De Volkenbondscommissie voor intellectueele samenwerking. BILJARTEN CRICKET IN ENGELAND. Sport-Varia. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1933 HAARDE M'S DAGBDAD 9 Het geschiedenisonderwijs in dienst der internationale toenadering. Een groote verscheidenheid van andere onderwerpen behandeld. GENèVE, 18 Augustus 1935. (Van onzen correspondent.) Reeds in de eerste Volkenbondsvergadering' In den winter van het jaar 1920 drong de be kende Belgische pacifist Henri La Fontaine, die ondanks zijn meer dan 80 jaren de vorige maand nog een zoo levendig aandeel aan de Brusselsche Interparlementaire Conferentie genomen heeft, aan op de schepping van een Volkenbondscommissie voor Intellectueele Sa menwerking. Zijn gedachte was, dat de Vol kenbond een steeds nauwer samenwerking tusschen de intellectueeien der verschillende landen moest bevorderen, opdat in geval van toekomstig oorlogsgevaar of van een verscher ping der internationale spanning de intellec tueele kringen der verschillende volkeren zich boven den nationalen waan van den dag zou den stellen en kalmeerend zouden optreden. De door La Fontaine gewenschte Volken bondscommissie werd inderdaad spoedig dig daarna in het leven geroepen. Zij heeft een groot' bureau met vele arbeidskrachten te liarer beschikking gekregen, het Volkenbonds instituut voor Intellectueele Samenwerking, dat op uitnoodiging van de Fransche regee ring, die het allergrootste gedeelte der kosten ervan voor haar rekening neemt, te Parijs ge vestigd is. Geleerden uit alle landen (Duitsch- land op het oogenblik om de bekende redenen weder uitgezonderd!) maken deel van de commissie uit, die ieder jaar in den zomer een algemeene vergadering houdt ter voorberei ding van het werk der naaste toekomst. Doch als men zich de vraag stelt, of het hoofddoel, dat La Fontaine voor oogen stond, toen hij op de schepping dezer commissie aandrong, in derdaad in de 15 jaren werkzaamheid dezer Volkenbondscommissie eenigszins bereikt is, dan moet men helaas bedenkelijk het hoofd schudden. In de maanden en jaren, waarin een crisis tusschen den Volkenbond en Japan bestond, hebben de Japansche leden der Vol kenbondscommissie voor Intellectueele Samen werking zich in niets van hun andere landge- nooten onderscheiden en even eenzijdig het Japansche standpunt aangehangen, zonder eenige poging te doen de Volkenbondsopvat tingen in Japan wat meer begrijpelijk te maken. De klove tusschen de Japansche in tellectueeien en die van de overige wereld is door het bestaan dezer Volkenbondscommissie helaas niet verkleind. En toen Hitier het Duitsche lidmaatschap van den Volkenbond opzegde en aan alle Duitsche leden der ver schillende Vcjfcenbondscommissies den wensch te kennen gdat zij voor het lidmaatschap zouden bedanken, ook al verrichtte hun com missie slechts onpolitieken technischen ar beid, was er niemand onder de vele Duitschers. die bij het werk der Volkenbondscommissie voor Intellectueele Samenwerking betrokken waren, die niet onmiddellijk aan Hitler's wensch gehoor gaf. Ook in dit geval bleek van eenigen band, dien een jarenlange samen werking op intellectueel gebied had moeten scheppen, niets te bestaan! De droeve erva ringen, in de laatste jaren ten aanzien van de Duitsche en Japansche leden der Volken bondscommissie voor Intellectueele Samenwer king; opgedaan, noodzaakt ons wel eenigszins sceptisch te staan tegenover de nuttige uit werking ijl het belang van de volkerentoena- dering. die van de regelmatige internationale samenwerking tusschen intellectueeien van verschillende landen zal uitgaan. Heeft