NIEUW: AKKERTJES Waar het Fransche lied den scepter zwaait.... Het slot Marquette te Heemskerk. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 H A"A R EE M'S D'AG BE'AD Voor Haarlem's Kanfonrechter. Losse remmen en sturen. Haarlem staat vooraan in de rij der ge meenten. waar de politie er zich met ijver op toelegt de veiligheid van het verkeer te bevorderen door na te gaan of stuur- en reminrichtingen van motorrijtuigen dien naam wel verdienen. Het behoeft toch geen betoog, dat een stuurrad met een speling van 80 en meer graden een vlugge zwenking ten zeerste bemoeilijkt en dat remmen, die niet vast grijpen, het onmogelijk maken een wa gen snel tot stilstand te brengen. Dergelijke defecten brengen het leven van de wegge bruikers in gevaar. Dit alles is zoo klaar als de dag en toch wagen bestuurders zich op den weg, terwijl zij weten, dat de boel niet in orde is. Ja, als zij dan voor den kantonrechter komen, wil len zij wel beweren, dat juist even voordat zij werden aangehouden, een remkabel was gesprongen of een moertje was losgeraakt, maar die verontschuldigingen kunnen we op een lijn stellen met de excuses van laatko mers. die voor open bruggen moesten wach ten of wier horloge was blijven stilstaan en dergelijke. De kantonrechter nam er dan ook evenveel notitie van als vroeger onze onderwijzer van onze verklaringen voor het telaat komen en zoo zagen een aantal, die met losse sturen en remmen hadden gereden, zich tot boeten van 3 tot 10 gulden veroordeeld, al naar ge lang het geconstateerde defect meer of min der gevaar opleverde, terwijl ook de finan- cieele draagkracht van den overtreder soms een woordje mee sprak. De verboden duinen. Als we de artikelen van onze biologen le zen, die ons verhalen van het vogelleven en de plantenweelde in onze duinen, bekruipt ons de lust die natuuronderzoekers op hun tochten te volgen en met een zekeren wee moed aanschouwen wij de bordjes met het opschrift: „Verboden toegang, art. 461 Wet boek van Strafrecht", die ons beletten de beschreven schoonheden van nabij te be schouwen. Het is echter merkwaardig, dat als er per sonen door de politie in de verboden duinen worden aangehouden, het juist niet de na- tuurbewonderaars zijn, maar menschen, die er wat anders zoeken dan natuurgenot en dat rechtvaardigt eigenlijk het plaatsen van de bordjes. Wat hadden zij, die het verboden terrein hadden betreden en zich daarvoor bestraft zagen met enkele guldens boete, dan in de duinen gezocht? Ze zeiden het niet. maar te oordeelen naar de omstandigheden lijkt de veronderstelling, dat zij het op konijntjes munt hadden, niet gewaagd. Ja. een was er, die er voor uitkwam, waar om hij in de duinen was geweest. ft Was een oud, stokdoof mannetje, wiens gehoororgaan elke stemuitzetting van ambtenaar en kan tonrechter tartte, zoodat men van een ver hoor eigenlijk niet kon spreken. Gelukkig vertelde hij uit zich zelf, dat hij aan 't bra men zoeken was geweest en de kantonrech ter vond dat niet zoo heel erg, zoodat hij maar een gulden boete kreeg, hetgeen hem schriftelijk moest worden meegedeeld. Hij stak de hand in den zak om den gulden te betalen. Nu is 't afgeloopen! brulde de ambtenaar en op de tribune zei er een: „gelukkig maar!" want de luisteraars waren er zelfs wanhopig onder geworden. Het putje. Iemand had in Bloemendaal bij zijn huis een riooïput en die verspreidde een zeer on aangename lucht, terwijl ze een zwerm in secten lokte, een en ander tot groot onge noegen van andere Bloemendalers. De eigenaar