IM01PW! Hotel „DE LEEUWERIK" Geen optimisme, geen pessimisme maar werkelijkheidszin! DINSDX'G 3 "SEPTEMBER T935 H A A R E E M'S D'AGEESD" Het werkloozenvraagstuk. Een uiteenzetting van den heer Castricum. Maandagmiddag had een druk bezochte bijeenkomst van R.K. werkloozen plaats het gebouw St. Bavo, in welke vergadering de heer J. Ph. Castricum, lid van den Haarlem- schen Gemeenteraad en voorzitter van de afd. Haarlem van den R.K. Volksbond, een uiteenzetting gaf van het werkloozenvraag stuk. De heer Castricum zeide, dat hij naar aan leiding van ingezonden stukken in de bladen van den heer Zegwaard, spreker zelf en den heer Kuyper (lid der R.K. Raadsfractie) zou voorlezen, wat in de Raadsvergaderingen van 3 Juli en 14 Augustus door hem en andere Katholieke raadsleden is gezegd, naar aan leiding van de voorstellen van B. en W. in zake werkverschaffing. Op het ingezonden stuk van den heer Kuy per zou spr. niet ingaan, omdat hij dat bene den peil achtte. Spr. las daarna eerst voor. uit het officiee- le raadsverslag wat gezegd was, door hem en door den heer Kuyper, in de raadsvergade ring van 3 Juli. Het is spr.'s meening, dat normale werken niet in werkverschaffing moeten worden uit gevoerd. Zooals het thans gaat, worden de arbeiders gedwongen, naar de werkverschaf fing te gaan; de bedoeling van loondruk zit daarbij voor. Langzamerhand is het euvel in geslopen, allerlei werk maar voor werkver schaffing te doen doorgaan. Er blijft op die manier geen normaal werk meer over. Wil men van de contractloonen af, laat men dat dan openlijk doen. De manier die men nu wil volgen, is een vorm van devaluatie. De heer Kuyper heeft in den Raad de mee ning van den heer Castricum bestreden. Bij de voorlezing van het in den Raad van 14 Augustus door spr. en de heeren Klein, van Kessel, van Tetering en Bijvoet gespro kene, naar aanleiding van het voorstel van B. en W., het Noorder Sportpark uit te voeren in werkverschaffing bleek weer de meening van den heer Castricum. dat het doel is bepaalde werken goedkoop klaar te krijgen en de loo- nen te drukken. Een werk als het genoemde moet worden uitgevoerd volgens de thans nog geldende contracten. Het Rijk geeft weliswaar subsidie, maar dit bedrag zal het volgend jaar weer aan de ge meente ontnomen worden. Het Rijk geeft nooit iets voor niets. Dit kan zoo niet voort gaan; Haarlem heeft zoo als zelfstandige ge meente geen bestaan meer. Spr. past er voor, alles wat in den Raad komt, maar te aanvaarden, omdat het Rijk het zoo wil. Hij is er voor of er tegen en als hij er tegen is, zal hij ook tegenstemmen. „En ik vind het niet erg, als ik over vier jaar word weggestuurd", merkte de heer C. op. Het gaat bij al deze dingen om twee vra gen: wat is normaal werk? en: hebben wij de gelden er voor beschikbaar? De heer Castricum herinnerde aan den open brief, vier jaar geleden, toen spr. nog voor zitter van de Katholieke en de rechtsche raadsfractie was, gericht tot de soc. democra ten, die Mr. Siingenberg herhaaldelijk had den aangevallen. Spr. heeft steeds ae politiek van den heer Siingenberg gesteund en een langzamer tempo bij de uit te voeren werken voorgestaan. Mr. Siingenberg somde in zijn brief de kapitaalsuitgaven op van 1923 tot 3932. Die bedragen loopen in" de 40 a 50 mil- lioen gulden. Wat thans gedaan wordt is, ver geleken daarmee van geen beteekenis. Spr. heeft er zich tegen verzet en zal er zich steeds tegen verzetten, dat alle normale wer ken nu onder het 60-millioenplan en de werk verschaffing worden gebracht. B. en W. zijn in dezen tijd naar spr.'s mee ning veel te laksch, zij volgen een systeem van aanpassing, dat ons steeds verder in de put zal helpen. Een.werk als de verhoo ging van de spoorbaan had nu reeds in een vergevorderd stadium behooren