LiTTEREi Twee Premières. BIOSCOPEN. 1 Radiomuziek der week RADIO MOORS N.v. 'ZATERDXG 7 SEPTEMBER "1935 IT A AEEE M'S B'A'GBEXD HET TOONEEL, Oosf Wesf Egypte best, Het sterke Geslacht. Van de vier gezelschappen, die het seizoen te Amsterdam hebben geopend, is Het Cen traal Tooneel wel het gelukkigst geweest. Het is eigenlijk niet veel meer dan een .petit rien", een licht-verteerbaar, smakelijk hors d' oeuvre, het Engelsche blijspelletje „Oost-West, Egypte 't best", maar het wordt ons door het kwartet Mary Dresselhuys, Rie Gilhuys, Laseur en Remmeits met zulk een charme en zoo exquis verzorgd en toebereid opgediend, dat het gerecht eerder uit een Fransche- dan Engelsche keuken schijnt te komen. Zelfs het glas mousseerende cham pagne ontbreekt er niet aan, zoodat wij in de meest opgewekte, prettige stemming den schouwburg verlaten en den volgenden mor gen zonder eenige katterigheid dankbaar aan onzen uitgangsavond terugdenken. Als dit biijspelletje van Philips Johnson door een ander gezelschap gespeeld ware ge worden, dan zouden wij misschien nog wel eenige bedenkingen hebben gehad, maar dat is het nu juist, dat al die bedenkingen weg vallen, wanneer het zoo levendig ,pétil- lant en fijn-geestig gespeeld wordt als door dit ensemble. Dit is kwartetspel, dat vol komen op elkaar is afgestemd, waarin de een de melodie van de ander zuiver en geestig overneemt en alle vier in opvatting, tempo en stijl volmaakt één zijn. Het wordt nooit zwaar of nadrukkelijk, het blijft aldoor licht en soepel, het gaat alles spelenderwijs en vermaakt daardoor van het begin tot het eind. Zoo en niet anders moet zulk een petit rien, waarvan de charme meer in (1e vlotte, luchtige uitwerking, en den amu- santen geestigen dialoog dan in den inhoud gelegen is, worden gespeeld. De intrige? Och. die zal u waarschijnlijk niet overtuigen. Dat een man, die zijn kattig vrouwtje ontvlucht is om rustig aan de boor den van de Nijl bij pyramides en mummies in Egyptologie te studeeren, na 8 jaar te rugkeert om zijn scheiding te provoceeren en op verzoek van zijn wederhelft een spel van .Verzoening met haar speelt om daardoor het huwelijk van zijn schoonzuster mogelijk te (maken, klinkt niet bepaald waarschijnlijk en zal u wel min of meer een bedenksel toe schijnen, maar Philip Johnson neemt het zelf ook in 't geheel niet au sérieux. Hij borduurt op dat gegeven heel luchtig weg los, maar hij weet toch aldoor met tact de grenzen van de klucht te ontwijken. Die Johnson moet wel een opgewekt, vroolijk en ook# een be schaafd mensch zijn. Nooit één moment wordt hij grof, aldoor weet hij in den toon van de lichte comedie te blijven en het is de grootste verdienste van Laseur, dat hij als re gisseur hem daarin met zoo'n tact volgt. Het komt niét in mij op het spel der vier artiesten individueel te bespreken. Het is een volmaakt geheel en als zoodanig hebben wij het bewonderd en ervan genoten. Het is te hopen, dat den Haarlemmers dit lichte en luehte blijspelletje dat niet anders dan louter amusement wil zijn in zijn voor treffelijke vertooning niet zal ontgaan. Wij durven het ook hier een groot succes voor spellen. Ook Het Nieuwe Schouwtooneel heeft zijn seizoen in den Stadsschouwburg te Amster dam met een Engelsch stuk Het Sterke Geslacht geopend. Het is wat ernstiger van bedoeling en de titel The Dominant Sex schijnt er zelfs op te wijzen, dat de schrijver Michael Egan min of meer een probleem heeft willen stellen. Tusschen Dick Shale en zijn vrouw Angela is het een voortduren de kamp om de hegemonie. Dick, die een