BRIEVENBUS. ZATERDAG 24 AUGUSTUS' '1935 HAAR EEM'S DAGBEAD1 8 r Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op- vier boeken verloot AFDEELING I. x A (Leeftijd 10 jaar en ouder). f 1. (Ingez. door Dwaallichtje.) Ik ben een meisjesnaam van 8 letters. Ver ander mijn laatste letter en ik word een jongensnaam. Ik ben een Rübriekertjesnaam, die tevens een bloemennaam is en uit 10 letters bestaat. 3 2 2 1 is in ieder huis. 9 10 8 is een verkorte meisjesnaam. 4 5 6 7 8 is een visclx 3. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Strik vragen. a. Hoe wordt een zwarte hond, als hij in de Roode Zee heeft gezwommen? b. (Ingez. door W. B.Z.) Welke alen leven niet in het water? c. Welke schoen kan geen enkele schoen maker maken? d. Uit welk glas kun je niet drinken? 4. (Ingez. door W. B.Z.) Met gl breek ik wel gauw, f Wanneer je me laat vallen. Met pl. is 't resultaat Van natte ongevallen. Met kl wordt straks de school gevuld. -'k Heb nu toch zeker 't raadsel wel onthuld. 1 5. (Ingez. door W.B.Z.) Zoek uit dezen rechthoek van letters een (spreekwoord te beginnen met den letter A, zonder een regel over te slaan. o n A b k a o e e n t m n d h n e d e c t nu v m e r i 6. (Ingez. door W. B.Z.) Het geheel bestaat uit 8 letters en kan je thans bij vele boerderijen zien. 6 4 smaakt lekker bij het ontbijt. 5 3 6 7 beoefent de landbouw. 7 2 8 8 6 gaat naar den molenaar. I l 2 3 8 is het tegengestelde van laag. Jtr AFDEELING IX (Leeftijd 9 jaar en jonger.) (Ingez. door Winterkind.) Welke Rübriekertjesnaam kun je uit on derstaande letters maken. Bllnbrstrtjaeeiee 2. (Ingez. door Dwaallichtje.) Ik ben een meisjesnaam van 4 letters. Ver ander mijn laatste letter en ik word een jon gensnaam. 3. (Ingez. door W. B Z.) Verborgen vogels. Pa rende Jan achterna. b. Geef je portret met een prachtige lijst er omheen. c. Kasper werd voor de klas geroepen om zijn opstel voor te lezen. d. Zus is bang voor een bij, voor een wesp echter niet. 4. (Ingez. door W. B.—Z.) Met b kun je me eten Met. k word ik ook wel wang geheeten. Met 1 heb je verdiend Dat staat er bij mij vast. Met t bij de muziek. Moet worden opgepast. Met z ben ik klein of groot. Nu vind je 't raadsel vast. 5. (Ingez. door W. B.Z.) Mijn eerste let tergreep is een deel van de hand. Mijn twee- lettergreep houd je vast met de hand. Mijn geheel heeft een timmerman steeds bij de hand. .6. (Ingez. door W. B. Z.) Trapraadsel. X X X X X X X 0 X X X een familielid, een ander familielid, een verkorte meisjesnaam de eerste drie letters van sinaasappel de èerste drie letters van teddy-beer. De kruisjes langs de beide hoogtekanten van den ladder noemen een anderen naam yoor de maand Augustus. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. I. Een vroolijke gast is niemand tot last. 2. Winterkind. 3. De beste stuurlui staan aan wal. 4. Bewaarschool. 5. De molenaar. 6. Hark—ark. y AFDEELING II. 1. Maan, ster-ren. zon. 2. Haan, kip, kuiken. 3. Zomer. 4. Pelikaan, ekster, mees, kakatoe, kanarie, lijster. 5. Scheurkalender. 