Spek-export. Hei BéêmMfksie 53e Jaargang No. 16012 Verschijnt dagelijlcs, behalve 'op Zon- ën Feestdagen Donderdag 5 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p, maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 September. Men Sjachert. Te Genève sjacheren nu Engeland en Frankrijk met Italië. Er is nog geen zekerheid van een oorlog Italië-Abessinië. Allerlei pessimisten zullen dat ontkennen, omdat zij zoo graag zwart zien, maar ze heb ben ongelijk. Alles wijst erop dat het zaakje nog afgekocht kan worden als er maar genoeg gebojen wordt. Natuurlijk overvraagt Italië, natuurlijk onderbieden Engeland en Frank rijk, met achter zich de Negus en zijn Fran- sche onder handelings-professor: monsieur Jèze. Het zal nog wel wat duren. Er zal nog wel een ..deadlock" komen. Partijen zullen op een critiek oogenblik geen uitkomst meer zien. Och, maar dat is toch niet nieuw! Dat gebeurt toch ook als boer Teunis bij boer Krelis een varken komt koopen, en driemaal het erf afwandelt en zegt dat-ie niet meer terugkomt, en tenslotte inderdaad wegkuiert maar er den volgenden dag weer is? Het gebeurt niet alleen bij die gelegenhe den. Vandaag daar ben ik zeker van, en u kunt het ook zijn spelen zich dergelijke too- neelen af in iedere stad en ieder dorp van de (beschaafde) wereld. Huizen, landerijen, concessies, honden, paarden, kippen, heele partijen goederen, gezamenlijk van zeer on- geregelden aard, zijn vandaag op deze manier versjacherd. Het is gebeurd in particuliere woningen, op kantoren, in kroegen, in regee- ringsaepartementen, op boerenerven en zoo imaar op straat. Overal. Morgen gebeurt het weer, en alle volgende dagen opnieuw, met inzinkingen op Zon- en feestdagen. Men sjachert. Natuurlijk is het mogelijk dat het tenslotte toch nog misloopt. Maar u moet al die groote woorden van Mussolini niet teveel au sérieux nemen. Als iemand weken achtereen zoowat dagelijks verklaard heeft „dat hij niet meer terug kan" met allerlei varianten daarop, is het toch wel wat raar dat hij zijn afgevaar digden maar weer naar Genève stuurt om te onderhandelen. Nietwaar? Want als hij toch niet terug zou kunnen, als er „maar één weg is, en dat is de oorlog" en als „200.000 geweren vanzelf zullen afgaan" dan zou al dit gepraat en gesjacher toch volmaakt nutteloos wezen! En wie verdenkt Mussolini, dezen man-van- de-daad, van nutteloos gepraat? Zeker toch wel niemand! Mag ik even stilstaan bij die uitdrukking „200.000 geweren zullen vanzelf afgaan"? Velen schijnen dit erg overtuigend gevonden te hebben. En dat is raar. Want wat betee- kent een dergelijke daverende phrase, een maal ontdaan van haar klinkklank? Hebt u ooit gehoord van 200.000 geweren, die van zelf. afgingen? Ik niet. Is het iets nieuws? Gebeurt dat in een land, waarin slechts één man beveelt. Waarom is het dan nog niet gebeurd? En als het tot dusver niet gebeurd is, waarom zou het dan eigenlijk morgen ge beuren?of op dien dagen als de regen in Abessinië ophoudt, of later? Er zijn andere overwegingen. Dergelijke onderhandelingen duren altijd lang. Ze moe ten altijd in critieke stadia komen, en tenslot te in het allercritiekste stadium. Het is dus volstrekt geen wonder dat er nog geen over eenstemming is. Als die komt en de kans schijnt groot komt ze pas op het allerlaat ste moment, als Italië geen kans meer ziet nog een roode cent uit Engeland en Frankrijk te kloppen en Engeland en Frankrijk werkelijk vastberaden besloten hebben, geen roode cent- meer toe te geven. Ik doe een beroep op al die genen onder u en zij vormen de overgroote meerderheid van elk lezend publiek die wel eens over iets gesjacherd hebben. Gaat het niet zoo? Nu dan! Als u deze zaak niet erg verheven vindt, zijn wij accoord. Maar laten we maar blij wezen als er tenminste geen oorlog komt. Nu al blijkt, dat zelfs voor