te zijn. En zoo zijn er ook kleinere objecten, als: een ge bouw voor den Geneeskundigen Dienst, een aula enz. Het gaat alles veel te langzaam. B. en W. moeten een vooruitzienden blik heb ben en maar niet steeds meer objecten in het 60-millioen plan inschakelen. Over deze zaken bestaat geen eenstemmig heid in de R.K. Raadsfractie. Dit spijt spr. De heer Castricum gispte het verder in de scc. riem. Raadsfractie, dat deze maar steeds met een buitengewone lankmoedigheid met B. en W. meegaat. In dezen tijd moet zooveel mogelijk normaal werk worden uitgevoerd. Zijn er menschen die in werkverschaffing willen werken: goed. Spr. wil ieders individueele vrijheid eerbiedi gen, maar de menschen moeten niet naar de werkverschaffing gedwongen wor den. Maar wij moeten niet terug naar de toe standen van 30, 40 jaar geleden. Er moet een gemeentebestuur komen, dat rekening houdt met het algemeen welzijn in de toekomst. Tegen het systeem dat alles- maar-in-de-werkverschaffing moet, zal spr. zich steeds met hand en tand verzetten (ap plaus). De heer Zegwaard deelde mede, dat de heer Kuyper uitgenoodigd was, ter vergadering te komen en een uiteenzetting te geven. De heer; Kuyper wilde dit evenwel alleen doen, als hij werd uitgenoodigd door den R.K. Volksbond of door de R.K. Staatspartij. De heer Zegwaard zeide voorts nog, dat de soc. democraten den heer Castricum in den Raad alleen hebben laten staan. Zij durven blijkbaar alleen in hun partij-orgaan voor hun meening uit te komen. Spr. stelde de volgende motie voor: ..Ruim 400 werkloozen, georganiseerd in het R.K. Werkliedenverbond, protesteeren ten scherpste tegen de houding", door de R.K. Raadsfractie ten opzichte van de werkver- schaffingspolitiek aangenomen en eischen dat normaal werk tegen normaal loon wordt uit gevoerd". Ds heer Castricum ontraadde aanneming van deze motie, omdat hij deze vergadering, waarin hij slechts een uiteenzetting had ge geven, daarvoor niet de geschikte bijeenkomst achtte. Na nog eenige gedachtenwisseling, waarbij de heer Zegwaard nog mededeelde dat hem bekend was, dat aan een geschoold grondwer ker met een gezin van 7 personen, pl.m. 12.50 per week in werkverschaffing was uitbetaald en dat de heer Kuyper hem gezegd had: „Als een gezin met 14 niet kan toekomen, dan ontbreekt er iets aan de leiding van dat gezin" Werd de motie toch aangenomen. Zij zal aan de R.K. Staatspartij worden ge zonden. Voor Haarlem's Kantonrechter. Heeft een arts een onderneming? De zaak, die heden voor het kantongerecht diende en een principieele zaak was, had ten doel uit te maken of een arts een onderneming dan wel een verzekeringsplichtig bedrijf uit oefent. Het is niet zeker, dat het vraagpunt de artsen in het algemeen betreft, want het ging tegen een heer, die zich speciaal met massage bezighoudt 'en pas ter terrechtzitting deelde zijn vertegenwoordiger Mr. L. G. van Dam mede, dat deze heer arts is. De verdachte an nonceerde mechano-orthopaedist en dit woord mechano had een ambtenaar van den Raad van Arbeid waarschijnlijk op de gedach te gebracht, dat de heer bij zijn verrichtingen zich van zoodanige machines bediende, dat hij daardoor onder de ongevallenwet zou val len. Tevens werd de vraag geopperd, of ver dachte verzekeringsplicht had voor een per soon, die in zijn dienst een ongeluk kreeg. De heer had een juffrouw in dienst, die nu als ge tuige verscheen en verklaarde, dat zij alleen voor de huishouding wexkzaam was en haar eenige verrichtixxg, welke dan in verband ge bracht kon worden met de massage, was dat zij de deur opeixae voor de patiënten en dezen aandiende. Zij verklaarde uitdrukkelijk bij de massage niet de behulpzame hand te bieden en er ook niet bij (tegenwoordig te zijn. De ambtenaar van het openbaar ministerie