DE BILT J. HOLSTER üimstoogen vanaf Fl. 1.75 De groote gebeurtenissen in den Raad. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 193S HAAREEM'S DAG BEAD 2 „St. Hubrecht". Veertigjarig bestaan der afd. Haarlem. De afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van brood-, koek- en banketbakkers, cacao- chocalade- en suikerbewerkers „St. Hubrecht' gaat haar veertigjarig bestaan vieren. t Het voor deze gelegenheid samengestelde Jubileumboek (tevens feestgids) maakt mel ding van een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters in de Koningstraat, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in het gebouw St. Bavo. alles op 15 September. Het programma bevat voorts artikelen van den geestelijken adviseur, kap. J. D. Sister mans, den bondsvoorzitter, den heer H. J. Strokop en den voorzitter, den heer H. Bijster. Zondagmiddag 15 September wordt de feest- vergadering in St. Bavo gehouden en Woens dagmiddag 18 September is er kinderfeest in St. Bavo. Zaterdag 21 September volgt dan een feestavond, eveneens in St. Bavo, met op treden van het Duo Busch, uit Amsterdam en muzikale medewerking van een Jazzband, onder leiding van den heer Sanberg. KINDEROCHTEND VAN TOONEELVEREENI- GING „VOORUITGANG". Morgen, Zondag 8 September seeft de Ar beiders Tooneelvereeniging ..Vooruitgang" een Kinderochtend (met poppenkast, tooneel, mu ziek enz.) in gebouw Caecilia, Jansstraat. VEREENIGING HAERLEM. De leden van de Vereeniging Haerlem zullen Zaterdagmiddag 14 September onder leiding van Mevrouw J. M. SterckProot een wande ling Jarigs oude gebouwen en wegen van Aer- denhout maken. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer B. J. de Jager is geëngageerd als solo-pistonist bij het orkest op een der schepen der HollandAmerikaüjn. VOLKSTUINVEREENIGING „ONS BUITEN". Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag 8 Sept.'in haar clubgebouw aan den Zomerweg een tentoonstelling van al wat op de tuinen der vereeniging groeit en bloeit. De toegang is voor iéder belangstellende vrij. Stakingscomité antwoordt prof. Aalberse. Werklieden hadden recht op hun loon. Thans hebben reeds 3900 man den arbeid neergelegd. Op de vragen van den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse, aan het Stakingscomité ge steld: le. Is het waar, dat door stakingscomité aan den burgemeester is toegezegd, dat in dien patroons 60 pet. van het loon zouden uitbetalen aan stakers zou worden geadvi seerd zich schriftelijk te verbinden Dinsdag 3 September den arbeid te hervatten en dat vervolgens aan den burgemeester is toegezegd dat in dat geval aan de stakers zou worden ge aöviseerd ook werkelijk den arbeid te hervat ten. 2e. Is waar, dat kort daarna aan de stakers is geadviseerd zich schriftelijk te verbinden den arbeid te hervatten, maar dit in werke lijkheid na te laten?, heeft het stakingscomité als volgt geant woord: dat nooit of te nimmer aan den burgemees ter is toegezegd, dat, als 60 pet. van het loon zou worden uitbetaald, de stakers zich zou den verbinden Dinsdag 3 September de fa brieken weer in te gaan. Op de tweede vraag van den Rijksbemid delaar werd geantwoord: dat het advies van het stakingscomité is geweest de 60 pet. van het loon in ontvangst te nemen, waardoor geen enkele verplichting voor de stakers ontstond, omdat zij recht hadden op dat loon en op Dinsdag de fabrie ken niet in te gaan. Aantal stakers ongeveer 3900. Vrijdagmiddag bedroeg het aantal stakers ongeveer 3900. DE ONDERSCHEIDING VAN RABBIJN DE VRIES. In het gebouw van de Ned. Israëlitische Ge meente in de Lange Wijngaardstraat alhier had Donderdagavond een bijeenkomst van gemeenteleden plaats, ten