van de put stond nu terecht, omdat hij de rioolput niet behoorlijk afge dekt had gehad. Hij bestreed dit en zei. dat er wel een deksel op de put was geweest, maar de ambtenaar van het openbaar mi nisterie las uit het proces-verbaal voor, dat het deksel vermolmd was en dat de putin- houd langs de randen van het deksel opbor relde. tot groot genoegen van groene en zwarte vliegen. De ambtenaar oordeelde, dat waar het deksel niet voldoende dekte, men niet kon zeggen, dat* de put was afgesloten. „Dat is de schuld van de gemeente Bloe mendaal". zei de eigenaar en hij bedoelde, dat werklieden van Openbare Werken in de nabijheid van de put hadden gegraven, zoo dat er water in de put was gekomen en druk naar boven op het putdeksel had uitge oefend. De ambtenaar was van oordeel, dat de eigenaar van de put had te zorgen, dat deze geledigd werd, onverschillig hoe het teveel van inhoud was ontstaan en eischte f 8 boete welke eisch door den kantonrechter werd toegewezen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Autoped: Telman, Stuyvesantstraat 72: Witte boorden. Riko, Timorstraat 19b: Kinderbad pak: Smit, Spaanschevaartstraat 89. Badarti- kelen: Van Es. Klarenbeekstraat 35zw.: Kerk boek, Kilogramgewicht, Nummerplaat motor rijtuig, Damesrijwiel, Politiebureau Smedestr. Collier, Dijkstra Reigerstraat 88: Gebeden boekje, Van Hasselt Floresstraat 32, Geld (f 30) De Boer, Delftlaan 59, Hond, Van Dam Damliastraat 8, Zilveren damesarmband horloge: Van Rooijen, Duvenvoordestraat 14: Hond met halsband en ketting: Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320; Kort rood-bruin damesjasje. Paanakker, Groote Houtstraat 46; Bruin manteltje: Ruigvoorn, Eindenhoutstraat 6: Jongenspet, Scheffer Zocherstraat 69, Damesparaplu, Christiaans, Lange Heerenstraat 36; Rijwielbealstingmerk Van Tongeren, Kleverparkweg 36; Zilveren rozenkrans, Heus, C. van Nordestraat 36 rodo Kinderschoentje, Dijkstra, Pres. Steijnstraat 52 rood. Handschoenen en ceinturen, boekje met potlood, koperen gewicht, Politiebureau Sme- destraat; badgoed in pakje. v. Es, Klaren beekstraat 25; foto's, v. Dijk, Eemstraat 35; fototoestel, v. d. Hoef, L. Molenstraat 12; hond kennel Haarlem, Amsterdamschevaart; hond, Raymakers, Eendjespoort 23; hond, asyl Ridderstraat 11; hond, Krekens, Breestraat 24: zilveren halsketting. Wiggers, Timorstraat 163; mes, Doopsgezind kinderhuis. Groot Heiligland 4: Kindermuts, Karphof. Leidsche straat 2: Riem, v. d. Voorn, Kritzingerstra at 40; rijwielplaatje, v. d. Voorst, Ged. Oude Gracht 24, (tusschen 5 en 6 uur nam.), tasch inh. badgoed, fototoestel, handdoeken, Schor- nagel, Slamatstraat 8; vulpen, Strijbos. Voor- uitg?,ngstraat 110. De Bouwarbeidersbond. Vijftigjarig bestaan der afdeeling Haarlem. Nog dit jaar zal de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbei ders-Bond haar 50-jarig bestaan vieren. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbijgaan, hoewel omtrent de plannen nog niets definitiefs valt mede te deelen. Wel hoopt men dat bij de vie ring tegelijk het nieuwe kantoor geopend zal kunnen worden, daar, als gevolg van de toe nemende werkzaamheden het thans in gebruik zijnde kantoor te klein is geworden en men als eenige mogelijkheid om de gewenschte veran dering te verkrijgen de noodzakelijkheid in zag. het gebouw van de moderne arbeiders beweging te verlaten en binnenkort een nieuw kantoor in gebruik te nemen. De leden zullen het komende jubileum niet onopge merkt laten voorbijgaan. Reeds is een jubi leumcommissie