de schepping dezer Volkenbondscom missie dus niet aan de bedoelingen beant woord, die de man, die deze uitbreiding der Volkenbondswerkzaamheden het eerst be pleitte, op het oog had, dit neemt niet weg, dat ook deze technische Volkenbondscommis sie in menig opzicht verdienstelijk werk ver richt heeft en nog verricht. Ook in het belang van de volkerentoenadering, ook al bewijzen de commissieleden persoonlijk op dit gebied niet die diensten, die men aanvankelijk van -hen gehoopt had te zullen verkrijgen. Een vredestaak, die de commissie nu reeds eenige jaren met grooten ijver ter hand heeft genomen, is de bevordering van een beter wederzijdsch begrip der verschillende volke ren dank zij het onderwijs in de geschiedenis, waarbij natuurlijk ook het onderwijs in het doel, organisatie en werk van den Volkenbond niet meer mag ontbreken. De commissie heeft in haar zitting van dezen zomer erop aange drongen, dat de onderwijzers en leeraren bij het onderwijs in de geschiedenis zich niet er toe bepalen de gedachte van vrede en inter nationale samenwerking te bevorderen door goed onderwijs over den Volkenbond, doch dat zij ook in de overige uren de volkerentoe nadering zullen dienen door het inachtnemen van de volgende drie beginselen: 1. bij het geschiedenisonderwijs behoort zooveel moge lijk ook de geschiedenis der andere volkeren onderwezen té worden, 2. alle onwelwillende Waardeeringen over andere volkeren moeten zooveel mogelijk uit de geschiedenis verwijderd worden; 3. bij het geschiedenisonderwijs moe ten de historische feiten, die van dien aard zijn, dat zij de goede verstandhouding tus schen de volkeren kunnen begunstigen, zoo veel mogelijk op den voorgrond worden ge steld. De commissie kon dit jaar met voldoe ning vaststellen, dat in verschillende landen de onderwijsautoriteiten reeds aan het werk zijn, om de geschiedenisboeken zooveel moge lijk met de reeds vroeger gegeven soortgelijke aanbevelingen in overeenstemming te bren gen. In het bijzonder Frankrijk, Nederland, de Scandinavische staten en de Vereenigde Sta ten van Amerika hebben reeds daadwerkelijk hun belangstelling voor dit streven van den Volkenbond getoond. Ook op meer technisch gebied heeft deze Volkenbondscommissie echter reeds eenige goede resultaten verkregen. Bij de lezing van de beraadslagingen der commissie wordt men getroffen door de groote veelzijdigheid harer bemoeiingen. Slechts enkele uit de vele be sproken onderwerpen wil ik hier vermelden. Het door deze Commissie gestichte internatio nale Museumbureau is thans bezig met een reglementeering voor internationale kunst tentoonstellingen. Vertegenwoordigers der Volkenbondscommissie zijn in China werk zaam, om de Chineesche regeering van advies te dienen bij haar pogingen tot verheffing van het peil van het onderwijs. Een groote studie over de oude cultuur der inboorlingen van het Amerikaansche werelddeel, voordat de ont dekking van Columbus de bevolking van dit reusachtige gebied in aanraking met de Wes- tersche beschaving bracht, is in voorbereiding. Een ontwerp-conventie, waarbij de regeerin gen zich verbinden zullen de noodige maatre gelen te treffen, opdat de radio-uitzendingen de spanning tusschen twee landen niet zullen verscherpen, is allen regéerïrigen reeds om advies toegezonden. In samenwerking met het te Rome gevestigde Volkenbondsinstituut voor Opvoedkundige 'Cinematografie is het inter nationale verkeer van opvoedkundige filmen vergemakkelijkt. Een regelmatige samenwer king tusschen de verschillende nationale or ganisaties voor de wetenschappelijke bestu- deeiing der internationale