Uit Haarlem's SPECIALE Macleans Meponeeri laapÉr. BRUSSEL WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 H A A R E E M'S DA'GBC 'A D 5 Verkiezing van wethouders. Naar wij gisteren reeds in een groot deel onzer vorige oplage hebben gemeld werden tot wethouders van Haarlem gekozen de heeren: mr. J. Gerritsz, W. Roodenburg, W. J. B. van Liemt en A. G. Boes. Wij laten hieronder nog maals het verloop der stemming volgen: Eerst vacature: Uitgebracht werden 36 stemmen, als volgt verdeeld: W. J. B. van Liemt 20 stemmen, Mr. J. Gerritsz 14, van Engelen 1 en Peper 1. Gekozen de heer Van Liemt De heer van Liemt nam de benoeming aan. Voor de tweede vacature, eveneens 36 stem men uitgebracht, waarvan 21 op den heer W. Roodenburg, 13 op Mr. Gerritsz, 1 op Van En gelen en 1 op Peper. De heer Roodenburg nam de benoeming aan. Voor de derde vacature waren de 36 stem men als volgt verdeeld: A. G. Boes 19, Mr. Gerritsz 13, Van Engelen 1, Bouman 1, Peper 1, blanco 1. De heer Boes nam de benoeming aan. Vierde vacature uitgebracht 36 stemmen, waarvan 19 op mr. J. Gerritsz, Peper 2, Reinal- da 1, mr. Bijvoet 1, Klein Schiphorst 1, 12 blanco. Gekozen de heer Gerritz. Het college is dus in zijn oude samenstel ling herkozen. De voorzitter wenschte de gekozenen geluk. Mededeeling en ingekomen stukken. De heer J. Brandenburg vraagt eervol ont slag als hoofd van school 5. Wordt verleend onder dankbetuiging. Mej. G. Popma vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan de Centraal school no. 3. Wordt verleend. Ingekomen is nog een verzoekschrift van den heer S. P. de Vries als leeraar van het Gymnasium. Goedgekeurd werden zonder discussie de volgende voorstellen: PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het tarief voor de gemeentelijke sportterreinen. PUNT 5. De warenhuizen. Voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van het Comité van gemeen schapsbelangen inzake maatregelen tegen wa renhuizen. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. a. Junoplantsoen (H. V. Hogeweka). b. Rijnstraat (Gfebr. v. Schuppen). c. Neptunusstraat (R. Mulder). d. Pijntorenstraat (A. J. v. Gijen). PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met de vereeniging .Rehoboth". PUNT. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief van het St. Elizabeth's Gasthuis. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van een onderwijzeres van school 7 naar de Cen trale School no. 3. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot vermindering van het aantal leeraren in de oude talen aan het Gymnasium. Aangehouden wordt punt 7. Voorstel van B. en W. om een wijziging te brengen in de vaststelling van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. (Vervolg van ons verslag van gisteren) Distributie van margarine. De heer van Kessel (r.k.) ging niet ac- coord met het voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van het comité van gemeenschapsbelangen om de distributie van goedkoope margarine te doen plaats hebben over de winkeliers. De winkeliers hebben al moeilijke tijden. Het gaat hier om de distri butie van 110.000 K.G. margarine in het jaar. Nu heeft Maatschappelijk Hulpbetoon de dis tributie opgedragen aan een vroegeren werk- looze, die er een boterham mee verdient, maar dat is Ten koste van de winkeliers. Als 110.000 K.G. over 400 winkeliers niet voldoende omzet is, kan men het verdeelen over de winkeliers over verschillende gedeelten van het jaar. De heer Castricum (r.k.) verdedigde het voorstel van B. en W. De