einde Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn., die ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, met deze onderscheiding geluk te wenschen en hem de versierselen van genoemde Orde uit te reiken. Hierbij werd het woord gevoerd door den heer A. de Lieme Bzn, Rabbijn de Vries was er zeèr door getroffen., dat de gemeenteleden door hun aanwezigheid blijk hadden willen geven van hun medeleven en hij dankte hiervoor hartelijk. Beide sprekers vestigden er de aandacht op, dat er wel een gunstig verschil bestaat tus- schen de houding, die men in ons land tegen over de Joden inneemt en de behandeling die men hen in andere landen doet ondergaan. N.a. afloop kreeg ieder de gelegenheid, Rab bijn de Vries, persoonlijk geluk te wenschen. PHILIPS-E-RRtS JOK HUURKOOP DAUDEy KL.HOUTSTR S6TEL.II109 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 7 SEPTEMBER Cabaret La Gaité, Raaks 13: Dansorkest. 's Middags Thé Dansant. Gebouw Jeugdherberg Jan Gij zenvaart: Weekend-rconferentie. 3 uur. Cinema Palace: „De heele wereld lacht" Op het tooneel: Rettichini's, fantasie- en acrobatische dansen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hartedief", geprolon geerd. Op het tooneel: Wang Sion Ching- troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ..De man die zijn hoofd behield." 2.30 en verder doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „100 dagen van Na poleon". 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 8 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rott. Hofst. Tooneel „Overschotje". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Schakels' Revue Ge zelschap. Revue „Hoe bestaat het?" 8.15 uur. Gebouw Jeugdherberg. Jan Gijzenvaart: Week-end Conferentie. 10 uur. Gebouw Prot. Bond, Berkenstraat, Haarlem Noord, .Weekend-Conferentie. 2 uur. Gebouw Theosofia, Nassauplein, College tot verbr. van spiritistische beginselen. Wijdings morgen. 10.30 uur. Geb. Protestantenbond, Vestestraat: Zon- dagmorgenvoordraeht. Psycho-Synthese. 10.30 uur. Rozekruisers Genootschap: Openbare voor dracht. Bakenessergracht 13. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en de- avonds. MAANDAG 9 SEPTEMBER. Schouwburg Jansweg: Schakels' Revue Ge zelschap. Revue „Hoe bestaat het?" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 7 Sept. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 13 Sept. des avonds 8 uur zul len de volgende apotheken geopend zijn: J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69 Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3, TeL 12038. Gloeilampen nog te duur. Volgens minister Gelissen. In een Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling van den Invoer van metaaldraad gloeilampen, erkent d-s minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de prijs der lampen hier te lande nog geenszins op een niveau gekomen is, dat op den duur accep tabel is. Ter wille van te geleidelijkheid der aan passing, welke in het belang van een rustige ontwikkeling der industrie noodzakelijk moet worden geacht, komt het den minister even wel niet gewenscht voor om de verlenging der contingieiiteering reeds thans, kort na de vorige prijs'verlagmg, van een verlaging van het prijsniveau afhankelijk te stellen. Verdere prijsverlaging zal echter worden bevorderd en wel in dien zin, dat, wanneer mocht blijken dat de industrie op den duur niet uit eigen beweging tot verdere aanpas sing overgaat, eventueel 'nieuwe verlen ging der continigenteering wel afhankelijk zal worden gesteld van de noodzakelijk ge achte prijsverlaging. „KLIPFONTEIN" ONDER ITALIAANSCHE VLAG VERTROKKEN. Het - stoomschip „Gloria Star", de voor malige „Klipfontein" van de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaart