TADSNIEU' Radio-Procramma DONDERDAG 29 AUGUSTUS 193? HAAREEM'S DAGBEAD '6 Het aantal vergunningen te Haarlem. Hoe B. en W. voorstellen die te blijven beperken. r Van 1915 af geldt in de gemeente Haarlem Voor het toegelaten aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein een verlaagd maximum en wel volgens het z.g. Amsterdamsehe stelsel, waardoor het maximum automatisch daalde telkens wan neer een vergunning kwam te vervallen, be houdens in het geval, dat door toepassing van art. 15 (oud) der drankwet een vergun ning werd aangevraagd door de weduwe van een vergunninghouder. De rechten van de weduwe van een vergunninghouder zijn in de drankwet 1931 op andere wijze gewaarborgd, zoodat de bestaande regeling van het maxi mum niet meer juist is en wijziging behoeft. Een besluit te dezer zake kan onder de werking van de drankwet 1931 voor het eerst in 1935 worden genomen en vervolgens, om d.e .vijf jaren. Zonder nadere regeling bedraagt het maxi mum-aantal vergunningen in deze gemeente één op elke 500 inwoners, derhalve pl.m. 260. Tengevolge van de bestaande regeling van het maximum is het aantal werkelijk bestaan de vergunningen thans gedaald tot 151. Bij het bepalen van het voorstel dat door den raad aan de Kroon moet worden gedaan, moet zoo schrijven B. en W. aan den raad tweeërlei worden overwogen: ten eerste, dat recht wordt gedaan aan de bedoeling van de drankwet, beoogende o.a. een geleidelijke vermindering van het aantal gelegenheden waar sterke drank in het klein wordt ver kocht, daar, waar zulks mogelijk is en tot ver minderd alcoholgebruik in het algemeen zal leiden, en ten tweede, dat bij de bepaling van het aantal vergunningen voldaan wordt aan een redelijke behoefte. Wat het eerste betreft, mag aangenomen worden, dat de geleidelijke vermindering, welke tot heden het gevolg van het Kon. be sluit van 1915 is geweest, gunstig heeft ge werkt en dat eenige verdere vermindering mogelijk is. Daarbij is echter naar het oordeel van B. en W. het huidig systeem van een automatische daling van het maximum, tel kens wanneer een vergunning vervalt, niet te handhaven. Het aantal inwoners immers vermeerdert jaarlijks met 2 a 3000, waardoor het aantal vergunningen, ware er geen beperkende be paling, jaarlijks met pl.m. 5 zou stijgen. In dien tegenover deze vermeerdering van het aantal inwoners het toegelaten aantal ver gunningen automatisch zou verminderen, zou binnen afzienbaren tijd de verhouding tus- schen het aantal inwoners en het aantal vergunningen zoodanig zijn, dat van het vol doen aan een redelijke behoefte niet meer kan worden gesproken- Dat die behoefte inderdaad bestaat, kan bezwaarlijk ontkend worden zoo vervolgen B. en W. Haarlem toch is, afgezien van de huidige omstandigheden, die hierop een on- gunstigen invloed hebben, voor een aanmer kelijk deel aangewezen op interlocaal en in ternationaal verkeer en het ontbreken van een voldoend aantal inrichtingen met ver gunning van verschillende standing zou het materieel voordeel van dat verkeer sterk doen verminderen, te meer, daar men zich zoo gemakkelijk, op elk moment en goedkoop naar andere gemeenten kan verplaatsen. Maar ook de behoefte van de ingezetenen zelf mag niet worden uitgeschakeld. Bij de behandeling der drankwet in de Tweede Ka mer is er van de zijde der regeering op ge wezen, dat er altijd een zekere behoefte is, waarop de wet geen invloed heeft en die, op welke wijze dan ook. bevrediging zoekt en vindt. Aan die behoefte wordt dan voldaan op onwettige wijze. Het behoeft geen betoog, dat aan clandestienen verkoop veel grootere gevaren verbonden zijn, dan