1 Het nieuwe college van B. en W. van Haarlem. En toch over 'n kwartier weer fit"! AKKERTJES 15 INSD'AG 3 SEPTEMBER '1933 HAAR GEM'S DA'GBE'AD 7 LAATSTE BERICHTEN RAADSVERGADERING. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad van Haarlem onder voorzitterschap van den burgemeester. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Wolzak en Peper. PUNT 1. Beëediging en installatie van de nieuw ge kozen raadsleden. Allen legden den eed of de belofte af. De voorzitter wenschte de leden geluk. Herdenking overlijden Mgr. Aengenent. De voorzitter hield de volgende rede: Dames en Keeren. Alvorens deze zitting aan te vangen gevoel ik mij gedrongen eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis van den zoo even ont slapen Bisschop van Haarlem, Monseigneur Aengenent. Wie van ons, die den Bisschop nog voor kort als een krachtig, gezond man door Haarlem's straten zag wandelen, zou hebben kunnen vermoeden, dat de onverbiddelijke dood hem zoo spoedig uit ons midden zou wegrukken. Hoewel de berichten in de laatste dagen weinig hoopvol luidden, toch trof het bericht van zijn overlijden ons diep, want met Mon seigneur Aengenent is één van Haarlem's bes te en meest geziene burgers ons ontvallen. Zijn eenvoud en innemende vriendelijkheid maakten hem tot een graag geziene en alom hooggewaardeerde persoonlijkheid. Groot waren de verwachtingen bij zijne be noeming tot Bisschop van Haarlem en hij heeft deze waarlijk niet teleurgesteld. Vol ijver voor de behartiging van de hem toever trouwde kerkelijke belangen van zijn diocees, leefde hij ook ten volle mee met het wel en wee van Haarlem's burgerij. Waar ik hem persoonlijk dank voor de vriendschap, die hij mij schonk, herdenk ik tevens met groote dankbaarheid het belang rijke en vele goede, dat Monseigneur Aenge nent voor Haarlem heeft gedaan. Met heel Katholiek Nederland voelt inzon derheid Haarlem's Burgerij het gemis van zijn heengaan. Wij zullen hem allen in dankbare herinne ring blijven herdenken. Hij ruste in vrede. De leden hoorden deze rede staande aan. Verkiezing van wethouders. De heer Noordewier (communist) deel de mede, dat de communisten een voorstel aan de S. D. A. P. gedaan hebben om het mo gelijk te maken, dat een college van B. en W. wordt gekozen dat de belangen der arbeiders dient. De S. D. A. P. heeft daarop niet geant woord. De S. D. A. P. kan alsnog'daarop in gaan, anders zullen de communisten op hun eigen mannen stemmen. Toen spreker daaraan politieke beschouwin gen knoopte, klonken van verschillende kan ten protesten. De heer Rein al da (S.D.A.P.) consta teerde, dat dit de zooveelste zwenking dei- communisten is in opdracht van Moskou. De S. D. A. P. is op hun vriendelijkheid niet ge steld. Bij de begrooting zal uiteengezet worden waarom niet en waarom de S. D. A. P. meent, dat de houding der communisten strijdig is met het ware belang der arbeiders. Daarop werd tot stemming overgegaan. Uitgebracht werden 36 stemmen, als volgt verdeeld: W. J. B. van Liemt 20 stemmen, Mr. J. Gerritsz 14, van Engelen 1 en Peper 1. Gekozen de heer Van Liemt De heer van Liemt nam de benoeming aan. Voor de tweede vacature, eveneens 36 stem men uitgebracht, waarvan 21 op den heer W. Roodenburg, 13 op Mr. Gerritsz, 1 op Van En gelen en 1 op Peper. De lieer Roodenburg nam de benoeming aan. Voor de derde vacature waren de 36 stem men als volgt verdeeld: A. G. Boes 19. Mi-, Gerritsz 13, Van Engelen 1, Bouman 1. Peper 1, blanco 1. De heer Boes nam de benoeming aan. Vierde vacature uitgebracht 36 stemmen, waarvan 19 op mr. J. Gerritsz. Peper 2, Reinal- da 1, mr. Bijvoet 1, Klein Schophorst 1, 12 blanco. Gekozen de heer Gerritz. Het college is dus in zijn oude samenstel ling herkozen. De voorzitter wenschte de gekozenen geluk. Mededeeling en ingekomen stukken. De heer J. Brandenburg vraagt eervol ont slag als hoofd van school 5. Wordt verleend onder dankbetuiging. Mej. G. Popma vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan de Centraal school no. 3. Wordt verleend. Ingekomen is nog een verzoekschrift van den heer S. P. de Vries als leeraar van het Gymnasium. Goedgekeurd werden zonder discussie de volgende voorstellen PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het tarief voor de gemeentelijke sportterreinen. linge waardeering als die hij steeds heeft on dervonden. De Inspecteur de heer H. v. d. Weyer bood, mede namens den Hoofdinspecteur zijn ge- lukwenschen aan. Nu de bouwers weg zijn. al dus spr., begint de geestelijke opbouw Als vriend sprak hij dokter Bornwater toe. dien hij prees om zijn verstand van onderwijszaken zijn scherpen blik en zijn liefde voor zijn taak. Zich tot het hoofd richtende, zeide spr.. dat de school een goede toekomst tegemoet gaat, als voldaan wordt aan de voorwaarde: goede samenwerking met het personeel. Ook de Inspecteur wijdde waardeerende woorden aan den arbeid van den heer Tinholt, dien hij zoo graag hier persoonlijk had be dankt. In de pauze, waarin thee werd rondgediend, sprak Ds. J. C. Brussaard als voorzitter van de Comm. van Toezicht zijn gelukwenschen uit, ook al was de bouw niet in overeenstemming met het advies der Commissie; hij hoopte dat de school de kinderen zou opvoeden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden, de eerste vooral, zoo noodig in deze tijden. Dr. T. Popma, die een gedeelte zijner leer lingen ziet vertrekken, gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van het L. O. in de wijk Bloemendaal, die op logische wijze moest leiden tot de splitsing van de L. S. en de U. L. O. School. Hij dankte allen, die het initiatief voor deze reorganisatie hebben ge nomen en nam dan afscheid van wethouder Bornwater, zijn oud-leerlingen en persooneel. De heer T. Metz, bood namens het personeel een schilderij aan, dat de burgemeester gaarne aanvaardde. Vervolgens was nog het woord aan den heer Klein Poelhuis die eveneens allen dankte, zich aanbeval in ieders vriendschap en ver trouwen vroeg voor de toekomst. Hierna werd de school bezichtigd. Voor de ouders bestaat hiertoe gelegenheid op Dinsdag van 28 uur. AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM Staatsl. Blnnenl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. id. 1933 II 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitsclil. 1930 (Younglcen.) (Youngleening) met verklaring 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankrijk Schatlc. 1932 Sclieepv. Mijcn. Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned. Inclustr. Blnnenl. Alg. Iv.zljde Unie.... A. N. I. E. M. (Nat. Bezit) v. Berkei's Patent Cert. Calvé Delft Nederl Ford Ned. Ind. Gas (Nat. Bezit) Gem. Bez. Philips Unilever Inclustr. Buitenl. Anaconda Copper Am Smelting Am. Enka Bethlehem Steel Cities Service 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation Intern. Nickel North Am er. Cy. Standard Brands U. S. Leather U. S. Steel Banken BinncnI. Koloniale Bank Cert. Handel Mij. Indische Bank Banken Buiteul. Deutsche Reichsb. Petrol. Mij. Blnl. Kon. Petroleum Perlak Petrol. Mij. Buitenl. Continental OU Shell Union Cultuur Mijcn. H. V. A Java Cultuur N. I. S. U Vorstenlanden ....t. Mijnbouw Mijen, Alg. Exploratie Billiton II Redjang Boeton Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak.. Deli Mij Besoeki Senembah Rubber Mijen. A'dam Rubber Deli Bat Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. Atch. Topeca Comma Milwaukee 5 pet Adj. Milwaukee Missouri Kansas Texas Union Pacific j Prolongatiekoers 94X 17 21H-X 4V, 36H-37 30 258-259 99V 260 S5S t9M-7/g 187 - X S3 137 146 38 155 99V-H 63 26Ve - 26k 36 74X WV~Bla 12%-Ve PUNT 5. De warenhuizen. Voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van het Comité van gemeen schapsbelangen inzake maatregelen te wa renhuizen. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. a. Junoplantsoen iH. V. Hogeweka). b. Rijnstraat (Gebr. v. Schuppen). c. Neptunusstraat (R. Mulder). d. Pijntorenstraat (A. J. v. Gijen). PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met de vereeniging .Rehoboth". PUNT. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief van het St. Elizabeth's Gasthuis. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van een onderwijzeres van school 7 naar de Cen trale School no. 3. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot vermindering van het aantal leeraren in de oude talen aan het Gymnasium. Aangehouden wordt punt 7. Voorstel van B. en W. om een wijziging te brengen in de vaststelling van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. (Ongecorrigeerd.) (De zitting duurt voort). Een sympathieke onderneming Vier jonge kerels onder leiding van den heer Verzwijveren, door de tijdsomstandig heden werkloos geworden, hebben een sym pathieke onderneming op touw gezet. In den tijd, dat zij nog werk hadden als machinisten, hebben zij in hun vrije uren maquettes gemaakt van verschillende beroemde zeeschepen. Later hebben zij hun collectie uitgebreid met modellen van vliegtuigen, Douglas-toèstellen, militaire vliegtuigen, Fok kers, kortom een geheele luchtvloot. Met een eveneens zelf-vervaardigden wagen trekken zij nu door Nederland om door het verkoo- pen van foto's van hun werk den kost te verdienen. Twee weken blijven zij in Haarlem, waar zij op verschillende plaatsen hun met minutieuze nauwgezetheid gebouwde model len ten toon zullen stellen. De poging van deze flinke mannen om met het werk van hun handen hun brood te verdienen is waard met succes bekroond te worden. Koningin en Prinses op Balmoral Castle. Men meldt ons, dat dë' Koningin en de Prinses heden een bezoek hebben gebracht aan den Koning en de Koningin van Enge land op Balmoral Castle. Abessynische manschappen naar de grens. Officieren per vliegtuig vertrokken. DJTBOETI. 3 September (Reuter). Naar uit Addis Abeba wordt vernomen hebben of ficieren opdracht ontvangen heden per vlieg tuig naar de grens van Eritrea te vertrekken. Een detachement van 1000 man is eveneens hierheen vertrokken. NORMALISEEREN VAN DE HOUTVAART AANBESTEED. Maandag is door den directeur van Open bare werken te dezer stede aanbesteed het normaliseeren van de Houtvaart ten Noorden van de Munterslaan over een lengte van on geveer 410 Meter, met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door p. Brou wer te Haarlem van 6385 (120 manweken), het hoogst door J. de Moei te Heiloo voor 9510 (150 manweken). Er waren zestien biljetten ingekomen. HET JUBILEUM DER FIRMA H. P. MULLER De firma H. P. Muller, de bekende dames hoedenzaak, gevestigd Groote Houtstraat 110. bestond gisteren, naar wij reeds gemeld hebben, veertig jaar. In de middaguren is aan de zaak een receptie gehouden, die een zeer druk verloop had. Vele zakenrelaties en cliënten van de firma kwamen den heer en mevrouw Van Bilderbeek complimenteeren. Van de Haarlemsche Handelsvereeniging en de Groote Houtstraatvereeniging waren depu taties gekomen om de jubileerende firma te huldigen. Velen lieten hun felicitaties met bloemen gepaard gaan. Een vijftigtal bloem stukken was gezonden. Namens een aantal zakenrelaties werd een fraai gebrandschilderd raam aangeboden dat een passende plaats in de zaak heeft gekregen en van het personeel ontving de firma een klok. Nog zij medegedeeld, dat de expositie, die in de etalages gearrangeerd is, veel belang stelling blijkt te trekken. BLOEMENDAAL Uitslag Wethouders verkie zingen. In de heden, Dinsdagmiddag, gehouden ver gadering van den Gemeenteraad van Bloe mendaal werd tot wethouder, als opvolger van Dr. Bornwater, gekozen de heer H. Hogen- birk (C.H.). Herkozen werd wethouder A. J. Prinsen- berg (R.K.). De nieuwe wethouder, de heer Hogenbirk, werd 7 November 1874 te Bloemendaal gebo ren en is dus 60 jaar oud. Hij is directeur der firma