Sierteelt. DE VERHOOGING DER SPOORBAAN Het Befakftijltste „GROOT BADHUIS" ZANDVOORT 53e 'Jaargang No. 16001 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 23 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zio hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Moet het Haarlemsche haven, geld verlaagd worden? In het voordeel der schippers, in het nadeel van het verkeer te land. De electrificatie der Catharijnebrug een succes. Bij de behandeling der Haarlemsche ge- meentebegrooting voor 1936 zal de vraag ter sprake komen of het havengeld verlaagd moet worden. Het hoofdbestuur van de schippers vereniging „Schuttevaer" heeft in een adres gevraagd om verlaging van het doorvaart- tarief. Ook heeft mevrouw Mr. E. A. J. Schel- temaConradi in den verkiezingstijd al op een vergadering medegedeeld, dat zij daartoe in den raad een voorstel zal indienen. Zooals aan de meeste quaesties zijn ook aan een verlaging van het havengeld voor- en na- deelen verbonden. Het schippersbelang en vermodelijk ook het financieel gemeentebe lang zou voor een verlaging pleiten. Het Haar lemsche havengeld is in vergelij king van andere gemeenten nog aan den hoogen kant. cok al is het eenige jaren reeds van 6 op 4 cents per ton gebracht. De binnenschipperij verkeert in een noodtoestand. Het vervoer is in dezen crisistijd zeer verminderd, terwijl de schippers bovendien nog concurrentie onder vinden van het toenemend vervoer per vracht auto. Geen wonder dus dat zij zeer verlangend uitzien naar een vermindering van hun vaste lasten, waarvan een groot deel bestaat uit haven-, brug- en sluisgelden. In sommige gemeenten bestaat een verlaagd tarief voor schepen die alleen door een ge meente 'varen. De gedachte is ook al eens ge opperd ook te Haarlem zoo'n doorvaart-tarief in te voeren, waarom nu door „Schuttevaer" is gevraagd. De voorstanders daarvan zeggen, dat de schippers die anders hun weg Óver Haarlem zouden nemen, nu een goedkoop-ere route kiezen om daardoor het liooge haven geld te Haarlem te ontgaan, ook alls het een omweg. Als Haarlem zoo wordt geredeneerd het tarief voor de doorvaart zou verlagen, bijvoorbeeld van 4 op 2 of 2}/z cent per ton brengen, zouden er zooveel meer schepen door het Spaarne varen, dat de gemeente niet al leen de verlaging goedmaakte, maar zelfs nog meer zou ontvangen. Maar nu de keerzijde der medaille. Als er meer schepen door het Spaarne varen is daar van een onafwendbaar gevolg, dat de bruggen vaker geopend moeten worden. Dat is natuur lijk in het nadeel van het verkeer te land. Het Spaarne snijdt onze gemeente in twee deelen. Haarlem heeft er de laatste jaren financieele offers voor over gehad om het. oponthoud aan de bruggen zooveel mogelijk te beperken. De Lange Brug is immers verleden jaar verbreed en geëlictrificeerd en nu pas is ook de Catha rijnebrug geëlectrificeerd. Als nu het tarief voor de doorvaart verlaagd zou worden en de verwachting vervuld wordt, dat er veel meer schepen door het Spaarne zullen varen, is het zeker, dat de nu behaalde voordeelen ten ge rieve van het verkeer te land, weer geheel of gedeeltelijk te niet gedaan worden. De nieuwe gemeenteraad zal tusschen deze voor- en nadeelen moeten kiezen. De statistieken der gemeente Haarlem wij zen uit, dat het scheepvaartverkeer zeer sterk verminderd is. De vermindering is zóó belang rijk dat daardoor het aantal ambtenaren en werklieden (vooral brugwachters) bij het ha venwezen sterk kon worden ingekrompen. Het is de vraag of met deze beperkte bezetting vol staan zou kunnen worden als het scheepvaart verkeer weer sterk zou toenemen. De cijfers over de laatste drie jaar zijn: 1932 1933 1934 Schepen die hier gelost of geladen hebben 13.747 13.670 11.200 Schepen die zijn door gevaren 9863 8265 8408 Daaruit blijkt dus wel een sterke daling. Over het le halfjaar van 1935 zijn de cijfers opnieuw belangrijk lager. Geladen of gelost 5001 schepen en doorgevaren slechts 2861 schepen. Wat het Iaden en lossen betreft Is de achteruitgang in schepen sinds 1934 bijna 30 pet. en wat het dr-mrvaren betreft on geveer 50 pet. De electrificatie van de Catharijnebrug is