Staking te Tilburg duurt voort. Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 HAAEL'E M'S D AGBESD 3 Ongeveer 2500 man werken niet. Leiding gevend comité wil onderhandelen. Zooals aangekondigd, zijn Dinsdag de fa brieken te Tilburg weer opengesteld. Het bleek echter, dat in den toestand van de sta king door de rustdagen slechts weinig ver andering was gekomen en dat, ondanks het teekenen der verklaring, vele arbeiders toch niet aan het werk zijn gegaan. Bij de firma De Rooy van Dijk, waar Woensdagmiddag gestaakt werd, is het ge- heele personeel weer voltallig aan het werk gegaan. Daartegenover is bij de firma Die pen, waar Woensdagmiddag niet werd ge staakt, hedenmorgen het personeel bijna ge heel uit de fabriek weggebleven. Bij de firma André van Spaendonck staakt een gedeelte van het personeel. De toestand is derhalve zoo, dat van de 39 fabrieken bij 23 geheel of gedeeltelijk wordt gestaakt. Het aantal stakers bedraagt nog steeds ongeveer 2500. De stakers gedragen zich, evenals de vorige week, rustig. In den loop van den dag vergaderden de fabrikanten om hun houding te bepalen. 's Middags heeft de staking zich nog uitge breid met eenige tientallen arbeiders bij de firma van Do oren Dans en Pieter van Doo- ren. In een zeer druk bezochte vergadering van stakers op de wielerbaan te Tilburg heeft het leiding gevend stakingscomité medegedeeld, dat het zich schriftelijk heeft gewend tot de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van wollen stoffen met het verzoek, een on derhoud toe te staan om te komen tot oplos sing van het conflict. Voorts heeft het sta kingscomité schriftelijk aan het bestuur van den R. K. Textielarbeidersbond „St.-Lamber- tus" den eisch gesteld, dat. nu de staking al gemeen is, de werkloozenkas van ,.St. Lam- bertus" ter beschikking van de leden moet worden gesteld. De Vereeniging van Fabrikanten heeft geen mededeeling gedaan van de in de ver gadering genomen besluiten. Verwacht wordt, dat de staking zich heden nog zal uitbreiden. Het schrijven dd. 3 September van het sta kingscomité luidde als volgt: M. H. Het leidinggevend comité van de staking richt tot u het verzoek tot het houden van een bespreking tusschen afgevaardigden van het bestuur uwer vereeniging en ons comité ten einde de voorwaarden te bespreken, waarop het mogelijk zal zijn het thans be staande conflict, dat. zooals u bekend zal zijn hedenmorgen nog uitgebreid is, op te lossen. Wij willen nog opmerken, dat gij de loonsverlaging weliswaar met het bestuur van „St.-Lambertus" en de ..Eendracht" af gesloten hebt. maar dat de leden dezer orga nisatie geen enkele verantwoording nemen, voor deze buiten hen om afgesloten over eenkomst. Dc eenige werkelijke vertegenwoordiging van de stakende arbeiders is ons leidingge vend comité, hetgeen nog eens bevestigd is geworden door het eensgezind opvolgen van de door ons gegeven bepalingen. Wij spreken het vertrouwen uit, dat gij aan ons verzoekt zult voldoen etc. In antwoord hierop heeft de Bond van Wol len Stoffen Fabrikanten het volgende schrij ven gericht tot het stakingscomité: ME. In antwoord op uw schrijven van 3 Sep tember 1935, waarin u ons bestuur verzoekt een onderhoud te willen toestaan met uw co mité, deelen wij u mede, dat onze vereeniging haar standpunt handhaaft, om eventueele maatregelen, die kunnen strekken tot ophef fing van het in Tilburg bestaande arbeids conflict, alleen te bespreken met bevoegde in stanties. Onze vex-eeniging is mitsdien niet bereid met u of eenig ander comité uit de stakers in onderhandeling te treden, etc. Naar aanleiding hiervan heeft de Bond van Fabrikanten de volgende bekendmaking gepubliceerd: In verband met geruchten, die naar verluiden nog steeds de ronde doen a,ls zou de vereeniging van fabrikanten van Wollen Stoffen overwegen on der aandrang der directe actie-sta kingen in eenig opzicht wijziging te brengen in de nieuwe