Hel Bd&mesjksle WANDGEDIERTE 53e Jaargang No. 16011 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ën Feestdagen Woensdag 4 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER ^MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOORL ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. Ó.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels I 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet'of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 September. Raads-Debuut. Alle nieuwgekozen gemeenteraden in den lande zijn op den eersten Dinsdag in Septem ber vroeger algemeen betiteld als „Natio nale Verveeldag" bijeengekomen om beëedigd te worden, wethouders te kiezen, afdeelingen te „trekken" en commissies te benoemen. Zoo ook de Haarlemsche. Burgemeester Maar schalk overzag zijn nieuwe legioen, en het eerste woord dat hij tot de schare richtte was van droeve strekking, want hij had den over leden Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent te herdenken. De Raad hoorde hem staande aan. Ook zeer vele andersdenkenden hebben dezen kerkvorst der Katholieken lee- ren kennen als een man van zeer groote be kwaamheden, zeer groote werkkracht en bij- zonderen eenvoud en beminnelijkheid, zoodat des burgemeesters rede ongetwijfeld ook bui ten Katholieken kring veel weerklank zal vin den. „Met Mgr. Aengenent is een van Haar lem's beste en meest geziene burgers ons ont vallen", zei de burgemeester. Tevoren hadden de leden van den Raad al den eed of de belofte afgelegd. Mr. J. Gerritsz was daarbij, voor het eerst na zijn maanden lange ziekte, voor eenige oogenblikken in den Raad aanwezig, hoewel hij zijn werkzaamhe den nog; niet kan hervatten. De hoofdschotel van het eerste menu. den nieuwen Raad opgedischt, was natuurlijk de wethoudersverkiezing. Die bracht, volgens de verwachting, de herkiezing van alle vier de wethouders. Veel politiek debat ging er niet mee gepaard. Het nieuwe communistische raadslid de heer Noordewier, sprekend bij af- wezigheid van zijn eenigen fractiegenoot en aanvoerder den heer Peper, gaf de S.D.A.P. nog een laatste kans om niet hem samen te werken. Hij werd uitvoerig, en de nieuwe Raad protesteerde. De S. D. A. P., sprekend bij monde van den heer Rëinalda, wees deze laatste kans erg kort af, zei dat dit de zooveelste zwenking der communisten in opdracht van Moskou is en beloofde uiteenzetting bij de begrooting'. Dat was alles. Toen werden er 36 stemmen uitgebracht. De heer W. J. B. van Liemt kreeg er 20, de heer Roodenburg 21, de heer Boes 19 en mr. J. Gerritsz ook 19. Allemaal volstrekte meerder heden dus bij eerste stemming. De burge meester wenschte de heeren geluk, en het college formeerde zich weer achter de groene tafel. Nauwelijks zat het er, of wethouder Van Liemt raakte slaags met een van zijn eigen partijgenooten, den heer Van Kessel, over het voorstel van B. en W. „om niet in te gaan op het verzoek van het comité van gemeen schapsbelangen om de distributie van marga rine te doen geschieden via de winkeliers". De heer Van Kessel twijfelde aan de juistheid der cijfers, door B. en W. in de toelichting van hun voorstel gegeven. De wethouder is een alleszins welwillend en vriendelijk man, maar dit nam hij niet, en fier verklaarde hij „dat B. en W. steeds juiste gegevens verstrek ken". O zoo. Al de nieuwe leden hoorden het schuchter en geïmponeerd aan. Ze leerden dadelijk iets. Als de stemming niet geheim was had de wethouder kunnen uitroepen: „Waarom, als gij mijn cijfers niet vertrouwt, hebt gij mij