be langrijke uitvinding heeft gedaan, wil deze zelf exploiteeren om daardoor zijn ideaal het leven buiten, op een boerderij te be reiken, terwijl Angela het zekere voor het on zekere verkiest en het leven in de stad boven dat op het land prefereert. Beiden strijden zij daarvoor met de wapenen, die man en vrouw zijn gegeven, hij met hardnekkige koppigheid en als het moet met bruut geweld, zij met vrouwelijke intuïtie, listigheid en raffine ment. Dat Michael Egan in zijn stuk boven het geval is uitgegaan, zou ik niet durven beweren. Wij zijn meer getuige van een voortdurende huwelijkstwist dan van den strijd om de sup- prematie tusschen de twee seksen, ook al wordt er in Het Sterke Geslacht met een voor een Engelschman merkwaardige vrijmoe digheid dan ook herhaaldelijk over de mo derne problemen der seksen gesproken. Toch dient erkend, dat Michael Egan die twist op knappe en dikwijls dramatisch span nende wijze uitwerkt en man en vrouw in hun verschillende strijdmethoden met scherp psy chologisch inzicht tegenover elkander plaatst. Daardoor boeit dit stuk ondanks het feit, dat dezelfde strijd drie bedrijven lang onver anderlijk voortduurt en volgen wij dien met onverzwakte belangstelling. En het stuk is ge schreven in een goeden, dikwijls geestigen idialoog. De leden van Het Nieuw Schouwtooneel heb ben onder regie van Frits Bouwmeester een over het algemeen zeer goede vertooning van dit Engelsche tooneelspel gegeven, al zou het geheel ongetwijfeld nog hebben gewennen wanneer er in sommige scènes bijvoorbeeld in het „handgemeen" in II wat minder he- yig en nadrukkelijk werd gespeeld. Het spel tusschen Dogi Rugani en Jacques Snoek, hoe verdienstelijk, ja knap soms. was rtu en dan voor dit stuk wat te jeugdig en on- beheerscht. Maar over het algemeen hebben wij hun beider spel toch zeer kunnen waar- deeren. Dogi Rugani toonde haar niet gewoon talent van comedienne vooral in de scènes, waarin zij door list en raffinement haar doel trachtte te bereiken en Jacques Snoek gaf zijn beste tegenspel, wanneer hij met verbeten koppigheid daar tegenin ging. Lou Ezerman gaf een kabinetsstukje van Joe Clayton, een man, die de periode van ge passioneerde verliefdheid al eenige jaren ach ter zich heeft liggen. Dat was nooit nadruk kelijk, aldoor, raak en geestig en prachtig ex pressief en gezond komisch vooral van stil spel. Mies Versteeg, zijn tooneelegade, moest het bij dezen lakonieken man wel in natuur lijkheid afleggen. Het geheel werd in een vlot tempo, levendig en met volkomen overgave van allen zeer aardig waren cok Sam de Vries en Lena Kley als een ouderwetsch steil paar gespeeld. Het Sterke Geslacht, dat in Engeland een lange carrière heeft gemaakt, is bij de première door een goed bezette zaal dankbaar ontvangen. J. B. SCHUIL. FRANS HALSTHEATER „Honderd dagen van Napoleon" Werner Krauss, die Napoleon uitbeeldt. Het is altijd een moeilijke opdracht een his torische of legendarische figuur weer te ge ven. Zoo ook met Napoleon, van wien de eeij zich een geheel andere voorstelling heeft ge maakt dan de ander. Of Werner Krauss in de film „Honderd dagen van Napoleon" daarin volgens iedereen is geslaagd is dus wel aan eenigen twijfel onderhevig, „Honderd dagen van Napoleon" behandelt de geschiedenis van Napoleon's vlucht van Elba, den slag bij Waterloo en de verbanning naar St. Helena en is een bewerking naar het gelijknamige tooneelspel van Benito Mussolini en Giovacchino Forzano. Van begin tot einde is 't een interessant filmwerk, ware het alleen reeds uit geschiedkundig