Ud Biim§d§kMe HET NOORDER SPORTPARK. Het boek. Hef incident te Genève H. KOSTER MODESHOW 53e Jaargang No. 16013 Verschijnt dagelijks, hehalvé op Zon- én Feestdagen Vrijdag 6 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per jpèst ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTÏëN 1—5 regels f 1.75, elke regel -meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 September. Rocco Loopt Boos Weg. Onlangs schijnt een Zuid-Afrikaan het vol gende oordeel omtrent de Italianen ten beste te hebben gegeven: „Hul kan nie vecht nie, hul kan alleen opera zing." Ik laat dit oordeel geheel voor rekening van dien Zuid-Afrikaan, maar beaam de Italiaan- sche begaafdheid voor opera, vooral opera- bouffe en opera-comique, en meen dat signor Rocco daaraan gisteravond in Genève de heele wereld weer eens herinnerd heeft. Hij zat te luisteren naar de rede van pro fessor Jèze, die een Franschman is maar als Abessinisch gedelegeerde optreedtblijk baar omdat de Negus niet beschikt over een echten Abessiniër, geschikt om dit lastige varkentje in Europeeschen stijl te wasschen. Dit feit op zichzelf wekt sympathie jegens den Negus: het zal overal den indruk wekken dat hij gehandicapt is. In die historie van het „teruggeven" van de concessie is die indruk ook al sterk gewekt. Enfin, de Fransche professor is een bekwaam en scherpzinnig man, en hij behartigde de be langen van Abessinië niet in zeer zachte ter men. Geen wonder, als men de woorden leest die Mussolini en de zijnen tegen Abessinië los laten. De professor was in elk geval hoffelij ker: hij schold tenminste niet. Baron Aloisi, eerste gedelegeerde van Italië, was er niet bij. Die heeft gezegd dat hij niet meer met Abessinië onderhandelen wil. was daarom weggebleven en had zijn plaatsver vanger Rocco gestuurd. De logica van dit laatste begrijp ik niet, maar enfin: hij zat er. En weldra werd professor Jèze hem te erg en liep hij boos weg. Onze speciale correspondent in Genève zegt: blijkbaar op order van Aloisi. Onze tooneelcriticus Schuil zou zeggen: du theatre. Onze muziekcriticus de Jong zou er aan toevoegen: Opera Italiana.... De verwachte hevige opschudding bleef niet uit. Men rende door de gangen van het Vol kenbondspaleis, en de speciale corresponden ten gingen seinen over den aardbol. De ether kwam in trilling. Wat een tooneeleffect! Daar op kwam signor Rocco terug en._ fluisterde monsieur Laval iets in het oor. Hij verdween weer, kwam opnieuw terug en had een apartje met den voorzitter. Daarop verzwond hij nogmaals. Herinnert het niet aan den opera held, die in drie tempo's sterft, na telkens her leefd te zijn, aan 't slot buigend het applaus in ontvangst neemt en den volgenden avond opnieuw verschijnt, kerngezond en vol glorie? Er is nog een andere manier om het geval te bekijken, maar die heb ik gisteren in deze rubriek al geuit, toen ik weinige uren vóór de schokkende scène-a-faire, schreef: „Och, maar dat is toch niet nieuw! Dat gebeurt toch ook als boer Teunis bij boer Krelis een varken komt koopen, en driemaal het erf afwandelt en zegt dat-ie niet meer terugkomt, en ten slotte inderdaad wegkuiert en er den volgen den dag weer is?" U moet niet denken dat ik gistermorgen met signor Rocco getelefoneerd had, en wist 'dat het gebeuren zou. Maar ik ken, uit oude ervaring, de methode van onderhandelen van de Italianen zoo n beetje. Vóór Mussolini deed Orlando het net zoo, bij de vredesonderhan delingen in 1919 te Parijs, toen