Per Zeppelin den Oceaan over. Rubriek voor Vragen. .WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 HAAEtE M'S DAGECAD 5 De electriciteitsvoorziening. „De Biezen" te Velsen. En de prijspolitiek der gemeenten in Nederland. Een brochure van Ir. K. H. Haga te Overveen. Ir. K. H. Haga te Overveen heeft bij de druk kerij Vijlbrief te Haarlem een brochure van 47 pagina's uitgegeven over ,.De electriciteits voorziening en de prijspolitiek der gemeenten in Nederland". Het is een bewerking van een lezing, die de schrijver eenigen tijd geleden te Dordrecht gehouden heeft voor de vereeni- ging „Gemeentebelang". Allereerst wordt de historische ontwikkeling der electriciteitsvoorziening in ons land be schreven, waarna een overzicht gegeven wordt van den huidigen toestand. De schrijver meent, dat het monopoliestelsel der overheids bedrijven tot groote willekeur aanleiding heeft gegeven. In principe is een onderlinge koppe ling der centrales zonder eenig bezwaar uit te voeren, waardoor een grootere bedrijfszeker heid bij geringe machine-reserve wordt verkre gen. Terwijl op dit oogenblik een zware cen trale-storing het geheele bedrijf en daarmede de geheele stroomvoorziening in een district lam legt, zou een onderlinge koppeling zoo niet de geheele voorziening kunnen overnemen, dan toch in elk geval de hoogstnoodzakelijke energie kunnen leveren voor die bedrijven of inrichtingen, die continu werken of waarvan een stroomonderbreking zeer schadelijke ge volgen zou kunnen veroorzaken, zooals bijvoor beeld voor waterleidingen, ziekenhuizen, straatverlichtingen, en andere. Een ander groot voordeel bestaat o.m. ook hierin, dat de stroomverdeeling door een z.g.n. load-despatcher zoo economisch mogelijk zou kunnen worden geregeld, en de nachtstroom b.v. volledig' van een andere centrale zou kun nen worden betrokken, wat het uitvallen van de nachtploeg in de eigen centrale zou mede brengen. En wat zien wij in werkelijkheid van deze onderlinge samenwerking tot stand brengen? Practisch niets, en de reden is, dat elk Over heidsbedrijf er de voorkeur aan geeft, koning of liever despoot en alleenheerscher te blijven op eigen gebied en iedere koppeling met een ander bedrijf beschouwt als de aantasting van zijn onafhankelijkheid, terwijl het prac tisch onmogelijk blijkt, om het eens te worden over de voorwaarden der onderlinge samen werking. In Noord-Holland is wel een schijn-eenheid in den vorm der P.E.G.E.M. ontstaan, die er zich practisch toe bepaalt, den aan de Neder- landsche Spoorwegen te leveren stroom onder 3 bedrijven van Amsterdam, Haarlem en Vel sen te verdeelen, maar de provinciale eenheid is daar toch ver te zoeken en zoo heeft elke Provincie haar eigen verwikkelingen op het punt van samenwerking tusschen het provin ciale bestuur en een of meer gemeentebestu ren, waarop hier maar niet nader ingegaan zal worden. Vervolgens behandelt de schrijver de prij zenpolitiek. De gebruikers moeten veel te hoo- ge tarieven betalen. De uit de electriclteitsbe- drijven in ons land gehaalde jaarlijksche winst wordt op rond 40 millioen gulden begroot,' welke extra clandestiene belasting maakt, dat de stroom in de groote steden gemiddeld on geveer 70 pet. boven den kostenden prijs wordt verkocht. Voor groote gemeenten beteekenen de; winsten uit de bedrijven circa 30 pet. van de totale inkomsten. „Wanneer onze Overheid niet leert, de tering naar de nering te zetten, dat loopt onze sa menleving op een débacle uit, en wij mogen toch wel van onze Overheid verwachten, dat zij niet de oogen sluit voor den ernst van den toestand, maar