een Mussolini het idéé Oorlog toch niet meer zooveel charme heeft. Ook hij weet, dat men altijd verliest.... De Amerikaansche concessie van meneer Rickett uit Engeland is door Amerika „terug gegeven". Het is een rare behandeling van een contract met drie maanden opzegtermijn, dat al geteekend was. U zoudt zooiets niet kunnen doen. Ik ook niet. Maar wij zijn ook geen Staten. Ons zouden ze voor den rechter sleepen. De Koning der Koningen verbaast zich. Hij begrijpt de concessie-historie niet, naar men uit Addis Abeba seint. Het moet niet zoo prettig wezen, Koning der Koningen te zijn. Gewoon-maar-Koning is zeker beter. Of schoon ook al erg genoeg. R. P. Weer een poging tot menschenroof? LONDEN. 5 Sept. De „Daily Herald" meldt uit Forbach, dat een poging een Duit- sche vluchteling door een knappe, jonge te Saarbruecken wonende buffetjuffrouw over de Fransche grens te lokken Dinsdag ge ëindigd is met het lossen van schoten door Nazi's die de Fransche grens overschreden- De vluchteling vermoedde, dat hij in een hinderlaag werd gelokt en vroeg twee van zijn vrienden hem te willen vergezellen. Juist over de grens wachtte hem een beeldschoone jonge blondine, die er op aandrong, dat hij wat dichterbij zou komen. Toen hij wei gerde begon zij te huilen. Volgens de „Daiiy Herald" zou de man toch nog een paar meter over de grens zijn gegaan. Op dat zelfde oogenblik sprong een politieman in uniform op hem toe, terwijl twee S. A.-mannen en een paar beambten in burger op hem be gonnen te schieten. De man bleef ongedeerd en zag kans te ontkomen. De zes Duitschers achtervolgden den man, passeerden de grens en gingen voort met schieten tot de Fransche grensbewakers hen er opmerkzaam op maakten, dat zij zich op Franseh grondgebied bevonden. Na het overlijden van Mgr. Aengenent. Mgr. H. J. M. Taskin vicarius capitujaris. MGR. H. J. M. TASKIN. Woensdagmorgen te half 11 vergaderde het Kapittel van het Bisdom Haarlem in de Ma ria Stichting, voor de verkiezing van een vi carius capitularis (tijdelijk plaatsvervanger van den overleden Bisschop), Gekozen werd Mgr. H. J. M. Taskin, presi dent van het Theologicum (Groot-Seminarie) te Warmond. Het lager onderwijs te Haarlem. Verandering van den tijd voor de zomer- vaeantie bepleit. Na elke zomervacantie staat het personeel der scholen voor gewoon lager onderwijs te Haarlem zoo schrijft Het Haarlemsche Schoolblad, het. orgaan van het N.O.G. op nieuw voor het feit, dat de nieuwe cursus nog niet aanvangt, maar dat een aantal dagen met de oude klassen moet voortgewerkt worden. Officieel komen de „kleintjes" met 1 September op school en vóór dien datum mogen geen leerlingen worden afgeschreven. De noodige aansluiting wordt gemist en de nieuwe toestand, dien men graag na de groote vacantie direct zag aanvangen, laat soms nog een tiental dagen op zich wachten. De onderwijzers werken dien tijd met leer lingen die feitelijk volgens hun laatste rap port tot de „zittenblijvers" behooren en dus niet met veel animo aan het onderwijs meer deelnemen. En „nieuwe stof" aansnijden heeft in die dagen vóór den overgang in den regel niet plaats. Iedere leerkracht gevoelt telkenjare het ongezonde van dien toestand. Nu is er maar één manier om daaraan een eind te maken: de zomervacantie bepale men tusschen twee vaste datums, b.v. van 15 Juli tot 15 Augustus en late op 15 Augustus het nieuwe schooljaar aanvangen. Of wil men 't anders: de geheele maand Augustus geve men vacantie, en doet den nieuwe cursus met 1 September beginnen. Er komt met deze regeling den ook aansluiting met andere scholen, die ongeveer op denzelfden datum weer geopend worden. Thans blijft er vol gens het leerplan steeds een gaping van eenige dagen tusschen de zomervacantie en den nieuwen cursus. Moge de Wethouder van Onderwijs aan een verbetering van dezen toestand