hij met zijn heele delegatie er tusschen uit ging en wij journalisten de „grande scène" kwamen bij wonen. Er was toen nogal wat hilariteit. Ik herinner mij een nuchtere Engelsche collega die tot een zeer opgewonden Italiaan zei: „Het is niet slim van jullie. Het publiek in de stalles zal het niet toejuichen. Bij ons, bijvoorbeeld, zul len ze zeggen dat jullie weggeloopen zijn, om dat jullie geen antwoord meer wisten". Ziedaar hetgeen men ook ditmaal zou kun nen opmerken. De Italianen willen het wereldpubliek imponeeren, maar zij verge ten dat het anders is samengesteld dan hun opera-auditoria in het Scala te Milaan. Die zullen dit wel weer mooi vinden, en boer Krelis zal nuchter, zeggen: „nou ja, Teunis komt 'morgen wel terug", maar er zijn nog allerlei anderen, in vele landen. En die zullen den indruk krijigen dat signor Rocco, „geen antwoord meer wist". Overigens zijn wij journalisten niet ondank baar. Het is leesbare kopy. En het bewijst ook weer dat „de eenige weg", die van den oorlog, nog niet zoo erg zeker is aangewezen. Het zal bij deze scène wel niet blijven. La ten we straks niet te erg schrikken als de Italianen mochten afreizen naar Rome. Er is nog een trein terug. R. P. Jhr. Sandberg's doodelijke val. Vleugels klapten op 3000 M. plotseling samen. ANKARA, 6 September (A. N. P.) Nader wordt vernomen, dat jhr. Sandberg reeds ver scheidene dagen in Ankara was. waar ver schillende buitenlandsche fabrieken vliegde- monstraties verrichtten voor verkoopsdoelein den. De Turksche regeering was namelijk voor nemens om vrij groote opdrachten aan leger en verkeersvliegtuigen te doen. Jhr. Sandberg bereikte gistermiddag een hoogte van ongeveer drieduizend meter toen de deskundige tot zijn ontzetting bemerkte, dat de vleugels van het toestel naar boven samenklapten en het toestel als een steen op den grond viel. Berlijnsch politiechef gearresteerd. BERLIJN, 6 September. Naar verluidt, is de chef van de staatspolitie bij bet Berlijn- sche hoofdbureau van politie Von Steinmeis- ter gearresteerd. Ook eenige van zijn ambte naren zijn in hechtenis genomen. Er zou spra ke zijn van financieele malversaties. M. O. BOEKHOUDEN. De Haarlemsche cursus vangt aan DINSDAG 10 SEPTEMBER. Laatste spreekuur Zater dag 7 dezer, van 8.1510 uur, aan ons lesgebouw PARKLAAN 79. Examenopleiding HUGAS, ELGERSMA, POTGIESER. (Adv. Ingez. Med.) (In de vergadering van den Uit geversbond is geconstateerd, dat de verkoop van boeken door de tijdsomstandigheden achteruit is gegaan). De uitgever is wel een man, Die van den druk moet leven, Maar niemand wordt er beter van. Door enkel uit te geven. Het is tenslotte wel zijn vak, Maar men kan niet verlangen, Dat hij maar leeft op zijn gemak, Zonder ooit te ontvangen. Hij mint het boek, hij mint het zeer, Maar duizend exemplaren, Van 't zelfde boek en soms nog meer, Die wil hij niet bewaren. Het is zijn allerliefste wensch, Zijn boeken te verspreiden, Zoodat zich ook zijn medemensch, Ermede kan verblijden. Wat deze dan betalen moet Voor zulke geestesgaven, Dat wordt hem dubbel op vergoed Door eigen geest te laven. Koop boeken al het even kan O, crisis-overweger Uw geest wordt er veel rijker van Uw beurs heel weinig leeger. P. C-ASUS. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer C. H. Ineke slaag de te Amsterdam voor het politie diploma, met aanteekening, van den Alg. Ned. Politie bond. Italianen verlaten de vergadering. Onze speciale correspondent te Genève telefoneerde ons Donderdagavond: De zitting van den Volkenbondsraad, die hedenavond om 7 uur begon, had een sen sationeel verloop. Toen de president de ver gadering opende, zat de eerste gedelegeerde van Italië Aloisi nog aan de tafel, maar nauwelijks werd de representant van Abes- synië, professor Jèze, uitgenoodigd om. ten antwoord op de Italiaansche uiteenzetting van Woensdag het woord te voeren en. met het oog daarop, zijn zetel aan de raadstafel in te nemen, of Aloisi stond op en verwijderde zich. Intusschen bleef Italië's stoel niet leeg, want een der andere leden van de delegatie, wat minder hoog in rang, de heer Rocco, ver ving den heengeganen Aloisi. Een, zoowel van toon, als wat inhoud betreft, scherp verweer van Jèze kreeg hij te hooren. En toen ge schiedde, nadat Jèze aan Italië de volle laag had gegeven, de gebeurtenis van dezen dag. Een der Italianen begeeft zich naar Rocco's plaats en tikt hem op den schouder, waarop ook de heer Rocco, naar wij vernemen op bevel van Aloisi, de raadszaal uitwandelt. Het schijnt, dat men de wijze, waarop Italië door den vertegenwoordiger van Abessinië onder handen werd ge nomen, onduldbaar vond. Uit den aard der zaak ontstond in de zaal groote opschudding en tijdens de vertaling van Jèze's rede, viel er in de wandelgangen zeer veel ontsteltenis onder journalisten en andere aanwezigen waar te nemen. Het ver haal deed de ronde, dat Italië schorsing van de verdere besprekingen in den Raad zal vragen. Dit bleek echter onjuist, want Litwi- now kreeg alsnu het woord, cm eveneens, voor Italië minder aangename, dingen te zeggen. Onder de hand kwam de heer Rocco nog eens ten tooneele oin den heer Laval iets in te fluisteren. Daarna verdween hij weer, kwam echter nogeens terug, nu om met den voorzitter te spreken. Deze laatste deelde aan het slot van de bijeenkomst mede, dat hij hoopt, in een volgende vergadering voorstellen in zake de verder te volgen procedure te doen. Uit heel de Italiaansche comedie valt nog niet recht wijs te worden. Zij maakte een zeer onverkwikkelijken indruk en was in elk geval rijk aan inconsequente handelingen. De Italianen zullen nu echter moeten beslissen, of zij het spelletje van de raadszaal in en uit te loopen, willen voortzetten, dan wel, of zij, zoolang het geschil met Ethiopië daar aan de orde is, in het geheel niet meer zullen ver schijnen. Dat zij uit Genève zouden wegloo- pen. valt echter op het oogenblik nog geens zins te vreezen, ondanks het heftig vertoon. Werkverschaffing op de provinciale landgoederen. Voor twee jaar werk. Zooals bekend worden reeds eenigen tijd werken in werkverschaffing uitgevoerd op de provinciale landgoederen bij Castricum. Aan deze werken zal nu in de richting Eg- mond uitbreiding worden gegeven (aanleg van zandwegen, ontsluiting van duinterreinen en bebossching van duingrond) Dit geeft voor ongeveer twee jaar werk. Nog 50.000 man onder de wapenen. Italiaansch leger binnenkort een millioen man sterk. ROME, 6 September (A.N.P.) Naar ver luidt zullen binnenkort nog 50.000 man on der de wapenen worden geroepen. Het ge- heele Italiaansche legér zal dan ongeveer 1.000.000 man sterk zijn. Transporten gaan door. NAPELS, 6 Sept. (Reuter). Het s.s. „Balmaria" vertrekt heden naar Oost-Afrika met 500 man aan boord, de „Loguria" ver trekt morgen met 3000 legioensoldaten. De „Traviata" neemt eskaders bobardeer- vliegtuigen aan boord; de „Pollesco" en de „Frandole" nemen