Slecht begin gevolgd door goed slot. Blanke tanden MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 HAARLE M'S D A G B E A D 3 KONINGINNEDAG. Overal nog geslaagde feestvieringen. Buien ploften Zaterdagmorgen over de stad neer. Af en toe vielen dikke druppels, af en toe motregende het, af en toe ook was liet een regengordijn, dat in de straten hing. Ergo was van een groote drukte, zooals die bij mooi weer te verwachten was weinig te zien. Integendeel, het was tamelijk stil in Haar lem. Mistroostig hingen vlaggen en wimpels naar beneden, natte gekleurde katoenen of wollen doeken. Spetterend trokken de auto banden sporen over het verraderlijk glimmen de asfalt. Onder druipende boomen of in den motregen stonden armelijk de zuurstalletjes, versierd met kleinewimpels, rood-wit-blauw, oranje, uitgestald tusschen zure bommen, zure en zoute haringen en dikke en dunne palingen. Koninginnedag begon met regen. Regen, die niets goeds voorspelde. Het optimisme van het meerendeel der menschen was echter niet te verdrijven. Noch bij de „groote menschen", noch bij de „groote menschen in den dop". De eerste categorie liep met vroolijke strikjes of speldjes getooid, de laatste paradeerde met driekleurige of oranje vlaggen en vlaggetjes. Tegen den middag echter werd de buien regen motregen en de motregen verdween, want- de wind kwam hem verdrijven. En ten slotte kwam de zoii. De zon. die het asfalt droogde, die de vlaggen droogde, die de nat geworden menschen droogde en die een vroo- lijker stemming bracht. Meer menschen wer den uit hun huizen gelokt. Op straat werd het drukker. Van alle kanten begaf men zich naar de stad. Waar tientallen naar de bui tenwijken gingen, fietsten, wandelden of re den honderden naar de stad. Want daar waren de meeste Koninginne dagverschijnselen. Daar waren bevlagde stra ten, daar was kermis. En met de kermis druk te en jool. In den loop van den middag werd het volier en voller, overal. De eerste teekenen van optochten waren waar te nemen. Op vele plaatsen liepen kin deren met vlaggen. Menschen, die blijkens gcud- of zilver-gebiesde pet en blinkend opge poetst- instrument tot een muziekvereeniging hoorden, liepen alleen of in groepjes rond. Draaiorgels, met of zonder handenbewe- gende poppen aan den voorkant, met auto matische of handbediening, met felle of sui kerzoete kleuren, draaiden in de straten al dan niet bekende wijzen met veel trillertjes en muzikale tierlantijnljes. Straatmuzikanten in verschillende locale kleederdrachten gaven hun concerten op straten en pleinen. En daar- 'tusschen kwamen meer feest- en kermis- gangers. Toch, vergeleken bij vorige jaren, leek het vrij stil. Of liever gezegd minder druk, want in ieder geval was het aantal menschen, dat zich in de stad bewoog, nog vrij respectabel, in verhouding tot gewone Zaterdagmiddagen. Eerst tegen den avond kwam de traditio- neele Koninginnedagstemming los. De drukte concentreerde zich, vanzelfsprekend, om de kermisterreinen, zoowel die in Haarlem's cen trum als in Noord-Haarlem op het Pretoria- plein en Oost Haarlem bij de Zomervaart, waar van vier tot elf uur een bal champêtre werd gehouden. Aan de Nassaulaan, de Gedempte Raam gracht en het Wilsonsplein was het vol. 