al die middelen ter hand neemt, om zich zelf onder controle te houden en de welvaart te bevorderen, welk laatste middel ontegenzeggelijk geschiedt door prijs verlaging van den electrischen stroom voor bedrijf en huishouding." In het hoofdstuk „Rationeel doel der elec triciteitsvoorziening" stelt de schrijver nog vast, dat in 1930 de steden boven de 100.000 inwoners f 20.69 inden als winst uit de bedrijven tegen f75.61 uit alle belastingen tezamen. Hij meente, dat een zeer eenvoudig systeem te vinden is voor rationeele tarievee- ring van electriciteit. „Dan zou tenminste met één gemeente-product- de rationalisatie be gonnen zijn, die ten bate van allen zou blijken". Na in hoofdstuk V een analyse der tarie ven gegeven te hebben, komt de schrijver in het volgende hoofdstuk tot den opbouw van het rationeele tarievenstelsel. Na jarenlange omzwervingen op het gebied der tarieven moet men weer terug naar het begin, namelijk het enkelvoudige tarief, maar met dit verschil, dat de eenheidsprijs per K.W.H. van 25 tot 50 cents gedaald is tot 1 a 2 cents door de mach tige uitbreiding der overheidsbedrijven en de veelzijdige toepassing der electrische energie. „Dit is het deel, waarnaar gestreefd moet worden, omdat naar mijne mening door geen enkele machthebbende organisatie uit zuiver egoïstische gronden door het hooghouden der prijzen de door onze kunde bereikte beheer- sching der natuur mag worden tegengegaan, maar slechts ten bate van het gemeente-be lang mag worden gebruikt." Tenslotte wijst de schrijver in het laatste hoofdstuk op de gevolgen van het ratio neele tarief voor groot- en klein-indusrtie, hotels en andere lichtverbruikers. Daarbij wijst hij er op, dat de transportkosten voor electriciteit naar een grooten en een kleinen afnemer weinig verschillen. Daarom is er geen reden voor het thans bestaande groote prijzen verschil. Ir. Haga besluit: „Ik beschouw het dus als taak en daarom als een moreele plicht van de besturen onzer gemeenten in het gemeente-belang, zorg te, dragen voor de ruimste verbreiding van de electriciteitslevering door zuinig beheer, goe de exploitatie zonder ongeoorloofde winst- onttrekking en niet het minst door zoo laag mogelijke rationeele tarieven, die den ouder lingen band tusschen gemeente-bestuur en ingezetenen versterken en een hechten band vormen tusschen het electriciteitsbedrijf en zijne afnemers." COör. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eieren. Aanvoer 70.000 eendeieren prijs f 1,20 a f2,15; broedeieren f3,25 a f5,75. 60.000 kippeneieren 70/80 K.G. f3,50 a f5: 65/66 K.G. f3,40 a f3,60; 63/64 K.G. f3,30 a f3,50; 60/62 K.G. f3 a f 3,30: 58 59 K.G. f2,90 a f3,20; 56/57 K.G. f2,80 a f3: 53 55 K.G. f2,60 a f2,90; 50/52 K.G. f2,40 a f2,60; 40 49 K.G. f2 a f2.50. Afdeeling pluimvee. Oude kipppen f 0,40 a f 1,10 per stuk; jonge hanen f 0,20 a f 0,90 per stuk; oude eenden f 0,12 a f 0,20 per stuk. Kiloprijs oude kippen f 0,30 a f0,38; jonge hanen f 0.40 a f 0,50. Herinneringen aan vroeger tijden. Velsen heeft zich een kroon gegeven door den aankoop van Velserbeek en van de overplaats van Spaarnberg, herdoopt in Bur gemeester Rijkenspark. Dat blijft dus bij wijze van spreken ten eeuwigen dage, maar veel en veel meer van zijn plaatsen is verdwenen. Toch herinneren tal van wegen met hun breede singels van akkermaalshout aan de vroegere buiten plaatsen, waarvan zoo vele verdwenen. Wie weet b.v. nog. dat Middeloo. Auspicius et Felis en Hageveld „plaatsen" waren? Wie hoorde ook van Tolsduin en Velserduin? Ieder zal ook erkennen, dat „de Biezen" een keurig aangelegde begraafplaats is en keurig onderhouden wordt, maar hoorde hij ooit, dat het een buitenplaats is geweest? Dezer dagen zijn we er eens geweest om te zien naar de uitbreiding. We zien naast de begraafplaats in het veld mannen bezig graszoden te steken, maar dat heeft met de Biezen niets te maken. Dit geldt het R.