ZWEMMEN WANDELSPORT HAAEEE M'S DAGBLAD 7 SPAERNEBEKER-TOURNOOl. Stormvogels en Velocitas in de finale. De eerste dag van het Spaerne-beker tour- nooi kende uitstekend weer en het Haarlem veld was in goeden toestand. Over het algemeen waren de prestaties niet enorm en aan verschillende spelers was het nog le zien dat zij nog niet waren ingespeeld. Waar uit men mag concludeeren dat training voor den aanvang der competitie wel aan te beve len is. Begonnen werd met den wedstrijd STÜRMVOGELS-HERACLES (6-2) In dezen strijd toonde zich Stormvogels het beste elftal. Heracles zocht haar heil nogal eens in al te stevig spel. Reeds spoedig had Stormvogels door haai linksbuiten v.d. Laan de leiding. Heracles blijft dan eenigen tijd aanvallen en de gebroeders 1 Haak moeten steeds handelend optreden. Een maal dacht iedereen dat aan Heracles een strafschop werd toegewezen toen Haak een bal uit het doel sloeg. De bal was echter reeds achter geweest. Toch maakte Heracles gelijk toen Hinnen een voorzet mooi inkopte. Stormvogels liet zich hierna niet onbetuigd en Heracles werd op haar helft teruggedrongen. Het spel van Stormvogels was nu beter en tot tweemaal toe benutte Effern met kopballen voorzetten van den linksbuiten en bracht den stand op 31. Nog voor rust maakt Jaarsma er 32 van. De tweede helft was geheel voor Stormvo gels. Van den nieuwen middenvoor v.d. Lugt lex-V.S.V.) zagen we nog niet veel Effern en v. d. Steen maakten het de Heracles achter hoede danig lastig en de doelpunten bleven niet uit. De achterhoedespelers Knoef en Kol- dewijn waren er blijkbaar niet in en werden nogal eens gepasseerd. Zelfs Freeze kon er niet toe komen de voorhoede van Heracles op gang te krijgen, al hoewel Entjes een uitste kenden wedstrijd speelde. Met tusschenpoozen bracht de Stormvogelsvoorhoede den stand op 62 Bij het laatste doelpunt kwam de Hera- cies-keeper zoo in botsing, dat hij moest wor den weggedragen. Met 10 man werd doorge speeld. De fut was er wel wat uit en Freeze kreeg nog de kans om den achterstand te ver kleinen, maar hij miste een toegestanen straf schop. Stormvogels won met 62. HAARLEM-VELOCITAS (3—4) Ongetwijfeld was deze wedstrijd meer het aanzien waard dan de voorgaande. Haarlem speelde tegen een volledig Velocitas in de volgende opstelling: Voogd, v. Gooi, Huysmans, de la Mar, Kammeijer, Vreeken, Oldenburg, de Winter de la Mar Jr., Smit, Polanen. De Noordelingen hebben er direct gang in en goed spel van Bonsema en Meulema brengt reeds in de eerste minuten het Haarlem-doel in gevaar. Velocitas blijft voorloopig den toon aangeven en spoedig heeft Meulema succes met een hard hoog schot. Ook hierna kan Haarlem nog niet los komen en hoewel Smit veel afgemeten passes geeft aan v. Polanen en deze goede voorzetten geeft, weten de bin- nenspelers er nog niet van te profiteeren. Als bij een aanval van Velocitas v. Meel hard te gen de lat schiet is Bonsema er spoedig bij om den stand op 20 te brengen. Hierna komen de roodbroeken er beter in en keeper v. Dorst krijgt het nu af en toe be nauwd, maar met het schieten hebben de Haarlemmers de goede richting nog niet ge vonden. Een hard schot van H. de la Mar wordt prachtig gestopt. Ook schoten van Kammeijer en Vreéken hadden beter lot ver diend. Het is Oldenburg die tenslotte met een hard schot aan v. Dorst 't nakijken geeft (2—1). Haarlem is er nu beter in maar komt niet tot den gelijkmaker. Integendeel, als v. Gooi een zeker doelpunt tot hoekschop verwerkt en deze na goed genomen te zijn nogmaals een hoekschop wordt, laat de geheele achter hoede Meulema vrij om gemakkelijk den stand op 3—1 te brengen, waarna de rust komt. De tweede helft zetten de Haarlemmers een hooger tempo in. De Winter en de la Mar ver wisselen van plaats. De uitvallen van Haarlem zijn nu talrijker dan die van Velocitas. Lup- pes en Heideveld weten er