g» TO BRIEVENBUS. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1933 HAAEIE M'S D A G B E A D .'fi Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door W. B.Z.) Vul de kruisjes in met letters, zoodat je een bekend spreekwoord krijgt. Mxn mxxt hex xxer smxxxx als hex xxxx is. 2. (Ingez. door W. B.Z.i Welk land van Europa krijg je. als je schrijf materiaal en een kleedingstuk door elkaar gooit? 3. (Ingez. door W. B.Z.) Verborgen Ne- derlandsche plaasten: a. Dit is klei. Denk er eens over na, wat je er mee doen zult. b.. Moeder gaf aan elk een snee koek. c. Toe zeg, waar die bloemen bloeien. d. De ketel blonk als goud, als je hem op poetste. e. De deken moest gewasschen. f. Wat schreeuwde de venter hard! _g. Lig je niet te warm onder twee dekens? ~4. (Ingez. door W. B.Z.) Reken-raadsel. 4 12 9 13 14 15 19 16 24 Vul de leege hokjes zoo in. dat de som der Cijfers in de kolommen altijd 70 bedraagt. 5. (Ingez. door W. B.Z.) Kruisraadsel. de middelste letter van het ABC. een lichaamsdeel, iets, dat moeilijk valt te dragen, een stad in Europa, die thans veel wordt bezocht. stoken we mee van den winter, dient om ieis op te drogen, een medeklinker. De kluisjes moeten van boven naar bene den en van links naar rechts dezelfde stad noemen. 6. (Ingez. door W. B Z.) Wie is er die van T En van een S en H En van een R en C En N en IJ en A Den naam bedenken kan Van een zeer schoon e bloem. Die komt uit ver Japan? AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger 1. (Ingez. door W. B.Z.) Verborgen meisjesnamen. a. Een meter is langer dan een el. b. Wel. laat dat eens kijken. c. Ze heeft een mooie stem, maar ze zingt te zacht. d. Op Bali dansen de inboorlingen op elk feest Zwaluwen bouwen graag nesten bij de huizen. f. Ik fiets tien kilometer bergafwaarts. 2. (Ingez. door W. B.Z.) Wie kan van deze lettergrepen en woorden een spreekwoord maken? jaar al het le in da mouw gen hemds een een draad is je. 3. (Ingez. door W. B.Z Verborgen dieren. a. Veeg weg dit spinneweb, eer het naar beneden valt. b. Eravo. Simon heeft den prijs. c. Al eeuwen geleden stond hier dit ge bouw. d. Waarom trek .je zoo n pruillipje. e. Dit is lak om den brief te sluiten. f. De vliegeniers kwamen op tijd aan. 4. (Ingez door W. B.Z.) Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is de naam van een maand. 7 9 8 6 bloeit in het voorjaar. 3 2' 1 4 is een vreeselijke ziekte. 6 5 3 is een ander woord voor klap. 5. flngez. door W. B.—Z.) Wie kan een vogel noemen, die bestaat uit iets lekkers en nog een viervoetig dier? 6. (Ingez. door W. B.Z.) Neem een stukje van een appel, een stukje van een peer. een stukje van een druif, een stukje van een citroen en een stukje van een Meloen, dan heb je een heerlijke vrucht. Welke? RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING L 2. Margrietje. 3. a. Nat. b. generalen, c. handschoen, d. vensterglas. 4. Glasplasklas. 5. Aan de vruchten kent men den boom. 6. Hooiberg. AFDEELING II. 1. Ballen breistertje. 2. Jaan—Jaap. Toos—Toon. 8. Arend. Lijster, Sperwer. Specht. 1. Boon koon loon toon zoon. 5. Duimstok. 