thans geheel gereed gekomen en in gebruik gesteld. Het openen en sluiten van de brug bedraagt nu als er een schip door moet varen wij constateerden het Donderdag bij het passeeren van een flinke aak slechts 4 mi- - nuten. Voor het drukke rij verkeer op dit punt der stad inderdaad een uitkomst. M.O. BOEKHOUDEN. INSCHRIJVING van leerlingen voor den nieuwen cursus ZATERDAG 24 AUGUSTUS van 810 uur, aan ons secretariaat PARKLAAN 79 - HAARLEM. Examenopleiding HUGAS. ELGERSMA en POTGIESER. (Adv. Ingez. Med.,' Amerikaansche arbeiders tegen Sovjet-actie. belangen vragen verbreking der betrekkingen." NEW-YORK, 23 Aug. De Amerikaansche arbeidersfederatie heeft bij monde van zijn ondervoorzitter Wall een krachtig optreden gevraagd tegen de Sovjetactie. In een brief aan edn staatssecretaris van buitenlandsche zaken zegt hij, dat wanneer na het protest van de zijde van het ministerie de commu nistische activiteit van de Moskousche in ternationale onbelemmerd voortduurt ..de belangen van de Ver. Staten de onmiddel lijke verbreking van de diplomatieke betrek kingen vragen". (De Sierteeltcentrale heeft, even als verleden jaar, honderdduizen den hoornen beschikbaar voor beplanting van wegen, plantsoe nen enz. die met steun van de regeering bij kweekerijen toorden gekocht.) Er worden in ons kleine landje, Zonder dat erop wordt gelet, Van dag tot dag, kan men wel zeggen, Millioenen boomen opgezet. Zij zijn een factor in het leven, Van groote stad tot klein gehucht, Maar plegen snel den geest te geven, En dragen practisch nimmer vrucht. Men kan dit moeilijk sierteelt noemen. Dit zijn de boomen van de soort. Die men niet zien kan langs de straten. Maar die men (vaak ongaarne) hoort. Doch schaduwboomen langs de wegen En siergewas in het plantsoen, Dat is een „opzet" daarentegen, Waaraan men nooit teveel kan doen. Die bloeien in de teerste kleuren, Die geven weelde voor het oog. Die schatten zij. die dikwijls treuren, Vooral in dezen tijd zoo hoog. Laat de gemeenten dus bestellen, Zij doen er ieder mee plezier En maken zoo in crisisdagen Ook nog eens waarlijk „goede sier". P. GASUS. Zestig vliegtuigen startten van Schiphol. De rondvlucht 1935 begonnen. AMSTERDAM, 23 Augustus. Een stralend blauwe lucht koepelt zich boven de Amsterdamsche vlieghaven. Het belooft een prachtige dag te wor den voor de deelnemers aan de Ne- derlandsche rondvlucht, die zich nog nimmer in zulk een buitengewone belangstelling mocht verheugen als dit jaar. Zestig toestellen, waaronder twee en twintig buitenlandsche, zullen vandaag boven ons land vliegen en toonen hoe de vliegsport zich in een steeds groeiende populariteit mag verheugen. Het is al vroeg druk op de luchthaven Schiphol. De K.L.M.-passagiers, die met twee vliegtuigen, een Douglas, de „Jan van Gent" en een Fokker F. VII, de „Duif", den tocht zullen meemaken, vertrekken om acht uur van het Leidsche Plein. Vele rondvluchtken- nissen ontmoeten elkaar weer en de stem ming is reeds direct uitstekend. Voor de sportvliegers is het al vroeg dag geweest. Zij inspecteer en voor de laatste maal hun toestellen en nemen hun plaatsen in aan de Zuidwesteijlde van het vliegveld bij loods C. De militaire vliegers, van de luchtvaart- afdeel ing Soesterberg en vier van den mili tairen luchtvaartdienst, komen om ongeveer acht uur onder leiding van kapitein Ver- steegih met zwaar ronkende motoren boven het groene veld. Even later zijn zij allen geland en scharen zij zich in slagorde bij de sportvliegers in af wachting van den start. De twee machtige K.L.M.