De balans van één dag rondvlucht. GEEN TOL OP DE BRUG rATERDA'G 24 AUGUSTUS 1933 HAARDE M'S DAGBLAD 3 Buitengewoon vlot en prettig verloop, Hartelijke ontvangst te Enschede en Eelde. De eerste dag van de Nederland- sche Rondvlucht-1935, welke dank zij de tot blijdschap stemmende groote deelname van buitenlandsche sport vliegers, een sterk internationaal ka rakter droeg, is voor het luchttoeris- me van groote propagandistische be- teekenis geweest, waarvan ongetwij- feld in de toekomst een vruchtdra gende invloed zal uitgaan. Goed voorbeeld doet goed volgen! De Rondvlucht-1936 zal de waarheid van dit spreekwoord voorzeker aantoonen! De ernst en de toewijding, waarmede deze modernste aller sporten beoefend dient te worden, kweekt onder haar dienaren een ge voel van saamhoorigheid en zoo voelden zich Vrijdag Neerland's bekendste sportvliegers en instructeurs van de Natioriale Luchtvaart School, de vertegenwoordigers van onze mili taire luchtvaart, zoowel van leger als ma rine. en de bemanningen en passagiers van de K.L.M. in de luchtomnibussen Jan van Gent en Duif, tot hen behoorden o.m. ge wezen generaal C. J. Snijders en kolonel V. F. M. IJssel de Schepper, één groote familie met de sportvliegers uit België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Oostenrijk, Polen en zelfs Amerika, sportieve, vlotte bui tenlanders, die, naar enkelen ons toever trouwden, Nederland Vrijdag klein van op pervlakte, maar groot van durf- en initiatief hebben bevonden. Een hoogtepunt op dezen dag was. behalve uiteraard de vlucht zelve, die de schoonheid van ons land, in bonte afwisseling van pano rama's, voor een, die haar vermocht te ge nieten, ontsloot, was de ontvangst van de deelnemers op het prachtig geoutilleerde vliegveld Twente door de Twentsche Aero Club, wier voorzitter, de heer H. J. P. van Heek tijdens de in den feestelijk versierden hangar aangerichte koffietafel, na zijn woord van welkom tot de gasten, gelegenheid vond zijn tafelbuurman, den gewezen gene raal C. J. Snijders, hulde te brengen voor de stuwende kracht, die van hem uitgaat voor de bevordering van onze luchtvaart. De burgemeester van Oldenzaal, de heer G. H. P. H. Bloemen, fungeerend als waar nemend voorzitter van het Luchtvaart Co mité Twente, wekte de aanwezigen op tot een langer verblijf in Twente's schoone na tuur op een later tijdstip. Het optreden van Markelosche volksdan sers oogstte, vooral onder de buitenlanders grooten bijval; voor de meer dan tien dui zend bezoekers, die van heinde en verre ge komen waren om een gedeelte van dit avia- tisch gebeuren mee te maken, was het ko men en gaan der deelnemende vliegtuigen een interessant schouwspel, terwijl de vlotte landing van het auito-giro-vliegtuig van den lieer Mees uit Rotterdam, een attractie op zichzelf beteekende, zooals ook de stoute stuntvluchten door Duitsche vlieger-acro baten. De Jan van Gent was ter beschikking voor bezichtiging, de Duif voor een lange serie rondvluchten. Ook de vlucht naar het luchtvaartterrein „Noord-Nederland" bij Eelde, ten Zuiden van Groningen voor de Jan van Gent een half uur geschiedde zonder incidenten. Een dichte menigte wachtte daar op het terras van de Aero Club, voor het eerst in ge bruik genomen, alsmede bij het nieuwe sta tionsgebouw en de groote hangar, de komst der vele vliegtuigen af en weldra stonden de Nederlandsche en buitenlandsche toestellen broederlijk naast elkaar op het veld. Persfotografen maakten zich in een oog wenk meester van gezagvoerder Viruly, de stewardess, mej. Bongertman en de oudste luchtpassagiere van dezen dag. de 83-jarige mej. Nieuwenhuis, die met hun drieën op de gevoelige plaat werden vastgelegd. Ook de Noord-Nederlandsche Aero Club met haar voorzitter, den heer J. van Calcar, bleek er den slag van te hebben, het den gasten naar den zin te maken. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich voorts de burgemeester van Groningen. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. Assen's burgemeester, de heer mr. J. Bothenius Loh- man. wethouders en Gedeputeerden. Opmerkelijk is overigens de stijgende lijn. welke in de voortreffelijke organisatie van deze Rondvluchten, waartoe voor enkele ja ren de heer A. Plesman het initiatief heeft genomen, waarna de Commissie voor Lucht- toerisme van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart met medewer king van andere organisaties de zaak verder ter hand nam, valt waar te nemen. Het landen en starten der vliegtuigen ge schiedde onder leiding der bekwame startof ficieren in volmaakte orde. Initiatiefnemers en leiders bleken ten volle voor hun taak berekend en zoo eindigde deze eerste dag der Rondvlucht-1935 op een wijze, welke zelfs den meest verstokten pessimist ten volle heeft moeten bevredigen. Na zich in de respectievelijke hotels te Gro ningen verfrischt te hebben, brachten auto bussen de deelnemers naar Paterswolde, waar in het Familie Hotel een maaltijd werd aan gerecht. Op den tijd, die er nog restte voor de Za terdag zich aandiende, had de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer te Eelde, Paterswolde en Omstreken, beslag gelegd, teneinde haar gasten een gondelvaart en vuurwerk aan te bieden, terwijl tevens van de gelegenheid tot dansen een druk gebruik werd gemaakt. Heden gaat de vlucht over de Waddeneilan den, met een langdurig oponthoud op het vliegveld De Kooy, terug naar Waalhaven. NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG Vrijdag heeft het militaire vliegtuig D 114 uit Soesterberg op een terrein te Oirschot een noodlanding gemaakt. Het toestel werd bestuurd door den 2den luitenant-vlieger Gautier, terwijl zich voorts de leerling-vlieger, korporaal Sambeek aan boord bevond. Het toestel, waarvan de motor weigerde, landde vlot op een ontginningsweide, doch doordat de rem weigerde, reed het door een dubbele prikkeldraadversperring. Hierbij werden de vleugels licht beschadigd. De inzittenden bekwamen geen letsel. Het vliegtuig maakte deel uit van een groep van 14 vliegtuigen, die op weg was van Eind hoven naar Giïze-Rijen. De D 114 zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden overgebracht. Het bezoek van de Koninklijke familie aan Engeland. De „Daily Telegraph" meldt, dat Prinses Juliana St.Fiilans (Perthshire) waar zij veertien dagen van haar vacantie heeft door gebracht, heeft verlaten. Zij heeft zich naar Dumfriesshire begeven, waar zij een paar dagen zal doorbrengen op Drumlanrig Castle bij den Hertog en de Her togin van Buccleuch. De Koningin vertoeft nog steeds te St. Fil- lans. Boerderijen brandden. Te Enter. Vrijdagmiddag te 2 uur is de boerderij van den landbouwer Essink aan den Goorschen weg te Enter afgebrand. Eenige loodsen en hooimijten wsrden een prooi der vlammen Twee varkens kwamen in de vlammen om. De heer Ensink, die medehielp de varkens te redden, bekwam brandwonden en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse doch kon weinig uitrichten. De burgemeester der ge meente was bij den brand aanwezig. Te Spijkenisse. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de kapitale boerderij, eigendom van de er ven I. Oosthoek en bewoond door P. van Noord te Spijkenisse. De geheele boerderij is een prooi der vlammen geworden. Ook het woon huis en groote hoeveelheden graan en hooi werden door het vuur vernield. De motorspuit uit Spijkenisse reed onmiddellijk uit, doch kon, daar het water te modderig was, niets uitrichten. De inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. Te Smilde. Vrijdag is brand uitgebroken in een partij stroo van 50.000 K.G. op een terrein naast het boerderijtje van den landbouwer T. Koops aan de Evert Hendrïkswijk te Smilde. De vlammen grepen snel om zich heen. Na eenige oogen- blikken had het vuur ook de woning aangetast welke spoedig een prooi der vlammen werd. Ofschoon de brandweer spoedig aanwezig was, kon tegen het vuur niets worden uitgericht. 