Uw Vatanüe fata's fata ïm$a Belasting a. b. c. Hei Be&êtt$eijkste 53e 'Jaargang No. 16002 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 24 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*5. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TlëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Weer brand in Haarlemmer- Een boerderij met schuren en stallen afgebrand. Vrijdagavond omstreeks half negen klonken te Hoofddorp de brandsignalen De brand bleek te zijn uitgebroken bij den landbouwer Kra nenburg aan den Hoofdweg nabij den Lisserweg in een in de nabijheid van de groote landbouw- schuur staande schelf met gerst, die nog niet was afgedorscht en vermoedelijk aan 't broeien was geraakt. Het vuur sloeg op de gebouwen over en greep zoo snel om zich heen, dat de geheele kapitale boerderij weldra in lichte laaie stond. De brandweer uit Hoofddorp arriveerde spoedig met de autospuit, terwijl ook de brandweer uit Nieuwvennep assistentie verleende. Het blus- schingswerk werd met kracht ter hand geno men. doch aan redden viel niet meer te den ken, wijl een en ander kurkdroog en in korten tijd in een geweldige vuurzee gehuld was. De vuurgloed was zoo hevig, dat hij op verren afstand werd waargenomen en dan ook niet alleen uit de naaste omgeving, maar ook uit omliggende plaatsen de nieuwsgierigen per auto, motorrijwiel of fiets kwamen toege stroomd, zoodat de politie zich genoodzaakt zag het terrein van den brand en den aan grenzen den Hoofdweg over een flinken afstand af te zetten. Nog maar zelden is in Haarlem mermeer bij een brand zulk een groote belang stelling aan den dag gelegd. De in verband met den bruggenbouw bij den Bennebroeker- weg gelegde noodbruggen hebben het met dit onverwachte enorm drukke verkeer hard te verantwoorden gehad, maar zijn toch nog in tact gebleven, hoewel een groot aantal plan ken geheel waren losgewerkt. Toen de groote landbouwschuur met de graanmassa's een en al vuur was, werden ook weldra de op het erf staande schuren met stallen en bergplaatsen en hooi- en strooschel- ve'n, alsmede het woonhuis aangetast. Tegen zoo'n geweldige vlammenzee kon de brandweer weinig meer uitrichten; ze heeft haar uiterste best gedaan om de schuren en het woonhuis nog te behouden, doch tevergeefs, er kon na genoeg niets worden gered. Eerst tegen middernacht was de ergste vuur gloed voorbij en waren de honderden nieuws gierigen, die het indrukwekkende schouwspel hadden gadegeslagen, huiswaarts gekeerd. De brandweer'is nog druk in de weer om de opeengepakte graan-, stroo- en hooimassa's, waaruit bij het omver halen de vlammen tel kens weer oplaaien, uit te spuiten en zal daar mede nog wel eenige uren in actie zijn. De schade wordt door verzekering gedekt. Verkeersongeval te Halfweg. Een motorfietser uit Heemstede gewond. De heer J. Chr. Baay uit Heemstede kwam in Halfweg nabij de Suikerfabriek met zijn motorrijwiel in botsing met een van de zoo genaamde kluft komende vrachtauto. Blijk baar heeft de heer Baay gedacht nog vóór de vrachtauto, die van rechts kwam. te kunnen voorbijrijden. De heer Baay bekwam een vrij ernstige hoofdwonde en een gebroken been. Hij kon slechts weinige minuten na het onge val met een toevallig passéèrencle ziekenauto naar de Maria stichting te Haarlem worden vervoerd. Het onderhoud der gemeente eigendommen. Daarop moet in den crisistijd toch niet te veel bezuinigd worden. Het is natuurlijk te begrijpen dat een ge meentebestuur in dezen crisistijd wat het onderhoud der gemeente-eigendommen be treft alleen de