wel raad mee en in laatste instantie is ook v. Dorst op zijn post. Inmiddels zit de Velocitasvoorhoede ook niet stil en vooral Bonsema weet er hier gang in te brengen. Meulema geeft afgemeten voor zetten, maar ook het achtertrio van Haarlem is nu op zijn post. De Winter heeft na goed doorzetten succes en brengt den stand op 3—2. Van dit oogenblik af is Haarlem wel het meest aanvallend, Van Polanen geeft goede voorzetten en uit één daarvan maakt de Win ter met- een kippbal gelijk. Haarlem heeft de kans om te winnen. Oldenburg schiet tegen de lat. v. Dorst komt dikwijls in 't nauw, maar het lukt Haarlem niet en als vijf minu ten voor tijd Bonsema een afgemeten pass geest aan Brink, zet deze goed door en brengt den stand op 4—3. De laatste minuten zijn geheel voor Haar lem, maar de achterhoede van Velocitas houdt goed stand. Het einde brengt den noordelingen ha een mooien strijd een 4—3 overwinning. Om den Arolbeker. N. A. C. wint den Arol-beker. Op het A.F.C.-terrein aan den Zuidelijken Wandelweg werden de wedstrijden in het A.R.O.,L.-beker-tournooi voortgezet. De be langstelling was zeer groot. Alvorens tot de demi-finale over te gaan werd een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tusschen A.F.C. en D.W.S., die dooi de eerste klassers met 42 gewonneen werd. De halve eindstrijden. De eerste halve eindstrijd ging tusschen U.V.V. en Zeeburgia. De Amsterdammers waren direct in de meerderheid, hetgeen na ongeveer 2 minu ten spelen door Daalman in een doelpunt werd omgezet. In het verdere verloop van de eerste helft kreeg de U.V.V.-verdediging meer werk dan die der Amsterdammers, doch tot kort voor de rust bleef de stand onveranderd. Toen maakte Brockx er gebruik van, dat hem een moment vrij spel werd gelaten, om de score tot 2—0 te verhoogen. Na de rust trad U.V.V. wat meer aanval lend op, doch voor doel waren de rood-wit geblokten niet doortastend genoeg. Eindelijk wist Schipper kort voor het einde na eenig heen en t weer getrap den achter stand te verkleinen. Zeeburgia heeft zich dus met een 2—1 overwinning voor de beslissing geklasseerd. BLAUW WIT—N A.C. Voor den tweeden halven eindstrijd kwa men de elftallen van Blauw Wit en N.A.C. in het veld. De eerste aanvallen waren voor N.A.C., dat terstond stevig aanpakte en een behoor lijk tempo ontwikkelde. Uit een aanval pikte Westphal een door Van Nol tactisch vrij gespeelden bal op en met een hard schot bezorgde hij zijn club de leiding (1—0). Toen er een kwartier gespeeld was, maakte Simons gelijk )11). N.A.C. was het meest in den aanval doch taai verdedigen van Blauw Wit verijdelde verder scoren. De rust kwam met 11. Kort voor het einde trok Palé er alleen tusschen uit. Hij werd door Blom hardhandig aangevallen, maar hij bleef op de beenen en het gelukte hem den bal in het doel te wer ken (2—1). Het spel werd er nu niet beter op. De tijd verstreek. Simons draaide met den bal langs aan Kools over, die juist voor tijd den ge- het doel der Amsterdammers, doch gaf dan lijkmaker scoorde (22). N.A.C. bleef ook tijdens de verlenging in den aanval en Simons maakte er 32 van. N.A.C. kwam dus in de finale tegen Zee burgia uit. In de pauze werden de N.A.C.-spelers een onplezierige ervaring rijker. Bij het binnen treden van het kleedlokaal, na den wedstrijd tegen Blauw Wit, zakte doelman Verwij meren ineen. De dokters constateerden een acute blindedarm-ontsteking. Een reserve-keeper was er niet, dus moest een der reserves in het doel plaats nemen. Even over vier werd de beslissingswedstrijd begonnen. Spoedig maakte N.A.C. twee doel punten. Het ontbreken van een doelman wreekte zich wel, want wanneer Brockx o.i. buitep spel staande, laag inschoot, werd Dijker die daarmee geen raad wist. gepasseerd. De keeper van N.A.C. verwekte nogal hilari teit door veel weg te stompen en te trappen, wanneer opvangen van den