6. Oogstmaand. Goede oplossingen ontvangen van: Poesenmoedertjè 6 Pinksterbloempje 6 Pop pen verpleegster! ie 6 PoppenmoedLitje 6 Darwintulp 6 Bruinoogje 6 Dwaallichtje 5 De kleine Voetballer 6 Ka merplantje 5 Elzenknopje 4 Zeemeermin 4 Fluitekruidje 5 De kleine Violist 6 Jasmijn 6 Oranjeappeltje 6 Klaproos 4 Boekenworm 4 Edie, de Tweelingbroer 4, Johan de Tweeling broer 4 Moeders eenigst "meisje 4 Mitzi Green 6 Waghondjie 5 Goudsbloem 6 Dick Houtgraaf 6 Poesenmoedertje 5 Pinksterbloempje 6 Dicky Durf 6 Cellist 5 Moeders Schat 5 Vaders Oudste 5 Vergeet mij nietje 6 Kabouter Punt muts 6 Rozemarijntje 5 De kleine Mistletoe 5 Queentje 4 Eenigst kind 4. VAC ANTIE-WEDSTRIJDEN. Inzending ontvangen van: Robert Blokker, oud 10 jaar (teekening) Zon nestraaltje. oud 11 jaar (gedichtje.) Jasmijn, oud 11 jaar (opstel) Boekenworm, oud 13 jaar (Opstel) Johan en Edie, de Twee lingbroers. oud 11 jaar (opstel) T. v. Ris. oud? •teekening) Kabouter Puntmuts, oud 9 jaar (teekening), Dicky Durf, oud 12 jaar (teeke ning). RUILRUBRIEK. FOESENMOEDERTJIE, Spaamwoudsrstraat 62 (winkel) heeft: Vader Haas, Lido. Kleine Houtstraat bonnen. Sickesz. C. Jamin bonnen. Unie cassabon, Jamin, De Wereld in beeld. Bleko. Baronie, Bloemen en haar vrienden. Franken. Pette Indiaantjes, in Finland. De Haan, De Firn. Filmsterren. Turmac Van Houten, De Reszke, Mercedes. Nederlandsche Artisten. London Caramel Works Batscharis The Vittoria Egyptian. Spelregels, Voetbal plaatjes. Voetbal techniek plaatjes. Roodband Meursing bonnen, Lakerol pastilles. De Ster, De Jong bonnen. Liga bon, Bogany, Standaard bon. Invoeringsbon. Vooruitgang. Haka bon. Haas bon, Snost's wilde jaren, Bobbie man netje. Rademakev's bon. Hiervoor gaarne te rug Hille. Hans de Torenkraai, H. Ira. SUZE VAN GRAAS, Dickmansstraat 46 bij de Ramplaan heeft: 200 Hille, 100 H. O., 20 Bloemen en haar vrienden, 8 Lindeboom, 20 Dobbelman zeep 63 Haas azijn plaatjes, 18 Hans de Torenkraai, 100 Dik Trom, 25 Stex'eo, 22 Buisink, 50 Quick, 28 Art Silk, 55 Rood band, 70 Spoorwegwonderen, 45 Haka, 18 Haas en Brero, 32 Wennix, 60 Weegschaal, 20 Kwat- ta. Hiervoor vraagt ze: Hilmos, Sunlight, Duif merken. Droste, Scholten. Ook heeft ze nog een klein poesje (katertje) Wie het hebben wil mag het komen halen. A. BOS. Houtplein 37. heeft 40 v. Nelle kof fiebons goed voor een boek. Hiervoor gaarne terug: 40 Droste. 40 Hille of 40 Sunlight enz Ook heeft hij nog Haas azijn plaatjes. Hier voor gaarne Hille en Sunlight enz. 1 tegen 1. RANGEZRDERTJE, Marnixstraat 35, heeft: 3 Vlaggen W. I Chocolade, 2 Driessen vlaggen 2 Polakplaatjes, 2 de Bloemen en haar vrien den, 4 Sanders zegels. 4 de Beukelaer, 3 Ta- miniau, 20 Hans de Torenkraai, 12 Bussink, 11 Haas. 16 Vetplanten, 16 Zeewateraquar. en terrar2 Paddestoelen. 2 Witje en Gitje, 2 Dobbelman ,.De Wereld in Beeld13 Pleines Dierenpl.. 5 v. IJsendijk, 3 Kampioénbons, 3 Hilmos kilometerbons, 6 Wijbert. 1 Harry v. Beek, 1 Bobby. 2 Nestlé, 1 Sanders bon, 2 Leu- pen, 1 Polak bon. 2 Pleines duifjesplaatjes, 1 Koopmans, 1 Victoria Jeugdbibliotheek, 1 Franken plaatje, 1 Bonte wei, 4 Haust, 1 de Jong, 1 Schut, 2 Roelofs, 3 „Ster", 22 Radema kers Meco, 16 Weegschaaltjes, 4 Kwatta sold en 2 Wapentjes. Hiervoor vraagt hij Haka, Hille, Droste en Koffie Hag. J. KOK. Spaarnwouderstr. 112, heeft. 9 Plei nes plaatjes. 2 Vim, 1 Hilmos 1/2 K.M., 7 Erdal pelikanen, 4 groote Pette's cactus platen, 48 Haasplaten, 3 Haka, 40 Douwe Egberts, 14 Nette's Cactus plaatjes, 10 Wills hondenplaten groote. 