Een nat begin van Koninginnedag. Nagelbelasting. Utt BeêoMmkste 53e Jaargang No. 16008 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Zaterdag 31 Augustus 193i. HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De cursussen voor het behalen van het diploma Costumière, Coupeuse en Leerares van den Ned. Mode-Vakbond beginnen weder aanvang September bij Mode-Academie Leerares Suze Huntelaar, Kleverparkweg 130 Tel. 14802. Club- en Privaatlessen. Inschrijving dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) Kindervreugde is er echter niet minder om. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De Maandagmarkt. Een uitbreiding op de Ged. Oude Gracht tusschen Groote Houtstraat en Frankestraat? De strubbeling op de Maandagmarkt zooals men weet een gevolg van de invoering van de automatische seinen op het Verwulft, waardoor het marktterrein op de Ged. Oude Gracht bij de Botermarkt zooveel ingekrom pen is dat niet alle kooplieden hun plaats kun nen krijgen en enkelen een plaats aangewe zen is waartegen zij bezwaren hebben is niet voordeelig voor de gemeente. De laatste weken is dit aan de opbrengst der marktgel- den wel te zien. Er wordt naar een bevredigende oplossing gezocht. Het is wel gebleken, dat de kooplie den bezwaar hebben tegen een plaats op de Nassaulaan, omdat dit marktterrein niet zou aansluiten op de Ged. Oude Gracht. Van de Raaks tot de Zijlstraat is de Ged. Oude Gracht zoo smal, dat voor het Postkantoor geen kra men kunnen staan. Door de organisatie van kooplieden is nu het denkbeeld geopperd ook de Ged. Oude Gracht van Sr Houtstraat tot de Frankestraat (of zoo noodig iets verder) voor marktterrein te bestemmen. Hier zou dan ook de bloemenmarkt gehouden worden die nu op de Raaks bij de Zijlvest een kwijnend bestaan lijdt. Het is waar dat dan ook het Yerwulft de marktterreinen zou scheiden, maar dit bezwaar is minder overwegend dan bij de Nasasulaan, omdat de meeste markt- bezcekers toch al het Verwulft oversteken voor hun bezoek aan de winkelstraten. De auto's die nu op Maandag op dit deel der Ged. Oude Gracht parkeeren zouden dan wat verder naar de Kleine Houtstraat moeten staan. HET AANTAL VREEMDELINGEN TE HAARLEM DAALT. In ons nummer van Donderdag deelden wij mede, dat het aantal te Haarlem geves tigde vreemdelingen daalt. Door een vergis sing' werden de cijfers evenwel niet juist weergegeven. In het le halfjaar van 1935 hebben zich hier gevestigd 337 vreemdelin gen, terwijl er 425 vertrokken zijn. Het aan tal vreemdelingen te Haarlem daalde dus zooals wij reeds in het eerste stukje opmerk ten met 88. KONINGIN ELIZABETH TE BRUSSEL. BRUSSEL, 31 Augustus Koningin Eliza beth is hedenochtend uit Italië teruggekeerd en op het kasteel van Laeken aangekomen. Over jongens en meisjes te Haarlem. Er worden meer jongens dan meisjes geboren. Maar er sterven, zelfs in verhouding, ook meer jongens. Uit statistieken zijn dikwijls interessante gegevens op te diepen. De Statistische Gege vens der gemeente Haarlem bieden in dit op zicht ook een bruikbaar materiaal. Vooral als men de verschillende jaargangen met elkaar gaat vergelijken. Er blijkt allereerst dat te Haarlem, trouwens bijna overal doet zich dit verschijnsel voor, veel meer jongens dan meisjes geboren wor den. Te Haarlem werden geboren: le half jaar 1930: 1931: 1932: 1933: 1934; 1935: jongens 1034 1075 1172 1091 1138 563 meisjes 1114 1066 1011 1049 1065 527 Totaal dus in 5% jaar: jongens 6123 meisjes 5832 In de twee eerste