betrekkingen is ge waarborgd. De internationale studentenver- eenigingen van verschillende godsdienstige en politieke richtingen komen regelmatig onder de auspiciën van deze Volkenbondscommissie bijeen, om gemeenschappelijke belangen te bespreken. Zoo heerscht er dank zij deze com missie groote internationale bedrijvigheid op intellectueel terrein. Ook al moge de opge dane ervaring ten aanzien van het hoofddoel, dat tot de schepping dezer commissie leidde, nog niet bemoedigend zijn, er bestaat toch alle reden den Belg La Fontaine voor zijn ini tiatief dankbaar te zijn. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Lansbury richt zich tot den Paus. De arbeidersleider in het Britsche Lager huis, George Lansbury, heeft gisteren aan den Paus geschreven en hem verzocht zich te vereenigen met de leiders der andere Kerken in een universeelen kruistocht tegen het oorlogsgevaar. Lansbury hoopt, dat het mogelijk zal zijn de Christenheid te vereenigen in een plechtige bijeenkomst te Jeruzalem en den Goddelijken bijstand af te smeeken voor een wapenstilstand tïïsschen de menschen. De dagkaarten van de N. Z. H. T. M. Een succes. De dagkaarten van de N.Z.H.T.M. voor het maken van goedkoope uitstapjes worden door het publiek buitengewoon gewaardeerd. Er wordt enorm veel gebruik van gemaakt, vooral in de richting Den Haag, Leiden enz. In de eerste helft van Augustus zijn er niet minder dan 25000 dagkaarten afgegeven. Dikwijls moet met twee volg rij tuigen ge reden worden, die evenwel niet door de stad mogen rijden. Zij worden dan in Den Hout gestationneerd; de passagiers moeten over stappen en worden door een conducteur naai de andere gereedstaande trams geleid. VOETBAL. K. F. C.BLOEMEND AAL (7—2) Bloemendaal speelde Zondag met een door drie invallers verzwakt elftal in de Koog tegen K. F. C. De thuisclub won met 72. LAWNTENNIS. HELEN WILLS—MOODY SPEELT DIT SEIZOEN NIET MEER. Blijkens een bericht uit New York aan de Tel. zal Helen WillsMoody die seizoen niet meer aan wedstrijden deelnemen. Zij is van meening, dat het winnen van Wilbledon haar genoeg voldoening heeft gegeven. WIELRIJDEN. In verband met de belangrijke wedstrijden op a.s. Woensdagavond in het Stadion zijn de gebruikelijke wedstrijden van bovengenoem de vereeniging op de Heemsteedsche Wieler baan Woensdagavond verzet naar Donder dagavond. Zondag j.l. werden ritten georganiseerd rond de Haarlemmermeer voor alle klassen. In verband met den wedstrijd tegen Achilles was de opkomst niet zoo groot. Er werd ech ter zeer snel gereden. De uitslagen waren als volgt: A. en B-klasse, tijd 1 uur 39 min. 45 2/5 sec. 1. T. v. Rooyen. 2. W. Staphorst, 3. W. Oudolf, 4. T. v. Noorden, 5. Burggraaf, 6. A. Barten, J. v. d. Nes, 8. M. Peetoom. C.-klasse tijd 1,48,35. 1. J. Peetoom, 2. Staphorst, 3. Valkman, 4. Esveld, 5. Krom, Nog een tiental renners kwamen in deze hoofdgroep aan. A. Junioren: 1. Bakker, 2. Peetoom, 3. Rij- neveld, 4. Radsma, 5. v. Putten. B. Junior. 1. v. Anker, 2. Hessels, 3. Eikhof, 4. Jouby, 5. Hermans. Kampioenschappen van Nederland. Het bestuur van den Ned. Biljartbond heeft de data der wedstrijden om de individueel? kampioenschappen van Nederland in de ver schillende speelsoorten voor het seizoen 1935- 1936 op groot- en klem biljart als volgt vast gesteld (behoudens eventueele wijzigingen in ■verband met den a.s. Calendrier Sportif): Voor groot-biljart: 4ê klasse, cadre 45 c.M., 4, 5 en 6 Oct. 1935; 3e klasse, cadre 45 c.M., 25, 26 en 27 Oct. 1935 2e kl. cadre 45 cJVl. 15, 16 en 17 Nov. 1935; le klasse, ancre-cadre 45 cM. 20, 21 en 22 Dec. 1935; 2e klasse driebanden, 17 18 en 19 Jan. '36; le kl. driebanden, 14, 15 en 16 Febr. 1936; Partie libre (voor het eerst) 1, 2 en 3 Nov.1 1935; 712 (cadre Soussa) 29, 30 Nov. en 1 Dec. '35; 45 1 (Eenstoots cadre) 31 Jan., 1 en 2 Fe bruari 1936. Voor klein-biljart: 3e klasse, cadre 35 cM. 28, 29 Febr. en 1 Maart 1936; 2e klasse, cadre 35 c.M., 3. 