oogpunt, want voor al in dit opzicht heeft „Honderd dagen van Napoleon" groote populaire waarde. Men moet dan maar den Duitsch. sprekenden Napoleon vergeten, een Napoleon die, behalve de kee- ren dat hij over zijn stafkaarten is gebogen en andere oogenblikken van militairen strijd, vaak doet <enken aan een modernen dicta tor, heel speciaal aan Mussolini zelf. Mogelijk keek de ware Napoleon eens waarlijk gelijk Mussolini Toch weet Werner Krauss een Napoleon uit te beelden die sympathie en medeleven wekt. Uitnemend spel geeft Gustaf Gründgens als den hypocriet, Fouché, te zien. Buitengewoon beheerschte mimiek, vooral oogenspel, maakt hem tot den verfijnden, geraffineerden di- plomaat-met-ongunstige-bedoelingen. „Honderd dagen van Napoleon"' verplaatst ons in een tijd die beslissend is geweest voor eeuwen geschiedenis van West-Europa, toont, zij het op bescheiden wijze, den slag bij Wa- (Ms V-tulva, de wa'ich mceüt doen... kocht hij nog vandaag een Electrische Waschmachine. (Adv. Ingez. Med.) terloo, een frisschen vroolijken oorlog, van schitterende uniformen, modder en veel bloed, zwierige japonnen, hoffelijke maar val- sche diplomatie, die door goede montage voor al tot haar recht komen. Het voorprogramma heeft het laatste we reldnieuws, waaronder de begrafenis van Ko ningin Astrid. Betty Boop wascht haar hondje, glijdt over een stuk zeep, maar dit keer is het hondje aantrekkelijker door zijn guitige snuitjes dan Betty Boop. Dat suikerwater goed is tegen minderwaar digheidscomplexen bewijst een andere film uit het voorprogramma, waarbij een meneer, die zich eerst alles liet aanleunen, een kei van een kerel wordt, alles doet waarin hij zin heeft en.... dat is niet altijd wenschelijk. CINEMA PALACE. De heele wereld lacht. Behalve de Russische hoofdfilm, De heele wereld lacht, waarvan men de bespreking in ons nummer van Vrijdag kan vinden, ver toont Cinema Palace een teekenfilm, „Buddy the Gee Man", een gevangenisgeschiedenis op teekenfilmsche manier gezien De muziek-beelden film „Kreise" doet krin gen de zaal invliegen, waarbij we ten slotte niets anders dan sterretjes voor oogen heb ben en voldoende beseffen dat toon en beeld met elkander in nauw verband staan. In het nieuws zijn ook de plechtigheden van Konin gin Astrid's begrafenis opgenomen. Op het tooneel worden fantastische en acrobatische dansen uitgevoerd, die altijd een zekere aantrekkelijkheid hebben. LUXOR THEATER. De man, die zijn hoofd behield. De man die zijn hoofd behield bespraken wij Vrijdag reeds. In het voorprogramma is een twee-acter over het cabaret-leven: Aan de microfoon, die' vroolijkheid' aan muziek paart. De teekenfilm laat Oswald bij Mars op be zoek gaan, hetgeen een parodie beteekent op de stratosfeervluchten. De twee journaals toonen o.m. herinnerin gen aan Mgr. J. D. J. Aengenent en de ter aardebestelling van Koningin Astrid. REMBRANDT THEATER Shirley Temple in „Hartedjef" Dat Rembrandt Theater „Hartedief" zou moeten prolongeeren was te voorzien. Over het spel van dat kleine ding kan men niet anders dan in de grootste bewondering zijn. Men raakt met zichzelf in de war over Shirley: is het tooneelspel of is het kinderlijke natuur lijkheid? kan een kind van vijf jaar zich zoo in het leventje van een ander kind uit een verhaaltje inlevenja natuurlijk, kinde ren met een levendige fantasie kunnen dat zeer zekermaar kunnen ze dat dan ook zoo uitbeelden?Shirley is en blijft een wonder, maar een schattig wonder een echte „Hartedief" Rembrandt Theater brengt in zijn bij pro gramma verder F'jx Movietone