JSSlIILBIL SPECIALE BRUSSEL LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1933 HAARDE M'S D A G B D'A D 9 HET TOONEEL. LOUIS DE VRIES IN Mr. WU. Crisis of geen crisis, in liet begin van Sep tember gaan alle theater-deuren in Amster dam open en zet de hoofdstad steeds op op gewekte wijze het nieuwe tooneelseizoen in. Het is dit jaar al niet anders dan anders. Als wij niet beter wisten, zouden wij zeggen, dat wij midden in de vette'inplaats van de magere jaren zaten. In den Stadsschouw burg speelt Het Nieuwe Schouwtooneel, in het Rika Hopper Theater Verkade met zijn Hagespelers, in het Centraal Theater Cees Laseur en in den Hollandschen Schouwburg is het Louis de Vries, die thans met een eigen gezelschap het seizoen heeft geopend. Voor de première in den Hollandschen Schouwburg. was zeer veel belangstelling. Een groot deel van het Amsterdamsche publiek gunt Louis de Vries gaarne de plaats, die hem krachtens zijn talent in de tooneel- we^-eld toekomt. De Vries heeft door omstan digheden buiten zijn wil al te lang aan den kant van den weg moeten staan en toch zal •wel niemand ontkeennen, dat hij tot onze beste tooneelspelers behoort. Dat hij in staat is gesteld thans in zijn eigen schouwburg weer zijn kunst te brengen- zal hem dat dan ook noegen doen en men heeft hem dat dan ook op den eersten avond van zijn weder op treden op overtuigende wijze getoond. Het tooneel was na de voorstelling van Mr. Wu een groote bloementuin, waarin Louis de Vries gelukkig glimlachend de ovaties van dit hem zoo zeer genegen publiek in ontvangst nam. Wij zouden dan ook van een joyeuse rentree hebben kunnen spreken, wanneer de Vries voor dezen openingsavond 'n gelukkiger keuze had gedaan. Het is wel heel jammer, dat hij nu juist i voor deze gelegenheid Mr. Wu, het stuk, waarin hij jaren geleden succes heeft gehad, nog eens van den zolder heeft gehaald. De smaak van het publiek is in die jaren nu eenmaal veranderd en er zullen waar schijnlijk maar heel weinigen in de zaal zijn geweest, die dit melo-drama, dat tegen het slot aan het Grand Guignol doet denken, nog konden waardeeren. Mr. Wu,de Chineesche Mandarijn met zijn Oostersche begrippen van wraa ken vèrgelding, stamt althans drama tisch ui een geheel voorbijen tijd en vooral in het laatste bedrijf, dat ,,de Chineesche Gru welkamer" had kunnen heeten, zeilde deze Chineesche draak met volle zeilen op de klip pen af, die het schip wel moesten doen stran den. Had de Vries nu nog in dit stuk zijn on tegenzeggelijk sterk talent van tooneelspeler kunnen toonen, dan zou er nog veel gered hebben kunnen worden, maar hiervoor bood de rol van Mr. Wu helaas allerminst kans. Wij hebben gelezen, dat men dit stuk onder des kundige leiding van een geleerde in Chinee sche land- en volkenkunde heeft ingestudeerd en wij willen dus graag aannemen, dat er aan Mr. Wu als Chinees weinig ontbrak, al hebben wij persoonlijk in Indië nooit een zoo lijzig sprekenden Chinees ontmoet. Maar belang rijker is het want hier komt het op het too neel toch op aan dat een rol dramatisch ook boeit en dat was hier niet het geval. De rol bleef in deze folkloristisch misschien zeer juiste opvatting aldoor op hetzelfde niveau, had geen hoogtepunten, waarin de speler en voor een speler als de Vries is dat funest eens „los" kon komen. Deze Oosterling verborg zoo veel mogelijk zijn passies, en zelfs zijn ge dachten en het spel werd daardoor weinig in teressant, za op den duur zelfs vervelend. Het tooneel eischt