jaren van deze statistiek werden dus meer meisjes dan jongens gebo ren, maar in de overige 3','2 jaar haalden de jongens den achterstand ruimschoots in, zoo dat zij zelfs een voorsprong kregen van 291. Bovendien was het verschijnsel van 1930 en 1931 dat er meer meisjes dan jongens het levenslicht zagen iets ongewoons. In 1929 wer den er 1070 jongens geboren tegen 1004 meis jes en in 1928 il70 jongens en 1102 meisjes. Wij hebben onze statistiek evenwel beperkt tot 1930, omdat wij over 1928 en 1929 geen ge gevens hebben over de sterfte der jonge kin deren. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich voor, dat er in verhouding meer jongens dm meis jes in de eerste levensjaren sterven. Kinderen beneden 4 jaar stierven: le half jaar 1930: 1931: 1932: 1933: 1934: 1935: jongens 72 64 61 53 51 30 meisjes 64 51 50 48 48 19 Totaal in 5& jaar: jongens 331 meisjes 280 Een verschil dus van niet minder dan 51. Er is dus geen denken aan dat de mannen, die te Haarlem wat aantal betreft, vev in de minderheid zijn, hun achterstand wat in- loopen. 30 Juni telde Haarlem 68149 vrouwen tegen slechts 62320 mannen. Wij zijn zon gewend op den 31 sten Augustus. Zon en Koninginnedag waren de laatste jaren nu eenmaal synoniemen. Iedereen sprak over het traditioneele Oranjezonnetje, iedereen rekende er bijkans op dat de laatste dag van Augustus warm en prettig zou zijn en nu Het was, wat het weer betrof, van morgen een triest begin van het feest van den vijf en vijftigsten verjaardag onzer Koningin. Een grauwe lucht overkoepelde de stad, hier en daar wa tersprietjes loslatende, af en toe echte, flinke regenbuien uitstrooiende, over hen, die zich reeds vroeg op pad begaven ter viering van den Konin ginnedag. Wat het vandaag zal worden valt nog niet te voorspellen. Af en toe lijkt het erop dat de zon ons toch niet heelemaal in den steek wil laten. Af en toe komen er schuchtere zonne- pieken die verlegen het asfalt trachten te stoven, het asfalt dat vandaag grimmiger zwart is dan ooit tevoren. Toch heeft de muzikale reveille vanmorgen menigeen met plezier doen ontwaken. Het ge beurt ook niet eiken dag dat wij met muziek uit Morpheus' armen worden gerukt. De ta-ta- boems in de verscheidene straten der binnen stad deden menig gordijn opengaan, wegge scholen slaperige gezichten verschenen ach ter de glimmend-natte ruiten. Notenstrooiend en koperkleppend liep „het muziek" verder en met haar ontwaakten de straten. Nog is deze reveille pas halverwege haar tocht, of de kerkklokken aan de Groote Markt laten haar klepelklokken hooren. De caril lonbespeling begint. De stadsklokkenist, de heer H. W. Hofmeester zorgt ervoor dat van op een na het hoogste punt (de stadsleelij- kerd is hooger, doch daar kan men bezwaar lijk een carillon verwachtengewijde klanken over de stad beieren, aldus óp offi cieeier wijze den feestelijken dag inluidende. Carillcnspel heeft altijd iets aantrekkelijks. Langzamerhand ging het helaas meer en meer tot de antiquiteiten behooren, ofschoon Haar lem gelukkig geregeld nog carillonspel laat hoo ren. Op Koninginnedag echter heeft het iets zeer speciaals en dit is een traditie die wij niet. gaarne zouden willen missen. Weer een half uur later, acht uur, begin nen in de verscheidene kerken herdenkings diensten. In de Groote Kerk, zijn aanwezig Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Konin gin in Noord Holland, de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, de heer W. Roo- denburg, wethouder