met beelden uit Amerika, Duitschland, San Diego. België enz. o.a. iets van de begrafenis van Astrid. Poly goon is daarin veel uitvoeriger. Een bijna vol ledig overzicht van de begrafenisplechtighe den geeft het publiek hier eenig denkbeeld van de buitengewone belangstelling en de in drukwekkende stoet, waar de tragische figuur van den ongelukkigen koning den zwaarsten gang van zijn leven ging vlak achter de lijk wagen. De avonturen van een cameraman is een filmpje, dat beelden geeft uit het Wilde Wes ten met tot slot boksende paarden. De Chineesche acrobaten doen hun werk op het tooneel, zooals we dat van Chineesche acrobaten gewend zijn, vlug, lenig, soepel, be- wonderenswaard, in één woord het is Af. CONCERT IN DEN HOUT. Ochtendconcert te geven door het Klein Harmonie-Orkest ..De Kennemers", kapel meester Adr. Nieman, met medewerking van de Gemengde Zangvereeniging „Polyhymnia", directeur Willem Hespe, op Zondag 8 Septem ber 1935 in de Muziektent in den Hout, 's mor gens van 8 tot 9.30 uur. Programma. 1. De Kennemers vooraan! Marsch. Adr. Nieman. (Orkest). 2. In Venedig. Ouverture. Joh. Strauss. (Orkest). 3a. Lentezang. Fred. J. Roeske. b. Ellen. Isr. J. Olman. (Koor). 4. Old and New. Potpourri naar bekende Melodieën, arr. A. Nieman. (Orkest) 5. Die Ehre Gottes aus der Natur. L. van Beethoven. (Koor en Orkest). 6. Après du fleuve étranger. Ch. Gounod. (Koor). 7. Slection on famous melodies. C. Robrecht. (Orkest). 8. En Marche du Temps. Fantasie-Selection pour Orcheste. R. Roland. ZONDAG 8 SEPT. 1935. HILVERSUM 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA 6.00 VPRO .8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.- Postduivenber. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gram.pl. en Piano-recital C. Stijn. 10.25 Schaakpraatje S. Landau. 10.45 Orgelspel J. J. Jong. 11.15 A. Pleysier: Van staat en maatschappij; 11.30 Gram.pl. 12.Klokken spel en uurslag v. d. Ned. Herv. Kerk of Nicolai-kerk te Appingedam. 12.01 Omroep orkest o.l.v. N. Gerharz. 12.40 Het schilderij van de maand door J. v. Doveren. 1.Vervolg Omroeporkest. 2.Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gram.pl. 3.Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark m.m.v. Lia Fuldauer (sopraan). 4.30 Gram.pl. 6.Boekbespreking D. Coster. 6.30 Gesprek over oudeliedenzorg. 6.45 Kerkdienst uit de Waalsche kerk te Breda v.h. Vrijz. Prot. Verbond. Voorg. Ds. J. Zuurdeeg. 8.Nieuwsberichten. 8.10 Mede- deelingen. 8.15 Kovacs Lajos' orkest m.m.v. „The Blackbird Singers". 9.Radio Journaal. 9.15 Gram.pl. 9.30 Concerbgebouw-orkest o.l.v. Ed. v. Beinum m.m.v. J. Pembaur (piano 10.30 Gram.pl. 11.berichten 11.1012.00 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meen-k. HILVERSUM 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram .pi. 9.50 Kerkdienst u. d. Geref. kerk te Schevenin- gen. Voorg. Ds. J. G. Feenstra. Orgel: C. Vrolijk. Hierna gewijde muziek. 12.15 Orkest concert, lezing en Gram.pl. 3.— Gram.pl. 4.15 Ziekenlof. 5.Herdenkingsdienst ter gelegenheid v. h. 200-jarig bestaan der Suri- name-zending in de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te Hilversum. Voorg. Ds. B. J. C. Rijn- ders. Hierna Gewijde muziek. 7.45 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.10 Berichten. 