-K. Sportpark. Er zal meer begraafruimte ge maakt worden door het omhakken van hout en wel van de z.g. singels langs eenige paden. Zooals zoovele buitens onder Velsen is „de Biezen" bewoond geweest door Amsterdam- sche patriciërs. Allereerst herinneren we dan aan Nicolaas van Bambeeck. Hij werd 8 De cember 1639 te Amsterdam geboren en daar 30 November 1671 in de Zuiderkerk begraven. Hij was koopman en handelde onder de firma Joan Corver en Nicolaas van Bam beeck. Hij woonde te Amsterdam op de Kei zersgracht bij de Rijnstraat. Hoeveel week ends en hoeveel vacantieweken hij zelf op „de Biezen" doorbracht, vertelt de geschie denis niet; ook niet wanneer zijn gezin er vertoefde. Hij trouwde 15 Mei 1663 met Cor nelia Gerard, dus op 24-jarigen leeftijd. Zij was iets jonger en werd op 21 Januari 1715 in de Zuiderkerk begraven. Zij overleefde haar man dus 44 jaar. Hij liet haar twee kinderen na, nl. Cornelia van Bambeeck, die met Mr. Quirijn van Strijen trouwde en Mr. Nicolaas van Bambeeck. Ge wilt ook weten, hoe de koopman, die maar zoo kort op „de Biezen" zou verblijven en zeker gehoopt heeft er een rustigen ouden dag door te brengen, aan dat buiten kwam. Welnu, dit was te voren in 1654 voor 12000 gulden het eigendom geworden van zijn oom Hendrik Gerard. Nicolaas was met zijn nicht ge trouwd. Zij had zeker weinig lust. haar ouden dag alleen op de Biezen te slijten. Tien jaar voor haar dood, in 1695. verkocht zij het buiten voor f 4700. Nicolaas was o.a. vaandrig bij de Amsterdamsche Schutterij. De volgende bewoner was Pieter Eyghels. Die was o.a. Raad van Amsterdam van 1713 1720. Schepen (stadsrechter) 1712, Com missaris van het Touwwerk in 1697 en super intendant van de Lakenventhal 1714. Zijn eigenlijke beroep was groothandelaar in la kens, Italiaausche en Levantsche zijde en Turksch garen, onder de firma Gabriel en Pieter Eyghels. Hij verrekende o.a. door be middeling van de wisselbank over 't jaar 1715 een bedrag van! f'1.098.790. Deze patriciër woonde, op de Heerengracht bij de Nieuwe Spiegelstraat en had, zoo als we boven zagen, „de Biezen" voor f 4700 van de weduwe Nic. Bambeeck gekocht. Het laatst der 18e eeuw is de heerenhuizing er afgebro ken; de schuur in den noordwesthoek herin nert nog aan de vroegere bewoners. De geel- gepleisterde woning van den opzichter, hoe wel in landelijken stijl gebouwd dateert van de vorige eeuw. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Juli 1935 was: O -O rt s 13 I CO h Badhuis Koudenhorn 937 370 85 1392 Badhuis Leidscheplein 1240 545 162 160 2107 Badhuis Schotersingel 1507 713 662 205 3088 Badhuis Hofdijkplein 1653 519 746 249 2879 Badhuis v. Egmondstr. 1403 716 734 439 3292 INDIGESTIE DOOR TEVEEL MAAGZUUR Geweldig succes met nieuw middel. Die pijnen na het eten, die opgeblazenheid, dat ellendige gevoel, die slapelooze nachten - is een teveel aan maagzuur er niet de oorzaak van Iedere dokter zal U zeggen, dat er niets beter is, niets dat U zoo spoedig verlichting zal geven, als het recept, dat in de Londensche ziekenhuizen geregeld wordt gebruikt en dat bekend is als het Maclcans-recept. Gedurende vele maanden wordt het thans reeds bij de meeste gevallen voorgeschreven. Thans kunt U het verpakt bij Uw apotheker of drogist koopen. Thans