's Middags hadden enkelen een soort schuchterheid overwonnen en wai'en in draai molen, zweefmolen en wat voor molens er nog meer waren, geklommen of hadden halsbre kende stappen vertoond op cake-walks en der gelijke lachverwekkende kermisattracties. Maar in den avond kwam er pas goed de gang in. Daar kwamen menschen met papieren feest- mutsen van allerlei kleur, hoogte en breedte. Met dubbeltjesfeeststokjes en met ballonnen. Groote kleine kinderen in Koninginnedag- jool. Daar knaagden velen voorzichtig aan vct- glGeiende oliebollen. Daar kronkelden rook- fladders van oliebellen- en wafelkramen door elkaar. Daar joegen vlagen van orgelgetingel uit allerlei soorten van draaimolen. Draai molens, die helling-op-helling-af gingen, draaimolens met fietsen, met nog weer draaiende molens erin. En draaimolens met verstard angstig kijkende paarden en met leeuwen, die om met Rilke te spreken, of schoon zij voor wagens gespannen waren „Mut in ihren Mienen" hadden. Daar waren kinderen met zuurstokken, bal lonnen en slaperige gezichten. Ook kleine- joggies uit kermiswagens met kraaloogen en harmonika's even kleiner dan zij zelf. En gegil uit tenten, waar wagens in duis ternis langs griezelige voorstellingen rollen, gegil uit cake-walks met rollende trappen en duizelig makende treden, gegil zonder directe of met directe redenen. Kortom, daar was het jaarlijksche beeld van woeligheid van natuurlijke en niet natuurlijke vroolijkheid, van rondfladderende vette pa ling- of oliebollenpapieren, serpentines en kapotte, felgekleurde mutsen. Een beeld, dat iedereen bekend is en dat elk jaar opnieuw verrast door zijn kleurrijk heid. Aan vele zuurkraampjes werden haringen, palingen en bommen op de gebruikelijke wijze verschalkt. De cafés hadden het druk. Erg druk. Een schier ongekende drukte in de laatste jaren. Ook de bioscopen zaten vol. Af en toe trokken heele menschelijke slingers feestvierenden door de cafés en langs de trottoirs ervoor. Vroolijkheid in alle graden en met de meest verschillende oorzaak heerschte in de straten, in de kermistenten, 'in de draaimolens en in de cafés. Zoo ging- het door tot na middernacht. Haarlem vierde Koninginnedag. In de regen achtige morgenuren, in de zonnige middag uren en in de droge avonduren. Dans- en gymnastiek demonstratie aan de Zomervaart. Van het Spaarne vertrok des middags tegen half drie een kleurige stoet van Graal- en Driehoeksmeisjes, die op het speelterrein aan de Zomervaart een demonstratie van reidansen zou geven. Het spreekt vanzelf, dat de optocht heel wat bekijks trok vooral ook daar een muziekcorps. Utile Dulci onder leiding van den heer H. A. Maas, aan den kop liep en pittige marschmuziek liet hooren. De wind blies stevig in de vlaggen, die wapper den, dat het een lieve lust was en nu en dan kostte het de meisjes heel wat moeite om het rukkende en trekkende dundoek in bedwang te houden. Onderweg sloten de leden van de gymnastiekvereniging „Win- fried", die hun medewerking aan de demon stratie zouden verleenen, zich bü de stoet aan. Op het feestterrein werd allereerst door alle deelnemers (sters) gedefileerd, waarna men gezamenlijk het Wilhelmus zong, gevolgd door „Ons vorstenhuis". Daarop werd een begin gemaakt met de dans- en gymnastiekdemonstratie. Graal- en Driehoeksmeisjes gaven ieder een serie rei dansen te zien en voerden bovendien onder leiding van den heer H. v. d. Wateren ook gezamenlijke eenige dansen uit. Vooral dit gecombineerde optreden, dat uit den aard der zaak een massalen indruk maakt, viel zeer in den smaak van het publiek. Op deze wijze werd o.a. de Engelsche Jagersmarsch en de geestige Zevensprong ten beste gegeven. Harmonicamuziek zorgde voor de begeleiding De