benoemd, welke tot taak heeft de geopperde plannen nader uit te werken. TERAARDEBESTELLING G. H. G. VON BRUCKEN FOCK. Op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal is Maandagmiddag het stoffelijk overschot van Gerardus Hubertus Galenus von Brucken Fock, den componist, die Donderdag te Heemstede op 75-jarigen leeftijd is overleden, in plechtigen eenvoud aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder de vele belangstellenden merkten wij op: Anton H, Tisrie, koordirigent; Frits Schuurman, dirigent der H.O.V.; Henriëtte Bosmans; de schrijfster Marie C. van Zegge len; Emmy van Eden; Dr. M. Colenbrander Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; mevr. C. van Tuyll—Boreel; Mar tin J. Lürsen; mevr. J. Bierens de Haan—van Riemsdijk; Corry Bijster; Ds. J. D. Dozy, pre dikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Am sterdam; namens 't bestuur der Haarlemsche Bachvereeniging de heeren Jhr. C. J. A. Rei gersman, Jhr. F. W. van Styrum en de heer J. J. Thöne; Mr. M. van Toulon van der Koog, namens de Mij. tot Bevordering der Toon kunst en Dr. Peter van Anrooy. Eenige bloemstukken dekten de baar. waar bij een krans van het bestuur van het Am- sterdamsche Concertgebouw. In de aula zong een kwartet, bestaande uit de dames E. E. JonkheidPeereboom, mevr. A. van Tienhoven en de heeren Van Marle en Jac. Lagaz „Kanaan", compositie van Von Brucken Fock. waarna Ds. Dozy naar voren trad. Ds. Dozy zeide slechts een enkel woord van dankbaarheid, bewondering en waardee ring te zullen spreken. Het zou niet in den geest van den overledene zijn, wanneer velen hier het woord voerden. Von Brucken Fock was een idealist, die naar het Bijbelwoord, had „gezien en gehoord de dingen van h?t. onzicht bare". Hij had van God een ontzaglijken rijk dom ontvangen .Hier past. zoo eindigde spr„ op dit oogenblik slechts één wooi-d: Rust in vrede. Von Brucken Fock heeft het licht on gehouden van Gods liefde-. Moge een zegen uit ga an van zijn- heengaan". Vervolgens zong het kwartet: ,,'k Dank u, o Heer", eveneens van von Brucken Fock. Hierna werd het stoffelijk overschot graf waarts gedragen. Aan de groeve snrak Ds. Dozy eenige regels van het Onze Vader uit, waarna een broeder van den overledene dankte voor de belang stelling. Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! Bescherm Uw kleeren tegen mottenl Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdeig het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendood! (Adv. Ingez. Med.' OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten in het filiaal Huis te Zaanen. Nederlandsche en in het Nederlhndsch ver taalde romans: Söjberg. In het land der levenden. Baekelmans, De mannen van „Elck wat wils". Gogol, De doode zielen. Van Hulzen, De man uit de slop. Aldanov, Sint Helena. Van Ammers-Küller, Heeren, knechten en vrouwen. Wassermann, Faber; of De verloren jaren. Van Eeden, Van de koele meren -des doods. Fransche romans: Bourget, Les deux socurs. Godsdienst: Powell, Mary Baker Eddy. Rolland. Het universeele evangelie van Vivekananda. Sociale wetenschappen: Van Eeden, De blijde wereld. Opvoeding en onderwijs: Van Buul, De 99 rechtvaardigen en andere opstellen over opvoeding en onderwijs. Barendsen, De wereldbeschouwing van het kind. Vermeer, De kudde van Jef Vermeer. Natuurwetenschappen De Groot. Ademtochten van het heelal. Geneeskunde en gezondheidszorg: Reys, De lichamelijke opvoeding van het kind. Verkeerstechniek: Van Haersolte, Vaarwel. Geschiedenis: Romein, De lage landen bij de zee. WEEKEND-CONFERENTIE DER N.V.A. Op Zaterdag. 