en anderen, Toch was de dienst, die geleid werd door Ds. W. J. van El- den niet zoo druk bezocht als andere jaren, waaraan ook weer het slechte weer van dezen morgen schuld heeft gehad. De heer George Robert bespeelde het orgel. Om half negen begint de optocht der school kinderen uit het Noorden en Oosten van de stad. Met vlaggen, wimpels, mooi aangekleed, verschijnen zij op de plaatsen van vertrek. Kinderen trekken zich gelukkig nooit zoo veel aan van mooi of slecht weer. Als zij uit zijn, zijn zij ook uit en er moet heel wat gebeuren als hun feestvreugde wordt verstoord. Zij komen, alleen of gebracht door vader en moeder en stellen zich op, keurig in de rij. Onrustige, rumoerige kinderstemmetjes roe zemoezen door elkander, in afwachting dat de muziek zal inzetten. Er wordt gelachen en geroepen, tot eindelijk, (want velen waren al heel erg bijtijds gekomen!), ook hier de ta-ta- plof begint en in marschtempo de tocht naar de Groote Markt wordt begonnen. Zij brengen vreugde langs den geheelen weg. Oranjestrikken, oranjevlaggen, oranjesjerpen, oranje, oranje, vervroolijken het grauw van den regen, het grijs van de lucht, het groeze lige der straten. Dapper stappen zij door, over, langs de plas sen en om negen uur kan de aubade der kin deren op de Groote Markt beginnen. De bur gemeester staat op het bordes van het stad huis. Naast hem zijn de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur met hun dames en hooren den zang der kinderen aan. Met vaan dels en vlaggen zijn de kinderen gekomen, met vaandels en vlaggen zwaaien zij onder hoera geroep, na hun zangnummers. Tegen half tien vertrekken zij door de Ko ningstraat naar den Hertenkamp. Vanmorgen zijn zij heer en meester van de stad. Vanmor gen staan de kinderen in het middelpunt der belangstelling van de autoriteiten. Eerst werd er breedvoerig overlegd of de aubade wel zou kunnen1 doorgaan. Men vrees de een nat pak voor allen. Men dacht aan de kans op ziekte, als de kleinen een half uur moesten stilstaan op de vaak tochtige Groote Markt, waar de regenvlagen kunnen zwiepen zooals op een stormachtigen dag aan het strand. Daar stond tegenover de groote teleur stelling voor allen, de dan overbodige moeiten die vele organisatoren zich hebben getroost en ten slotte werd besloten dat de aubade zou Ontwaking met muziek! doorgaan. Gelukkig is het juist dit halfuurtje betrekkelijk gunstig geweest wat het weer be trof en zooals gezegd is: er moet heel wat ge beuren voordat kindervreugde wordt ver stoord. Zoo zijn zij dus heer en meester geworden in de binnenstad. „Zelfs" de verkeerslichten op het Verwulft werden buiten werking ge steld, omdat het verkeer ook in tegengestelde richting in de Groote Houtstraat worat ge leid. daar de Koningstraat is afgesloten. De tram rijdt niet in de binnenstad, zooals altijd wanneer er aubade is op de Groote Markt. Parmant stappen de vroolijke jonge Haar lemmers naar den Hertenkamp. Want ook daar wacht hun vreugde en vermaak. Paarden in den Hertenkamp. Onderweg komt er een fiksche regenbui, maar ook dat hindert niet. Vroolijk en luid zingend stapt de stoet voort. Ongeveer vijftien honderd schoolkinderen zijn verlangend naai de voorstellingen in den Hertenkamp. Wel zijn er thuisblijvers, maar dat is eigenlijk niet te merken. Op de Groote Markt is een meisje door de drukte bevangen, doch ook dit is niet van ernstigen aard. In den Hertenkamp wachten de Djiguiten- Ruiterkozakken. 