8.15 Schlager- EEN VOORBESPREKING DOOR KAREL DE JONG In het Concertgebouw zal Zondagavond het eerste Volksconcert van dit seizoen gegeven worden. Josef Pembaur is de solist. Ra-ra, wat zal hij spelen? De oplossing van deze rebus is nog gemakkelijker dan die van vele reclame prijsraadsels. Wat heeft Pembaur gespeeld, wat speelt hij en wat zal hij spelen tot in leng te van dagen? Wel, natuurlijk het Concert in A gr. t. van Liszt. Ik heb nooit een ander werk voor piano met orkest van hem gehoord, noch in de concertzaal, noch door de radio, noch van de gramofoonplaat. We hebben Pembaur hier gehad op een Bachconcert en op een H. O. V.-concert met Liszt's Tweede. Eens, ja eens, ik geloof dat het op het Bachconcert was, stond er iets anders, n.l. het Tweede Pianoconcert van Brahms op het programma. Maar gespeeld heeft hij het niet: er werd mee gedeeld dat het orkestmateriaal niet tijdig aangekomen was en dat de heer P. dus Liszt zou spelen. Blijkbaar had hij het materiaal van dat concert wèl bij zich. Als ik me niet vergis had hij enkele jaren tevoren datzelfde concert al eens op een Bachconcert gespeeld, 't Deed er niet toe. Er zijn menschen die zich alles veroorloven mogen en toch succes heb ben. En hij had succes. Nu kwam daar natuur lijk bij dat men hem kon zien spelen. Men kon hem zien aanvallen op het klavier als een tij ger op z'n prooi, en in elkaar krimpen bij een pianissimo en nog tal van die mooie gebaren waarnemen, die bij onze jongere pianisten generatie in onbruik geraakt zijn. Dat alles mist men bij radio en gramofoonplaat. Daar om doet zoo'n uitzending of weergave eigen lijk niet veel. Want de jongere generatie speelt eigenlijk stukken beter. Die rekt ook een werk, dat normaliter 20 min. duren moet, niet tot een klein half uur uit. Tegen een Ho rowitz, maar ook tegen een Rachmaninoff, legt Pembaur het in pianistisch opzicht met kilometerslengte af. Daarentegen verstaat geen van deze zóó de kunst om ook het een voudigste moeilijk te doen schijnen als Pem baur. Daarom blijft hij een merkwaardige fi guur in de pianistenwereld, een vertegen woordiger van een soort, dat aan 't uitsterven is. Nu we het zoo over pianisten hebben, wil ik ook nog even op Saint-Saëns terugkomen. Diens „Weddingcake" voor piano en orkest wordt Maandagavond door Brussel Fr. uitge zonden. Het stuk draagt het opusgetal 76 en moet dus ongeveer in denzelfden tijd gecompo neerd zijn als zijn derde Symphonie op. 78, waarvan we in de afgeloopen week een gran dioze vertolking uit Droitwich hebben kunnen hooren. De componist zelf droeg dat werk voor bij zijn laatste optreden als solist te Berlijn in de zaal der Philharmonie, den 28 Sept. 1913. Hij dirigeerde er zijn tweede symphonie en zijn „Danse macabre" en speelde de solopar tijen van een groote, „Africa" geheeten Fan tasie voor piano en orkest op Oostersche the ma's en van zijn „Weddingcake". Des avonds van denzelfden dag werd in het Kón Opern- haus een opvoering van zijn „Samson et Da- lila" gegeven, maar hij weigerde daarbij te genwoordig te zijn, omdat men het werk door groote besnoeiingen verminkt had. Toen be moeide de keizer zich er mee en gebood, dat de eerstvolgende opvoering volledig zou zijn, en St. Saëns beloofde haar te dirigeeren. Aldus geschiedde een paar weken later. Drie dagen daarna was St. Saëns te Warschau, waar hij een concert van eigen werken leidde en de so lopartij in „Africa" voordroeg; als toegift speelde hij, ter eere van Polen, een paar wer ken van Chopin. Spoedig daarna was hij weer te Parijs, waar hij zijn bijna driekwart eeuw lange loopbaan als virtuoos besloot met de vertolking van het pianoconcert in Bes van Mozart en de groote Fantasie voor orgel op het Koraal uit „De Profeet" van Liszt. St. Saëns was toen 78 jaar. Drie dagen te voren had hij te Londen o.a. alle pianoconcerten