zijn zeer ge waardeerde medewerking verleenen. Leeuwarden herdenkt. Leeuwarden doorleeft feestelijke dagen in verband met het vijfhonderdjarig bestaan van Groot-Leeuwarden, de vereeniging van Leeuwarden met Oldenhove en Hoek, een ge beurtenis welke niet alleen de groote belang stelling heeft van de inwoners der Friesche hoofdstad, maar ook van velen daarbuiten. De feestelijkheden, welke reeds eenigen tijd aan den gang zijn hebben verschillende hoog tepunten. Een van deze is gisteren geweest: de opvoering van het historisch-allegorisch tafereel „Leeuwarden I" in den Prinsentuin, gevolgd door een historischen optocht door de stad. Men trachtte het verleden nog weer eens tot leven te brengen. Aan den vijver in den mooien statigen tuin speelde zich de bijeenkomst af van Menee- meent van Aldelyowerd met de afvaardigin gen van Oldenhove en Hoek. Daar verschenen de magistraten van Lyowerd, de afvaardiging van Friesche landen en steden van Leeuwar- deradeel, benevens de geestelijkheid. Daar waren de edelen uit stad en omgeving met hun vrouwen en pages. Nadat plechtig klokgelui had weerklonken, stemmige geestelijke liederen waren gezon gen door de Scola Cantorum van Oldenhove, werd voorlezing gedaan van den authentie- ken tekst der vereenigings-acten. De wapen koning van Friesland hield vervolgens een profetische rede, waarin hij met beelden van woorden de toekomst schilderde, welke het nu één geworden Leeuwarden tegemoet ging. Aan den optocht was zeer veel zorg besteed, de costumes waren fraai van kleur en snit Het weer. dat aanvankelijk regenachtig was. hield zich tijdens het historisch tafereel en den optocht goed. Hef Haarlemsche Crisis Comité verliest zijn Voorzitter. Bij den aanvang van de zitting van den Raad der gemeente Haarlem op Dinsdag j.l. werd door den Burgemeester een treffend woord gesproken ter nagedachtenis van den overleden Bisschop van Haarlem, Monseigneur J. D. J. Aengenent. In 't bijzonder werd daar bij door onzen eersten magistraat herinnerd aan de bemoeiingen van dezen Kerkvorst met het Haarlemsche Crisis Comité. Als secretaris van dit comité is het mij een behoefte een tip je op te lichten van den sluier, welke als van zelfsprekend ligt over het werk, hetwelk deze eminente leider van ons Comité verrichtte. Met groote belangstelling heeft Monseigneur Aengenent van den aanvang af zich bezig ge houden met het omvangrijke werk. waarvoor het comité zich bij voortduring geplaatst zag. Dag in dag uit beoordeelde onze voorzitter de binnengekomen aanvragen om hulp. Ieder formulier was van zijn eigen aanteekemng voorzien. Zijn advies vormde een richtsnoer voor de andere leden van het Dagelïjksch Bestuur. Bij moeilijke beslissingen werd nader overleg gepleegd en tallooze malen vernam ik in een der groote, sobere zalen van het Bis schoppelijk Paleis, op welke gronden de voor zitter zijn gegeven advies had gebaseerd. In een kort, zakelijk betoog, waarbij vóór alles bleek hoe minutieus het betrokken geval van alle zijden was beschouwd, werd in de meest aangename verstandhouding van gedachten gewisseld. Geen enkel stuk van het Crisis Co mité heeft ginds in het statige gebouw aan de Nieuwe Gracht langer op afdoening ge wacht aan strikt noodig was. En dan te weten, dat Monseigneur Aengenent naast dezen ar beid overstelpt was met andere werkzaamhe den: conferenties, de vele dienstreizen, de uitgebreide correspondentie, het kennis ne men van den inhoud van allerhande publi caties en alle beslommeringen daarmede annex. Ons comité heeft wel een buitengewoon zwaar verlies geleden. Voor de eerste maal sedert zijn bestaan zal de jaarlijksche collecte gehouden worden zonder den steun van onzen voorzitter. Met de grootst denkbare belangstelling liet Mon seigneur Aengenent zich ieder jaar inlichten omtrent de voorbereidende maatregelen