nu eenmaal iets anders en meer dan volkenkundig juiste uitbeelding; het vraagt fascineerende actie en daarvan was bij dezen Mr. Wu van Louis de Vries die ook in zijn grime dit keer niet erg gelukkig was geen sprake. Wanneer Japanners en Chineezen zelf spelen men aenke maar eens aan de verschillende Japansche „butterflies", die wij hier gezien hebben zijn ze veel expressiever in hun gebaren en mimiek, omdat zij maar al te goed weten, dat het tooneel zijn eigen eiscehn stelt. Annie Verhulst debuteerde bij dit gezel schap als mevrouw Gregory, een Engelsche dame, die door Mr. Wu op geraffineerde wijze voor het dilemma moederliefde of vrouweneer wordt gesteld en het probleem ten slotte oplost met vergif het was een gelukje voor haar en het schonk algemeen voldoening, dat Mr. Wu zoo vriendelijk was juist op het goede moment uit haar thee kopje te willen drinken en zij behoefde zich in het laatste bedrijf gelukkig niet zoo in te houden als de Vries. In die slot-acte toonde zij haar dramatisch talent, dat in de eerste twee bedrijven, toen het Engelsche corsage van Mrs. Gregory haar blijkbaar wat te veel knelde, niet tot zijn recht was ge komen. Oscar Tournaire worstelde tegen 'n zeer slecht geschreven rol op en kon moeilijk als Mr. Gregory veel eer behalen noch als Engelsch- man in China noch als acteur op de Neder- landsche planken. Precies hetzelfde kunnen wij van Alex Faassen als Gregory's zoon zeg gen. Annie Follender was een bekoorlijke, lieftallige Nang Ping, een Chineesch „ker- senbloesempje" met fijne geisha-maniertjes. Het is wel heel jammer, dat het stuk zoo weinig voldoening schonk, want men had van de aankleeding en de decors bijzonder veel werk gemaakt. Vooral de Mandarijnen kamer in het laatste bedrijf, die aan een mu seum deed denken en dan ook terecht een zeer lang „open doekje" kreeg, zag er waar lijk heel artistiek uit en de Chineesche cos- tuums waren prachtig van kleur en van ver fijnden Oosterschen smaak. We zijn pas in het begin van het seizoen Louis de Vries zal met zijn sterk talent en met krachten als Fournaire en Annie Ver hulst en onder regie van Adriaan van der Horst nog zeer veel kunnen geven, maar laat hij dan bedenken, dat er in deze jaren veel veranderd is. Laat hij niet enkel teruggrij pen naar vroegere persoonlijke successen, zoo als Voerman Henschel en De Despoot, maar zijn krachten ook eens beproeven op nieuw werk. Tot mijn vreugde zag ik ook eenige blijspelen aangekondigd bij Het Hollandsch Tooneel. Tournaire en Louis de Vries samen in een goed blijspel, het kan misschien een der evenementen van het seizoen worden. Maar de Vries bedenke, dat de tijd van het sterre-stvsteem voorgoed voorbij is. J. B. SCHUIL. GEZELSCHAP SAALBORN. DE ANDERE WERELD. Evenals verleden jaar is het tooneelseizoen te Haarlem ingezet met de opvoering van een stuk, waarmee het vorige seizoen te Amster dam is afgesloten en ook nu was het weer een naar een Indischen roman van mevrouw SzekelyLulofs bewerkt tooneelstuk, dat door het gezelschap van Louis Saalborn werd ge geven. Het eenige verschil is, dat voor de op voeringen van Rubber een ongewoon groote belangstelling bestond en nu bij De Andere Wereld de stadsschouwburg weer de vele le dige plekken vertoonde, waaraan wij in den laatsten tijd helaas gewoon zijn. Kwam dit, doordat Rubber als boek meer opgang heeft gemaakt dan De Andere Wereld of is de interesse voor het milieu van de Indische planterswereld, waarin ook dit tweede stuk speelt, al