4 en 5 April 1936; le kl. cadre 35 c.M. 24, 25 en 26 April 1936. Het aantal deelnemers aan de finales is bepaald op ten hoogste 10. Bij meer inschrij vingen hebben voorwedstrijden plaats. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN. IIAARL. DAM CLUB. Maandagavond werden 'de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1935-1936 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: H. van Lunenburg Jr.. remise met Joh. Fabel: M. van Leeuwen remise met P. H. Meure; Ph. F. Amelung Sr.,—Ph. G. Amelung Jr. afgebroken. Tweede klasse: J. Zurel wint van Chr. Ger ritsen: Th. C. v. d. Sluijs wint van J. Otter; C. Koel remise met K. Olij: A. Smit remise met J. Balk; P. J. Bij rij wint van B. Henneke; A. KielI. Risseeuw afgebroken. Derde klasse: M. Zurel wint van W. Jonk hof; Jac. Fr. van Garderen wint van M. Kui pers; J. Kuntze remise met H. W. C. van Rhoon; O. T. Glaser remise met J. J. van Toorn. Huldiging clubkampioenen Haarl. Damclub. Maandagavond 2 September zullen in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de club kampioenen 1934-1935 dezer vereeniging, J. B. Sluiter Jr., (hoofdklasse. P. H. Meure, (tweede klasse), en B. Henneke (derde klasse) gehuldigd worden. Tevens zullen dien avond de in de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1934-1935 behaalde prijzen worden uitgereikt. Ter gelegenheid hiervan zal door den heer J. B. Sluiter Jr. een simultaanséance gegeven worden. WATERPOLO. DE COMPETITIE VAN DEN K. N. Z. B. Het IJ heeft den beslissingswedstrijd tegen H. P. C. gewonnen en is daardoor wederom afdeelingskampioen gewoi'den. De kampioens titel is H. P. C., evenals het vorige seizoen helaas op het laatste oogenblik ontgaan. In 1936 moeten de Heemstedenaren het maar weer eens probeeren, want driemaal is scheepsrecht! Dat Braam c.s, na deze teleur stelling niet bij de pakken neerzitten, blijkt wel uit het feit, dat den dag na de beslis sende ontmoeting tegen het IJ, vrijwel het geheele zevental de training al weer hervat had. Op deze wijze zal H. P. C. er ongetwij feld komen. De eerste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, die j.l. Zondag te Den Haag gespeeld werd tusschen H. Z. en P. C. en het IJ is door de Hagenaars gewonnen. Deze uitslag verbaast ons niets, daar H. Z. en P. C. ondanks het vertrek van Schrieder en In- genluiff, over een uitstekend zevental be schikt. „Haarlem" heeft ook haar tweeden pro motie-wedstrijd gewonnen. Thans werd A. Z. 1870 het slachtoffer. Wanneer onze stadge- nooten uit de twee resteerende 'ontmoetingen tegen Neptunus en D. J. K. drie punten weten te bemachtigen, is het eerste-klasse- schap veroverd. Vermoedelijk zijn twee pun ten echter reeds voldoende. Voor deze week luidt het programma als volgt: Promotie-Degradatie. Eerste klasse. Heerèn. D. J. K.Zwemlust en NeptunusHaarlem. Promotie-Degradatie. Tweede klasse. Heeren. Brandenburg—V. Z. V., V.Z.V.—de Ham. de Ham—Brandenburg, de Ham—B.Z.Z. en B.Z.Z.V.Z.V. Promotie-Degradatie. Reserve Tweede klasse: D.W.R. 2Neptunus 2 en Neptunus 2 de Ham 2. De uitslag van den wedstrijd D.J.K.