aan verkoop in gelegenheden, die voortdurend onder toezicht staan en wier exploitanten van overtreding van de voorschriften bovendien nog worden weerhouden door de vrees de vergunning te verliezen. Op dezen grond ook heeft de Kroon reeds verschillende malen geweigerd een voor stel, dat een te sterke beperking van het aan tal vergunningen beoogde, te aanvaarden. Ten einde derhalve, vergeleken bij den be- staanden toestand, tot een vermindering van het aantal vergunningen te geraken en tege lijkertijd te voorkomen, dat een te ongunsti ge verhouding zal ontstaan tusschen het aan tal inwoners en het aantal vergunningen, komt het B. en W. gewenscht voor, het maxi mum aantal vergunningen afhankelijk te stel len van de grootte der bevolking, het systeem dat in art. 5 der drankwet 1931 is neergelegd, en het aantal inwoners voor elke voor het maximum meetellende vergunning, in ge noemd artikel gesteld op 500, te verhoogen tot 1000. Hierdoor wordt in de naaste toekomst- een inderdaad sterke beperking van het aantal vergunningen verkregen. Het maximum-aantal, thans bedragende 151, wordt daardoor 129 a 130. Het gevolg daarvan zal zijn, dat voorloopig het werke lijk aantal zal dalen, door het vervallen van vergunningen en het maximum zal stijgen in verhouding van het aantal inwoners. Eerst wanneer de verhouding tusschen het werkelijk aantal vergunningen en het aantal inwoners 1 1000 is, zullen bij verdere stijging van de bevolking vergunningen kunnen worden ver leend. Bezien uit het oogpunt van beperking van het aantal vergunningen zal bij zoodanige regeling de toestand immer gunstiger zijn, dan deze in Haarlem ooit geweest is. Daar bij dit systeem, althans voorloopig, het maximum is overschreden, zal eveneens toepassing kunnen vinden het bepaalde bij art. 8, 2e lid der drankwet 1931, het verlee- nen van een vergunning tegen inlevering van twee verklaringen van afstand van bestaande vergunningen, waardoor een sterkere daling van het werkelijke aantal vergunningen kan worden bevorderd. Ook voor het aantal verloven A kan op voorstel van den Raad een maximum worden vastgesteld. Dit kan echter niet lager zijn, dan het aantal op 1 Mei 1931 bestaande ver loven, voor Haarlem bedragende 163. Het aantal thans bestaande verloven A bedraagt 73. Tengevolge van de heffing van een ver- lofsrecht is het aantal zeer sterk gedaald. Bij de ruimte, die er nog bestaat tusschen het werkelijk aantal verloven A en het aantal waarop het zou kunnen worden vastgesteld en de verwachting, dat het aantal verloven niet of slechts zeer weinig zal stijgen, is er naar de meening van B. en W. geen aanlei ding om op dit punt maatregelen te nemen. De warenhuizen en groot winkelbedrijven. B. en W. stellen voor daartegen geen maat regelen van gemeentewege te nemen. 30 Juli 1935 is bij den Haarlemschen ge meenteraad een adres ingekomen van het „Comité van gemeenschapsbelangen" waarin bij den Raad wordt aangedrongen op maat regelen tegen de warenhuizen en grootwinkel bedrijven, welke op schier elk gebied en in elke branche artikelen te koop aanbieden en daardoor volgens adressanten niet alleen de gewone winkelzaken te gronde richten, maar daarmede in 't bijzonder bij den verkoop van vleeschwaren, tevens in strijd handelen met de Warenwet resp. Vleeschkeuringswet. B. en W. schrijven daarover aan den raad: „Het principieel bezwaar van adressanten tegen de warenhuizen in het algemeen kan o.i. alleen door zeer ingrijpende beperking van de bedrijfsvrijheid worden ondervangen. Der gelijke maatregelen echter liggen even tueel, naar het ons wil voorkomen, meer op den weg van den