42 idem kleine, 3 Het Vogelleven, 2 In diaantjes, 2 Paula bonnen, 3 Nof, 31 Hoe heet die vogeL deel II, 3 Vlinder en Rupsen 13 Va- derlandsche geschiedenis, 9 Hilles bonnen Z.H. 1 Radion, 1 Hans de torenkraai, 2 Bussink NH. 16 Frankenplaatjes, 6 Wijbert, 2 Weeg schaaltjes. Hiervoor graag terug Pleines Duifjes. Ruiltijd 's avonds tusschen 7 en 8 u. KERSTROOSJE, Kïeverlaan 44, hoeft: 1 Lux, 2 Vim 1 Sunlight, 3 Klokzeep, 9 Pelikaan, 16 Hans de T., 9 cent Franken, 5 Bussink (bon nen) 5 Bussink (Drente) no. 16 22 65 66 93, 3 Bussink (N.-H.) no. 44 55 61, 2 IJzendijk boe- kenbons, 2 idem plaatjes, no. 35 en 42. 12 Ra demakers (Fox), 13 Haas (4de en 5de album) 14 Paula bonnen, 1,2 Wijbert, 2 Hilmos (2 x 1 2 K.M.3 Artsilk, 5 Everlasting. 24 Franken (ontwikkeling der scheepvaart» no. 8 9 11 15 19 25 28 29 31 36 39 42 53 60 66 73 74 75 81 84 87 92 94 100. Hiervoor vi'aagt ze: Haka, Droste en Sickesz. Ze heeft 35 Hille. Wie ruilt ze tegen 35 Haka? RUBRIEKERTJESLIJST Willy v. d. Linden, De Ruyterplein 19. oud 15 jaar. Dick Houtgraaf, Ben Viljoenstr. 34, oud 11 j. WE TREKKEN ER OP UIT....! Een serie fietstochtjes, door W. LASSCHUIT. C. Tot afscheid van den zomer twee korte tochtjes. GROENENDAAL I. Groenendaal: Een mooi plekje. In Groenendaal mag je niet fietsen en dat is aan een kant voor onze fietsclub „De Schakel" minder gewenscht, maar aan den anderen kant biedt Groenendaal zooveel mooie plekjes, dat wke het geen bezwaar achtten artikel nummer nul van ons reglement te overtreden, waarin staat, dat we alleen fietsen en niet loopen mogen, uitgezonderd als je een lekken band hebt. We deponeerden onze rijwielen in de rij wielstalling bij het Ververschingshuis, waar je komt, als je den verharden rijweg' afrijdt. Nadat we een bon voor onze fietsen hadden teruggekregen en deze aan de trouwe zorgen van den bewaarder overlaten, wandelen wij (zegge: de fietsclub) eerst langs de eenden kooi en het huis, waar vroeger de opzichter van de buitenplaats woonde. Je moet namelijk weten, dat Groenendaal met het tegenwoordi ge Bosbeek een van Heemstede's mooiste bui tenplaatsen was. De nu geheel gemoderniseerde ingang, „het Molentje", waar we straks nog zullen komen, was vroeger een pittoresk puntje, te bereiken vanaf den voormaligen driesprong langs de te genwoordige nieuwe begraafplaats over de hooge Koekoeksbrug door een heel smal „een- mans"-paadje. Met de uitbreiding van het dorp met „Valkenburg" is dat intieme paadje verdwenen. We staan dus nog steeds bij de eendenkooi en als we even achter ons zien kunnen wij een blik slaan op de hoenderteelt van den tegen- woordigen bewoner van de voormalige opzich terswoning. Behalve eenden en ganzen zien we kippen van allerlei soort, ook die snoezige krielkip petjes, verder duiven en een kalkoen. Als we een pas verder komen, hooren we in eens een grauw en een groote herdershond zorgt er wel voor, dat wij geen kans krijgen het bordje „Verboden toegang" te passeeren. Over honden gesproken: de grauw schijnt tevens een roep ingehouden te hebben, want uit het huis komen achtereenvolgens: een spaniel, twee pinchertjes, „groote en kleine uitvoering", zegt Kees, omdat de een een groo- ter ras is, dan de andere, een derde pincher heeft veel weg van een keeshond. Met een fox wordt de serie besloten! Laat ik tenslotte als curiositeit nog vertel len, dat er even later, terwijl wij net van plan zijn door te loopen, een auto voor de woning stopt, waaruit behalve de bestuurder (vrouwe lijk! I nog een spaniel en een New Foundlander te voorschijn komen. Wij hebben één hond thuis en als ik even tjes zeg, dat die kort geleden kans heeft ge zien