— Zwemlust is voor „Haarlem" van het grootste belang. Zwemlust heeft reeds twee verlies- punten, terwijl D. J. K. haar eerste wedstrijd speelt. Als Zwemlust beide punten bemach tigt, hetgeen ons waarschijnlijk voorkomt dan hebben alle partijen, met uitzondering van de Haarlemmers twee of meer verlies- punten. Zelf moeten Hölsken c.s. natuurlijk van Neptunus winnen. Deze Zaandammers heb ben tot nu toe weinig gepdesteerd. Wij verwachten dan ook, dat de snelle „Haar lem" voorhoede het van Oostveen erg lastig zal maken. V.Z.V. speelt drie wedstrijden in één week. Hieruit moeten minstens vier punten worden behaald om zeker te zijn van promotie. Aan de Velsenaren wordt veel geluk toegewenscht D. W. R. 2 speelt a.s. Donderdag aan de Houtvaart haar tweeden promotie-wedstrijd tegen de reserves van Neptunus. D. W. R. 2 moet uit deze ontmoeting beslist twee pun ten bemachtigen, anders is promotie uitge sloten. Neptunus 2 is dit seizoen niet sterk; er kan zeker gewonnen worden. CRICKET. TESTMATCH-FINANCIëN. Op het oogenblik wordt de laatste def vijf testmatches tusschen Engeland en Zuid- Afrika uitgevochten op den „Oval", Ken- nington Oval, het vermaarde terrein te Lon den. Eens een moment de sportieve vorderin gen van dezen kamp daarlatende, willen wij de financieele zijde van zulk een „match of the season" eens bezien. Weet u, hoe groot de recette van zulk een reeks toetswedstrijden als de Zuid-Afrikanen nu in het moederland gespeeld hebben, on geveer is? Over dezen toer zijn natuurlijk nog geen cijfers beschikbaar, maar het vorig seizoen was de totale opbrengst der entrees bij de toetswedstrijden tegen Australië 88.000 pond sterling, bij den tegenwoordigen geha- venden koers toch altijd nog het niet onaar dig fortuin van meer dan 600.000 gulden ver tegenwoordigend. De Australiërs kregen hiervan precies de helft, ter bestrijding van hun kosten en wat dies meer zij, de Engel- sche Cricketbond hield van de andere helft zijn eigen onkosten af en verdeelde daarop het overblijvende tusschen de clubs, die zulk een douceurtje best kunnen gebruiken. Zoo kreeg elk der 17 eerste klasse counties 1500 pond sterling^ en elk der tweede klasse 239 pond en 16 shilling. Geen wonder dat Australiërs en Zuid-Afrikanen ook bij deze groote cricketclubs gaarne geziene gasten zijn. En de spelers? De amateurs, die de eer deel achtig' worden voor een Engelsch testteam te worden gekozen, moeten het met deze eer alleen doen, behoudens anderhalf pond per dag voor bestrijding van onkosten. Een wed strijd als die op den Oval levert echter ei ker. beroepsspeler een honorarium van der tig pond sterling op. benevens een derde klasse re tour kaart je. Reserve beroepsspelers krijgen 20 pond en het reisje. De umpires krijgen ook 20 pond en de scorer krijgt er tien, zeker omdat hij kan zitten, terwijl de witgejaste officials in het veld moeten staan. C. V. H. Ill—Z. C. H. C. V. H. bat eerst. Het eerste wicket valt snel, doch dan zetten F. Gussenhoven en F. Vogelzang een stand van 100 runs op. Na 2 uur wordt gesloten en is 't totaal 165 voor 8. F. Gussenhoven een bijzonder gelukkige 70, F. Vogelzang 38, J. de Wit 21 en A. v. Saase 10 not out. Bowlingcijfers: J. Steenbergen 461. Ch. Rouffaer 258, H. Bloemendal 130, N. Polak 1—11. Zandvoort scoort hierna slechts 27 runs, waarvan J. van Steenbergen 10 en Ch. Rouf faer 13. Bowlingcijfers: A. Saase 113, L. Ser- vaas 07, F. Vogelzang 12, A. v. Roon 22. J. de Wit 2—1. Nogmaals ingestuurd gaat het beter; bij een stand van 38 for 2 is de tijd verstreken. Ook nu was het Steenbergen, die de runs maakte n.l. 20. A. v. Saase 110. A. v. Roon 1—5, ter wijl de andere bowlers geen succes hadden. Tweede dag van de 5de Testmatch. Zuid-Afrika all out 47fi. Engeland scoort 313 