Voorbereiding voor katoenindustrie in Indië. Wèg die Migraine! LI AKKERTJES VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1933 HAARCE M'S D A G B E A D' 3 Proefbedrijf wordt gevestigd. Vijf boerderijen een prooi der vlammen. Verdere uitbreiding wist men te voorkomen. Het rapport der Commissie-Menko. Fouten, welke men wil vermijden. Verschenen is een zgn. „Résumé- rapporl" van de Commissie-Menko, officieel genaamd de Textielcommis- sie, omtrent het door haar op Java verrichte vestigingsonderzoek voor een textielindustrie. Het eigenlijke rapport, het uitgebreide zoogenaamde Reis-rapport der commissie, voorna melijk verzameld door Prof. Wisse- link en uitgewerkt op het Economisch Instituut voor de Textielindustrie aan de Nederlandsche Handels-Hooge- school, kan om voor de hand liggende redenen niet worden gepubliceerd. Het onderzoek en de voorbereidingen tot een proefbedrijf voor de textielindustrie in Nederlandsch-Indië hebben langer geduurd, dan verwacht was. In het kort kan men den langeren duur terug voeren op het streven om twee belangrijke fouten, elders gemaakt, in Indië niet te herhalen. Deze fouten komen, globaal genomen, hierop neer: 1. In Amerika heeft men bij de vestiging van een katoenindustrie in het Zuiden zich ettelijke malen technisch vastgewerkt door een onvoldoend vestigingsonderzoek. De plaats waar men, overhaast te werk gaande, mecha nische bedrijven stichtte, bleek bij een volle dig uitgroeien der nijverheid ongeschikt voor de noodzakkelijk wordende additioneele che mische textielbedrijven als bleekerijen, ver verijen, drukkerijen enz. 2. In Nederland zijn, wat de katoenindustrie betreft, groote economische fouten gemaakt, ten eerste door het scheppen van een teveel aan productie-capaciteit, en ten tweede door een gebrek aan samenwerking, hetgeen zich uitte in een destructieve onderlinge en een niet bereiken der voor de industrie-als-geheel beschouwd grootst mogelijke efficiency en daarmede de laagst mogelijke productiekos ten. De eerste, technische fout kon alleen ver meden worden door een zeer grondig vesti gingsonderzoek. De tweede, economische fout, moet van de zijde der ondernemers eener in dustrie voorkomen worden door te zorgen voor een breede collectieve basis, hoewel in laat ste instantie alleen maatregelen der Neder- landsch-Indische regeering en o.a. een doel matige hanteering der Bedrijfsreglementee- rings-Ordonnantie een ongewenschten loop van zaken kunnen verhinderen. Prof. Wisselink, die in Juni 1931 in zijn inau gurale rede te Rotterdam de mogelijkheden van een katoenindustrie in Indië besprak, en aandrong op een uitgebreid vestigingsonder zoek, stelde zich reeds toen op een collectivi- teits-basis. Even later hadden, onder voorzit terschap van den heer Joan Gelderman, reeds inleidende besprekingen plaats om tot een zoogenaamd Centraal Plan te komen. Geheel onafhankelijk hiervan kwam de heer Sigm. Menko N.Jzn., onder-voorzitter van het Eco nomisch Instituut voor de Textielindustrie, (E. I. T.) in 1932 na een studiereis in Ne derlandsch-Indië tot de zeer positieve mee ning, dat alleen een plan op collectieve basis kans van slagen had en dat een bevordering hiervan het beste kon geschieden door het E. I. T. De beide plannen werden daarop aanhan gig gemaakt bij het E.I.T. aan de Neder landsche Handels Hoogeschool te Rotterdam en. na gecombineerd te zijn, uitgewerkt als het zoogenaamd Centraal Plan. In 1932 werd in verband hiermede opge richt de „Combinatie van Nederlandsche Textielfabrieken tot eventueele vestiging van