Driehoeksmeisjes demonstreerden af zonderlijk o.a. de Zonnebloem, de Deftige Straat, de Graalmeïsjes o.a. den Linnen- weversdans en den Lintendan-s. Ook de gym nastiekvereniging Winfried mocht zicli in veel succes verheugen. Onder leiding van den heer H. van Rijn lieten de deelnemers be halve vrije oefeningen een aantal staaltjes aan brug en ringen zien, die van goede kwa liteit waren en dan ook zeer door de toe schouwers gewaardeerd werden. Gezamen lijke zang onder leiding van den heer J. H. van Engelen, vormde ongetwijfeld een uit stekend onderdeel van de Haarlemsche Ko ninginnedagfeestviering. Graal- en Driehoeksmeisjes trokken na afloop van de uitvoering weer in optocht naar het punt van uitgang terug, waar de stoet ontbonden werd. Onder de toeschouwers op het speelterrein bevonden zich de heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem en zijn echtgenoote en de heeren W. Roodenburg. wethouder, mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris en E. H. Tenckinck, commissaris van politie. Kinderfeest van „Prins Willem I". In het gebouw van de Haarlemsche Jonge- mannenvereeniging had de Christelijke Oranjevereeniging „Prins Willem I" Zater dagmiddag een kinderfeest georganiseerd. Na een optocht door de stad kwam een opge wekte schare kinderen de zaal binnen, waai de wachtenden intusschen door het spelen van nationale liederen aangenaam waren beziggehouden. De voorzitter van het comité, de heer D. de Vries, opende het feest met een korte toe spraak, waarin hij de droeve ramp, die België getroffen heeft, herdacht en zijn dankbaar heid uitsprak, dat koningin Wilhelmina ook dit jaar voor ons gespaard is gebleven. Na dit openingswoord was de beurt aan Mr. Lawoe, die de jeugd en ook de ouderen in bewondering bracht voor zijn goochel kunsten. Leden van de Oranjegarde, de jeugdvereeniging van „Prins Willem I", hiel den een voordracht. Een tractat-ie van de kinderen zette de kroon op dit geslaagde feest. Kindervreugde op Koninginnedag. Er zal wel zelden zulk een woelig publiek in het Frans Hals-theater zijn geweest als op den middag van Koninginnedag. En zulk een dankbaar! Want de verschillende num mers van het filmprogramma, dat in deze bioscoop voor de kinderen van Haarlem- Noord werd vertoond, vielen zeer in den smaak. Het was dan ook keurig in orde. Po lygoon wekte oude herinneringen op aan het 35-jarig regeeringsjubileum van de koningin, aan het koninklijk bezoek aan Amsterdam en aan den Prinsjesdag in den Haag. Betty Boop ontbrak niet, evenmin als een ouderwetsche klucht. Het hoogtepunt vormde echter de film van Grock de clown, waarvan de jeugdige toe schouwers genoten hebben. De kinderen, die voor de filmvertooning al een heele marseh door Haarlem-Noord achter den rug hadden, werden na afloop door de vereeniging Koninginnedag onthaald op lekkernijen. De stralende gezichtjes be wezen. hoe dit.op prijs gesteld werd. De ver eeniging Koninginnedag heeft heel wat kin deren een heerlijken middag bezorgd. Engelsche Heilssoldaten op de Groote Markt. Op de Groote Markt wachtten reeds de mu ziektent en een groot aantal belangstellenden. Om drie uur zouden de leden van het En gelsche muziekcorps van het Leger des Heils uit Grimsby een concert geven. Dit concert zou aanvankelijk in Den Hout worden uitgevoerd, terwijl het groote muziek concours op de Groote Markt zou worden ge houden, doch later achtte het Centrum-Co mité in verband met politieverordeningen het beter de muziekuitvoeringen