werkloozen krijgen nu hun margarine thuis. Verdeeling over alle winkeliers zou te onbeduidend zijn. De heer van Liemt (r.k.) wethouder, zei, dat Maatschappelijk Hulpbetoon bij alle an dere leveranties de winkeliers ingeschakeld heeft. Bij margarine gaat het moeilijk. Laat men dit nu laten zooals het is. De heer Re in al da (s.d.a.p) had bezwaar tegen de toelichting van den wethouder. Spre ker raadde aan te blijven bij het systeem dat bij de margarine wordt toegepast, ook wat andere verstrekking aangaat. Bij de melkleve- rantie is er kans, dat de aangewezen verkoo- pers die klanten houden tot nadeel van de melkhandelaars die deze werkloozen vroeger bedienden. De heer vanKessel zei, dat de winkeliers steeds hun debiet zien verminderen ook door de leveranties via Maatschappelijk Hulpbetoon. Daartegen moeten maatregelen genomen wor den. De weg van gemeente-exploitatie moet ook in deze vermeden worden. De heer vanDam (V.D.) was het niet eens met den heer Reinalda. De verstrekking moet via den middenstand gaan, bijzondere geval len. zooals nu met de margarine, uitgezon derd. De heer van Liemt, wethouder, protes teerde er tegen, dat de heer van Kessel ver ondersteld heeft, dat B. en W. geen juiste cijfers in hun toelichting gegeven hebben. B. en W. geven steeds juiste gegevens. Zoo'n ver dachtmaking is af te keuren. Spreker betoogde verder, dat Maatschappelijk Hulpbetoon den laatsten tijd brood en kruidenierswaren laat leveren door de gewone leveranciers der werk loozen. Met melk zal dit nu in de toekomst ook geschieden. Het gaat om 238.000 L. melk in het jaar. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, alleen de heer van Kessel stemde tegen. De commissies. Hierna werden de af deelingen getrokken, waarna de vaste commissies gekozen werden. Gekozen werden: De Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd de heeren: Mr. Bijvoet, Mr. van Dam, Mr. Drilsma en Wolzak. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Financiën: Mr. Blankevoort. Castricum, Westerveld en Wolzak. De Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken de heeren: Klein Schip horst, Reinalda, Visser, Wolff en Mr. van Dam. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven de heeren; Mr. Blan kevoort, de Braai, Klein, Albrecht, Noordhof, Klein Schiphorst, v. d. Wall en Westerveld. De Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plant soenen de heeren: van Kessel en Mars. De Commissie van bijstand voor arbeids- eir pensioenzaken. Mevrouw Mr. ScheltemaCon- radi en de heeren: de Braai, Kuiper, Noordhoff en Mi', van Dam. De Commissie van bijstand voor Openbare Gezondheid: mej. Broersma en de heeren de Braai en Klein. De Commissie van bijstand voor Onderwijs zaken: mevr. Mr. Scheltema—Conradi en de heeren: Wolzak. Posthumus en Weustink. De Commissie van bijstand voor Maatschap pelijk Hulpbetoon de heeren: Klein, Wolzak Hzn.. Engels en Bouman. De Commissie voor de Verzoekschriften: de heeren Mr. Bijvoet, Wolzak Hzn., Voogd, v. d. Wall en Blankevoort. De Commissie van advies inzake de toeken ning van subsidies uit de gemeentekas de heeren: Posthumus, Westerveld, Weustink, Blankevoort en Wolzak. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Mevrouw MaarschallKomin en de heeren Boes, Reinalda en Wolzak. Leden van de Commissie van Toezicht op de Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Van Tetering en Mr. Drilsma. Eén lid van de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum. De heer Visser. Drie leden van de Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal Mevr. Scheltema—Conradi en de heeren van der Wall en Voogd. Vijf leden van de Commissie voor de Tram plannen. Mr. Gerritsz, de Braai, Mr. van Dam, Klein Schiphorst en Mars. Drie leden van de Commissie inzake Licha melijke Opvoeding, v. d. Wall, Bartels en v. d. Veldt. Drie leden van de Commissie van Toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg. De heeren Mr. Bijvoet, Reinalda en Wester veld. Twee gedelegeerden in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs. Klein Schiphorst en Meijers. Twee gedelegeerden in de Commissie voor de douche-badhuizen van de Noordholland - sche Vereeniging „Het Witte Kruis". De heer Visser en mej. Broersma. Tot tijdelijke leeraressen aan de Meisjes school werden benoemd mej. W. L. Kothe te Amsterdam (Duitsch), mej. A. C. Zwitser te 's-Gravenhage (teekenen), mej. J. M. A. ten Broeke te Haarlem (scheikunde en gezond heidsleer) en mevr. H. DingemansNumans te Haarlem (teekenen). Werk voor jeugdige werkloozen? De heer Klein Schiphorst (r.k.) heeft vragen gesteld waarom indertijd van de agenda verdwenen is het voorstel van B. en W. voor den bouw van woningen voor ouden van dagen door jeugdige werkloozen. De heer Van Liemt (r.k.) wethouder, deelde mede. dat hij over deze quaestie een onderhoud heeft gehad met den minister van sociale zaken, waarbij gebleken is, dat de regeering bezwaren heeft tegen de wijze waarop Haarlem dit plan wil uitvoeren. Er is door het college van B. en W. gedaan wat kon om de bezwaren te ondervangen, maar dit is niet gelukt. De heer Klein Schiphorst betreurde dit resultaat. Hij is overtuigd, dat B. en W. gedaan hebben wat zij konden. Bij het depar tement bestaat blijkbaar een onjuiste opvat ting, dat dit normaal werk is, dat aan de valide arbeiders ontnomen zou worden. Haar lem zou er niet aan denken om deze wonin gen voor ouden van dagen te laten bouwen op normale wijze, want er is geen besliste be hoefte aan die woningen. Spreker vraagt zich af of men den minister in deze noodig heeft gehad. Haarlem had het wel zonder den mi nister kunnen doen. Uitvoering van het Haar lemsche plan sou de rijksregeling voor jeug dige werlcloozen niet in gevaar brengen. De heer Van Liemt (rk.) wethouder, zei, dat men eerst steun van de regeering heeft gevraagd. Daarom is de regeering er in ge moeid. Toen het voorstel op de agenda voor de raadszitting stond, is de burgemeester door den minister (de vorige minister) opgebeld met de mededeeling dat hij wenschte dat het voorstel van de agenda afgevoerd zou wor den. De heer M e ij e r s (s.d.a.p.) was van mee ning, dat de gemeente nu moet trachten als nog een oplossing te vinden om op die ma nier iets voor de jeugdige werkloozen te doen. Men moet het dan doen zonder rijks subsidie aan te vragen. De meerderheid van den raad zal wel daarvoor zijn. De heer de Braai (A.R.) zei er ook veel voor te gevoelen om alsnog een oplossing te vinden. De heer Kuiper (r.k.) was overtuigd dat de nieuwe raad hetzelfde zal denken als de oude raad over het indertijd door den heer Klein Schiphorst gedane voorstel. Daarom moet getracht worden iets voor de jeug dige werkloozen te doen. Deze verkeeren in ontzettende omstandigheden. Blijkbaar be staat er op het departement een onjuisten indruk over het bedoelde plan van den heer Klein Schiphorst. Is alsnog geen contact met de organisaties te zoeken en dan den minister duidelijk te maken waarom het precies gaat. Spreker is bang, dat het plan afgewezen is op bureaucratische overwegingen. Het