katoenfabrieken in Nederlandsch-Indië" waarvan deel uitmaakten de volgende onder nemingen; H. P. Gelderman en" Zonen N.V. Oldenzaal; N. J. Menko. N.V. Enschedé; N.V. P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken Helmond; Kon. Weefgoederenfabriek v.h. C. T. Stork en Co. N.V. Hengelo (O.) De combinatie ging voor eigen rekening eerst het vestigingsonderzoek verrichten. Hiertoe zond zij in overleg met het Ministerie van Koloniën een commissie van vier leden uit, bestaande uit de heeren Sigm. Menko N. Jzn., voorzitter, H. Ekker, P. Fentener van Vlissingen Pzn., en Prof. Dr. J. Wisselink. Deze commissie, officieel de textielcommissie genoemd, doch in de industi-ie beter bekend als de Commissie-Menko, vertoefde van einde Mei tot einde Juli 1934 op Java. Einde 1933 bezocht bovendien de heer Joan Geldërman, die het résumé-rapport mede onderteekent, Java. Men heeft zich bij dit onderzoek en nu bij de uitwerking der plannen geheel gesteld op de basis van het industrialisatie-memoran dum van Prof. Wisselink, later grootendeels gepubliceerd in de Economische Statistische Berichten en het Economisch Weekblad voor Nederlandsch-Indië (Mei 19331, onder den titel „Het vi-aagstuk der katoen-industrie in Nederlandsch-Indië". De conclusie van dit memorandum was, dat wilde men geen noodelooze risico's loopen en aan de andere zijde, bij slagen 't tempo der industrieele ontwikkeling niet noodeloos ver traging hebben, de vestiging in drie phasen moest geschieden, waarvan een betrekkelijk klein proefbedrijf de eerste was. De kosten van dit kleine proefbedrijf beliepen echter toch leeds ongeveer f 500000. Hoewel het dus alleen om dit proefbedrijf ging, heeft de Commissie-Menko bij dit on- derzoek de vestigingsvoorwaarden beoordeeld naar den bij een eventueel slagen der in dustrialisatie, uiteindelijk te bereiken toe stand. In het kort gezegd beteekent dit (derde phase) een volgroeide katoenindustrie met ongeveer 300.000 spindels, ongeveer 10.000 weefgetouwen en eenige groote finishing-be- drijven. Rekening moest gehouden worden met alle vestigingsfactoren, o.a. het aantal arbeids krachten, het loonpeil en de arbeids-effi- ciency, de benoodigde hoeveelheid kracht en kosten hiervan, alsmede water voor techni sche doeleinden. Speciaal de hoeveelheid en de hoedanigheid van het water of juister gezegd de combinatie van beide in de eind- phase, heeft zeer veel moeilijkheden opge leverd. Ook de afvoer van afvalwater is in Nederlandsch-Indië met het oog op het feit, dat pi'actisch alle rivieren voor bevloeiïng van rijstvelden dienen, en dat er in het alge meen schaarschte aan bouwland en irrigatie- water heerscht, zeer moeilijk. Men is daar door voor groot-bedrijven, die eventueel bleeken, verven en drukken, aangewezen op den benedenloop van rivieren of op de kust. Bij dit zeer moeilijke ondei'zoek, waarbij zoowel in Nederlandsch-Indië als in Neder land proeven moesten wordeix genomen, meende de commissie geen risico's te mogen nemen. Het in de derde phase te investeeren bedrag, is n.l. zeer groot waarschijnlijk meer dan 20 millioen gulden om niet te spreken van de groote sociale verantwoor delijkheid vooi'al tegenover de inheemsche ai'beidskrachten. Een in derde phase mislukte vestiging beteekent zoo goed als zeker een totale economische en sociale ontwi'ichting vaix het betreffendè district. Per slot van i-ekening is dit vraagstuk, hoe wel moeilijk, niet onoplosbaar gebleken. Ook de ovei-iige technische moeilijkheden, die zich in de tropen voordoen wilden de commissie niet onoverkomelijk