voor 4. Fraaie centuries van Dalton en Leyland. Bright cricket. Ondanks waarlijk bright cricket op den tweeden dag is de kans voor Engeland, om door een overwinning alsnog het winnen van de rubber door Zuid-Afrika te voorkomen, verkeken. Dalton en Langton hebben het sprankje hoop. dat er onder de duizenden toeschouwers na het vallen van het 7de wicket op 312 Viljoen c. Clay b. Read 60) en 't 8ste op 333 (Vincent b. Robins 5) nog leef de. te niet gedaan. Dalton begon op Read en Bowes al direct te scoren. Toen Langton als no. 10 inkwam, had Dalton 51 not out. Langton hield zijn wicket op en scoorde 5 rans in 25 minuten. In een uur tijds kwamen er 55 runs. Wvatt probeerde met zijn aanval van alles. Clav paste de slow leg-theory toe. Hij had 7 fiel ders aan de leg-side staan, doch de Zuid- Afrikaansche batsmen lieten zich niet ver schalken. traden allengs agressiever op. Op 381 gaf Dalton een harde return aan Clay, die de moeilijke kans miste. Steeds sneller kwamen de runs, ondanks het feit dat het fielden der Engelschen van prima gehalte bleef en Ames voortreffelijk keepte. De stand voor het 9de wicket leverde 137 runs op, in 75 minuten bijeengebracht. De 400 gin gen na 7 1/4 uur batten op. Dalton bereikte zijn 100 in 128 minuten, zijn schitterende 117 die 1 vijf en 17 X 4 bevatte, in 138 mi nuten. Het was zijn eerste century in test cricket. Dalton kreeg, toen hij op 470 door Robins op Read gevangen werd, wat hem toekwam: een grootsche ovatie. Crisp werd 6 runs later door Ames op Bowes voor 0 ge vangen, waardoor Langton met een niet ge noeg te prijzen 73 (9 X 4) not out bleef, zijn hoogste persoonlijke score. Read nam 4 w. voor 136, Bowes 3—112 en Robins 3—73. Ames liet 6 byes door. Te 1.12 uur begonnen Bakewell en Mitchell aan een hopelooze taak; zij kregen Crisp en Langton tegenover zich. De eerste over van Crisp leverde 9 runs op. Langton begon met een leg-trap, met ae bedoeling snel scoren te beletten. Bij de lunchpauze waren er 24 runs. Na de hervatting ging op 34 Bakewell c. Cameron b. Langton voor 20. Wyatt en Mit chell forceerden het spel zooveel mogelijk. In 55 minuten bedroeg de score 64. Op 98 ging Wyatt c. Cameron b. Vincent 37 en op hetzelfde totaal velde Crisp Mitchell's wicket voor 40. Bij de theepauze bedroeg de score 189, Ley land 50, Hammond 39. Te 5 uur ging de 200 op na 160 minuten spelen. In de volgende 30 minuten werd het totaal met 48 verhoogd. Op 249 evenwel was het weer Cameron, die Hammond op Vincent bliksemsnel stumpte voor een fraaie 65 (6 X 4). 28 runs later bereikte Leyland ln gezelschap van Ames zijn century (1 X 6. 10 X 4), in 2 uur 10 minuten, onder donderend applaus van de menigte. De 300 gingen in 238 minuten op in twee uren minder, dan de ZuidrAfrikanen er over gedaan hadden. Op 313 voor 4, Leyland 119, Ames 25 not out was de speeltijd van den tweeden dag verstreken. Al was het dan op een door het gemis van Balaskas en Bell verzwakten aanval, toch is de door Engeland geleverde prestatie, om den voorsprong van Zuid-Afrika met nog 6 wickets in handen tot 163 terug te brengen, allerfraaist te noemen. POSTDUIVEN. DE REISDUIF. Bovengenoemde vereeniging organiseerde Zondag een wedvlucht van Noyon (335 K.M.) Te 7 uur 30 in vrijheid gesteld, bereikte de eerste prijswinnende duif haar hok om 1 uur 40.. De prijzen werden gewonnen ais volgt: H. J. Handgraaff 1: J. J. v. Staveren 2. 6, 13; C. Alders 3, 12, 13; C. Verdonk 4. 9. 10. 16, 17; H. Everts 5; W. Jansen 7, 14; J. Th. Bakker 8,15 en C. V. 