6. Aal, baal, gaal, haal, kaal, paal, taal, zaal. Goede oplossingen ontvangen van: Rozemarijntje 6 Zangvogeltje 5 Prinses En gelientje 5 Winterkind 6 Jasmijn 6 Eenigst kind 4 Kabouter Puntmuts 5 Vergeet mij nietje 6. Zeemeermin 6 Dwaallichtje 6 Poppen moe dertje 6 Jasmijn 6 Eenigst kind 5 Bruinoogje 5 Rozengeur 5 De kleine Violist 6 De kleine Voetballer 5 Boekenworm 6 Belhameltje 6 Moeders eenigst meisje 6 Edie, de Tweeling broer 6 Johan, de Tweelingbroer 6 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 Waghondjie 5 Oranjeap peltje 6 Mitzi Green 6 Poppenverpleegstertje 6 Darwintulp 6 Goudsbloem 6 Nachtegaaltje 6 De kleine Bouwer 4 De kleine Vleister 4 Stopstertje 3. VAC ANTIE-WED STRIJDEN. Inzending ontvangen van: Zangvogeltje, oud 11 jaar (gedichtje). De kleine Voetballer, oud 9 jaar (Opstel) Seringenknopje, oud 14 jaar (Opstel). Stop- hertje, oud 12 jaar (Opstel). RUBRIEKERTJESL1JST Truus Calandt, Spaarnoogstra 2 oud 6 jaar. RUILRUBRIEK. C. v. O., Eikenstraat 24, H.-N. heeft 9 D. E. 4 Droste, 2 Wijbert, 1 Rademaker, 3 Sickesz, 17 Weegschaal, 2 Haas azijn. 1 Paraatchloor, 25 K. en G.. 1 Benito, 1 Snoet's wilde jaren, 8 Vliegt u mee naar Indië, 1 H. O. Arsol, 1 Dob- belman, 6 Met de Ufa, 2 Haarlem-Noord, 6 Franken, 8 De Haas en v. Brero, 5 Mceo, 2 A. J. P., 1 Fikkie, 1 Olympische Spelen. KO HOES, Olieslagersl. 13 b. d. Wagenweg- heeft: Carels Vergunst, Pierik, 53 Gouda theelicht, K. H. C. 32 Franken's plaatjes, 20 Dobbelmann zeep, 20 Nationale dracht, 30 Haka, Bogarny, Amstel, Lettinga 32 Haas azijn 10 Ufa, 34 Driesen vlaggen, 22 Zeeuw, beschuit Sterio, 1 bon voor 50 extra punten voor boek van D. E. 1 2.3 zeep, Batojam, 12 van Delft's handw., Buitenl. postzegels, 150 verschillende sigarenbandjes, Stark, Wijbert, T. O. C., Pette Wennix, Haust waardekaartjes, Rewo, Gilein. Hiervoor gaarne terug: Sunlight enz., Schol te, Quaker, Duifmerken, H. O., Sickesz, Kwatta, Weegschaal, Mecopunten, Hille (alle bonnen) Haka, Bussink, Roodband, Patria, Hilmos, Droste, vain Houtens Tijdschrift, Hans Toren kraai, D. E., Niemeijers, Dijkstra thee en kof fiebons, Paddestoel 99, Franken, van Eden. Kleverparkweg 121 heeft: Clysma speel- kaartjes, 39 Ontwikkeling Scheepvaart Fran ken, 42 „De vliegende Hollander" (Patria), 2 pl. Wereld in beeld (Dobbelman) 11 P. M. bons (Haas), 2 bons Scholten, 1 Monogram v. d. Sluys, 12 p. D. E., 50 p. D. E. (extra bon), 4 letters de Haan, 2 Haust, 15 Kwatta .soldaat jes, 4 Edelweiss, 2 1/2 Pinda Hilversum, 6 pl. Funke, 1 pl. Honden (Franken) 52 pl. Ufa Ha- j genbeck, 11 Pleines duifjes, 8 pl. Arsol, 2 pl. Bussink, 55 bons Rademak-er, 10 pl. Radema ker, 11 pl. Haas (alb. 5). 4. Pelikanen. Ter rui ling tegen Wijbert, Hans de Torenkraai, Driessen's vlaggen, Sunlight, enz. Ruiling na 18 uur. E. HARTGERS, Hoofdstraat 35, Santpoort (dorp), heeft: 40 plaatjes van Hille z.g. bon nen voor Zwerftochten door ons land, Zuid- Holland voor Sunlight bonnen, b.v. 2 Hille bonnen tegen 1 Sunlight. RIEKJE LUYTEN, Brouwenstraat 19 heeft: Hille v. d. Linde waardepunt-en, Frisia, Een dracht cassabons, D-rostepl. Hans de Toren kraai. Haka, Radion, enz. Ufa, allerlei cassa bons, Vader Haas, Buitenlandsche postzegels. Franken en Frankenplaatjes, v. Delft (The American Rapid) van Dijk, Haarl. Br. en meel fabriek, De Hoogs N. V. Koopmans meelfa briek, Scholten, V. S., Tik Tak, Rademakers Paula Lack, Meco, Sickesz, Lido, N. I., de Haas en Bredero, Albert Hein, Ira, Donzelman, Bloe men en haar Vrienden, Amstel, Erdel, Calvé Blesbon, Hiervoor gaarne Weegschaal, (Grut ters Waagjes). Ruiltijd Vrijdag of Zaterdag na 5 uur. Middel tegen kiespijn. De oude Romei nen hadden een probaat middel tegen kiespijn n.l. tweemaal per week een vetgemeste rat eten. WE TREKKEN ER OP UIT. Een serie fietstochtjes, door W. LASSCHUIT. NAAR „TEILINGEN" De bouwvallen van het slot Teilingen, ten Noorden van Sassenheim. „Aangenaam", zei ik, toen ik op een avond in Juli bij mijn verslaggeefster kwam. 