weer verdwenen? Hoe dan ook, het is jammer voor het gezelschap van Saalborn en de voorstellingen van De Andere Wereld, welke heden en morgen te Haarlem worden herhaald, verdienen werkelijk beter. Dat dit tooneelspel in deze warme zomermaanden 75 keer kon worden gespeeld, pleit toch zeker voor de kwaliteiten van stuk en opvoering. Het gezelschap van Saalborn is thans in deze „Andere Wereld" volkomen ingespeeld en al zijn enkele rollen zooals die van Feenstra, Van der Steeg, en Brinkman vooral de laatste zwakker bezet dan bij de premiere, iii de hoofdrollen komt dit stuk volkomen tot zijn recht. Jan C. de Vos vooral is gegroeid in de rol van Pieter Pot, waarvan hij een tot het laatst toe aldoor boeiende uitbeelding geeft. Het is wel een zeer moeilijke opdracht om als een slappe onhandige burgerjongen, die zijn gevoel van minderwaardigheid nooit ge heel kwijt kan raken, de hoofdpersoon in een tooneelspel te zijn. De Vos geeft Pot met dik wijls fijnen humor en wordt daardoor een tragi-comische figuur, die in het begin zonder opzettelijkheid lachwekkend is en aan het slot deernis opwekt. De jonge de Vos herinnerde mij in zijn spel nu en dan aan zijn vader en hij mag Pieter Pot dan ook ze ker tot zijn beste rollen rekenen. Saalborn geeft aan Blom al de mensche- lijke gulle warmte, die dezen planter zoo sympathhiek maakt en vult aldoor het too neel met zijn toch nooit overdreven uitbun digheid. Caria de Raet speelt levendig Betty, het Europeesche, wufte vrouwtje, waarvan men zich alleen verwondert, dat zij in Indië op een van heel de wereld afgezonderde plantage haar mondaine maniertjes onver anderd heeft behouden. In de tropen zijn de Europeesche vrouwtjes doorgaans minder le vendig en kwiek. De grootste vreugde van deze opvoering bood weer het spel van Elly van Stekelen burg in de rol van Asminah. Zelden werd een Javaansche vrouw op ons tooneel zoo tot werkelijk leven gebracht als deze njai. Prach tig is dit spel ook van details hoe voor treffelijk bijvoorbeeld die telkens andere hou ding tegen de Inlanders en de Europeanen en alleen om Elly van Stekelenburg in deze rol te zien spelen is een gang naar den Schouwburg waard. Opmerkelijk was het spontane „open doekje", dat zij na haar eerste optreden gisteren kreeg in deze zaal van louter Hollandsche toeschouwers, die toch het superieure en karakteristieke van deze creatie onmogelijk zoo konden apprecieeren als de met Indië bekende personen. Dat De andere Wereld ook en zelfs in sterke mate de gebreken vertoont, van een uit een roman getrokken tooneelspel, heb ben wij vroeger reeds geconstateerd. Maar toch bleek ook hier het stuk in hooge mate te boeien en het publiek heeft hiervan na elk bedrijf en vooral aan het slot de duide lijke bewijzen gegeven. Groote waardeering 7= THEATER volledige filmreportage van de plechtigheden te REEDS WOENSDAG IN ONS THE AT ER (Adv. Ingez. Med.) verdient ook de aankleeding. Vijf van de zes tafereelen spelen zich af in een karakteris tiek Indisch décor, die een juist beeld van de tropen geven. Voor het gezelschap van Saalborn hopen wij dan ook hartelijk, dat de belangstelling heden en morgenavond grooter zal zijn dan op dezen openingsavond van het seizoen. J. B. SCHUIL. REÜNIE RIJKSTELEFONISTEN. Te Apeldoorn werd de druk bezochte jaar lij ksche Reünie van rijks telefonisten gehou den, uitgeschreven door den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel (C.B.P.T.T.). In zijn openingsrede gaf de voorzitter, heer H. van