noodzakelijkste dingen laat uitvoeren. Toch moet ook bij deze beper king voorzichtigheid betracht worden. Al te groote zuinigheid zou ook hier wel eens de wijsheid kunnen bedriegen. Wij hebben hierbij in het bijzonder het oog op de oude gebouwen, de erfenissen van het verleden. Twee feiten die nog versch in het geheugen liggen' geven daartoe eenige aanleiding. Wij herinneren er aan, dat op een gegeven oogenblik ontdekt werd, dat de balken van een zolder in het Waaggebouw voor zoover zij in den muur staken geheel vermolmd waren. I-Iet was noodig clat voor zieningen getroffen werden wilde men niet de kans loopen dat Haarlem van zijn schil ders en teekenaars beroofd zou worden. Het teekencollege „Kunst zii ons doel" vergadert namelijk in deze zaal. Het tweede gevolg' is, dat ontdekt werd. dat eenige stukken zand steen van de Vleeschhal los gewerkt wai'en. Onmiddellijk werd de nabijgelegen straat af gezet, opdat zonder gevaar voor de voorbij gangers gecontroleerd kon worden of nog meer stukken van zulke opstandige neigin gen hadden. Uit het voorgevallene blijkt wel. dat het vooral noodig is. dat oude gebouwen streng hi het oog gehouden worden. Op den post onderhoud mag niet te veel gekneoen worden anders komt men op den duur toch voor ver rassingen te staan. Het is ons bijvoorbeeld bekend, dat het dak van het Waaggebouw herstellingen noodig heeft. Hetzelfde kan ook gezegd worden van het dak van het Stadhuis. Als de gemeente gaat zoeken naar objec ten voor werkverruiming zou er aan onze oude gebouw-en zeker nog wel veel meer te vinden zijn. Wii twijfelen er niet aan of het allernoodzakelijkste is in dezen crisistijd toch gedaan, maar het is juist bij oude gebouwen gevaarlijk om jaren achtereen zich daartoe te bepalen. M.O. BOEKHOUDEN. INSCHRIJVING van leerlingen voor den nieuwen cursus ZATERDAG 24 AUGUSTUS van 810 uur, aan ons secretariaat PARKLAAN 79 - HAARLEM. Examenopleiding HUGAS, ELGERSMA en POTGIESER. CAüv. Ingez. Med.! De Bisschop van Haarlem. Aanhoudende verzwakking geeft reden tot ongerustheid. Dr. J. G. Hoge, geneesheer-directeur van de Maria-Stichting, waar zooals men weet Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem ver pleegd wordt, heeft het volgende communi qué uitgegeven: „Ofschoon de toestand in het algemeen ongewijzigd blijft, geeft de aanhoudende verzwakking wel reden tot ongerustheid. Met het oog op de algemeene verzwakking van Monseigneur kan geen bezoek worden toegelaten". De terreinen langs de Wester gracht. Worden bebouwd. Zooals wij reeds meldden, zullen op de ter reinen tusschen de Westergracht, de spoor baan en de cathedraal St. Bavo enkele stra ten worden doorgetrokken en andere wor den aangelegd, o.a. een langs de Zuidzijde van de Westergracht. Het rioolnet voor deze straten is -bijna gereed. Plet ophoogen van de terreinen werd onlangs door Openbare Werken aanbesteed. Dat werk is gegund aan de Haarlemsefee vlettenschippersvereeniging, welker leden reeds deze week met het aan voeren v-an zand zijn begonnen. Deze zand- sc.hippers zullen met dit karwei ruim 3 maan den werk hebben. Militairen verdwaalden. Op Duitsch grondgebied gearresteerd. Later na verhoor vrijgelaten. Tijdens oefeningen van een afdeeling militairen van het garnizoen Venlo, zijn Vrijdag een reserve 2e luitenant en een dienstplichtige sergenant aan de Duitsche grens verdwaald en op Duitsch grondgebied terecht gekomen. Zij zijn daar door douane ambtenaren aangehouden en naar het Duit sche grensstation Straelen geleid, waar zij ontwapend en vastgehouden werden. Dank zij de tusschenkomst van de Rijks politie uit Venlo werden de beide militairen, 's middags door een drietal uit Dusseldorf overgekomen grensambtenaren slechts aan een streng verhoor onderworpen en werden zij niet vastgehouden. Zij moesten een verkla ring teekenen, waarin de toedracht der zaak werd. vastgesteld, waarna zij hun wapens weer in ontvangst konden nemen, vrijgelaten en naar de Nederlandsche grens geleid wer den. Groote heidebrand in de omgeving van Bladel. 