voorkomen, noch zuiver technisch beschouwd, noch wat den invloed op den postprijs aangaat. De arbeids-effi- ciency op Java blijft echter een vrij onbere kenbare factor. Volgens de onderteekenaavs laat deze factor reeds nu niet veel reden tot optimisme als men een vergelijkende kosten- raming opmaakt voor Japan en Neder landsch-Indië. De loondalingen der laatste jaren in Japan, gepaard aan een nog steeds stijgende arbeids-efficiency, hebben sedert 1931 het geheele aspect in ongunstigen zin beïnvloed. Alleen een arbeiasproef gedurende eenige jaren in een pi-oefbedrijf, kan om trent de arbeidsefficiency van den Javaan voldoende gegevens vei'schaffen om er een vergelijkende kostprijsberekening voor hef uiteindelijk gedachte grootbedrijf op te kun nen baseeren. Op verschillende motieven komt de commissie dan tot het advies om tot vestiging van een proefbedrijf over te gaan. De Commissie-Menko heeft gemeend zooveel mogelijk alle direct en indi rect belanghebbenden bij den af zet van weefsels bij haar plan te moe ten interesseeren. Dan toch loopt men, afgezien van den invloed ten goede door het Nederlandsch-Indische gouvernement uit te oefenen, de min ste kans op onafhankelijke vestigin gen en daarmede op de econcmisohe fout, die men hier vennijden wil. Een groot aantal binnenlandsche wevers en spinners, hebben aan de tot stand- koming van het plan medegewerkt. Een belangrijk percentage van het door de industrie gefourneerde ka pitaal-gedeelte is afkomstig van ty pische home-market ondernemingen, die zoo goed als niet naar Indië exporteerden. Het aantal deelnemers uit de Nederlandsche katoenindustrie bedraagt 30. Wat de Indische banken, importeurs- en scheepvaartkringen betreft, ook hier nemen alle belangrijke lichamen deel. De belang stelling was hier groot en hoewel enkele oii- derneminigen ook hier belangen-tegenstei- lingen meenden te zien en deze eerst over brugd moesten worden, verliepen de onder handelingen naar wensch. Naast de groote banken nemen zeven importhuizen deel, ter wijl ook de Koninklijke Pakebvaart Maat schappij, de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Rotterdamsohe Lloyd tot de aanstaande aandeelhouders behooren. Men zal nu zooveel mogelijk voortgang maken met de vooi-bereiding van het proef bedrijf. Omtrent de plaats van vestiging wer den nog geen mededeelingen vei'strekt. Waar schijnlijk zullen hieromtrent binnenkort na dere berichten volgen. Twee jongens door auto's gedood. Toen Donderdagmiddag het 9-.iarig zoontje van den heer Mooren uit Horn onverwachts den grooten weg van Roermond naar Heyt- huysen nabij zijn woning wilde oversteken, werd hij door een passeerende auto, bestuurd door den heer H. uit Blerick aangereden en op slag gedood. Het rijwiel werd totaal ver nield. Den bestuurder, die nog uit alle macht geremd heeft, treft geen schuld. De auto is na het politioneel onderzoek weer vrijgegeven. Onder de wielen van een vracht auto gedood. Donderdagavond te ruim zeven uur is op den Grintweg, tusschen Hilligersberg en Bergsche Hoek een ongeveer 14-jarige jongen, die ach ter op een vrachtauto meereed, van die auto gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Hij kreeg een schedelbreuk en was op slag dood. VELDWACHTERS DREIGDEN OVERREDEN TE WORDEN. Tegen jeugdig recidivist twee jaar geëischt. De 22-jarige P. L. te Weert, die er van ver dacht wordt op 30 Juni j .1. 