Het tragisch einde van H. M. Koningin Astrid van België. Begrafenis van prof. Schücking. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET De chapelle ardente in de Duitsch Evangelische Kerk te den Haag voor prof. dr. W. Sehüeking, rechter in het Permanent Hof yan Internationale Justitie, die overleden is Het 'tragisch einde van H. M. Koningin Astrid van België. Aan den rand van het Vierwoudstedenmeer is de auto van den Koning na de botsing te water gereden Het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. W. Schücking wordt uit de Duitsch Evangelische Kerk te den Haag g dragen. Achter de lijkkist de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graaf en sir Cecil Hurst De commando-overdracht van het vliegkamp .De Kooy" aan den kapitéin ter zee K. van Aller heeft Donderdag plaats gehad. Een foto van de plechtigheid De begrafenis yan den wereldvlieger Wiley Post heeft te Oklahoma •plaats gehad. -= Het stoffelijk overschot wordt grafwaarts gedragen Het conflict in de wollen-stoffenindustrie te Tilburg. Donderdag werd een vergadering belegd, welke door een groot aantal staker-s werd biiaewoond. Een groep stakers De „Gelria" is Donderdag onder Itali- aansche vlag uit Amsterdam naar Italië vertrokken FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 1) "Dit is het verhaal van drie studenten, die met weinig geld veel van de wereld wilden zién. Nochtans moeten wij met iets heel anders beginnen, n.l. met de onverschilligheid, welke door het zwakke geslacht van dezen tijd aan den dag wordt gelegd voor juweelen, die toch eens de trots van onze moeders en grootmoe ders uitmaakten. Van een complot, een samen zwering van alle vrouwen op deze aarde tegen de diamantindustrie is natuurlijk geen sprake. Het daarvoor noodige saamhoorig- heidsgevoel zou een vrouw nooit openlijk ten toon spreiden. Neen, het ging zóó: op een, voor alle, in Amsterdam en Antwerpen zetelende diamantbewerkers, zeer noodlottigen dag, ver langde een vooraanstaande vrouw als ver jaarscadeau in plaats van een brillianten collier een automobiel. En sindsdien vroegen alle vrouwen in de Vereenigde Staten en Afghanistan, in Frankrijk en Brazilië, in Nederland en op Curacao in plaats van dia manten automobielen. Aangezien men auto's echter niet om den hals kan- dragen, kwam één vrouw op de gedachte om zich met bonte kraaltjes, kleurige stukjes hout, besneden botjes, geknoopt leer en ko peren plaatjes te behangen. En binnen den kortst denkbaren tijd volgden alle vrouwen tér wereld dit voorbeeld na, waarmee een nieuwe mode op het gebied van sieraden haar Intrede deed. De echtgenooten en vaders van alle landen liet het vrij koud, of hun eega's diamanten of automobielen wenscliten, zij moesten toch over de brug komen, als zij prijs stelden op het bewaren der harmonie. Maar de heeren van het diamantsyndicaat bezorgde dit gebrek aan belangstelling voor hun producten meni- gen slapeloozen nacht. In Transvaal en aan de Oranje-rivier werd de eene diamantmijn na de andere gesloten. In Amsterdam en in Antwerpen werden aan die diamantslijperijen steeds meer menschen ontslagen en in Frank rijk en Duitschland ging elke maand een groote juweliersfirma failliet. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke toe stand niet bestendigd kon blijven en zoo ge beurde het, dat op zekeren dag in het Century Hotel te Antwerpen een bijeenkomst werd gehouden, waartoe alle prominente figuren uit de diamantindustrie waren uitgenoodigd. Eén echter was er, die niet tot de invité's behoorde, maar zich nochtans bijzonder voor deze bijeenkomst interesseerde. Dat was de heer Alexander Popodotschi. geboren te Athene, maar in alle groote hotels van Europa en Amerika gedomicilieerd. Dit, wat onge regelde hotelleven placht de heer Popodotschi slechts dan te onderbreken, wanneer een of andere regeering hem voor een langer ver blijf in een goed bewaakt rijksgebouw invi teerde. Na afloop van een dergelijk verblijf veranderde hij steeds van naam. Ook Popo dotschi heette hij nog niet zoo heel lang. Op den dag, voorafgaande aan dien, waarop de bijeenkomst zou plaats, hebben werd de por tier van het Century Hotel opgebeld dat, naar op het telefoonkantoor gebleken was de tele foonleidingen van het hotel niet geheel in orde waren en derhalve noodzakelijk aan een onderzoek moesten worden onderworpen. Een uur daarna meldde zich een man met een donker uiterlijk, gekleed in een blauwe overall en een tasch met gereedschap over den schouder, bij den portier, die hem verlof gaf naar de storing te gaan zoeken. Toen hij weer vertrok, was in de groote kris tallen kroon van de congreszaal een microfoon verborgen, die in verbinding stond met kamer 317, welke voor den heer Popodotschi gereser veerd was. Het was technisch beschouwd, een knap stukje werk waarvan niemand ook maar iets vermoedde. „Century" is met zijn veertien étages het eerste wolkenkrabber-hotel in Antwerpen. Van den daktuin af ziet men de Schelde zich door het Vlaamsche land naar de Nederlandsche grens slingeren, ontwaart men de oude steeg jes rondom de machtige