van plaats te laten ruilen. I>us verschenen om drie uur op de Groote Markt de Heilssoldaten uit Griimsby, met hun groote wit-met-roode petten in de muziektent. Natuurlijk werd ingezet met het Wilhelmus gevolgd dooi- het Engelsche volkslied, „God save the King". Verder werden verschillende nummers uit gevoerd, deels Engelsche, deels Nederland- sche selecties, hoofdzakelijk arrangementen van kapelmeesters en officieren van het Engelsche Heilsleger. De leiding bij deze uitvoering had kapel meester W. J. Friday in tegenwoordigheid van den divisie-officier der Noord-Nederland- Divisie, brigadier J. van Loo en adjudant G. Claeys. De heer C. ten Boom. commissaris van het Centrum Comité der Vereeniging Koninginne dag sprak de kapel in haar eigen taal toe. Hij heette de leden welkom in Haarlem en sprak zijn sympathie uit voor het streven van het Heilsleger en noemde het een geluk kig verschijnsel, dat een Engelsch orkest met Christelijke beginselen een uitvoering gaf op den verjaardag van een Christelijke vorstin. In Oost-Haarlem. Het Oosten van onze stad heeft Zaterdag kunnen toonen dat de 31ste Augustus voor dit deel altijd een bijzondere feestdag is. Het heeft 't kunnen toon, doch het heeft 't getoond ook. Met muziek en dans. En weer met muziek en vermaak, vreugde en pret. Alle synonie men voor een uitbundige feestjolijt waaraan een bedekte lucht toch niet veel kon veran deren. 's Avonds het vuurwerk. Groen en geel werd het voor de oogen door de Japansche maken ieder gezicht innemend en mooi. Men krijgt mooie, witte tanden als men ze 's morgens en 's avonds poetst met die heerlijk frisch-smakende Chlorodont tandpasta. Reeds na korten tijd krijgen de tanden een prachtigen ivoorglans. WBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. (Adv. Ingez. Med.) zonnen, de gouden polypen, de vuurpijlen, magnesium-tourbillons, de Chineesche waaier fonteinen en tal van andere sis-, knetter-, spat-, rol-, zwaai-, draai-instrumenten, die tezamen een waardig slot vormden van een dag vol vermaak in Oostelijk Haarlem. Kinderoptocht in Haarlem-Noord. Kinderen met mutsen, met vlaggen, met sjerpen en strikjes. Met muziek voorop. Met zon. Want Zaterdagmiddag was dan tenslotte toch nog de zon gekomen, nadat 's morgens de aubade min of meer in het water was gevallen. Om ongeveer half twee vertrokken zij van het Pretoriaplein in Noord-Haarlem. Voorop de muziekvereeniging ..Harmonie Crescendo" i met trommels, glanzend koper en nikkel van alle instrumenten, die bij een harmonie hoo ren. Daarachter veel kinderen: kinderen uit de hoogste klasse van de lagere school tot en met kinderen van drie turven hoog. Allen met vlaggetjes, met mutsen, met toeters. Be geleid door moeders, vaders, broers, zusters, vriendjes en belangstellenden. Langs de Kloosterstraat, de Cronjéstraat en het Julianapark trok de feeststoet, een po- liet.ie-agent voorop en een politie-agent achter aan de groep, een inspecteur erbij. Door de Soendastraat. de Lombokstraat, de Flores- straat, Ternatestraat, Zaanenstraat. Solo straat, het Weltevredenplein en de Overton- straat, naar den Rijksstraatweg. En van dezen weg naar de Kennemerstraat en naar het Frans Halsplein, want het doel van de tocht was de Frans Halsbioscoop, waar voor de kinderen een filmvoorstelling werd gegeven Het ballet van Tilly Sylon. De avond van Koninginnedag aan den Klop persingel, ter hoogte van „het eilandje". Van dit eilandje leidt een breede plank naar een groot, vastliggend