prach tige initiatief van den heer Klein Schiphorst in deze mag niet mislukken. Mr. van Dam (V.D.) vroeg aan B. en W. de zaak niet als afgewerkt te beschouwen. Er moet getracht worden alsnog iets tot stand te brengen. Desnoods zonder rijkssubsidie. Bij de begrooting kan de zaak nog eens be sproken worden. De voorzitter: de regeering heeft er iets op tegen de Haarlemsche regeling goed te keuren terwijl er nog geen algemeene rijks regeling is. Haarlem wilde het ipimers al doen zonder rijkssubsidie. Geroep: men kan het doen zonder het rijk en dan kunnen wij eens zien hoe het gaat. Mr. v a n D a m: al zat het rijk in deze stil, dan behoeft de gemeente ook niet stil tt> gaan zitten. De heer Reinalda (s.d.a.p.) verheugde er rich over. dat algemeen gepleit is voor werk HAAR „LAATSTE TOEVLUCHT" GENAS HAAR INDIGESTIE. Een merkwaardig recept van een beroemden Engelschen maagspecialist is nu in ons land onder ieders bereik. Het wordt in de bekend ste Engelsche hospitalen dagelijks gebruikt in gevallen van maagpijnen, maagzuur, opgeblazen, heid, dyspepsie, gal, enz. Een Engelsche dame, die het als haar „laatste toevlucht" beschouwde, schrijft: „Ik had hevige maagpijnen en niets hielp meer. Ik werd steeds magerder en zag er zeer slecht uit. De eerste dosis van Uw poeder hielp me al direct. Ik ben nu aan de derde flesch en hoef nog slechts tweemaal per week in te nemen." Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder is de naam van dit poeder, samengesteld volgens het recept van een beroemden Engelschen maagspecialist. De resultaten zijn schitterend. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder; groote fles- schen a f 1.75 en kieine flesschen a f 2. Imp.: BOROMAG, 258 Heerengr., Amsterdam Telefoon 35456 (Adv. Ingez. Med.) voor de jeugdige werkloozen. Spreker erkent dat de heer Klein Schiphorst in deze goedjwerk heeft gedaan, maar het eerste initiatief in deze is toch uitgegaan van den wethouder Mr. Gerritsz. Het strijdpunt met de regeering waarover het gaat, loopt over de vraag of wij aan de jeugdige werkloozen een loon zullen betalen of een vergoeding. Het departement wil niet van loon weten, alleen van vergoeding. Als wij het nu over de zaak zelf eens zijn dan moeten we het over dit eene punt eens wor den. Laten wij loslaten het eerste denkbeeld om f 15 loon te geven en een vergoeding van f 5 uitkeeren. Dan is nog iets te redden. Als een zoon van een werklooze f 15 verdient dan eischt Maatschappelijk Hulpbetoon toch f 10 wegens korting op het gezinsinkomen. Dan houdt het gezin toch slechts f 5 over. En als een vergoeding van f 5 wordt gegeven, wor den die inkomsten niet op het gezinsinkomen gekort. Laat de heer Klein Schiphorst in dezen geest zijn voorstel wijzigen. Op die wij ze kan Haarlem het werk voor de jeugdige werkloozen krijgen. En het is noodig. in het belang der jeugdige werkloozen, dat het werk er komt. Willen B. en W. voor de volgende vergade ring zoo'n gewijzigd voorstel ontwerpen? Mr. Bijvoet (R.K.) vond de voorgestelde methode onjuist. De raad van Haarlem was bevoegd om het bewuste besluit te nemen en uit te voeren. De minister had niet de bevoegdheid den burgemeester op te bellen om dit punt van de agenda af te voeren. Als het raadsbesluit on wettig was had de minister den officieelen weg kunnen bewandelen' om het vernietigd te krijgen. Telefonische instructies van den mi nister moet men niet goedkeuren. De Voorzitter: Men moet bedenken, dat de minister ons in andere zaken altijd welwillend is. Mr. Bijvoet: Dat verandert