't Ende 11. HOOGVLIEGER. Zondag hield de Haarlemsche Hoogvlieg- vereeniging een wedvlucht voor oude vogels van Leiden. De punten werden behaald als volgt: 1. F, van Gelder en J. de Vent, samen met 40 punten, 2, A, Hommerse met 39 pun ten, 3. G .Sprokkreeff met 38 punten. Vlucht met jonge vogels als aangewezen vogel: 1. A. Hommerse met 21 punten, 2. I-I. Kiekens met 30 punten. 3. G. Sprokkreeff met 19 punten, 4. F. v. Gelder met 18 punten, 5. J. de Vent met 17 punten, 6. H. F. N. Sprok kreeff met 16 punten. Stelien vlucht jonge vogels 1. H. Kiekens met 40 punten, 2. G. Sprokkreeff met 38 punten, 3. F. van Gelder met 34 punten, 4. J. ae Vent met 29 punten, 5. A. Hommerse met 27 punten, 6. H. F. w. Sprokkreeff met 14 punten. „COLUMBA" Uitslag van de wedvlucht van Noyon. 333 K.M., het eindstation voor de jonge duiven: P. Boeree 1 3 5 6 L. Gimbi'ère 2 7 11 13 14 15 M. C. Fehres 4 8 10 12 F. Neuman 9. Stand der kampioenschappen 1935: kam pioen oud L. Gimbrère met 245 pnt. no. 2 M. C. Fehres 195 pnt.; kampioen jong M. C. Fehi-es 129 pnt. no. 2 L. Gimbrère 128 pnt. kampioen generaal (oud en jong) L. Gimbrère 373 pnt. no. 2 M. C. Fehres 324 pnt. no. 3 P. Boeree 314 pnt. Kampioen 3 vooraf aangewe zen duiven. Oud L. Gimbrère. Jong L. Gim brère. Tijdens den Maandag voortgezetten lan- denzwemwedstrijd JapanAmerika verbeter de de Japansche estafetteploeg, bestaande uit de zwemmers Yusa, Ishiharada. Makino en Negami, het wereldrecord 4 x 200 Meter vrije slag door dezen afstand af te leggen in den tijd van 8 min. 52,2 sec. Het oude wereldrecord stond ten name van Japan met een tijd van 8 min. 58.4 sec. gevestigd door de zwemmers Miyazaki, Yusa. Toyoda en Yokoyama op 9 Augustus 1932 te Los Angeles. Woensdagavond 21 Augustus hebben op de Stadion wielerbaan te Amsterdam de re vanches plaats van de wereldkampioenschap pen der sprinters, zoowel amateurs als pro fessionals. en der stayers. Al deze wedstrijden worden op één avond gehouden, waardoor men wel een buitengewoon interessant programma heeft kunnen samenstellen. Evenals het vorige seizoen heeft het be stuur van den Ned. Biljartbond de finale om den nationalen titel der 4e klasse op de groote tafel, cadre 45 c.M., die op 4, 5 en 6 October e.k. zal gespeeld worden, toegewezen aan de biljartclub van de „Sociëteit Vereeniging" te Haarlem. Uit Warschau: De bekende Poolsche athleet Heljasz verbeterde tijdens athletiek- wedstrijden te Posen het wereldrecord kogel- stooten met twee handen door een afstand van totaal 28.75 Meter te bereiken. Rechts stiet hij den kogel 15.58 Meter en links 13.17 Meter. Het oude wereldrecord stond op naam van den Amerikaan Jack Torrance met een totaal afstand van 28.68 Meter, gevestigd op 6 Augustus 1934 te Oslo. Torrance stootte den kogel rechts 16.73 Meter en links 11.95 Meter. Daar het record van Heljasz tot stand kwam onder voorgeschreven controle, mag worden aangenomen, dat het zal worden gehomolo geerd. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 20 Augustus 1935 Hooge Prijzen 5000— 7473 40013255 200.— 128 100.— 1159 2435 2614 5521 5870 13805 Prijzen van 45. 2 32 43 58 65 74 77 116 122 223 231 244 255 263 287 313 316 318 325 333 336 362 372 420 433 486 507 525 537 542 550 566 593 626 628 639 687 749 751 752 808 821 855 893 904 940 945 988 997 1003 1012 1016 1025 1036 1048 1053 1134 1198 1200 1230 1239 1294 1425 1492 1529 1550 1563 1582 1748 1763 1766 1834 1837 1842 1848 1849 1900 1969 2019 2025 2042 2071 2087 2149 2159 2168 2173 2199 2224 2245 2256 2280 2293 2315 2332 2352 2366 2415 2444 2446 2451 2458 2479 2483 2513 2515 2605 2610 2657 2664 2758 2795 2824 2832 2844 2347 2997 3011 3014 3021 3068 3077 3084 3102 3145 3203 