rijksgever dan van gemeen tebesturen, en zeker niet van het bestuur eener gemeente, waar zulke warenhuizen reeds vele jaren bestaan. „Adressanten vergissen zich overigens, wan neer zij meenen, dat het verkoopen van vleeschwaren naast allerlei andere artikelen niet is toegestaan. Noch in het Vleeschwaren- besluit krachtens de Warenwet noch in de bij algemeenen maatregel van bestuur krachtens de Vleeschkeuringswet vastgestelde eischen voor vleeschwinkels komen bepalingen #voor, die zulks verbieden. In het oog dient n.l. te worden gehouden, dat de wet onderscheid maakt tusschen „vleesch" en „vleeschwaren", Alleen bij den verkoop van vleesch bestaan beperkende bepalingen omtrent de aanwezig heid in den winkel van andere artikelen, die bederf kunnen veroorzaken. Zoolang de wa renhuizen zich bepalen tot den verkoop van bereid vleesch, dragen die inrichtingen niet het karakter van vleeschwinkels en zijn zij dus niet aan die beperkende voorschriften onderworpen". Met het oog op een en ander geven B. en W. den Raad in overweging niet op het ver zoek van adressanten in te gaan. MOTORDIENST. De dienstplichtige sergeanten titulair W. Kramer en K. L. Pfeiffer zijn benoemd en aangesteld tot Vaandrig bij de Schoolcom- pagnie van den Motordienst. Met ingang van 1 October 1935 zijn over geplaatst bij de Schoolcompagnie van den Motordienst de kapitein J. A. Claessen van de Staf der Infanterie, werkzaam bij de Generalen Staf en den kapitein T. C. van Dierendonck adj. bij het 4e Regiment In fanterie te Leiden. COÖPERATIE „DE EENDRACHT". De officieele opening der verbouwde en ge heel gemoderniseerde bakkerij der Coöpera tieve Verbruiksvereeniging „De Eendracht" (U A.) zal plaats hebben op Zaterdag 7 Sep tember a.s,. des namiddags te 3 uur. DE HEER HENSKES ZATERDAG a.s. 80 JAAR. De heer D. A. W. Henskes, wonende Brede- rodestraat 16 alhier, van 1907 tot '1924 deur waarder hier ter stede en gedurende ruim veertig jaren afslager der publieke verkopin gen, zal «Zterdag 31 Augustus a.s. zijn 80en verjaardag vieren. WETHOUDER MR. J. GERRITSZ. Nader vernemen wij dat als de toestand van Mr. J. Gerritsz blijft zooals die thans is, het zijn voornemen is Dinsdagmiddag de vergadering van den Haarlemschen gemeen teraad bij te wonen. WRIGLEYs KAUWGOM VERFRISCHT DE MOND NA HET ROOKEN (Adv. Ingez. Med.) De Rijksweg Oegstgeest Hillegom. Parkeerverbod bij vluchtheuvels. Van den betrokken dienst ontving de K. N. A. C. bericht, dat over het uitvaardigen van parkeerverboden nabij alle vluchtheuvels in den Rijksweg (OegstgeestSassenheimLis- seHillegom) reeds onderhandelingen met de betrokken gemeente-besturen gaande zijn. GEBRUIK GEMEENTELIJKE SPORT TERREINEN In verband met het gebruik der gemeente lijke sportterreinen ten behoeve van het honkbal-, het handbal- en het kaatsspel, komt het B. en W. gewenscht voor deze sport beoefening met name op te nemen in het te dezer zake geldend tarief, met vaststelling van de prijzen daarvoor onderscheidenlijk op f 60.f 40.— en f 20.per seizoen. Een daar toe strekkend ontwerp-besluit bieden B. en W. den Raad ter bekrachtiging aan. ENGELSCH MUZIEKKORPS VAN HET LEGER DES HEILS TE HAARLEM. Op haar tournée door Nederland bezoekt de Grimsby Salvation Army Citadel Band onze stad op Zaterdag 31 Augustus a.s. (Ko ninginnedag). Van 3 tot 5 uur wordt een openluchtcon cert gegeven in de Gemeentelijke muziek tent op de Groote Markt (in tegenstelling- met de oorspronkelijke opgave dat dit open luchtconcert in den Hout zou plaats heb ben). Te 7 uur n.m. een marsch met muziek van de Legerzaal. Schachgelstraat, naar de Bakenesserkerk (Vrouwesteeg), waar