voor- dezen voor ons comité zoo belangrijken dag. Dank zij persoonlijke bemoeiingen werd het dikwijls weinig talrijke corps van collectanten op het laatste oogenblik nog aangevuld. En op den inzamelingsdag zelf wensclite de voor zitter zich persoonlijk in de wijkbureaux te overtuigen van den gang van zaken. Meer dan eens ben ik daarvan persoonlijk getuige ge weest. Onder de opmerking, dat het werk rus tig voortgang behoorde te hebben, nam hij met aandacht kennis van de bereikte resul taten. Wanneer dan Zaterdags, na het einde- looze tellen, de zakken met geld een veilige plaats hadden gevonden in de kluis van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fa brieken, werd reeds Maandagmorgen vroeg door een der secretarissen van den voorzitter geïnformeerd welk resultaat was bereikt. Het behoeft wel geen nader betoog, dat een der gelijk bewijs van medeleven aanstekelijk werkte, en dat wij allen met groote opgewekt heid al zijn wij dan slechts amateurs op dit gebied onze taak zoo goed mogelijk ver vulden. In de laatste maanden kwam het comité in pleno niet bijeen. Slechts enkele weken gele den meldde onze voorzitter mij. dat wij einde September dienden te beraadslagen over de aanschrijving, die wij ontvingen van het Na tionaal Crisis Comité te 's-Gravenhage om trent de opheffing van dit instituut omstreeks i Mei 1936. De voorbereidende maatregelen voor deze bijeenkomst waren reeds getroffen. Geen onzer kon toen vermoeden, dat wij een beslissing zouden moeten nemen zonder on zen voorzitter. Maar nu dit noodlot ons comité heeft getroffen hebben wij daarin te berus ten. Met groote dankbaarheid zullen wij hem herdenken, die onze leidsman is geweest. Ieder onzer heeft in onze vergaderingen altijd met eerbied zijn wijze van omgang met ons gade geslagen. Het past ons daarvoor in deze korte beschouwing onzen welgemeenden dank te be tuigen. Wij allen voelen „dat een van Haar lem's beste en meest geziene burgers ons ont vallen is". MOLLERUS Het College van Ged. Staten. De verdeelïng- der functies. Naar wij vernemen zijn de functies in het College van Ged. Staten van Noord-Holland als volgt verdeeld: de heer Ed. Polak, finan ciën; de heer D. Kooiman de verordenings-» commissie enz.: mr. dr. P. J. Witteman on derwijs en arbeidszaken; mr. J. B. Bomans, waterstaat; mr. A. Bruch bedrijven en de heer A. W. Michels ziekenhuizen. De heeren Bomans. Bruch en Michels heb ben dus hun functies behouden. Abessynië wijzigt zijn standpunt niet. Compromissen worden niet aanvaard. ADDIS ABEBA. 5 September. De vertegen woordiger van Abessynië te Genève zal van ochtend nieuwe instructies ontvangen, o.m.. naar bekend wordt, de strikte opdracht de tot nu toe gevolgde Abessynische politiek niet te verlaten en niet in het gaan op compromissen De toestand wordt te Addis Abeba zeer opti mistisch beoordeeld. De Negus van Abessynië heeft in den nach+ op Donderdag den Paus een telegram gezon den, waarin hij Zijne Heiligheid dankt voor de vredesbetooging. (De exporteurs van spek hebben zich telegrafisch tot den minister van Landbouw gewend, met het verzoek de export naar Duitsch- land te verruimen, omdat daar mede thans loonende prijzen te maken zijn.) De spek-export is geen speksport, Al beken ik u. er is Tusschen deze beide termen Treffende gelijkenis. Voor den exporteur en 't varken Heeft zij heel veel om het lijf, Spek-export is zeer belangrijk. Een gewichtig groot bedrijf. Nu die uitvoer wordt belemmerd Heeft de exporteur een strop, Er is spek voor Duitsche bekkies En de Duitscher wacht erop. Maar wanneer nu de minister Op het contingent blijft staan, Zal de spekkoek alweer op zijn. Voor de Duitscher is voldaan. Daarvoor heeft men in ons landje Toch het varken niet gemest, D' exporteur maakt dus spek-takel Telegrafisch per request. 