DINSDSG 20 AUGUSTUS 1935 HAAREEM'S ÜAGBEXD 3 Resultaten van regeerings- werk voor de visscherij. Een overzicht van de ver kregen verruimingen. Besprekingen met België. Op rragen van den heer Vos in verband met de bij liet sluiten van handelsverdragen verkregen uitvoerverruiming en verleende garanties inzake invoer mogelijkheden ten aanzien van de visscherij en betreffende het doen van stappen van regeeringswege tot .verhooging van den invoer van zeevisch in België, heeft de minister van economische zaken het volgende geantwoord: Ter verduidelijking van de op 4 Mei jl. door ondergeteekende verstrekte medeaeelin- gen betreffende de behartiging van de be langen der visscherij bij het sluiten van han delsverdragen kan ondergeteekende de vol gende nadere gegevens ter zake verstrekken. Uitvoerverruiming, resp. garanties Inzake invoermogelijkheid, aldus deelt de minister mede, werden ge schapen ten opzichte van de belang rijkste afzetgebieden, te weten Bel gië, Duitschland, Frankrijk, Italië, alsmede ten opzichte van Polen, Cechoslovakije en Roemenië, van welke landen bij algemeene contin- genteeringsarrangementen, resp. bij zondere regelingen, speciale contin genten voor den invoer van visch werden bedongen. In het geval van België betreffen deze contingenten garnalen, versche zeevisch met inbegrip van haring, alsmede-zoetwatervisch in het geval van Duitschland o.a. versche zeevisch, snoekbaars, gezouten haring, ans jovis, mosselen, aal en bokking, in het geval van Frankrijk versche zeevisch, gezouten ha ring, geconserveerde visch, garnalen en zoet watervisch; in het geval van Italië versche zeevisch; in het geval van Polen ansjovis, haring en bokking; in het het geval van Cechoslovakije gezouten haring en versche zeevisch; in het geval van Roemenië versche en gezouten haring. Daarnevens geldt o.a. krachtens de rege ling op contingenteeringsgebied met Groot- Brittannië een contingent voor versche zee visch overeenkomstig het Neóerlandsche aandeel in het basisjaar, terwijl de in de bo venbesproken con tingenteeringsarrangemen- ten niet afzonderlijk genoemde vischsoorten onder een algemeene verdragsclausule vallen, welke garantie geeft voor invoermogelijk heid. Ditzelfde is voor alle visch het geval bij de contingenteeringsregelingen met de bo ven niet genoemde landen. Met verschillende landen is tevens over eengekomen, dat het beheer van de verdrags contingenten inzake visch door Nederland zal worden uitgeoefend hetgeen voor de an dere Nederlandsche uitvoerproducten in het algemeen niet kon worden bereikt. Naast de eigenlijke contingenten, welke voor Nederlandsche visch werden vastgesteld, ver kreeg Nederland op grond van de in de han delsverdragen vervatte meestbegunstigmg ten gevolge van overeenkomsten van recenten datum tusschen andere landen, verhoogde contingenten tegen verlaagd tarief. Daarnaast werden, eveneens op grond van de in alle Ne derlandsche handelsverdragen ook voor visch bedongen meestbegunstigmg op tariefgebied, ten gevolge van tariefsverlagingen in verdra gen tusschen andere landen overeengekomen, aanmerkelijk lagere tarieven dan de te voren bestaande op Nederlandsche visch van toepas sing. Deze contingenten tegen verlaagd tarief, resp. tarief verlagingen, hebben op onderschei dene vischsoorten betrekking. Ten slotte zijn in het handelsverdrag met Duitschland door Nederland tariefsverlagin gen en consolidaties bedongen, alsmede spe ciale regelingen getroffen ten aanzien van de berekening van het invoerrecht voor zeelt, niet afzonderlijk genoemden zeevisch en haring. Het is den minister niet bekend dat. zooals de steller der vragen meende, de Belgische regeering in 19301931 aan de Nederlandsche vischexporteurs in overleg met onze regeering heeft toegestaan ruim 11 millioen K.G. netto zeevisch in België in te voeren. Toen in België tot de contingenteering van den invoer van visch werd overgegaan, is niet aan de verschil lende landen, die gewoon waren daar te lande visch in te voeren dus ook niet aan Neder land een bepaald contingent toegewezen. Door Nederland is echter sedert dien bij het arrangement van 7 Maart een landencon- tingent bedongen voor de