zooeven helpen kiezen?" Dat zei hij nu niet. Maar toch geloof ik, dat de heer Van Kessel op den heer Van Liemt heeft ge stemd. Het margarine-voorstel van B. en W. werd overigens met 1 stem tegen aangenomen. Zie raadsverslag. Het trekken der afdeelingen is altijd een pure formaliteit geweest. Het kiezen der com missies bracht vroeger nog wel eens emotie, maar is ook al een dorre aangelegenheid ge worden. Er zijn tijden .geweest waarin men meer van commissie-lidmaatschappen hield. Toen kwam er nog wat debat over de ver dwijning van het voorstel van B. en W. om den bouw van woningen voor ouden van dagen door jeugdige werkloozen te laten verrich ten. Weer moest wethouder Van Liemt den schok opvangen, en hij verschool zich achter den baard van prof. Slotemaker de Bruine, ci-devant minister van Sociale Zaken, die geen trek in het voorstel had. Maar de Raad was onwillig; de oude gemeentelijke autono mie bruiste weer eens op, en al zei niemand hetbij Sociale Zaken voelt de Haarlemsche Raad zich tegenwoordig natuurlijk kind in huis, en geen gemakkelijk kind. Verscheidene debutanten hielden maar meteen hun maiden-speech, terwijl de erva ren heer Klein Schiphorst de attaque leidde, de ervaren heer Rëinalda trachtte te bemid delen in de loonregeling en de ervaren mr. Bijvoet het afkeurde dat de minister den bur gemeester had opgebeld met verzoek, het punt van de agenda af te voeren. Dat vond mr. Bijvoet staatsrechtelijk onjuist. Het eind was, dat wethouder Van Liemt zei, dat men in Den Haag een lijn wil trekken inzake de jeugdige werkloozen van alle ge meenten. en adviseerde om met de landelijke organisaties te praten, en daarna gezamen lijk met den minister (nu niet meer prof. Slotemaker, maar mr. Slingenberg)De wet houder is van des ministers goeden wil over tuigd. Het aspect van den nieuwen Raad deed nog wat onwennig aan. Er zijn zooveel bekende gezichten verdwenen, en zooveel nieuwe ge komen. Sommige oude leden zitten op andere plaatsen dan vroeger. Natuurlijk werd er druk kennisgemaakt: „makk' me even...." was het slagwoord van den middag. Er zijn verrassend veel jonge gezichten, en de jeug dige verschijning van mej. Broersma was als een zonnestraal in de saaie schemering der Prinsenhoofscne pijpenla, geladen met de sfeer van eindelooze mannen-debatten en immer-hunkerend naar verjonging Er is verjonging. Een goed voorteeken voor Sen Nieuwen Raad. p i Eenigst speciaal adres voor afdoende verdelging van alle ongedierten. FIRMA H. VAN LOON. TEL. 23937. MARNIXSTRAAT 116, HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Abessynische olieconcessie wordt geannuleerd. De Socony Vacuum Oil Cy trekt zich terug. Het A.N.P. meldt uit Washington 3 September: Staatssecretaris Huil heeft heden verklaard, dat hij er pas vanmorgen van in kennis is gekomen, dat de Abessynische concessie, dïe door be middeling van Rickett aan Ameri- kaansche belangen verleend was, in handen was van de Socony Vacuum Oil Cy. Hij heeft de onderneming daarop medegedeeld, dat de concessie een ernstige hinderpaal vormde voor de handhaving van den vrede. Eenige uren later heeft de staats secretaris bezoek ontvangen in het staatsdepartement van ,de heeren Dundas en Walden, resp. vice-voor- zitter en voorzitter van genoemde onderneming. Zij deelden Huil mede, dat hun vertegenwoordigers den Abessynischen keizer er van op de hoogte zouden brengen, dat zij de zaak niet verder wenscliten voort te zetten. De concessie zal dus niet door gaan en de African Development and Exploration Corporation zal geen gevolg meer kunnen geven aan de voornemens tot het zonder verwijl zenden van ingenieurs enz. voor de voorbereidende werkzaamheden der ontginning. Minister Huil heeft president Roosevelt telefonisch het resultaat der besprekingen medegedeeld. De president gaf uitdrukking van zijn voldoening over dit besluit, aangezien hij in het contract een in gevaar brengen van den wereldvrede heeft gezien. Senator Nye vraagt aan houding van Fokker. Merkwaardig bericht uit Amerika. WASHINGTON. 