Een hei-heibeltje. DE Dr. BORNWATERSCHOOL Het Befaufciikste 53e Jaargang No. 15999 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen Woensdag 21 'Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag e» aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Douglas-toestellen voldoen Amerika goed. Per uieek vliegen zij 500.000 mijl. Mededeelingen van den lieer Walter A. Hamilton. Het hoofd van den technischen dienst der Transcontinental and Western Air in Amerika, de heer Walter A. Hamilton, die op uitnoodi- ging van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij naar Nederland is gereisd om de of ficials cïezer maatschappij, in 't bijzonder den onderdirecteur, den heer P. Guilonard, op de hoogte te brengen van de ervaring, welke de T.W.A. heeft opgedaan met de Douglas DC-2- toestellen, heeft daaromtrent op Schiphol een aantal mededeelingen gedaan tegenover eenige journalisten. Behalve door den heer Guilonard, werd het gesprek bijgewoond door den heer H. Veenen- daal, hoofdwerkmeester van de K.L.M., die voor zijn maatschappij een 14-tal maanden in Los Angeles heeft vertoefd om toezicht te hou den bij de afname van de Douglasvliegtuigen en die in gezelschap van den heer Hamilton de terugreis naar ons land heeft gemaakt. Uit de mededeelingen van den Amerikaan- schen deskundige stippen wij aan dat de T.W.A. de beschikking heeft over een vloot van 27 Douglasmachines van het type D.C-2. waarmede de „fastest coast to coasf'-dienst wordt onderhouden van New York naar Los Angeles. Er zijn heen en weer vier diensten per dag; zoowel van New-York als van Los Angeles vertrekt de eerste machine 's morgens te acht uur; de laatste des avonds te 9 uur. Per machine wordt' 6V2 a 7 uur per dag gevlogen; per maand worden dooi de toestellen 900.000 mijlen in den geregelden dienst afgelegd. De maat schappij beschikt over 80 eerste en 80 tweede piloten; de totale duur van de reis, gedurende welke tweemaal van eersten piloot en éénmaal van tweeden piloot wordt gewisseld, bedraagt vijf- tién uren. De stop tij den inbegrepen wordt gevlogen met een gemiddelde snelheid van 165 mijl. In elk der toe stellen is een automatische piloot in gebouwd. Tezamen met de American Airways en de Eastern Airways worden per week een half millioen mijlen met Douglasmateriaal afge legd; de regelmatigheid van den dienst be draagt, dank zij vooral ook de uitnemende •grondorganisatie, 96 procent. Men vliegt onder alle weersomstandigheden en gewoonlijk in verband met de te pas- seeren bergachtige gebieden op een hoogte van 3.000 tot 4.000 meter. In het Westelijk deel van het traject heeft men vaak te kampen met onweersbuien, regen en hagel; in het midden-Westen komen zandstormen voor, terwijl in het Oosten bij New York het weer het best vergeleken kan worden bij dat ten onzent; mist en regen, alsook meermalen on weer. De weerberichtendienst is op het geheele traject uitnemend, terwijl mede strikt de hand gehouden wordt aan de voor verschillende „velden" van regeeringszijde vastgestelde be palingen, welke gericht zijn op de handhaving van een zoo groot mogelijke veiligheid. Dat niettemin in de 12 maanden, dat deze ..Dou- glas-dienst" in werking is, enkele ernstige en minder ernstige ongelukken zijn voorgekomen, kan slechts worden betreurd. Ook des nachts wordt druk gevlogen; zelfs langer dan op den dag. De heer Hamilton deelde nog mede. dat dooi de American Airways llVz uur van de 24 uren per machine wordt gevlogen; deze maatschap pij, alsook de T.W.A. schrijven de Douglas- toestellen in drie jaar af. Ook de K.L.M. heeft voor de afschrijving denzelfden tijdsduur vast gesteld. Naar de zegsman verder verklaarde heeft de technische dienst van de T.W.A. meermalen met Douglas D.C. 2-toestellen proeven geno men in dien zin, dat, zij onder volle belasting op één motor over een lang traject moesten vliegen. Volgens den heer Hamilton heeft men daarmede gunstige ervaringen opgedaan. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Gui lonard mede dat ook de K.L.M. met dergelijke controle-proeven niet is achtergebleven. Men heeft daarbij kunnen vaststellen dat een vol- •belaste Douglas DC-2 op één motor tot twee duizend meter kan stijgen. Rest tenslotte nog de mededeeling dat dooi de Douglasfabrieken te Los Angeles in een tijdsverloop van ongeveer 15 maanden niet minder dan 113 van deze vliegtuigen zijn ge construeerd. Monaco zonder leger. Bezuinigingsmaatregel van den prins van Monfe Carlo. Prins Louis van Monte Carlo heeft het ge- iheele leger van Monaco ontslagen. De 76 militairen zijn met drie maanden opge zegd. De reden voor dit besluit is gelegen in de noodzakelijkheid te bezuinigen, tengevolge van de verminderde inkomsten aan de speel tafels. Met de verdwijning van de schilderachtige militaire organisatie, wordt nader vernomen dat de officieren voornemens zijn dienst, te nemen in het Abessynische leger. POLITIE. Opl. Agent en Inspecteur door nog in dienst zijnde inspecteurs. Jarenlange ervaring. Van Oldenbarneveltlaan 3, (achter het H. F. C.-terrein). (Adv. Ingez. Med.) (Een dame, die op een bank bij Loosdrecht zat, liet daar haar taschje liggen en toen zij later terugkwam, bleek er 40 gulden .uit verdioenen te zijn.) Een dame met een taschje op een bankje bij de hei, Poëtisch tafereeltje van eeri zomermijmerij. De hei staat paars te bloeien en bekoort het vrouwenhart Ze raakt wat los van 't aardsche door het schoone wat verward, Ze laat het taschje liggen als zij mijmerend vertrekt, En is al heel wat verder, voor zij het verlies ontdekt. Nu grijpt haar weer het proza van het materieel gemis. Zij spoedt zich naar 'het bankje, waar het taschje heusch nog is Maar haastige inspectie van den inhoud wijst het aan, Er zijn een viertal bankjes van het bankje heengegaan. Eén hei is nog aanwezig en ziet er nog lieflijk uit; Eén hij vond er haar taschje en verdween weer met zijn buit. Het.leven is poëtisch, als je 't met gevoel bekijkt, En poëzie een factor, die het leven zeer verrijkt. Maar als je ondertusschen •op de proza niet goed let, Dan word-je weieens-pijnlijk, voor verarming ook gezet. De groote onbekende in 't géval heeft geen moraal, Maar voor die dame is er meer dan een in dit verhaal: Wie geld wil deponeeren en daartoe een bank verkiest, Moet zeer voorzichtig kiezen, opdat zij het niet verliest, Poëtisch mag men droomen, proza eischt goed overleg, Van bankjes op de heide. raken bankjes maklijk weg. Een hei die staat te bloeien maakt je rijk en maakt je stil Maar een hij kan armer maken, als hij ook graag bloeien wil. Brand te Berlijn eischt twee dooden. Twintig personen liepen verwondingen op. Bij den brand op de Berlijnsche radio-ten toonstelling liep een te Neurenberg wonende persoon ernstige wonden op. Gisteren is hij aan zijn wonden bezweken. Bij het 'opruimingswerk aan den Kaiser- damm heeft men gistermiddag nog het ver koolde lijk van een man gevonden, zoodat in totaal twee slachtoffers te betreuren zijn. Twintig gewonden zijn naar ziekenhuizen ge bracht doch de meesben konden,na verbonden te zijn, naar hun woningen terugkeeren. De veertien firma's, wier stands in hal 4 door den brand zijn vernield, hadden een bespreking met de tentoonstellingsleiding. In het hoofdrestaurant en op eenige andere plaatsen, waar ruimte voor hen zal worden gemaakt, zullen zij hun stands weer opbou wen. Te New-York laten de negers propagandawagens rondrijden met plakkaten, waarop tot ondersteuning van Abessynië en boycot der Italiaansche waren wordt opgewekt. Het gevaarlijke punt op de Amsterdamsche Vaart. Weer een aanrijding. Op het gevaarlijke punt van de Amster damsche Vaart, waar de fietsrijders, komende uit de richting Halfweg, den rijweg naar rechts moeten oversteken, heeft Dinsdag morgen weer een aanrijding plaats gehad. Te kwart over tien reden daar een dame en een heer per rijwiel uit Amsterdam. Bij het oversteken weifelden zij, met het gevolg dat zij aangereden werden door een auto, die eveneens uit de richting Amsterdam kwam. Beiden vielen en kregen vrij ernstige ont vellingen. Op advies van een dokter werd de dame per ziekenauto naar het Diacones- senhuis vervoerd, dat zij na verbonden te zijn, weer kon verlaten. Het damesrijwiel werd geheel vernield'; dat van den heer ge deeltelijk. Jongen fietst van de pier af. Ongeluk liep nog betrekkelijk goed af. Hedenmiddag had een jongen de onvoor zichtigheid per fiets de pier te IJmuiden af te rijden. Ondanks waarschuwingen en reeds herhaaldelijk voorgekomen ongelukken, die hem toch tot voorzichtiger handelen hadden kunnen manen wilde hij tot het uiterste puntje doorrijden. Zoover is het echter niet