van Mozart voorgedragen. Welk een zeldzaam voorbeeld van levens kracht en geestelijke frischheid! Liszt's naam is in het voorafgaande al een paar malen genoemd; de radio-programma's geven aanleiding hem nog meer te noemen. Vooreerst dan het programma van het „Euro- peesch concert" van Dinsdagavond te Boeda pest, dat geheel uit werken van Liszt bestaat en dat door Hilversum overgenomen wordt. Dat vangt aan met het in 1849 geschreven symphonisch gedicht „Tasso", waarover ik nog niet lang geleden een korte bespreking gegeven heb. Dan volgt een werk voor piano en orkest, gelukkig nu eens niet een der beide pianoconcerten, maar de „Totentanz", die eigenlijk ook een soort van symphonisch ge dicht is, in zooverre als Liszt tot het compo- neeren ervan geïnspireerd werd door de muur schilderingen, die het kerkhof Campo san- to te Pisa omgeven en die het Laatste Oordeel voorstellen. Liszt heeft zijn indruk ken verklankt in een reeks variaties op het oude kerkelijke „Dies Irae"-thema. Het denk beeld zal door velen niet ten onrechte nog al zonderling gevonden worden, de uitwerking er van eveneens, want die wekt het vermoeden dat in vele opzichten de pianovirtuoos Liszt er met den aestheticus Liszt vandoor gegaan is. Ik voor mij wil gaarne verklaren dat ik bij het aanschouwen van die muurschilderingen, nu een jaar of veertien geleden, weinig of geen ideëel verband daarvan met Liszt's com positie gevoeld heb. Desniettemin kan men, zijn „Totentanz" gerust een geestig en effect rijk stuk noemen. Ook Liszt's symphonisch gedicht „Hunnen- schlacht" is geinspireerd door een schilder stuk, en wel door een groote muurschildering van W. von Kaulbach. Liszt zelf heeft de vol gende toelichting bij zijn werk gegeven: „Wie kent niet W.von Kaulbach's „Hunnenschlacht" een zijner geniaalste schilderijen, het eerste dat den naam van zijn maker tot algemeene beroemdheid verhief? Het bevindt zich, als een der zes groote muurschilderingen van wereld- historischen inhoud, in het trappenhuis van het Nieuwe Museum te Berlijn, en vereeuwigt de gedachtenrijke sage van den strijd tusschen de geestenschimmen der gevallen Hunnen en Christenen vóór de poorten van Rome. Van het met lijken bedekte slagveld stijgen de schimmen in geweldig bewogen groepen naar de wolken omhoog om daar hun vernietigen den strijd voort te zetten. De Geesel Gods, de bloedige Attilla, stormt met zijn wilde horden nog eenmaal op de Romeinsche scharen los, die onder het tee ken der Kruises strijden en overwinnen. Het licht van het Christendom verwoest de duisternis van het heidendom." En zoo hoort men in 't begin van het toonge- dicht de figuren der gedempte violen, die als nevels opstijgen: ze verdichten zich meer en meer. naarmate ze hooger stijgen; men hoort de door de hoorns uitgestooten strijdkreten der Hunnen, waarop de trompetsignalen der Romeinen antwoorden. Met een woesten strijd zang storten zich de gevallen Hunnen in de schimmenslag; een koraalgezang voert de strijdende geesten der Romeinen aan, die den woedenden aanval tegenstand bieden. Hoe langer des te fanatieker gaat de vernietigings- strijd op en af, totdat plotseling licht door de duistere wolken schijnt: dat gaat van het ze gevierende Kruis uit. Machtige fanfares ver kondigen de triomf van het Christendom. Het orkest zwijgt. Men hoort orgelklanken een oude koraalmelodie, het „Crux fïdelis" („Ge trouw Kruis") aanheffen. Zachte, fluisterende stemmen vergewissen ons, dat de strijd ten einde is. De strijdzang wordt tot een dankge bed, dat de leuze „In dit teeken zult