te 8 uur nan. een uitvoering wordt gegeven van gewijde muziek. JUBILEUM JVIEJ. H. KOKKELKOREN. Zaterdag 31 Augustusa.s. zal het 25 jaar geleden'zijn dat mej. M. Kokkelkoren in dienst trad bij de Fijnwasscherij O. J. Keyser, op het Lo- rentzplein alhier. Sedert ongeveer 15 jaar is zij nu reeds werkzaam als hoofd juffrouw. Zij is een door de directie zeer gewaardeerde werk kracht en het zal haar dan ook zeker op haar feestdag niet aan belang stelling ontbreken. Voor Haarlem's Kantonrechter. TWEE REMMENDE MOTORRIJDERS Op Zondagavond is het gewoonlijk tamelijk druk op het kruispunt Barteljoris- en Zijl straat; er mogen dan niet zooveel rijtuigen zijn, meestal zijn er nog al wandelaars en fietsrijders. Op dat punt staat overdag een verkeersagent; bij avond wordt dit blijkbaar niet noodig geacht, maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat ieder daar maar met dolle vaart mag doorrijden, Sommige motorrijders, welke lieden over het algemeen niet aan traagheid lijden, denken te veel, dat de weg voor hen alleen is en zoo waren er ook twee, die op Zondagavond 21 Juli op bovengenoemd kruispunt kwamen aangerend, alsof Kruis straat en Barteljorisstraat een paar buiten wegen waren. De achterste trachtte de voorste te worden, maar de voorste wist dit te blijven, zoodat het rijden van die beide jonge heeren want dat waren het iets van een wedstrijd had. Een echtpaar, dat het bedrijf zag, werd door schrik bevangen en de juffrouw zei, dat het haar zou verbazen, als dat goed. afliep. Het liep dan ook niet goed af, althans wat den achtersten mo torrijder betreft, want deze reed een juffrouw die per fiets het kruispunt zou oversteken, on derste boven. Zij kwam er gelukkig nog tame lijk goed af, maar de beide motorrijders, du: ook de voorste, die geen ongeluk had veroor zaakt, moesten zich voor onbesuisd rijden verantwoorden. Het scheen, dat de zaak in kruiken en kannen was, want er waren ge tuigen het bovenbedoelde echtpaar en de aangereden juffrouw, die dachten, dat er met te groote snelheid was gereden, ongeveer K.M. We dachten dan ook al een eisch van zooveel gulden of dagen hechtenis te hooren, toen zich een incident voordeed. De juffrouw, die bij den voorsten motorrijder op de duo had gezeten, had aan de politie verklaard, dat zij na de aanrijding aan haar verloofde, die den motor bestuurde, had gezegd: „Rijd niet zoo hard, ik geloof, dat de motorrijder, die achter ons zit een aanrijding heeft gehad". Nu voor den kantonrechter zei ze op de vraag of er hard was gereden: „Neen, heelemaal niet." Dat klopte niet met elkaar en de ambtenaar van het openbaar ministerie vroeg aan de juf frouw of zij niet aan de politie verklaard had: zooals in het procesverbaal stond. „Neen," zei de juffrouw, maar toen bracht de ambtenaar haar onder het oog, dat zij wel eens voor meineed vervolgd kon worden en toen zei de juffrouw, dat ze 't niet meer wist en daarop, dat het wel mogelijk was, dat zij het verklaard had. Dit minder standvastige was voor den amb tenaar aanleiding om de zaak te schorsen, de juffrouw te verbieden de zaal te verlaten en den agent te ontbieden, die de verklaring van de juffrouw destijds had opgenomen. Deze agent verscheen na eenigen tijd en verklaarde precies zooals in zijn proces verbaal stond. Toen vroeg de kantonrechter: Wat heeft u erop te zeggen? De juffrouw sloeg de oogen neer en zweeg en gaf daarmee te kennen, dat de agent gelijk had. De ambtenaar van het openbaar ministerie was van meening, dat de juffrouw een droe vige figuur had geslagen en hij liet de moge lijkheid open, dat zij voor meineed vervolgd zou worden, maar