50.000 K.G. stroo en de opbrengst van 3,5 H.A. aan tarwe, welke op het terrein lag opgeslagen, ging verloren. De landbouwer Koops geraakte door het gebeurde in overspannen toestand. De landbouwer H. Snippe kreeg bij een poging het vuur te blusschen brandwonden aan het gelaat. Alles was verzekerd. DAUDEy KL.HOUTSTR SeTEL.11109 (Adv. Ingez. Med.) Weer colportagerelletjes in de hoofdstad. De Amsterdamsche politie heeft Vrijdag avond weer met gebruik van de wapenen een einde moeten maken aan relletjes, die ont stonden als gevolg van het colporteeren met politieke blaadjes. In de Indische buurt, voornamelijk in de Javastraat en Soembawastraat, waren col porteurs bezig reclamekranten in de brieven bussen te doen. Langzamerhand kwam daar tegen verzet en toen een menigte van onge veer 200 man bij elkaar was, zijn zij de col porteurs te lijf gegaan. Met behulp van den gummistok werd daarop de menigte eenige malen verspreid, waarna de rust terugkeerde. Iets dergelijks had ook plaats in de Marnix- straat bij het Marnixplantsoen. Vóór de po litie daar ter plaatse was werden eenige col porteurs mishandeld. Een van hen werd daar bij aan het gelaat gewond. Vermoedelijk heeft hij van een van zijn tegenstanders een steek met een mes gekregen. De man is naar het po litiebureau aan de Raampoort meegenomen en verbonden. Onder geleide is hij vervolgens naar huis gebracht. Weer een roofoverval te Oss opgehelderd. Alle misdaden komen tot klaarheid. Vrijdagmiddag werd uit het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch naar de maré chausseekazerne te Oss overgebracht de reeds eenigen tijd gearresteerde Frans de Reuver, die evenals Toon de Soep. Jan den Brok en Wim Bloemers gearresteerd was. verdacht van medeplichtigheid aan den in November 1939 gepleegden roofoverval op den heer Kuipers in de Ossche heide, waarbij een bedrag van ruim f 1000 was buitgemaakt. De drie laatstgenoemden hadden reeds een volledige bekentenis afgelegd. De Reuver, die tot Vrijdag hardnekkig was blijven ontkennen moest thans voor het tegen hem aangevoerde bewijsmateriaal zwichten, en legde ten slotte een volledige bekentenis af. zoodat hiermede wederom een roofoverval tot volledige ophel dering is gebracht. Kapokfabriek heeft aan trekkingskracht voor het vuur. In één maand driemaal brand. In den laten middag is Vrijdag brand uit gebroken in de Kapokfabriek van de N.V. De Vreeze's Industrie en Handelsonderneming in de Burghardt van de Berchstraat te Nij megen. De brand ontstond in de wolafdeeling, waar drie wolmachines werkten, vermoedelijk door vonken van den motor is de brand ont staan. welke weldra hevig woedde in den voorraad wol, katoen en kapok. Van de wolafdeeling sloegen de vlammen over naar de opslagplaats, welke ook weldra in lichter laaie stond. Vandaar drong het vuur door in de matrassenafdeeling, waar een voorraad matrassen een prooi der vlam men werd. De brandweer, welke onmiddellijk ter plaatse was, bestreed het vuur met zes stra len op de waterleiding en slaagde er in het overige gedeelte van de fabriek voor den brand te vrijwaren en kon ook bereiken dat de matrassenafdeeling slechts gedeeltelijk door het vuur vernield werd. De vioer brand de op sommige plaatsen door. De benedenverdieping, waar de kantoren en magazijnen zijn, kreeg zware waterscha de. Men mag van geluk spreken, dat de vei ligheidsdeur tusschen de opslagplaats en de matrassenafdeeling direct werkte. De schade loopt in de duizenden, maar kon nog niet precies worden vastgesteld. Het bedrijf is door den brand vrijwel lam gelegd. De directie was verzekerd tegen be- drijfs- en brandschade. Omstreeks zeven uur kon de brandweer inrukken. Een maand geleden hebben in dezelfde fa briek twee lichtere branden gewoed. ROEKELOOSHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. In het Maas- en Waalkanaal onder de ge meente Malden is verdronken de 32-jarige J. J. uit Groesbeek. De man had zich, niet tegenstaande het feit, dat hij niet zwemmen kon, te water begeven met het gevolg, dat hij onmiddellijk in de diepte verdween. De man was gehuwd en vader van eenige kin deren 1000 K.G. KININE AAN CHINA AANGEBODEN BATAVIA. 