3 September (A. N. P.V. Senator Nye,'de voorzitter van de Senaats commissie inzake den wapenhandel, deelde heden mede, dat hij de aanhouding zal eischen van den beroemden vliegtuigbouwer Anthony H. G. Fokker van de Alpine N. J. Nye wil Fokker voor de commissie een verhoor af nemen in verband met vliegtuigcontracten met de regeering. Nye verklaarde, dat hij vreest, dat Fokker zal trachten uit het land te vluchten. (Wij teekenen hierbij aan, dat Fokker tot voor kort nog in Nederland vertoefde en dus nog niet lang in Amerika kan zijn. Red.). Fokker onvindbaar. WASHINGTON, 4 September (Reuter.) Senator Nye heeft aan de pers mede gedeeld, dat hij aan den Senaat en'minister Huil verzocht heeft geen pas te verstrekken aan den vliegtuigbouwer Fokker. Nye heeft den Attorney General Cunnings verzocht hem bericht te zendén, indien Fokker de grens van Canada of Mexico zal verlaten. Fokker is in middels onvindbaar. De commissie wil hem hooren over zekere transacties bij den verkoop van vliegtuigen. Arbeid voor jeugdige werkloozen te Haarlem. De bezwaren der regeering tegen het plan. Loon of vergoeding? De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag uitvoerig gedebatteerd over arbeid voor jeugdige werkloozen. B. en W. hadden eenigen tijd geleden een voorstel bij den raad ingediend om 16 woningen voor ouden van dagen op een terrein aan de Zo- mervaart te laten bouwen door jeugdige werk loozen. Dit gold het plan waarvoor zich de heer Klein Schiphorst in het bijzonder heeft geïnteresseerd. Het was de bedoeling om aan jeugdige arbeiders loonen tot 15 per week te geven. Dit voorstel hebben B. en W. nadat de vorige minister van sociale zaken daarop in een telefonade met den burgemeester had aangedrongen van de agenda afgevoerd. Hoewel de gemeente voor dit object geen steun van de regeering had gevraagd, had Den Haag toch bezwaren omdat de regeering een algemeene regeling voor de jeugd-werk- loozen aan het ontwerpen is. Daarmede zou het Haarlemsche plan in strijd zijn omdat de regeering aan de jeugdige werkloozen alleen een vergoeding wil geven en geen loon. Algemeen werd in den raad aangedrongen om alsnog te trachten het plan te kunnen uitvoeren. Er zal getracht worden de lande lijke organisaties in het bouwvak voor het plan te winnen om daarna gezamenlijk te trachten de bezwaren van den minister te ondervangen. Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel. Verandering in de samenstelling. Mr. A. H. J. Merens heeft aan het hoofd bestuur van de Alg. vereeniging voor bloem bollencultuur ontslag gevraagd als voorzitter van het scheidsgerecht voor den bloembollen- handel. Dit is hem op de meest eervolle wijze, met warme waardeering voor de toewijding en nauwgezetheid waarmede hij een reeks van jaren deze functie vervuld heeft, verleend. In zijn plaats werd benoemd Mr. J. Deenik, tot heden plaatsvervangend voorzitter. Tot plaatsvervangend voorzitter werd aangewezen Mr. J. H. J. Simons. PERSONALIA. L. B. Korvinus, candidaat en hulpprediker te Hoorn, staat op een drietal voor predikant der