't Is een eigenaardig'gezicht: paarden in den-Hertenkamp. De herten zijn verbouwereerd in een hoek gekropen, de vogels houden hen daar gezelschap en telkens als een startschot weerklinkt en de wilde paarden over het gras rennen, duiken de tijdelijk verstoote- nen achter een boschje. De kinderen genieten volop. Natuurlijk zijn er versnaperingen en muziek ook. maar liet mooiste zijn toch wel de toeren van de ko zakken. die in volle vaart over hun paarden heenduikelen en alsof het een kleinigheid is. Handgeklap en vreugdegeroep bewijzen hoe heerlijk zij het vinden en hoe deze voorstel lingen worden gewaardeerd. Middelerwijl begint op de Groote Markt het concert van Apollo, directeur de heer H. Schulpzand. De belangstelling is ook hier weer, door het droefgeestige weer, minder dan an dere jaren. Toch laten de mannen in de mu ziektent zich niet beïnvloeden en zij musicee- ren als altijd met élan en enthousiasme voor het publiek dat met het verstrijken van den tijd ook grooter wordt. In den loop van den morgen komen er meer vlaggen aan de huizen. Aanvankelijk scheen het alsof ook hier een baisse te constateeren was, doch allengs wapperen er meer en meer rood-wit-blauwe of oranje-blanje-bleue doe ken van de gevels. Het is vandaag de een en dertigste. Ko- ninginnefeest wordt gevierd, ook bij minder mooi weer. Want ééns in het jaar is het maar Koninginnedag en dat is altijd een algemeen stadsfeest bij uitstek. Kindervreugde wordt niet gauw verstoord, maarde ouderen wil len zich ook liever niet iets laten ontgaan. (Vervolg op pag. 2, 1ste kolom). WIELRIJDSTER GEDOOD. WATERINGEN, 31 Aug, (A.N.P.) In deze gemeente is vanmorgen de 30-jarige mej. V. uit Delft, tijdelijk wonende te Terheide bij het café Rusthoek door een vrachtauto uit de richting Rijswijk aangereden. De ongelukkige was op slag dood. Behalve den chauffeur O. was nie mand van het ongeluk getuige. De schuld vraag staat nog niet vast. Koningin Wilhelmina, die heden verjaart. Foto F. Ziegler. (Op een badplaats in Californië is "bepaald dat vrouwen zich slechts met gelakte teen- en vin gernagels op het strand mogen vertoonen, wanneer zij daarvoor vijf dollar belasting hebben be taald.) Weder heeft de looze fiscus Voor zijn kas iets nieuws ontdekt, Nagels waren tot op heden Nog een onbelast object. Als de vrouwen die verlakken Zijn ze voortaan zelf verlakt Want ze worden door den fiscus Voor vijf dollar aangepakt. 't Gaat wellicht op deze wijze Naar een nieuwe mode heen. Van een lakbelastingplaatje Om den vinger of den teen. 't Is misschien geen sterke rechtsgrond, Waarop die belasting staat, Maar de vrouw kan haar ontwijken, Als zij 't lakken verder laat. Naar 't mij voorkomt heeft de fiscus Psychologisch goed gezien, Mevrouw Mode's wet is menig Offer waard en bovendien. Vele vrouwen zullen zeggen Met hoogmoedig fier gebaar: Ik heb lak aan de belasting, Zie mijn mooie nagels maar. P. GASUS. ONDERSCHEIDING. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw benoemd is de heer J. Kuyper, directeur van het Koloniaal Etablis sement te Amsterdam. Wij kunnen' daaraan nog toevoegen dat de heer Kuyper reeds vele jaren te Bloemendaal woont. BAPTISTEN GEMEENTE. Ds. A. P. Barendregt predikant bij de Bap tisten gemeente te Haarlem ontving een be roep naar Muntendam (Groningen). Abonnements-Diners a 90 ets. in RESTAURANT „ROYAL" ~W zijn VOORTREFFELIJK (Adv. Ingez. Med.) Italië zou zestig duikbooten naar Sicilië zenden. pag. 4 De Brusselsche bevolking heeft gisteren langs het stoffelijk overschot van