vlot. Links van het eiland liggen een paar schuiten en daarop is een ver lichting aangebracht en zijn palmen geplaatst. Verscholen achter die palmen is het orkest van de H.O.V. Langs den Noordelijken oever van den sin gel, bij de Kloppersingelkerk, staan de toe schouwers in dichte rijen geschaard. Een ge deelte is gereserveerd voor de leden van Ko ninginnedag. Het is ook daar stampvol. Er zijn vele zitplaatsen. Een lichtwerper beschijnt nu en dan de menigte en het vlot met de boschjes er ach ter. Bootjes met verlichte lampions varen dooi den singel. Het geheel levert een fantastisch schouwspel op, al gebeurt er nog niets. Er kan ook nog niets gebeuren, want het is pas negen uur. Èn de uitvoering zal om half tien beginnen. De lichtwerper beschijnt het vlot. Het is leeg. Er staat alleen water op de linkerhelft. Practische huismoeders uit het publiek roepen om een emmer met een dweil. Daar komt niets van, maar wel verschijnt er een man met een bezem. Hij veegt er mee, hij veegt er mee den vloer. Maar afdoende is het niet. Het vlot blijft op de linkerhelft nog aardig nat. In de zwem inrichtingen mag je op zulke natte planken niet hard loopen en hier moet een heel ballet op dansen! (Was het niet goed geweest, het vlot met zeildoek te overdekken, vóórdat het in gebruik genomen werd. Dan hadden een paar storende, en ongetwijfeld voor de betrok kenen pijnlijke, valpartijen, die helaas, terwijl het ballet danste, voorkwamen door de glad heid van het hout. vermeden kunnen worden Een agent vertoont zich op het vlot. Hij wordt met luid applaus door de wachtende menigte ontvangen en verdwijnt weer. Achter ons knalt nu en dan straatvuurwerk. Te half tien laat Frits Schuurman de or kestleden van de H.O.V. het Wilhelmus inzet ten. Het publiek zingt spontaan mee. Na dit eerste nummer van het programma wordt het vlot weer in donker gehuld en als de lichtwerper zijn werk weer doet, dan staat daar op de planken een keurige, fleurige groep, als een artistiek tableau vivant, mooi uitko mend tegen het groen van het geboomte: het ballet van Tilly Sylon. Applaus. Het ballet danst Krakowiak en Mazurka van M. Mosz- kowsky. Vol bewondering ziet de menigte aan den oever toe en aan het eind klinkt luid applaus. Zoo gaat het ook bij de andere dan sen, die alle even artistiek en sierlijk worden uitgevoerd: Frühlingsstimmen-Walzer van Joh. Strauss, Invitation a la Valse van C. M. von Weber. Geschichten aus dem Wienenvald van Joh. Strauss en Boerendansen van Siep. Vooral na dit laatste nummer is het publiek enthousiast; het geeft door lang aangehouden applaus en gejuich uiting aan zijn bewonde ring. De prestaties van het ballet verdienen dan ook inderdaad allen lof en de costuums, bij elk nummer natuurlijk anders, zijn bijzon der smaakvol. Tusschen twee dansnummers laat de H.O.V. zich telkens hooren in Marche et Cortège van Ch. Gounod, Einleitung 3e act. uit Lohengrin, Niki Marsch van Joh. Strauss en Tannhauser Marsch van Richard Wagner en het publiek toont zich ook hiervoor dankbaar. De slotdansgroep wordt tot een apotheose van het rood-wit-blauw van onze driekleur. Aan het eind zet het orkest het Wien Neër- landsch Bloed in, dat weer door allen wordt meegezongen. Als dan Frits Schuurman nog op het „po dium" verschenen en toegejuicht is. gaan al len huiswaarts, voldaan, zéér voldaan, over het gebodene. Dit deel van de avondfeesten is buitengewoon in den smaak gevallen. De uitvoering werd o.m. bijgewoond door