Haarlem en de randgemeenten. Britsche advies niet geaccepteerd. Ooie-vaarwel. Het 3etok$tsjkste 53e Jaargang No. 16009 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 2 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 September. Petroleum. TTet Italiaansch-Abessinisch conflict heeft p seling een vanouds-bekend karakter ge kregen. Het staat thans in den stank van petroleum. U hebt allemaal gelezen dat keizer Haile Selassie een concessie op 75-jarigen ter mijn heeft verleend voor de exploitatie van minerale bronnen in een gebied, omvattend de helft van zijn rijk en grenzend zoowel aan de Italiaansche kolonie Erithrea als aan Britsch Somaliland. Hij heeft deze concessie verleend aan een maatschappij geheeten „African Exploitation and Development Cor poration", die zeven weken geleden in de Amerikaansche stad Dover, in den staat Dela ware, werd opgericht door de United States Corporation Company. De maatschappij han delde namens een aantal personen die bij de oprichting absolute geheimhouding eischten. Het kapitaal is vijf millioen dollar. De man die met den keizer van Abessinië heeft on derhandeld heet F. W. Rickett, is 47 jaar oud en een bekende „company-promotor". Hij is Engelschman, hetgeen veelbeteekenend mag heeten. En de Engelsche regeering deelt in een officieel communiqué mede „dat zij tot nu toe geen enkele bevestiging van het verlee- nen eener concessie in Abessinië voor de ex ploitatie van petroleum en andere mineralen heeft ontvangen". Deze zin zegt niets. Ze kan beteekenen dat de Engelsche regeering, volkomen op de hoogte van den stand van zaken zijnde, geen officiëele „bevestiging" meer noodig had. Maar het pu bliek leest veelal slecht, ook in Engeland, en zal wel zeggen „onze regeering weet van niets". Dat staat er evenwel niet in. Verder is de Britsche gezant te Addis Abeba gemachtigd den keizer van Abessinië mede te deelen dat de Britsche regeering, voorzoover het haar aangaat, hem moet aanraden de c oncessies aan te houden, aangezien zij volgens art. 2 van het driemogendhedenverdrag van 1906 tus- schen de Engelsche, Fransche en Italiaansche regeeringen moeten worden besproken." Hum ja. Maar kan hij ze nog aanhouden als hij ze al geteekend heeft? En als hij dat niet kan, zal Engeland dan „sancties" tegen Haile Selassie nemen? Neen, Iaat ons ernstig blijven. In Rome is men over dit alles zeer boos Mussolini heeft gebulderd van een balcon af. Niets zal hem weerhouden, zegt hij. Hij zal er op los gaan en er op losslaan en zoo. Dat zegt hij trouwens vrijwel dagelijks, maar nu nog boozer -dan tevoren, want hij had zelf deze petroleum-concessies willen bemachtigen, en dat wel gratis, in tegenstelling met de maat schappij uit Dover Delaware, die er een groot bedrag-perfjaar voor aan Haile Selaissie moet betalen. Het heele geval stinkt nu verschrikkelijk naar petroleum. U weet dat dit een artikel is. dat gehanteerd wordt door een paar industriëele grootmach ten, welker leiders veelal machtiger zijn dan staatslieden. Velen uwer zullen zich ook her inneren dat tijdens de groote verwoesting-en- begrafenis 19141918 het grootsche woord ont stond: „Eén druppel benzine is meer waard dan een druppel bloed". De man die het uitte is dood. Laat ons zijn naam verzwijgen. Van de dooden niets dan goeds. De vraag is nu maar: wat zullen de gevol gen van dit contract zijn? En maar één ding is dit moment duidelijk: het is een zeer onaan gename tegenslag voor den dictator van Italië. Wie zijn de geheimzinnige