de kamer te „besneeuwen" met kapok uit vier (zegge: vier) kussens, een heel eetservies van de tafel in scherven liet vallen, omdat meneer het in z'n hoofd haalde het servet als speelwerktuig te gebruiken, en per slot van rekening het stuk vleesch dat op tafel stond en natuurlijk ook mee ter aarde ging, achter zijn kiezen duwde, weet ik niet, wat de inhoud van deze witgepleisterde woning moet zijn bij een zoodanigen „veestapel". Laten we doorloopen! Langs den speeltuin, waarin we straks, voor dat we naar huis gaan, vast nog even gebruik maken van schommel, wip, rollende ton en draaimolen, komen we op den Dennenberg. Hier ruiken de dennen verrukkelijk en we ne men plaats in een der tentjes „bouwvallen", zegt Piet Veen die reeds van oudsher hier staan. De wanden zijn „versierd" met zeker wel een paar duizend namen. Plaatsen, waarvan wij geen notie hebben, dat ze bestaan moeten, lezen we. Piet zegt, dat zijn naam ook nog „ergens" moet staan. Ik zeg: „Onderstreep dat. ergens dan maar!" Nadat we allemaal onze initialen hier en daar hebben „tusschengeplakt" gaan we ver der naar de „intieme" waterdel. Dat „intieme" is van Annie Vermeer en doelt op de paadjes, die er om heen loopen en hier en daar heele- maal zijn overwelfd door de rhododendron- struiken. Het is werkelijk een mooi plekje, waar we weer best even kunnen zitten. We hebben een heelen dag, dus een zee van tijd. Een der bezienswaardigheden van Groenen- deal is het schelpenhuis aan het einde van de Adriënnelaan, meer bekend onder den naam van Pottenlaan. Het beeld stelt voor een zeenimf, aan wier voeten een dolfijn ligt; het geheel is geplaatst in een nis, met witte schelpen ingelegd. We gaan nu terug naar een der ingangen aan den Heerenweg, steken den rijweg over en komen in een ander deel van het bosch. Kees wist te vertellen, dat hier een klein bergje is, dat, als het daarvoor de tijd is, be zaaid is met paarse Pinksterbloemen. „Dan doop ik dien berg van 5 M. hoog den „Pinksterbloemenberg" zei Annie Vermeer, maar Piet weet te vertellen, dat hij al zoo heet. Een leuk vijvertje in de diepte aan den voet van den „berg" en de 18e eeuwsche bil jartkoepel vragen een oogenblik onze aandacht en we schieten allemaal in een lach, als we op den koepel „Politie-wachtpost" lezen. Langs de tennisbanen „zalig, om nu te tennissen" zeg ik komen we weer aan het ververschingshuis, waar we onze boterhammen opeten. Het vervolg komt in de volgende rubriek. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeiing moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix straat 20. PINKSTERBLOEMPJE. De vorige week kreeg ik je briefje te laat. daarom krijg je nu pas antwoord. Draag je nu je bril? Dat went zoo gauw. Op school gaat het zeker ook al weer naar je zin. POESENMOEDERTJE. Een volgende va- cantie mag je zeker wel eens naar Eindho ven toe. Gefeliciteerd met je beide zwemprij- zen. We kunnen je nu wel Waterratje noemen. Wat was de 1ste prijs? Het zakkammetje heeft zeker in je taschje een plaatsje gekre gen. Gezellig voor je, dat moeder ook mee gaat zwemmen, Wat kranig van je nichtje, dat ze hier nog haar zwemdiploma haalde, 't Is voor moeder toch zeker wel rustig, nu de gas ten verdwenen zijn. W. L. Per tram kun je tegenwoordig ze ker aardige reisjes maken. Je hebt gelijk, dat je juist uit 't geen je waarneemt, stof verza melt. Ik ken den schrijver van dat kunst stukje niet. maar ik ben het met je eens, dat het gevaarlijk is, om kleintjes bij de kachel te laten spelen. Probeer maar eens om Oom Kees dat aan zijn verstand te brengen. Har telijk dank voor je leuke Markerkaart. MARMOTJE, Zoo ben jij daar ook weer. Heb je zoo lang geslapen? Wat eenig. dat jul lie de speel tent ook zoo gedoopt hebben. Ik vind het reuze knap, dat jij al aardappelen en groente kunt koken. FOPPENMOEDERTJE. 