kunt gij verlichting van al die pijnen vinden. Let er echter op, het echte Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder te koopen. Lijdt niet langer onnoodigprobeert het zonder uitstel. Aangenaam om in te nemen, zuiver en volkomen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoedergroote fles- schen a 1.75 en kleine flesschen a I. Imp.: BOROMAG, 258 Heerengr., Amsterdam. Telefoon 35456 (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN Docr de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 20 Augustus uitgesproken: 1. H. M. Ruysenaars Jz., handelende onder den naam Bloemkweekerij „Bloemoord", wo nende te Heemstede, Landzichtlaan 56. Cura- trice mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi. 2. H. Hofman, slager, wonende te Zandvoort. Da Costaplein 15. Curator Mr. J. H. van Gel- deren, alhier. 3. J. de Boer, zonder beroep, wonende te Haarlem, Jac. van Looystraat 17. Curator Mr. B. W. Stomps. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Scha eek Mathon. 4. de Naamlooze Vennootschap N.V. „Bon Marché", gevestigd en kantoorhoudende te Wijk aan Zee en Duin aan de Cornelis Maters- weg 89. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker. Rech ter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. de Fa. Janssen en Verwer. transportbe drijf, gevestigd te Haarlem. Burgwal 58 en hare firmanten: J. A. Janssen, expediteur, wonende te Haarlem. Linschoterstraat 70 en W. G. Verwer, expediteur, wonende te Haar lem. Burgwal 58. Curator Mr. W. G. J. Veen- hoven alhier. 2. G. van der Zwet, bloembollenkweeker. wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. A. Beets, alhier. Surséance van betaling Voorloopige surséance van betaling werd verleend aan: de H.V. onder de Fa. Gebrs. Elshoff, gevestigd te Haarlem en kantoorhou- hende aldaar aan de Hendrik Roozenlaan 21 en hare vennooten: Jan Elshof. Ary Elshoff en Leendert Els hoff, allen bouwondernemers, wonende te HaaiTéïil' aan de Hendrik Roozenlaan 21. Be windvoerder Mr. S. Groen alhier. Behandeling op 5 October 1935 des voormiddags te 9.45 uur in het Paleis van Justitie te Haarlem, Jans straat 81. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen. Politiebureau Smedestraat 9; armband met rooden steen, Nijman, Klein Heiligland 75; broodtasch met flesch, Van Harten, Oude Raamstraat 4e: bril met hoornen garnituur, Beinder, 2e Hoogewcerddwarsstraat 17: honden. Dieren- asyl, De Ridderstraat: hond, Kalderman, Amsterdamstraat 3 n.; hoes van autolan taarn. Smit. Lourens Costerstraat 1: hanger van collier, Landwehr Johann, Hof van Eg- mond 31; halskettinkje, Derkinderen, De Clercqstraat 122: katten, Dierenasyl, De Rid derstraat; bruin kinderschoentje, Kroese, Tuinlaantje 18: witte muts, De Vos, Brede- rodestraat 2; zilveren manchetknoop. Knaape Nagtzaamstraat 29: kinderportemonnaie. Po litiebureau. Smedestraat 9: rijwielbelasting- plaatjes. Pieterse. Oost-Indiëstraat 120; Bsu- mer. Alb. Thymlaan 37. Santpoort; rijwiel iheeren). Heiligers, Kamperstraat 78; grijze damestasch met inh., Politiebureau, Smede straat 9. Voelt U iets voor Esperanto? La grava litero N. Wij. Hollanders spreken onze taal over het algemeen slordig uit en oud-minister Mar- chant heeft die slordigheid tot op zekere hoogte gesanctionneerd. Hij is gelukkig niet zoo ver gegaan om ons te laten schrijven: lope, ete, prate, ofschoon dit de gewone uit spraak is van loopen, eten en praten en mis schien was het uit respect voor Frieschen en Groningers, die gelukkig nog de n's laten hoo- ren. maar de ennetjes achter de, goede en dergelijke