Maatschappij, is Vrijdag onder Italiaansche vlag en met een Italiaansche bemanning naar zee vertrok ken. Voor de reis naar Italië wordt voortgezet, zal het schip te Rotterdam bunkeren. Weldadigheidspostzegels brachten ruim 122.000 op. De centrale propagandacommissie verzond dezer dagen aan de instellingen, die misdeelde kinderen verzorgen, de opbrengst van de post zegels, briefkaarten en kalenders, die van 10 December tot 10 Januari werden verkocht. Uitgekeerd werd aan 21 instellingen voor achterlijken samen f 12.113 84. aan 78 instel lingen voor zieken en zwakken (vacantie- kolonies) samen ƒ27.044.57, aan 238 instellin gen voor verwaarloosden samen ƒ76.296.37, aan 12 Instellingen voor doofstommen, blin den. gebrekkigen samen 6661.67, aan 349 instellingen in totaal 122.116.45. VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. Na goedkeuring van het jaarverslag van het verbond van Ned. Werkgevers werden ter voorziening in de vacatures in het bestuur onstaan door het periodiek aftreden van de heeren K. C. Honig Mzn.. G. v. d. Muelen en H. Smidt van Gelder, alsmede door het ten vorige jare niet vervullen van de 20e be- stuursplaats. tot bestuursleden gekozen de heeren T. Duyvis E. G.zn., directeur van de N. V. Oliefabrieken T. Duyvis Jzn„ te Koog aan de Zaan: E. Gorter, lid van de firma H. ten Cate Hzn., en Co., te Almelo, ir. G. A. Kessler, directeur der Kon. Nederl. Hoogoven- en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden en ir. P. Regout, dir. der N.V. Eerste Ned. Cementfa- broek „Enci" te Maastricht. Tien jaar wegens moord aanslag geëischt. Op 17 Juni van dit jaar werd door den 42- jarigen G. J. van B. te Apeldoorn een moord aanslag gepleegd op den 76-jarigen K. W. Hoffschlag te Apeldoorn. De heer Hoffschlag werd met een ernstige schotwonde naar het ziekenhuis overgebracht. Aanleiding tot de daaa is klaarblijkelijk jalouzie. De officier van Justitie eischte tien jaar gevangenisstraf. ce„„ale Verwarming MMMjuuamj Oliestookinrichtingen. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 745.0 m.M. te Helsingfors. en voorspelt: Matigen tot zwakken veranderlijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets warmer overdag. Uit het Buitenland Lange verbetering staat ons te wachten! De rug van hoogen druk over de Britsche Eilanden ontwikkelde zich verder, terwijl de depressie in het Westen slechts weinig Oost waarts verschoof. De Oostelijke depressie handhaaft haar kern over Finland. Overal aan haar achterzijde stijgt echter de baro meter flink, zoodat zij weldra voor ons weer weinig meer te beteekenen zal hebben en zich de rug van hoogen druk ook over ons land zal uitbreiden. Over de Oostzee en Noord- Duitschland waait het nog flink; de lucht Is er evenals in Scandinavië zwaar bewolkt "tot- betrokken terwijl er zware tot matigen regen viel. In het overige gebied is het rustig weer. Over de Britsche Eilanden en Frankrijk hel derde de lucht op hetgeen een daling van de temperatuur in den ochtend tengevolge had. De drukverdeelingen haar veranderingen wijzen op een lange verbetering van het weer ten onzent. De regenkansen zijn voor morgen niet zeer groot, terwijl afnemende bewolking en stijging van de temperatuur waarschijnlijk is. Barometer Stand van heden 768 m.M. Vorige stand 760 m,M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer .7. September: Hoogst-e gisteren 68 F. Laagste heden nacht 54 F. Hoogste héden tot 10 uur 60 F. ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND Reorganisatie bij de Haagsche politie. Naar wij vernemen heeft de nieuwe hoofd commissaris van politie in Den Haag een in7 terne reorganisatie voorbereid, welke een nieuwe indeeling van de recherche en een technische wijziging van de bereden politie omvat. De bedoeling is de straatrecherche uit te breiden, zoodat zij beter aan haar taak kan beantwoorden, terwijl niettemin wordt bezui nigd. De bezuiniging zal 40 a 50.000 gulden per jaar beloopen. HAARLEM, 7 September. Ondertrouwd 6 September: J. W. Adelaar en E. de Vries. Bevallen 4 September: G. van Oerle—Noë, z.; 5 September: A. Smit—v. Dijkhuizen, z.; I. PinesPauletta, z.; M. G. van Schie Rutte, z.; M. C. Tolv. d. Star, d.; W. Gelau- die—Barvelink, d.; 6 September: J. T. B. Har- tochReimerink, d.; Overleden l September: B. de Goede, 79 j., Tempeliersstraat; 5 September: M. C. Stet Heijstek, 34 j., Korteweg; 6 September: H. Azier, 20 j., Tulpenstraat. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Bevorderingen: Met ingang van 2 September tot Korporaal bij de Intendance de heer H. A. Venema. Met ingang van 4 September tot Korporaal bij het Bereden Vendel de heeren W. J. Leijs en C. M. Plus. Maandag. 9 September, ten 20.30 uur, zal een marsch met muziek door de stad gemaakt worden. GEMEENTELIJKE ZWEM BADINRICHTINGEN. In het tijdvak 1531 Augustus zijn in de gemeentelijke zweminrichtingen 3474 baden genomen verdeeld als volgt: Houbvaart Abonnés 20 ets baden 10 ets baden Vereenigingsbaden Schoolbaden Kostelooze baden Delft Abonnés 20 ets. baden 10 ets baden Vereenigingsbaden Schoolbaden mannen vrouwen. 2441 375 1586 175 501 4067 9145 2329 285 1726 199 382 4002 8923 mannen vrouwen 3805 609 960 67 4078 563 1018 48 369 6330 6076 Van 15 Mei1 September 1935 zijn in totaal genomen 236.240 baden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestr., armband, Hillen, Rustenburgerweg 28, Bloemendaal, beurs, Kapel, Olycanstraat 6 broche,.Haeren, Jan van Suurenstr. 4, kope ren gewichten, Norden, Solostr. 1, hamer, v. Oosten, Lijsterstraat 7, hond. Kennel Thorn- wood, Thomsonlaan 43, dameshorloge, Weijers, Prinsessekade 21, ketting met sleutel. Deel- der, Stuverst-r. 2, kat, Hubers, Spaarnhoven- straat 89. kat Silvis, Thorbeckestr. 34, koffer, d. Veldt, Bakkerstr. 32, gummi regenmantel Smit, Wilgenstr. 10, hondenpenning, de Vries Marnixplein 13, portemonnaie. Rozenkrans. Zomerkade 151, rijwielplaatje, Vennik, Spion kopstraat 47, 1 paar kinderschoentjes, An derlaan, L. Lakenstr. 5rd„ schilderstuk op tri plex, Dijkstra, Baljuwslaan 1, damestasch, Bou- meester, Bloemhofstraat 25, vulpotlood, Ter- poorten, Korte Lakenstr. 10r., zwempak met handdoek, Punt, Gen. de la Reijstraat 7zw. Genève, Nederland en hei Italiaansch-Abessynische geschil Een tot nu toe bijkans ongekende belang stelling, zich o.m. openbarend in de opkomst van een waar heirleger van journalisten, wijst er op. dat men algemeen voelt, dat de he denmiddag aanvangende Raadszitting van ontzaggelijk groote beteekenis kan zijn. E: staat in wezen meer op het spel dan alleen een eventueel gewelddadig conflict tusschen Italië en Abessynië. Vandaar dat al wat zich voor de groote internationale politiek interes seert, naar Genève is gekomen. Op het oogenblik. waarop ik dezen brief schrijf, zit de Raad met gesloten deuren en wachten wij, perslieden met zekere spanning op het opengaan van de heilige poorten. Zoo dra dat gebeurt, zullen wij weten, of men ons allereerst op een lijvig Italiaansch klachten- boek zal onthalen dan wel of het rapport van Eden over de besprekingen tusschen de drie mogendheden die in 1906 het een en an der omtrent Abessynië overeenkwamen, als eerste schotel zal worden opgediend. Ook zou het denkbaar zijn, dat er reeds heden een officieele mededeeling zou worden gedaan omtrent den waren Salomo's uitspraak van het door den slimmen Politis voorgezeten