lieden, die op 11 Juli de African Exploitation and Develop ment Corporation te Dover, Delaware, hebben opgericht? Aan welke touwtjes kunnen en zullen zij trekken? Is het hun bedoeling een concessie te koopen in het onmiddellijke vooruitzicht, dat een oorlog hen ervan berooven zal en de aangebeden petroleumbronnen in handen stellen van Mussolini? Zijn zij van plan dit zonder eenig verzet toe te laten? Of zullen zij aan de touwtjes trekken die te hunner beschikking staan? Als men zich deze dingen afvraagt moet men wel geneigd zijn tot een bevestigend antwoord op de slotzin. Er zijn dus geheime machten aan het werk. Wellicht werken zij allang. Wellicht hebben zij er den Duce min of meer in laten loopen, hetgeen zeer naar voor hem zou zijn nu hij al zoover gegaan is, en telkens heeft verklaard dat hij niet meer terug kan. Ook is misschien de veronderstelling wel gewettigd, dat het hem altijd meer te doen is geweest om petroleumbronnen dan om het beschavingspeil der negers, waarvoor hij zulk een aandoenlijke belangstelling heeft getoond, en dat hij zélfs meer belangstelling voor pe troleumbronnen en deszelfs dividenden koes tert dan voor de vestiging van zijn bevolkings overschot in Abessinië. Nog nimmer heeft eenige natie haar bevolkingsoverschot naar een kolonie overgebracht. En Abessinië, met zijn ellendig klimaat, schijnt er bij uitstek ongeschikt voor. Wat de geheimzinnige machthebbers in de maatschappij met de mooie concessies verder zullen uitspoken, weet op dit moment nie mand. Wel kan men er zeker van zijn dat hef conflict, eenmaal in petroleums tank be land. een zeer hoog en riskant spel is ge worden. Natuurlijk blijft de kans dat de oor log zal worden voorkomen. Misschien kan er nu met Italië redelijk over de concessies ge praat worden. De hoop bestaat, Overigens herinnert, dit gevdl aan een uit lating van den Franschen staatsman Tardieu in zijn boek „Het Uur der Beslissing", in den aanvang van dit jaar verschenen. Tardieu merkt op dat uit het volk voortgekomen leiders, waaronder hij ook Mussolini noemt, merkwaardig tekortschieten op internationaal gebied. Zoodra zij buiten eigen grenzen ko men schijnen hun handen verkeerd te staan en beheerschen zij de problemen niet meer. Daar schijnt wel veel van waar te wezen. R. P. Mr. C. H. Guépin. t In den ouderdom van ruim 60 jaar is over leden Mr. C. H. Guépin. wonend op huize „Spaarnberg" te Santpoort. De heer Guépin werd 10 December 1874 te Amsterdam geboren. Hij bezocht daar het Gymnasium en studeerde aan de Universi teit, waar hij 19 Mei 1899 promoveerde in de rechtswetenschappen. Van 1899 tot 1907 was hij als advocaat te Amsterdam gevestigd. In 1917 werd Mr. Guépin benoemd tot direc teur van de Nederlandsche Handel-Maat schappij, welke belangrijke functie hij tot 1923 vervulde. In 1905 was hij oorichter, secretaris en lid van den Raad van Beheer van de Centrale Trust Cie, waarvan hij later gedelegeerd lid werd. Sinds 1906 was Mr. Guépin ook oprich ter en gedelegeerd commissaris van de Ned. Grondbriefbank. In 1927 werd Mr. Guépin voor den Vrijheids bond gekozen tot lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland. De Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel koos hem tot voorzitter van het hoofdbestuur, in welke functie hij ook zeer belangrijk werk heeft verricht. Voorts was Mr. Guépin commissaris van verschillende financieele instellingen, terwijl hij in vele vereenigingen een bestuursfunctie vervulde. O.a. was hij voorzitter der