bal beter ware geweest. Bijna moest hij ten tweede male visschen, maar het schot van de Jong be landde tegen de bovenlat. Er waren nog vijf minuten te spelen toen Simons een vliegend schot loste. Reeds dacht men dat N.A.C. de score zou verhoogen, doch doelman Van Wijk werkte den bal nog juist over de lat. Met N.A.C. in de meerderheid kwam het einde. N.A.C. had zich met deze 21 overwinning den beker verzekerd. De bekerwinnaars in de afgeloopen jaren zijn: 1923: V.V.A.; 1924: R.C.H.: 1925: Blauw Wit; 1926 Blauw Wit; 1927 Z.A.C.; 1928: H.F.C.; 1929, 1930 en 1931: Blauw Wit; 1932: H.B.S.; 1933 en 1934 Ajax; 1935: N.A.C. Om den Zilveren Bal. De resultaten van de Zondag gespeelde wedstrijden om den Zilveren Bal luiden: Sparta—Quick 3—2 Be Quick—A. D. O. 3—5 O. D. S.—L.O.N.G.A. 2—3 D. F. C.Excelsior 23 SpartaA. D. O. 21 L.O.N.G.A.—Excelsior o1 De eindstrijd die op 8 September word! gehouden gaat tusschen Sparta en Excelsior, twee Rotterdamsche clubs. SpartaQuick. Quick, dat de vorige week voor de sensatie had gezorgd tegen Feijenoord gelijk te spe len, dank zij de verdediging, kreeg tegen Sparta geen kans. Na zes minuten zette van Duyn voor en Voormolen maakte het eerste doelpunt. Na 20 minuten kwam het tweede doelpunt, van Duyn nam slecht een hoek schop. de bal belanddde bij Wilson, die van ver een zeer hard schot loste, dat doel trof. (2—0). Na de rust stompte Cohen den bal uit zijn cioel en v. d. Burg liep den bal met het lichaam in het doel (21) Na 20 minuten passeerde Voormolen prachtig de Quick- verdediging, hij legde den bal den vrijstaan- den Oostlanaer voor de voeten, die met een kalm schot onhoudbaar Tuin passeerde (31) Ir. de laatste seconden trapte v. d. Burg eer. door Bijlstra ver naar voren gespeelden bal langs Cohen (32). Be QuickA. D. O. Na drie minuten nam A D. O. zeer fortuin lijk de leiding doordat een achterspeler den bal bij een ongevaarlijk lijkend schot van richting veranderde. Na 20 minuten maakt v. d- Beukei uit een voorzet van B. Tap met een omhaal prachtig het tweede doelpunt (02). Een paar minuten later laat Pienter een voorzet van links loe pen en Berg knalt het derde doelpunt erin (03). Even voor de rust maakte De Korte uit een voorzet van rechts er 04 van. Dadelijk ra de hervatting maakt Blijham Jr. een naar voren gespeelden bal goed mee nemend, met een verren schuiver in een hoekje, een mooi tegenpunt tl4). Een paar minuten later maakt Blijham Jr. uit een voorzet van Blijham Sr. met een schitte renden kopbal 24, om dan een minuut latei- voor de hattrick te zorgen door van kortbij opnieuw onhoudbaar Kwak te passeeren (3-4) Na elf minuten breekt Ado's rechtervleugel door, van den Beukei werkt den bal na den voorzet langs Saint Obin (35). In dezen stand komt geen wijziging meer. O. D. S.Longa. Er blijkt weinig krachtsverschil te be staan. Na zeven minuten speelt het binnen- trio van Longa goed samen, de verdediging wordt goed gepasseerd en Adriaanse, die naar binnen is geloopen, maakt onhoudbaar het eerste doelpunt. (01), De gelijkmaker laat echter niet lang op zich wachten. Met een keihard ver schot passeert Visser Ver hoeven (11). Als de linkervleugel van O.D.S. doorbreekt, kopt Serts prachtig in. doch Bollaard kopt den bal er even fraai uit. O. D. S. is dan wat sterker en die meerderheid drukt v. d. Boor uit in een doelpunt. (21). Geleidelijk eaat de score hooger tot den eindstand 23. Z. A. C—H. F. C. (3—4) H. F. C. heeft Zondag een wedstrijd in Zwolle gespeeld. Het was een nuttige oefe ning. de temperatuur alleen was van dien aard, dat na de rust hel tempo eenigszins zakte. H. F. C. heeft eerst het beste van het spc'., de aanvallen worden goed opengehouden en de Z. A. C.-keeper moet eenige malen han delend optreden. Dit gaat hem voorloopig goed af. In de Z. A. V.-voorhoede^ is de midden voor Schuyt de gevaarlijke "man. Hij profi teert var. een misverstand in de H. F. C.