meende, dat beslist moet worden of het bin nenlaten van patiënten gerekend kan worden een onderdeel van het bedrijf te vormen en vooi'ts of hier van een onderneming" of verze keringsplichtig bedrijf gesproken kan worden. Mr. van Dam verklaarde, dat verdachte slechts met de handen masseerde en het woord me chano reclame was, evenals orthopaedie, waxxt hier geschiedde niet uitsluitend voetbehande ling. Doch voetkundig onderzoek en massage is nu eenmaal in de mode en zoodoende de woorden mechano-orthopaedie. De kaxxtonrechter achtte de gegevens niet voldoende om een oordeel te vellen en daarom werd de verdere behandeling der zaak 14 da gen uitgesteld. Ze drinken te veel in Volendam. Dat zei de kantonrechter tegen een Volen- dammer, die terechtstond omdat hij te Be verwijk een aanrijding had veroorzaakt. Na tuurlijk zei de kantonrechter het niet om Vo lendam in eexx kwaad daglicht te stellen, maar de Volendammer was onder den invloed ge weest en beweerde nu, dat hij maar een glaas je bier had gedronken. Dat klopte al weer niet met zijn bij de politie afgelegde verklaring, dat hij drie of vier glazexi bier had gedronken en de kantonrechter, die voor hem kantonrechter voor Volendam was, kwam hier aan herinxxe- x-exx om te laten hooren, dat hij wist, wat onder drie a vier glazen bier wordt verstaan. De chauffeur, met wiens wagen de Volen dammer in aanrijding was geweest, zei, dat hij ook direct den indruk had gekregen dat de Volendammer niet kaax-sschoon was, waxxt deze had gezegd: „80 K.M., 60 K.M., rij maar door". „Onsamenhangende taal dus" zei de kanton rechter, waarop de Volendammer zei, dat hij al tijd onsamenhangend sprak. Voorts deelde hij nog nxee, dat de Beverwij- lcer politie hem meegenomen had en nacht verblijf verschaft, alles al weer bedenkelijk ten opzichte van de gebruikte hoeveelheid bier. De ambtenaar van het openbaar ministerie was van oordeel, dat de verdachte niet goed heeft uitgekeken toen hij zijn vischkar dwars over den weg plaatste en dat dat gebrek aan oplettendheid verband houdt met de gebruikte hoeveelheid bier. Hij eischte f 15 boete, wat verdachte te veel vond; de kantonrechter gaf f 10 boete. „KUNST AAN HET VOLK" Nu de vacantie voorbij is begint men zich langzamerhand af te vragen wat de komende winter aan kunstgenot zal brengen. Het be- stuxxr van de vereenigixxg Kunst aan het Volk heeft getracht een programma samen te stel len dat velen naar dm stadsschouwburg zal lokken, en is erin geslaagd o.a. Zoltan Zsékely Alex. Borovsky en het beroemde Quintette In strumentale de Paris te engageeren. Ook zal er een debutanten avoxid gegeven worden door Mevr. Margreet Boldingh. Ditmaal zal het sei zoen in September geopexxd worden met den tooxxeelavond. Dat er op dien avoxxd geen plekje onbezet moge blijven, hoopt het be stuur. PROFILTI-FILMNIEUWS. Heden Dinsdagavond, dus op dexxzelfden dag, zullen de opnamen van de plechtige uitvaart van Koningin Astrid van België door het Pro- filti Nieuws worden vertoond en o.a. te zien zijn in het Rembrandt Theater te Haax-lem. Een vliegdienst met 3 vliegtuigen is inge steld om de xxegatieven xxaar Nederland te vervoeren. De Zuivelweek te Haarlem geopend. Kookdemonstraties in den Haarlemschen Kegelbond. KRUISSTRAAT. GROOTE en KLEINE ZALEN voor DINERS, PARTIJEN, VERGADERINGEN enz. (Adv. Ingez. Med.) In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond is Maandagavond de Zuivelweek geopend. Deze propagandaweek voor Neder- laixdsche zuivelproducten is georganiseerd door het Crisis Zuivelbureau, dat in elk van zijxx dex-tien kernen, waarvan de provincie Noord-Holland er een uitmaakt, lezixxgen en demoxxstraties laat houden. De bijeenkomst werd geopend door ir. D. C. de Waal uit Alkmaar voorzitter van de kern Noord-Holland van