D. Hogenbirk en Zoon. te Bloemendaal, smederij, constructiewerkplaats en draad- vlechlerij. Sedert 2 September 1919 is hij raadslid. De heer Hogenbirk is voorzitter van den Bond van Smedenpatroons in Nederland en lid van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Ge meente alhier. Voorts is hij lid van het dagelijksch bestuur van de bedrijfsvereniging voor Ziekengeld- verzekering voor het Metaalvak. Een overzicht van de overweldigende belang stelling welke reeds vroeg in den morgen in Brussel heerschte voor de begrafenis van wijlen Koningin Astrid. (Adv. ïngez. Med.) H. Hogenbirk. A. J. Prinsenoerg. De Bornwaterschool. De officiëele opening. Maandagmiddag werd de Bornwaterschool geopend en dit was tevens de laatste officieele daad van Wethouder Bornwater, aan wien de Gemeente Bloemendaal, door zijn diensten aan de gemeente als raadslid en als wethouder zoo veel te danken heeft. De warme waardeering voor wat dokter Bornwater voor het onderwijs heeft gedaan, kwam bij alle sprekers tot uiting, en anderen buiten het onderwijs zullen met groote erken telijkheid herdenken zijn langen strijd voor goede volkshuisvesting. Het is misschien niet algemeen bekend dat de dokter nog steeds als voorzitter de leiding heeft van het Witte Kruis. In ieder geval is de opening zijner school tevens een bescheiden huldiging geworden voor dezen verdienstelijken wethouder. In hoofdzaak woonden dezelfde personen de opening bij als de vorige week bij de ope ning der Julianaschool. Bovendien merkten wij op mevrouw Den Tex, den Hoofdinspecteur van het L. O. den heer P. van Nes, de archi tecten Mulder en Van Asdonk en den aanne mer Klein Schiphorst. De burgemeester schetste de wording van de school, die gesticht is om concentratie en bezuiniging te verkrijgen. Zij draagt den stempel van onzen tijd en is dus sober, maar licht en lucht ontbreken niet. Spr. verdedigde het gemeentebeleid, dat een nieuwe school boven de school aan den Gene- stetweg, die vele bezwaren had, prefereerde. Met den bouw in 5 12 maand is een kracht toer geschied. Woorden van welkom richtte spr. tot den heer Klein Poelhuis. het nieuwe hoofd, en hartelijke woorden aan het adres van den heer Tinholt, het afgetreden hoofd. Daarna wendde spr. zich tot Wethouder Bornwater. „Ik prijs U gelukkig." zei spreker „dat uw laatste daad er een is, welke voor de toekomst is. De naam, aan de school verbon den, zal evenals uw persoon zuiver, helder, verkwikkend werken. Als laatste ambtsdaad verzoek ik U de school te openen voor deze en komende generaties." Hieraan voldeed de Wethouder na woorden van dank te hebben gericht tot alle instanties, die tot den bouw hebben meegewerkt. Als wethouder van onderwijs verlaat spr. zijn post terwijl hij mag zeggen, dat het in weinig gemeenten beter is dan te Bloemendaal. Voor de toekomst hoopte spr. op dezelfde onder- Wanneer hoofdpijn U overvalt, neem dan eens een "AKKERTJE". Kijk op de klok en doe dat weer een kwartier later. Ge zult U dan eens zelf kunnen overtuigen van de doeltreffende werking van "AKKERTJES". Het is niet noodig U telkens te laten pla gen door die nare hoofdpijn of migraine. Neem een "AKKERTJE" Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarvoor Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van de pijn af. "AKKERTJES" werken verrassend snel en zeker bij a Hoofdpijn, Kiespijn,Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn. Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf De vier aftredende wethouders herkozen. Hedenmiddag koos de gemeenteraad van aftredende heeren Mr. J. Gerritsz (S.D.A.P.), (C.H.) -en A. G. Boes (V. D.) werden herkozen, verwijzen wij naar het raadsverslag. Haarlem vier nieuwe wethouders. Alle vier W. j. b. van Liemt (R.K.), W. Roodenburg' Voor de cijfers bij de stemmingen behaald Mr. J. Gerritsz. W. Roodenburg. w. J. B. van Lieint.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11