Koningin Astrid s tragisch einde THIJS IJS EN HET CEHEIMZINNICE EILAND. VRTJDAG 30 AUGUSTUS 1935 HAAEEE M'S D'AGBES D De koning legt een verklaring van het ongeluk af. Teraardebestelling op Dinsdag of Woensdag. Het A.NJP. meldde gisteravond nader uit Bern over het tragische ongeluk in Zwitser land: Het late bekend worden van het on geval vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Belgische Koningspaar incognito in Zwitser land vertoefde. Vanmorgen te ruim 10 uur kreeg het hoofd der politie te Küssnacht de telefonische mededeeling, zich ijlings haar het begin van het dorp te begeven, waar een ongeluk was gebeurd. Toen de politiechef tezamen met den arts dr. Steinegger ter plaatse arriveerde, zag hij een heer in wan hoop heen en weer loopen, die op de vraag, wie hij was, antwoordde dat zijn papieren In de auto zaten. Tusschen de papieren vond men een diploma van het district Pilatus van de Zwitsersche Automobielclub op naam van den Graaf de Réthy. Pas later bleek, dat dit het incognito van den Belgi schen Koning was. Dr. Steinegger nam den gewonden Koning met zijn doktersauto naar zijn woning, waar hij een snij wond aan den rechterkant van de kin hechtte en de rechterhand verbond. Ver volgens bracht hij den Koning naar het nabij Luzern gelegen Horn, naar de koninklijke villa „Haslihorn" terug. In de omgeving van Koning Leopold maakte men zich een oogenblik ernstig be zorgd aangaande den gezondheidstoestand van den vorst. Langen tijd nadat zijn echtgenoote in zijn armen kort na het onge val was overleden, bleef de Koning in ge bukte houding staan. Het stoffelijk overschot van Koningin Astrid, dat een uur na het tragisch ongeval naar de villa Haslihorn was overgebracht, werd in den salon opgebaard, waar de Koning gedurende een groot deel van den middag alleen verbleef, geknield aan het hoofdeinde van het doodsbed. Slechts minister Van Zee land en Baron Capelle, de secretaris van den Koning, en de Belgische gezant te Bern, wer den tot den Koning toegelaten. Koning Leopold heeft thans zelf tegenover zijn omgeving een ver klaring afgelegd over de oorzaak van de ramp. Koningin Astrid wilde toen zij met haar man volgens gewoonte een rond rit maakte, de kaart van het land schap raadplegen. Ook de koning boog zich een oogenblik voorover, om een blik op de kaart te werpen. Dit moment van onoplettendheid was voldoende, om de auto tegen een boom te doen oprijden. De schok was zóó hevig, dat de stam afknapte en de koning en de koningin uit den wagen werden geslingerd. Koning reed met 50 K.M. snelheid. LUZERN, 29 Augustus. Thans worden de volgende bijzonderheden omtrent het ongeluk bekend: Het Koninklijk echtpaar begaf zich in een open auto van Luzern naar Kussnach. De Koning chauffeerde en de wagen had een snelheid van 50 K.M. toen omstreeks half 12 de auto op het natte asphalt slipte. Hij sloeg over een borstwering van pl.m. 25 c.M. hoogte en stortte in het meer. De Koningin is om het leven gekomen, ten gevolge van een verbloeding door glassnij- wonden of volgens een andere lezing door een schedelbreuk. Volgens een ander bericht uit Luzern zou het ongeval veroorzaakt zijn door een breuk in de stuurstang van de koninklijke auto. Des kundigen zullen hiernaar een onderzoek in stellen. Bijzetting op Dinsdag of Woensdag. Uit Brussel: Naar in regeeringskringen ver luidt zou de mogelijkheid bestaan, dat de bij zetting van het stoffelijk overschot van Ko ningin Astrid Dinsdag of Woensdag a.s. zal geschieden. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet. Waarschijnlijk zal de minis terraad vandaag na overleg met den Koning, definitief den dag van de uitvaart vaststellen. Gisteravond te 10 uur is uit Brussel de extra-trein naar Arlon vertrokken, die het stoffelijk overschot van Koningin Astrid van daar naar Brussel zal overbrengen. De trein bestaat uit twee slaapwagens, waarin hebben plaats genomen de ministers Rubbens, M. L. Gérard en Spaak, alsmede een aantal hofdig- nitarissen. De sneltrein uit Luzern, waarmee de Koning en het stoffelijk overschot arri- veeren, is heden Vrijdagmorgen te Arlon aan gekomen. Onmiddellijk is de wagon met het stoffelijk overschot aan den Belgischen trein gekoppeld, waarna de extra-trein te 8.40 uur aan het Noorder Station te Brussel- is aange komen. Een hartelijke ontmoeting bij de aankomst te Antwerpen ter gelegenheid van de verloving tusschen Kroonprins Leopold en Prinses Astrid De oaitslapen Koningin zou per rouwauto langs de Jardin Botanique en de Rue Royale naar het Koninklijk Paleis te Brussel worden overgebracht. Proclamatie aan het Belgische volk. De Belgische ministerraaad is gistermiddag te 2 uur onder voorzitterschap van minister president Van Zeeland bijeengekomen. De leden der regeering beraadslaagden over den inhoud van een ontwerp-proclamatie aan het Belgische volk naar aanleiding van den tra- gischen dood van Koningin Astrid. De ministerraad duurde tot 4 uur. Na af loop heeft minister Rubbens den Vlaamschen journalisten voorlezing gedaan van den in houd der proclamatie die als volgt luidt: „Nog onder den indruk van den tra- gischen dood van Koning Albert, beweent België' heden een Koningin, wier jeugd, gratie en goedheid haar volk hadden veroverd. Zelden was het land in een verslagenheid gedompeld als thans het geval is. Alle Belgen nemen deel in het gren- zelooze verlies van Z.M. den Koning. Het Belgische volk schaart zich thans rond hem,. Het buigt zich met ont- De plechtige huwelijks voltrekking van kroon prins Leopold van Bel gië en prinses Astrid van Zweden, werpen waren ten teeken van rouw gesloten. Er worden geen koersen genoteerd. Bewijzen van deelneming. roerde teederheid .over de Konink lijke Prinsen, die thans geen moeder meer hebben". Koningin Elizabeth en Prinses Marie-José naar Luzern. Aanvankelijk had men de Belgische koningin-weduwe Elizabeth, die momenteel bij haar dochter, de prinses van Piemont, op de villa Rosebery bij Napels vertoeft, na het bekend worden van het tragisch ongeval, dat koningin Astrid het leven had gekost, niet ervan op de hoogte gesteld in verband met haar zwakken gezondheidstoestand. De hof houding stelde zich in verbinding met de autoriteiten te Napels, die wisten te voor komen dat de middag- en avondbladen aldaar eenig nieuws over het ongeluk bevatten, ten einde te verhinderen, dat de koningin en haar dochter voortijdig en op ongwenschte wijze van het vreeselijke niéuws op de hoogte werden gesteld. Pas laat in den namiddag deelde een Kamerheer het na voorzichtige voorbereiding mede. Koningin Elizabeth en Prinses Marie-José besloten daarop onmid dellijk, nog denzelfden avond naar Luzern te vertrekken. De prinsjes en het prinsesje in België terug. Donderdagmorgen zijn prinses Josephine Charlotte, kroonprins Boudewijn en het klei ne prinsje Albert onder leiding van een gouvernante met den sneltrein uit Bazel te Brussel teruggekeerd van hun verblijf in de villa van koning Leopold nabij Luzern. Onbe wust van het vreeselijke, dat zij haar kinderen niet meer zou weerzien heeft koningin Astrid Woensdag afscheid van hen genomen. Het prinsesje en de prinsjes waren reeds weer op Belgisch gebied terug toen des morgens het verschrikkelijk nieuws bekend werd. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana diep onder den indruk. In geheel Engeland, waar Koningin Astrid zeer populair was heeft het auto-ongeluk van de Belgische Koninklijke familie veel ont roering gewekt. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana, die nog steeds in Schotland vertoeven, hebben bij het vernemen van de noodlottige tijding uiting ge geven aan Haar diepe bewogenheid. Een land in rouw. Het ontzettende bericht van het ongeluk, dat het Belgische Koningshuis heeft getroffen, werd gisteren in België te 12 uur per radio bekend gemaakt. Onmiddellijk ontstond in de steden een groote beroering. De menschen dromden in de straten tezamen en bespraken de ramp. Vele vrouwen konden haar ontroe ring niet meester blijven. De vlaggen van alle openbare gebouwen, gezantschapsgebouwen en consulaten en van talrijke particuliere huizen in Brussel, Antwerpen,* Ostende en andere steden werden halfstok geheschen. Ook in de Antwerpsche haven woeien de vlaggen halfstok. Te drie uur in den middag werden alle klokken geluid. Openbare feestelijkheden en vermakelijk heden werden afgelast. In het ministerie van buitenlandsche zaken zag men des middags een ononderbroken stroom van leden van het diplomatieke corps te Brussel die hun rouwbeklag kwamen aan bieden. Zoowel de beurs Je Brussel als die van Ant- Vaticaan van den tragischen dood van ko ningin Astrid van België heeft Z.H. de Paus den kardinaal-staatssecretaris Pacelli opge dragen. telegrafisch den koning van België mededeeling te doen van de deelneming van den Paus en de beste wenschen over te bren gen voor zijn genezing. In den namiddag heeft kardinaal Pacelli zich naar de Belgische am bassade begeven voor een condolatiebezoek. De Fransche minister-president Laval heeft den Belgischen minister-president Van Zee land telegrafisch gecondoleerd en verklaard dat de Fransche regeering deelneemt in de rouw van de Belgische regeering en het Bel gische volk. Op de lijst .welke op het Belgische ambas sade ter teekening is gelegd, hebben,o.a. ge- teekend Sir George Clerk, de Britsche ge zant. Cerruti, de Italiaansche ambassadeur,, Regnier, de minister van financiën en Men del, de minister van P.T.T. President Lebrun heeft aan koning Leopold van België een telegram gezonden, waarin hij den vorst zijn innige sympathie betuigt en hem de verzekering geeft van de deelneming met zijn smart en die van de koninklijke fa milie. President Roosevelt heeft onmiddellijk een telegram gezonden aan koning Leopold, waarin hij zegt, dat het volk der Vereenigde Staten het leed van het Belgische volk zal deelen in het verlies van een koningin, die zoo gracielijk de idealen van België verper soonlijkte In het gebouw der Belgische Legatie te Den Haag aan het Nassauplein lagen van gister middag half drie af de rouwregisters ter teekening. Van het departement van buiten landsche zaken is de vlag halfstok uitge stoken. Ook aan het woonhuis van den Belgischen gezant en aan het gebouw van de Zweed- sche legatie werden gistermiddag' rouwregis ters ter teekening gelegd. Verschillende auto riteiten, o.w. ministers en leden van het corps diplomatique hebben hun handteeke- ning in de rouwregisters geplaatst. De Nederlandsche regeering heeft bij den Belgischen tijdelijken zaakgelastigde en bij den Zweedschen gezant haar deelneming be tuigd terzake van het verlies, dat de vorsten huizen dezer beide landen hebben geleden. Herdenking te Noordwijk. De burgemeester van Noordwijk, mr. J. B. V. M. J. van de Mortel heeft bij den aanvang van de raadszitting van gistermiddag mede deeling gedaan van het tragische ongeluk, waarbij de koningin van België om het leven is gekomen en de overleden vorstin in een korte rede herdacht, waarin hij er in het bij zonder op wees, dat de gemeente Noordwijk wel de