het Crisis Zuivel bureau. Hij heette de aanwezigen welkom en zette het doel der propaganda in enkele woorden uiteen. Deze eerste zuivelweek in Noord-Hol land wordt onder het xxxotto „Voedt u goed" •in de hoofdstad Haarlem gehouden. In het algemeen is het gebruikelijk, dat de bur gemeester van de betrokken plaats de zuivel week opent, doch daar burgemeester Maar schalk door ambtsbezigheden verhinderd was zou de opening verricht worden door jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophaxxdel, aan wien hij het woord gaf. „De zuiveldagexi willen de belangstelling der bevolking opwekken voor een regelmatiger gebruik vaxx melk boter en kaas", begon jhr. Mollerus. Dat zulks noodig is, klinkt vreemd maar het is xiiettemin een feit. Niet even redig aan de langdurige geschiedenis van het zuivelgebruik is hier te lande zijn om vang. De geschiedenis ervaxx is welhaast zoo langdurig als die vaxx het' mexxschelijk ge slacht. Blijkens de inscripties, gevonden bij archaeologische opgravingen hebben reeds verscheidexxe duizenden jaren vóór Christus, de bloeiende beschavingen van de Sumeriërs, in de vlakte Mesopotamië de xxxelkveehouderij gekend. De oude volkeren vex-hievexx de koe om haar waardevolle gave vèr boven de sfeer van het huishoudelijk gebruik. Zij aaxxbaden haar als een godin. Bij de Hebreën en de Egyptenaren namen rund en melk eexx groote plaats in. ,Men zou dan ook welhaast mogen ver wachten", vervolgde spr. „dat het volstrekt overbodig zou zijxx voor meer gebruik te pleiten. Het is merkwaardig, dat zelfs hier het zuivel product nog veel te weinig wordt gewaar deerd, dat er zelfs ïxu nog vooroordeelen en onjxxist begrippen bestaan. De melkveehoxxde- rij en de zuivelbereidixxg behooreix tot de oudste takken van bedrijf ixx Nederland. Daixk zij ervaring en technische vervolmakiixg van de zuivelbereiding verkreeg oxxs land iixter- natioixale beteekenis. Bij de besteding van het huishoudgeld, voor zoover dit de voedixxg betreft, geschiedt nog veel volgeixs sleur eix oxxxdat velexx ïxiet genoeg Dat is het motto der 33ste Utrechtsche Jaarbeurs. Aantal inzendingen nagenoeg op peil gebleven. Hedeix opeixt de drie en dertigste Utrechtsche jaarbeurs haar deuren, een beurs die als zoodaixig voor de par ticulieren van weinig beteekexxis is en vooral is bestemd voor den groothan del, doch waaraan telkeixmale de toe stand vaxx het xxatioixale en interna tionale zaken- exx bedrijfsleven kan worden getoetst. Uit dit oogpunt be zien is deze Najaai'sbeurs van alge meen belang en doet men goed zich rekenschap te geven van de meenhx- gen welke heerschen bij hen, die lei ding geven aan dit halfjaaxlijksche evenement, zooals die zijn weergege- veix ixx de rede welke de heer W. Graadt van Roggexx ter inleiding heeft uitgesproken. Ds. W. BIJLEVELD. Ds. W. Bijleveld. predikaxxt bij de Chr. Gei-ef. Gem. van Haax-'.em-C. staat op het Tweetal te 'Amersfoort, met Ds. G. Salomons te Amster dam-West. Nog altijd wijst op economisch gebied het haantje van dexx toren lxardxxekkig den ver- keerdeix kant uit, aldus de heer Graadt van Roggexx. Bovexidieix is de lucht vol gewordeix van oorlogs-runxoer. De zakenman weet, dat het einde van elk groot politiek conflict steeds is geweest, dat de wereld er deix economischexx last van te dragen krijgt. Opgewekt zijn de tijdsomstandigheden dus niet. Het zakexxleven echter toont tegenover den erxxst van den toe- staxxd een sterke zelfbeheei-sching. De strijd en tegenslag der laatste jaren hebben de ze nuwen gestaald. Optimisme wordt schaarsch en van schijn-optimisme is nxexx ixx ons nuch ter Nederland ïxiet gediend. De sobere waar heid staat het bedrijfslevexx zóó helder voor oogen, dat de dingen thans ronduit in het openbaar gezegd kunnen worden, zonder ge vaar