vereeni- ging „Jan Pieterszoon Coen". In den heer Guépin heeft ons land een zeer bekwaam man verloren, die zijn veelzijdige kennis in het belang van vele instellingen en vereenigingen heeft aangewend De begrafenis van plaats hebben Donder dagmorgen op de begraafplaats na aankomst van den trein van 11.41. Noodlottig ongeluk te IJmuiden. Wielrijder door een groentenwagen overreden en gedood. Zaterdagmiddag is in de Willebrordstraat een tragisch ongeluk geschied, dat den 35- jarigen heer F. Mollema, wonende IJmuider- straatweg het leven heeft gekost en dat plot seling een einde maakte aan de feestvreugde van een aantal kinderen, die in optocht door de straat trokken en die het ongeval van nabij hebben aanschouwd. Omstreeks half drie Zaterdagmiddag stond in genoemde straat een met paard bespannen groentewagen, waarvan de eigenaar juist bezig was een klant te bedienen. Plotseling werd het paard door de drukte van den op tocht schichtig. Het maakte aanstalten om er met den wagen vandoor te gaan. Doordat het dier plotseling met den wagen omdraaide had de heer Mollema, die op de fiets kwam aanrijden, geen gelegenheid af te stappen en op zij te springen. Hij kwam te vallen, met het gevolg dat zoowel het paard als de wagen over hem heengingen. Hij bleef liggen, doods bleek, doch uiterlijk niet gewond. Omstanders die te hulp snelden zagen echter wel, dat het slachtoffer er erg aan toe was. Nadat hem ter plaatse voorloopig hulp was verleend, werd de heer M. naar het Antonius-Zieken- huis overgebracht. Helaas mocht geen hulp meer baten; een uur nadat hij was opgenomen overleed hij aan de gevolgen van het onge luk. Het slachtoffer laat een weduwe en één kind achter. Duitsche Katholieke Kerk tegen het nieuwe heidendom. Herderlijk schrijven in de kerken voorgelezen. In een herderlijk schrijven, uitgewerkt op de conferentie van Fulda door de Duitsche aartsbisschoppen, bisschoppen en kardinalen worden de dogmatische en moreele stellingen der Katholieke Kerk tegen zekere neigingen van het Nationaal-Socialisme krachtig ge handhaafd. Dit herderlijk schrijven is Zondagmorgen in alle kerken van Duitschland voorgelezen. Het luidt o.a. als volgt: „Wij verkeeren niet in zorg voor de Kerk, maar wij bekommeren ons om ons volk en ons vaderland. De Kerk heeft gezegevierd over het oude Heidendom, zij zal ook zegevieren over het nieuwe". De bisschoppen deelen mede. dat zij aan Hitier een uitvoerige memorandum gezonden hebben c ~r de beperkingen die aan de vrije uitoefeni: an den Katholieken Godsdienst zijn opgei:lJ, in strijd met.de verplichtingen van het Concordaat. De bisschoppen sporen de geloovigen aan zich te scharen om hun priesters^en zich te hoeden voor de propaganda van het nieuwe Heidendom. De bisschoppen nemen stelling tegen de theorieën der Nazis inzake het huwelijk en de zuiverheid van het ras. Zij wekken de Katholieken op blijk te geven van geduld en zich niet te laten verleiden tot illegale acties. De negus kan het contract niet herroepen. (Vervolg van pagina 4). ADDIS ABEBA, 2 September (A.N.P.) De regeering van Abessynië weigert het Britsche advies de concessie voor de exploitatie van mineralen en pe troleum-bronnen op te schorten, zoo als de regeering van Groot Brittannië haar had aangeraden, op te volgen. De autoriteiten hebben den Brit- schen gezant Sir Sidney Baton die het advies van zijn regeering overbracht, medegedeeld, dat het contract reeds geteekend was en niet kon worden herroepen. DJIBOETI, 2 September (Reuter) In een