Giessel, Algemeen-Secretaris-C B.P.T.T. te 's-Gravenhage. een overzicht van hetgeen de vakorganisatie in het afgeloopen jaar in het belang van het telefonisten-corps had ver richt. Hij wees er o.m. op, dat de voortschrij dende automatiseering van het telefoon bedrijf veel telefonisten overbodig maakt, doch dat onvrijwillige afvloeiing van dit personeel kon worden voorkomen, door tewerkstelhn! elders in het bedrijf. DANSINSTITUUT H. KWEKKEBOOM. Dit dansinstituut zal in het a.s. seizoen zijn 25-jarig jubilum vieren. Ter gelegenheid hiervan wordt aan de leer lingen een feestavond aangeboden op 14 De cember 1935 in het Gemeent. Concertgebouw. Verschillende artisten zullen dien avond op treden, na de voorstelling volgt een bal. Pijn in den rug Neemt U in acht. Als door een gevatte koude, overwerking, inspanning of veroudering bepaalde organen trager beginnen te werken, kunnen onzuiver heden zich in het lichaam ophoopen en onder deze is afzetting van urinezuur het meest te vreezen. Gij kunt dan opmerken pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheumatische pijnen en meérdere ziekteverschijnselen, die tot zeer ongewenschtë verwikkelingen kunnen leiden bij verwaarloozing. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben reeds tal van jaren bewezen een onschatbaar middel te zijn tegen dergelijke ziekte verschijnselen, en dat zij de betreffende organen opv/ekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Haalt nog heden een doos in de naastbij zijnde apotheek of dro gistzaak. 1. ƒ1.75 en ƒ3.- per m doos, omzetbel. '3 inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. (Adv. Ingez. Med.) Zesde Internationaal Botanisch Congres. Maandag te Amsterdam geopend. Te Amsterdam wordt in deze dagen het 6e Internationaal Botanisch Congres gehouden. De openingszitting had Maandagmorgen on der zeer groote belangstelling plaats in het Koloniaal Instituut. De voorzitter van het Congres, prof. dr. J. C. Schoute, herdacht üi enkele woorden het heengaan van prof. dr. F. A. F. C. Went, wij len voorzitter van het Congres en hij schetsce de beteekenis van Went voor het tot stand ko men van dit Congres en zijn positie in de in ternationale botanische wetenschap. Voorts werden herdacht andere overlede nen: prof dr. Hugo de Vries, die verscheidene takken der botanische wetenschap meer voor uitbracht dan een van onze landgenooten voordien ooit deed; prof. Briquet „rappoyteui général" van ieder Internationaal Botanisch Congres en dr. T. F. Chipp, een van de beide algemeene secretarissen van het laatste con- gres. Bij de openingszitting waren o.m. aanwezig de Minister van Onderwijs, Prof. Slotemakei de Bruine, de Commissaris der Koningin m de provincie Noord-Holland, jhr. dr. A. Roell; de Wethouder voor onderwijs der gemeente Amsterdam dr. I. H. J. Vos, de directeur-gene raal van het departement van Onderwijs, prol. van Poelje en de rector-magnificus prof. dr. Th. Stomps. In de hal van het Koloniaal Instnuut was opgehangen het met witte leliën versierde portret van wijlen den voorzitter van het congres, prof. dr. F. A. F. C. Went. De Minister van Onderwijs, Kunsten en we tenschappen, prof. dr. Slotemaker de Brume, het congres namens de Nederlandsche regee ring toesprekend, begon met een kort herden kingswoord van Koningin Astrid van Belgie. Daarna legde hij den nadruk op het uit nemend vredeswerk van een congres a.s cut. De wetenschap verheft zich boven alle ge schillen en verschillen; spr. wees op het aan