7 en Zondag 8 September or ganiseert de Nederlandsche Vredesactie een weekend-conferentie te Santpoort. Het programma luidt als volgt: Zaterdagavond: spr. Taco Muller over „De Pan-Europabeweging". Zondagmorgen: Het Italiaansch-Abessy- niseh conflict" (spreker nog niet bekend): Zondagmiddag: sprekers Drs. J. Ruttink over: Luchtbescherming, en J. H. van Swin- den Koopmans, over „Wat luchtbescherming wil en in welk verband zij staat tot defensie". Opgave en inlichtingen aan het secreta riaat: Kinhelmweg 9 a, Bloemendaal. Neem toch 'n "AKKERTJE" en al die klachten en bezwaren zullen verdwijnen, dank zij de buitengewone somenstelling van Apoth Dumont, waarmede de "AKKERTJES" zijn gevuld En.... 2e zijn onschadeli|k Ge proeft niets. Uw maag rookt met van streek, ze gli|den noor binnen. Volgers recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glozen kokertje met 12 stuks 52cent. De Caveau des Oubliettes" in Parijs. (Adv. Ingez. Med.) Parijs heeft vele oude buurten, en wie er 1 van houdt die. her en der zwervend, te ex- ploreeren, komt soms voor merkwaardige ontdekkingen te staan Zoo kan men in een verloren middag, op den on middellij ken linkeroever van de Seine, op de hoogte van het lie de la Cité een serie verrukkelijke dingen beleven: men dwaalt er door dien ouden Cour de Rohan, nauwe pij penla tusschen den Boulevard Saint Germain vlak bij de Ecole de Médécine en de Rue du Commerce, waar de oude, hooge huizen dicht begroeid zijn met klimop en een wonderlijke collectie van handwerkslieden zijn bedrijf bij voorkeur voor deuren of stoepen uitoefent en men zou zich overal en in elk tijdperk kunnen wanen behalve in de twintigste eeuw in Parijs. Een eind verder langs den Boulevard Sair.t Germain ontdekt men de beruchte Place Maubert. de „Maub". zooals zij heet in het jargon van de Parijsche on derwereld waar vroeger diverse duistere métiers hun centrum hadden en waar onder anderen de „mégoliers", de rapers van siga ren- en sigarettenpeukjes het vak is trou wens onder den druk van de moeilijks tijden weer in volle fleur geraakt en in alle straten van Parijs, en tot in de café's toe kan men de beoefenaars er van rond zien scharrelen iederen avond hun oogst van den dag zorg vuldig sorteerden en weer verwerkten tot pre sentabel rookmateriaal. Zoo ergens in Parijs waar overigens toch de zorgen bijna ieder de oogen uitkijken en waar zelfs die beroemde levenskunstenaressen, de Parisien- nes. met geen dikke lagen rouge, lippenstift en oogenzwart meer kunnen verbergen dat de helft van hen er miserabel slecht uitziet is op die Place Maubert en in de smalle, lugubere straatjes er achter te merken, dat het leven het den mensch op het oogenblik allesbehalve makkelijk maakt. Daar ziet al les er ziek uit; daar loopt alles in zich zelf te praten of met onophoudelijk schuddend hcofd voor zich uit te staren, en de kinde ren hebben er bijna grijze gezichten en oogen. die geen kir.deroogen meer zijn omdat ze nooit iets anders dan misère zagen. Achter deze Place Maubert ligt langs de Seine de Quai de Montebello. waar men in de meest wonderlijke winkeltjes zoowat alle huisdieren kan krijgen, die men maar heb ben wil: ijverig kwinkeleerende kanariepie ten zijn er natuurlijk het meest te vinden maar heeft men zin in een aap of Guineesch biggetje het is er ook te krijgen. En nog weer even verder de Seinekade langs komt men dan achter den grooten en oogenschijn- lijk veel indrukwekkender