interview met Reuter verklaarde F. W. Ri ckett bij zijn aankomst uit Addis Abeba alhier dat hij werkelijk als gevolmachtigde van de „African Exploration and Development Cor poration" een contract met den Negus van Abessynië heeft onderteekend om petroleum en andere miniralen te ontginnen in de Ooste lijke helft van Abessynië. Hij zeide, dat in dit gebied goede en zware petro"~um verborgen liggen, even rijk als het Kirk -gebied van Irak. De petroleum ligt hier slechts 400 Meter diep in groote hoeveel heden. De petroleum zal door een pijpleiding naar de kust van de Indische Oceaan worden gebracht naar een punt ten Zuiden van Keilah. De Britsche bladen stemmen onvoorwaarde lijk in met de verklaring van het Foreign Of fice nopens de Abessynische concessie en spre ken de hoop uit, dat daardoor aan de in het buitenland gerezen twijfel aan de eerlijkheid der Britsche politiek in Abessynië een einde zal zijn gemaakt. Daily Telegraph zegt, dat het bericht van de overeenkomst de Britsche officieele kringen pijnlijk heeft verrast. Indien men voor oogen houdt, waar de a.s. zitting van den Vol kenbondsraad zich mee zal bezighouden, zou het waanzin zijn geweest, indien de regeering de zaak, zij het ook slechts stilzwijgend, zou hebben geduld. News Chronicle noemt het zonderling en verontrustend, dat Britsche ministers, die voortdurend bezig zijn met de Abessynische kwestie, niets hebben vernomen van den stap. waarbij het de economische toestand van half Abessynië en een ontzaggelijke verwikkeling van de kwestie betreft. Wat de motieven van den Negus aangaat noemt het blad de ont- zaglijke concessie een verzekering tegen Ita liaansche aanspraken. Indien de Britsche re geering evenwel niet voortdurend op haar qui vive zal blijven moet de regeering haar uiterste best doen om de wereld op de hoogte te stellen van alle bijzonderheden van deze buitengewone transactie en de namen van de geheimzinnige speculanten bekend maken. Ricket bij de Raadszitting tegenwoordig? Naar volgens Reuter te Addis Abeba verluidt zal de heer Rieket de a.s. zit- (Dezer dagen zijn de ooievaars tveder uit oris land naar het warme Zuiden vertrokken.) September is opnieuw verschenen, Het zomereinde nadert snel, De ooievaar strekt reeds de pooten En zegt het nest ooie-vaarwel. Hij zoekt voor d' ooie-variatie Weer 't Zuiden en de warme lucht. Als elk jaar met een ooie-vaartje Voor onzen winter op de vlucht. En andre vogels zullen volgen In 't ooie-vaardig vleugelspoor. Wij moeten deze vrienden missen Den heeien langen winter door. Ongaarne zien wij ze vertrekken, Die gasten van het mooie weer, Zij strijken in de nieuwe lente Eerst weder in ons midden neer. Wij wenschen ze behouden aankomst, Ter verre kust van Afrika, En roepen hun met stillen afgunst Een hartelijk tot weerziens na. Wij, machtigsten van alle wezens, Wij zouden ook wel willen gaan. Maar kunnen, ook wanneer het wintert, Niet van ons stukje grond vandaan. De ooievaar vliegt naar het Zuiden In onbezorgde snelle vlucht, Er zit toch wat in dat gezegde: Vrij als een vogel in de lucht. P. GASUS. ting bijwonen van den Volkenbonds raad, die tot 7 September zal worden verschoven. Ialiaansch protest te Addis Abeba. De Italiaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei heeft hedenmorgen namens de Italiaansche regeering geprotesteerd tegen het verleenen der concessie, waardoor de Abes synische regeering de bestaande verdragen met Italië heeft geschonden. Van Abessyni sche zijde wordt verklaard, dat