23 Aug. (Aneta) In een tafelrede voering bij het diner dat plaats had na de in stallatie van de Commissie voor uitbreiding voor handelsbetrekking met China, deelde Mr. Hart aan den Chineeschen Consul-Generaal mede. dat het Kinabureau 1000 kilogram ki nine gratis beschikbaar stolt ten behoeve van de bevolking van het overstroomd gebied in China. door P. VAN DER HEM AUTOMOBILIST: „Wat nou!"... MINISTER OUD: „Ja, ja, mijnheer, geen tollen. U kunt nu over de brug komen, ook al komt u niet over de brug. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 24 Augustus: Uit Batavia Dezer dagen is ontvangen het tweede gedeelte van het nieuwe werk „Kraka- tau", door R. D. M. Verbeek, mijn ingenieur, met- een bij dat werk behoo- rend album, bevattende 25 teekeningen in kleuren van de verwoeste gedeelten, benevens eenige kaarten. Dit gedeelte van dit hoogstbelangrijke werk bevat hoofdzakelijk de beschrijving der bij en na de eruptie waargenomen verschijn selen; ook heeft de heer V. er een be schrijving van het andere gedeelte van Krakatau aan toegevoegd. Het werk wordt ook in het Fransch uitgegeven. Door onze lens gesnapt. MGR. II. T. J. VAN VLIJMEN. Mgr. H. T. J. van Vlijmen bisschop van Haarlem van het Kerkgenootschap der Oud- Bisschoppelijke Clerezy, was na zijn wijding in 1894 gedurende 22 jaar werkzaam in de groote visschersgemeente te Egmond aan Zee, waar hij zich, behalve door zijn arbeid op godsdienstig en kerkelijk terrein, ook ver dienstelijk maakte door zijn werken op maat schappelijk terrein. In 1916 werd hij benoemd tot Bisschop van Haarlem. Hij vestigde zich hier en nam ge durende de eerste jaren bij zijn bisschops ambt ook het pastox-aat der Haarlemsche ge meente waar. In het openbare leven treedt hij niet naar voren, hij wijdt zich geheel aan het besturen van zijn bisdom en de Oud-Katholieke Kerk in 't algemeen en neemt vooral ook een be langrijk aandeel in de werkzaamheden op het gebied der onderlinge samenwerkings- en toe naderingspogingen der onderscheiden Chris telijke kerken. Mgr. van Vlijmen vertoeft dan ook veel buitenslands voor het verrichten van representatief werk en ter deelneming aan conferenties en congressen. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als geestelijke. 26 November 1934 werd hij hartelijk gehuldigd. V. A. R. A. zendt niet uit op 31 Augustus. Zendtijd wordt verdeeld. Tusschen A. V. R. O. en N. C. R. V. Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de V. A. R. A. mededeeling gedaan van een wijziging in het zend tij dbesluit. Een omroepvereeniging, die niet wil mede werken aan een programma, dat op 31 Aug., den verjaardag van H.M. de Koningin, zou worden samengesteld en die den haar aan vankelijk toebedachten zendtijd aan een an dere vereeniging afstaat, kan geen aanspraak maken op vergoeding van dezen zendtijd op een anderen dag. Deze bepaling is thans op de V.A.R.A, toepasselijk verklaard, met het gevolg, dat thans de zendtijd op 31 Augustus is verdeeld tusschen A.V.R.O. (12 tot 4 uur en 8 tot 12 uur) en N.C.R.V. (8 tot 12 uur en 4 tot 8 uur). Naar men weet heeft minister De Wilde destijds reeds in de Tweede Kamer aangekon digd dat, indien omroepvereenigingen niet zouden medewerken aan nationale program ma's, en den haar ter beschikking gestelden tijd zouden afstaan aan een andere omroep vereeniging, zij voor dit uitvallen van zendtijd geen vergoeding op een anderen dag zouden krijgen. Deze aankondiging in algemeenen zin heeft thans een concrete toepassing gekre gen. „Het Volk" meldt nog, dat bij de wijziging van het zendtijdbesluit tevens bepaald is, dat de minister voor de samenstelling van een programma, dat op 31 Augustus zal worden uitgezonden, aanwijzingen kan geven. Het blad merkt op. dat hier voor de eerste maal de mogelijkheid van directe programbeïnvloe ding wordt geopend.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5