toch mets aan mijn staatsrechterlijke bezwaren. De „telefonische weg" kan in de toekomst be zwaren met zich meebrengen. De heer Castricum (RK.) vond het voor de jeugdige werkloozen teleurstellend zooals over hun belangen in de officieele lichamen gehandeld wordt. Nu wil men weer den weg opgaan om hen af te schepen met een vergoeding. Een loon van f 15 is zelfs no? niet veel. f 5~ is een fooi, daarvan komt niets terecht. Als de minister niet wil mede werken om aan de jeugdige werkloozen een loon van f 15 te geven, dan moeten de jeug dige werkloozen het weten. De Voorzitter: de beste stuurlui staan aan wal. De heer Visser (C.H.) protesteerde tegen de woorden van den heer Castricum. De minister van sociale zaken (de vorige zoowel als de tegenwoordige) doet wat hij kan m het belang der werkloozen. Spreker is het eans met de conclusie van den heer Reinal- da. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, zei. dat de vorige minister getelefoneerd heeft, dat het voorstel van de agenda moet worden afgevoerd. Dat was evenwel als een waarschuwing bedoeld. De regeering zoekt naar een goede regeling voor het geheele rijk. Daarom kan de minister niet goed vinden, dat Haarlem een eigen regeling zou gaan in voeren. Als Haarlem het voorstel toch zou heb ben doorgezet, zou op het departement ten onrechte den indruk gekregen zijn, dat Haar lem zoo goed in het geld zit, dat het loonen kan betalen aan de jeugdige werkloozen. Dn zou in het nadeel van Haarlem zijn, want Haarlem heeft voor zijn andere werkobjecten steun van de regeering broodnoodig. De heer Van Engelen (Kath. dem. par- fcj) vond het telefoneeren van den minister cok vreemd. B. en W. zijn blijkbaar bang voor den stok achter de deur. De nieuwe raadsle den zijn er ook voor dat iets gedaan wordt voor de jeugdige werkloozen. De R. K. Volks partij is evenwel tegen het tusschenvoorstel van den heer Reinalda, de jeugdige werkloo zen hebben aanspraak op een loon. De raad moet in deze niet opzij gaan voor den mi nister. De heer Klein Schiphorst consta teerde. dat Mr. Gerritsz met zijn voorstel ge komen is nadat spreker de zaak te voren in de afdeelingen aan de orde had gesteld. Aan het denkbeeld van den heer Reinalda zitten gevaren.Als men een halfwas f 5 vergoeding zou geven, is het niet mogelijk een ongeoefen de ook f 5 te geven. Dan komt er van het werk niets terecht. Het is beter f 15 loon te geven en dan desnoods f 10 af te staan aan Maatschappelijk Hulpbetoon, dan f 5 vergoe ding te geven. Financieel is het voor de over heid hetzelfde, maar het eerste is opvoe dend, het tweede niet. De heer Noordewier (communist) vond het verkeerd, dat de minister de bevoegdhe den van den raad heeft willen beperken. Het voorstel van den heer Klein Schiphorst was te mooi voor de jeugdige werkloozen. De jeugd moet normaal werk hebben tegen normaai loon. De houding van den heer Reinalda keurde spreker af. De heer Van Dam (V.D.) voelde meer voor het stelsel van den heer Klein Schip horst. De jeugdige werkloozen krijgen dan het besef, dat zy weer normaal aan het werk zijn. Als spreker zou moeten kiezen tusschen het voorstel Reinalda en niets, dan zou spre ker natuurlijk het voorstel-Reinalda kie zen. De heer Van derVeldt (RK.) steunde het denkbeeld van den heer Klein Schiphorst, dat verwachtingen gewekt heeft bij de jeug dige werkloozen. Haarlem moet een voor beeld stellen. De heer Meijers (S.D.A.P.) vroeg aan B. en W. om in deze vergadering geen beslis sing te nemen. De jeugdige werkloozen zijn nog niet voldoende