deel dat ook Nederland neemt en steeds heen genomen in het wetenschappelijk werk op botanisch gebied. Spr. herinnert aan het werk van Dodaneus. Anthonie van Leeuwen hoek, van Hugo de Vries, In het bijzonder herdacht de minister in gevoelvolle woorden het werk van Prof. Went, waarop hij het con gres opende met het uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen hiervan. Vervolgens antwoordde dr. Sir Arthur W Hill (Engeland), als „chief delegate" van het land waar het vorige congres is gehouden, met enkele woorden. Ook herdacht hij de in het afgeloopen jaar overleden leden. De heer Dr. Arm. Renier dankte, mede na mens de andere Belgische gedelegeerden, voor de eer aan de nagedachtenis van Koningin Astrid bewezen. Op voorstel van het bureau, besloot het congres een telegram van hulde te zenden aan Koningin Wilhelmina en een telegram van sympathie en waardeering voor het werk van wijlen haar echtgenoot aan Mevr. de weduwe Prof. Went. Voorgesteld werd het volgend congres (in 1940) te houden in Zweden of in Zuid-Afrika De slotzitting zal hierover beslissen. Vervolgens hield prof. Dr. E. C. Stakman een rede. Ds. JAC. ANDREE Benoemd tot geestelijk verzorger van de stichting Vogelenzang. Naar we vernemen heeft het centraal be stuur van de Ver. tot- Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland, in zijn gisteren gehouden vergadering benoemd tot geestelijk verzorger van de stichting Vogelenzang te Vo gelenzang, met ingang van 1 Nov. a.s. Ds. Jac. Andree, predikant bij de Geref. Kerk van Poortugaal (Z.H.). Ds. Jacobus Andree werd 25 Sept. 1905 te Spijk (Gron.) geboren en is de jongste zoon van wijlen Ds. A. Andree, em. predikant van de Geref. kerk van Krabbendijke, die het vo rig jaar te Groningen overleed. De nieuwe geestelijke verzorger ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, hij had ook zitting in den senaat van het studentencorps F. Q. I. In 1921 werd hij candidaat en uit de door de kerken van Vrij hoeve-Capelle en Poortugaal op hem uitgebracht beroepen nam hij dat naar Poortugaal aan, aan welke kerk hij zich 28 Juli van laatstgenoemd jaar verbond. Ds. Andree zal aan de classis Schiedam eer vol emaritaat aanvragen. Zomer-serie. Strandlectuur. Zoo nu en dan duikt er weer eens een Hollandsche uitgever op die pro-beert in het luchtige genre iets aan te bieden, dat behalve oorspronkelijk, zoo al niet geestig dan toch amusant is. Het amusante van die pogingen zit gemeenlijk in de haast waarmee ze weer gestaakt worden; amusante schrijvers heb ben wij nu eenmaal niet voor het oprapen en bij voorbeeld veel minder dan dichters, probleemstellers en woordkunstenaars. En geestige schrijvers? Het hangt er maar van af welke eischen men aan geest stelt, de ge bruikelijke verwarring van geest met grap pigheid is onuitroeibaar, en naar mijn in zicht zijn de weinige geestige auteurs die wij bezitten heelemaal niet grappig en worden maar matig gewaardeerd. Een geestig schrijver weet geloof ik zelf bijna nooit dat hij geestig is, hij kan het eigenlijk niet helpen; een grappig schrij ver weet maar al te goed dat hij grappig kan wezen en laat zich dus door een uitge ver een grappig verhaal opdragen. Maar een uitgever die aan een auteur zou vragen: „schrijft u nu eens wat geestigs voor me", lijkt onbestaanbaar of zou op helderheid nader getest moeten worden. Vandaar dat de meeste luchtige kost, die ons in het zomerseizoen wordt voorgezet be dachte grappigheid is, in de beste gevallen spaarzaam