400 H.A. heide en vliegdennen verbrand. Vrijdagmiddag omstreeks half twee ont stond brand in de heide nabij Netersel onder de gemeente Bladel. Door de geweldige droogte breidde het vuur zich snel uit. Spoedig waren gemeentearbeiders van Bladel. Middelbeers en Lage Mierde, alsmede personeel van het landgoed „De Utrecht" aanwezig. Onder leiding van den burgemeester van Bladel. den houtvester van het landgoed ..De Utrecht" en den boschwachter van het Staatsboschbeheer werd begonnen met blus- schen. Door de geweldige hitte was het directe blusschingswerk niet lang vol te houden. Men moest met tegenbranden trach ten het vuur te stuiten. Men slaagde er in de omliggende bosschen en een groote hoe veelheid klaar gemaakt dennenhout te be houden. Bij het blusschingswerk werd groote hulp ondervonden van groepen verkenners uit Dieren en Ierseke. Een oppervlakte van ongeveer 400 H.A. heide met vliegdennen, brandde af. waarvan 250 H.A. onder Bladel en 150 H.A. onder Lage Mierde. Omstreeks half tien des avonds was de brand gebluscht. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld Men tast hi°romtrent echter nog in het duister. De waterstand in Kennemer- land. Vragen aan Ged. Staten. De heer N. Beuzemaker, lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland heeft de vol gende vragen aan Gedeputeerde Staten ge steld: Hebben Ged. Staten kennis genomen van het verhandelde in de vergadering van den kring Kennemerland onder leiding van den heer J. Heeremans, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: met het oog op de totaal mis lukte aardappeloogst in de duinstreek wordt een flinke actie gevoerd, teneinde vrijstelling te krijgen van ae te betalen heffing ad f 30 per PI.A. De mislukking wordt grootendeels geweten aan de uitdroging der gronden door onvoldoende watervoorziening van het water leidingbedrijf. Kunnen Ged. Staten mededeelen of het hier laatst vermelde juist is en, indien dit inder daad het geval blijkt te zijn, zijn zij dan bereid maatregelen te nemen, teneinde in dit euvel te voorzien? De ophooging van de spoorbaan. Niet het geheele werk in werkverschaffing. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij, in aansluiting op ons stuk van Vrijdag over de verdere verhooging van de spoorbaan HaarlemRotterdam men weet dat er groote kans is dat dit werk in de naaste toe komst met behulü van het Werkfonds tot stand zal kunnen komen er op, dat. 't te verwachten is datmiet dit g e h e e 1 e werk in werkverschaf fing zal worden uitgevoerd, maar een gedeelte Voor het overige zouden dan Werk- fondsloonen betaald worden, die zooals be kend is. hooger zijn dan die der Werkverschaf fing. Dit zou natuurlijk allemaal nader gere geld moeten worden, maar men zou zich bij voorbeeld kunnen indenken, dat voor het ver- feóogen van de spoorbaan werkverschaffings- loonen en voor den bouw der viaducten Werk- fondsloonen betaald worden. Koffie-admijriistrsteur leidde een dubbel leven. Bekentenissen van Inlanders. SOERABAJA, 24 Aug. (Aneta) Inzake de verdenking van doodslag, benevens medeplich tigheid