- achterhoede en plaatst den bal langs Van der Tost. 0L H F. C. blijft in den aanval. Kenner wordt bij een aanval vastgehouden en de toege stane penalty benut Koper (11). Wepster op dè rechtervleugel heeft nogal eens vrij spel en inderdaad slaagt hij er in kort achter elkaar de Z. A. C.-keeper met harde onhoudbare schoten te passeeren. Tot de rust behoudt H. F. C. de overhand; verschillende schoten gaan rakelings over of naast, terwijl ook de Z. A. C.-keeper zijn werk goed verstaat. De rust komt met een 31-voorsprong voor H. F. C. Na de hervatting is de eerste aanval van Z. A. C. H. F. C. noodlottig; van der Togt laat den bal uit zijn handen glippen en Schuyt loopt den bal in het net '23), Direct volgt een snelle aanval van Hage naar; hij schiet eerst tegen den keeper, maar ten tweede male ingeschoten, vergroot hij H. F. C.'s voorsprong. Nog is het niet genoeg, de linksbuiten van Z. A. C. zet voor en ten Have. die voor Denijs ingevallen is. veroorzaakt een nenalty, die door Schuyt benut wordt (.34). Drie doelpunten in 5 minuten. De H. F. C.-verdediging houdt echter, zij het met de grooste moeite, stand. De H. F. C.- aanval is het schot volkomen kwijt, verschil lende kansen gaan nog verloren. Ook bij Z. A. C. lukt het niet meer en met onverander- den stand komt het einde. Rie Mastenbroek wint twee keer aan de Kleverlaan. Zwemfeest met spannende oogenblikken. De gemeente Haarlem heeft evenals het vorige jaar in samenwerking met den kring Haarlem van den Koninklijken Nederland- schen Zwembond op Koninginnedag nationale wedstrijden gehouden. In 1934 werden de wed strijden in de inrichting aan de Houtvaart ge zwommen Thans had men de gemoderniseerde inriching aan de Kleverlaan uitgekozen. On der de vele toeschouwers waren de burgemees ter, de heer C. Maarschalk met echtgenoote, de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck. De beste Nederlandsche zwemsters en zwemmers waren vertegenwoordigd. Over het geheel bleven de meeste sterren met hun tijden achter bij hun gemiddelde prestaties. Ten deele was dit aan het koude water te wij ten en voorts aan het feit. dat de Kleverlaan een 50-Meter baan heeft, in tegenstelling met de meeste andere inrichtingen, die een 25 M baan hebben en de zwemmers dan profitee ren van het dubbele aantal keerpunten. Vcor de wedstrijden begonnen, sprak de heer A. J. Braam, voorzitter van den kring Haarlem van den K. N. Z. B. eenige woorden van dank aan het gemeentebestuur, dat door het orga- niseeren van dit feest een uitnemende pro paganda voor het zwemmen maakt. Vervolgens werden Rie Mastenbroek, Jenny Kastein en Mevrouw Braun aan het publiek voorgesteld. De dames kregen eenige kunst voorwerpen, alsmede bloemen in ontvangst te nemen. Een hartelijk applaus volgde op deze huldiging. Jenny Kastein had in het nummer 200 M. schoolslag voor dames niet veel concurrentie. Zij won deze race in 3 min, 14 sec. Mej. A. Kruis en Minca Steenhuizen streden heftig om de tweede plaats. Met slechts 3/5 sec. verschil tikte het Rotterdamsche meisje eerder aan. Minca Steenhuizen moest zich met de derde plaats tevreden stellen, wat evenwel voldoen de was om zich kampioene van Haarlem op dit nummer te kunnen noemen. De grootste ver rassing was wel, dat Lien Kollerie van D. W. R. als vierde eindigde. Het blijkt, dat zij in Mej. Steenhuizen een ernstige concurrente heeft gekregen! Bij het nummer 100 Meter vrije slag heeren stond eigenlijk reeds bij voorbaat vast, dat de strijd zou gaan tusschen het trio Scheffer, Kreffer, en Sipkema. De Nederlandsche kam pioen Kreffer van D. J. K., Amsterdam, gaf men den besten kans Eerst in de laatste 10 Meter viel de beslissing. Scheffer, de clubge noot van Kreffer. kwam naar voren en tikte als eerste aan. Zijn tijd bedroeg 1 min. 34 5 sec., die zeker goed is te noemen, als