ze werd toch niet vastge houden. Wat de motorrenners betreft, die hadden op onverantwoordelijke wijze gereden, zoo zelfs, dat het publiek er schande over ge sproken had. Daarom eischte de ambtenaar tegen ieder hunner f 50 boete en ontzeggin; van rijbevoegdheid voor den tijd van 9 maan den. De Kantonrechter was mede van oordeel dat een rijden als door verdachten was ge daan, en wat helaas geen zeldzaamheid is, streng dient bestraft en veroordeelde beiden tot f 60 boete of 3 weken hechtenis, terwijl den aanrijder de rijbevoegdheid werd ontnomen voor den tijd van 9 maanden, den ander voor 6 maanden, omdat hij een motorrijtuig voor zijn beroep noodig had. De juffrouw mocht mede vertrekken. DE AUTOBUS MET EEN SLAP STUUR. Reeds eerder was de zaak tegen de exploi tanten van een te Alkmaar gevestigde auto busonderneming voor den kantonrechter ge bracht, maar op verzoek van den verdediger Mr. Langeveld, geschorst. Het betrof hier het rijden met een bus der onderneming, waar van in het stuur een speling van 80 gr. was geconstateerd. De chauffeur, die met de bus had gereden, verklaarde, dat hij tengevolge van dat slappe stuur de bus slechts met HET TOONEEL. Het nieuwe Tooneelseizoen. Cor van der Lugt Melsert heeft in een schrijven aan de pers, waarin hij het tableau de la troupe en het repertoire van het Rot- terdamsch-Hofstadtooneel voor het komen de seizoen bekend maakte, de vraag gesteld, of het in dezen tijd, waarin men slechts spreekt van „crisis", „aanval op den gulden", „verlaging der tractementen" enz. niet ver standiger zou zijn, de schouwburgdeuren maar gesloten te houden. „De tooneelleider", zoo schrijft hij ver der „staat voor steeds moeilijker proble men; vermakelijkheidsbelasting, schouw- burghuur, spoorwegtarieven, reclame zijn vrijwel op dezelfde hoogte gebleven als in den tijd, toen er nog geen crisis, aanval op den gulden etc, bestonden. Publiek en pers stellen, voor zoover het de dramatische kunst betreft, even hooge eischen als voorheen en de tooneelauteurs schrijven weinig goede stukken, of liever ze schrijven dikwijls stuk ken, die zeker goed en mooi zijn, maar die het publiek geen belangstelling inboezemen en toch komen er steeds meer tooneelgezel- schappen zich aan het publiek vertoonen". Een ieder, die zich voor de dramatische kunst interesseert, zal zich over den voort- durenden aanwas van het aantal gezelschap pen in dezen crisistijd, waarin bovendien nog radio en film het tooneel zooveel schade doen, verbazen. Ook bij den aanvang van dit nieuwe seizoen hebben zich de gezelschap pen. die het einde van het vorige hebben ge haald en dat zijn, wonder boven wonder, alle behalve het Groot Nederlandsch Too neel geweest weer aangemeld om den schier wanhopigen strijd te beginnen en hebben zelfs twee nieuwe troepen er zich weer bijgevoegd en wel het gezelschap van Louis de Vries, dat den Hollandschen schouwburg te Amsterdam gaat bespelen, en het tooneeltroepje van Adolf Engers, dat het met eenige stukken van Molnar o.a. Het smalle straatje, waarmee het dezen zomer een mooi artistiek succes mocht behalen zal probeeren. Zoo zullen wij ze in den loop van het komende seizoen alle weer terugzien: Het Amsterdamsch Tooneel gezelschap onder Van Dalsum en Defresne. Het Centraal Too neel onder Cees Laseur. de tooneelgroep Het Masker onder Ko Arnoldi en Else Mauhs, De Hagespelers onder de artistieke leiding van Verkade. Het Rotterdamsch Hofstad Tooneel ónder Cor van der Lugt. Het Nieuw Schouw- tooneel onder Frits Bouwmeester en Ko van Dijk, het gezelschap van Louis Saalborn, het ensemble van de 82-jarige mevrouw de Boer- van