gekomen. Toen hij ruim halverwege was, raakte hij van het goede pad en tuimelde van de pier af boven op de basaltblokken, die aan de buitenzijde liggen als golfbrekers. Het Roode Kruis heeft den onvoorzichti- gen knaap geholpen, waarna hij per zieken auto naar een dokter is gebracht. Het bleek, dat hij behalve enkele lichtere wonden en ontvellingen een arm had ge broken. De jongen mag toch nog van geluk spreken, dat dit ongeluk voor hem nog be trekkelijk goed is afgeloopen. VAN MAASDIJK WORDT HERDACHT. Dinsdag 27 Augustus is het 25 jaar ge leden, dat de vlieger Clément van Maasdijk te Arnhem verongelukt is. In verband hier mede zaly zijn broeder, de heer J. E. van Maasdijk, dien dag des middags om drie uur op het kerkhof „Moscova" te Arnhem een korte herdenkingsrede houden, waarbij ook eenige autoriteiten zijn uitgenoodigd. ITALIANEN VERLATEN ABESSYNIë. Op last- van de Italiaansche regeering heb ben 48 Italiaansche onderdanen en personen die onder bescherming van Italië staan, met hun vrouwen en kinderen Abessynië verla ten. Nieuwe overstroomingen in China. Bewoners vluchten bij millioenen. Uit Sjanghai: Door meer dan dertig gaten in den nieuwen dijk van het Weisjanhoe- meer, waarvan de nog losse aarde geen weer stand hegeft kunnen bieden aan den druk van het hooge water. stroomei|^de watermassa's naar het Noorden van Kiangsoe, dat dooi de bewoners, ondanks het bevel van de po litie om mede te werken aan de versterking van de dijken, in paniek verlaten is. Men vreest, dat de ramp een zelfden omvang zal krijgen als die in West-Sjantoeng. De voorzitter van. het hulpv'erleenings- comité, Sjoe-Sji-Hying, raamt de schade in West-Sjantoeng op 250 millioen dollar. Meer dan 80.000 vierkante kilometer staat onder water en bijna 6 millioen vluchtelingen be vinden zich in een wanhopigen toestand. De meeste vluchtelingen willen zich paar Zuid- China begeven. Sjoe-Sji-Hying deelde verder mede, dat de overstroomingsschade in de provincie Honan 50 millioen dollar bedraagt. Het overstroom de gebied heeft hier een oppervlakte van 6000 vierkante kilometer en er zijn een mil lioen menschen gevlucht. De meteorologische inrichting te Kaifoeng meldt, dat men daar in Juli 435 c.M. neer slag heeft gemeten. In dë laatste jaren was de totale neerslag in dit gebied 517 c.M. „TIMES" IN DUITSCHLAND IN BESLAG GENOMEN. De ..Times" meldt uit Berlijn, dat de editie van Zaterdag, welke bestemd was voor den verkoop te Berlijn in beslag is genomen op bevel van de Gestapo, wegens de publicatie van een hoofdartikel over de onderdrukking in Duitschland Italiaansche vliegtuigen brengen opwinding in Spanje. Mobilisatie aan de Spaansche Zuidkust. In de hal van de Br. Bornwaterschool zal een steen ter versiering worden geplaatst. Dit in euville uitgevoerd relief is vervaardigd door den beeldhouwer J. M. Veldheer, te Haarlem. De afmetingen zijn 1.70 M. en 90 c.M. en de steen draagt het opschrift:. „Wie niet arbeidt zal niet oogsten". MADRID, 21 Augustus. De correspondenten der Madrileensche bladen te Cadiz deelen hun redacties mede, dat de aanwezigheid van twee Italiaansche watervliegtuigen bij de Cabo de Tarifa in de provincie Cadiz groote opwinding heeft teweeg gebracht.. De Ita liaansche watervliegtuigen motiveerden hun aanwezigheid in de Spaansche wateren met een opdracht Italiaansche munitie transport schepen te moeten beschermen. Spaansche troepenafdeelingen zijn reeds gemobiliseerd en naar Cadiz gedirigeerd. Uit de Spaansche garnizoenen van Cordoba. Ma laga en Seviila zullen afdeelingen worden verdeeld over het kustgebied van Zuid- Span je. Geen berichten in de bladen. De opperbevelhebber van de op de Balea ren gestationr.eerde Spaansche divisies, die te Madrid vertoefde, is na een kort onder houd met den minister van oorlog naar de Balearen teruggekeerd. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken heeft den persvertegenwoordigers medegedeeld, dat de berichten uit Cadiz in verband met de nog bestaande perscensuur niet in de Spaansche bladen zullen verschij nen. Voorzorgsmaatregelen bij Gibraltar. Reuter meldt uit de Fransche grensstad Perpignan: Volgens een bericht uit Zuid-Spanje nemen de Spaansche militaire autoriteiten in de buurt van de Straat van Gibraltar zekere voorzorgs maatregelen. Een bataljon infanterie zou vol gens de ontvangen berichten Dinsdag met autobussen naar Tarifa zijn vertrokken. Gemeld wordt dat eenige andere bataillons uit Seviila. Granada. Malaga en andere steden hun garnizoenen hebben verlaten en stellin gen hebben betrokken op strategische punten in het gebied van de zeestraat. Men zegt niet, dat achter deze maatregelen oorlogszuchtige bedoelingen moeten worden gezocht. Een of- ficieele mededeeling is niet te verkrijgen. De Italiaansch-Abessynisclie verzoeningscom missie kwam gisteren in tweede zitting bijeen. pag. 4 De instorting in de Berlijnsche „ondergrond- sche". pag. 4 In Ecuador is de dictatuur uitgeroepen. pag. 4 Regeering overweegt het verkeer op den hoofdweg voorrang te verleenen. pag. 3 Nu is een Ossenaar te Nijmegen gearresteerd. pag. 3 De „Gelria" bracht slechts 50.000 pond op. pag. 3 Een Amerikaansch oordeel over de Douglas- toestellen. pag. 1 De Wicringermeerpolder viert heden haar eerste lustrum. pag. 9 Internationale atletiekwedstrijden te Brussel pag. 6 Engeland verliest de test-serie tegen Zuid- Afrika. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Emile Schreiber: De Japansche prijzen en hun gevolgen. pag. 4 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Per Zeppelin den Oceaan over. pag. 5 Van onzen Londenschen correspondent; Ra dio-expositie te Londen. pag. 2 J. H. de Bois: Haarlem's kunstschatten. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. D. A. E. Immink. pag. 3 Noodweer boven Napels en omgeving. De stad onder water; verscheidene slachtoffers. Een hevige cycloon heeft gewoed boven Castellamare aan de Zuid-Oostzijde van den golf van Napels. Reuter meldt uit Napels, dat daar door hevige onweders verscheidene straten onder water gezet zijn. De verbinding tusschen Napels en Salerno werd verbroken. Naar gemeld wordt zijn te Castellamare 5 en te Gragnano 7 personen gedood en 6 ge wond. Op vele plaatsen in den omtrek is de oogst vernield. Nader wordt uit Rome gemeld: In het geheel zijn elf personen om het leven gekomen. Tijdens dit hevige onweer zijn zware wolkbreuken losge barsten. Door den bliksem en door de watermassa's is ernstige schade aan gericht. Het telefoonverkeer tusschen Napels en omgeving werd bijna geheel verbroken. De electrische trams konden niet meer rijden, omdat geheele wegen vernield waren en de stopplaatsen onder water stonden. Castellammare geteisterd-, In het bijzonder werd Castellammare ge teisterd. Door het hooge water van drie ri vieren werd de stad onder water gezet. Hier en daar stond het water tot twee meter hoog. Vier personen zijn verdronken, vijf anderen ernstig gewond. Militairen en brandweer wer den ontboden. Zij trachtten de watermassa te keeren, teneinde het gevaar voor de stad te verminderen. Ook te Gragnano heeft het noodweer gewoed. In deze plaats zijn zeven menschen gedood. Brand in het Zwitsersche consulaat te München. Brandweerlieden door rook vergiftigd. MUENCHEN, 21 Augustus. In het gebouw van het Zwitsersche consulaat te Muenchen is hedennacht tegen half twee brand uitge broken. De lift was in brand geraakt en de vlammen sloegen snel om zich heen en tastten het binnengedeelte van het gebouw aan, waar in zich gelukkig bijna niemand bevond. De brandweer werkte met twaalf stralen en bestreed het vuur van alle zijden. Bij de blus- schingswerkzaamheden liepen tot drie uur vannacht twaalf brandwachts rookvergifti gingen en snijwonden op. Om vier uur van ochtend was het vuur zoo goed als bedwongen. De bovenste étage, waar de kostbaar gemeu bileerde ontvangzalen zijn, is door het vuur ernstig getroffen, terwijl de lager gelegen ver diepingen waterschade opliepen. Het zware zinken dak bemoeilijkte het blusschingswerk in zooverre, dat de rook geen uitweg kon vinden. Daardoor deden zich vele gevallen van rook vergiftiging voor. In het geheel zijn bij vijf tien brandweerlieden verschijnselen van rook vergiftiging geconstateerd. Eenige hunner heb ben bovendien snijwonden opgeloopen. Tien ervan moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Aangezien de bureaux van het consulaat be neden in het gebouw zijn gevestigd, konden de documenten tijdig in veiligheid worden ge bracht. De oorzaak van den brand is nog niet bekend, doch het is mogelijk dat hij door kort-» sluiting is ontstaan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1