we de omstandigheden in aanmerking nemen. Hetzelfde nummer voor dames werd door Rie Mastenbroek gewonnen. Mej. Sieberg van H Z. en P. C. bleef haar hardnekkig volgen. Ook hier kwam de beslissing eerst nadat reeds 90 Meter waren afgelegd. Mej. Mastenbroek maakte een tijd van 1 min. 13 sec. Sinds lang heeft deze beroemde zwemster een dergelijken slechten tijd niet gemaakt. Mej. Mastenbroek wist eveneens het nummer 100 Meter rugslag voor dames te winnen. Ook hier was haar tijd minder fraai. nl. 1.24.2. Haar clubgenoote, Mej. B. Martin, die als tweede eindigde, deed er 2 seconden langer over De 100 Meter rugslag voor heeren won de II. Z. en P. C.'er van Aelst in 1 min. 14 4 5 sec., Scheffer van D. J. K. wist als nummer twee aan te tikken, juist iets eerder dan A. van der Meer van Haarlem, die er 1.5 sec. langer voor noodig had. Aan het nummer schoonspringen werd deel genomen door Mej. A. Neve van H. P. C. en den heer N. van der Voort van Haarlem. Het publiek bracht dit tweetal een applaus voor hun fraaie werk. Zelden hebben we zoo'n goede race gezien als de 3 x 50 Meter wisselslag voor heeren. D. J. K. en H. Z. P. C. hebben zich beide tot het uiterste ingespannen, Op alle nummers kwamen voortreffelijke krachten uit. Bij D J. K. nl. Scheffer (rug-) van Kalken (school-) en Kreffer (vrije slag), terwijl de Hagenaars hiertegenover stelden van Heeteren, van Aelst en Reekers. Het tempo was enorm, de zwem mers gaven elkaar niets toe. Aan het eindpunt was het verschil zóó miniem, dat slechts en kelen konden zien, dat de Haagsche ploeg eer der had aangetikt. Dat het snel gegaan was, bleek wel uit den gemaakten tijd, die 1 min. 38 sec. bedroeg, dus slechts weinig boven het Nederlandsche record ligt. Het zelfde nummer voor dames werd zon der strijd door de O. D. Z. gewonnen, welke ploeg Riek Mastenbroek in de gelederen had Het laatste zwemnummer werd gevormd door de estafette voor heeren 10 x 50 Meter vrije slag, H. Z. en P. C. won onbedreigd en met vrij groot verschil op H.P.C. en H. V. G. B. Het zwemfeest werd besloten met een po lowedstrijd HaarlemDen Haag. De Haarlemsche ploeg, die eenigszins ge wijzigd was, ging als volgt te water: Th. Hölsken (Haarlem"» A. J. Braam (H. P. C.) H. Leyenaar (H. P. C.) A. H. Goedings (H. V- G. B.) C. Zeeman (Haarlem). J. Kooyman "H. P. C.), H. J. Kollerie <D W. R.) De Hagenaars kwamen al dadelijk sterk in den aanval. Hun combinatie-spel werd even wel te ver doorgevoerd, waardoor doelpunten uitbleven. Nadat de Haas eenige malen over en naast geschoten had, kwam ook de Haarlem sche voorhoede meer in actie; doelman van Woerkom kreeg evenwel weinig gevaarlijke schoten te verwerken. Van Aelst gaf den Haag met fraai boogschot de leiding, onhoudbaar voor Hölsken. Een der Hagenaars lag binnen de 2 Meter lijn en hij moest 't water verlaten. Het Haagsche zevental speelde in deze pe riode zeer tactisch, want ondanks de nume rieke minderheid werden nog tal van aan-( vallen opgezet. Gelukkig voorkwam Hölsken erger. In de tweede helft nam Kooyman een corner. De bal werd bij Kollerie geplaatst, die Inschoot (11). Haarlem kwam hierna ge weldig opzetten. In de voorhoede werd nu goed gespeeld, vooral Kollerie viel op aodr zijn activiteit, en hij maakte de overwinning van Haarlem tot een feit door met een prachtig schot, via den paal het tweede doelpunt te scoren. Dank zij een vlotte organisatie was het zwemfeest te vijf uur reeds geëindigd. De gedetailleerde uitslagen luiden: 50 Meter vrije slag voor jongens adspiran- ten: 1. H. G. Broekema H. P. C. 32.2 sec. 2. D. Oosterveld Haarlem 33,8 sec. 3. J. Merkesteijn, Haarlem 34 sec. 200 Meter schoolslag dames: 1. Jenny Kas tein II. D. Z. 3 min. 14 sec., 2. A. Kruis, O. D. Z. 3 min. 20.2 sec. 3. M Steenhuizen H. P. C. 3 min. 20 4/5 sec. 100 M, vrije slag voor heeren: 1. J. C. Schef fer D. J, K. 1 min. 3.8 sec. 2 C A. Kreffer D. J. K. 1 min. 4,8 sec. 3. A. H. Sipkema H. P. C. 1 min. 6,4 sec. 100 Meter vrije slag voor dames. 