eenige gemeente in Nederland zal zijn, die zoo zeer zal medeleven met het verlies, dat het Belgische vorstenhuis en het Belgische volk heeft getroffen, in verband met het korte verblijf van Koningin Astrid en Haar kinde ren hier in Noordwijk. De vergadering werd hierna ten teeken van rouw verdaagd. Eén minuut stilte op de Amster- damsche Effectenbeurs. In verband met het overlijden van Koningin Astrid van België heeft de Amsterdamsche Effectenbeurs gisteren één minuut stilte, in acht genomen. Te precies 2.00 werd de. handel stopgezet en heerschte er in de altoos zoó ru moerige ruimte een plechtige rust. Om 2.01 uur werd de handel weder hervat. Charmante en geliefde Koningin. Koningin Astrid zou op 17 November a.s. 30 jaar zijn geworden. Op 17 November 1905 werd prinses Astrid Louise Thyra te Stockholm ge boren als dochter van prins Oscar Karl van Zweden, broer van Koning Gustaf V, en prin ses Ingeborg van Denemarken. De jeugdige kroonprins van België vertoefde dikwijls aan het Zweedsche hof en reeds op jeugdigen leef tijd kenden de beide vorstenkinderen elkaar. Veel geruchten en veel onjuiste berichten doen rondom vorstenhuwelijken de ronde, doch in dit geval was de publieke opinie niet ver van de waarheid af, als zij van meening was, dat het huwelijk, dat op 4 November 1926 te Stockholm werd gesloten en op 10 November van hetzelfde jaar te Brussel kerkelijk werd ingezegend tusschen prinses Astrid en Kroon prins Leopold los stond van elke overweging van staatsbelang of van eendgen anderen zake lijken factor. Reeds bij eerste kennismaking veroverde de Zweedsche prinses het hart van het Belgische volk, en naar mate men haar in den loop der jaren beter leerde kennen, ging deze spontane liefde over in diepe genegenheid en aanhan kelijkheid, die nog versterkt werd toen zij haar gemaal een dochter en België een prinsesje schonk, de op 11 October 1927 geboren prinses Joséphine Charlotte, die met recht „de eerste baby van België" genoemd kon worden. Nog ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Arie Baard's wensch is nu verhoord beide ladingen zijn terug en de dieven kregen een geduchte les, die hun misschien het stelen af zal leeren. En na deze vreemde gebeurtenis steekt het schip weer van wal. Thijs klimt boven op de boeg, van waar hij het vertrekken gade slaat voldoening glanst op zijn snuit en verlangend kijkt hij over de groote zee. Ze gaan nu weer naar huis, maar voordat vriend Thijs daar is wachten hem weer nieuwe avonturen! grooter was de vreugde toen prinses Astrid op 7 September 1930 het leven schonk aan een mannelijken troonopvolger, den kleinen Bou dewijn, sedert de troonsbestijging van zijn vader kroonprins van België. Verre van de kinderen afzijdig te houden van het volk, be wogen zij zich vrij en ongedwongen, evenals hun moeder zelf, temidden van de menigte en temidden van andere kinderen bij elke gele genheid, die zich daartoe voordeed. Het ko ninklijk gezin ging in het Belgische openbare leven een plaats innemen als misschien" alleen de Engelsche Koningsfamilie temidden van het Engelsche volk bekleedt. En na den slag, die het Belgische volk door den dood van Ko ning Albert had getroffen, leefde men dubbel de vreugde van het Koninklijk gezin mee, teen op 6 Juni van het vorige jaar wederom een prinsje ter wereld kwam, naar den be minden ên betreurden grootvader Albert ge- heeten. Helaas zal deze Belgische prins zijn geheele leven als' een gemis meedragen, dat hij zelfs geen herinnering aan zijn moeder heeft kunnen bewaren. Als een bezorgde Moeder heeft het Belgische volk Koningin Astrid gekend, als een lieftal lig meisje, als een charmante, jonge vrouw, een elegante, imponeerende