-vogels, die door Viruly en Bach zullen worden gevlogen, hebben wat meer ruimte noodig. Zij staan enkele tientallen meters verder te wachten op de passagiers, waaronder generaal en mevrouw Snijders en mej. Nieuwenhuis, een 73-jarige dame, die de rondvlucht nog nooit heeft verzuimd en die nu haar plaats in de Douglas inneemt onder de verzekering, dat zij ..zoo lang mogelijk met de vliegerij mee zal doen". Ook het publiek toont veel belangstelling voor dit luchtfestijn. Langs de Oostzijde van het veld. waar de vlaggen van de verschillen de deelnemende nationaliteiten wapperen, hebben honderden een plaatsje gevonden om getuige te zijn van den start van deze inter nationale luchtvloot. Het terras is druk bezet, als het tegen het uur van vertrek loopt. De start was bepaald op negen uur. doch bij zooveel toestellen is 'het vergeeflijk, dat het iets later wordt. Om half tien beginnen de motoren van de verschillende vliegtuigen te draaien en de passagiers zoeken hun plaatsen op. Het gaat vlot met den start. Het eene ranke kleurige sportvliegtuigje na 't ander stijgt op in 't luchtruim om weldra aan de Zuid- westerkim te verdwijnen, de eerste landings plaats Haemstede tegemoet. Binnen het uur is de vloot gestart. De eer ste toestellen zullen intusschen op het vlieg veld Haemstede zijn aangekomen. Nederland is voor de vliegerij slechts klein Hoe het met de voorbereiding staat. Wat een werk van 34- millioen gulden voor de bestrijding der werkloosheid beteekent. In ons vorig nummer hebben wij de voor Haarlem verblijdende mededeeling opgeno men dat ons in bevoegde Haagsche kringen verzekerd werd, dat thans de kans zeer groot is, dat het werk der verdere verhoo ging van de spoorbaan Haarlem-Rotterdam met medewerking van het Werkfonds zal kun nen worden uitgevoerd. Men zou natuurlijk verkeerd doen daaruit te concludeeren dat de geheele zaak al in kannen en kruiken is, maar toch is het zoo dat de vaten gevuld klaar staan om de kannen en kruiken te vullen. Ook de heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Werkloosheidsbestrijding en waarnemend wethouder van Openbare Werken, dien wij over deze aangelegenheid spraken, bevestigde ons. dat hij ook dien indruk heeft. Haarlem heeft zoo zei hij reeds langen tijd gele den dit project op het tapijt gebracht, maar het heeft een heelen tijd in de put gezeten. Nu is het er gelukkig uit. Gelukkig kan vastgesteld worden dat de re geering thans overtuigd is van het groote be lang voor deze geheele streek om eindelijk een einde to maken aan de groote belemmering die de spoorwegovergangen thans vormen. Maar er zullen nog heel wat nieuwe confe renties en besprekingen noodig zijn om tot een goed einde te komen. Er zit nu evenwel schot in de zaak. Wij zijn van de medewerking van het Werkfonds thans zeker. De volgende etappe van de zaak zal zijn, dat een schema over de verdeeling der kos ten zal worden opgemaakt. Daarbij zal dan uitgemaakt moc-len worden welke financieele offers de betrokken gemeenten, de provincie Noord-Holland en liet rijk op zich moeten nemen. Op dit oogenblik zoo vervolgde de wet houder weet ik nog niet welke financieele offers van de gemeente Haarlem gevraagd zul len worden. Als dit bekend is moet natuurlijk overwogen worden of de gemeente die uitga ven voor haar rekening zal kunnen nemen, ook al wordt het ons thans verstrekt in den vorm van rentelooze voorschotten vanwege het Werkfonds. Het is de bedoeling om het werk in werkverschaffing uit te voeren, waar door gerekend zal kunnen worden op een bijdrage van het werkloozensubsi- die van het rijk. Tot zoover de wethouder. Van andere zijde hoorden wij nog, dat de Nederlandsche spoorwegen steeds op het standpunt gestaan hebben, dat zij er geen be lang bij hebben dat de spoorbaan verhoogd wordt. Als de viaducten gemaakt worden zul len weliswaar de bedieningen der overwegen vervallen, maar dit zal geen personeelsbezui- niging geven, omdat de blokhuizen toch bezet moeten worden. Daarom hebben de Spoorwegen wel van stonde af aan wiilen medewerken maar gewei gerd zich daarvoor financieele offers te ge troosten voor zoover die niet onmiddellijk ver band houden met de exploitatie. Ook thans moeten de Spoorwegen nog op dit standpunt staan. Er kan dus bij de verdeeling der kos ten niet gerekend worden op een bijdrage der Spoorwegen. Niet alleen Haarlem, maar ook eenige ande re gemeenten hebben belang bij het verhoogen van de spoorbaan. Drie der vier viaducten (bij de Wester- graoht, de Pijlslaan en de Munterslaan) ko men op het gebied van Haarlem te liggen. De vierde, bij de Zandvoortsche laan, op grondgebied van Heemstede. Maar het Bloe- mendaalsohe gebied grenst daar onmiddellijk aan. Bovendien is ook de ontwikkeling