't Doet me plezie.r dat je blij bent met je prijs. Leest meneer er al uit voor? Ik kan me begrijpen, dat het de poppen speet, dat je weer naar school moest. ZEEMEERMIN. Je raadsel is goed. ELZENKNOPJE. Hoe lang ben je in El- speet geweest? Wat vervelend, dat je daarna ziek werd. Wat scheelde er aan? KAMERPLANT JE. 't Was niets erg. dat je een keertje met de raadsels oversloeg. Jam mer. dat je in Rotterdam geen mooi weer hebt gehad.' In de Rotterdamsche Diergaarde is ook heel wat te bewonderen, hè? WAGHONDJIE. Zing Zaterdag maar 't hoogste lied uit. vooral ook omdat vader ja rig "is. Hartelijk allen gefeliciteerd. Wat zal vader blij zijn met jullie nuttig cadeau. Dat kan voor jou een gezellig wintertje worden. Leuk, dat je mag leeren pitrieten. Ik reken al op iets moois voor den Sint-Nicolaaswed- strijd. Hoe is 't met dat een-pootige vogeltje? MITZI GREEN. Alles is toch wel heer lijk opgefrischt van den regen. En wie weet komt er Zaterdag niet een warm Oranjezon netje voor den dag. MOEDERS EENIGST MEISJE. Ik dacht wel, dat je 't weer prettig zou vinden op school. Ben je Woensdag met de Zondagsschool naar Zandvoort geweest? 't Was zeker te koud om in zee te gaan. Denk je eraan, dat je Opstel 1 September in mijn bezit moet zijn. EDILE. DE TWEELINGBROER. Zitten de Tweelingbroers ook naast mekaar op school? Dat klinkt hè: de 5de klas, 't Is prettig, dat er deze week twee vrije dagen achter elkaar komen. Komen er Maandag veel nieuwelingen? KERSTROOS JE. k Vond het gezellig, weer eens wat van je te hooren. Wat ben je aan den sukkel geweest. Hoe gaat 't er nu mee? Ik hoop dat je frïsch en sterk weer aan 't werk kunt gaan. Je hebt anders toch nog wel een heer lijke vacantie gehad, hè? Ben je ook opgescho ten aan het kussen? DICK H. Je bent van harte welkom. GOUDSBLOEM. Gefeliciteerd met je swem-diploma. Zijn de logé's er neg? Hebben ze de fietsen bij zich. Wat eenig, dat jullie juist op Schiphol waren, toen die 60 vliegtui gen vertrokken. Je hebt in die eene week heel wat gezien. Ben je Donderdag nog met vader de nieuwe machine wezen bekijken? JOHAN. de TWEELINGBROER. Was je nog bruin, toen je naar school ging? Zit je nu bij een anderen onderwijzer? BOEKENWORM. 't Is nu net weer om op school heel goed je best te doen. Vooral nu het je laatste schooljaartje is. Wat zijn dan de verdere plannen? KLAPROOS. Je raadsel krijgt spoedig een plaatsje. Ik zat er juist nog al verlegen om. Ga je nu 17 September drie verjaardagen vieren? Hoe leg je dat aan? Ik kan me voor stellen, dat je nu hard moet werken op school 't Is daarom niets erg, als je eens een keer met de raadsels overslaat. OR AN JE-APPELTJE. Dat is nog' eens een fijne speeltuin hè in Oud-Valkenveen. En wat gezellig, dat oom Cor er ook bij was. Ge lukkig maar, dat de kiespijn toen over was. JASMIJN. Wanneer ga je je zwemdiploma halen? Als je al zoo flink in 't diepe kunt zwemmen, zal je het heusch wel krijgen. Is de juffrouw nu terug? Zing Zaterdag maar het hoogste lied uit. Voor wie worden