gij over winnen" verklankt. Dit werk wordt Zondag nacht door Frankfort uitgezonden; het is jammer dat het late uur voor velen een be letsel tot luisteren zal vormen. Wat Nederlandsche uitzendingen betreft wil ik even de aandacht vestigen op die van het clarinettrio op. 114 van Brahms, een ka mermuziekwerk, dat men niet zoo heel vaak kan hooren, door Huizen op Donderdagavond ongeveer kwart na zes. Zoo'n werk is nu wel het tegenovergestelde van effectrijk: alle uiterlijkheid ontbreekt hier. Het is alsof Brahims alleen voor zich zelf musiceerde en niet aan eenig auditorium dacht. Zulk een werk is naar buiten eenigszins stroef; men dient het tegemoet te komen om het te ver staan. En de liefde er voor komt niet in één keerl muziek. 9.Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.00— 11.30 Esperanto. DROITWICH 1500 M. 11.2012.35 Kerkdienst uit Wales. 12.50 Zang door J. Sterling Mackinlay (sopraan). I.20 B.B.C.-Northern-Ireland-orkest o.l.v. Montgomery. 4.05 Gram.pl. 4.50 Kerkdienst v.d. kinderen. 5.20 Reiig. causerie. 5.40 A. Thursfield (zang) en het Kutcher Strijk kwartet. 7.05 Lezing. 7.35 Concert door W. Widdop (tenor) en H. Perkin (piano). 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Austin m.m.v. M. Jarred (alt). 10.20 Het Alfredo Campoli Trio. 10.50 Epiloog. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20, 8.20 en 11-20 Gram.pl. 11.35 Orgel concert P. Revel. 12.25 Gram.pl. 12.35 Orkest concert o.l.v. Schuyer. 3.05 Zang. 4,20 Hoor spel. 5.20 Orkestconcert o.l.v. Pascal. 8.20 Zang. 9.05 ,ie roman d'un jéune homme pauvre", spel van Feuillet. 11.10-12.35 Gram- Dlaten. KALUNDBORG, 1261 IVL 12.201.20 Omroeporkest o.l.v. GröndahL 4.20 Harmonieeoncert. 6.206.40 Gram.pl. 8.20 Hoorspel. 8.35 Gram.pl. 8.50 Voor jonge ren. 10.Operetteconcert. 10.40 Omroep orkest O.I.V. Reesen. 11.2512.50 Dansmuziek KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 10.50 Kwintetconcert. II.50 Bach-Cantate. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Evsoldt. 4.20 Concert uit Koningsbergen 6.50 Fluit, viola en cembalo. 8.20 „Pi'eciosa", opera van Weber. Leiding J. Breuer. 10.50 Gram.pl. 11.2012.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 9.Orkestconcert o.l.v. Marchesini. 10.20 Radio-tooneel. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Gram.pl. 11.20 Salon-orkest 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Het Constantin- orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Mannenkoor en Gram.pl. 7.35 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Symphonieconcert o.l.v. André. 10.3012.20 Paul Godwin'sorkest. 484 M.: 10.20 Salon-orkest 11.20 Gram.pl, 12.20 Het Constantin-orkest. 1.302.20 Salon orkest. 5.20 Populair concert. 6.20 Piano recital. 6.50 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 Omroep orkest o.l.v. Gason en Radio-tooneel 10.30 12.20 Zie 322 M. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 „Ballet im Park", gevar. concert o.l.v. W. Illing. 10.20 en 10.35 Berichten. 10.50 Piano-recital. 11.05 Weerbericht. 11.201.15 Barnabas von Geczy en zijn dansorkest. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935. HILVERSUM 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.Gram. platen. 9.— Ensemble Rentmees ter. 10,— Morgenwijding. 10.15 Gram. pla ten. 10.30 Vervolg ensemble Rentmeester. 11.— Orgelconcert. Fr. Hasselaar, m.m.v. H. Sala (sopraan). '12.John. van Brilck's orkest en gram. platen. 3.154.Kovacs Lajos' orkest. 4.15 Gram. platen. 4.30 Disco-causerie Max Tak. 5.30 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 6.20 Gram. platen. 