koningin Astrid gedefileerd. pag 4 De eier-exportregeling naar Engeland wordt voor de maand September gehandhaafd. pag. 3 De roofmoord te Wilden-ank is geheel opge helderd. pag. 3 Vele stakers te Tilburg zullen vermoedelijk Dinsdag den arbeid hervatten. pag. 3 In Het Zand is een auto in het Noord-Hol- landsch Kanaal gereden, waardoor twee personen om het leven zijn gekomen. pag. 2 Koninginnefeesten te Haarlem en omgeving. pag. 1 en 2 Uitbreiding van de Maandagmarkt te Haarlem pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. a Bioscopen. pag. 9 Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN. ENZ. Emile Schrciber Indrukken van het Japansche tooneel pag. 5 Van onzen correspondent te Stockholm: Zwe den rouwt over koningin Astrid. pag. 4 Financieele kroniek: Storende invloeden op de beurzen. pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 Dr. W. G. N. van der Sleen: Van klapper en rijst. pag. 5 M. H. J.: Dieren als acteurs. pag. 5 Anthony J. D. Sips: De mogelijkheid van zweef vliegen in ons land. pag. 6 Helen: H. D. Vertelling: Geef mij maar een das. pag. 6 Piet van der Hem: Koningin Astrid t pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mevr. ir. 31. Waar denburgLindeyer. pag. 3 De ponten te Velsen. Worden zij vervangen door een tunnel? Wij hebben reeds eerder medegedeeld, dat van rijkswege een onderzoek wordt, ingesteld naar de vraag hoe het verkeer over het Noord zeekanaal te Velsen verbeterd moet worden. Men is thans zoover, dat men weet hoeveel het maken van een brug of een tunnel zal kosten. Uit den Haag vernamen wij, dat er kans bestaat dat het tot den bouw van een tunnel zal komen en dat daartoe binnenkort een wetsontwerp het licht zal zien. Het is bekend dat de regeering in plaats van de tolgelden op de nieuwe bruggen een extra heffing van 1/2 cent per L. op den benzine prijs wil leggen. Wat deze heffing meer zal opbrengen dan voor de bruggen noodig is, zal in het Verkeersfonds gestort worden. Het is te verwachten dat daaruit dan de kosten van den tunnel betaald zullen worden. De vaste commissies uit den Haarlemschen Raad. Nieuw bloed. Omdat vele zittende raadsleden niet meer in den nieuwen raad terugkeeren is het zeker dat in de vaste commissies uit den raad (die a.s. Dinsdagmiddag gekozen worden) ook nieuw bloed zal komen. Al worden alle raadsleden die herkozen werden weer op hun oude plaatsen in de com missies gezet, dan is het toch zeker dat in de volgende vacatures andere leden moeten aan gewezen worden. Rechtsgeleerde commissie: vacature J. A. Scholl. Openbare Werken: H. Heidstra. Gemeentebedrijven: M H. Groenendaal. Arbeids- en pensioenzaken: J. H. J. Huls man. Openbare Gezondheid: mevr. E. W. Venema van Doorn. Onderwijszaken: K. Brants en J. A. Scholl. Maatschappelijk Hulpbetoon: mej. W. G. van Vliet. Verzoekschriften: H. P. Deinum. Subsidies, mevr. Venemavan Doorn en K. Brants. Verder moeten opvolgers aangewezen wor den voor den heer Groenendaal in de com missie van toezicht op de H. O. V., van den heer F. Keerwolf in de commissie van toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal, van mevr. Venemavan Doorn en F. Keerwolf in de commissie voor de lichamelijke opvoeding en van den heer J. Joosten in de commissie van '-•-->ht op den Stadsschouwburg Op een natte Groote Markt zingt Jong Haarlem, terwijl het gemeentebestuui op het bordes van het stadhuis luistert naar den zang der kleine enthousiasten

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1