met restanten van geest gelar deerd en dan al waardeerbaar. Het schijnt nog steeds voor vele uitgevers een groote aantrekkelijkheid te hebben die luchtige kost per serie in het leven te roepen. Zoo gaf meen ik Brusse een paar jaar geleden de Rinkelbel-serie, die voor een serie tamelijk vlug afgesloten werd na twee of drie boekjes. Zoo geeft dezen zomer de uit geverij Contact een reeks lichte verhaaltjes als Zomer-serie enis daarmede zeer ge lukkig geweest voor wie grol en grap waar deeren wil zonder voor een tijdje aan sub tieler genot behoefte te hebben. Die bereid heid mag een- ieder van tijd tot tijd gegeven zijn. De drie thans verschenen deeltjes zijn; Melis Stoke, Verlof Luc Willink, Sight seeing Car en Jozef Maria Frank. De man die op Greta Garbo verliefd werd. Voor tweederden dus grappigheid van eigen bodem, voor één derde import. Melis Stoke is in zijn element met het ver haal van den schatrijken' oom uit de Oost, die zijn verlof in Holland gaat doorbrengen en daar door zijn familie allerhartelijkst van een aantal cheques ontdaan wordt. Natuurlijk ontbreken ook de niet-egoistische broer en zus niet die deswege bij het scheiden van de markt eveneens met een chèque beloond worden. De heer Melis Stoke (Herman Salo- monson), tegenwoordig directeur van Aneta, is een der weinige Hollandsche journalisten die weten om te gaan met een chequeboekje dat de meeste anderen slechts van hooren- zeggen kennen. Zijn held manoevreert er dan ook magistraal mede. Ook het thema is hem niet nieuw. Den rijken Indisch-man heeft hij al eens vroeger in een meer serieus op gezet verhaal ten voeten uit geteekend in een roman dien wij hier een paar jaar geleden besproken hebben, en die De Blinde en de Lamme Lette. Ditmaal kon het gegeven van den goedigen Nabob eenvoudiger en be knopter en vooral grappiger genomen wor den en Melis Stoke heeft geest en levens wijsheid genoeg om er een leutig verhaaltje van te fabrieken, waarin hier en daar een bijtend typeerinkje en elders een tikje sen timentaliteit prachtig gedoseerd, zooals dat een utimuntend. journalist betaamt, voor komen. Luc Willink's Sightseeing Car begint als een karretje dat op een zandweg reed Het zilveren bruidspaar uit Maassluis, dat- het er eens van nemen wil, en met een Sightseeing car langs de Riviera trekt, is aardig geteekend en de medereizigers even eens. Zij zijn waarlijk amusant onder elkaar gezien, dit stel verdoolden uit velerlei wereld. Luce Willink blijft overal waarschijnlijk en zijn opmerkingen zijn die van iemand die zoo'n geval al eens meer scherp geobserveerd heeft. Dat hij het Hollandsch echtpaar in duizend angsten zet omdat het zou kunnen schijnen dat ze met een goedig gerecom mandeerd huismiddeltje zoo iets als de cholera asiatica binnen het gezelschap ge haald hebben, is aardig gevonden. De be schrijving van wat er in het onder quaran taine geplaatste hotel gebeurt, mag het on waarschijnlijke gaan naderen, amusant blijft het en daarom is het toch begonnen. De op snijderij van Mr. Lepelaar, als hij weer rustig thuis en op de soos in Maassluis zit, is kostelijk. Luc Willink ik herinner mij niet ooit iets eer van hem gelezen te hebben zou wel eens de man kunnen zijn, die ons met een serieus humoristisch boek gelukkig maakt. Het derde zomerboekje, van den man die op Greta Garbo verliefd werd, is als humo reske het best geslaagd en verraadt den schrijver die dat meer bij de hand heeft ge had. Door dezen nonsens loopt een voort durend gelijk