6.40 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.30 Dr. A. A. L. Rutgers en G. J. Staal:- - Twee eeuwen Hernhutterzending in Surina me. 8.— Berichten. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gram. platen. 9.20 Reportage uit de Rotterdamsche Chinee- zenwijk te Katendrecht. 9.45 Het Renova- kwintet. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.Be richten. 11,10—12.— Uit „Central", Den Haag Damesorkest „Peuschgens" en Hans Len- nartz' dansorkes.. HILVERSUM 301 M. NCRV-uitzending. 8.Scrriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. v. Lokhorstè 11.— Chr. Lectuur. 11,30 Gram. platen. 12,30 Amsterdamsch Salon orkest o.l.v. D. MH. Ph. Kiekens. 2.Voor de scholen. 2.30—4.— Ged. uitzending van de Maranatha-conferentie te Zeist. 4.15 Gram. platen. 5.15 Pianokwartet „Die Haghe". 6.30 Vragenhalfuur. 7.— Ned.è Chr. Perebureau. 7.15 Repuortage. 7.30 Vragenhalfuur. 8.— Be lichten. 8.05 Orgelconcert A. C. Schuurman. 9.— C. v. Dijl: Wandeling door Oud-Amster dam. 9.30 Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. Th. Westerdael, m.m.v. H. Nieland (piano). (Om 10.15: Berichten). 10.30- 11,30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11,05 Causerie. 11.20 Gram. platen. 11.50 Orgelconcert W. B. Ross. 12.20 Western Studio-orkest o.l.v. Tho mas. 1.05 Gram. platen. 1,35 Commodore Grandorkest o.l.v. H. Davidson. 2,35 Gram. platen. 3.20 Orkestconcert o.l.v. Evans. m.m. v. C. Deri (zang). 4.05 H. Hall (viool) en E. Thiman (piano). 4.35 BBC-Northern-orkest o.l.v. Morrison. 5.35 Het Colombo-octet. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-dansorkest H. Hall. 7.35 Bridgewater Kwintet. 8.20 BBC-Symphonie- orkest ol.v. Sir Henry Wood m.m.v. solisten. 9.45 Pianorecital I. Gray. 10.— Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 BBC-orkest o.l.v. Bridge. 11,35— 12.20 Jack Jackson's Band. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.piaten. 12,35 Orkestcon cert o.l.v. Touche. 6.05 Gram. platen. 7.55 dito. 8.20 Vroolijk programma. 9.05 Concert "uit Vichv. 11.10—12. 35 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20—2,20 Concert uit rest. „Wivex". 3.50- 5.50 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 8.20 Pianore cital. 8.45 Hoorspel. 9.15 Saxofoonsoli. 9.40 Gram. platen. 9.50 Reportage. 10.3511,25 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl KEULEN, 456 M. 6.50 Concert. 10,50 Radio-Schrammelensem- ble, en solisten, 12.20 Koorconcert. 12,50 Uit Hamburg: Nedersaksisch Symphonïeorkest en het dito Vocaal kwartet. 2.35 Gram. platen. 4 20 Zang en piano. 5.20 Uit Stuttgart: Or- kestconcert. 7,20 Omroepkleinorkest o.l.v. Ey- soldt. 9.20 Volksmuziek. 11,2012,20 Uit Bres- lau: Orkestconcert. ROME, 421 M. 9.„Poker di Dame" operette van Bellini. Orkestieiding: C. Lombarde. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,20, 1.30—2.20 en 5.20 Gram, pl., 5.50 Zang en piano. 7,20 Gram. platen. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Defauw. 10.3011,20 Gx-am. platen. ,484 M.: 12,20 Gram. platen. 12,50 Salon orkest. 1,502.20 en 5.20 Gi'am. pl. 6.50 Zang 7.35 Gram. platen. 8.20 Salonorkst. 8,50 Piano recital. 9.35 Salonorkest. 10.3011,20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Bordfest auf der „Tannenberg", ge- vai'ieex'd progi'amma. 9.20 Septembei*, maand overzicht. 10.20 en 10.35 Berichten. 10.50 Or gelspel. 11,05 Weerbericht. 11.20—12.20 Bar- nabos van Geczy en zijn dansorkest-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14