vrachtautomobielen en oorlogsmateriaal aan boord, de „Entela" en de „Carlozeno" laden 300 muilezels en mate riaal de „Olymoia Laura" scheept voeder in. Tijdens de bijeenkomst van den Volkenbonds raad heeft de Italiaansche delegatie giste ren de zitting verlaten. pag. 4 Naar aanleiding van het instortingsongeluk te Berlijn zijn vier arrestaties gedaan. pag. 4 In Frankrijk botsten twee legervliegtuigen tegen elkaar, tengevolge waarvan tin per sonen om het leven kwamen. pag. 4 Jhr. Sandberg is tijdens een demonstratie met een Fokkerjager te Ankara neergestort en om liet leven gekomen. pag. 3 Het aantal stakers te Tilburg blijft zich uit breiden. pag. 3 Drie pscudo-rechcrcheurs hebben in den Haag twee Italianen beroofd. pag. 3 De Koningin zal nog een tocht door Engeland maken. pag 3 De bloei van de 1ste H. B. S. B te Haarlem be lemmerd door de opheffing van de litterair - economische afdeeling? pag. 1 De prmièrcs van ,.De heele wereld lacht" en „De man die zijn hoofd behield" hebben te Haarlem plaats pag. 6 Arrondissementsrechtbank pag. 6 Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Rocco loopt boos weg. pag. 1 Van onzen specialen correspondent: Het in cident te Genève. pag. 1 Bekende Haarlemmers: de heer H. Bijkerk. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 DAMESCONFECT1E Gr. Houtstraat 19, Haarlem Binnenkort wordt weer een belangrijk deel van dit grootsche plan uitgevoerd. op Dinsdag 10 Sept. 's middags iy<> tot 4 uur ,i,nonpj,„ Cont 's ochtends 10J4 tot 12 uur Woensdag 11 Sept. >s middags (0, 4 uur THÉ COMPLET FL. 0.75 Plaatsbespreking telefonisch No. 12273 (Adv. Ingez. Med.) Na de opheffing van het Lyceum. Bloei der le H. B. S. B belemmerd. De litterair-economische afd. weer instellen? Wij hebben ruim een jaar geleden reeds bijzonderheden medegedeeld over de plannen van het Haarlemsche gemeentebestuur om in Haarlem-Ncord (ten Zuiden van de Jar. Gijzenvaart) een grootsch opgezet sportpark te maken. Verleden jaar is daarvan reeds eer. gedeelte uitgevoerd, namelijk de aanleg van het complex voetbal- en korfbalvelden die in het Zuiden gelegen zijn. De voetbalvelden zijn bij den aanvang van het vorige seizoen reeds door E.D.O. in gebruik genomen. E.D.O heeft behalve het grcote speelveld neg twen oefenvelden. Het derde oefenveld is in exploi tatie bij den gemeentelijken dienst voor de Lichamelijke Opvoeding. De beide korfbal- velden zijn ook reeds in gebruik. Men weet dat dit werk verleden jaar in werkverschaffing is uitgevoerd. Het is nu cck de bedcehng de raad heeft het college van B. en W. daartoe reeds gemachtigd om opnieuw een gedeelte var. dit Sportpark-plan tot stand te brengen. Dit is het Westelijke gedeelte. Het complex voet val- en hockeyvelden bij de Jan Gijzenvaart kan neg niet aangelegd worden omdat de gemeente daarvoor op dit oogenblik neg niet alle gronden in eigendom heeft. Wij herin neren er aan, dat de voetbalvereeniging „Haarlem", die nu haar velden ongeveer op dezelfde plaats heeft, deze voetbalvelden za; bespelen. Om langs den Rijksstraatweg en de Jan Gijzenvaart grond te krijgen voor den aanleg van verkeerswegen zal het noodlg zijn dat het tegenwoordige Haarlem-terrein iets opschuift. Indertijd heeft het gemeentebestuur al toezeggingen gedaan aan het Haarlembestuur over medewerking die daarbij verleend zal worden. De gronden die de gemeente in eigendom heeft zullen nu worden opgtVcrgd- Boven dien zal de vijver gegraven worden, de speel weide worden aangelegd en wandelwegen worden gem-aakt. Ook de wegbanen langs de Delft tot de Jan Gijzenvaart zullen worden aangelegd. Deze werken zullen in totaal f 150.000 kos- 'en. Het rijk zal aan deze "werkverschaffing ongeveer f 95.000 bijdragen. Het is te verwachten dat de werken in den loop van October zullen worden aan besteed. Spoedig daarop zal dus met het tewerkstellen van werkloozen begonnen wor den. De oude Zwitsersche boerderij die nabij het E.D.O.