hiervoren genoemde vischsoorten. Voor een enkele soort visch, met name tong, is de invoer in België verboden, terwijl voorts de invoer van de meeste zee- vischsoorten slechts is toegestaan boven een bepaalde maat, welke in den regel 40 c.M. be draagt, doch voor kabeljauw 60 c.M. Met de Belgische regeering worden besprekingen gevoerd omtrent de uit voering van de in de contingentee- ïings-overeenkomst neergelegde bepa lingen, waarbij van Nederlandsche zijde alles in het werk wordt gesteld om de opheffing van het invoerverbod voor tong en voor visch beneden de maat te bewerkstelligen. De minister zal het eventueele re sultaat van deze besprekingen voor zooveel mogelijk aan de Tweede Kamer mededeelen. Fietser keek niet uit. Bij het oversteken door een auto gegrepen. Maandagavond omstreeks half elf is op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte van het kruis punt Hilversumschen weg te Laren de wiel rijder A. L. Dijkstra uit Hilversum aange reden door een auto, die bestuurd werd dooi den heer J. S. uit Zuilen. De wielrijder, die zonder licht op den Hilversumschen weg reed in de richting Hilversum stak zonder uit te kijken den rijksweg over, terwijl op hetzelfde oogenblik met groote snelheid de genoemde auto uit de richting Amsterdam kwam aanstuiven. De wielrijder werd gegre pen en vloog over den radiateur heen. waar na hij buiten kennis op den weg bleef liggen. Een medicus uit Laren, die zeer spoedig ter plaatse was, constateerde dat de man een hersenschudding had gekregen, een sleutel been had gebroken en verder ernstige hoofd wonden en schrammen en snijwonden in ge laat en handen opgeloopen had. In ernsti- gen toestand is A. L. D. naar het St. Jans- ziekenhuis te Laren overgebracht. De laatste rondel Uw winke lier is nog maar een paar dagen in staat om U van het zeldzame voordeel te doen profiteren! Zorg dat U niet te laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. £-3 SON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 24 AUGUSTUS Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 71/2 ct. zeeppoeder, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam Straat N.V. WASCHOLINEFABRIEK Iftóm in plaats van PRESTO geen ancfer merk zeapaoëdc-r aan. U heeft rucHt op r/ESTO KWALIJEITJ PRO A 75-091 H (Adv. I'iigez. Med.) Weer de onbewaakte. Juffrouw door den trein gedood. De 24-jarige mejuffrouw M. Mijnster is op een onbewaakten overweg onder Dubbeldam door een trein gegrepen en op slag gedood. STEDELIJK MEUSEUM TE AMSTERDAM BESTAAT VEERTIG JAAR. Tentoonstelling van Nederlandsche Monumentale Kunst in September. Naar wij vernemen zal het Stedelijk Museum te Amsterdam 14 September a.s. veertig jaar bestaan. Dit feit zal o.m. worden herdacht door een tentoonstelling van Nederlandsche Monumentale Kunst. Door de metamorphose van de boven-voor- hal met loggia en het aangrenzend zijportaal is zooveel ruimte gewonnen, dat het daardoor mogelijk is geworden de eerezaal, welke tot nu toe in gebruik was bij de tijdelijke tentoon stellingen, te trekken bij het permanent museum. Dit heeft den directeur van het mu seum, den heer C. Baard, aanleiding gegeven, het geheele bovenmuseum zóó te reorgani- seeren, dat van Joseph Israëls af tot aan de jongste kunstenaars de werken naar tijdsorde volgen. Wielrijder door vrachtauto gedood. Maandagmiddag te omstreeks drie uur is op den Valkenburgerweg te Heerlen ter hoog te van de boerderij „Geleenhof" de 35-jarige wielrijder L. door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Oud-Valkenburg, komende uit de richting Heerlen, aangereden en op slag ge dood. Het slachtoffer woonde te Schandelen en laat een vrouw en vier kinderen achter. De vrachtauto is in beslag genomen. Handelsmissie naar Finland en de randstaten. Onder het auspiciën van het centraal in stituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen, waarvan dr. F. E. Postuma de voor zitter is, is een handelsmissie samengesteld die in September a.s. een bezoek zal brengen aan Finland en de randstaten (Estland, Let land en Litauen). Er bestaat in de kringen van handel en industrie groote belangstel ling voor deze reis. Doel en streven van het