't Is een zeer gewoon verschijnsel, Dat een man vandaag den dag. Ais hij graag iets uit wil voeren, Het niet kan, of het niet mag. Dat is gek, maar nog veel gekker Is het, dat een handelsman, Zelfs met spek in grooten voorraad, Toch zijn beurs niet spekken kan. P. GASUS. Nervositeit veroorzaakte het Wal-Wal conflict. De uitspraak der arbitragecommissie. GENèVE, 5 September (Reuter). Woens dagmiddag werd hier de tekst gepubliceerd van de beslissing der gemengde Italiaansch- Abessynische scheidsrechterlijke commissie over het incident van Wal-Wal. i De commissie komt na een uitvoerige uit eenzetting van de gebeurtenissen en een ap preciatie van het Italiaansche zoowel als van het. Abessynische standpunt tot de conclusie dat de incidenten terug te brengen zijn tot een ongelukkigen samenloop van omstandigheden en dat de toestand van nerveuse troepen, welke vijandig tegenover elkander stonden, ten slotte tot het betreurenswaardige incident moesten leiden. Onder deze omstandigheden verklaart de commissie dat zij tot de overtuiging is ge komen dat: 1. Noch de Italiaansche regeering noch haar lasthebbers ter plaatse verantwoordelijkheid kan worden toegeschreven voor de incidenten. De door de Abessynische regeering tegen haar gerichte verwijten zijn weerlegd door de tal rijke voorzorgsmaatregelen, die ds Italiaan sche regeering met het oog op de aankomst van geregelde en ongeregelde troepen van Abessynische nationaliteit in Wal-Wal had getroffen. 2. Stelt de commissie vast, dat hoewel ook de Abessynische regeering harerzijds eveneens geen belang erbij had de botsing te veroor zaken, toch de plaatselijke autoriteiten door hun houding den indruk hadden kunnen wek ken, dat zij agressieve bedoelingen hadden. Desondanks is niet bewezen dat de Abessy nische autoriteiten voor de incidenten van Wal-Wal in strikten zin verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Voorloopig geen oorlogs operaties van Italië? Aloisi heeft geen bezwaar tegen een nieuwe studie naar vreedzame regeling. LONDEN, 5 September. De bladen geven in hoofdartikelen uitdrukking aan hun vol doening van de verdrijving van het „olie- spook", keuren de redevoeringen van Eden en Laval goed, doch betreuren de starre houding van de Italiaansche vertegenwoor digers. die geen groots hoop laten op de vriendschappelijke bijlegging van het ge schil. De „Daily Telegraph" acht het mogelijk, dat tijdens de naar het blad verwacht lang durige onderhandelingen Italië zijn „politie maatregel" zal beginnen. Het artikel besluit in betrekkelijk hoopvollen toon: „Een lange periode van onzekerheid is onvermijdelijk, indien de Volkenbond moet dienen als werk tuig van verzoening". „Daily Herald" vermaant Italië den weg van het recht niet te verlaten en zijn be- bezwaren aangaande Abessynië overeen komstig de regelen van den Volkenbond de beslissing voor te leggen. Het blad noemt een andere procedure een misdaad. De Fransche correspondent van „Daily Telegraph" meldt uit Genève, dat Laval bij zijn voortdurende geaachtenwisseling met Rome ae laatste dagen een soort belofte schijnt te hebben ontvangen dat Italië tot nader order geen oorlogsoperaties zal begin nen, indien het niet zal worden geprovoceerd of ertoe zou worden gedwongen tot bescher ming van zijn eigen troepen. Een ander belangrijk punt is. dat baron Aloisi geen bezwaar heeft gemaakt tegen de benoeming van een commissie van rappor teurs, welke opnieuw de mogelijkheid zou moeten bestudesren van een vreedzame rege ling en de vaststelling van de algemeene richtlijnen. De behandeling van het Italiaansch-Abessy- nisch conflict is gisteren voor den Volken- bondsraad begonnen. pag. 4 Abessynië weigert de petroleumconcessie te annuleeren. pag 4 De orkaan, die over Florida woedde heeft hon derden slachtoffers geëischt. pag. 4 Te Megen zijn Woensdagmiddag drie arbei ders door den bliksem gedood; vijf anderen zijn gewond. pag. 3 De staking te Tilburg breidt zich uit. pag. 3 Ex-koning Alfonso verblijft in ons land. pag. 3 De verdceling van de fimcties van Ged. Staten pag. 1 Voor Haarlem's Kantonrechter. pag 7 Sir Malcolm Campbell is toch boven de 300 mijl gekomen. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Men sjachert. pag. 1 Henry Bérengev: Het Afrikaansche conflict voor den Volkenbond. pag 4 Jlir. dr. J. C. Mollerus: Per Zeppelin den Oceaan over. pag. 3 J. Bastïaans: Over het lezen van boeken. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het Haarlemsche Cri sis Comité verliest zijn voorzitter. pag. 1 J. B. Schuil: Chr. Oranje Vereeniging Prins Willem I. pag. 13 Sport in 't kort. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 Bekende Haarlemmers: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, pag. 3 T eraardebestelling Mr. C. H. Guépin. Onder zeer groote belangstelling had hedenmid dag op Westerveld de teraardebestelling plaats van wijlen mr. C. H. Guépin, in leven voorzit ter van het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wonende te Santpoort. Zeer groot was vooral de belangstelling uit de verschillende kringen uit het bedrijfsleven in ons land. alsmede uit de kringen van de politieke vrienden van den overledene. Onder de aanwezigen merkten wij op jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland en mr. Sj. H. Vening Meinesz, griffier van de Staten van Noord - Holland, de oud-ministers mr. D. Fock en E. H. Westerveld. de heer A. Asscher en mevr. Bois- sevain namens de fractie van den Vrijheids bond in de provinciale staten, mr. W. C. Wen- delaar voorzitter en mr. J. Rutgers, secretaris van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond en mevr. mr. Scheltema Conradi namens het hoofdbestuur van de Vrouwengroep in den Vrijheidsbond, mr. J. Bierens de Haan en de heer Reynen, secretaris van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Th. Bernsen, lid van het hoofdbestuur en consul van Polen, mr. M. M. Kwint, burge meester van Velsen. De Waalsche Hervormde Gemeente te Amsterdam was vertegenwoor digd door de heeren mr. W. J. Guépin, P. v. d. Laar, W. F. Jansen, F. W. Schaaper en F. Derkinderen Jr. Aanwezig waren voort-s vertegenwoordigers der Vereeniging J. P. Coen. dr. H. J. Slijper, voorzitter van de vereeniging van oud-J. P. C.'ers, mr. Snellen, namens de directie van het P.E.N., ir. W. Meneert, waarn. directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland, de heer C. J. baron CoJnot d' Escury, F. J. M. van Ogtrop, mr. C. J. van Eeghen en J. J. E. van de Mandere namens de Centrale Trust Cie. Mej. mr. E. C. van Dorp, lid van het hoofd bestuur van den Vrijheidsbond, M.A. Reinalda voorzitter van de sociaal-dem. Statenfractie, Joan II. A. Kruimel, lid van de directie der Papierfabrieken Van Gelder Zn., Ed. D. van Walree, oud-directeur der Ned. Handelsmaat schappij, Herbert Cremer, W. F. Bijvoet, L. Poortenaar, W. F. Breitenstein namens de afdeeling Velsen van den Vrijheidsbond, jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken, mr. Kalma, voorzitter van de afdeeling Am sterdam van den Vrijheidsbond. (Vervolg op pag. 6 onder Laatste berichten). Honderd Fransche vliegtuig motoren naar Italië? PARIJS, 5 Sept. De Parijsche editie van de ..Ncw-York Herald" meent te weten, dat de Italiaansche luchtmaarschalk Balbo tij dens zijn verblijf te Parijs bij de Fransche firma Gnome-Rhóne 100 stuks 900 pk. vlieg tuigmotoren met luchtkoeling heeft besteld. AARDBEVING GEREGISTREERD. MILAAN, 5 Sept. Het observatorium van Faenza heeft in den afgeloopen nacht een buitengewoon hevige aardbeving waargeno men. waarvan het epicentrum zou zijn gele gen op naar schatting 3200 K.M. in Oost- West-richting.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1