een protest op grond der verdragen niet gerechtvaardigd is. Naar Reuter voorts verneemt zou de Britsche gezant te Addis Abeba den Negus hebben aangeraden de geheele concessieverleening te niet te doen. TOESTAND IETS BETER. Naar wij vernemen heeft de spoorwegarbei der J. de Wilde, die Zaterdag op de spoorlijn HaarlemZandvoort door een trein gegrepen is en in het St. Elisabeths Gasthuis alhier wordt verpleegd, een vrij rustigen nacht ge had. Zijn toestand laat zich iets beter aan zien dan Zaterdagj COÖPERATIE ARBEID ADELT. Aan den aannemer P. Bos te Amstelveen is opgedragen het bouwen van een bakkerij voor rekening van de Coöp. Vereeniging Arbeid Adelt te Haarlem. Een sterke wisseling van de bevolking. Slechts een klein verschil ten nadeele van de stad. Haarlem is een gemeente met een bevolking- die gedurig aanwast. In de laatste 5V2 jaar is het aantal gestegen van 117.169 tot 130.469. Dat wij deze cijfers over 5Vz jaar geven heeft natuurlijk een reden. Deze is gelegen in het feit, dat sinds 1 Januari 1930 door het Be volkingsbureau van Haarlem in een statistiek aanteekening gehouden wordt van de plaats waar vertrekkende Haarlemmers heen gaan alsook de plaats waar personen die zich te Haarlem vestigen vandaan komen. Die statistiek stelt ons in staat een overzicht te geven van Haarlem en de randgemeenten. Af en toe o.a. bij debatten in raadsvergade ringen worden opmerkingen gemaakt over de zuigkracht der buitengemeenten. Maar als men nu de cijfers ziet, blijkt die aanduiding te sterk te zijn. Er heeft geregeld een sterke wisseling van bevolking plaats, Haarlemmers trekken naar Heemstede, Bloemendaal, Velsen, Bennebroek en Haarlemmerliede, maar daar tegenover staat, dat ook bewoners van die gemeenten Haarlem tot woonplaats kiezen. De statistiek (door ons verzameld uit de Statistische gegevens der gemeente Haarlem) ziet er als volgt uit: 1930: Van Bloemendaal 539 Naar Bloemendaal: 592 Van Heemstede: 499 Naar Heemstede: 483 Van Velsen: Naar Velsen; 365 525 Van Haarlemmerliede: Naar Haarlemmerliede: Van Bennebroek: Naar Bennebroek: 1931: 461 508 535 490 406 415 55 20 1933: 442 559 467 568 382 401 54 42 50 le halfj, 1934: 1935: Totaal: 514 572 454 504 477 488 67 43 34 67 278 303 210 276 221 203 48 11 7 15 2281 2390 197 209 De vijf omliggende gemeenten bij elkaar: Naar Haarlem gekomen: 8162 Uit Haarlem vertrokken: 8959 Hieruit blijkt dus dat er een klein verschil, namelijk 792. ten nadeele van Haarlem gecon stateerd moet worden. Bloemendaal staat er het gunstigt voor, daar is het verschil 541. Dan volgt Heemstede met 283. Vervolgens Velsen met 109 en Bennebroek met slechts 8. Haarlemmerliede stond daarentegen 149 in woners aan Haarlem af. Bij de nadere beschouwing der cijfers is nog een en ander te constateeren. In den eersten tijd trokken er veel meer 1932: 475 602 430 358 80 43 27 29 Bennebroekers naar Haarlem dan Haarlem mers naar Bennebroek. In de laatste jaren is Bennebroek evenwel in trek gekomen. In de laatste 11 jaar verhuizen er zelfs twee maal zooveel Haarlemmers naar Bennebroek. dan er Bennebroekers te Haarlem komen. Dit is natuurlijk een gevolg van den aanbouw van veel goedkoope middenstandswoningen in Bennebroek. De trek naar Bloemendaal, Heemstede en Velsen is in 1932 het grootst geweest. Dit stond natuurlijk in verband met de afschaffing van Je forensenbelasting. Van het nadeelig ver schil voor Haarlem van 797 bewoners in het tijdvak van 51,2 jaar komen er alleen 425 op rekening van het jaar 1932. De