ingewerkt in de materie die hier aan de orde is. De meest juiste woor den zijn gezegd door den wethouder van fi nanciën, namelijk, dat het rijk zoekt naar een goede oplossing voor de jeugdige werk loozen. De minister voelt dat er getracht moet worden om de jongens werk te geven in hun eigen vak. Het is jammer dat Haarlem op deze wijze geen proef kan nemen. De heer Van Liemt (R.K.) wethouder, zei, dat men in den Haag één lijn wil trekken ten opzichte van de jeugdige werkloozen. B. en W. hebben in overweging om te zien of dit werk alsnog op de een andere wijze kan worden uitgevoerd. Het zou goed zijn om met de landelijke organisaties eens te overleggen, opdat men dan gezamenlijk met den minister kan overleggen. Laat de heer Klein Schip horst dien weg bewandelen. Spreker is over tuigd. dat de minister van goeden wil is ten ODzichte van de jeugdige werkloozen. B. en W. zullen zich aan deze zaak ook blijven wij den. Aan het slot der zitting deelde de voorzit ter nog mede, dat van mr. Gerritsz bericht was ingekomen dat hij zijn benoeming tot wethouder aanneemt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smede- straat, handschoenen en ceinturen; brieven, kinderbril: nummerplaat; Koning, Burgwal 17, autoslinger: kantoor Gem. reiniging, Har- men jansweg, blik inh. tafelzilver; Troupin. Santooorterplein 18, commissieboekje; v. Es. Westerstraat 47, zilv. collier; Marnaert. Bol landstraat 2 b. kindercape; Butten, Holsteijn- straat 17 rd., damesarmbandhorloge; Meijer, Duinvlietspad 3, hond: Asyl. Ridderstraat 11. honden; hond: Offenberg, Parklaan 90, hee- renarmabndhorloge: Overwiel, Atjehstraat 7. hond; v. Gemert, Tugelastraat- 25. kinderhoed; Verbruggen, Leidsche Zijstraat 5. hondenmuil- korf; Leuven. Dorreboomstraat 20, heeren- hoed; Hendriks, Boekenrodestraat 1, jongens jas; Asyl, Ridderstraat 11, katten; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, katten; Deelder, Stuverstraat 2, kano; Bierdrager, Amsterdam- sche Vaart 186, portemonnaie; Spithoven, Raamvest. 29, id.; Andriessen, Zomerkade 187, id.; v. Wees, Besoekistraat 31, id.; Cobeles, Soutmanstraat 19, id,; Koster, Schoterstraat II, id,; Hommers, Hofdijkplein 21, id.; Wen- stedt, Carolingenstraat 59, id.; Troupin, Sant poorterplein 18, id.; Vlaskamp, Siwartstraat 18, damesparapluie; Wilkens, Zuid Brouwers straat 33, kinderparapluie; Kuiper, Rijks straatweg 673, rijwielplaatje; Lindhout, Gast- huisvest 43, id.; de Boo, Kleverlaan 62 zw., id.; Schaapman, Ooievaarstraat 13, id.; v. Veen, Leliestraat 6, gouden heerenring; Quaxs, Lange Annastraat 22 zw., Rijksspaarbankboekje; Tibbe, Gr. Houtstraat 149, kinderschoentje; Donker, Ursulastraat 14 rd., tennisschoentje; Schilde, Brouwei'skade 45 zw., kinderschoen tje; de Vries, H. v. Alphenstraat 30. dames schoen; Logman, Laurierstraat 11, tasch: Brammers, Linschotenstraat 38, tasch; de Clercq, Schreveliusstraat 38. id.; Jansen. As- sendeiverstraat 61, id.; v. Dijk, Dr. Leijdstraat III, id.; Okel, Schalkburgergracht 40, id.; Sie- beling. Vaartstraat 7, bestekteekening; Delis- Leidschestraat 125, id.: v. d. Peet. Heerensin gel 95, vulpen; Bouwinkel, Merovingenstraat 58, ijzeren voorwerp. HAARLEM'S TOONEEL. Wij meldden in ons vorige nummer dat Haarlem's Tooneel Donderdagavond 29 Sep tember een clubavond zou geven. Deze datum is onjuist en moet luiden 26 September. DE 75e „DE ANDERE WERELD". De schrijfster zal daarbij aanwezig zijn. De 75e voorstelling van .De andere Wereld" heeft Woensdag 5 September in den Stads schouwburg te Haarlem plaats. De schrijfster van dit stuk, mevr. Szekely-Lulofs, die tegen woordig te Budapest woont, zal op dezen avond tegenwoordig zijn. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT 8 SEPTEMBER 1935. Ned. Indië. mail via Genua 5 Sept., laatste tijdstip terpostbezorging gewone stukken 7.00 uur, vliegdienst AmsterdamBandoeng 7 Sept. 3.25 uur. Suriname: mail via AmsterdamTrinidad 6 Sept. 3.25 uur. Aruba. Curagao, Bonaire: zeepost en mail via Amsterdam 6 Sept. 3.25 uur; vliegdienst New-YorkMaracaïbo 5 Sept. 19.10 uur en verder per boot naar Curagao. Vereenigde Staten van Amerika en Mexico: via Southampton 5 Sept. 9.25 uur; via Cher bourg 5 Sept. 19.10 uur. Canada: via Southampton 6 Sept. 9,25 uur. Brazilië, Argentinië, Chili, Uruguay via Lis sabon 7 Sept. 2.15 uur; alleen Pernambuco en Bahia, via Lissabon 9 Sept. 16.45 uur; vlieg dienst Marseille—Zuid Amerika 7 Sept. 11.30 uur. China, Hongkong, Japan, Philippijnen, Mantsjoerije, Jehol via Siberië 5 Sept. 18.25 uur. China, Hongkong, Philippijnen, vlieg dienst als Ned. Indië. Britsch Indië via Marseille 5 Sept. 9.25 uur; vliegdienst AmsterdamBandoeng 7 Sept. 3.25 uur. Ceylon via Genua 5 Sept. 7.00 uur; via Na pels 6 Sept. 9.25 uur; vliegdienst als Britsch- Indië. Palestina, via Brindisi 7 Sept. 9.25 uur; via Genua 5 Sept. 7.00 uur: via Napels 6 Sept. 9.25 uur; vliegdienst als Britsch-Indië. Irak (Mesopotamië), via Istanbul 5 Sept. 2.15 uur, via Napels 6 Sept. 10.40 uur, via Istanbul 9 Sept. 2.00 uur, vliegdienst als Britsch-Indië. Penang en Siam, via Genua 5 Sept. 2.15 uur; vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 5 Sept. 7.00 uur; via Marseille 5 Sept. 12.30 uur; vliegdienst als Ned - Indië. Egypte, via Genua 5 Sept. 7.00 uur, via Na pels 6 Sept. 9.25 uur; via Brindisi 7 Sept. 9.25 uur; via Piraeus 8 Sept. 22.30 uur; vliegdienst AmsterdamBandoeng 7 Sept. 3.25 uur: vlieg dienst LondenCairoJohannesburg 7 Sept. 16.45 uur. Oost Afrika, via Marseille 5 Sept. 9.25 uur, vliegdienst Londen-Johannesburg 7 Sept. 16.45 uur. Zuid Afrika, via Southampton 5 Sept. 16.45 uur, vliegdienst als Oost-Afrika. Australië, via Napels 6 Sept. 9.25 uur, vlieg dienst LondenSingaporePort Darwin 7 Sept. 2.15 uur. Nieuw Zeeland, via Southampton 4 Sept. 9.25 uur, vliegdienst als Australië. Leeskaarten voor werkloozen. Gunstig resultaat van het besluit van B. en W. Sedert enkele maanden hebben B. en W. aan 200 werkloozen het recht toegekend om gratis van de boekerij der Stads Bibliotheek en Leeszaal gebruik te maken. Deze maat regel blijkt volkomen aan het doel te beant woorden, daar geconstateerd kan worden, dat door deze categorie van menschen in toenemende mate gebruik gemaakt wordt van onze stadsboekerij; het valt op te merken dat de werkloozen zich geenszins tot de ro manbibliotheek bepalen, maar dat de be langstelling in populaire ontwikkelingslectuur zeker even groot mag genoemd worden. De uitreiking van gratis leeskaarten ge schiedt op enkele uitzonderingen na met be hulp van de vakcentrales, die zorgen, dat in de plaats van degenen, die weer aan 't werk gesteld zijn, nieuwe werkloozen worden aan gewezen voor gratis leeskaarten. WEEKEND-CONFERENTIE VAN „NOOIT MEER OORLOG". De Alg. Ver. „Nooit meer Oorlog" (afd. Haarlem Ned. Vredes-Actie) schrijft ons: Op Zaterdag en Zondag resp. 7 en 8 Sept. a.s. wordt door ons een landelijke weekend- conferentie gehouden in de Jeugdherberg „Jan Gijzen", aan de Jan Gijzenvaart te Haarlem-Noord. Het programma luidt als volgt: Zaterdagavond 8 uur: Taco Mulder over de Pan-Europabeweging. Zondagmorgen 10 uur: A. van Dam over: Het Italiaansch-Abessynlsche conflict. Zondagmiddag 2 uur: Luchtbescherming; pro J. H. v. Swinden Koopmans (gepens. majoor); contra Drs. J. Ruttink. Deze conferentie is vooral bedoeld als pro test tegen hetgeen thans op oorlogsgebied waarschijnlijk weder gebeuren gaat. VOOR T. B. C.