Mr. Th. A. Wesstra. voorzitter van het Hoofdbe stuur van „Koninginnedag". Mr. Dr. F. A. Bij voet, voorzitter van het Centrum Comité en den heer E. H. Tenckinck. lid van het Hoofd bestuur van „Koninginnedag". Chr Nat Werkmansbond viert Koninginnedag. Op den avond van Koninginnedag had de af deeling Haarlem van den Christelijk Na- tionalen Werkmansbond een Oranjefeestver gadering belegd in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De voorzitter, de heer J. van Daale heette de aanwezigen, die het gezellige zaaltje ge heel vulden, welkom. Hij herdacht, de over leden koningin van België en uitte zijn dank baarheid, dat Nederland zijn koningin Wil helmina nog bezit.. Daarvoor wil de bond dezen avond op gepaste wijze feestvieren. Nadat de mannen-zangvereeniging „Johez" die haar welwillende medewerking verleende, onder leiding van den heer J. Scheffer eenige liederen had gezongen, kwam de wethouder van financiën, de heer W. Roodenburg aan het woord voor het uitspreken van de feest rede. Als motto voor zijn toespraak koos wet houder Roodenburg: „Koninginnedag gedenkdag". „Een volk, dat zijn geschiedde- nis herdenkt, is een gelukkig volk", aldus zeide de spreker. „Niet moet men, zooals som mige menschen doen, alleen de fouten van dat verleden zien en ook niet moet ons groote verleden aanleiding zijn tot slapheid of overmoedigheid. De ware herdenking van het verleden moet geschieden in dankbaar heid voor God, die het Nederlandsche volk steeds behoedde". De spreker ging vervolgens de geschiedenis na van het huis van Oranje, die ten nauwste verbonden is met de geschiedenis van het Nederlandsche volk. Hij zette de groote be- teekenis uiteen, die de Oranjes gehad heb ben voor Nederland. „Ook thans zit nog een telg van het huis van Oranje op den troon, een vorstin, waar wij trotsch op kunnen zijn. Door haar goede eigenschappen. die de specifieke eigenschappen van de Oranjes zijn. is er een onverbreekbare band gesmeed tusschen haar en het Nederlandsche volk". Door het zingen van het Wilhelmus be tuigden de aanwezigen hun instemming met deze woorden. Een aantrekkelijk en afwisselend program ma bestaande uit zang door de mannen- zangvereeniging „Johez". komische decla matie door den heer van Tongeren en het opvoeren van een vroolijk blijspelletje door de reciteerclub „De Dilettant", zorgde er voor dat de feestavond in de prettigste stemming verliep. Toen dat ook de heer Joh. Visser hoofdbestuurslid van den Chr. Nat. Werk mansbond de vergadering met gebed had gesloten, gingen de aanwezigen met een vol daan gevoel huiswaarts. Te Spaarndam. Nadat de kinderen zich op het schoolplein hadden verzameld, werd een rondgang door het dorp gemaakt. Daarna werden zij door den burgemeester en diens echtgenoote de heer en mevrouw Maarschalk opgewacht voor de aubade. Wegens beperkten tijd was het niet mogelijk dat de burgemeester alle liederen kon hooren. Hoewel door de weersomstandigheden zeer verlaat werd daarna met de kinderspelen be gonnen. Des middags had een ringrijderij per rijwiel plaats voor de grooteren. De uitslagen waren, afdeeling dames: le pr. Mevr. Plas; 2de prijs To Ruijgvoorn; 3e prijs Trijntje Dijksman, troostprijs Klaasje Onder weegs. Afdeeling heeren: le prijs S. Booiman; 2e prijs J. Bouwens; 3e prijs L. Tiggelman; troost prijs Cor Roza. Kussenduel le prijs W. Bouwens; 2e prijs H. Berk: 3e prijs C. Goes. Zakloopen voor dames: le prijs Steintje Rademaker; 2e prijs Maartje v. d. Giezen: 3e prijs Ali de