aan moord tegen den administrateur van de koffieonderneming Soember Lompong boven Loemadjang, H. J. M„ kan nog het- vol gende worden medegedeeld. In begin Mei ver greep M. zich aan een inlandsche vrouw. De inlandsche slager, die vleesch rondbracht en hiervan getuige was, werd door M. neergesto ken. De slager had echter twee anderen i:i zijn gezelschap, welke personen thans belangrijke getuigen tegen M. zijn. M. erkende een dubbel leven te hebben ge leid en vlug met zijn revolver te zijn geweest. Mogelijk heeft hij daardoor per ongeluk een slachtoffer gemaakt. Hij ontkende echter op dracht gegeven te hebben de vrouw te ver moorden. De lieden, die het lijk van den slager over brachten, en de moordenaar van de vrouw hebben bekend. Alleen een Afghaansch man doer, vermoedelijk de voornaamste handlanger van M., ontkent. worden fraai afgewerkt door Breestraat 6 - Telef. 14365 Rolfilms ontwikkelen 20 cent Afdrukken 6x96 cent Orders 's morgens vóór tien uur opge geven worden denzelfden dag uitgevoerd. (Adv. Ingez. Med.) (Chineesche steden zullen een speciale belasting op analphabeten invoeren). Wat x^en nieuw weet uit te denken Op het ruim fiscaal terrein, Pleegt dan weliswaar steeds heffend, Maar ver heffend niet te zijn. Zoo heeft China nu de wereld Weder met iets nieuws verrast. Daar wordt volgens de berichten De analphabeet belast. Wie er schrijven kan noch lezen, Krijgt er nu een „kruisje" bij, Alfabet-vrij mag je wezen, Echter niet belastingvrij. De analphabeet zal leeren, Dat een goed belastingman. Hem perfect de les kan lezen En ook vaardigschrijven kan; Hij leert nu wat alphabeten Ailen leerden, lang gelee, Armoedje, Belasting, Crisis, Is fiscaal het a. b. c. Noodlottige aanvaring op de Waal. Moeder en dochter bij Vuren verdronken. GORINCHEM. 24 Aug. (A. N. P.) Gisteravond is op de Waal een ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het léven heeft gekost. De Belgische motorboot „Albula". die gela den was met Dieselmotorolie en die op weg was naar Duitschland. hield in de nabijheid van Vuren den verkeerden wal en had hiervoor de voorgeschreven signalen uitgehangen. Vlak bij Vuren ontmoette deze boot tegen kwart voor tien het zandschip „Nooit Ge dacht". waarvan Bruinis de schipper is, Deze was echt-er niet aan boord en het schip werd bestuurd door den knecht. Van de tankboot af werd drie maal geseind, doch de zandschipper week niet uit. Mede door het slechte zicht was een aanvaring on vermijdelijk. hoewel de stuurman van de tank boot alle mogelijke moeite^ deed om deze te voorkomen. Het zandscheepje zonk onmiddellijk en de vijf opvarenden geraakten te water. De tankschipper wierp eeii boei uit, waar aan de vrouw van den schipper, liaar ze venjarig dochtertje en haar zestienjarige zoon zich vastklampten. Door de sterke zuiging van het zinkende schip moesten de vrouw en het meisje loslaten. Zij ver dwenen in de diepte en verdronken. De knecht en een vriend van hem, die voor zijn plezier was meegevaren, grepen een stuk hout en wisten zich drijvende te houden. Na eenigen tijd konden zij door visschers uit Brakel op het droge worden gebracht, evenals de zoon van den zandschipper. De rivierbrigades uit Gorinchem de rijks- veldwacht uit Vuren en ambtenaren van den rijkswaterstaat waren weldra ter plaatse. Daar waar het schip gezonken was werden bakens uitgezet. Onmiddellijk werd begonnen met het dreggen naar de lijken. Tot op he den had dit geen resultaat. De geredden zijn in een café te Vuren ondergebracht. Vrouw te Gemert slaapt reeds twintig dagen! HELMOND, 