kwestie der Abessynische concessie heeft groote verontwaardiging gewekt in Italië; Engeland adviseerde den negus tot aanhou ding der concessie; de Vereenigde Staten hebben gepubliceerd, dat zij in ieder geval buiten het Afrikaansche conflict zullen blijven. pag. 4 Mussolini wil deze maand nog 200.000 man onder de wapenen roepen. pag. 4 Het beroep van kunsthandelaar en boekhan delaar is in Duitschland voor Joden verbo den verklaard. pag. 4 Washington's waarschuwing aan Moskou. pag. 4 Ondanks den regenachtigen morgen zijn nog vele koninginnefeesten te Haarlem en om geving geslaagd. pag. 3 en 4 Op ruim 60-jarigen leeftijd is rar. C. H. Guépin overleden. pag. 1 Nederland verliest den athletiekwedstrijd te gen de Zweden. pag. 8 Laatste Berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. K. P.: Petroleum. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: In ternationale Congressen te Berlijn. pag 4 G. J. Kalt over het muziekconcours op Ko ninginnedag. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Dr. J. F. M. Sterck. pag. 3 Abonnements-Diners a 90 cis. in RESTAURANT „ROYAL" W zijn VOORTREFFELIJK (Adv. Ingez. Med.) Aanslag op een vrouw. Slechts een schampschot. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 2 uur kwam een burger aan de po litiepost aan de Amsterdamsche Vaart mede- deelen, dat in een hofje in de Amsterdam straat op een vrouw was geschoten. De politie ging onmiddellijk op onderzoek uit: hierbij bleek, dat de 44-jarige T. C.. los werkman, op zijn vroegere, 33 jarige vrouw, van wie hij gescheiden is en die nu sedert 7 weken gehuwd is met H., volgens de verkla ring der vrouw een revolverschot had gelost, dat haar slechts licht aan den bovenarm had gewond. vrouw woont in het Hofje (nr. 3 L) in de Amsterdamsti'aat. Zij wilde haar woning bin nengaan en juist op dat oogenblik schoot C. De wonde werd door de leden van O.D. ver bonden, waarna de vrouw naar haar woning kon gaan. De aanleiding tot den aanslag is vermoedelijk jaloerschheid. C. had, naar de vrouw mededeelde, meer malen gedreigd, haar van het leven te zullen berooven. Hij werd Zondagmorgen in zijn woning aangehouden en in het Politiebureau in bewaring gesteld. Hij ontkende en blijft ontkennen. Bij fouilleering werd een broodmes in schede in zijn bezit gevonden. Een revolver werd noch op hem noch in zijn woning ontdekt. Hij blijft voorloopig nog in bewaring. „Menschelijke vogel" weer in actie. Snelheid van circa 40 K.M. per uur. De Duitsche vlieger Dünnbeil is er Zaterdag op het vliegveld Rebstock bij Frankfort a. d. Main opnieuw in geslaagd, met zijn uitslui tend door menschelijke kracht voortbewogen toestel twee vluchten te maken. Ditmaal vloog Dünnbeil op een hoogte van ongeveer 5 meter. Bij de eerste vlucht legde hij in 20 seconden een afstand van 204 meter af, bij de tweede vlucht in 21 seconden een afstand van 231 meter. De snelheid van het toestel bedroeg omstreeks 40 kilometer per uur. Ditmaal beschreef de piloot ook een bocht. In totaal heeft Dünnbeil dus thans met zijn toestel reeds vier vluchten gemaakt. Slechts een der vluchten, op 30 Augustus, mislukte, doordat een klein defect aan het toestel ont stond. Eiland Hokkaido door stort regens geteisterd. 130 mijnwerkers verdronken. Het Japansche agentschap Rengo meldt: Hevige stortregens hebben het dorp Horobetsu in het Zuiden van Hokkaido overstroomd. 130 mijnwerkers zijn verdronken en 600 huizen staan onder water.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1