Waard. De middagfeesten werden door afwezigheid van de beide plaatselijke muziekkorpsen door een draaiorgel opgeluisterd. Te 7.30 uur had de verloting en uitreiking der prijzen plaats. Van 8.30 tot 9.30 uur werd een concert ge geven door de muziekvereeniging „Crescendo". Te Haarlemmerliede. Men meldt ons uit Halfweg: Ter gelegenheid van den verjaardag dei- Koningin werd Vrijdagavond uitgaande van de Chr. Oranjevereeniging een kerk dienst in de Geref. Kerk gehouden. Als spreker trad op Ds. Remme, Herv. predikant te Am sterdam. De feesten van Zaterdag waren ook ge organiseerd door de Chr. Oranjevereeniging. Te 10 uur begon een optocht van kinderen met versierde rijwielen. Het was een mooie optocht, jammer dat de regenbuien een en ander niet zoo goed tot hun recht deden ko men als anders het geval zou zijn geweest. Te elf uur begonnen de kinderspelen op het terrein van de R.K. Kerk te Halfweg, waaraan ongeveer 400 kinderen deelnamen. Deze spe len duurden tot 3 uur. daarna waren er van 4 uur tot 5.30 uur spelen voor de grooteren. Van 8 tot 10 uur gaf de Muziekvereeniging „Eentvezindheid" een concert in de muziek tent in de Schoolstraat. Te Santpoort. Het zag er troosteloos uit Zaterdagmorgen om 8 uur, op welk tijdstip het reeds verzame len was voor de Santpoortsche jeugd bij de Cremerlaan. Inplaats dat een stralend Oran je-zonnetje aan het firmament stond, joegen zware regengordijnen er langs, zoodat toen we om 8.15 bij de Cremerlaan een kijkje gin gen nemen ,we er nog geen bestuursleden van „Koninginnedag" en maar weinig kinderen aantroffen. Tegen half 9 groeide zoowel de eene als de andere groep, doch alras bleek, dat ook de optocht met versierde rijwielen, trekwagens enz. onder het slechte weer te lij den zou hebben. Doordat de lucht voorloopig weinig goeds bleef beloven, kwam er van een optocht door het dorp weinig terecht. Teneinde de jury gelegenheid te geven haar oordeel over de versierde rijwielen enz. uit te spreken, werden deze in de garage' Jak opgesteld. De uitspraak van de jury vindt men hieronder. Op het terrein konden de jongens en meis jes aan tal van spelen deelnemen, waarvan dan ook druk werd geprofiteerd. Wel moest af en toe voor een bui gevlucht worden, maar de jeugd „hield er den moed in". De uitslagen van de verschillende spelen luiden als volgt: Blokjesrapen (meisjes 56 jaar)1. Gezin a Dijkstra, 2. Tinie Braam, 3. Corry Böhm, 4. Nettie Kalb. Blokjesrapen (jongens 5—6 jaar); 1. Arie van Schooten, 2. Leo Meinders, 3. Tonnie Kam- kes, 4. Herman Scholten. Balwerpen (meisjes en jongens 7 jaar): 1. Vera Hoogland. 2. Greetje Rensen, 3. Martien Zuiderduin, 4. Hannie Misbeek, 5. Trieneke de Jonge. Autobandenwedstrijd (meisjes 8 en 9 jaar): I. IJfke Kalb, 2. Renske v. d. Veldt, 3. Annie Post. Idem jongens 8 en 9 jaar: 1. Daan Slag boom, 2. Jan Nijssen. 3. Kees Geldorp. Ringwerpen (meisjes 1012 jaar) 1. Rietje de Haan. 2. Annie Visser. 3. Rietje Oudendijk, 4. Rietje Meinders, 5. Rietje Slagboom. Zakloopen (jongens 10—12 jaar): 1. Joop Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 2 September: Ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd ook te dezer stede door het garnizoen een parade gehouden, gecommandeerd 'd or den majoor B. J. Couvée, van het 3de regiment huzaren. Begunstigd door het fraaie weder, liepen de bewegingen op het ruime exercitieveld voor de nieuwe kazerne alhier uitmuntend van stapel. Van de verschillende openbare gebou wen wapperde de driekleur en vele particuliere huizen waren mede bevJagd. v. d. Wijk. 2. Arie Tromp, 3. Arie Heeremans, 4. Theo Nyssen, 5. Gerrit Derksen. Sleuteltrekken (meisjes 13—15 jaar): 1. Jansje Post, 2. Bep Roos. 3. Lenie Wigchert, 4. Annie Meinders. Wedloop met hindernissen (jongens 1315 jaari; 1. Jan Molenkamp. 