woorden hebben het moeten afleg gen. Daarom zal een Hollander eenigszins verstoord kijken, als hij verneemt, dat de letter n in esperanto een belangrijke plaats inneemt; een Duitscher zal dit heel gewoon vinden. Ik zette hierboven: La grava litero n. het geen, naar ieder begrijpt, beteekent: de be langrijke letter n. Ik bedoelde de n als buigingsietter. dus als letter, die in vele gevallen achter zelfstan dige naamwoorden en bijvoeglijke woorden zooals groot, mijn, uw, deze en dergelijke wordt gevoegd. In een vorig artikel wees ik er reeds terloops op. Waarom nu die n's, zal een Hollander vra gen, die ze volstrekt overbodig vindt. Zij dwin gen hem bovendien altijd op te letten of er sprake is van een lijdend voorwerp. Neen, dat vindt hij heeiemaal niet eenvoudig. Toch is die n zeer noodig. want. zooaLs ik reeds vroeger zei. heeft esperanto geen voor geschreven zinsbouw, wat groote voordeelen heeft en men moet dus aan het woord kunnen zien of het onderwerp dan wel voorwerp is. La patrino vokas la knabon beteekent de moeder roept den knaap, maar men kan ook zeggen: La Knabon vokas la patrino. La knabo vokas la patrinon beteekent dus: de knaap roept de moeder. Als men in het Hollandsch die vrije woord schikking had, zou men niet weten wat be- teekende: Het meisje roept de moeder, want dan kan zoowel het meisje als de moeder de roepende zijn. Nu weten we het door de woord schikking, maar dan moet ook altijd het on derwerp eerst staan. In esperanto behoeft dit niet. Bij eenige bestudeering van de taal leert men er het voordeel beter van inzien. Begrijpt U dezen zin? Mian fratinon sendis mia padro al la lernejo. (frato broer, padro vader, lernejo school). Er zijn werkwoorden, waarbij alleen sprake is van iemand die de handeling verricht: ik loop, maar bij andere werkwoorden is er bo vendien iets of iemand, die de handeling on dergaat. Om een duidelijk voorbeeld te noe men; ik sla den hond. Men noemt dan den hond het lijdend voorwerp, wat hij dan ook echt is. Niet altijd kan men zoo duidelijk van leed spreken, veelal is er heeiemaal geen leed. integendeel, maar men spreekt nu eenmaal van lijdend voorwerp, als men iets of iemand wil aanduiden, waarop de handeling gericht is. Die lijdende voorwerpen nu met de woorden, die er bij behooren. krijgen in esperanto een n, dus terwijl men zal zeggen: la hundo trln- kas (de hond drinkt) zegt men: mi batas la dikan hundon (ik sla den dikken hond). We hebben al eerder gezegd, dat la nooit verandert, dat is ook geen bijvoeglijk woord, maar in het Hollandsch krijgt juist dat woordje de (la) een n, en het woord hond niet, wel het woord dik. Doch, terwijl dit al leen bij mannelijke woorden het geval is, krijgt ieder woord in esperanto de n, want, daar kent men geen woordgeslachten, Ik moet dus zeggen: mi salutas la fraulinon (ik groet de juffrouw) zoowel als: mi salutas la sinjoron (ik groet den heer). GEMEENTELIJKE BAD- EN ZWEM INRICHTINGEN In het tijdvak 1—15 Augustus zijn in de gemeentelijke zweminrichtingen 30.139 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné's 2582 2628 20 ets. baden 262 228 in ets baden 1638 1531 Vereenigingsbaden 318 198 Schoolbaden 196 198 Kostelooze baden 4363 4134 9359 8917 Delft Mannen Vrouwen Abonné's 4511 4375 20 ets. baden 507 490 10 ets. baden 866 844 Vereenigingsbaden 155 115 Schoolbaden Als passagier wordt ons de gelegenheid ge boden het inwendige van het schip te bewon deren. Daar wonen de leden der bemanning. Op de metalen plank, die van voren naar achteren loopt, bevinden we ons weldra tus schen de gascellen, wij bewonderen