arbeidsvoor waarden zooals deze op 19 Augustus jl. in werking zijn getreden, wordt hierbij nogmaals nadruk kelijk verzekerd dat alle leden der genoemde vereeniging eenstemmig hun standpunt handhaven eix dat de toestand der Tilburgsche wol-in dustrie de handhaving der op 19 Augustus ingevoerde loonsverlaging nadrukkelijk eischt. Het is dan ook uitgesloten, dat, zelfs al zouden de directe actiestakingen zich verder uitbreiden tot alle fa brieken. op eenigerlei wijze in de ar beidsvoorwaarden zooals deze op 19 Augustus in werking zijn getreden verandering zou worden gebracht. (A.N.P.) GENERA AL-MAJOOR I. H. REYNDERS LUITENANT-GENERAAL Bij K.B. is benoemd bij den generalen staf tot luitenant-generaal de generaal-majoor I. H. Reijnders, chef van den staf, en tot luite nant-kolonel de majoor A. H. Schimmel van dien staf, toegevoegd aan den chef van dien staf. V. D. B. wacht regeeringsver- klaring met belangstelling af. Het bestuur van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond deelt ons het volgende mede: De Partijraad van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond heeft te Utrecht vergaderd. De Partijraad heeft eenstemmig uitgesproken, dat hij het systeem van extra-parlementaire kabinetten ongewenscht acht. De Partijraad heeft- voorts geconstateerd, dat de vorming van een parlementair kabinet thans onmogelijk is gebleken, en dat hij de partijgenooten, die, gezien den zeer ernstigen economischen en financieelen toestand van liet land, het op hen gedaan beroep om in het kabinet zitting te nemen, gemeend hebben niet te moeten afwijzen, met sympathie tegemoet treedt, terwijl voorts het Regeeringsprogram met belangstelling zal worden afgewacht. De Partijraad blijft intusschen staan op de verwezenlij king van de desiderata der laatste Partijvergade ring, met name ten aanzien van de onderwijsbezuinigingen en de jeugd werkloosheid. NEDERLANDSCH-IRAANSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL OPGERICHT DEN HAAG, 3 Aug. (A.N.P.) Dezer dagen is de oprichtingsvergadering gehouden van de Nederlandsch-Iraansche kamer van koop handel. In de oprichting hebben onder ande ren deelgenomen: N.V. Werkspoor te Amster dam, Heemaf te Hengelo, Meteoor te De Steegh en het Internationaal Handelsconsor tium te Den Haag. Het secretariaat is gevestigd Surinamestraat 22 te Den Haag. Het doel dei- kamer is de bevordering en de ontwikkeling van den handel tusschen Nederland en Iran. ACHT GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Eexf kostbare luxe-auto, waarin de Duit- sche familie Rau-hl, bestaande uit twee da mes en drie kinderen, van haar vacantiever- blijf Noordwijk huiswaarts keerde, reed op den Wouaenbergschen weg te Zeist, toen een met steenen beladen vrachtauto van den Ja gersingel naderde en den hoofdweg wilde oversteken. Behalve de ondernemer, de heer Van Deventer, was de chauffeur Kraay in de cabine gezeten. De laatste meende op het critieke moment den voori-ang te hebben. De Duitsche chauffeur, hoewel hij volgens zijn latere verklaringen met dezen verkeersregel bekend was, meende ruimte genoeg te hebben. De wagen met steenen werd in de flank ge grepen, voortgeschoven en in den hoek van een boschje geworpen. De steenen vracht werd van den wagen geslingerd. De chauffeur kwam onder de steenen terecht en klaagde over hoofdpijn en inwendige pijnen. De ze ven anderen inzittenden der beide wagens werden allen min of meer gewond en moesten met een passeex*ende autobus naar het zieken huis worden vervoerd om verbonden te wor den. Het'is een wonder dat bij dit ongeluk geen menschenlevehs zijn te betreuren. (A.N.P.) als Ge sukkelt mei Uw spijsvertering, of aan verstopping lijdt, neem: „Laxeer-Akkerljes". Apotheker Dumont heeft een nieuwe samen stelling gevonden, niet maar een gewoon laxeer-middel, doch een middel bestaande uit plantaardige laxeerende stoffen, waar aan men niet went en die zacht werken, zon der krampen. Maar ook bevatten ze besland- deelen, welke de werking van lever, darmen en bloedsomloop verbeteren en daardoor Uw geheele gestel gunstig beïnvloeden. stuks in koker 60 cent. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. GkkertjfeS (Adv. Ingez. Med.) Mr. J. A. N. Patijn mag zijn post wel verlaten. Ondanks ernst van den toestand. Antwoord op vragen van Mr. Briët. Eenige dagen geleden heeft het Eerste- Kamerlid mr. P. E. Briët, in verband met de benoeming van mr. J. A. N. Patijn. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, tot vertegenwoordiger van Nederland ter vergadering van den Volkenbond, tot den minister van Buitenlandsche Zaken de vraag gericht, of de minister niet van meening is, dat de onafgebroken tegenwoordigheid in Rome van den gezant aldaar in de huidige ernstige omstandigheden van het grootste be lang is. Minister De Graeff heeft daarop thans ge antwoord, dat de omstandigheden, waarop in de vraag wordt gedoeld, hoe ernstig ook, vooralsnog niet van dien aard zijn, dat Neder- landsche belangen dreigen te worden ge schaad, indien Harer Majesteit gezant te Rome gedui-ende eenigen tijd zijn post verlaat met de mogelijkheid om op elk gegeven oogenblik zoo noodig daarheen terug te keeren. De aanwezigheid te Genève van mr. Patijn die de laatste twee jaren reeds deel uit maakte van de delegatie naar de Volken bondsvergadering tijdens de behandeling- op de aanstaande vergadering van het con flict, dat mr. Briët voor oogen staat, komt der Nederlandsche regèering juist bij uitstek nuttig voor. 't Is uitgemaakt: HAAS'mosterd smaakt! (Adv. ïngez. Med.) Hoogere heffing op granen. 0.50 meer heffing. Veekoeken eveneens hooger belast. Onder dagteekening van 30 Augustus 1935 heeft de toenmalige minister van Economische Zaken verschillende beslissingen genomen, waarbij met ingang van Woexxsdag 4 Septem ber 1935 de monopolieheffingen op alle granen en derivaten daarvan, met een bedrag van f 0,50 worden verhoogd. Deze maatregel was noodzakelijk met het oog op de sterk gedaalde prijzen van rogge en gerst, alsook met het oog op de positie van het landbouwcrisisfonds, dat ondanks verschillen de steunverlagingen versterking van middelen noodig heeft. Door het verhoogen van de monopoliehef fingen met f 0,50 zullen de rogge- en gerst- prijzen in het binnenland met f 0,50 stijgen, daar de denaturatietoeslag gehandhaafd blijft. Eveneens is met ingang van 30 Augustus de wisselende heffing op den invoer van vee koeken met f 0,50 verhoogd, terwijl bij de af levering van in het binnenland bereide vee koeken uit oliehoudende zaden, pitten en no ten een heffing vaxi f 0,50 is gelegd. Maartregelen zijn voorts getroffen, waardoor de voor de industrie nadeelige gevolgen van deze verhoogde heffingen zooveel mogelijk zul len worden weggenomen, terwijl mede o.a. voor de pluimveehouderij de nadeelen zijn weggenomen door verhooging der x-estituties, dit laatste naast de steunvex-leening bij uit voer van eieren naar Duitschland en maatre- gelen, welke in overweging zijn ter verdeeling van een bepaald bedrag onder de pluimvee houderij. Het ligt ten slotte in de bedoeling de be dragen, welke uit de verhoogde heffingen op veekoeken zullen worden verkregen, aan te wenden voor de melkveehouderij, waarvoor andere maatregelen nog in overweging zijn. Boekhouder verduisterde een ton. Vonnis van de Haagsehe rechtbank. DEN HAAG, 3 Sept. (A.N.P.) De Haagsehe rechtbank veroordeelde heden den 35-jarigen boekhouder J. P.. thans gedetineerd, tegen wien door het openbaar ministerie ter zake van verduistering ten nadeele van de N.V. Textielcompany van een bedrag van 100.000, 2 jaar gevangenisstraf is geëischt, tot 1 jaar en 6 xnaanden gevangenisstraf. EX-KONING ALFONSO NAAR AMSTERDAM. Een bezoek aan de Rembrandt-tentoonstelling? Naar het A.N.P. vex'neemt, is de hoofdstad het bezoek te wachten van exkoning Alfonso van Spanje, die