2. Jan Post, 3. Gilles Dam, 4. Piet Holleman. Versierde voertuigen: 1. Nico Hoogzaaa, 2. Dientje Biersteker. 3. Mees Wittemam 4. Gre- tha Oudendijk. 5. Willy van Eldik, 6. Rietje Oudendijk, 7. Jopie Oudendijk, 8. Joop v. d. Wyk. 9. Marie Hoogland. 10 Corrie Witteman. Na den middag hield het weer zich gelukkig beter en daar hel terrein aardig opgedroogd was. vonden de volksspelen onder vrij gunstige omstandigheden plaats. Als altijd trok het watersteken weer ae noodige aandacht, maar ook het oude tonnetjerijden viel zeer in den smaak. De uitslagen hiervan waren: Ringrijden (dames): 1. J. Böhm, 2. M. de Jonge, 3. A. Wigchert. Ringrijden (heeren): 1. B. Wigchert, 2. A. Uitendaal. 3. P. Hoogzaad. Tonnetje-rijden (dames): 1. Mej. Meyer, 2. Mej. Siebos, 3. Mej. Vader. Tonnetje-rijden (heeren)1. A. Uitendaal, 2. H. Meinders. 3. J. Oudendijk. Watersteken (dames en heeren); 1. P. Hoog zaad, 2. P. Nyssen, 3. R. Smits, 4. Mej. Smits, 5. K. Nederlof. Van de avondfeesten was wel de clou het stierengevecht, het eerste op Nederlandschen bodem. De geweldige stier bleek het eigendom te zijn van Charly Chaplin en toonde van een dusdanige lichaamskracht te zijn. dat een heel leger van matadores, picodores, bandarillo's en chupo's voor hem op de vlucht sloeg. Verder noemen we het optreden van kin derkoren, een bioscoop-voorstelling en ten slotte een vuurwerk. Niet onvermeld mag tenslotte blijven de be- langlooze medewerking van de Eerste Sant poortsche Radio Centrale, die voor gewaar deerde gramofoonmuziek zorgde. (Vervolg op pag. 2) Door onze lens gesnapt. DR. J. F. M. STERCK. Dr. J. F. M. Sterck werd 3 Januari 1859 te Amsterdam geboren. I-Iij bezocht het gymna sium te Rolduc en studeerde van 1877 tot 18S0 rechtswetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Wegens ziekte moest hij evenwel deze studie staken. Later kreeg hij les van Prof. Jos. Alberdingk Thijm in Ned. letteren en kunst. Van 1389 tot 1903 maakte hij deel uit van de Amsterdamsche Uitgeversfirma C. L. van Langenhuyzen. In 1892 werd de heer Sterck arrondisse- ments-schoolopziener te Amsterdam. In 1910 vertrok hij naar Haarlem in dezelfde functie, van 19161921 was hij hier districts-school- opziener en daarna was hij nog drie jaar werkzaam als Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Haarlem. Dr. Sterck wijdde zich ook aan de openbare zaak: van 1894 tot 1910 had hij zitting in den gemeenteraad van Amsterdam, van 1905 1909 was hij lid van den Voogdijraad (Am sterdam I); ïn 1921 was hij lid van het Alge meen College voor Rijks Tucht- en Opvoe dingswezen en van 19141915 voorzitter van de Mij. van Ned. Letterkunde te Leiden. In 1919 benoemde de Universiteit van Am sterdam den hear Sterck tot doctor honoris causa in de Ned. letteren. Sinsdien is hij medewerker en leider van de Vondel-uitgave der Wereldbibliotheek. Want dr. Sterck is een uitnemend Vondel kenner en geniet als zoodanig nationale en internationale vermaardheid. Ook van Bil- derdijk's leven en werken maakte hij een diepgaande studie. Na zijn afscheid als inspecteur van het L.O. heeft dr. Sterck zich te Aerdenhout geves tigd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5