Gereformeerde kerk te Holwerd. Het college van Gedeputeerden van Noord-Holland. Weer compleet. In het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werden dezen zomer gekozen de heeren: Mr. A. Bruch (A.R.), Mr. J. B. Bomans (R.K.), Mr. Dr. P. J. Witteman (R.K) A. W. Michels (S.D.A.P.), Ed. Polak (S.D.A.P.), en Mr. M. Slingenberg (V.D.) Zooals men weet is kort daarop Mr. Slin genberg benoemd tot Minister van Sociale Zaken. De Prov. Staten kwamen heden bijeen om een opvolger te kiezen. Aangewezen werd de heer D. Kooiman te Purmerend (eveneens (V.D.). HOTEL-REST. „ROYAL". Speciaal ingericht voor FEESTDINERS. (Adv. Ingez. Med.) Meteorologisch congres. (Dezer dagen zal te Warschau een internationaal congres van me teorologen -plaatsvinden.) De weerprofeten aller landen Gaan straks te Warschau in congres, Hen binden veel depressiebanden, Dus het wordt zeker een succes. Zij zullen wijze woorden spreken Vol meteoro-logica, Waarbij geen stormwind op zal steken. Doch 't kalm zal blijven voor en na Zij zullen zich misschien beklagen, In eigen kring, over hun lot, Dat zwaar is door veel tegenslagen En zwaarder door de leekenspot. Zij zullen treuren met elkander. Door 't prettig samenzijn gesterkt, Dat in hun vak, als in geen ander, Het weer zoo vaak niet medewerkt. Maar tevens menig weerglas drinken, Zooals men op congressen doet, En daarbij op hun weerplicht klinken, Die weerklank vindt in het gemoed. De wetenschap van 't weervoorspellen, Brengt eenmaal niet steeds zonneschijn, Zij weten zich te weer te stellen, Omdat zij nimmer weerloos zijn. Ik hoop clat het congres zal slagen En wensch hun daarbij bovenal, Dat hun het weer in deze dagen Tenminste gunstig wezen zal. Veel gegadigden. 12C0 liefhebbers voor een betrekking van ƒ1700. Er zijn meer den 1200 gegadigden die gesol liciteerd hebben naar de functie van huisbe zoeker bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, waaraan een jaarwedde van f 1700 verbonden is. De tram. Wordt lijn 1 doorgetrokken naar de Jan Gijzenlaan? Door de directie van de N. Z. H. T. M. is op nieuw een verzoek tot de raad der gemeente Haarlem gericht om toestemming te verkrij gen tot doortrekking van de tramlijn van het Soendaplein naar de Jan Gijzenlaan. Daar er vanwege den Rijkswaterstaat geen toestemming wordt verleend om in den Rijks straatweg een tramlijn te doen leggen, is nu het plan geopperd om de verbinding ten Oos ten van den Rijksstraatweg te doen maken. Indien de raad het voorstel van de N. Z. H. T. M. zou aanvaarden dan zal de tram van het Soendaplein af, door de Floresstraat, Timor- straat en Hodsonstraat naar de Jan Gijzen laan worden doorgetrokken. Deze doortrek kende lijn passeert dan de volgende straten: Zaanenstraat, Overtonweg, Spaamhoven- straat, Bantamstraat, Cheribonstraat, Prean- gerstraat, Medanstraat en van Sillemstraat. De quaestie van het verhaal te Haarlem. Een proces om een principiëele uitspraak te krijgen. Indertijd is in den gemeenteraad van Haar lem uitvoerig gedebatteerd over de vraag of verhaal van steungelden mag toegepast wor den ten opzichte van valide arbeiders die door tijdsomstandigheden werkloos geworden zijn. De organisaties en verschillende raadsleden meenden dat verhaal alleen toegepast kan worden voor zoover het armenzorg betreft. Er is thans in een geval van toegepast ver haal door den Werkloosheidsdienst door den Haarlemschen Bestuurdersbond een proces voor den rechter uitgelokt om een principieele uitspraak te verkrijgen. Het zal evenwel nog eenigen tijd duren voor deze beslissing valt. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Uit Kerkwijk meldt het A.N.P.: Het 2*4- jarig kind van den heer van Loon uit Del- wijne, gemeente Kerkwijk geraakte te water. Toen het kind na tien minuten opgehaald was, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het college van B. en W. te Haarlem. Anthony Eden, de Britsche minister voor Volkenbondsaangelegenheden, vóór zijn vertrek per vliegtuig uit Londen naar Genève, waar hij Engeland zal vertegenwoordigen bij de behandeling van heb Italiaansch-Ethiopisch conflict. De verdeeling der functies blijft ongewijzigd. Nu het College van B. en W. van Haarlem door den gemeenteraad in zijn zelfde samen stelling herkozen is, werd door het college be slist, dat de verdeeling der functies ongewij zigd blijft. BESPREKINGEN MET DE AMERIKAANSCHE REGEERING HEBBEN ER TOE GELEID, DAT DE ABESSYNISCHE OLIECONCES SIE GEANNULEERD ZAL WORDEN. pag. 1 De Donauconferentie zou deze maand bijeen komen. De arbitragecommissie zal waarschijnlijk noch Italië noch Abessynie' aan het Wal-Wal in cident schuldig verklaren. pag. 4 De staking in de wollen stoffen industrie te Tilburg duurt voort. pag. 3 De V. D. B. wacht de regeeringsverklaring met belangstelling af. pag. 3 De heffing op granen is met ingang van heden met f 0.50 verhoogd. pag. 3 Mr. J. A. N. Patijn mag volgens minister de Graaff zijn post wel verlaten. pag. 3 De Haarlemsche gemeenteraad besprak dte kwestie van werk voor jeugdige werkloozen. Het voorstel van B. en W. om de distri butie van goedkoope margarine niet te doen plaats hebben over de Avinkeliers is aange nomen. pag. 5 De lieer D. Kooiman is tot lid van Ged. Staten gekozen. pag. 1 De Amerikaansche Senator Nye heeft aanhou ding van A. Fokker verzocht. pag. I Vergadering van Prov. Staten. pag. II Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Raads-debuut. pag. I Emile Schreiber: Tradities en gebruiken in Japan. pag. 4 J. II. de Bois over „Avondstond op Zee'' van H. W. Mesdag, in Teyler. pag. 3 Bekende Haarlemmers: de heer C. Nel. pag. 3 De heer Francis William Ricket, de man die de wereld in rep en roer bracht met de afsluiting van het Abessynische oliecontract. Hayasji vraagt en krijgt ontslag'. Nieuwe minister van Oorlog in Japan. TOKIO, 4 September. De bladen melden in extra-edities, dat de Japansche minister van oorlog Hayasji den minister-president ontslag uit zijn functie heeft verzocht. Tege lijkertijd heeft Hayasji als zijn opvolger aanbevolen het lid van den raad van oorlog generaal Kawasjima. Volgens een officieel communiqué is de afgetreden minister van oorlog Hayasji be noemd tot lid van den raad van oorlog. Tegelijkertijd is de benoeming bekend ge maakt van generaal Kawasjima tot minister van oorlog. Behalve Hayasji is ook afgetreden de par lementaire onderminister graaf Toki. Verscheidene bladen melden, dat minister Hayasji indertijd zijn aftreden heeft uitge steld ln verband met de moeilijkheden de extremisten te verzoenen met de benoeming van een minister met gematigde opvattingen Dit snelle aftreden schijnt erop te wijzen, dat het herstel van de discipline in het leger succes heeft. Zeventig dooden in werk kamp? De stormramp in Florida. MIAMI. 4 September. De hevige storm in Florida heeft niet allen groote materieele schade veroorzaakt, doch ook tal van men- schenlevens gekost. Volgens nog niet beves tigde geruchten zouden in een werkkamp van het Amerikaansche legioen meer dan zeven tig dooden en tal van gewonden te betreuren zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1