's avonds halftwaalf op den Napoleonsweg onder de gemeente Neer met zijn vrachtauto den Rijksveldwachter Hettei-scheid en den gemeenteveldwachter Verhagen te hebben willen doodrijden, stond Donderdagmiddag voor de vacantiekamer van de Roermondsche rechtbank terecht wegens bedreiging. Verdachte bekende de veldwachters te heb ben gezien en te hebben doorgereden, doch niet het doel te hebben gehad hen te willen doodrijden. Na verdachte er eerst op gewezen te heb ben. dat hij op 12 Februari 1934 op denzelfden weg bij de Belgische grens onder de gemeente Gi"athem op veldwachter Dierx is ingereden, waarvoor hij tot drie maanden gevangenis- straf is veroordeeld, eischte de officier van Justitie tegen dezen jeugdigen recidivist een gevangenisstraf van twee jaar. SLACHTOFFER VAN ONVOORZICHTIGE WIELRIJDERS. De veldwachter uit Ommen, die toen hij op zijn motorrijwiel bij de Hembrug door twee onvoorzichtige wielrijders werd aangereden, en met een schedelfractuur naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam werd vervoerd, is Donderdag aan zijn verwondingen over leden. Brandspuit had geen water en raakte defect. Doordat alles kurkdroog was, is Donderdagavond, toen brand uitbrak in de door den landbouwer Th.Gremïe te Beesd bewoonde boerderij, 't vuur naar vier andere boerderijen over geslagen, die alle geheel verwoest werden. De burgemeester was terstond op de plaats des onheils aanwezig en nam krachtige maatregelen om nog verdere uitbreiding te voorkomen, hetgeen inderdaad gelukte. De motorspuit, die aanvankelijk wegens gebrek aan water niets kon uitrichten, raakte later bovendien onklaar, waarop de hulp van de brandspuit te Deil werd ingeroepen. De vlammen laaiden zoo hoog op, dat de kerktoren van Beesd, die op geruimen af stand van de plaats staat, tot zijn top hel der verlicht was. De boerderijen werden bewoond door de families T. Gi-emie, W. Gremie, G. van Beest. J. Kroezen en H. van Beuzekom. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt, daar wel de huizen en inboedels wa ren verzekerd, doch niet de voorraden hooi en koren. VEENBRAND IN LIMBURG. Aan de Limburgsch-Duitsche grens is on der Arcen een veenbrand uitgebroken, welke reeds sedert enkele dagen onder den grond voortwoekert. Af en toe slaan de vlammen door de oppervlakte heen, om zich dan over de uitgestrekte dorre grasvelden voort te plan ten Meermalen breekt het vuur op exxkele plaatsen tegelijk uit. Rijks- en gemeentepoli tie houden doorloopend wacht, in verband met het dreigende gevaar voor verder afgelegen boschperceelen. Arbeiders, werkzaam in werk verschaffing, zijn naar de plaats van den brand gezonden tot het graven van diepe greppels. Daardoor hoopt men het vuur, dat onder den grond voortwoekert, te stuiten. De schade is tot dusver niet gi'oot. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVER LEDEN Donderdag hebben we melding gemaakt van een aanrijding op den Rijksweg naar Nijme gen bij Schayk, waarbij de ijsventer P. van Herpen uit Heesch levensgevaarlijk werd ge wond. De man is, naar wij thans vernemen, gistermiddag overleden. De automobilist, die na de aanrijding niet had gestopt, heeft zich later bij de politie ge meld. T eraardebestelling Eduard Gerzon. Onder zeer groote belangstelling, in 't bij zonder uit kringen van handel en industrie en in het algemeen uit die der zakenwereld, is Donderdagmiddag op de Israelietische Be graafplaats te Muidei'berg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Eduard Gerzon, in leven directeur van Gerzon's Modemagazijnen N.V. Talloos velen, die gekomen waren om den ovei-ledene de laatste eer te bewijzen, waren op de begraaf plaats aanwezig. Behalve de hier na te noemen sprekers, merkten wij op den