scheidsrechtelijk college, dat tot de conclusie is gekomen, dat voor het incident te Wal-Wal geen der partijen verantwoordelijk te stellen valt. Eenstemmig kwam men tot die negatieve beslissing. De voor Italië optredende arbiters waren het er dus mee eens. Wijst dit op eeni- ge neiging van Italië om tegemoetkomend te zijn? Ik betwijfel dit voorshands, want tot nu toe blijft men te Rome overigens doorgaan met een grooten mond op te zetten. Hoe het zij, uit een internationaal oogpunt geeft die uitspraak reden tot tevredenheid. Nu kan im mers het voorgevallene te Wal-Wal toch ze ker moeilijk een troef in Italiaansche handen zijn, wat evenmin het geval is met de veel op schudding verwekt hebbende Abessynische concessie aan den heer Rickett, van wien ik hier intusschen hoorde vertellen dat hij een dikke vriend zou zijn van Mussolini's schoonzoon! Even zag het er naar"uit, dat de concessie-kwestie een te Rome natuurlijk gaarne geziene gelegenheid zou bieden om hen, die Abessynië tegen ongerechtvaardigd gewelddadig optreden van anderen willen be schermen, op zijpaden te brengen. Doch nu vaststaat, dat er hier geen sprake is van stille samenwerking tusschen den groep Rickett en de Britsche Regeering êh nu, voor al niet te vergeten, voigens de pa's binnenge komen berichten men onder den druk van den Amerikaanschen Secretaris van Staat (minister van Buitenlandschê Zaken) reeds bereid moet zijn 'van de concessie afstand te doen. stijgt de kans, dat men 'zich bovenal met den kern van het Italiaansche conflict zal bezig houden. Dit zal' hét ook eenvoudiger maken om eventueel aan Italië te doen: voe len— wat iéts "geheel" anders is als het open ■en Bloot verklaren!dat er, werden dè ver plichtingen uit het Handvest geschonden, maatregelen tot eerbiedigingen handhaving van het Handvest aan de orde zouden komen. Ter vermijding van misverstand- dien ik er echter op te wijzen, dat op dit oogenblik voor sancties nog geen aanleiding bestaat. Doch wat niet is kan komen. En nu ware het een grove fout den Italianen vast te voren de overtuiging bij te brengen, dat zij zonder last van anderen te ondervinden, hun gang kunnen gaan. Wat ik hier van Britsche zijde opving, gaf mij sterk den. indruk, dat Londen een vol ken rechtelijk niet geoorloofde handeling te genover Abessynië niet zonder meer of slechts met behulp eener moreele afkeuring zou willen dulden. Mocht dus het vooral ook door Frankrijk tot het uiterste gekoesterde stre ven van compromissen en tegemoetkomingen aan Italië, zonder dat zulks tot onrechtma tigheden zou leiden, mislukken, dan zou het er uiteindelijk om gaan of Frankrijk en an deren bereid zijn het Pacte op de daarin aangegeven wijzen te helpen handhaven. En geland schijnt in dat geval tevens kenbaar te zullen maken, dat een dergelijk optreden in zich sluit, dat het in de toekomst bereid is ook in andere gevallen, van zijn kant aan eventueele sancties mee te werken. M.a.w. al moge in de Italiaansch-Abessynische aange legenheid het Britsche belang sterk ge moeid zijn, en de Engelsche Regeering hier door vooral niet bereid wezen Italië zijn slag te laten slaan, het zou de consequenties uit ae in dit geval van de uiterste noodzaak voorgestane toepassing van sancties willen trekken. Gelijk het eveneens aan hen, die nu weigerachtig zouden willen zijn, zou kenbaar maken, dat zij dan ook op hun beurt niet meer op bijstand van Britsche zijde zouden kunnen rekenen, zoo zij daarom later eens mochten vragen. Voor de kleine landen beteekent daarom hetgeen nu te Genève gaande is heel wat meer dan een op zichzelf interessant schouw spel. Hun eigen belangèn zijn in het geding. Zij hebben er zich rekenschap van te geven, dat hun