al die kousen? Of zijn t poppekousen? DE KLEINE VIOLIST. Ja, je ansicht heb ik ontvangen. Nog hartelijk dank ervoor. Het doet me genoegen, dat je het boek mooi vond. Hartelijk gefeliciteerd met den verjaardag van zus. Feliciteer haar maar van me. Naar welke Kweekschool gaat ze? Je rapport was goed. GELUKSPOP en SERINGFNKNOPJE Wel bedankt voor die mooie kaart van de Bedrie gertjes te Rosendaal. Hebben jullie je ook lek ker na laten spuiten? Vond je de omgeving niet prachtig? RANGEERDERTJE. Je hebt op school zooveel te pennen, dat ik me best kan voor stellen, dat je in de vacantie de pen wel eens wilt laten rusten. Jij hebt eventjes genoten in je lange vacantie. Leuk, dat je neefje ook nog bij je heeft gelogeerd. Is hij van je leef tijd? 't Lijkt me wel fijn met zooveel nieuwe vakken op school te moeten beginnen. Je bent zeker de baby in de klas. Hoe gaat 't met Rie? DWAALLICHTJE. Wat hebben ze jou verwend op je verjaardag. Het fleschje eau de cologne zit nu zeker in je taschje en het por- temonnaietje ook. Is 't goed gevuld? Waar heb je op getracteerd op school? NAPOLEON. Ik denk ook, dat de moes ten cr hun vacantie nu op hebben zitten. Aardig, dat je al wat uit Borne gehoord hebt. 't Is altijd prettig, als je door corresponden tie de connectie wat aan kunt houden. Maar daar heeft niet iedereen den tijd voor. DARWINTULP. Zeker mag je raadsels in sturen. Graag zelfs, want ik zit er nog al om verlegen. Stuur je dan wat van allerlei soort. Prettig, dat je bent ovei'gegaan naar de hoog ste klas. LATHYRUS mag haar schuilnaam houden Als iets je nog niet duidelijk is, vraag je t maar aan Klaproos. Waar ga je op school? Is het logeetje nu vertrokken? FLUITEKRUIDJE. Ik ben blij, dat jij weer aan komt fluiten en wel met zoo n groo- ten, gezelllgen brief Wat heb je heerlijk ge noten in de vacantie. Die autotocht was ex tra fijn. Die muggenplaag was minder prettig, maar moest je natuurlijk op den koop toe ne men. Gelukkig maar, dat ze niet staken. Hoe is het verder met je tante afgeloopen? Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Een bof. dat 't op Zondag viel. Wat heb je degelijke cadeaux gekregen. Die konden allemaal da delijk gebruikt worden, hè? Wanneer komt de kleine Gymnast thuis? DE KLEINE MISTLETOE, t Ylnd het 800 gezellig, dat al mijn oude getrouwen weer boven water komën. Moeder heeft het van den zomer dus erg druk gehad. Prettig voor jou, dat er een jongen van je leeftijd bij was. In Zeist heb je zeker veel mooie wandelingen gemaakt. ROZEMARIJNTJE. Weet je wel, dat je je leeftijd bij je inzending vergeten hebt? Laat het me nog maar gauw weten. Wat was dat een groote verrassing,* toen grootmoeder en tante zoo onverwachts overkwamen. Logee- ren ze nog bij jullie? Je strikvragen zijn goed. KABOUTER PUNTMUTS. Je teekening was niet onaardig. De volgende week hoop ik den uitslag van de vacantie-wedstrijden mee te deelen. Natuurlijk beviel het je weer goed op school Om te mogen meeloten voor een raadselprijs moet je voor deze maand min stens 13 raadsels hebben goed gehad. Ik denk wel. dat jij mee mag loten, VERGEET MIJ NIETJE. Als je de post zegels terug wilt hebben, kom ze dan maar eens halen. Ik was blij met je raadsels. Ze zijn goed en zullen gauw geplaatst worden. VADERS OUDSTE. Jullie hebben dus ook een heerlijke vacantie achter den rug. Je zult zeker nog lang met genoegen aan Nieuw Loosdrecht terug denken. Over 't weer