meer voor economisch défaitisme of moreeie devaluatie. Een jaar geleden, toen men nog ten opzichte van den algemeenen ecoixo- mischen toestand den iixdruk had, door het diepste punt der inzinking heen te zijn, zou eexx zakexxmaxx voor een openhartige erken- nixxg van eigen zorgelijkexx toestand nog heb ben geschroomd. Sindsdien is echter aange- tooxxd, dat het zakenlevexx xxog dieper is ge zakt. Openhartigheid is misschien eeix voor deel van den huidigexx toestand en in meer dan éëix bedrijfstak is zóó een basis gelegd voor eexx gemeeixschappelijken strijd, zij aaxx zij. Het syixxbool vaxx het „bundelken pijlexx tsa- mexxgecxxoopt exx gebondexx", heeft voor ons ecoxxonxisch leven opnieuw werkelijkheids waarde gekregen als iix dexx tijd, toen dit symbool oxxtstoxxd. Het heeft geexx practischexx zin uiteen te zettexx, waaruit, afgescheideix zelfs van het dreigend oorlogsgevaar, de nog steeds verder gaande inzinking bestaat; verscheipte han delsbelemmeringen, gecompliceerde deviezen- moeilijkheden. onstabiele valuta-verhoudingexx. dalende koopkracht, nxoordende concurrexxtie, ontmoedigende werkloosheid en (wat Neder land speciaal betreft) de monetaire Sturm- und Draxxgperiode. waar wij de laatste maan den niet zonder kleerscheuren doorheen zijn gegaan, i Over de toekomst wordt niet anders meer dan ixx abstracte gesproken; lxoevele malen is het vertrouwen ixx dexx dag vaxx morgen xxiet beschaamd? Het heden met zijn zorg voor het kleine van het dagelij ksch bestaaxx, eischt alle aandacht. Er is voor dexx nuclxteren zakennxaxx iets tragisch in, getuige ervaxx te moeten zijn, dat voortreffelijke exx meerendeels zeer be gaafde mamxen mannen van de theorie en vaxx de praktijk eerlijk worstelexx met pro blemen, die zij blijkbaar niet aaxx kxmnexx. Is de wereld met al haar groot in tellect en al haar geschoolde organi satie ten slotte daxx toch nog slecht voorbereid geweest en een kind in 't verstand gebleven? Geen handelsman begrijpt meer, hoe het mogelijk is, dat de economische exx politieke leiders van groote volken, terzijde gestaan door een wetenschap, die scherp de fouten van het verleden weet aaxx te geven, thaixs door het verscherpt toe passen van precies dezelfde fouten den handel tot eeix caricatuur exx de volks welvaart tot een bittere ironie maken. Pijnlijker is de toestand boveixdiexx gewor den, omdat de heimelijk gekoesterde hoop. dat men ergens ter wereld het toch wel aaxx het rechte eind zou kuxxnen hebben of na eenig geëxperimexxteer aan het rechte eind zou krijgexx, in den laatstexx tijd zeer vermin derd is. Het is ïxxoeilijk hoop te koesteren als telkens blijkt, dat de triomfantelijk aangekondigde oplevixxgen grootendeels laxxgs kunstmatigen weg iix het leven zijn geroepen, de orders voor de wapexxindustrie elders de eenige oorzaak vormen van hei-nieuwe economische activi teit en de politieke .onrust, welke het econo- ïxxisch herstel belemmert, thans ae voorwaarde is geworden voor de instandhouding vaxx het maatschappelijk levexx! De individueele be wegingsvrijheid vaix den koopman wordt meer en meer belemmerd. Noodzakelijk gebleken re- geeringsmaatregelen beperken voor een groot deel van dexx handel het gebied, waarop de koopmaxx zich kan bewegen, dringen hem op eeix terrein, waarop lxij zich van huis uit niet wel thuis voelt. Producexxt exx wederverkoóper hebbexx beiden met die moeilijkhedeix, die hun koopmanschap ontwrichten, te makexx. Werklust exx werkkracht xxxoeten dikwijls juist daar aaxx overheidsbemoeiexxis hun plaats af staan, waar, onder normale omstandighedeix, de ixxdividueele koopmanschap het best tot lxaar recht kon komen. Gedwongen afwachten is echter voor de mentaliteit vaxx eeix groote groep een uitermate zware proef op de geest kracht en de