afzijdigheid nu. hun straks zeer duur te staan zou kunnen komen. Los van idealistische en principieele over wegingen dus, gaat het er bijv. voor Neder land om. dat, mochten wij thans niet aan door de groote mogendheden voor te stane sancties willen deelnemen, wij naderhand door die grooten in den steek zouden worden gelaten. Als men bedenkt hoe er nu reeds o.m. over herverdeeling van mandaten, over revisie in zake koloniaal bezit enz. gesproken wordt als mogelijkheden om het arme Italië door de rijke koloniën bezittende _of manda ten onder hnn beheer hebbende broeders eeni germate te doen bevredigen en als men let op Duitschlanö's aspiraties in dit opzicht, is het - m.i. duidelijk, dat wie met beide beenen op den bodem der werkelijkheid staat en dat doen wij nuchtere Nederlanders immers zoo gaarne zal dienen te beseffen, dat ons nuchter eigenbelang reeds vereischt, dat wij ons niet schuldig maken aan defaitisme te genover onze eventueele Volkenbondsplich- ten. In de zoo juist begonnen geheime Raads zitting, behoort o.m. tot de aanwezige luis teraars onze gezant te Bem, tevens onze per manente vertegenwoordiger bij den Bond, Ridder van Rappard. Dergelijke permanente vertegenwoordigers mogen nl. zulk een be sloten bijeenkomst bijwonen. Het lijdt dunkt me geen twijfel of dit keer zal onze „gezant" bij den Volkenbond met wel zeer speciale in teresse het spel volgen, dat zich hier afspeelt! Na slechts zeer korten tijd met gesloten, deuren bijeen geweest te zijn, kwam de Raad in een openbare, door een stampvolle zaal met spannende aandacht gevolgde zitting te samen. Het belangrijkste van deze vergadering was misschien wel, dat Italië's woordvoerder Aloisi, ter toelichting op het memorandum met grieven tegen Abessynië een betoog hield, dat allesbehalve vriendelijk génoemd kon wor den. maar tenslotte toch niet uitliep op het stellen van den eisch, dat de Raad er toe zou overgaan Abessynië als schandelijk schender zijner verplichtingen uit den Bond te stooten. Het Handvest maakt een dergelijk royement om de zooeven bedoelde redenen mogelijk. En nu deed zich het typische voor, dat Aloisi wel beweerde, dat Abessynië zulk een zondaar was, maar dat hij naliet voor te stellen aan het Abessynische lidmaatschap een einde te maken. Overigens muntte deze rede natuurlijk uit door felle kritiek op Ethio pië, waarvan eigenlijk niets meer overbleef. Als men nu den Italianen zou vragen hoe het komt, dat zij juist in 1923 voor opneming van dit land in den Bond geijverd hebben, dat luidt het antwoord, dat zij thans erkennen zich toen vergist te hebben. Uiterst zwak in Aloisi's rede was o.a. ook, dat hij niettegen staande de arbitrage over Wal-Wal daarmee in flagrante tegenspraak is, volhield, dat Abessynië zich ook bij die gelegenheid aan ongeoorloofde aanvalsdaden had schuldig gemaakt. Wat moet het dezen jurist onaan genaam geweest zijn dat hij zulk een opmer king moest maken men hoorde immers uit sluitend „Hls Master's voice"! terwijl nota bene de arbitrale beslissing eenstemmig, dus ook met de stemmen van de Italianen, tot stand was gekomen. De Fransche professor Gaston Jèze, die voor Abessynië het woord voerde en dit voortreffelijk deed, liet uit den aard der zaak niet na dit argument terstond tegen Aloisi uit te spelen. Heel het systeem door den Italïaanschen vertegenwoordiger vanmiddag toegepast, komt eenvoudig neer op een terugvallen in d© methoden der eigenrichting. Italië verklaart, dat de Abessyniërs onbeschaafde lieden zijn, barbaren, die niet in den Volkenbond thuis hooren, die hun internationale verplichtin gen voortdurend schenden en beweert dan dat dit land geen aanspraak op rechtsgelijk heid kan doen gelden. Het