den in- genieusen opbouw en kunnen ons moeilijk rekenschap geven van het geweldige draden- complex, waarvan een gedeelte naar de ver schillende stuurinrichtingen voert. De groote zakken met waterballast. de tanks met benzine, de vele reservedeelen, de eenvoudige werkbank, de slaapplaatsen voor de leden der bemanning, dat alles heeft onze bijzondere aandacht. Met groot enthousiasme vertelt kapitein von Schiller ons allerhande bijzon derheden. Zijn jarenlange ervaring, waarbij hij de meest interessante ontmoetingen heeft gehad, stelt hem in staat ons uren achtereen bezig te houden. Gedurende de maaltijden onderhoudt hij zich met de pas- pagiers aan de verschillende tafeltjes ge zeten. Hij maakt ons opmerkzaam op bijzon derheden, die wij al varende ontmoe ten. Hij toont ons de merkwaardige berg keten langs de Braziliaansche kust en komt naar binnen snellen, wanneer een ontmoeting zal plaats hebben met een vliegtuig of pas sagiersschip. En tusschen deze bedrijven door is er gelegenheid gebruik te maken van de bibliotheek, van de gezelschapsspelen aan boord aanwezig en turen wij uren achtereen naar de fraaie wolkenformaties, de grillige zee en de primitieve nederzettingen welke wij passeeren. Van alles genieten wij, terwijl het luchtschip zich met een gemiddelde snel heid van circa 117 K.M, per uur voortbe weegt. Geen oogenblik wordt, de rust. welke in het schip heerscht, verbroken. Het is van groot belang daarop eens de bijzondere aan dacht te vestigen. Inderdaad, er heerscht rust. In d eerste plaats, omdat de vijf mo toren zeer ver naar achter gebouwd zijn, zoodat hun geluid nauwelijks in de passagiers cabine doordringt, maar ook omdat het schip zelf slechts uiterst geringe verticale of horizontale bewegingen maakt. De enorme kolos ligt buitengewoon rustig', En dat is niet een gevolg van het fraaie weer waarvan wij gewoonlijk hebben kunnen genieten, maar ook ten tijde van de hevigste regenbuien en stormen hadden wij niet alleen een gevoel van de grootste veiligheid, maar werden wij ook niet blootgesteld aan schommelende bewegin gen. Aan dit luchtschip is de naam verbonden van den man, die jaren achtereen gevochten heeft om zijn ideaal te verwezenlijken. Ruim 40 jaren geleden werd door den Duitschen keizer een commissie ingesteld, die opdracht kreeg een ontwerp te maken van een lucht schip. nadat reeds een zevental jaren tevo ren Graaf Zeppelin op de groote mogelijk heden had gewezen. Veel haast maakte men niet. Want het duurde van 1887 tot 1894 voor dat er van officieele zijde belangstelling werd getoond en eerst zes jaren daarna werd de eerste Zeppelin in gebruik genomen. Maar ook toen was er van een zeker burgerrecht nog geen sprake. Men bleef dikwijls uiterst sceptisch tegenover het luchtschip staan. Graaf Zeppelin moest herhaaldelijk een be roep doen op het Duitsche volk om zijn ar beid te blijven steunen. Jaren later graaf Zeppelin beleefde het niet meer is de pu blieke opinie geleidelijk gewijzigd. De regel matigheid van den dienst, welke nog op dit oogenblik tusschen Friedrichshafen en Rio de Janeiro wordt onderhouden, is uit den aard der zaak de beste reclame voor het luchtschip. Ir. de passagierscabine van dit schip is een zeer bescheiden bronzen ge denkplaat aangebracht, waarop met enkele woorden aan de Graf Zeppelin een voor spoedig bestaan wordt toegewenscht. Daar aan is niets te kort gedaan. Tot het einde van het jaar 1933 had dit luchtschip reeds een afstand afgelegd van 19 maal den om trek om de aarde. Het noteerde toen 7342 vlieguren en had een vervoer van 23322 per sonen en 57.728 