't Was prachtig weer, dus konden we buiten zitten. Truus Booms, haar vriendin Ina van Beek, en ik. „Ik heb," zoo vertelde Truus mij, „Ina maar uitgenoodigd vanavond hier te komen, dan kan zij eens vertellen van onzen tocht naar Teilingen. U moet weten, dat zij door Annie Vermeer in „De Schakel" is gekomen, het derde lid, dat het reglement overtreedt (ar tikel zooveel luidt: Tot „De Schakel" kunnen alleen maar mannelijke leden toetreden) en zij heeft nog betere geschiedenishersens dan ik. Ze somt U de heele geschiedenis van de komst van de Romeinen tot vandaag op, zon der maar één voorval te vergeten." „Je overdrijft een klein beetje, vriendin!" wierp Ina tegen. „Ik kan het U wel vertellen, maar Truus doet het toch beter. Tenslotte begon Ina toch te vertellen: „Ik zal u eerst zeggen, dat ik een klein beetje m'n buik vol heb van bouwvallen: ik ben na melijk met mijn vader en moeder naar Bel gië geweest en daar heb ik zoo ontzettend veel bouwvallen gezien, veelal nog herinne ringen Uit den oorlog van 1914, dat ik er niet erg voor was om naar Teilingen te gaan. Maar ja, één lid tegen, daarvoor kan zoo'n tocht niet worden afgewimpeld. Ik beaamde dus, dat ik natuurlijk mee zou gaan. Kees Valkenstein vroeg mijweet je wel, wat dat is. Ik zei: een oude steen op een andere steen, een oud voorwerp, waarvan je maar moet gelooven, dat het uit dien ouden tijd is. Maar in ieder geval: de bouwval zelf moet wel een paar eeuwen oud zijn. 't Was Zaterdag „knal"-weer en de Schakel zou geen fietsclub zijn, als ze daar niet van profiteerde. Karren door de Zilk is altijd de moeite waard, maar altijd denzelfden weg houden, was niets voor ons. Daar ergens bij Noordwijkerhout sloegen we links af en voor dat we het wisten riep ik ineens: Stop, Tei lingen! „Uitstappen!" was het antwoord van de „heerenafdeeling". En daar stonden we voor Teilingen. Ik had gehoord, dat de club ook naar de „Ruine van Brederode" was geweest, nu, daar is dit oude slot een goed vervolg op. Om even van mijn onderwerp af te stappen moet ik nog een reden noemen waarom ik zoo goed op de hoogte ben juist met dit oude slot. Ik heb eens 10 maal de les van Jacoba van Beieren en daarbij kwam het slot Teilingen te pas, moeten uitschrijven, omdat ik mijn buurvrouw had voorgezegd, dat Jan van Schaf- felaar van de groote kerk in Haarlem was af gesprongen. Dat kwam zoo: Schaffelaar was het onderwerp, mijn buurvrouw wist heele- maal niet, dat die stakker in Barneveld van den toren afsprong en natuurlijk moest zij juist die vraag treffen. Ik was echter met m'n gedachte in hooger sferen, want ik beleefde nog eens even de zalige momenten van den vorigen avond, toen ik met m'n pipa boven in het nokje van de Groote Kerk-toren was ge weest en het avontuur, dat papa s kaasbol een speelbal was geworden van den wind, ergens op een dak van een huis terecht kwam om daar zijn laatste levensdagen misschien wel te slijten, had me zoo getroffen, dat ik prompt voorzei: „Van de Groote Kerk". En m'n buur vrouw zei het even prompt na. Ik heb nog nooit onze klas zoo hooren lachen, maar ook nog nooit een leeraar zoo kwaad gezien, die bovendien bemerkt had dat ik had voorge zegd. Dat kostte me 10 x de les overschrijven voor het voorzeggen en 10 x, omdat het nog verkeerd was. ook. Aldus de eisch, die na schooltijd gevolgd werd door de