zal nu eens niemand te klagen hebben. De fietsen hebben maar schitterende diensten bewezen, hè? Wanneer staan de schooldeuren weer voor je open? MOEDERS SCHAT. En was je bij groot moeder grootmoeders schat? Wat gezellig, dat er zoo gauw vriendschap gesloten werd. En nog al met twee vriendinnen, 't Was maar prettig voor je dat moeder het niet erg vond, dat je zooveel jurken vuil maakte. CELLIST. Ik denk toch, dat je van den winter liever in Haarlem zou zijn dan in L. Die kleine plaatsjes zijn 's zomers op haar mooist. Dat groote hoenderpark is 's winters eenzaam en verlaten. Dan zullen de kippetjes wel in de hokken zijn. Die bramen waren zeker grooter dan onze duinbramen. DICKY DURF. Hoe lang ben je in IJmui- den en Beverwijk geweest? Ik vind je tee kening mooi. Meer kan ik er nog niet van zeggen. Dus nog een weekje geduld. PÏNKSTE^BLOE'MPJE. 't Is voor jou ze ker net, of de vacantie al weer een heel poosje achter je ligt. Heeft moeder Woensdag haar zwemdiploma gehaald? Knap! Ben jij wezen kijken? POESENMOEDERTJE. Prettige dagen gaan altijd gauw voorbij cn meestal te gauw naar onzen zin. Als je het volgend jaar van school bent, zul je er heusch nog wel eens naar terug verlangen. Ik zal Zaterdagmor gen eens luisteren, of ik jouw stem boven al les uithoor*. De vorige week kreeg ik je briefje toch heusch te laat. Gooi het liever Dinsdag in de bus van de Groote Houtstraat. Wat voor foto's heb je van moeder gekregen? MARIETJE. Je plantje doet het zoo goed. Toen ik uit was, is het ook heel goed verzorgd Wat kranig dat je zelf dat broeikasje hebt gemaakt. Ik ben heel benieuwd of die tropi sche planten zullen gedijen. Het zit hem niet alleen in de warmte, maar ook in de grond soort. EENIGST KIND. Je verbrande rug is nu zeker wel genezen. Voortaan toch maar een beetje voorzichtig zijn met een zonnebad te nemen. Wanneer begint jouw school? Ik kan me best begrijpen, dat af en toe de vervelin; om een hoekje komt gluren. DOLLY. Leuk die waf el bakker ij. Hoeveel geld heeft t wel opgebracht? Wat doen jullie nu verder? Ik ben heel benieuwd, of het be- noodigde bedrag er gekomen is. Jullie hebben in ieder geval je best gedaan. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Haarlem, 86 Augustus 1935. UIT DE NATUUR. RIJPEN EN VERGAAN De zomer is een heerlijke tijd, dat zal wel ieder met me eens zijn. We kunnen ons vrijer bewegen dan in den winter, behoeven geen vrees te hebben voor kou en komen er gauwer toe om naar buiten te gaan en te genieten van de natuur. Als we dan de planten, heesters en boomen eens goed bekijken en opmerken hoe ze in den loop van het jaar zich ontwikkelen, dan denken we er ook wat verder over na. We zien. dat elk plantendeel een bepaalden dienst heeft te verrichten en zoodra die taak is afgeloopen ook gedwongen is te verdwijnen Al het bruikbare voor het plantenleven dat nog dienst kan doen voor een nieuwen groei wordt teruggevoerd naar den bladsteelvoet waar het dan een plaatsje vindt in de takken. De sappen worden dus aan de bladeren onttrok ken, die hun groene kleur daardoor verlie zen en veranderen in allerlei schakeeringen van geel en bruin. Het verband tusschen steel en tak wordt zwakker en bij storm en regen of vorst valt het blad af om te vergaan. Met vruchten gaat het evenzoo. Eerst ko men de bloesems en later de vruchten, de za den blijven voortleven. We zien in onze ap pels en peren de glanzend zwarte