lijkende kerk van St. Séverin, terecht bij het zwart berookte kleine geveltje van het Grieksch-Katholieke kerkje St. Julien des Pauvres, dat met den St. Pierre op Montmartre tot de oudste ker ken van Parijs hoort, en voor welks deur, naar de legende wil, de balling Dante in de dertiende eeuw op een hoop stroo een keel den nacht doorbracht. Het heeft er jaren lang verborgen gestaan achter de omringen de huizen: pas in den laatsten tijd is men in de omgeving aan het breken gegaan, en wie nu van de Rue St. Séverin komende, plotseling voor het oude, zonbeschenen ge veltje komt te staan., meent eerst dat zijn oogen hem bedriegen. Maar het kleine plein tje. dat door de brekerij vlak voor het kerkje is vrij gekomen en waar men, jammer ge noeg, bezig is de oude keien te vervangen door een dek van grijs beton, houdt nog een tweede verrassing verborgen: rechts van het kerkje, achter een vooruitstekend stuk muur, verbergt zich de gevel van één van Parijs wonderlijkste cabarets: de „Caveau des Oubliettes", waar in een eeuwenoude kelder, die vermoedelijk deel uitmaakt van de in de 6de eeuw gegraven ondergrondsche verdedi gingswerken van Parijs, de archeoloog Mar cel Francois, die tegelijkertijd zelden voor komende combinatie een uitstekend chan sonnier is, zijn cabaret huisvestte en er avond aan avond, van negenen tot laat in den nacht, een opgetogen publiek vergast op niets dan oude Fransche volksliedjes. Er zijn er eeuwenoude bij. en er zijn er bij, die nog steeds door het volk gezongen wor den: hij heeft ze gehaald uit oude archieven, ze opgeschreven in havenkroegen en ze nage speurd bij oude dorpsfamilies: van de driedui zend oude Fransche liedjes, die er zijn. kent zijn vijftal artisten er ruim duizend! Wie de uitgesleten steenen trap afgaat, dien davert door de steenen gewelven het Fransche lied al Eén avond terug naar 1300. Een breede laan met machtige oude. beu ken waar gras en mos vredig onder liggen te sluimeren; uitgestrekte grasvelden; een boomgaard; een slotgracht Marquette Iedereen heeft wel eens van Assumburg gehoord, het oude slot, dat nu als jeugdher berg is ingericht, maar Marquette, daar moet men eens even over denken. Och ja. dat is dat oude kasteel aan het einde van de Mar- quettelaanen dan begint langzaam de herinnering te werken. Marquette, dat eens Slot Heemskerk heet te en dat in ongeveer 1252 door Graaf Wil lem II gesticht werd als een bolwerk tegen de West-Friezen, waarmee hij toen een ver woeden kamp streed. Die veste bestond uit een groot rondeel, waarin een toren werd gebouwd, die negen verdiepingen hoog was. Vele stormen woeien over het trotsche bouw werk. dat dapper stand hield, en dat na ette lijke herstellingen en verbouwingen waar door behalve de toren het uiterlijk niet veel meer heeft van den oorspronkelijken burcht nu nog den indruk maakt van 'n solide be huizing, die nog vele geslachten zal kunnen herbergen. Arnoud van Heemskerk was de eerste heer op dit kasteel en hij, zoowel als z'n nazaten waren zeer bevriend met de heeren van Bre- derode. Namen die klank hebben in onze geschiedenis. De Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten maakten een einde aan het ver bond der twee geslachten die nu tot gehate erfvijanden werden. In 1358 werd het slot belegerd en ingenomen door Jan van Pola- nen, een Hoeksc'n edelman: verwoest werd het pas later door de Hoekschen order Ja- coba van Beieren in 1418. waarna het ech ter weer spoedig werd opgebouwd Nadien heeft het kasteel als sterkte geen rol