-PATIëNTEN. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Neder land heeft een commissie gevormd voor het inzamelen van oude rijwielplaatjes en andere metalen. Rijwielhandelaren en ook particu lieren die de vereeniging in dit mooie werk hun steun willen verleenen, kunnen zich wenden tot de volgende adressen: de heer Oldenmark. Havikstraat 51, secretaris; mevr. Corvelein, Havikstraat 55. penningmeesteresse mevr". Kuil, Gruttostraat 25, commissarisse. Zij zullen er dan voor zorgdragen dat de oude metalen of rijwielplaatjes afgehaald worden. CHRYSANTHEMUMTENTOONSTELLING TE AALSMEER. De voorbereidingen voor de Nationale Chrysanthemum-tentoonstelling die van 29 October tot en met 3 November te Aalsmeer zal worden gehouden, zijn in een zeer ver gevorderd stadium. Uit de medewerking die de tentoonstellings commissie van alle zijde ondervindt, .blijkt nu reeds, dat deze expositie een groot succes zal worden. Dezer dagen mocht de tentoonstellingscom missie van de Koningin en van Prinses Juliana elk een groote zilveren medaille ont vangen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE HAARLEM. Uiteesproken faillissementen op 3 Septem ber 1935. 1. A. Beusenberg, groentenhandelaar, wo nende te IJmuiden gem. Velsen, Frans Nare- boutstraat 17; curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 2. B. Oldenburg, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Huygenstraat 13, curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit. Wegens gebrek aan actief werden ae fail lissementen opgeheven van: 1. J. de Boer, zonder beroep te Haarlem, Jac. van Looystraat 17; curator Mr. B. W. Stomps, alhier. 2. A. van der Hulst, groentenhandelaar, wonende te Haarlem. Cremerstraat 38; cura tor Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede; 3. J. Tromp, schoenmaker, wonende te Zand voort, Haarlemmerstraat 56; curator Mr. Mej. Corry H. Deknatel te Haarlem. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: 1. G. B. van der Velden, wonende te Aerden- hout; curator Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys: 2. Dina Koning huisvrouw L. Driehuizen houdster van een consumptietent te Zand- voort; curator Mr. A. Bruch; 3. L. Vonhoff, houder van een woning bureau wonende te Haarlem, lid en hoofde lijk aansprakelijk firmant der handelsven nootschap onder de firma Administratie kantoor „Intermedia" te Haarlem; curator Mr. A. Bruch. volledige filmreportage van de plechtigheden te REEDS HEDEN IN ONS THE AT ER (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 4 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Saalborn-Ensemble: „De andere Wereld". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De geheimzinnige" en „De Filmster 2.30 uur en doorioopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel Brasello's, evo luties op het slappe koord. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Gruss und Kuss, Ve- ronika" met Franziska Gaal. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Anny On dra in „Groote schoonmaak". Op het tooneel Herbert Zernik, internationaal variété-parodist. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 3-4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7