uitspraak van 10 x voor alles. Ik moet .beslist wel een allerbeminnelijkst gezicht hebben gezet en mijn liefste stem in 's leeraars oor hebben la ten klinken, om dat, na zoo'n stommiteit ge daan te krijgen. En dat komt me nu van pas. Apropos, Teilingen. Evenals Brederode is Teilingen de naam van een der meest oude en adellijke geslach ten van Holland, ontstaan uit de graven van dit gewest. De eerste heer van Teilingen was Sieffried, de derde zoon van graaf Aernout. Hij was gehuwd met een dochter van Gozewijn van Stavoren, genaamd Tetta. Twee zonen werden haar geschonken, Dirk en Simon. De eerste nam den naam van Teilingen aan, Si mon dien van Brederode. Een van de van Teilingen's, die in ons ge schiedenisboek als Dirk staat aangeteekend, maar in een ander boek over dit geslacht Wil lem genoemd wordt, nam deel aan de samen zwering tegen Floris V. Na verbeurdverklaring van zijn goederen, viel het slot Teilingen ten deel aan de grafe lijkheid van Holland. Zoo bracht Jacoba van Beieren haar laatste levensdagen er door. De naar haar genoemde kannetjes werden ei- meermalen uit de grachten opgevisclit. Het slot zelf werd, omdat het in verval geraakte in het begin der 19e eeuw gedeeltelijk gesloopt. Het restant biedt nu nog een bezienswaar digheid, hoewel niet direct van veel betee- kenis. Jullie zien wel, dat mijn beide verslaggeef sters niet voor elkaar onder doen, wat ge schiedeniskennis betreft. De grootste fietstochten zijn hiermede ge maakt. Er resten nu nog een uitstapje naar het Groenendaalsche bosch, wat op een war men dag werd gemaakt en tenslotte volgt dan Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. AB BR. Hartelijk dank voor die mooie foto van de Huizer kleederdrachten. Wat is dat een aardig plekje met die pomp en het praatzieke boertje. NAPOLEON. Je bent zeker met een schat van goede herinneringen huiswaarts gekeerd. Prettig, dat je 't zoo goed met de Overijselaars kon vinden. Ook bedankt voor de ingesloten kaarten, 't Was wel een bewijs, dat er om je gedacht werd. Hoe was de laatste avond? Heb ben je ouders ook genoten? GRETA D. Jou dank ik wel voor je kaart uit Hillegom. Logeerde je dicht bij die steen fabriek? Ben je nu weer thuis? PADDESTOELZOEKSTER. Wel bedankt voor de kaart uit Zwolle. Ik heb dikwijls over die brug geloopen. Heb je er prettig gelo geerd? DE KLEINE REKENBAAS en JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD worden hartelijk bedankt voor de mooie kiek van de taxi-vliegtuigen der K. L. M. Zijn jullie ook op Waalhaven ge weest? BALLENBREISTERTJE. Wat stuurde jij me een mooie kaart uit Eindhoven. Hartelijk dank ervoor. Ben je nu weer thuis? En heb je veel plezier gehad? JASMIJN. Stond die draaimolen op 't strand? Heb je veel bramen gevonden en heeft moeder er toen lekkere pap van gekookt? Wat eenig, dat je die aardappels mocht rooien. Ik wil best gelooven, dat ze lekker smaakten. Wat aardig, dat er zooveel beesten in het Wandelpark zijn. Heeft Rietje geen akelige gevolgen van die apenbeet gehad? Je hebt ze ker ook dikwijls gezwommen. Logeert Rietje nu bij jullie? Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Wat jammer, dat je arm bandje niet terecht is gekomen. FLUITEKRUIDJE. Hartelijk dank voor je mooie foto van het gedenkteeken op den afsluitdijk. Heb je dat van dichtbij gezien? BRUINOOGJE. En jou dank ik vriende lijk voor de vroolijke kaart van het Zuider- bad. Daar heb je zeker ook heerlijk van ge noten. WINTERKIND. Heb je het gezellig ge had in onze groote hoofdstad? Zijn de kiek jes van Groenendaal goed uitgevallen? Vond je het in Cast-ncum ook niet aardig? Dat raad sel over de bijen begrijp ik niet erg goed. Wat beteekent die zin, dat alles tot asch wordt verbrand? PRINSES ENGSLIENTJIE. Zooals je ziet, heb ik je raadsel al geplaatst. ZANGVOGELTJE. Jij was de eerste met je wedstrijdwerk en ik vond het een aardig versje. Werk je nu alle dagen even aan je Fransch? Ik zou 't zeker doen. Je was met je raadsels nog best op tijd. Logeeren de groot ouders nog bij jullie? ROZEMARIJNTJE. Ja, een Artisbezoek is altijd leuk. Is je molen aardig uitgevallen? Ik ben er heel benieuwd naar. Natuurlijk mag je een raadsel insturen. MOEDERS BABY. Als er iemand op je staat te wachten, wordt het altijd een haas tige brief. En haastige spoed is zelden goed. Ben je al aan een opstel begonnen? Niet te lang wachten, hoor. ik hoop, dat je je kwar tje hebt verdiend. Prettig, dat ie zoo vaak uit bent geweest in de vacanüe. Bevalt het al weer op school? ROZENGEUR dank ik hartelijk voor die al leraardigste Middelburgsiche kiek. Wat voor visch zouden die vrouwen in haar manden hebben? TRIO VAN EYKEN. Jullie worden wel be dankt voor de mooie kaart van 't Spanders-, woud in Hilversum. Jullie hebben daar zeker prachtige wandelingen gemaakt. KABOUTER PUNTMUTS. Je bent zek.er al weer gewend op school. Natuurlijk denk je nog dikwijls aan deze prettige va can't ie terug. VERGEET MIJ NIETJE. Velserbeek is ze ker een geliefd plekje van jullie. Er is ook heel wat te zien, vooral wat de dierenwereld be treft. Waarvoor waren die twee postzegels van 11/2 cent. Ik weet niet, dat ze me toekomen. Helder je het de volgende week op? W. L. Ja, ik heb een heerlijke vacantie gehad. Jij hebt in dien tijd je gedachten over nieuwe onderwerpen laten gaan. Daar is ze ker iets van te maken. De moeilijke kant is deze: het smakelijk op te disschen en vooral niet te schoolmeesteren. Maar, dat komt wel goed. GOUDEN REGEN. Het doet me plezier, dat jij ook zoo'n prettige vacantie achter den rug hebt. Dat het alle dagen zulk mooi weel was, verhoogde de pret natuurlijk. KINNIE. Hartelijk bedankt voor die prachtige Duitsche kiek. Wat heb jij veel moois van de wereld gezien. NAPOLEON. Dank voor je laatste groet uit je vacantie verblijf en begeleidend schrij ven. Viel 't afscheidnemen moeilijk? Moet je weer dadelijk aan 't werk? Zoo juist verneem ik, dat jé weer in H. bent gearriveerd. Tracht nu den moed te hebben van den grooten Na poleon en sla je door de moeilijkheden heen, als 't moet met de tanden op elkaar. Ik weet wel, dat dit gemakkelijker gezegd is dan ge daan, maar ik weet ook, dat je uit zooveel goede dingen om je heen kracht kunt putten. Je zult er je best voor doen, dat weet ik ook. ZEEMEERMIN. Nu zijn jouw vacantie- dagen ook te tellen. Leuk, dat je nog een verjaardagsfeestje hebt meegemaakt. Eenig dat tuinfeest en wat een bof, dat jij nog een prijs kreeg. Je hebt nu zeker meteen ping pongen geleerd. Zwem je nog alle dagen? DE KLEINE VOETBALLER. Vader mocht je opstel wel voor je overschrijven. Heb je het zelf bedacht? Ik las er wel uit, dat je een fijne vacantie hebt gehad. -Nu gaat het op school zeker ook wel weer naar je zin. DE KLEINE VIOLIST. Dat is een leuk reisje naar Marken hè? Heb je op Schiphol ook nog groote vliegtuigen gezien? Je hebt heel wat afgefietst. Bloeide bij Bussum de heide mooi? ROZENGEUR. Weet