Burgemeester der hoofdstad. Dr. W. de Vlugt, Rabbijn Ph. Coppenhagen. Mr. Dr. J. H. van Zanten, directeur van "het Gemeente lijk Bureau van Statistiek, den heer A. B. v. Beers, directeur van het Postkantoor te Am sterdam. Mr. Chr. P. van Eeghen. vice-voor- zitter van de Kamer van Koophandel te Am sterdam, den accountant E. van Dien, als mede de heeren Gans en Snapper namens de „Joodsche Invalide". In het Reinigingshuis. dat te klein bleek om alle belangstellenden te bevatten, werd. nadat de gebruikelijke gebeden waren ge zegd. het eerst gesproken door den heer A. Asscher. voorzitter van het Kerkbestuur en den Kerkeraad der Nederlandsch-Israelieti- sche Hoofdsynagoge. Namens tal van corpo raties gaf spr. uiting aan zijn dank voor het geen de overledene voor het Joodsche ker kelijke- en gemeenschapsleven heeft gevoeld en gedaan. Man van groote activiteit, be kwaamheid en ervaring, maar van gevoelig heid niet minder, was hij vaderlander met hart en ziel. Alle zaken, ons land rakende, hadden zijn sterke belangstelling en mede werking. Vervolgens sprak de oudste broer van den overledene, de heer Josef Gerzon. die ge waagde van de nauwe banden, waarmede de overledene, met zijn groote gaven van hoofd en hart, aan zijn gezixi en familie verbon den was. Zijn raadgevingen, waarvan vooral ook de jongeren profiteerden, werden immer ten zeerste gewaardeerd. Het jonge geslacht, zeide spr., zal in zijn geest het werk voort zetten. De kist met het stoffelijk overschot werd hierna grafwaarts gedragen. Langs den weg, dien de stoet volgde, hadden zich tallooze opgesteld. Temidden van de schat van bloe men, welke rondom de groeve was aieei'ge- legd, was hier de eerste der sprekers Mr. J. H. Worst, President-Commissaris van Ger zon's Modemagazijnen. Spr. legde den na druk op het verlies, dat door dit verscheiden is ontstaan; in de eerste plaats voor de fa milie. Doch ook elders wordt dit gemis diep gevoeld; de plaats, die de ovei'ledene in het zakelijk leven innam, zal niet gemakkelijk kunnen worden vervuld. Oud-Minister Dr. F. E. Posthuma, voorna melijk spx-ekende voor Centraal Beheer, schet ste de groote verdiensten van Eduard Gerzon voor het vereenigingsleven. De heer Gottfr. H. Cr one. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, gaf uiting aan de smart, die het bedrijfsleven te Amsterdam voelt, nu een van zijn grootste kooplieden en industrieelen ten grave daalt. Namens het personeel sprak de heer L. Bloe- mendaal woorden van hulde, dankbaarheid en waardeering. Spr. noemde den overledene een groot zakenman en hard werker, die van zijn verstand altijd het uiterste heeft gevergd. Het personeel was trotsch op hem en zal hem noode missen. De zoon, de heer Jules Gerzon dankte op uitvoerige wijze voor de groote belangstelling aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. Er komt een vliegveld te Neerhoven. Met algemeene stemmen heeft de gemeen teraad van Gilze-Rijen besloten de benoodig de terreinen voor den aanleg van een groot internationaal vliegveld ter beschikking te stellen van de op te richten N.V. vliegveld Neerhoven. Met dit besluit is de samenwerking tus schen de gemeenten Tilburg, Breda en Gilze- Rijen tot stand gekomen VEENKOLONIALE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Donderdagavond omstreeks acht uur is brand ontstaan in de veenkoloniale boer derij van den landbouwer G. F. Wortelboer te Emmer Compascuum. De brandweer van het dorp en die uit Em- men waren spoedig ter plaatse, doch kon den niet ver-hinderen, dat de geheele boer derij een prooi der vlammen werd. Slechts een aan de boerderij grenzend woongedeel te bleef behouden. De korenoogst ging mede in vlammen op. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. De schade wordt door verzeke ring gedekt. DE TOESTAND VAN MGR. JANSEN. Nadat in den nacht van Woensdag op Don derdag door hevige benawd'heden de toestand van den Aartsbisschop een inzinking had vertoond, maakte de patiënt het Donderdag weer iets beter. Voorverwarmingsinstallatie gesprongen. Verwoesting in een kartonfabriek te Oude Pekela. OUDE PEKELA, 22 Augustus. In den af- geloopen nacht sprong in de strokartonfa briek „De Kroon" te Oude Pekela de voor verwarmingsinstallatie van het water. De uit werking was zoo hevig, dat het geheele achter gebouw verwoest werd, terwijl van het aan grenzend ketelhuis het dak werd weggeslagen. Zware ijzeren balken wei-den op grooten af stand gevonden. Gelukkig bevond zich in die afdeeling van de fabriek geen personeel, zoo dat het ongeluk geen meiischenlevens heeft gekost. Arrestatie en bekentenis. Oss und kein Ende OSS, 22 Aug. (A.N.P.) Gisterenavond is te Oss door de gemeentepolitie gearresteerd zekere G. T. uit Heesch, die ervan werd ver dacht een verzekeringsmaatschappij voor as surantiepenningen te hebben opgelicht. Na een langdurig verhoor bekende de man ten slotte door het aangeven van gefingeerde in braken, die bij hem zouden zijn gepleegd 'geld van een verzekeringsmaatschappij te heb ben ontvangen. De marechaussee is Dondei'dagavond over gegaan tot arrestatie van zekere C. v, d. A., bijgenaamd Kees van den Blikken Tinus woonachtig te Berghem. De aangehoudene wordt verdacht van verschillende rijwiel diefstallen, gepleegd in 1933 en 1934. Hij is in de marechausseekazerne opgesloten, waar hij aan een vei-hoor wordt onderworpen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Geen invoer van Deensch vleesch meer. Niet loonend meer voor de Deensche producenten. Naar wij vei-nemen heeft de Vereeniging van importeurs van buitenlandsch versch vleesch van den Deenschen landbouwraad bericht ont vangen dat Denemarken voorloopig geen ge bruik meer wenscht te maken van de vergun ningen door de Nederlandsche regeering toe gestaan om Deensch versch vleesch in ons land in te voeren. Naar verluidt zijn de op- brengstprijzen van dit vleesch, als gevolg van de onderscheidene heffingen hierop in ons land, van dien aard, dat zij niet meer als loo nend voor den producent worden beschouwd. De „krach" te Vlaardingen. Spaarders zwaar getroffen. VLAARDINGEN, 22 Augustus. Zooals reeds werd gemeld heeft het bankierskantoor der firma J. Ka tan Dinsdag zijn betalingen gestaakt. Dit bericht was geheel onverwacht. Niemand in Vlaardingen heeft eenig vermoe den gehad, dat deze firma, die reeds sinds 1852 gevestigd is, in moeilijkheden verkeerde. Zelfs den naasten medewerker van den heer S. Ka tan, eenig eigenaar der firma, was tot het begin van deze week niets bekend, dat de toestand zoodanig was geworden, dat het be sluit de betalingen te staken, moest worden genomen. Het bleek niet mogelijk voorloopig nadere inlichtingen te krijgen. Vele firma's werden genoemd die ernstig benadeeld zouden werden door dezen slag. Schippers, die hun spaargelden hier hadden uitstaan zijn zwaar geti-offen. De uitwerking van deze „krach" is nog niet te overzien. Pas hedenmorgen kon de firma Katan. nadat eixkele dagen met koortsach- tigen spoed aan de boekhouding was gewerkt tan de crediteupren berichten, dat zij de tus- schenkomst had ingeroepen van mr. J. H. Kiewiet de Jonge, advocaat te Den