veerkracht. Economisch Nederland heeft in de eerste plaats waakzaam te zijn tegen de gevaren, die de verwarde wereldtoestand ons land elk oogenblik, op 't onverwachtst, kan opleveren. Economisch Nederland heeft zijxx ecoxxomische zelfstandigheid zooveel en zoo krachtig moge lijk te haxxdhavexx, althaxxs er voor op te ko- xxxen oixx te beletten, dat het gespannen wordt in het gareel van de economische politiek vaxx andeififhaogendheden of een speelbal wordt in hun Itejzd. Wij mogen niet uit het oog verlie- zexx bij alle critiek, welke xxxen zoo gul ten op zichte vaxx de biixnen- exx buitexxlaxxdsche po litiek onzer regeering texx beste geeft, dat in het buitenlaxxd een zeer sterke overtuiging leeft, dat in het groote spel der wereldecono mie Nederlaixd géén quantité négligeable is en dat, ten opzichte van verschillende vraag stukken méér dan menig ander land, Neder land weet, wat het wil. Het feit is niet te loo chenen en mag niet worden oxxderschat, dat waar ter wex-eld politici, economen en zaken- menschen in internationaal verband tezamen komen om te overleggexx, naar Nedex-land ge luisterd wordt. Wij moetexx er pal voor staan, dat onze economische waakzaamheid, onze economische zelfstandigheid en onze econo mische activiteit niet ondermijnd wordexx door het voortwoekerend pessimisme van hen, die zich maar vast gewomxexx gevexx oxxder het motto: „wij zijxx tóch reddeloos verlorexx" of door het evexx booze als broze optimisme van hen, voor wie afwachten beteekexxt: „fiolen laten zorgen" eix wier motto luidt: „de wal zal het schip wel keereix". Bij de ware mexxtaliteit van waakzaaxnlxeid, zelfstandigheid exx activiteit behoort mede een rustig vertrouwen in de leiders, exx dat meix zich niet al te ontvankelijk instelt op alles, wat het buitenland oixs aan berichten om- trent opbloeiende welvaart te ziexx of te hooren geeft. Als het werkelijk daar zoo ver is, zulleix wij dat bij ons zelf óók wel bemerken. Het werkelijke zonlicht is nu eenmaal.... inter nationaal! Het moge eexx steeds gróóter krachtsinspan ning zijix om het hoofd bovexx water te hou- dexx, maar de kx-acht daarvoor is in ons zaken levexx nog steeds voorhaxxdexx. Wij kunnen over die kracht alleen in haar collectiviteit oordee- len. Er gaat natuurlijk kracht verloren, maar wat de industrie presteert onx de productie „aan te passen" en wat de handel doet om de distx-ibutie op gaxxg te houden, dwingt eer bied af. Het zou voor de algemeene stemming in onze zakenkringen en daarbuiten wel zeer gewexxscht zijix, als dit eens wat meer aan het daglicht kwam. Met onzexx export is het xxog ïxiet hopeloos gesteld, al wordexx juist op dit gebied de som berste geluiden verxxoixxexx. Vergeten wij ïxiet, dat, al daalt onze export, oxxs land, wat dit deel van het bedrijfsleven betreft, in vergelijking- met andere Westersche landen géén slecht figuur ïxxaakt. Alleen Scandixxavië en België hebben huxx uitvoer beter kunnen handhaven dan wij. De biixnenlandsclxe concurrentie on dermijnt de bixxnexxlandsche ïxxarkt en bij de industrialisatie-ixx-het-wilde-weg mag, aJs nxeix vraagt of dit de volkswelvaart bevordert, voorloopig nog wel eexx groot vraagteeken wor den gezet. Beide: de dalende export en de toe- nexxxexxde concurrentie op de binnexxlaxxdsche markt kunnen in snel tempo tot grooter moei lijkheden en verwikkelingen leideix Wij staan, wat de richting van de economische politiek der regeering betreft, te midden van drie on opgeloste vraagstukkender ordening, der in dustrialisatie en der devaluatie. Te midden van dezexx grooten storm staat stevig en sterk de drie en dertigste jaarbeurs. De nood, die het bedrijfsleven teistert, heeft echter ook haar niet geheel oxxaaxxgetast ge laten Tegexx 1138 deelxxemers aan de najaars- beurs 1934 boekt