meer gespeeld In 1560 was het slot in bezit van Jan de Llgne, Graaf van Aremberg. Dit was een machtig heer, Gouverneur der Noordelijke provinciën, vriend van Willem van Oranje en de graven van Egmond en Hoorne en een aanhanger van koning Philips. In 1568 sneuvelde hij bij Heiligerlee in den slag tegen Graaf Lodewijk van Nassau. De zoon van dezen Jan de Ligne heeft het slot in 1610 verkocht aan Daniël de Hertaing, heer eener heerlijkheid Marquette in Hene gouwen, waarnaar het slot sedert 1612 Is ge noemd. Door een zeer edelmoedig gebaar van den tegenwoordigen eigenaar Jhr. Gevers, is het slot opengesteld voor publieke bezichtiging en het is merkwaardig dat hiervan niet veel dnikker gebruik wordt gemaakt, want er hangt hier een essence uit oude tijden en bij het betreden van de groote marmeren hal begeleiden u de zwevende gestalten van burchtheeren en edele vrouwen die meehiel pen om den roem van ons land te vergroo- ten en te verbreiden. Achter de hal. waar beslagen en bewerkte kisten staan, die een liefhebber zullen doen watertanden, ligt de balzaal met de sierlijke vergulde meubels, waarvan het roode zware damast in overeenstemming is met de wand bespanning. In een ander vertrek tikken de moerbeien uitnoodigend tegen het hooge venster en de sappige blauwe vruchten zien er zoo rijp. zoo verleidelijk uit. dat het maar goed is. dat het vensters'ot solide lijkt. Maar ik wil u niets van Marquette vertellen, ik heb met deze hors d'oeuvre getracht uw eetlust op te wekken: in gewoon Ilollandsch gezegd, ik wilde u aanraden eens op uw fiets te klimmen, of uw auto te bestijgen tenzij u liever per trein of autobus gaat, en 15 ets. te offeren voor het bezichtigen van een oud kasteel, dat met onze geschiedenis nauw ver vlochten is. U zult het stellig niet betreuren, dat ver zeker ik U! In een der zalen zult U stuiten op een ten toonstelling van etsen, gravures en sepia- teekeningen, die U het oude slot in alle stadia weergeven. Op dezen Zondagavond, dat ik hier in Heemskerk ben gekomen, trekken drommen menschen door de Marquettelaan om een plaats te zoeken op de v '.e stoelen die uit- noodigend staan te wachten. Maar al gauw is alles vol en hulpvaardige handen dragen nog meer zitgelegenheden aan. Het gezelschap van Anton Verheyen voert hier het drama op van Lanseloet ende San- derijn en ik moet zeggen, dat de wereld op het gebied van liefde sinds de 14e eeuw niet veel veranderd blijkt te zijn. Het zij dan, dat een verloren geliefde nu per radio wordt ge-s.o.s.'t en toentertijd achterhaald werd met een koe rier, die jarenlang door dichte wouden liep te spieden. Maar daar staat tegenover dat ze het vroeger wonnen in het tempo van sterven- aan-een-gebroken-hart. Maar wat komt het er op aan, wat de Inhoud is van het stuk. Ik wil U geen recensie geven, aan tooneelkritieken waag ik me niet. Maar dat er hier een eigen sfeer werd geschapen is zeker. Marquette luis terde met iederen steen. In de hall fluisterden de muren elkaar toe „hoor je het? Eindelijk weer eens normaal praten en niet meer dat moderne „vereenvoudigde" gedoe van de laat ste paar eeuwen. Onze goede ridders zijn op gestaan uit den doode!" En vol welgevallen keken de vensters neer op de suikerbrooden en andere ingewikkelde hoofdtooien, terwijl het kiezel genoegelijk knisterde onder het gesleep van lange gewa den. En wij zelf? Weten we het eigenlijk wel heel zeker, dat het geen droom is? Dat glanzende slot is immers precies eendroompaleis! En dat die glans door floodlight komt zijn we