1. R. Mastenbroek O D. Z. 1 min. 13 sec. 2. S. Sieberg h. Z. en P. C. 1 min. 14,8 sec. 3. C. Kan, H. P. C. 1 min. 23 sec. 5 x 50 Meter vrije slag voor jongens ad- spiranten. 1(. H. P. C. 2 min. 51.8 sec. 2. H. V. G, B. 2 3 min. 5.6 sec. 3. Haarlem. De ploeg van H. V. G. B. 1. die als eerste eindigde, werd gediskwalificeerd. 100 Meter rugslag heeren. 1. C. G. van Aelst H Z en P. C. 1 min. 14,8 sec. 2. J. G- Scheffer D. J. K. 1 min. 18 sec. 3. A. van der Meer Haarlem. 1 min. 18.2 sec. 100 Meter rugslag dames: 1. R. Mastenbroek 0 D Z. 1 min. 24,2 sec. 2. B. Martin O. D. Z. 1 'min. 26.2 sec. 3. M. van Dongen, Inter Nos l min. 37.6 sec. 3 x 50 Meter wisselslag heeren (estafette): 1. H. Z. en P. C. 1 min. 38 sec. 2. D. J. K. 1 min. 38.2 sec. 3, Haarlem 1 min. 44 sec. 3 x 50 meter wisselslag dames (estafette): l. O. D. Z 1 min. 55 sec. 2. D. W. R. 2 min. 9 sec. 3. Inter Nos 2 min. 10,2 sec. 10 x 50 Meter vrije slag estafette heeren: 1. H. Z. en P. C. 5 min 1 sec. 2. H. P. C. 5 min. 17 4 sec. 3. H. V. G. B. 5 min. 18,6. Waterpolo: Haarlemden Haag 21. De heer A. G. Geerts won den Dr. W. E. Merens-beker. Zondagmorgen werden de wedstrijden om den Dr. W. E. Merens-wisselbeker, waaraan zoowel dames als heeren deelnamen in de abonnements-inrichting aan de Houtvaart ge houden. Er is met veel enthousiame gestre den om den wisselbeker te bemachtigen. Voor het medische gedeelte bestond de jury uit Dr. M. Mauritz en Dr. W. B. Smit. De beoordee ling van de zwem- en duiknummers ge schiedde door de heeren A. J. Meyerink, H. Hieberg, Zaandam, J. Krab, Amsterdam en E. Gras, Haarlem. Bij de dames ging de strijd hoofdzakelijk tusschen mej. W. van Nie, mevr. S. Dijkstra van Baren en mej. N. Nachtegeller. Na een hurkval, die zóó moet worden uitgevoerd, dat het hoofd niet onder water komt, opdat de redster of redder den drenkeling niet uit het oog verliest, moest 100 Meter gekleed de schoolslag worden afgelegd, waarvan 25 Me ter met de pop, die voor drenkeling fungeert. Het hoofd van den drenkeling moet daarbij boven water worden gehouden, terwijl de redder op zijn rug zoo snel mogelijk den kant moet opzoeken. Wordt deze beweging lang zaam uitgevoerd, dan wordt de „patiënt" in nagenoeg staande houding weggesleept, in plaats van in liggende houding. Na dit num mer moest wederom een hurkval worden ge daan, waarna men de pop moest opduiken, die op den bodem van het bassin lag. Het bleek duidelijk dat de Haarlemsche bri gade over prima krachten beschikt. Zonder uitzondering wisten alle dames en heeren hun taak tot een goed einde te brengen. Bij de heeren viel het goede werk van A. Geerts. M. de Graaf en C. H. Vrugt te loven, hoewel ook de andere deelnemers zich niet onbetuigd lieten. Met spanning werd de uit slag tegemoet gezien. A. G. Geerts, die ook in 1934 den beker had gewonnen, mocht thans wederom het fraaie kleinood in ontvangst ne men. Mevrouw Merens reikte den beker uit en zeide dat de winnaar het dit jaar bijzonder moeilijk had gehad. Namens de jury werd er de nadruk op gelegd, dat speciaal in Haarlem het reddend zwemmen op hoog peil staat. De winnaar Geerts had 67 1/3 punt van 70 pun ten weten te behalen. Mej. W. van Nie eindigde als eerste der da mes met 58 punten. Zij ontving een medaille, die door haar grootmoeder, mevrouw Meije- rink ter beschikking was gesteld. De uitslagen luiden: 1 A. G. Geerts 67 1/3 punt. 2 M. de Graaf 65 punten. 3 C. H. Vrugt 58 2/5 punt. 4 Mej. W. van Nie 58 punten. 5 B. H. van Zanten 57 pun ten. 6 Mevr. S. Dijkstra van Baren 55 13 punt. 7 Mei. J. Nachtegeller 54 2 3 punt. 8 Mej. J. J. J. Leynaar 50 punten. 