dezen zomer geruimeix tijd in Duitschland en Tsjecho Slowakije heeft vertoefd. De gewezen monarch die in gezelschap reist van zijn secretaris Due de Luna zal waar schijnlijk de Rexnbrandt Tentoonstelling be zoeken. H. W. Mesdag, in Teyler. REISMARKEN Met ingang van Maandag is de verhouding tusschen register-marken en vrije marken, waaruit de reismarken bestaaxx gewijzigd van 80 pCt. en 20 pCt. in 75 pCt. en 25 pCt, Avondstond op Zee". Wie den naam van dezen schilder thans uitspreekt en in Holland's kunstleven vaxx de laatste vijftig jaar geen vreemde is, onder gaat daarbij een wirwar van gewaarwordin gen. De naam Mesdag representeert een sfeer en een periode, doet terugdenken aan den tijd waarin de drager in de omgeving der Haag sehe School een invloed en een macht bezat die steeds dien kunstenaars ten goede is ge komen. aan den tijd waarixx zijn werken in Holland en daarbuiten een populariteit be zaten als maar door weinig ander werk be reikt was, aan dexx tijd texislotte waarin dat zelfde werk door zijn collega's soms reeds, maar ook vooral door het direct volgend ge slacht gekleineerd is, en de artistieke betee- kenis er vaxx tot een onder het gemiddelde werd aangeslagen. Waar is de billijkheid in deze schommelin gen tusschexx populariteit en verguizing! Beide zijn te verklaren en in het oog der historie zullexx denkelijk beide iets van hun overdrevenheid moeten inboeten. „Ni eet excès d'honneur, ni cette indignité" blijkt wel vol slagen toepasselijk op de wijze waarop men Mesdag's kunst dient te bezien, als totaal productie, en zonder met hoogte en laagte- punten daarin rekening te houden. Mesdag was een figuur, een machtige sociale figuur en daarbijeen artist. Dat maakte hem al direct verschillend van de schilders- om-hem-heen. Hij kwam uit een Groningsch bankiersgeslacht en zat tot zijn 35e jaar bij zijn vader op kantoor. Wel wei'd in de familie de schilderkunst uit liefhebberij beoefend, en natuurlijk, op zijn Groningsch, met ernst en toewijding (hij en de twee jaar oudere Taco kregen les van Egenberger) maar van een artistencarrière was eerst sprake toen hij de bank vaarwel zei en naar Brussel trok, waar zijn vriend, de Leeuwarder Alma Tadema, hem ontving als enthousiasten leerling. Maar een figuur- en historieschilder zat er in Mes dag niet. Veel meer trok hem de vrije natuur, die door de schilders in die jaren-zestig der vorige eeuw. met nieuwe frissche oogen be keken werd en waarvan hij in Brussel in den landschapschilder Willem Roelofs een krach tig vereerder vond. Door dezen leerde hij de wijdschheid der vlakten, de ruimten onder hooge luchten beminnen en toen hij, een jaar daarna, toevallig zijn vacantie in Nor- derney ging doorbrengen en daar de pracht van het telkens wisselend zeegezicht, en thans met anders geoefende oogen. realiseerde, was zijn lot beslist en zou hij de zeeschilder van Holland par excellence worden. Tegen het jaar '70 installeert Mesdag zich in Den Haag. Binnen de tiexi jaar genieten zijn zee- en strandgezichten een groote waar deering in Holland en ze raken ook spoedig daax-buiten bekend. Door zijn vermogensposi tie daartoe in staat, kon Mesdag al wat hij aanvatte breed opzetten en breed uitvoeren. Eenmaal dezen weg ingeslagen, kon het den zoon eener uitstekende koopmansfamilie ge rust overgelaten worden, dien met de noodige entrain te vervolgen. Mesdag had eerzucht en die bevx-edigde hij door zelf zijn roem te verzorgen. Maar tegelijkertijd deed hij zoo onbaatzuchtig exx met zooveel oprechte waar deering voor zijn schilders-bentgenooten, dat een ieder er wel bij varen en niemand er schade bij hebben kon. Mesdag's president schap van Pulchri Studio exx van de Holland- sche Teekenmaatschappij beteekende voor beide vereenigingen dexx tijd van hoogsten bloei. Vooral Pulchri lag hem na aan het hart en kon bij alle gelegenheden op zijn royale vrijgevigheid rekexxexi. De