Rijk, de Nieuwe Schouwspelers onder Pierre Mols, het Nederlandsch-Indisch Too neel onder Cor Ruys. waarbij dan Louis de Vries en Adolf Engers het dozijn vol maken. En alle gezelschappen beloven weer vele nieuwe stukken, alsof er aan den tooneelhe- mel geen vuiltje aan de lucht is. Al gaat dus alles op den ouden voet voort, zoo zijn er toch wel eenige veranderingen, vooral in de samenstelling der gezelschappen te constateeren. Het Amsterdamsch Tooneel- gezelschap zal het dit seizoen zonder Jules Verstraeten en Oscar Tourniaire moeten stel len. De eer en dat is voor het Amsterdam sehe gezeh ap een groot verlies gaat in Indië in „Rubber" filmen en Oscar Tourniaire heeft zich aan het gezelschap van Louis de Vries verbonden. Dat Cr-uys Voorbergh de meest talentvolle onder onze jonge acteurs zich nog niet bij zijn oude troep, waar hij zoo volkomen thuis hoorde, heeft aangesloten, is wel heel erg jammer. Gelukkig heeft Paul Huf, dien wij op het tooneel moeilijk kunnen mis sen, zich voor het komende seizoen bij de vaste bespelers van den Amsterdamschen Stads- schouwbrug aangesloten. Het Masker heeft een groot verlies geleden door het uittreden van Jan Musch, die het komende seizoen voordrachten zal gaan hou den en misschien een of meer gastrollen bij andere gezelschappen zal vervullen. Winst daarentegen beteekent voor Het Mas ker het engagement van Louis Gimberg, die na langen tijd Amsterdam weer boven den Haag nu hij het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel heeft verlaten verkoos. Van der. Lugt Melsert zal het dit seizoen, dat waar schijnlijk het laatste van zijn directie zal zijn ook zonder Johan Elsensohn een speler, dien wij nooae zien heengaan moeten stellen. Annie van Ees, Fie Carelsen en Vera Bondam blijven van der Lugt trouw, zoodat het vrouwelijk element bij het Haagsche ge zelschap nog steeds zeer sterk vertegenwoor digd is. Adriaan van der Horst heeft zich voor regie aan het gezelschap van Louis de Vries ver bonden en Cruys Voorbergh blijft voorloopig met Adolf Engers samenspelen. De overige ge zelschappen zullen wij vrijwel in dezelfde sa menstelling terugzien en het hangt nu maar van het repertoire af, of zij met meer of min der succes het einde van het seizoen zullen halen. Onder de vele stukken, welke voor dit jaar worden beloofd, troffen wij o.a. Cyrano de Bergerac dat Louis Saalborn wil spelen, een nieuwe Molnar Het onbekende Meisje die Van l.ji- Lugt met Annie van Ees in de jroote moeite op den weg had kunnen hou den. Een der directeuren der onderneming ver klaarde, dat men deze zaak onder een ander licht moet zien. Er is in het bedrijf groot on genoegen tusschen directie en personeel ge weest en dat is de oorzaak, dat de gewezen chauffeur, die hier getuigenis heeft afgelegd, de zaak voorstelt, alsof de directie opzettelijk met slecht materiaal liet rijden. Men heeft ook op andere wijze getracht de onderneming in een slecht daglicht te stellen. De verdachte en ook de verdediger beweer den, dat de onderneming gunstig bekend stond en geregeld door de verkeersinspectie werd gecontroleerd. De ambtenaar van het O. M. was van mee ning, dat als vaststaand moet worden aan genomen, dat met een autobus is gereden, waarvan het stuur een veel te groote speling had Dit levert een groot publiek gevaar op en daarom vroeg de ambtenaar 6 dagen hech tenis voor ieder der 2 directeuren. De kan tonrechter veroordeelde tot 3 dagen. KEUS AVONDEN VAN DE VEREENIGING „ONDERLING GENOEGEN". Het bestuur van de Vereeniging „Onder ling Genoegen" houdt op 4 en 5 September de jaarlijksche keusavonden in voorbereiding van het St. Nicolaasfeest