9 Mej. C. Houben, 49 punten, 10 G. van Brugge 47 punten. Om het Kampioenschap van den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. H. P. C. wint de 4 x 100 M. estafette heeren. In de Velser Zweminrichting vonden Zon dagmiddag onder groote belangstelling en begunstigd door fraai zomerweer de wed strijden plaats om het kampioenschap van den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. Op de tribunes, van waar men zulk een fraai gezicht heeft op de wedstrijdbanen volgden ongeveer 700 zwementhousiasten met groote belangstelling de verschillende nummers, die vlot werden afgewerkt. Deelnemende vereenigingen waren de Zwemciub Haarlem. D.W.R.. Zignea en H.V. G.B.. alle te Haarlem. H.P.C. te Heemstede, Velserend te Santpoort en V.Z.V. IJmuiden. De technische resultaten waren als volgt: 4 x 100 M. estafette vrije slag dames: Gemakkelijk gewonnen door H.P.C. met de dames P. Jager. J. Vermeer. A. Levensma en C. Kann door gebrek aan tegenstandsters. Tijd 6 min. 13.8 sec. 4 x 100 M. estafette vrije slag, heeren: 1. H.P.C. met de heeren J. W. Derx. A. H. Sipkema. J. van Zadel en A. ten Hacken in 4 min. 46.8 sec. 2. „Haarlem" met ae heeren H. Bannink, H. Seurhoff. C. van Broek en J. van Hemsbergen in 4 min. 56.2 sec. 3. H.V. G.B. met de heeren K. Bongertman, P. Rol. J. ten Cate en F. C. Drijver in 4 min. 58.6 sec. 4. V.Z.V. met de heeren N. Sehoone. A. Koningstem, G. Janus en C. Visman in 5 min. 22.4 sec. 5. D.W.R. met de heeren J. v. d. Bogaard, P. Zeeuw, R. de Leeuw en J. Kol lerie in 5 min 22.8 sec. ICO M. rugslag dames: 1. E. C. Kollerie. D.W.R. in 1 min. 35.6 sec. 2. M. J. van Beelen D.W.R. in 1 min. 39 sec. 3. M. Bouckaert, D.W.R.. in 1 min. 46.8 sec. 4. M. van Dam, Zignea in 1 min. 54.6 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. A. v. d. Meer. Haarlem in 1 min. 17.6 sec. 2. J. Ketelaar. H.V.G.B. in 1 min 26.2 sec. 3. D. van Viersen. D.W.R. in 1 min. 29.2 sec. 4. P. van Oostveen, Velserend in 1 min. 30.2 sec. Schoonspringen, dames: 1. L. Hamstra. H.P.C. 38.87 p. 2. A. Neve, H.P.C. 36.99 p. 3. M. E. Bouckaert, D.W.R. 31.78 p. Schoonspringen. heeren: 1. N. v. d. Noort, Haarlem 69.46 p. 2. P. Donders. Haarlem 38 20 p. 5 x 50 M. estafette, dames: 1. H.P.C. me; de dames P. Jager. A. Levens- ma. C. Kann. P. Schalken en C. Kamstra in 3 min. 20.6 sec. 2. D.W.R. met de dames J. C. Stammes, R. Knijnenburg, W. van Amstel, Kollerie en M. J. van Beelen in 3 min. 26.4 sec. De tweede ploeg van H.P.C. werd gedis- qualificeerd. 200 M. vrije slag, heeren: 1. A. H. Sipkema in 2 min. 26 sec. 2. J. van Hemsbergen in 2 min. 42 sec. 3. K. Bongert man in 2 min. 45.6 sec. Binnen 3 min. werd de afstand voorts nog afgelegd door: 4. H. J. Kollerie (2 min. 48.8 sec.). 5. H. Bannink (2 min. 51 sec.) en 6. N. Sehoone (2 min. 54.6 sec.). De belangrijkste serie was die. waarin te gen elkaar uitkwamen J. van Hemsbergen. K. Bongertman en A. H Sipkema. In fraaien stijl door den kampioen van Nederland op dezen afstand met grooten voorsprong op J. van Hemsbergen gewonnen. Voor den jeugdigen V.Z.V.-er N. Sehoone een fraai resultaat, zich als zesde te plaatsen. Er waren 12 deelr.mers. 3 x 100 M. pers wisselslag, dames: 1. M. J. van Beelen. D.W.R. in 5 min. 43.8 sec. 2. C. Kann, H.P.C. in 5 min. 52.4 sec. 3 x 1C0 M. pers. wisselslag, heeren: 1. A. v. d. Meer, Haarlem in 4 min 40.4 sec. 2. D. van Viersen. D.W.R. in 4 min. 52 sec. 3. Van Heerae. H.V.G.B. in 5 min. 22 sec. Het slot van dit welgeslaagde zwemfestijn. werd gevormd door een tweetal polowed strijden. De wedstrijd tusschen twee dames-zeven tallen van H.P.C. en D.W.R eindigde in een overwinning (42) van H.P.C. V.Z.V. I speelde daarna tegen een sterke Haarlem-combir.atle. Met den uitslag 22 kunnen de IJmuidenaren tevreden zijn. Spannende estafetteloop door Santpoort. Gisteren vond onder vrij groote belang stelling de T. V. S.