beroemde Pulchri-feesten. het nieuwe eigen gebouw aan 't Voorhout en nog veel meer zou zonder Mesdag andei's zijn uitgevallen. Daarbij kwam nog zijn groote vei'dienste als kunstverzame laar. Hij had een groote liefde opgevat voor de schilderkunst der Barbizonners en van haar meesters, Millet Daubigny, Rousseau, Du- pré, Diaz enz. een prachtige collectie werken verworven, die hij, aangevuld met kunst van de besten zijner Pulchri-tijdgenooten met breed gebaar aan den Nederlandschen Staat heeft geschonken en die als Museum Mesdag, in Den Haag zijn waardevolst monument zal blijven. Een schenking die tevens de nage dachtenis zijner vrouw, van zichzelf een Van Houten en zuster van den staatsman Sam van Houten ,in eere zou houden. Een man met zoo groote qualiteiten, met zoo breede allure en zoo gi'oot hart kan ge makkelijk de eenige zwakheid van een bijna kinderlijke eerzucht vergeven worden. Dat hij in veel buitenlandsche (vooral Amerikaan- sche) musea met doeken van te importante afmeting vertegenwoordigd wasdoordat hij zelf ze aan die musea ten geschenke placht aan te bieden; we mogen daar even om glimlachen, maar erg is dat niet omdat dergelijke omvaxigrijke geschenken in den loop der tijds toch bijna automatisch weer uit de museumzalen naar de depots verhuizen. Waren zijn artistieke verdiexisten dan van dien aard dat die maatregel gewettigd kon schijnen? Wel neen, hij heeft soms prachtige dingen gemaakt, maar miste wel eens het juiste gevoel voor verhoudingen en koos for maten voor gevallen, die hij oneindig beter op kleiner schaal behandeld had. Ons Teyler-schilderij behoort tot de zeer vele uitmuntende stalen van Mesdag's kunst. Het moet zoo ongeveer omstreeks 1880 ge schilderd zijn en het bezit nog de volle over gave van dexx artist aan zijn werk. Er is nog niets van den routine-arbeid in te be speuren en de gevoeligheid waarmee de prachtige avondlucht behandeld is. komt zelfs in ons prentje tot haar recht. Ook het water vlak is met een zorgvuldig werkmatxschap vast en beslist en zonder humbug geschilderd en de silhouetten der schuiten staan zuiver tegen het laatste zonlucht aan den horizon. Vergeleken bij directe voorgangers in het zee gezicht, als Waldorp en Schotel blijkt Mesdag reeds veel verder in den tijd te staan en vindt ge eerder aansluiting bij den modernist Jongkind, dan bij de genoemde Hollanders. Had Mesdag zijn geheele oeuvre op deze ar tistieke hoogte gehouden, dan zou zijxx be- teekenis als schilder ook minder snel onder schat zijn. Om zijn waax'de als artist juist te taxeeren, moet men de vele te groote lappen doek, gevuld met verf, die hij ook produceerde, weg denken. Daarin is vaak een leegte, die ook de tijd niet meer vullen kan. Rondom Mesdag heerschte in Den Haag of op Scheveningen een opgewekte kunst leven. Reeds in den familiekring was de pein- ture het levensding van belang. Mevrouw S. Mesdagvan Houten was zelve een schilderes van groote begaafdheid; haar zuster Barbara van Houten maakte een aantal prachtige, veel te weinig bekende, fluweel-zwarte etsen. Taco Mesdag en diens vrouw G. Mesdag van Calcar behoorden eveneexxs tot de pen- seelvoerders in deze schildersfamilie. Het leven in dien .kring was vlot en gezellig en talrijk zijn de anecdotes, die er uit zijn overgbleven, Theophile de Bock haalde er zijn ondeugende grapjes uit, en de cameradei'ie onder die hee- ren der Haagsehe school was grooter dan in onze dagen dankbaar is. Het panorama in de Zeestraat, aan Scheveningen gewijd en juist dezer dagen weer in eere hersteld, was er het bewijs van. Daar hielp uit pure liefhebberij aan mee, wie helpen kon. En dat Mesdag gul de jongeren steunde, als hij talent gezien had. heeft Marius Bauer ondervonden. Door dat alles moét Mesdag's naam, als een oude krijgstrophee, door de kogels der latere cri- tiek doorschoten, maar nog altijd eerbied waardig, in het Pantheon der negentiend' eeuwsche Hollandsche Schilderkunst op een eereplaats bevestigd blijven. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 4 September: Voor de betrekking van koster en organist te Schildwolde wordt een musicus verlangd in het bezit van de akte voor de Fransche taal op een salaris van 400.Dit zal zeker wel de eei'ste plaats in ons land zijn, die zich - op deze wijze tracht te voorzien. Door onze lens gesnapt. C. Nel. De heer C. Nel werd 2 Juli 1879 te Arnhem geboren. Hij genoot middelbaar onderwijs en was bestemd voor den handel. In 1895 kwam hij bij de firma Ernrik exi Binger alhier waar hij na eenige jaren af- deelingsbedrijfchef wex^d. Na ruim 12 jaar vex'wisselde hij deze functie met zijn tegenwoordige ambt van administra teur van de Diaconie van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente en vaxx de Kinderwerk. Hij voelde steeds veel voor maatschappelijk werk en ls jai'en secretaris geweest van de Jansstraat Vereeniging en 25 jaar bestuurslid van de Vereeniging tot instandhouding van Transportcolonnes (waarvan de laatste 10 jaar voox'zitter) verleden jaar werd hij benoemd tot eserve-sectiecommandant van de transport colonne. Vijf jaar was hij lid van het afdeelir.gsbe- stuur van het N. R. Kruis. Op philantropisch gebied werd hij vaak aangezocht voor het or- ganiseeren van bazaixs. Bij de ontvangst der Belgische vluchtelingen, het goedex-en verzamelen voor de door oorlog bezochte landen en overstroonxingen in eigen land heeft hij met de colonne het afdeelings- bestuur van het Roode Kruis bijgestaan. Als lid van den brandweer en als bestuurs lid van den ongevallendienst vex'leent hij ook nog eerste hulp bij ongelukken. Mierlo zonder gemeenteraad. HELMOND, 3 Sept. (A.N.P.) De ge meenteraadsverkiezingen te Mierlo zijn door Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant ongeldig verklaard wegens het ontbre- kexi van de vex-eischte handteekening van den burgemeester op de gebruikte stembiljet ten. De burgemeester van Mierlo had Maan dag den ouden raad bijeengeroepen om deze in de gelegenheid te stellen tegexx deze be slissing van Gedeputeex'den in beroep te gaan. Slechts 3 van de 11 raadsleden verschenen op het appèl, zoodat de vergadering geen door gang kon vinden. Nu is echter intusschen de termijn van beroep verstx'eken. Mierlo heeft op het oogenblik dus raad noch wethouders. De datum van de nieuwe verkiezingen moet nog worderx vastgesteld. Doopsgezinde Arbeidsgroep tegen den krijgsdienst. De Doopsgezinde Arbeidsgroep tegen den Krijgsdienst, te e Elspeet. vergaderd aan den vooravond van de Volkenbondsbijeenkomst over het Italiaansch-Abessynisch conflict, voelt zich naar zij ons schrijft verplicht het volgende ter kennis te brengen: Wij zijn sterk onder den indruk van de militaix-e voorbereidingen die op dit oogen blik in koortsachtig tempo alom worden ge troffen. Hierdoor is een toestand ontstaan, die volkomen een tegenstelling vormt met wat aan de volken na den wereldoorlog is be loofd. Voorshands spreken wij geen oordeel uit over de maatregelen door of vanwege den Vol kenbond te nemen. Wij hopen, dat hij door algeheele samenwerking in staat wezen zal wapengeweld te voorkomen. In elk geval mee- nen wij te moeten uitspreken, dat naar onze overtuiging geeix enkele natie en ook Neder land niet "direct of indirect steun behoort te verleenen aan het oorlogsbedrijf. Bovendien binden wij onze geheele Broederschap en alle die zich met haar verbonden gevoelen, met de meeste ernst op het hart zich verre te hou den van den oorlogsgeest, die de menschheid wederom gaat beheerschen. Hiex'bij beroepen wij ons op hetgeen het Evangelie ons zoo duidelijk leert over liefde tot den naaste en zelfs tot den vijand. Wij herinneren bovendien aan de traditie van onze voorouders, die in hun zuiverste oogenblikken zich metterdaad in den dienst van den Vre devorst hebben gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5