-terrein staat, blijft vcorloopig nog in. taat omdat er nog geen overeenstemming met de gemeente verkregen is over den verkoop. Het is niet onmogelijk dat op die plaats als het Sportpark eenmaal klaar is een theehuis zal komen. Haar'em krijgt dus in het Noorden een modern Sportpark, gecombineerd met een mooi stuk natuur, een vijver met sportpark omgeven door beplanting! De gemeenteraad van Haarlem heeft, zoo als men weet, twee jaar geleden besloten het Gemeentelijk Lyceum op te heffen. Bezuini ging was daarvoor het hoofdmotief. Met den nieuwen cursus, die in September begint, treedt het raadsbesluit pas in volle werking, omdat de leerlingen, die in 1933 reeds tot de 4e en 5e klasse waren toegelaten, na tuurlijk gelegenheid moesten hebben, het on derwijs tot het einde te volgen. Aan die ver plichting is nu voldaan. Het gevolg is, dat de litterair-economische afdeeling aan de H.B.S. B is opgeheven, alsmede de klassieke afdeeling van het Lyceum, die in het Gymnasium was ondergebracht. Het is thans van belang, na te gaan, hoe de le H.B.S. B zich na deze reorganisatie gehou den heeft. Zijn wij goed ingelicht, dan moet helaas geconstateerd worden, dat de vrees van den vroegeren directeur, wijlen Ir. van Mourik Broekman, niet ongegrond gebleken is. Inder daad oefent de afschaffing van de litt.-econ. afdeeling een ongunstigen invloed uit op den bloei van Haarlem's oudste inrichting van Middelbaar Onderwijs. Dit komt duidelijk uit in het aantal aangif ten voor de eerste klasse. In het eerste jaar na de reorganisatie liep dit aantal vrij belangrijk achteruit. Ook dit jaar was wederom een ver mindering te constateeren. Worden er geen maatregelen genomen, om het aantal leerlingen weer te doen toenemen, dan is het gevaar groot, dat in de komende jaren deze in den lande alom zoo gunstig be kend staande school in beteekenis zal afnemen. Dat dit voor onze stad en vcor het Haarlemsch openbaar onderwijs in het bijzonder zeer te betreuren zou zijn, behoeft geen nadere toe lichting. Herhaaldelijk blijkt uit besprekingen met ouders, hoe velen het jammer vinden, dat aan deze School de litt.-economische afdeeling verdwenen is. Zij verlangen in de School ten minste twee type's van 4e en 5e klassen n.l. het mathematische en het litteraire. Zonder van school te veranderen kunnen de leerlin gen dan aan het einde der derde klasse dat type kiezen, welks richting met hun aanleg strookt. Natuurlijk za! met het herstel van de litt.- economische afdceiing aan de eerste H B S. B een nieuwe uitgave gepaard gaan. Het aantal klassen zal het eerste jaar met éér., later met twee uitgebreid moeten worden Een eer >s- zins ruwe berekening leert, dat de daaraan, verbonden jaarlijksche kosten per klasse on geveer f 4000 zuilen bedragen. Dit offer lijkt ons zelfs in dezen tijr niet te groot, cm den bloei van een school, die èn in Haarlem èn in ons vaderland, èn in Ned. Indië een zóó uit stekende reputatie heeft, te handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1