deze xxajaarsbeurs er 1079; de vorige xxajaarsbeurs besloeg 13.200 M2. ex positieruimte, deze xxajaarsbeurs 12.800 M2. Zoo de cijfers 't xxiet hadden uitgewezen, zou men 't aan de beurs niet hebben gemerkt. De najaarsbeurs komt flink voor den dag exx ziet er goed uit. Het zou waarlijk te ver voeren slechts een zeer beknopt overzicht te gevexx vaxx de ruim vijfduizend stands uit binxxen- en buitenlaxxd. Een jaarbeurs bevat zooveel en zooveel uiteen- loopends, dat zelfs een bezoek nimmer vol ledig kan wezexx. Verheugend is echter te aaxxschouwen dat alom, de inzendingen bewijzen het, getracht wordt te doen wat er te doen valt. Deze laatste jaarbeurs toont weinig luxe. weinig opschik, daarentegen wel degelijkheid, soberheid en heeft zoo aan dii-ecte waarde veel gewomxexx. Is te hopen dat in den tijd tusschen deze en de vier en dertigste jaarbeurs inderdaad mogelijkheden kennen. Door demoxxstraties en het uitgeven van recepten wil men trach- ten, daarin verandering te brexxgen. Het gebruik van zuivelproducten moet zoo zeide jhr. Mollerus, „niet alleen worden gezien als eexx landsbelaixg, doch vooral ook als een belang van de volksgezondheid. Spr. noemde in dit verband de verklaring van prof. Vaxx Leersum, ex-directeur van het ïixstituut voor volksvoeding te Amsterdam, dat melk door geen artikel ixx voedende samen stelling wordt overtroffexx. Ook haalde hij eexx verklaring van prof. Wolff te Utrecht aaix, die ixx dexxzelfden geest sprak. Ook het gebruik vaxx melkbrood, dat door dat de melk voor bakkerij-doeleinden tegen aanmerkelijk lageren prijs kaxx worden be- trokkexx, kan in belangrijke mate bijdragen tot verbetering vaxx de voeding. Dit brood be hoeft niet veel duurder te zijn, dan het wa terbrood. Het doel der zuiveldagexx is ïxu o.m. ge richt op de toename van het binnenlandsch verbruik vaxx melk, boter, kaas en melkbrood. In het bijzoxxder steekt het verbruik van melk exx boter ongunstig bij dat van andex-e landen af; zoo gebruikt men in Zwitserland, Zweden, Ver. Staten, Canada en Denemarken per hoofd twee- tot driemaal zooveel melk als wij. Voor kaas zijn de Zwitsers oxxs de baas; toch zal hier veel bereikt kunnen worden, iixdien naar eexx algemeener en veelvuldiger gebruik wordt gestreefd. •Tevexxs wordt getracht vele andere belan gen te behartigexx, zooals het sociaal-econo- misch belaxxg van de melkveehouderij en van de zuivelbereidixxg; het belang vaix de haix- delaren exx de winkeliers; de belangen vaxx de consumenten. Men wil texxslotte dienen het sociaal-hygiënisch belang van de volksge- zoixdheid. Door de kookdemoixstraties zal men aan- toonen, hoe met zuivelproducten goedkoope gerechten, met hooge voedingswaarde kunnen worden bereid. „Mogen de huisvrouwen de gegeven wenken aanvaarden als een hulp bij juiste besteding van het huishoudgeld en mogen de zuivel- dagen aan de verwachting, aan het doel van de propagandakern van het Crisis-Zuivel- bureau, aan de bedoeling der regeering be antwoorden", besloot spreker. Na deze openingsrede van jhx\ Mollerus was het wooi'd aan mej. Kuiper, die de demonstraties, die van Woensdag 4 tot en met Zaterdag 7 September worden gehouden, van tekst exx uitleg zal voorzien. Nadat zij gesproken had over de voedings waarde van de verschillende zuivelproducten, ging zij over tot de bereiding van enkele ge rechten, die door de aanwezigen gekeurd en zeer smakelijk bevonden werden. Voelt U iets voor Esperanto?, Nog iets over het werkwoord. Hoeveel werkwoordelijke vormen moet iemand in zijn hoofd stampen, die Nederlandsch leert? Laten we eens tellen. We nemen het werk woord kleeden. (ik) kleed, (gij-hij-zij) kleedt, (wij) kleeden, (ik-hij) kleedde, (wij) kleedden, (gij) kleecldet. gekleed, kleedende (dat ik) kleede (dat gij) kleedet. Let