bezoek aan de ge noemde republieken is: bevordering der eco nomische en cultureele betrekkingen tusschen deze landen en Nederland. De leiding dezer handelsmissie berust in handen van dr. A. F. Philips. Firma's, welke de behartiging hun ner belangen aan de handelsmissie wenschen op te dragen, kunnen zich, voor zoover zulks nog niet is geschied, schriftelijk wenden tot het centraal instituut vooroemd, Kneuter dijk 8 in Den Haag. Julianakanaal wordt 16 Sep tember geopend. Door prinses Juliana. Het ligt in het voornemen om op Maan dag 16 September het Julianakanaal voor alle verkeer plechtig open te stellen. De Koningin zal bij de plechtigheid dezer open stelling, die door Prinses Juliana zal worden verricht, tegenwoordig zijn. Na een ontvangst op het gouvernementsgebouw' en het raad huis in Maastricht zullen de Prinses en de Koningin en vele genoodigden zich inschepen op een stoomboot, welke het kanaal zal af varen. Nieuwe wegconstructie. Een drijvend wegdek. Vinding van jhr. ir. R. de Muralt. DE TOESTAND VAN MGR. JANSSEN. Naar wij vernemen heeft Mgr. Janssen van Zondag op Maandag een minder goeden nacht gehad. Monseigneur had veel last van be nauwdheden. Vele belangstellenden uit technische klin gen hebben Maandagmiddag een nieuw proefwegvlak nabij Duivendrecht, aangelegd naar de nieuwe vinding van ir. jhr. R. de Muralt, geïnspecteerd. Tot de belangstellen den behoorden hoofdingenieur W. Kamp van de Zuiderzeewerken; ir. Sangster, vice-secre- taris van het Koninklijk Instituut van In genieurs, ir. Ott de Vries, Heemraad van den Haarlemmermeerpolder, en oud-directeur van de Burgerlijke Openbare Werken in In- dië; ir. de Ronde, hoofdingenieur van de Provincie Limburgir. Wellensteyn, inge nieur van den Rijkswaterstaat voor de We genverbetering; Overste P. W. Scharroo, we- gendeskundige; prof. Thierry, hoogleeraar in de Watei'bouwkunde te Delft; ir. Pet en ir. Eerkens van Publieke Werken te Amster dam en <ie architect van de gemeente Dui vendrecht. de heer Meyer, die aan het nieu we systeem, dat geëxploiteerd wordt door den heer Th. de Groen, strenge eischen had gesteld. Ook van de zijde van Duitsche in genieurs was er belangstelling. Het wegdek kan het best vergeleken wor den met een op weeken bodem gezonken scheepslichaam. Het scheepslichaam zelf is gemaakt van Larssen-staien damwanden; het is van draineeringsopeningen voorzien en voorts gevuld met een laag grint, waarop rivierzand is aangebracht. De afdekking hier van klinkers kan uiteraard mede van beton of anderszins worden vervaardigd. Het geheel drijft als het ware in den drassi- gen bodem, waar het regelmatig horizontaal wegzakt totdat de maximum-zakking is be reikt. Bij het proef vak is een maximumzak king van 35 c.M. berekend. Het voordeel is, dat het wegdek zelve, bij het zakken, vol komen ongerept blijft, hetgeen de practijk heeft geleerd. De druk van den wegkuip op den grond slag door het rollend vervoer ontstaan, is on geveer de helft van die, welke ontstaat bij het maken van een z.g. „wegkip" van zand. Jhr. de Muralt, die tal van technische vra gen te beantwoorden kreeg, deelde ons nog mede dat binnenkort het nieuwe systeem op een weg hier te lande en op een tweetal plaatsen in het buitenland zal worden toe» gepast. Rumoerige Hartjes-dag te Amsterdam. Politie moest vaak ingrijpen. Jongen door revolverschot gewond. Dank zij de medewerking van de natuur, die met haar rijken aanvoer van warme, droge lucht de voetzoekers, zevenklappers en wat dies meer zij bij het eerste vlammetje deed ontploffen, is in bepaalde buurten der hoofd stad de traditioneele Hartjesdag vooral in de avonduren gevierd op een wijze, welke zoo als men dat de laatste jaren gewend is, de po litie herhaalde malen aanleiding gegeven heeft tot min of meer krachtdadig optreden tegen grootendeels opgeschoten belhamels, wien het uitsluitend te doen was om de openbare orde te verstoren die daarbij gesteund worden door knapen van tusschen de 10 en 14 jaren, wier ouders en opvoeders zoo onverstandig waren geweest, hun verlof te geven om er op uit te trekken. In West concentreerden de drukte en het lawaai zich in de Jan Evertsenstraat en om' geving