jij niets van je va cantie te vertellen? Of schrijf je dat alle maal in je opstel? Denk je eraan, dat ik 1 September alle wedstrijdwerk moet hebben. BRUINOOGJE. Is de prijs naar je zin? Dat was nog een prettig besluit van de va cantie. Ik ben blij dat jij ook zoo genoten hebt. EENIGST KIND. Over 't weer hebben we nu eens geen van allen te klagen. Wat hebben we allemaal heerlijk van de zon genoten. Ik dacht wel, dat je het op Marken aardig zoudt vinden. Gezellig voor je, dat de twee vriendin nen mee mochten. JASMIJN. Wat heb jij een besten verjaar dag gehad. Kreeg ik een van de velletjes van de nieuwe blocnote? Is alles al in gebruik? Is al 't lekkers al op? Prettig, dat je bibliotheek weer zoo is uitgebreid. In dezen tijd komt eau de cologne ook goed van pas. De doos post papier zou ik maar niet aanspreken voor de rubriek, dan is ze veel te gauw op. Rietje S. vond het zeker heelemaal niet prettig dat de 6 dagen om waren. Jullie hebben haar heel wat pleziertjes aangedaan. Haal je dezen zo mer je zwemdiploma nog? DWAALLICHTJE. Jij hebt in de vacantie ook heel wat gedwaald. Vonden de Amster- damsche nichtjes het prettig in Haarlem? Nog heel hartelijk gefeliciteerd met je. ver jaardag. Heb je op school getracteerd? POPPENMOEDERTJE. Ja, leuk, dat jij een boèk krijgt op den verjaardag van Dwaal lichtje. Nu denk je maar, dat je ook een beetje jarig bent. Ik geloof zeker, dat je pop pen er gezond zullen uitzien, nu je zoo dik wijls met ze gaat wandelen. GOUDSBLOEM. Een aardig oud stadje is Zutfen, vind je niet? Wel jammer, dat jullie op zee geen zonnetje hadden. Vervelend was dat lange wachten op de fietsen. Ben je ook op de markt in Zutfen geweest? Prinsenhage is mooi, hè. Was je er al eens meer geweest? Heb je Woensdag je zwemdiploma gehaald? Zijn de logè's nog gekomen? DARWINTULP. Dus het is je goed beval len in 't Gooi. Dat dacht ik wel. Je kunt er zoo heerlijk wandelen. Heb je nog een bos hei voor moeder meegenomen? MITZI GREEN. Ja, ik heb ook een heel prettige vacantie gehad. Je bent nu zeker op school ook al weer gewend. Augustus geeft nog zulke mooie dagen, dat we toch nog een vacantiegevoel hebben. ORANJEAPPELTJE. Wat ben jij aan 't reizen en trekken geweest. Die auto-tocht met oom Cor was zeker 't allerfijnste. Hoe gaat 't nu met de kiespijn? Is de dikke wang al ge slonken? Wat ben je flink gevorderd met zwemmen. En met fietsen al net zoo. Vader en moeder krijgen een groote dochter aan je. Kun je moeder ook al helpen wecken? Of nog beter straks de lekkere dingetjes opeten? WAGHONDJIE. Prettig, dat je nu een Hille-boek hebt. Er staat zeker heel wat in te lezen en 't lijkt me een echt jongensboek. Ik wist niet, dat een kaffer niet kon knip- oogen, Dat weet ik nu .al weer van jou. Je hebt van dat bezoek in Leiden ook heel wat opgestoken. Heb je op Schiphol ook een vlieg machine van binnen mogen bekijken? Je voelde je natuurlijk een persoon van gewicht, toen je in dat bestelwagentje naar Hillegom reed. GELUKSPOP en SERIN GEN KNOPJE. Het uitstapje naar Sneek is aardig beschreven. Was het Zondag niet te warm om te gymnas- tiseeren. Waar ga je de volgende week nu nog naar toe? Is de koek nog niet op? JOHAN, DE TWEELINGBROER. Ik begrijp dat er in de vacantie niet veel van schrijven kwam. Het mooie weer riep naar buiten. Ben je nog bruin van Zandvoort? EDIE, DE TWEELINGBROER. Begint voor jullie de school de volgende week? Een prettige tijd gaat altijd veel