelt, heeft de heer mr. dr. P. J. Witteman, onlangs gekozen tot lid van de Gedeputeerde Staten van Noor-4-Holland, zijn bestuursfunctie bij den K. R. O. neergelegd. Hij blijft echter als ju ridisch adviseur aan de K. R. O.-stichting verbonden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Radiodistributie. Geachte Redactie, Ondergeteekende maakt er de personen, die met de radio-centrale iets te maken zullen hebben, op attent dat in Haarlem dezelfde fout wordt gemaakt als in andere steden. Ziehier een paar voorbeelden. A. betaalt f 7.50 aansluitingskosten, geniet daarvan 1 jaar, moet dan verhuizen komt in een perceel terecht zonder aansluiting en moet nog eens f 7.50 betalen; dus reeds f 15. B. heeft nog niets betaald komt in het door A. verlaten perceel met aansluiting, behoeft daarom slechts f 1 te betalen. M.i. absoluut onrechtvaardig: de een be taalt dubbel, de ander een kleinigheid. Volgens mij behoort het als volgt geregeld te'worden: A. heeft betaald, komt in de boek houding als abonné van alle 7 radiocentrales en behoeft bij verhuizing dan slechts f 1 te betalen. B. .heeft nog niet betaald en moet dus, on geacht of er in dit perceel aansluiting is of niet, toch f 7.50 betalen. Voor de radiocentrales blijft d-it hetzelfde, daar uitwisseling van abonné's kan plaats vinden met eenige moeite. Hopende dat er alsnog een nadere bepaling door den Raad zal worden gemaakt, die dit onrechtvaardig euvel verhelpt, dank ik U mijnheer de redacteur voor de plaatsing van, deze regelen. SJOERD WINKEL Jr. Schermerstraat 21rd, De moeilijkheden van de Maandagmarkt, Het gepleegd overleg met de kooplieden. Wij danken de redactie voor het plaatseri van onze motie, waarin wij onze ontstem ming uitspraken over het feit, dat inzake de reorganisatie van de Maandagmarkt geen overleg met belanghebbenden is gepleegd. Uit het onderzoek dat door de Pers is in gesteld, is vast komen te staan, dat er tus schen den Dienst van het Marktwezen en de organisaties van marktkooplieden geen overleg is gepleegd om de eenvoudige reden, dat ook met dezen dienst geen overleg is gepleegd. Uit de mededeeling, welke de Commissaris van Politie aan de Pers deed, zou men echter kunnen concludeeren, dat er wel met belang hebbenden overleg is gepleegd en aangezien dit absoluut in strijd met de werkelijkheid is, zullen wij een meer gespecificeerde op gave geven van het werk der organisaties. Ruim 4 weken geleden werd door de orga nisaties aan B. en W. schriftelijk verzocht dat indien tot verandering' van de markt moet worden overgegaan, eerst overleg met be langhebbenden te plegen. (Dit schrijven werd onbeantwoord gelaten). Ongeveer twee weken geleden hebben wij een onderhoud gehad met den referendaris, die ons geruststellende mededeelingen deed. Zeker zou er, rekening houdende met onze verzoeken, niets gedaan worden zonder dat overleg was gepleegd. Donderdag 15 Augustus hadden twee be- stuurderen van de Haarlemsche organisatie, op hun verzoek, een onderhoud met den Commissaris van Politie over een aange legenheid. niet de markt betreffende. Nadat de andere aangelegenheid was besproken, in formeerden de heeren, of er nu al iets be kend was omtrent de markt, waarop, tot hun schrik, geantwoord^, werd: „O, a.s. Maandag schuiven we de geheele markt op en wat er niet staan kan, gaat naar de Nassaulaan". Direct werd er geprotesteerd en verzocht om uitstel, omdat het niet mogelijk was, de situatie te overzien. Niets mocht echter baten. Vrijdag 16 Augustus werd door den voor zitter van den Ned. Bond en den secretaris van de Haarlemsche organisatie, de heeren H. Zoutendijk en W. F. Cival, een onderhoud aangevraagd met den Burgemeester, wat on middellijk werd verleend. In dit onderhoud werd alleen gevraagd om uitstel van de wijziging, totdat in overleg met den Dienst van het Marktwezen alles zou zijn geregeld. De Burgemeester vond dit verzoek niet onredelijk ook hem bevreemdde het, dat geen overleg was gepleegd en daar zeer toevallig de Commissaris van Politie ten Stadhuize aanwezig was, werd hem door den Burgemeester om uitstel gevraagd. Dit werd niet mogelijk geacht en zoo konden we huis waarts gaan. Dit zijn de feiten. Aan u geachte Redactie, thans ter beoor deeling of dit „overleg" genoemd kan wor den. Volgens onze begrippen lijkt het er niet naar. Hier zijn grove fouten gemaakt, welke niet hadden mogen voorkomen. Er worden thans door de organisaties po gingen in het werk gesteld om alles nog, voor zoover mogelijk, te verbeteren. Laten wij hopen, dan op meer medewerking te mogen rekenen. Niet met woorden, doch met daden. H. ZOUTENDIJK, voorzitter van den Ned. Bond van Marktkoop lieden. W. F. CIVAL, secretaris van den Haari. Marktkoopliedenbond.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2