en in de Kinkerbuurt, waar temidden van het tumult der ontploffingen nu en dan charges uitgevoerd en klappen uitgedeeld wer den, die er wezen mochten. Bepaald ernstig was de toestand aan de Overzijde van het IJ. in het bijzonder op den Hagedoornweg, het Mosveld en het Disteldorp. Daar hadden tusschen negen en tien uur in specteur Grootheest en zijn manschappen, die van het hoofdbureau uit een behoorlijke ver sterking hadden gekregen, groote moeite om aan het provoceerend optreden van talrijke kwaadwilligen jongens en ouderen den kop in te drukken. Te tien uur werden er op den donkeren Distelweg vanuit de zich daar bevindende boschjes, waarin vele belhamels zich verschanst hadden, groote steenen naai de politie geworpen. Zoo dreigend was daar de situatie, dat de inspecteur zich verplicht zag, zijn revolver te trekken en een schot te lossen, waardoor een 16-jarige jon gen vrij ernstig aan den keel werd ge troffen. Per auto van den G.G.D. is hij naar het Binnen Gasthuis vervoerd Ook in de v. d. Pekstraat heeft een agent van zijn revolver gebruik moe ten maken, gelukkig zonder dat iemand werd gekwetst, terwijl op den Waddenweg en omgeving enkele straatbranden moesten worden ge- bluscht. Eenige personen konden worden aangehou den. In de Indische Buurt, vroeger een der brandpunten van de baldadigheden, was in de avonduren veel publiek op de been. Het op treden der ordeverstorende elementen bepaal de zich hier tot het veroorzaken van enkele straatbrandjes; voorts werd om erger te voorkomen in de Transvaalbuurt hier en daar vuurwerk in beslag genomen. Te half elf was in dit stadsdeel doordat al het beschik bare vuurwerk was opgebruikt en geen nieuwe voorraad kon worden ingeslagen, de rust terug gekeerd. Wat de straatbranden overigens betreft, heeft de brandweer het dezen avond buiten gewoon druk gehad en is zij tientallen malen uitgerukt. Hier en daar werd haar hulp inge roepen voor door het vuurwerk in brand ge raakte gordijnen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Maandagmiddag is in het kanaal tusschen Vlissingen en Souburg de ongehuwde timmer man van Belzen uit Vlissingen bij het zwem men verdronken. UITBREIDING ELECTRISOHE CENTRALE TE AMSTERDAM. Ten stadhuize van Amsterdam is aanbe steed: het bouwen van de uitbreiding van een machinehal met bijbehoorende werken op een bestaande fundeering, aan de elec- trische Centrale Noord II aan den Papaver weg. Ingekomen waren 65 biljetten. Hoogste in schrijver was de firma P. L. Vlaanderen voor f 72.129 en laagste de N.V. Willem Geels aan nemersbedrijf te Aerdenhout voor f 44.718. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE IMKERS- VEREENIG1NG. Opgericht is de Algemeene Nederlandsche Imkersvereeniging. gevestigd te Eerbeek (Gelderland), welke zich ten doel stelt door het betrachten van zuinigheid het Imkers- bedrijf wederom loonend te maken of het althans zooveel mogelijk te bevorderen. WATERSNOOD IN DE HAARLEMMER STRAAT TE AMSTERDAM. Maandag is in het begin van de Haarlem merstraat bij den Singel een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen. De krachtige straal verwoestte een deel van het plaveisel en het trottoir. Binnen enkele oogenblikken stond een gedeelte van de Haarlemmer straat blank. Het verkeer werd omgeleid via Brouwersgracht en Droogbak. Het tramver keer moest eenigen tijd worden stopgezet. Weldra waren arbeiders van de gemeente-wa terleiding ter plaatse om de buizen af te slui ten. waarop de herstelwerkzaamheden een aanvang konden nemen. Het water was op enkele punten zoo hoog gestegen, dat het in de huizen binnendrong. Landarbeider door den trein gedood. Maandagmiddag is de ruim zeventigjarige landarbeider J. S. door een goederentrein, die te Anna Paulowna ongeveer kwart over v-ijf passeert, gegrepen en gedood. S. kwam van zijii werk en liep langs den spoorbaan om zijn weg naar huis te bekorten. KINDEREN BIJ BRAND GEWOND. Op de ontginning-Jaegher nabij Venray is Maandagmiddag een landbouwschuur van de boerderij van W. v. d. Goor afgebrand. De in de schuur opgeborgen dorschmachine, stroo- persmachine, landbouwwerktuigen, karren en wagens en een groote hoeveelheid nog te dor- schen graan, werden een prooi der vlammen. Ook een aantal rijwielen van de arbeiders, die op de ontginning werkzaam zijn, ging verloren. Twee kinderen van den landbouwer, drie en vier jaar oud, die in de schuur aan het spelen waren, liepen brandwonden op. De oudste moest naar het St.