te gauw naar je zin voorbij. MOEDERS EENIGST MEISJE. Ben je al bezig aan je opstel over je Amsterdamsch uitstapje? Vooral niet te lang er mee wach ten, anders ben je weer zoo veel vergeten. Wat hebben jullie in Zandvoort ook veel genoten Maken de broers daar een opstel over? BELHAMELTJE. Wat zijn dat voor rare kinderen, die zich in de vacantie vervelen? Jij gelukkig niet, hè? Je speelt zeker alle dagen in den tuin en 't is prettig, dat den Hout ook zoo dicht in jullie buurt is. BOEKENWORM. Met dezen wedstrijd kun je toch nog best meedoen. Wat begint September met fijne pretjes voor je. Al ben je niet uit de stad geweest, daarom heb je toch zeker ook wel prettige vacantiedagen gehad. En daar kun je toch wel wat over schrijven. NACHTEGAALTJE. Hartelijk geluk ge- wenscht met je geslaagd examen. Dat is een pak van 't hart hè? Wat heb je fijn gekam peerd. Ik wist niet, waar Drie lag. 't Doet me genoegen, dat je het boek zoo mooi vond. Je mag voortaan best boven je briefje tante schrijven. STOiFSTERTJE Waarom heb j.e het op stel niet afgemaakt, als je al zoo'n goed begin had? Wat scheelde er aan je hand? Is 't al over? Ja, anders schrijf je veel mooier. Is de prijs naar je zin? DE KLEINE VLEISTER. mag haar schuil naam houden. Als je iets niet weet mag zus je wel helpen. DE KLEINE BOUWER. Je hebt heel wat afgereisd in de vacantie. En veel plezier ge maakt ook hè? Hoe.lang ben je in Bakkum geweest? Gingen jullie er heen met een autobus? QUEENTJE. Wacht dan maar met de raadsels tot 't weer wat minder mooi is, je kunt deze maand het vereischte aantal toch niet meer halen. Doe je mee met de vacantie- wedstrijden. Maak maar een opstel over ver huizen. Je hebt Woensdag dus een heerlijk middagje in Zandvoort gehad. Ben je ook nog in zee geweest? W. BLOMBERG—ZEEMAN. Marnixstraat 20. 1 Haarlem, 23 Augustus 1935. de tocht naar IJmuiden. Dan zetten wij een punt achter deze serie praatjes, maar Truus heeft mij iets verteld, dat ik heel misschien ook nog wel voor onze rubriek kan klaar ma ken. Het blijft nog even een verrassing. W. L. UIT DE NATUUR. ZAAIEN. Wie al vroeg in het voorjaar bloemen in zijn tuin wil hebben moet in Juli tot Septem ber reeds zorgen, dat de jonge plantjes kun nen groeien. In de zomermaanden Juli-Augus tus kan nog buiten gezaaid worden, doch in September kunnen we beter in een bak zaaien Dat klinkt nu wel erg gewichtig, maar met vier plankjes- en een stuk vensterglas kan je best zoo'n dingetje in elkaar zetten. Het is toch maar voor noodhulp. Als we in Juli Augustus last van droogte hebben, moet je zorgen, dat het stukje grond, dat je wil be zaaien, goed omgewerkt en flink natgemaakt is. Na het zaaien leg je er dan een mat of zak overheen om te voorkomen, dat de aarde te snel droogt en de zaadjes geen gelegenheid krijgen te ontkiemen. Je behoeft ook de mat niet op te tillen om de plantjes te begieten, houd de mat maar geregeld vochtig en zon der dat de zaadjes blootgespoeld worden, zul len ze al heel gauw opkomen. Komen ze flink boven, dan moet de mat er weer af en dan maar trouw eiken avond gieten. In September moet je dan de plantjes ver spenen, dat is dus iets verder uit elkaar zet ten, zoodat ze kunnen uitgroeien. De kleinste plantjes kan je gerust weggooien, al gaat het je misschien aan het hart, er blijven er altijd nog genoeg over. Half October kunnen de plantjes meestal op de plaats komen waar je ze gedacht had. In Juli beginnen we te zaaien, het