in haar gebouw Berkerodesteeg 1. Verschillende Haarlemsche winkeliers zenden monsters in, zoodat alle leden hun keus uit de groote verscheiden heid van speelgoed kunnen maken. AANRIJDING OP DE RAMPLAAN. De heer H. wonende in 't Tuindorp geraak te Woensdagmiddag, terwijl hij per rijwiel over de Ramplaan reed tuschen 2 elkaar pas- seerende autobussen. H. werd daardoor ze nuwachtig, verloor het beheer over zijn stuur, begon te slingeren en kwam met één been in aanraking met een der bussen. Hierdoor liep hij een bloedende wonde op. De Ongevallen- deinst verleende de eerste hulp en Dr. Bos behandelde den patiënt verder. Hierna kon hij zich te voet naar zijn huis begeven. hoofdrol hoopt te brengen, de laatste Shaw Dorpsvrijage en Durf te leven van onzen landgenoot John van Druten,- beiden even eens bij het Hofstad Tooneel, een Chineesch tooneelstuk de Geborduurde Bal dat het Amsterdamsch Tooneelgezelschap met Geor gette Hagedoorn in de hoofdrol zal opvoeren, een nieuw „non-stop-stuk" van Lamers en Sam de Vries bij Het Nieuw Schouwtooneel en De Koopman van Venetië, dat Eduard Verkade met zijn Hagespelers zal ensceneeren. Het evenement van het aanstaand seizoen voor Haarlem beloven de opvoeringen van Elektra in onzen Stadsschouwburg op 4 en 5 October te worden. Deze twee voorstellingen gaan uit van de Vereeniging van Huisvrouwen welke hiermee wel een bijzonder gelukkige keuze heeft gedaan. Verder kunnen de Haarlemmers weer rekenen op eenige series van abonnements voorstellingen, zoowel in den Stadsschouw burg als in den Schouwburg aan den Jans- weg. De heer Kaart heeft één serie uitge schreven, de heer Deinum denkt er twee en als de belangstelling groot genoeg is. zelfs drie te geven. Ook staan dit seizoen weer eenige schoolvoorstellingen in den Stadsschouwburg op het programma. In het begin van November komt een Fransch gezelschap onder Maurice Rostand naar Haarlem en eenige weken later zal on der de auspiciën van de Alliance Frangaise eveneens een Fransche voorstelling yworden gegeven, En dan mogen wij hier in November weer het ballet Joons verwachten. Met alle goede gezelschappen hoeft de heer Deinum reeds voor den stadsschouwburg contracten afgesloten, terwijl wij waarschijn lijk in November Buziau nog in de gemeente lijke Concertzaal met zijn jubileum-revue mogen verwachten. .Lachen is Troef", de revue, waarin Johan Kaart Jr. met zoo n groot succes als revue-komiek heeft gedebu teerd, krijgen wij naar alle waarschijnlijk heid bi den Schouwburg aan den Jansweg. De Nieuwe Kunstkring is in zoo'n bloeien- den toestand, dat deze vereeniging misschien elk stuk voor haar leden op drie achtereen volgende avonden kan geven. En ook Geloof en Wetenschap organiseert weer eenige tooneelavonden in dit seizoen. Zoo belooft het nieuwe seizoen ons, on danks de slechte tijden nog heel wat. Moge het publiek toonen dit op prijs te stellen, want wat geven alle beloften, wanneer het publiek thuis blijft? Wij wachten nu af.... het spel kan be ginnen. J. B. SCHUIL. ^l||||||llllll|'|l'll|'''l'lllllllll!ll!lllll''|lllil|'''''llllll^lllllll!l!'''i'|ll||''''lllll!lllllllllUl"""""', VRIJDAG 30 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. 8.Vara 12.Avro. 4.Vara. 8.VPRO. en Avro. 11.12 Vara. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.30 VARA-or- kest olv. H. de Groot. 11.00 Vervolg declama tie. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gram. pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, en gram, pl. 2.00 Voordracht. W. v. d. Hoog. 2.30 Gram. pl. 3.10 De AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 7.00 Mr. J. Sj. Brouwer: Vivisectie. 