kathedraal, de masten en schoorsteenen der in de haven liggende schepen, de industrie-complexen in de om geving en de breede verkeersstraat, Keizerley genaamd, waarin het Antwerpsche leven zich concentreert. In de ruime,decent verlichte hall van het hotel, dat geheel op Amerikaansche wijze was ingericht, waren nu 'alle clubfauteuils bezet. Terwijl achter de zorgvuldig bewaakte deuren van de congreszaal de diamantkoningen be raadslaagden, wachtten hier persvertegenwoor digers, die op dit oogenblik niets beters te doen hadden aan de eene sigaret na de andere te rooken, op den afloop van de belangrijke zitting. Hendrik van Berquem. weliswaar niet de rijkste man van het gezelschap, dat daar in de congreszaal bijeen was, maar nochtans een der grootste diamanthandelaren van Antwer pen, hield de beslissende redevoering. Hij wees er met nadruk op, dat inkrimping van den werktijd, noch het sluiten van mijnen in Zuid- Afrika of het wachten op een beteren econo- mischen toestand de diamant-nijverheid ook maar een stap verder zou brengen. De eenige kans op verbetering van den afzet achtte hij gelegen in de herneuwde belangstelling van de vrouw voor juweelen. Die belangstelling zoo meende hij, moest slechts worden aange moedigd en de beste gelegenheid daartoe bo den de grootste mode-badplaatsen van Europa en Amerika. Het resultaat van deze rede was, dat er een plan werd ontworpen, hetwelk voor elkeen buiten de congreszaal zorgvuldig geheim werd gehouden. Tevergeefs stelden de, in de hall wachtende persvertegenwoordigers, alle denk bare pogingen in het werk om de deelnemers aan de conferentie tot spreken te brengen. Hendrik van Berquem maakt er zich met eenige algemeenheden van af, toen hij door vier verslaggevers tegelijk werd aangeklampt en de andere heeren verwezen de hen om zwervende journalisten lachend naar Van Berquem om zich daarna ijlings uit de voeten te maken. Niets drong tot de buitenwereld door. Slechts één „outsider" was er, die nauw keurig van een en ander op de hoogte was: de man in kamer 317, die zich tijdelijk Alexan der Popodotschi noemde En nu kan het verhaal van de drie studen ten een aanvang nemen...... Hallo, nog meer kaffers voor Afrika!" roept Lou Volkers, als hij op het perron te Ant werpen tusschen het gedrang der vele reizi gers,, die zich naar den uitgang spoeden, zijn beide metgezellen, Harry Diesel en Willy Sna vel, ontwaart. Hij heeft van Den Haag af met hen in denzelfden trein gezeten, maar hoe goed hij daar ook op het station zijn oogen de kost heeft gegeven, hij heeft hen in de overvolle coupé's niet vermogen te ontdekken. Harry Diesel en Willy Snavel sludeeren in Amsterdam, Lou Volkers in Leiden. „Kerel, ben je er toch?" komt Snavel hem. haastig zijn afgedragen koffertje op den grond zettend en hem met een joviaal gebaar beide handen toestekend, tegemoet. „Nee, ik kom straks", glundert Volkers, nu ook de hand schuddend van Diesel, wiens bagage er al evenmin naar uitziet, dat zij voor een expeditie naar een ander werelddeel be stemd is. „Broeders, wat heb ik naar jullie ge zocht in Den Haag. En aan de grens wéér zag ik Harry hier op h$t laatste moment, maar ik had zelfs geen tijd om hem een kaf- fergroet toe te roepen, want het scheelde wei nig, of ze hadden me laten staan". „In Den Haag?" vraagt Snavel. „Man, we verkeerden in de stellige overtuiging, dat je in Leiden in den trein zou komen. Wij hebben onze oogen naar je uitgekeken en een oogen blik dacht ik zelfs, dat ik je ontdekte, maar bij nader inzien bleek het een echte bosch neger te zijn". Volkers klopt breed lachend, zijn vriend op den schouder, terwijl hij vergenoegd opmerkt^ „Volgens het prospectus zullen wij zes voll# uren in het zwarte werelddeel zijn. Voor op gravingen zul je dus geen tijd hebben!" „Gok al niet erg. Prentbriefkaarten efl postzegels zullen er wel te krijgen zijn en dat is voldoende om juist zooveel jalouzie te ver wekken, als je van je medemenschen noodig hebt". De anderen stemmen laehend hiermee ia en dan komen zij overeen eerst hun bagagf onder te brengen om daarna hun passagebil- jetten bij het agentschap der reederij af te halen. In de beste stemming en met de wat luid ruchtige overmoedigheid, jongen menschen eigen, slenteren zij door de middagdrukke straten van de vreemde stad. Alles is hier anders dan in Holland en geniet alleen daarom reeds hun belangstelling. De politieagent, die het verkeer regelt, doet dat anders dan zijn collega in Amsterdam, de cafébezoekers, die zich op het overvolle terras in de zomerzon koesteren, trekken de aandacht door de onbe kende verfrisschingen, welke voor hen op de marmeren tafeltjes zijn geplaatst en de recla meborden aan de winkels bieden een gunstige gelegenheid voor een kleine repetitie van de edele Fransche spraakkunst. Met de taal valt het overigens nogal mee. Het is voor 't meerendeel Vlaamsch wat zij hier in het centrum van de Belgische havenstad hooren en al klinkt het dan ook wat vreemd, sommige brokstukken van gesprekken zijn wel verstapnb^ar, (Wordt ygrvolg&Ll

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9