allang vergeten, we willen het tenminste niet meer weten. De strenge lijnen van den gevel ontmoeten een diepblauwen avondhemel en de typisch gevormde ronde toren staat als een stoere wachter. Achter ons hangt een oranje vaan die zich verbaasd afvraagt of zij het wel gced heeft: dit beeld zag zij immers lang, lang geleden. Zij wrijft zich nog eens de oogen uit, maar dan ziet ze onder de boomen ons zitten en dan zucht ze diep „het is maar spel" en ook haar gedachten wijlen in het verleden, in den tijd van roemrijke geslachten en edele ridders. De laan ligt donker en geheimzinnig tus schen de oude beukeboomen en hoog boven ons staat stil en onbewegelijk de Groote Beer. Menschenvoeten schuifelen, over het grint. Schril klinkt een fietsbel, stemmen détonee- ren in de zware stilte, een claxon klinkt dwaas en overbodig. Marquette blijft achter, alleen en waardig. De eene avond van 1300, de eene herleving van vroegere glorie is voorbij, het was maar spel en de glans was maar flood light, maar Marquette staat en sluit zwijgend de deuren achter de schimmen van het ver leden. HELEN. tegemoet, het is Francois zelf. die in groen fluweelcn Louis Quinze costuum, met witge- poederden staartpruik op en de beringde handen fijntjes gesticuleerend uit de kanten lubben van zijn mouwen, op een verhoo ging achter in het kleine zaaltje staat, dat hoogstens vijftig menschen kan bevatten, en. die met zijn accent van de provincie Touraine hij is geen Parijzenaar u het oude sol datenlied „Les hussars de la Garde" toezingt. Een tweede tijdgenoot van Lodewijk den vijf tienden verzoekt u even te willen wachten tot het lied uit is een redelijk verzoek, dat echter een voetangel in zijn oogenschijnlijke plausibelheid blijkt te hebben verborgen: want wie de kelder binnentreedt, via een tweede steenen trapje, die komt. tenzij hij habitué is en met de toestanden bekend, on herroepelijk terecht op het wankelende val luik. dat vlak onder de laatste tree ligt: een benauwd gezicht, daverend gelach van alle ieeds op het evenement gespannen aanwe zigen. een hoofdsche buiging van den eige naar en men is „thuis"! En dan zit men aan oude kerkbanken, aan kale tafels, terwijl men voor den hoogst bescheiden ..prix fixe" van tien francs ook nog een menthe of kersen of pruimen op brandewijn voorgezet krijgt en luistert, en als men een uur gezeten heeft, dan besluit men minstens nog een uur te blijven zitten, en als men dan na twee uur vindt, dat men voor zijn fatsoen niet langer blijven kan. gaat men slechts weg met het plan den volgenden avond terug te komen. Een eindelooze reeks oude Fransche liedjes is in die twee uur door Francois en zijn artisten gezongen aan het oude spinet begeleid door een pianiste in het costuum van een Middeleeuwsche boeren vrouw Bij elk lied geeft Francois een kort overzicht van de geschiedenis ervan en zoo komt men allerlei wetenswaardigs te weten over al die oude chansons, waarvan zelfs een Hollander er nog wel een paar kent, zooais „Sur le pont d'Avignon". ..Au clalr de la Lune| en het weemoedige „Au ternps des cerises". Maar ook volkomen onbekende komen er voor den dag het 14e eeuwsche ..Chanson de la mal-mariée". het zeemansliedje -L.es filles de La Rochelle" dat echter ook waardig gekeurd werd aan het hof van Lodewijk XV gezongen te worden dat andere, forsche Larguez les voiles!", het ondeugende liedje van de „Quatre vingt chasseurs" of dat van ..Le trente et un du mois d'aóut", waaraan Engelschen, naar Francois vriendelijk ver zoekt. geen aanstoot