van Zandvoort als badplaats daarmede nauw betrokken. De automobilisten die naar Zand voort komen zullen dan niet meer opgehou den worden bij den overweg. Ook de provincie Noord-Holland is bij de verhooging van de spoorbaan betrokken, om dat de weg naar Zandvoort op het Provin ciaal Wegenplan staat. Uitvoering van het werk via het Werkfonds wordt verantwoord geacht omdat de betrok ken gemeenten thans niet financieel in staat geacht moeten worden om het werk ten laste van den kapitaaldienst. uit te voeren De be trokken gemeenten zullen dan ook rentelooze voorschotten uit het Werkfonds krijgen voor zoover het aandeel der kosten betreft dat voor hun rekening moet komen. De kosten van het groote werk worden na een globale becijfering door deskundigen geraamd op 3 1/2 millioen gulden. Als zoo'n werk op de arbeidsmarkt zou komen, zou dit natuurlijk van zeer veel invloed zijn op de bestrijding der werkloosheid te Haarlem en in de omliggende gemeenten. Te Haarlem schommelt het aantal werk- loozen de laatste maanden tusschen de 5300 en 5400. Dit gelukkig 500 minder dan in het begin van dit jaar, maar het is in elk geval toch nog 500 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1934. In het algemeen gaat aan het einde van Augustus en in het begin van September het aantal werkloozen weer met sprongen voor uit. Gelukkig is er in de komende maanden te verwachten dat er ook weer werkloozen aan den gang gaan. Dan zal toch begonnen worden met het in werkverschaffing aanleg gen van het Sportpark in Haarlem-Noord, terwijl ook binnen betrekkelijk korten tijd de aanbesteding te verwachten is van de drie objecten die nu door het Werkfonds zijn goed gekeurd, namelijk: le bouw van de brand weerkazerne aan de Ged. Oude Gracht, 2e verbouw der Janskerk in de Jansstraat tot gemeente-archief en 3e bouw van een aula op de nieuwe begraafplaats aan den Vergier den-weg. Het zou van groot belang zijn als nu bin nen afzienbaren tijd ook het werk van de verhooging der spoorbaan zou komen. In de verhooging der spoorbaan, die 3 12 millioen gulden zal kosten, zit een loonbedrag van ongeveer 2 millioen gulden. Deze berekening hebben wij van een des kundige die daartoe gekomen is door in aan merking te nemen dat aan de vier viaducten veel materialen gaan Vooral aan het zeer groote viaduct aan de Zandvoortsche laan gaan natuurlijk veel steenen en ijzer. Ook het zand voor de verhooging der spoorbaan moet, al wordt het uit de duinen gehaald door menschen die in werkverschaffing wer ken, betaald worden. Als zoo becijferde onze deskundige ver der de loonen op gemiddeld 25 gulden ge steld worden, wil het zeggen, dat in dit project van ongeveer 80.000 manweken werk zit. Als er drie jaar over gewerkt wordt, wil dat dus zeggen al dien tijd voor ruim 500 man werk Natuurlijk is dit slechts een zeer globale berekening, die alleen opgezet is om den lezer een indruk te geven hoeveel werk er in zoo'n project zit Het 60 Millioenfonds uitgeput. Wij vernemen, dat op dit oogenblik door het Werkfonds reeds zooveel rentelooze voor schotten zijn verstrekt, dat practisch be schouwd geen geld meer voor credieten be schikbaar is. Maar ons werd uit goede bron verzekerd, dat het voornemen der regeering is een aanvullend crediet beschikbaar te stellen Wij hoorden verluiden, dat dit 40 millioen gulden zou bedragen. De twee nog aanhangige objecten bij het Werk fonds. Men weet uit ons vorig nummer dat thans nog bij het Werkfonds de twee volgende pro jecten aanhangig zijn: le vergrooting van het Engeland handhaaft voorloopig het wapen embargo naar Italië en Abessynië. PaS- 4 Italië heeft de betrekkingen met Abessynië niet verbroken. pag. 4 Het Amerikaansche Iluis van Afgevaardigden zal de neutraliteitswet vermoedelijk amen- deeren. pag. 4 Tsjang Kai Sjek heeft een politieke crisis in China weten te voorkomen. pag. 4 De Commissie-Menko adviseert een proefbe drijf, als voorbereiding van het vestigen eener katoenindustrie in Indië te stichten. pag. 3 Te Beesd zijn vijf boerderijen door brand ver nield. pag. 3 Invoer van Deensch vleesch in ons land is voor Deensche producenten niet loonend meer. pag. 