gespannen draad, de auteur heeft zijn malligheid serieus gecomponeerd en bij den aanvang reeds het gansche beloop vóór zich gezien. Het geval dat een simpel bureauchef, na een knoeierij op verzoek van zijn baas en door dezen rijkelijk met kost bare cognac, als bewijs van erkentelijkheid, begoten, een beetje dwaas gaat doen, is nog zoo vreemd niet, De grond voor allerlei gees telijke aberratie is dan voldoende gelegd. Nu komt deze schrijver Jozef Maria Frank en transponeert het geval in het groteske door den sukkel voor een Greta Garbofilm te plaatsen. Ook het loge-entree-biljet voor die Berlijnsche première maakt deel uit van de belooning voor aan den baas bewezen dienst. En deze Greta Garbo op het witte doek fas cineert hem dermate, dat de wereld voor hem van aspect verandert; „in een close-up meer dan levensgroot keek zij het theater in, met 'n raadselachtige, diep in Tobias Müller drin- gende blik boven het spottende, medelijdende spel der mondhoeken". De raadselachtige Garbo benevelt hem meer nog dan de Ken- nesy van den baas; zij en de voor hem luxueuse omgeving verscheur zijn minder waardigheidscomplex en hij is verloren. Niet voor goed, gelukkig, alles komt ten slotte op zijn pootjes terecht, maar de schrijver gaat van hier uit zijn verhaal tot in het absurte opvoeren en verstaat de kunst er een ernstig gezicht bij te blijven zetten. Van zijn verdere dwaze doeningen ga ik nu geen verslag geven dat zou voor den lezer de aardigheid be derven. Doch ook de wijz waarop hij van zijn verdwazing geneest, en in zijn eigen vrouw iets van Greta Garbo terug vindt waarvoor hij vroeger nooit oog heeft gehad, bewijst dat deze schrijver niet maar alleen lijk een grapjas, maar ook een auteur is die fijne psychologische dingen zoo al grapjas send weet te accentueeren. Het is werkelijk een leuk boekje waarin meer verwerkt is dan zoo op het eerste gezicht lijkt. De Zomerserie is keurig uitgegeven. Met aardige illustraties naar penteekeningen die Harmsen van der Bek voor het boekje van Melis Stoke, Fritz Worm voor dat van Wil link en Frits Bierman voor Frank's vernaai leverde. De vertaling van het laatste, door II. Sterk, is uitstekend verzorgd en vrij van Germanismen. Ik hoop voor de uitgevers dat zij de reeks kunnen voortzetten. J, H. DE BOIS. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Rotterdam n. Vancouver 30 te Los Angeles. Statendam 31 (n.m.) v. Rotterdam te New- York. Veendam, Rotterdam n. New-York pass. 1 (n.m.) Lizard. Breedijk 31 (n.m.) v. New-York n. Rotter dam. j j Edam, N.-York n. Rotterdam, 4 .(12 nudd.) voorgaats verwacht Boschdijk. Rotterdam n. New-York 31 (1.11 n.m.) 60 mijl W. van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 1 v. Hamburg te Amsterdam. Bloemfontein (thuisreis) 31 van Mombassa HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Maaskerk (uitr.) 1 (7.19 v.m.) 100 mijl O.ZO. van Land's End. HALCYON LIJN Vredenburg. l van Narvik te Rotterdam, Maasburg, 2 van Emden te Rotterdam. Flensburg 31 v. Pto. Ferrajo te Wabana. Rozenburg 2 van Melilla te Emden. naar Rot terdam (Vlaardingen). Stad Zwolle 3 van Bilbao te Vlaardingen. Stad Vlaardingen. n. Wabana 1 (9.7 v.m.) mijl O. van Land's End. Stad Zaltbommel, Vlaardingen n. Crv. Vec- chia. pass. 1 Dungeness. Stad Haarlem Melilla n. Rotterdam, pass. 2 Dungeness. Stad Zaandam, Rotterdam n. Savona 1 v. Oran. HOLLAND-BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk (thulsr.) 