moeten nemen, want de laatste regels luiden- A la santé du roi de France Et merde a la reine d'Angleterre!" Ook in dialect worden er liedjes gezongen; het Provencaalsche ..Se canto que canto" „Je chante et. je chante"; en een hartig ver maan van den causeur waarschuw!, van tijd tot tijd de hoorders vooral uit de liedjes geen verkeerde conclusies te willen trekken, zooals bij ,Les demoiselles de pensionnat", die „de moiselles de pensionnat" van vroeger waren terwijl de tegenwoordige „demoiselles de pensionnat" heel anders zijn! Tusschen de bedrijven door neemt Francois den tijd gegadigden de verdere gangen en spelonken te laten zien, die zich overal in net rond uitstrekken, en die een tragische historie achter den rug hebben. Want toen Parijs omtrent de tiende eeuw buiten zijn oude ver dedigingswerken uitgroeide, werden deze gangen gepromoveerd tot gevangenissen en. martelkamers —"verscheidene van de in schriften in de muren herinneren nog aan de ellende, die de gevangenen er eeuw in, eeuw uit doorstonden. „1421 Je seroy pendu!" „ik word gehangen!" staat er op één van de muren, en op een steenen bank: „Te groot om op te zitten, te klein om te sla pen". Tot tijdens de Fransche Revolutie wer den de kelders als gevangenissen gebruikt hcevelen van hier hun laatste gang naar het schavot deden is niet te tellen en hoe veel anderen hier vergeten werden de naam ..Oubliettes" zegt genoeg en er een ellen- digen dood stierven zal ook wel altijd onbe kend blijven, maar vast staat, dat deze „Oubliettes" velen van de spoorloos verdwe- nenen" van dat tijdperk op hun geweten heb ben.... Pas in 1811, nadat de kerkers gerui- men tijd verlaten hebben gestaan, gaan de Oubliettes in andere handen over een par ticulier koopt ze op slechts om er de ge heime schuilplaats van het beruchte Italiaan- sche genootschap der Carbonari van te ma ken. Nadat Napoleon dit samenzweerdershol heeft laten uitroeien, wordt het een apachen- kroeg: in 1880 komt het weer leeg te staan, en pas in 1920 koopt de tegenwoordige eigenaar het op om er zijn archeologische nieuws gierigheid te kunnen botvieren. En tenslotte maakte hij de „oubliettes" dienstig aan zijn zangerstalent en ontvangt er nu avond aan avond de Parijzenaars. die het oude Fransche lied liefhebben, en die den weg naar zijn kelder weten te vinden, zonder dat hij ze hoeft te lokken door advertenties in de kran ten of een aankondiging op de lijst der pu blieke vermakelijkheden van de stad Parijs. En vooral onder de studenten van Montpar- nasse geniet Francois een ongekende popu lariteit; avond aan avond komen ze naar hem toe met hun meisjes aan den arm. en allen doen hun keus uit het oneindige repertoire cn zingen de refreinen mee, dat de steenen ma ren er van daveren! WILLY VAN DER TAK. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. De Johez Harmonie (dir. J. A-. Meng) geeft Donderdagavond 8.15 uur een concert in het Bloemendaalsche Bosch. Het programma luidt: 1. Einzug der gladiatoren, marsch, Jul. Fucik. 2. Une Fete Champêtre, Ouverture, Lambory. 3. 4e Fantasie voor clarinet, solo, H. Escudie. (door den heer L. T. L. Zedel.) 4. Ballet Egyptien. A. Luiginl. No. 1. Allegro non troppo. No. 2. Allegretto. No. 3. Andante sostenuto. No. 4. Andante expressivo. Allegr. non Troppo. 5. Pique Dame, ouverture, F. v. Suppê. 6. Geschichten aus dem Wienerwald. Joh. Strauss. 7. Glühwürmchen Idyll, Paul Lincke. 8. Ged. uit Cavalleria-Rusticana. Pletro Mascagnl.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7