-estafette plaats op het traject Kerkerinklaan. Hagelingerweg, Cre- merl&an, Kerkweg, Kruidbergerweg. Voor deze estafette hadden ingeschreven Concordia (Haarlem) met 2 ploegen dames en 3 ploegen heeren. Aalsmeer met 2 ploegen dames en 1 ploeg heeren. Concordia (Zaandam) met 1 ploeg heeren. Olympia (IJmuiden) met 1 ploeg heeren en Turnlust (Beverwijk) met 1 ploeg hee ren. Om 3 uur werd het startschot gelost voor de dames-estafette 100, 100, 80 en 60 M. Tus schen T. V. „Aalsmeer" en „Concordia" werd een vinnige strijd geleverd, die tenslotte met een zeer klein tijdverschil door „Aalsmeer" werd gewonnen. Ook in de heeren-estafette 800-400-200-100 M. speelden deze twee vereenigingen weer een belangrijke rol. Thans was het echter „Concordia" dat aan het langste eind trok en wel met duidelijk merkbaar vershil. De gedetailleerde uitslag luidt: Dames: 1. T. V. „Aalsmeer" 50.1 sec., 2. Concordia (Haarlem) 50.2 sec. Heeren. 1. Concordia (Haarlem), 3 min. 49.3 sec., 2. T. V. „Aalsmeer", 3 min. 50.1 sec. Tijdopnemers waren de heeren Martens en Arpad. In ,.de Weyman" dankte de voorzit ter van T. V. S„ de heer G. Hop. allen harte lijk die aan het welslagen hadden meege werkt, waarna de voorzitter van „Santpoort's Bloei", de heer Joh. v. Beem, den door deze vereeniging beschikbaar gestelden beker aan Concordia en dier. welken de heer Vellinga had beschikbaar gesteld, aan „Aalsmeer" uitreikte. Nieuwe successen der Hollandsche zwemsters te Oslo. Zaterdag werden de internationale zwem wedstrijden in het zwemstadion te Oslo voort gezet. Het weer was nog slechter dan Vrijdags. Het regende, terwijl het water in dit open bad erg koud was. Ongeveer 400 toeschouwers waren slechts bij deze wedstrijden aanwezig. De Nederlandsche zwemsters hebben weer op overtuigende wijze haar meerderheid in verschillende nummers bewezen. De 100 Meter vrije slag voor dames werd door Willy den Ouden gezwommen in 1 min. 7,6 sec. Annie Timmermans werd op dit nummer tweede met een tijd van 1 min. 12.4 sec., ter wijl Gretha Brouwers als derde eindigde in 1 min. 12,9 sec. Eerst op de 4e plaats kwam een Noorsche zwemster n.l. Aude Olsen uit Oslo en deze deelneemster noteerde een tijd van 1 min. 16,9 sec. Gretha Brouwers won het nummer 100 Me ter schoolslag voor dames in den tijd van 1 min. 31,7 sec. Zij bleek precies 10 sec. sneller te zijn dan de Noorsche zwemster Regmor Beck, die als tweede aankwam. Op andere nummers kwamen de Rotterdamsche dames niet uit. Alleen nam Willy den Ouden nog deel aan de demonstraties schoonspringen, waar voor zij veel bijval oogstte. De 230 Meter vrije slag heeren, welk num mer eveneens internationaal was, werd ge wonnen door den Zweed William Grut met een tijd van 2 min. 24,7 sec. De Noor Jensen werd tweede in 2 min. 29,7 sec. Zondag namen de Rotterdamsche zwemsters slechts aan twee nummers deel. Op de 100 M. rugslag werd Willy den Ouden eerste in den tijd van 1 min. 24,8 sec. Tweede werd Annie Timmermans in 1 min. 28,4 sec., terwijl Gre tha Erouwers derde was in 1 min. 31,7 sec. Edith Gutterson was de eerste Noorsche zwem ster in den tijd van 1 min. 37.9 sec. Op de 400 Meter vrije slag heeren vestigde Gruseth (Oslo) een nieuw Noorsch record met een tijd van 5 min. 25.2 sec. Onze vertegenwoordigsters kwamen nog uit op de 50 meter vrije slag. Willy den Ouden legde dezen afstand af in 30,6 sec. Greta Brou wers bezette vóór Annie Timmermans de tweede plaats. De tijden waren resp. 32,6 en 33,2 sec. Als vier de tikte Margreth Olsen (Noorwegen) aan in den tijd van 33.3 sec. De Rotterdamsche zwemsters zullen ook Maandagavond te Oslo deelnemen aan wed strijden. welke dien avond in het overdekte bad der Noorsche hoofdstad worden gehouden Daarna vertrekt het gezelschap naar Dene marken. Trainingsmarsch „Steeds Voor waarts". Zondag hield de jeugdwandelsportvereenl- 1 ging „Steeds Voorwaarts" een trainingsmarsch van 35 K.M., die door allen werd volbracht.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11