op de moeilijkheid, dat bij „hij kleedt" een t wordt toegevoegd en bij „hij kleedde" niet. Zwijgen we hierover; we willen het al leen hebben over het aantal woordvormen: Het zijn er tien. Nu esperanto; kleeden is vesti (mi, vi enz.) vestas - vestis - vestos - vestus; verder: vestante - vestinte - vesetonte; dan nog: vestanta - vestinta - vestonta; vestata - vestita - vestota - vestu. Dat zijn er vijftien. Het Nederlandsch wint het dus, zou men zeggen. Maar wacht even. Met die 15 vormen is men er ixx esperanto af, waixt zij zijn gelijk voor alle werkwoorden eix in het Neder landsch? Daar heeft meix: vallen - viel - gevallen (a verandert ixx ie), loopen - liep - geloopexx (00 verandert in ie), snijden - sneed - gesneden (ij verandert in ee), springen - sprong - ge sprongen (i verandert in o) En ïxeem de werkwoorden hebbexx eix zijxx:" heb, heeft, had, gehad, hebbe, hadde. ben, zijt, is, was, waren, wees, geweest. Ik neem maar eixkele voorbeelden, maar genoeg om aan te toonen, dat de verschillen de werkwoordelijke vormen, die meix moet lee- rexx, ixx aantal ver boven de 15 uitgaan en de groote moeilijkheid voor een vreemdeling is natuurlijk: wanneer moet men dezeix eix wan neer diexx vorm gebruiken? Men moet elk werkwoord afzonderlijk leeren. Iemand, die het heeft uitgezocht, beweert, dat er ixx 't Fransch 2265, dus meer dan twee duizend werkwoordelijke vormen zijn. die men uit het hoofd moet leereix. Daarbij verziixken toch zeker de 15 van esperanto in het niet. Bovendien zijxx die 15 logisch opgebouwd, zoo dat men steeds kan beredeneeren, waarom een bepaalde vorm gebruikt wordt. De lxeele taal is trouwens logisch opgebouwd en het aaixtal woorden, dat xxxen nxoet leeren, waxxt dat moet men tenslotte doen, omdat eeix taal uit woordexx bestaat, is heel klein. In hoofdzaak wordt vaxx stamwoorden uitgegaan en waixneer meix xxu de onveraixdei'lijke voor- en achtervoegsels kent, kan men een groot aantal woorden begrijpen, die uit dien staixx zijn voortgesproten. Om te beginnen wete men, dat de letter o een zelfstandig naamwoord vormt, de letter a een bijvoeglijk naamwoord exx de letter e eexx bij woord, dus van san, dat het begrip gezond heid uitdrukt, maakt men: sano. gezondheid; saxxa, gezoxxd exx sane, op een gezonde wijze; malsaxxo is dus ziekte, maisana ziek en mal- sane op ziekelijke wijze. De i vormt het wei-kwoord, dus sani is ge zond zijn en malsaixi ziek zijn. igi beteekent xxxaken, dus sanigi: gezond maken en iets. dat gezoixd maakt, dus goed is voor de gezondheid, heilzaaxxx: saixiga. De uitgang ulo geeft een pei-soon aan, die de eigenschap van het grondwoord bezit, dus is saixulo een gezoixde man exx sanuliixo eexx gezonde vrouw. Zoo is junulo een jong mexxsch en junuliixo eeix jong meisje. Ik geef hier slechts eexx gedeelte vaxx de woordexx, die nxexx vaxx san kaxx vormen; ter verduidelijking wil ik hier xxog eexxs het woord sat naast plaatsen, dat overeenkoxxxt xxxet het Hollandsclxe zab, dus een begrip van verzadi ging inhoudt: sati is dus verzadigd zijxx exx malsati honger hebben. Malsatulo is der halve hongerlijder, hongerig is malsata eix hoxxger hebben malsati, zoodat men „ik heb hoxxger" vertaalt door „mi malsatas". Als men nu weet, dat saga wijs, rica rijk en granda groot beteekent (de Fransche woorden sage, riche en grand) dan zal men de beteekenis van de na te noemen woorden begrijpen: sagulo, malrica, grandigi, maisago, riculino, grando, malgrandulo. Cu vi comprenas? Mi gratulas. het prille begin der verbeteringen nxoc'nt ko- I Wie het Fransche comprendre en het Duit- men, waarnaar .wij allen zoo verlangend uit-'sche gratulieren kent. begrijpt natuurlijk zien! direct, wat ik onder de woordenrij schreef,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10