drie kleurig viooltje, diat in geen tuin mag ontbre ken. Ook in het voorjaar kunnen ze gezaaid worden, maar dan heb je pas in den nazomer bloemen. Violen wagen veel voedsel, dus op goeden grond zetten we ze 25 c.M. uit elkaar. Voor dat de winter komt, moeten de plantjes goed aangeworteld zijn, anders bevriezen ze. Bij strenge vorst moeten we ze licht afdekken met dennetakken, doch laat die takken niet te lang liggen, want anders worden het schuilplaatsen voor allerlei ongedierte, vooral slakken, die dan aan je plantjes gaan knagen en er blijft niet veel van over. In het voorjaar moet de grond om de plan ten losgekrabd worden en wat dunne koemest worden bijgevoegd. We krijgen dan flinke bloemen. Er zijn massa's soorten en kleuren in die violenplantjes. De overblijvende violen odorata en comuta zijn vooral voor rotstuintjes zeer geschikt. De ijslandsche papaver (nudicaule) is een vaste plant en wordt in den nazomer ge zaaid om voor den winter op haar plaats té komen. Dit is een mooie snijbloem in ver schillende kleuren. Ook het bekende vergeetmijnietje is een plaatsje in je tuin ook waard, dus ook in Augustus zaaien, in September verspenen en October op zijn plaats, ongeveer 25 cM. uit elkaar, overplanten. Niet al te veel bemesten, anders groeien de plantjes te welig en geven minder bloem. Er bestaan ook variëteiten met rose en witte bloempjes. Als. je de Myosotis alpestris triumph in Augustus zaait en in Oc tober enkele plantjes in een bloempot zet en in de kamer brengt, kan je er den geheelen winter plezier van beleven. Probeer het maan eens. Si- Een oudje. Men heeft indertijd in Calï-i fornië een boom geveld, die volgens de jaar ringen 3148 jaar oud moest zijn. De tabak. Volgens een Fransch genees heer van nu honderd jaar geleden was de ta bak het middel om alle capaciteiten in den mensch te verzwakken. Vanwaar komt de naam Gobelins? Go belins zoo noemen we de geweven muurta pijten, werden zoo genoemd naar de FTansché familie Gobelin, die ongeveer 300 jaar gele den voor 't eerst deze tapijten weefden. POSTZECELRUBRIEK. HONGARIJE MAGYARORSZAG Aanvulling I. 1932 2 op 6 op 8 2 op 6 op 8 1932 i P. 2 P- 5 p. 10 p. 1932 f. 2 4 6 10 16 20 30 40 50 70 Hongarije vervolgen wij na de serie ter ge legenheid van den 700sten sterfdag van Sainte Elisabeth met twee zegels met dubbelen op druk uit de opdrukkenserie van 1930, het zijn 2 f. op 6 f. op 8 filler (roselila) en 2 f. op 6 f. op 8 f. (roselila) het verschil hierbij vindt men in de 8, die op de eene zegel breed en de andere zegel smal is. Grootte der vakjes 28 x 24 mM. In nieuwe teekening, Madonnatype versche nen in 1932 de hooge waarden 1 pengö (geel groen) 2 p. (roodkarmijn) 5 p. (blauw) 10 p. (bruin olijf) Grootte der vakjes 40 x 32 mm. In geheel nieuwe teekening verscheen een serie frankeerzegels met beeltenissen van ver schillende bekende Hongaarsche personen De serie bestaat uit 1 f. (violetgrijs J. Madich- dichter) 2 f. (oranje Janos Arany - dich ter) 4 f. (ultramarijn J. Semmelweis - ge neesheer) 6 f. (geelgroen Eotvos - physi- cus) 10 f. (blauwgroen Széehenyi - staats man) 10 f. (donkerviolet Deak, staatsman) 20 f. (rood Franz Liszt, musicus) 30 f. (bruin Kossuth, staatsman) 32 f. (lila Tisza, staatsman), 40 f. (blauw Munkaesy. schil der) 50 f (grijsgroen Csosma, ontd. reizi ger) en 70 f. (lila Bolyai, wiskunstenaar). Grootte der vakjes 28 x 24 mm. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14