Haag. Deze had gisteren voor het eerst een bespre king. waarbij hij tot de conclusie is geko men, dat een volledige uiteenzetting van den stand van zaken tegenover crediteuren en een gewachtenwisseling met hen pas mogelijk zal zijn zoodra het accountantsrapport in zijn bezit is. Hiertoe is reeds de medewerking in geroepen van 't accountantskantoor R. A. Dijker te Rotterdam. Van deze zijde is de verzekering ontvangen, dat zij met bedoelde rapport zoo tijdig gereed zal zijn. dat Maan dag 26 Augustus een vergadering van credi teuren zal kunnen worden gehouden in het handelsgebouw te Vlaardingen JHR. B. G. VAN STYRUM. Jhr. B. G. van Styrum werd 3 Juli 1892 geboren te Haarlem, waar hij de Handels school bezocht. Van 1912 tot 1919 was hij werkzaam in het verzekeringsvak. In 1920 trad hij in dienst bij de Incassobank, N.V. te Amsterdam, waar op zijn benoeming volgde tot Algemeen Pro curatiehouder bij die instelling. Van 1920 tot 1932 woonde hij te Amsterdam, waar hij be stuursfuncties in verschillende vereenigingen vervulde. In September 1932 werd jhr. Van Styrum ovei-geplaatst naar Haarlem, als directeur van de Incassobank N.V., alhier en sindsdien woont hij weder in zijn geboorteplaats. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder VW Volgens recept van Apotheker Oumont (Adv. Ingez. Med.) Arbeider bij ontploffing gedood. Explosie in zwavelzuurvat. ENSCHEDé, 22 Aug. (A.N.P.) Gisteren middag had op het terrein van de firma J. T. Jaspers, handel in technische en chemische producten aan de Toekomststraat te Enschedé een vrij ernstige ontploffing plaats. Een ar beider was bezig met het inspecteeren van eenige zwavelzuurvaten. Plotseling ontstond in één der vaten een ontploffing. De arbeider, de 32-jarige L. werd door stukken hout van het vat getroffen en moest naar het zieken huis worden vervoerd. Hedenmorgen is L. aan de bekomen verwondingen overleden. Administrateur van doodslag beschuldigd. Benevens van medeplichtigheid tot moord. SOERABAJA. 22 Augustus (AnetaL Het Soer. Handelsblad deelt mede. dat ge- aiTesteerd is H. J. M„ administrateur van de koffie-onderneming Soomber Bopong boven Loemadjang, die verdacht wordt van doodslag benevens van medeplichtigheid tot moord. Het eerste geval betreft een Inlander, die verdwenen bleek en wiens skelet in een koffietuin is gevonden. Deze inlander is ge tuige geweest van een relatie tusschen ge arresteerde en een Inlandsche vrouw. Deze Inlandsche vrouw zou op last van M. door personen, door hem gehuurd, ver moord z;ijn. De verdachte ontkent. De Officier van Justitie vertoeft ter plaatse voor het in stellen van een onderzoek. MGR. P. A. W. HOPMANS 70 JAAR Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, heeft Donderdag in alle stilte zijn 70sten ver jaardag gevierd. Nadat Mgr. 's morgens in zijn huiskapel de H. Mis had opgedragen, verliet hij de stad en onttrok zich aldus aaix elk eer betoon. VAN DE TWEEDE VERDIEPING VAN EEN PAKHUIS GEVALLEN Dondei'dagmiddag is de 18-jarige arbeider S. Bakker, werkzaam in een zeegraspakhuis te Zaandam, van de tweede verdieping gevallen en bewusteloos opgenomen. De jongeman, die in het gemeente zieken huis in bewusteloozen toestand was opgeno men, was Donderdagavond nog niet bij ken nis. Hij heeft waarschijnlijk een hersenschud ding bekomen. UIT DE STAATSCOURANT ONDERSCHEIDINGEN Bij K B. is aan mr. P. G. van Tienhoven te Amsterdam vergunning verleend tot het aan nemen van de versierselen van commandeur in de orde van Leopold II van België.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5