7.20 De Flierefluiters olv. E. Walis. 7.50 Nieuwsber. herh. SOS-berichten. 8.00 Dr. J. W. Samberg: Roeping. 8.30 Uit het Kurhaus, Schevesaingen: Residentie-orkest Carl Sehuricht, mmv. Bro- nilaw Hubermann (viool). Om 9.15 Prof. Dr. J. Lindeman: De hechte band. 10.15 H. W. M. J. Kits Nieuwenkamp: Hebben familiewapens ons iets te zeggen? 10.45 Nieuwsber., Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Jazzmuziek (gram. pl.) 11.30—12.00 Gram. pl. HUIZEN, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en medidatie. 8.159.30 Gram. pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. D. G. W. L. Roder. 11.0012.00 Zang door Rie Ochel (alt)A.d. vleugel W. L. Doormont 12.15 Gram. pl. 12.30 Orgelspel R. Parker. 1.30 Ensemble Van der Horst. 2.30 Chr. Lectuur 3.00—3.45 Vervolg concert. 4.00 Geniemuziek te Utrecht olv. J. R. v. d. Glas. 5.00 Declamatie L. Sote- kouw. 5.45 Vervolg Concert. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Re portage. 7.30 Literaire causerie A. Kuiper. 8.00 Berichten. 8.05 Chr. Gem. Zangvereen. „Sur- sum Corda" t eZutfen, mmv. kinderkoor, D. Draaisma (viool), C. Bute (orgel) en P. Wes- terhoud (piano). Leiding: A. C. Schuurman. 9.30 Oranje-optocht en Taptoe te Water graafsmeer. Mmv. de stafmuziek v. d. Bur gerwacht, en tamboers en hoornblazers v. d. Vierkant-Club. 10.15 Berichten. 10.2011.30 Gramafoonmuziek ter inleiding van den ver jaardag van H.M. Koningin Wilhelmina. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Orgelspel Rex O'Grady. 11.50 Trocadero Cinema-orkest olv. A. van Dam. 12.50 BBC-Variété-orkest olv. K. Kelley. 1.35 Gram. pl. 2.20 Het Argyle Thea ter-orkest olv. W. H. Sydney Jones. 3.20 Her man Darewski en zijn orkest. 4.35 E. Colom bo's orkest. 5.35 Sydney en zijn band. 6.20 Berichten. 6.5 0,.Bertie" spel van Morgan en MacDermot. 7.50 Het Celebrity-Trio. 8.20 „The Great Western", hoorspel. 9.20 Eda Kersey (viool), mmv. de BBC-Zangers olv. Woodgate. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-Orkest olv. Barbirolli. 11.3512.20 De Grosvenor House Band olv. S. Lipton. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert, olv. Gaillard. 3.20 Gram. pl. 6.10 dito. 8.20 Or gelconcert M Bracquemond. 8.50 Orkestconcert olv. Cooper. 11.10 Dansmuziek. 11.20 Gram. pl. KALTTNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.20— 5.20 L. Preii's orkest. 8.30 Pianorecital C. Til- lius. 8.35 Radiotooneel. 10.40 Russische muziek. 11.1512,50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 10.55 Cello en piano. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 2.35 Gram. pl. 4.20 Zang en plano. 5.20 Orkestconcert olv. Brück. 7.20 Militair concert. 8.35 „Oer Dia mant", spel van Hobbel, muziek van RIetz. 9.20 Omroepstrijkkwartet, piano en harmoni um. 11.2012.20 orkestconcert. ROME, 412 M. 9.00 Gevarieerd concert olv. Morelli. 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram. pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Salonorkest olv. Walpot. 7.35 Gram. pl. 8,20 „De boemelbaron" operette van Kollo. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram. pl. 12.50 Salonorkest olv. Walpot. 1.50 Zang. 2.00—2.20 Gram. pl. 5.20 Blaasmuziek. 5.50 Zang. 6.20 Gram. pl. 6.50 Pianorecital. 8.20 Symphonieconcert olv. Fr. André. 10.30—11.20 Gram. pl. D^tttscHLAND^ENDER. 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 9.20 Walsenconcert uit Leipzig. 10.20 Berichten. 10.50 Cello- en piano recital. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Dans muziek olv. Hans Bund.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10