24 Aug. (A. N. P.) In de gemeen te Gemert doet zich een geval van slaapziekte voor bij de 45-jarige vrouw A. RoversVer schuren in de Pandelaan. De vrouw slaapt al ongeveer 20 dagen. Afschoon zij door den ge neesheer langs natuurlijken weg wordt ge voed, is zij dusdanig verzwakt, dat men voor haar leven vreest. Te Boedapest is met groote luister de Stephansdag gevierd. De Heilige Stephan was de vorst, die het Hongaarsche volk het Christendom bracht. Aan den tradilioneeien optocht nam ook rijksbestuurder worthy deel (in admiraals- costuum op den voorgrond). Nog geen algemeene mobilisatie in Abessynië pag. 4 Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de neutraliteitswet met een aanvulling aangenomen. pag. 4 De Britsche regeering zou geen démarche te Rome doen. pag. 4 De Eerste Kamer over steun aan de scheep vaart. pag. 4 De regecring heeft een voorontwerp voor een wet inzake vrouwenarbeid aanhangig ge maakt. pag. 4 De balans van één dag rondvlucht. pag. 3 Prinses Juliana is uit St. Fillans in Schotland vertrokken. pag. 3 De V. A. R. A. zal niet op 31 Augustus uit zenden. pag. 3 Op zoek naar hooge wetenschap en jacht op gezonken schatten. pag. 6 Het onderhoud van gemeente-eigendommen. pag. 1 In Haarlemmermeer heeft weer een brand gewoed. pag. 1 Militairen zijn bij oefeningen in Limburg ver dwaald en op Duitsch gebied gekomen. pag. 1 Bioscopen. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Emile Sclireiber: ,,IIet gele gevaar.'' pag. 5 Financieele kroniek: Het dure geld. pag. 9 Dr. W. G. N. van der Sleen: Viscli en visschen op Java. pag. 5 L. S.: Onze bollen binnenshuis. pag. 5 Piet van der Hem: De macht van het kleine. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mgr, II. T. J. van Vlij men. pag. 3 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 6 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 Natuurrampen teisteren Noord-Japan. Verscheidene dooden; enorme schade aangericht. TOKIO, 24 Aug. In Owani aan de grens van de Noord-Japansche prefecturen Ano- mori en Akita hebben vreeselijke overstroo mingen en aardverschuivingen plaats gehad, tengevolge waarvan 52 personen zijn omge komen en 75 gewond. 120C0 huizen en 80 mil- lioen vierkante meter rijstvelden en appel boomgaarden staan onder water. De schade wordt op tien millioen yen geschat. Engeland versterkt den Soedan. Bommenwerpers op weg. ATHENE. 24 Aug. Het Britsche gezantschap heeft de Grieksche regeering verzocht- aan een eskader Britsche bommenwerpers, dat voor den Soedan bestemd is. vergunning te verleenen om in Griekenland te landen en brandstof in te nemen. Muiterij op Fransch schip onderdrukt. Spaansche douanebeambten braken het verzet. BILBAO, 24 Aug. Op het Fransche stoom schip „Toust" is cle bemanning aan het mui ten geslagen. De officieren van het schip moesten hulp inroepen van de autoriteiten van Bilbao. Een afdeeling Spaansche douane beambten dwong de muiters na het lossen van eenige waarschuwingsschoten het ver zet op te geven. Er werden verschillende ar restaties verricht. Duikbooten vernielen visschersnetten. Sovjet-onderzeeër! in Zweedsehe wateren? STOCKHOLM. 24 Aug. ..Tidningernas Te- legrambyra" meldt, dat ten ZuHen van >-et eiland Oeland de netten der visschers zijn vernield door onderzeeërs vermoedelijk van Sovjet-nationaliteit. Er zijn vier Russische torpedojagers waargenomen. Vliegtuigen en eer. sleepboot zijn uitgezonden om vast ie stellen of deze duikbooten zich in de Zweed sehe wateren bevonden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1