dame, fier en be minnelijk, een Koningin in den waren zin des woords. In Nedei'land wordt de slag, die België op nieuw heeft getroffen, vooral zoo diep ge voeld, omdat de vriendschapsbanden, die het Belgische met het Nederlandsche volk: en het Huis van SaksenKoburg met dat van Oranje verbindt, juist in de laatste jaren een zoo persoonlijk karakter hadden gekregen. Nog leeft in onze herinnering de hartelijke ont- vanagst, die koningin Wilhelmina en prinses Juliana dit voorjaar te Brussel hebben on dervonden. Nog zien wij onze prinses stralend in de galacalèche naast Koningin Astrid op weg naar het ruiterfeest in de Cinquantenaire, geëscorteerd door lanciers met wapperende vaantjes aan de punten der -lansen;- En wij herinneren ons de gratie, waarmee Koningin Astrid aan de hand van onzen gezant te Brus sel, tezamen met koning Leopold, die prinses Juliana ten dans leidde, het schitterende bal van den Belgischen adel opende. Na de zware slagen, die ook Koningin Wilhelmina getrof fen hadden, was haar verblijf te Brussel en de hartelijke genegenheid van gastheer en gastvrouw een weldadige balsem en een vreugdevolle ervaring. Dat ook Nederland en het Nederlandsche volk zich in de sympathie van het Belgische Koningspaar mochten verheugen, blijkt dui delijk uit het feit, dat nog dezen zomer de koning en de koningin hun twee oudste kin deren toevertrouwden aan de goede zorgen van den burgemeester van. Noordwijk, den heer J. B, V. M. J. van de Mortel en diens echt genoote. Slechts met een zwaar hart kan men den ken aan het kinderleed der beide kleinen, die nog veertien dagen geleden zoo onbezorgd met hun Nederlandsche vriendjes aan het Noord wij ksche strand speelden. In elk opzicht meegaande met hun tijd ge bruikte het Belgische vorstenpaar bij. de vele reizen naar Scandinavië het vliegtuig' als ver voermiddel en de K. L. M. had dan ook de eer bij tallooze gelegenheden den koning of de koningin als passagier te mogen boeken. Zoo waren beiden graag gezien en hartelijk ont vangen gasten op Schiphol, waar zij door hun natuurlijke beminnelijkheid ieders hart ver overden. Het is nog slechts een half jaar ge leden dat koningin Astrid, op doorreis te Schiphol landende, in de huiskamer van den gérant van het K. L. M. hotel haar jongste kind voedde. Tenslotte herinneren wij nog aan de beide reizen, die Leopold en Astrid als kroonprinse lijk paar hebben gemaakt naar en door Ne- derlandsch-Indië, met de „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd en in Januari 1932 met de „Mamix van St. Aldegonde" van de Mij. Nederland, die bij passagiers en bemanning de prettigste herinneringen hebben achter gelaten. Moge koning Leopold de kracht vinden de hem opgelegde taak te vervullen en moge hij en zijn kinderen in de liefde van het Belgische volk en het medeleven der geheele wereld eenige troost vinden, die den verpletterenden slag althans eenigszins moge verzachten. Italië koopt muildieren in Zuid-Afrika. LONDEN, 29 Aug. Volgens een bericht uit Kimberley hebben Woensdag vijf vertegen woordigers der Italiaansche regeering meer dan 100 muildieren gekocht voor het Italiaan sche leger. Tot nu toe zijn reeds meer dan 1000 muildieren in de Unie van Zuid-Afrika gekocht. Ministers der Kleine Entente vergaderen. Besprekingen over het Donaupact. De deelnemers aan de conferentie van de Kleine Entente zijn gisteren te Belgrado bijeengekomen. De conferentie zal vermoedelijk twee dagen duren. Het voornaamste punt van de besprekingen zal het Donau-pact en de Habsburgerkwestie zijn. verder zullen de verhoudingen tot Italië ea Sovjet-Rusland worden besproken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6