3 Hoe het met de verhooging van de spoorbaan te Haarlem staat. pag. 1 Moet het Haarlemsche havengeld verlaagd worden? pag. 1 Voor de rondvlucht boven Nederland zijn zes tig vliegtuigen gestart. pag. 1 De wcreldjamboree-1937 te Vogelenzang? pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Tau- ber's nieuwste film. pag. 4 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 9 Sport in 't kort. pag. 5 Zaterdags en Zondags THE BONZONIANS. (Adv. IngezMed.) Stadhuis (slooping van twee huizen ln de Ko ningstraat en op die plaats bouwen bureaux voor den Burgerlijken Stand en de Bevolking en de Gemeentelijke Belastingadministratie) en 2e het stichten van een nieuw gebouw voor den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst aan de Rolhuizen (Nieuwe Gracht). Daarover worden nog onderhandelingen met de arbeidersorganisaties inzake de loonen ge voerd. De organisaties staan op het standpunt dat dit noodzakelijke werken voor de gemeen te zijn die daarom op normale wijze en tegen normaal loon uitgevoerd moeten worden. Van de zijde van het gemeentebestuur is wel erkend, dat de werken noodzakelijk zijn, maar dat het bijzondere zit in de vervroegde uitvoe ring. In verband met den ongunstigen toe stand der gemeentefinanciën is de gemeente thans niet in staat om de werken op normale wijze, dus ten laste van den kapitaaldienst, uit te voeren. Wel is de gemeente in staat deze werken op de markt te brengen als het Werk fonds een renteloos voorschot voor den tijd van 5 jaar verleent. Er wordt gehoopt, dat de toestand der gemeente in dien tijd verbeterd is. In elk geval wordt de begrooting in komen de jaren niet met rente en aflossing verzwaard, terwijl er na het verstrijken van den tijd van het rentelooze voorschot in-elk geval slechts een lage rente betaald zal behoeven te worden. Het gemeentebestuur hoopt dan ook, dat tenslotte ook over deze twee objecten over eenstemming zal worden bereikt. Dit zou be- teekenen weer f 300.000 werk ter verlichting van de werkloosheid. ENGELAND'S SLEUTELPOSITIE, het Suezkanaal, dat thans in het middelpunt der belangstelling staat. Door het kanaal te sluiten zou Engeland verdere operaties van Italië in Afrika onmogelijk kunnen maken. De woonschepenhaven. Bewoners komen voor hun goeden naam op. In ons nummer van Dinsdag deelden wij mede. dat bij de politie klachten waren in gekomen van omwonenden van de nieuwe woonschepenhaven aan het Noorder Buiten Spaarne. Wij schreven daarover, na ter bevoegder plaatse informaties te hebben ingewonnen: ..Er zijn blijkbaar menschen onder die het niet al te nauw nemen met de wetten van ..mijn en dijn". Er worden in de omgeving namelijk voorwerpen vermist die de bewo ners als waardeloos meenemen, hoewel de eigenaars toch op het behoud prijs stellen. Zelfs is het voorgekomen, dat men het te ver vond naar een melkboer te loopen om melk te koopen en daarom maar een koe op een weiland in de nabijheid melkte! Het is daarom noodig gebleken dat de politie een wakend oog op deze omgeving houdt". Naar aanleiding van dit bericht kregen wij bezoek van eenige bewoners van woon schepen. Zij verklaarden nog niet te kunnen aannemen dat bewoners van woonschepen zich aan deze misdragingen hebben schuldig gemaakt. Maar zoo voegden zij er bij als het vermoeden der politie juist is, dan kan het toch hoogstens slaan op enkele personen. De andere bewoners keuren zulke verkeerde dingen ook sterk af. Het publiek dat meestal oppervlakkig leest en onbillijk in zijn conclusies is, staat gauw klaar met te zeggen, dat alle bewoners van de woonsche pen zich daaraan schuldig maken. Er zijn een kleine 50 woonschepen in de haven, het is dus zeer onredelijk om alle bewoners er op aan te zien als er een of twee zijn die het niet zoo nauw nemen met de eerlijkheid. Onder ons zijn zeer velen die op hun goe den naam prijs stellen. Wij hopen dat de po litie er in slaagt de personen op te sporen die zich misdragen hebben: van onzen kant willen wij alles doen om mede te werken om alles te voorkomen wat den goeden naam van de woonschepenhaven kan schaden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1