K.G. poststukken en vracht. De prestaties in de laatste jaren zijn het duidelijkste bewijs van de beteekenis, welke aan dit vervoermiddel moet worden toege kend. Na een Noord-Amerika-reis in 1928 werd in Augustus 1929 een reis om de wereld gemaakt, die aller aandacht heeft getrokken. Tusschen 1930 en 1933 werden oun. bezocht: Spitsbergen. IJsland. Egypte en niet minder dan 17 maal een bezoek gebracht aan Zuid- Amerika, En thans, in 1935. wordt een vol- bezette geregelde dienst onderhouden. Men wacht met verlangen naar het oogenblik, waarop de L.Z. 129 in bedrijf kan worden ge steld. Dit nieuwe luchtschip zal aan de thans bestaande eischen voor passagiersver voer voldoen. Wat of de toekomst zal bren gen, weet niemand. Onze heenreis begon Zaterdag 29 Juni des avonds te ongeveer elf uur. Het was prachtig weer. De sterren flikkerden aan den hemel. Een oogenblik, nadat de landingsmanschap pen ons omhoog geduwd hadden en wij snel in verticale richting gestegen waren, leken de achterbiijvenden nog slechts kleine witte stipjes. Wij voeren over Friedrichshafen, dat weldra achter ons lag en verdrongen ons voor de raampjes om nog iets te zien van het ver lichte landschap, 's Avonds om 12 uur passeer den wij Bazel, waarna voor de meeste passa giers het oogenblik was aangebroken om de slaapcabines op te zoeken. De koffers werden onder het bed geschoven, het eenvoudige uit- klaptafeltje vóór het raam begon dienst te doen, terwijl een gedeelte van kleeren en jas sen op de bekende hangers in het kastje werden opgeborgen. De cabine-wanden zijn van doek, waardoor zwaar materiaal verme den is. De beide raampjes, niet van glas, doch van een soort mica voorzien, worden door een voudige gordijntjes afgesloten. Het geheel is voorzien van electrisch licht. In de boven nader omschreven ruimte rustten wij den eersten nacht uit van de vermoeienissen en de vreemde omgeving. Wij trokken Frankrijk door, langs het Rhone-dal, omstreeks 4 uur passeerden wij Lyon, zooals de opper-steward ons den volgenden ochtend mededeelde, maar de passagiers hebben van dit gedeelte van de reis niets gezien. Dat veranderde eerst tegen zeven uur 's morgens, toen we in de omgeving van Barcelona bleken te zijn. De passagiers cabine vertoonde langzamerhand een levendig aspect. De tafeltjes voor het ontbijt waren ge dekt en tegen achten kregen wij onzen eersten maaltijd te verwerken. Koffie of thee, smake lijk bruin brood, eieren, ham, jam enz., alles in overvloed. Zoo voeren we langs de Spaansche kust, de zon scheen, de hemel stond strak, de warmte kwam reeds vanaf het land naar boven, wij gevoelden ons intusschen aange naam bij de geopende raampjes en de frisschc lucht, welke in ruime mate in onze eetkamer binnenstroomde. MOLLERUS. Richard Tauber zingt te Haarlem. Wij vernemen bat de beroemde zanger Richard Tauber a.s. Dinsdag 27 Augustus in he; Gemeentelijk. Concertgebouw te Haar lem komt zingen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk, en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan ziin, werden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik woon te Bloemendaal en heb een damiicfeje in mijn dienst. Nu ontwin? ik een af zonderlijken aanslag pers. bel.: dienstboden l- en opcenten 14.04: totaal 26.04. Is dit juist? ANTWOORD: Volgens de wet wordt bij niet tijdtce aangifte (binnen 14 dagen na de in dienstneming) de belasting verdubbeld. Vermoe delijk is dat hier het geval geweest. RECHTZAKEN VRAAG: Nadat ik het door mij gehuurde huls betrokken had. kwam de huiseigenaar aan de woning om mij het huurcontract ter teekemng aan te bieden. Bij mijn afwezigheid heeft hij het door mijn vrouw in zijn tegenwoordigheid laten teekenen. Is dit contract voor mij bindend? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik had 2 maanden huurschuld, over 1033. De huurophaler riep de hulp in van een Rechtskundig Adviseur en deze bracht het voor den Réchter, die mij .tot. beuling veroordeelde, wat ik nu geregeld per weck doe. Door inlevering van een bewijs van onvermogen verkreeg ik vrijstelling van betaling van zegel-, registratle- en proceskosten. Nu wil dlo huurophaler hebben, dat ik zijn kosten van dien Rechtsk. Adviseur betaal. Ben ik daartoe verplicht? ANTWOORD: Neen. maar wel van de proces kosten. Daaraan verandert het bewijs van on vermogen niets. DIEREN VRAAG: Van tijd tot tijd strijkt in mijn tuin een zwerm vliegende mieren neer. Komen vlie gende mieren ook in huis en steken zij den mensch? Bestaat er een middel om ze te verdel gen, of het neerstrijken te beletten? ANTWOORD: Zij komen niet in huis. Mieren vliegen alleen als z.g. „bruidsvlucht". Wat gij waarneemt is derhalve een gewoon voorkomend verschijnsel. De zwermen trekken wel weg. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men een gummi Big Ben regenjas, waar o.a. smeervlekken van de fiets op zitten, schoon? ANTWOORD: Leg de jas glad op een tafel cn boen met een sterk neutraal zecpsopje stevig af: de vlekken ook afzonderlijk goc-d borstelen. Spoel dan tweemaal na in warm water en eenmaal in koud water. Hang de jas buiten glad over een kleerhanger te drogen. VRAAG: Hoe maakt men een paar wit zeem lederen schoentjes schoon? Waschbenzino helpt niets. ANTWOORD: Stevig afborstelen met tetra en dadelijk daarna goed Inwrijven met magnesia. Een uur laten drogen en dan afborstelen, VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een theevlek uit een matzijden groene japon? 2. Hoe ee:i ijscovlek? ANTWOORD: 1. D? vlek luchtig wrijven met een propje watten, gedoopt in lauw water, waarin een weinig mierenzuur Is gedaan. Tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen en dan de vochtige plek bedekken met magnesia. Stil laten liggen, tot de plek goed droog is, waarna gij het poeder verwijdert. 2. Luchtig wrijven met een propje watten en perchïoor aethyleen; de vochtige plek bedekken met magnesia. Een uur laten liggen en dan het poeder verwijderen. VRAAG: Hoe verwijdert men een teervlek uit een lichte jas? ANTWOORD: Leg een in vieren gevouwen handdoek onder de vlek en bet dio met perchïoor aethyleen. Borstel de vlek dan met een haren borsteltje weg met waschbenzine of benzolum. De vochtige plek dadelijk bedekken met een laagje magnesia; een uur laten drogen en daa afschuieren, VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van boerenjongens uit een stoffen japon? Benzine helpt nic', ANTWOORD: De vlek afschuieren met een borsteltje en lauw water: tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen en dan de vochtige plok bedekken met oen laagje magnesia, Rustig laten liggen tot het goed droog is on dan af schuieren. VRAAG: Hoe kan ik een wit met blauw peau do auède jasje reinigen? ANTWOORD: Dit Is een zeer riskant werkje, aangezien de kans groot is, dat de blauwe kleur door het wit loopt. Gij kunt het het beste pro- boeren <ioor het jasje geheel in waschbenzine te dompelen en daarin flink te wasschen en te kneden. Tusschen doeken zoo droog mogelijk kloppen en bulten glad ophangen. Deze behan deling bulten Sn de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje In ae nabijheid.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7