pitten. Nu heeft wel niet elk pitje voldoende kiemkracht en er worden ook heel wat pitten weggewor pen. Toch kunnen ze als voedsel voor de vo gels 's winters nog dienst doen. maar dan moet je ze droog bewaren tot het noodig is de vogels er op te tracteeren. Appels en peren dienen voornamelijk als voedsel voor den mensch. Ze lokken ons toe aan de boomen of waar we ze hier niet altijd in hun eigen omgeving zien groeien en rijpen, kunnen we ons oog vergasten aan de smakelijk uitgestalde vruchten in de fruitwinkels. Zoo'n lekker roodwangige appel vraagt er als het ware om er je tanden in te zetten. Maar ook in lichtere tinten van groen tot geel zijn de vruchten best te genieten. Wij noemen daar van een van de vroegste soorten. Yellow Trans parant, reeds eetbaar in Juli-Augustus of Early Victoria die in Augustus rijp is. Noten kunnen niet direct gegeten worden, deze moeten we eerst ontdoen van bolster en harde schaal, zoodat het eigenlijke zaad over blijft, dat alleen als voedsel dienst doet. Tegen allerlei invloeden van weer en wind zijn ze beveiligd door hun harde stevige bolsters. In kleur zijn deze gelijk aan die van de blade ren. Dit bemerken we ook op bij de kastan jes en beukenootjes. Bij de kastanjes valt ons ook nog op, dat er in verhouding met de bloe sems veel minder vruchten aan komen. De jonge vruchtjes vallen in Juni en Juli dikwijls af en ook niet alle bloemen waren voorzien van stampers en meeldraden, maar dienden alleen om de insecten te lokken. Van appels, peren, pruimen, kersen, bessen, meloen, enz. eten we het vruchtvleesch, van noten en korensoorten, als haver, rijst en rogge eten we juist het zaad. POSTZECELRUBRIEK. 1932 Porto 4 f 10 10 10 12 20 op op op op op op 5 f 16 16 80 50 32 1933 Jamboree 1933 10 f. 16 20 32 40 1933 Vliegpost 20 40 48 72 1 p. 2 p. 5 p. HONGARIJE MAGYARORSZAG Aanvulling II. Een serie van 6 porto opdrukken verscheen in 1932 op de 10 op 80 f„ 12 op 50 f„ 20 op 32 f„ alle rose. Van de 10 op 16 f. bestaan twee verschillende watermerken. Grootte der vak jes 28 x 234 m.M. In 1933 verscheen een padvindersserie, de afbeelding vertoont een hert, met als ach tergrond een tuberculosekruis, eronder staat Jamboree 1933, de waarden zijn 10 f. (groen) 16 f. (lilabruin) 20 f. (roodkarmijn) 32 f. (geel) 40 f. (blauw) Grootte der vakjes 35 x 30 m.M. Ook verscheen in 1933 nog een serie vliegzegels met afbeeldingen van vliegtuigen en pro pellers, 10 f. (groen) 16 f, (violet) Grootte der vakjes 26 x 30 mM, In staand formaat 30 x 26 m.M. volgens 20 f. (rood) 40 f. (blauw) 48 f. (violetgrijs) 72 f. (bruin) 1 pen go (geel groen) 2 p. (br. lila) en 5 p. (grijsblauw). Zié het schetsje. Nieuwe deelnemers: 202. H. Donckerwolcke, Pres. Steijnstraat 76 203. Cor Uidam, Bak-enessergracht 63. 204 Jaap Pel, Bakenessergracht 59. 205. Ko Vermeer, Dieder.ikstraat 5. 207. Jaap Valkenaar, en 209. Ferry Valkenaar beiden Diederikstr. 18 210. Chr. Veraren, Dïjkstraat 16. 213. A. J. te Welscher. Gouwstraat 42. 412. Piet Dernison. Korte Houtstraat 19rd. 41 Kees Boting en 42. Piet Boting, beiden Vrouwenhekstr. 17. De groepen 2 en 7 zijn nog niet teruggeko men. Willen jullie zorgen, dat ik ze omgaand krijg, want volgende week gaan de nieuwe zendingen weer rond. Nieuwe deelnemers leest vooral eerst het reglement in de portefeuilles en volgt de regels precies op. Rustenburgerlaah, 23,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8