-Elisabeth Zieken huis te Venray worden vervoerd. Door onze lens gesnapt. A. Meilink. De heer A. Meilink werd in 1882 te Eibergen geboren. Hij werd opgeleid voor 't onderwijs. Na het onderwijzersexamen behaalde hij de bevoegdheid voor onderwijs in land- en tuin bouwkunde en de hoofdakte. Hij was korten tijd werkzaam bij het lager- en het landbouw onderwijs te Terschelling, Sloten en Am sterdam. Op vrij jeugdigen leeftijd werd hij aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers alhier benoemd, voor enkele uren. Na het verkrijgen van de bevoegdheden K III (physica, chemie en astronomie) en la ter K IV (botanie, zoölogie en geologie) kwam hij bij het Middelbaar Onderwijs, eerst te Zaandam, later te Haarlem. Hij is thans verbonden aan de le 5-jarige H. B. S. (het vroegere Lyceum) en gedeta cheerd voor enkele lessen aan de Middelbare School voor Meisjes, alhier. Ook geeft hij nog steeds enkele men les aan de Rijkskweek school. Verder is de heer Meilink voorzitter van de Vereeniging voor School- en Werktuinen te Haarlem en omstreken en lid der Commissie van Toezicht op het L. O. Eenige jaren is hij ook voorzitter geweest van de Vereeniging voor onderricht in het Fransch op de O. L. scholen. Voor vrijmaking van den boer. Het oordeel van dr. Posthuma Betere organisatie van binnenlandsclï zuivelverbruik mogelijk? Voor den Bond van Oud-leerlingen van Landbouwscholen in Gelderland heeft oud minister dr. F. E. Posthuma een rede gehou den over de plaats van den boer in de samen leving. in het algemeen en in den tegenwoor- digen tijd in het bijzonder. Dr. Posthuma zeide hierin o.m.: Onze boter is't dierlijk vet. dat zij voortbrengen, is tezamen nog niet in staat de behoefte van ons volk aan vet te dekken. Het komt maar op een goede organisatie van het binnenlandsch verbruik aan, om onze binnen- landsche vetproductie hier te lande rendabel te maken. Ook ik weet wel, dat de wereld veel beter en veel gelukkiger zal zijn als de monetaire moeilijkheden opgelost zijn en als de handelsbelemmeringen verdwenen zijn. Maar zoover zijn we nog niet en het gelijkt er niet op dat wij spoedig zoover zullen komen en intusschen moeten we ook leven en moeten we nu maar rustig afwachten? Voor de vleesch- en vetvoorzicning moet niet de hoogste wijsheid zijn; naast iedere koe een blikje. Aanpassen is goed, maar ten minste even hard moet men den grondslag voor om welzijn in het land zelf zoeken. De wijze van exporteeren is ook voor verbetering vatbaar. Dr. Posthuma kwam o.m. tot de volgende conclusie: Wie op het standpunt staat, dat wij niet een crisis doormaken in den ge wonen zin des woords, een crisis zooals er vroeger ook vele zijn geweest, doch dat de maatschappij, om niet te zeggen het ge heele wereldbestel, in haar geheele struc tuur moet worden gewijzigd, moet zich hierop ook durven inschieten. Doen wij dat niet, dan wennen wij de boeren aan de bestaan de maatregelen, dan krijgen we een maat schappij, die een overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk niet wil. Eerste- voorwaarde voor betere toestanden op landbouwgébied is: de boer moet als pro ducent weer vrij zijn. Niet de uitvoerder van allerlei regeeringsvoorschriften met tallooze controleurs om zich heen. Het moet weer worden als tijdens de regeering van koning Salomo, toen niét zooveel verdiend werd, doch ieder in vrede kon neerzitten onder zijn eigen wijnstok en onder zijn eigen vijge boom. DE TWEEDE AUDIËNTIE AAN IR. MUSSERT De tweede audiëntie, waarin de heer Mus- sert door den Gouverneur-Generaal werd ont vangen, duurde drie kwartier. Omtrent het besprokene zijn geen mede- deelingen verstrekt. COLPORTAGEVERBOD TE AMSTERDAM Te Amsterdam is voor verschillende stads gedeelten. waar den laatsten tijd herhaalde lijk relletjes plaats hadden, een colportage- verbod uitgevaardigd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5