4 te Antwerpen verwacht HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Aagtekerk (uitr 31 van Messina. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk 1 v. Amsterdam te Hamburg. Meerkerk (thuisr.) 1 van Colombo. Groote kerk (uitr.) pass. 1 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland, 1 van Amsterdam te Hamburg. A ms tel land (thuisr.) 31 yan Rio de Janeiro. Montferland (thuisr.) 1 vap Las Palmas. Eemland (uitr.) 30 (7.36 n.m.) 150 myl Z.Z.W. van Land's End. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone, Amsterdam n. Kopenhagen p. 1 Holtenau. Berenice 1 van Kopenhagen te Amsterdam Ceres 1 van Izmir naar Amsterdam. Colombia 1 van West-Indio te Amsterdam Crijnssen 1 van Hamburg te Amsterdam Ganymedes, Bourgas n. Amsterdam p. 1 (11 n m.) Ouessant, Deucalion 1 van Livorno naar Napels. Hermes 1 van Amsterdam te Hamburg. Merope 1 van Hamburg te Amsterdam. Oberon 1 van Lissabon naar Setubal. Orestes 1 van Malta te Piraeus. Orion 1 van Piraeus te Limni. Perseus 1 van Kopenhagen te Stettin. Saturnus 31 van Santander naar Malaga. Telamon, Salerno n. Amsterdam 1 (12 midd.) 200 mijl Z.W. van Ouessant. Trajanus 31 van Alicante te Tarragona. Ulysses 1- van Varna te Constantza. Van Rensselaer, Amsterdam n. West-Indië passeerde 1 (8.30 v.m.) Niton. Vesta 31 van Catania naar Patras. Hercules Rotterdam n. Tanger p. 1 (8.6 vm.) Niton. Alkmaar, Chili n. Amsterdam 31 te Valpa raiso. Costa Rica, 30 van Barbados te Cristobal. Aurora Rotterdam n. Galveston pass. 1 Dungeness. Achilles. Rotterdam naar Barcelona pass. 1 Dungeness. Agamemnon, Rotterdam naar Faro, p. 1 Dungeness. Euterpe, Amsterdam naar Bordeaux p. 1 ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) pass. 30 Augustus Pe ri m. Blitar (thuisreis) 1 September van Bela- wan. Garoet (uitreis) pass. 2September Dover. Kota Agoeng (uitreis) 1 Septemer van Li vorno. Kota Gede (thuisreis) 1 September te Lon den. .Scekaboemi (thuisreis) 31 Aug. van Pt. Smd. Kota Baroe 31 Aug. van Rotterdam te Ba tavia. Kota Gede (thuisreis) 2 (5 nam.) van Lon den. Dempo (thuisreis) p. 2 Kaap del Armi. Kota Agoeng (uitreis) passeerde 2 Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (uitreis) 1 fe Montevideo. Alcyone 31 van B.-Ayres naar Rotterdam. Aldabi (thuisreis) 1 September van Bahia. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silvercedar, New-Orleans naar Calcutta, 30 Augustus te Beira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Laut (uitreis) 31 Aug. van Napels. Johan var. Oldenbarnevelt (uitreis) pass 31 Aug. Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurymedon. Batavia naar Amsterdam, vertr. 5 van Londen. Teucer 31 Augustus van Rotterdam te Da i ren. Deucalion 29 Aug. van Yokohama naar Rotterdam. Phrontis 1 van New-Castle te Amsterdam. Sarpedon, Japan naar Rotterdam. 31 te Singapore. Calchas, Japan n. Rotterdam 2 van Port Said. Polyphemus, Batavia n. Amsterdam 2 van Port Said. Melampus. Amsterdam n. Java, pass. 1 Pe- rim. AIcinous 31 Augustus v. Amsterdam te Ba tavia. Bencleruch, Dairen naar Rotterdam pass. 2 Dungeness, Eurymedon. Batavia n. Amsterdam, pass. 2 Sept. Prawle Point. Philoctetes, Japan n. Rotterdam. 1 van Shanghai. Agamemnon. Japan n. Rotterdam, 2 van Aden. City of Oran, Japan n. Rotterdam, 26 van Calombo. City of Salisbury Dairen naar Rotterdam 1 van Singapore. Polydorus, Batavia n. Amsterdam 31 van Penang. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitreis), 1. te Rio de Janeiro.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7