3229 3238 3288 3300 3314 3334 3371 3374 3377 3399 3470 3516 3555 3585 3586 3648 3747 3748 3774 3781 3844 3371 3897 3984 4002 4012 4033 4034 4035 4046 4051 4069 4071 4073 4115 4137 4169 4203 4255 4265 4269 4294 4317 4332 43S7 4421 4463 4489 4495 4507 4542 4580 4604 4605 4617 4639 4688 4738 4760 4776 4795 :28 4829 4830 4880 4890 4943 4945 4962 4979 4980 4994 5031 5039 5050 5061 5078 5103 5167 5205 5226 5237 5295 5303 5379 5389 5422 5432 5484 5520 5611 5638 5657 5785 5805 5803 5824 5893 5899 5926' 5956 6000 6003 6032 6052 6121 6143 6178 6193 6203 6233 6284 6300 6304 6324 6352 6378 6409 6451 6482 6409 6507 6565 6596 6600 6661 6706 6712 6720 6744 6818 6840 6856 6914 6930 6986 7012 7043 7073 7168 7170 7239 7270 7272 7371 7409 7422 7430 7456 7464 7561 7625 7642 7682 7687 7692 7736 7738 7748 7762 7796 7810 7922 7926 7934 8021 8060 8093 8096 8113 8122 8253 8320 8379 8421 8445 8460 8481 8522 8538 8548 8573 8575 8654 8665 8669 8691 8724 8749 8759 8871 8927 8982 9105 9129 9134 9232 9236 9301 9338 9345 9390 9406 9429 9457 9484 9485 9487 9495 9502 9575 9593 9610 9617 9629 9725 9729 9733 9847 9848 9872 9874 9916 9956 9974 9984 9995 10017 10058 10082 10101 10140 10146 10150 10163 10194 10197 10215 10240 10282 10360 10365 10434 10442 10457 10470 10488 10536 10592 10640 10G97 10715 10731 10744 10774 10783 10794 10809 10815 10834 10924 10931 10971 10976 11011 11014 11026 11038 11047 11111 11146 11175 11192 U2G3 11273 11282 11290 11304 11332 11347 11349 11382 11389 11398 11410 11424 11433 11475 11486 11509 11529 11544 11571 11585 11601 11663 11674 11700 11723 11742 11760 11803 11824 11846 11863 11889 11891 11925 11961 12005 12009 12059 12085 12094' 12097 12192 12202 12227 12253 12257 12274 12396 12427 12440 12472 12500 12556 12570 12584 12680 12775 12801 12817 12322 12849 12920 12937 12979. 13015 13025 13031 13091 13146 13215 13220 13256* 13301 13372 13402 13421 13469 13473 13486 13492 13534 13566 13668 13700 13715 13742 13769 13803 13821 13832 13845 13855 13896 13898 13985 14023 14025 14030 14032 14048 14061 14083 14119 14136 14163 14247 14251 14259 14273 14288 14303 14336 14353 14426 14433 14446 14457 14469 14554 14628 14641 14649 14660 14661 14680 14682 14735 14761 14768 14788 14798 14802 14853 14876 14972 15023 15036 15044 15049 15113 15116 15121 15157 15170 15250 15274 15296 15307 15318 15361 15367 15473 15511 15516 15517 15634 15657 15770 15813 15836 15845 15858 15874 15880 15949 15958 15958 15969 15089 15999 16035 16048 16109 16188 16215 16251 16270 16299 16331 16333 16396 16445 16448 16493 16513 16521 16543 16565 16578 16604 16605 16643 16645 16672 16681 1G71Ö 16728 16729 16746 16768 16777 16782 16786 16792 16796 16853 16888 16938 16977 16996 17007 17034 17071 17109 17115 17127 17184 17199 17208 17221 17238 17240 17270 17348 17350 17382 17390 17405 17430 17454 17459 17472 17514 17551 17631 17632 17642 17673 17683 17688 17730 17747 17750 17812 17820 17888 18069 18074 18077 18100 18186 18201 18275 18295 18349 18430 18444 18493 18504 18506 18517 18528 18552 18560 18580 18669 18736 18763 18782 18839 18862 18871 18908 18932 19126 19159 19186 19195 19197 19230 19316 19324 19358 19384 19390 19408 19412 19417 19423 19481 19512 19534 19557 19589 19623 19684 19737 19768 19776 19872 19892 19944 19955 19964 19970 20000 20002 20012 20013 20016 20097 20144 20145 20223 20249 20271 20315 20367 20401 20405 20450 20486 20492 20558 20578 20589 20592 20608 20614 20629 20664 20717 20770 20778 20794 20795 20806 208CG 20935 20932 20983 ■^Verbet, 3cieklasse LsteJ^stj 15.863 m. z. 15373,4.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3