feit, dat Italië dit zegt moet afdoende zijn en daarmee basta. Het kan niet anders of de rest van den Bond kan zulk een optreden niet accepteeren. Het zal echter vermoedelijk ook wel niet 1100- dig zijn. Want ondanks de nog veel grootere woorden door Aloisi in een persconferentie gesproken, geloof ik, dat de soep minder heet gegeten zal worden, dan de Italiaansche kok haar laat opdienen. Tenslotte is het dan toch maar een feit, dat Italië in den Raad is verschenen, daar uiteen heeft gezet wat het tegen Abessynië heeft nu rechtens het inci dent Wal-Wal tot het verleden behoort, moest' men het over een anderen boeg werpen en zoo ontstond de stelling van het verdrag- schendend, minderwaardig Abessynië) en dat het niet de uitstooting heeft voorgesteld. Het is ïrii. dan ook geenszins onmogelijk, dat al dit geschreeuw moet dienen om te trachten op die manier een zoo voordeelig mo gelijken koop te kunnen sluiten als het op onderhandelen met de groote heeren aan komt. En daarop schijnt nog steeds te wor den aangestuurd. Vandaar, dat dag en uur voor de eerstvolgende Raadsvergadering nog niet bepaald zijn. Men zal het Italiaansche memorandum hebben te bestudeeren, Jèze behield zich voor nader op een en ander in te gaan, alles gronden om gelegenheid te scheppen verder te negocieeren. Daarbij zal dan Italië zich voor overvragen moeten wachten. Er zijn tenslotte dingen, die het niet ingewilligd zal krijgen. Dit werd m.i. uit Eden's opmerkingen duidelijk, opmerkingen waarin overigens Laval meende te bespeuren dat Engeland nu eindelijk bereid is iets te doen in het belang van de collectieve veilig heid. Voor den goeden verstaander was dit inderdaad het geval. Het ware uiterst gevaarlijk in een kwestie als deze te voorspellen. Maar wanneer ik mij er toe bepaal, weer te geven welken indruk ik van het verloop van heden kreeg, dan komt die hierop neer, dat ik meen, dat gevaarlijke verwikkelingen, zoo dat men van oorlogsge vaar kan spreken, te bedwingen zullen zijn. Momenteel bestaat er voor al te sombere prognostics geen aanleiding. En dat is al veel gewonnen. Dr. E. VAN RAALTE. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. De onlangs opgerichte Organisatie voor Christelijk Democratische leden der Staten Generaal, Provinciale Staten en Gemeente raden vergaderde te Zwolle. De voorgestelde reglementen werden aangenomen. De hierop volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat dit als volgt is samengesteld: voorzitter H. van Houten, Groningen; secretaris H. Posthuma, Leeuwarden: penningmeester J. K. Riemersma, Enschede; 2e voorzitter S. Noord hof, Zwolle; alg. adj. G. Schaafsma, Haarlem. De vereeniging telt thans 50 leden. De voorzitter leidde het onderwerp „De Ge meentepolitiek" in. PERSONALIA. De heeren J. Gringhuis en Th. P. J. de Gier, te Haarlem slaagden voor het diploma van den Alg. Ned. Politiebond. BIERVERBRUIK IN DUITSCHLAND STIJGT. BERLIJN, 5 Sept. (A. N. P.). Volgens mededeeling van het Rijksbureau voor de Statistiek, namen de productie en af zet van de Duitsche brouwerijen in het fiscale jaar 1934/35 opnieuw belangrijk toe. De bier- verkoopen werden gestimuleerd door de langdurige warmte- en droogte-periode in 1934. De bierafzet steeg met 2.64 millioen H.L. of 7.7 tot 36.78 millioen H.L. ONDERHANDELINGEN VOOR VERLENGING DER TIN-RESTRICTIE. Naar in het maandoverzicht van de tin- makelaarsfirma A. Strauss Co. Ltd. wordt medegedeeld, worden op het oogenblik ach ter de schermen besprekingen gevoerd voor de verlenging van de tin-restrictie, welke volgens de bepalingen van de overeenkomst voor liet einde van dit jaar tot resultaat moeten hebben geleid.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2