GENEVE, SEPTEMBER 1935. Het eerste dorre blad... BEKENDE HAARLEMMERS. Hotel „DE LEEUWERIK" ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Het doodelijk ongeval van jhr. Sandberg. Onderhoud met de directie der Ned. Vliegtuigenfabriek. Naar aanleiding van het aan jhr. xnr. G. Sandberg in Turkije overkomen ongeval heelt het A.N.P. een onderhoud gehad met de directie van de N.V. Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek, die het volgende mededeelde. Het toestel, dat door jhr. Sandberg ge vlogen werd, was van het type C 10, dat te Amsterdam geruimen tijd onder zeer zware voorwaarden beproefd werd en door de Nederlandsche autoriteiten werd goedge keurd. Voordat deze machine naar Turkije vertrok, zijn in Amsterdam bij de beproeving ook verschillende duikvluchten met de machine van ditzelfde type uitgevoerd. Ook dr. Schatski en de heer Meinecke waren zeer tevreden over de vliegeigenschappen van het toestel, vooral ook wat de duikvluchten he- tr/eft. Zeer interessant is een rapport, dat jhr. Sandberg over de door hem gemaakte proef vluchten d.d. 27 Mei j.l. opstelde, waarin hij o.a. het volgende vermeldt: „Het toestel ligt rustig en is stabiel om de drie assen. Een enkele duik was langer dan 20C0 M. Bij eventueel voor-vliegen van het vliegtuig kan met het toestel rustig lood recht gedoken worden van 3000 M. naar 1000 Meter". Uit de inmiddels door de Ned. Vliegtuigen- fabriek bij haar te Ankara aanwezige heeren ingewonnen nadere berichten, valt af te leiden, dat jhr. Sandberg, die op het punt stond naar Nederland terug te keeren een laatste demonstraties gaf, waarbij hij zich alleen in het toestel bevond. Deze demon stratie duurde reeds een half uur en omvatte ook o.a. duikvluchten die allen een normaal verloop hadden. Na uitvoering van de laatste duikvlucht heeft het ongeval, bij het re~ dresseeren van het vliegtuig, plaats gevon den. Verder blijkt, dat jhr. Sandberg geen poging heeft gedaan om de machine met het valscherm te verlaten, aangezien na het ongeval geconstateerd is, dat de sluiting van de veiligheidsgordel niet geopend was. De gegevens die tot dusver ter be schikking staan, zijn niet voldoende om de oorzaak van het ongeval in zijn vollen omvang te kunnen beoor- deelen. Alle dienaangaande loopende geruchten dienen met het grootste voorbehoud te worden aanvaard. Waar ter plaatse de kapitein-vlieger van Lent van de Ned.-Indische Lucht vaart Afdeeling, als deskundige van de Ned. Vliegtuigenfabriek aanwezig is, dient het resultaat van het onder zoek te worden afgewacht. Door de Turksche autoriteiten zal eveneens een onderzoek worden inge steld. Volgens den wensch van de familie van den overledene is hedenmiddag tusschen 12 en 1 uur een extra vliegtuig van de Deutsche Lufthansa uit Berlijn vertrokken, teneinde het stoffleijk overschot van jhr. Sandberg naar Eindhoven over te brengen. Dit vlieg tuig zal Zaterdag, uiterlijk Zondag, te Ankara aankomen. Stalen zij de 6 mille? Drie mannen in verband met inbraak in theater aangehouden. In verband met de Maandagmorgen ont dekte inbraak in het Capitol-Theater te Rotterdam, waarbij ongeveer 6000.— uit de brandkast is gestolen, heeft de politie aan gehouden de 21-jarige bloemist A. W. P.. de 43-jarige kellner W. F. B. en de 44-jarige los- werkman C. van B. Het drietal ontkent. Men heeft evenwel voldoende aanwijzingen tegen A. W. P. en W. F. B. om hen in het Huis van Bewaring in te sluiten. Tegen den derden man is proces-verbaal opgemaakt, waarna hij weer op vrije voeten is gesteld. De aan gehouden kellner. W. F. B., was vroeger kellner in het Capitol-Theater. Auto gedreven door gas uit houtskool. Komt naar de Jaarbeurs. Men schrijft ons Een bijzonder belangwekkend bezoek is uit xtalië aangekondigd ter gelegenheid van de Utrechtsche Jaarbeurs. De bekende Italiaan- sche pionier welke zich schuil houdt achter het pseudoniem van prof. X., komt voor de eerste maal naar Nederland met zijn nieuw ste vinding, de automobiel welke door gas, ontwikkeld uit houtskool, gedreven wordt. De wagen is een Alfa Romeo van het gewone model, welke door de toepassing van houtskool inplaats van benzine, niets ver loren heeft aan elegance van bouw en lijn. Deze 6 cylinder Alfa Romeo heeft reeds meer dan 70 duizend kilometer afgelegd, met een snelheid welke tot 135 K.M. per uur kan worden opgevoerd. Prof. X. welke zich reeds jarenlang bezig heeft gehouden met experimenten op dit ge bied. heeft reeds in 1932 de eerste succesvolle proeven genomen met dit type ontbrandings motoren bij de ontginning van de Agro Romano. Het daarop volgende jaar heeft hij deelgenomen aan wedstrijden, o.a. de „Mille Miglia" en de zeer zware tocht van de „Targa Abruzzi". Prof. X. maakt op het oogenblik een reis door Europa, onder auspiciën van de Ko ninklijke Italiaansche Automobiel Club, welke de controle van machine én materiaal op zich genomen heeft. Door herhaalde proefnemingen is men tot het resultaat weten te komen, dat met één K.G. houtskool hetzelfde effect wordt ver kregen als bij het gebruik van één Liter benzine. Het gebruik van houtskool levert geenerlei bezwaren op. integendeel: het onderhoud van den wagen en de bediening der motoren wordt hierdoor verlicht. Van bijzondere beteekenis is ook het feit, dat de wagen voorzien is van een accu-in stallatie en van een speciale compressor, die het tevens mogelijk maakt te starten door middel van hetzelfde gas. Prof. „X." zal in den loop van de volgende week op een nader te bepalen dag met zijn Alfa Romeo in Utrecht op het Vredenburgh- terrein aanwezig zijn- De Koningin heeft Schotland verlaten. Autotocht door Engeland. Koningin Wilhelmina is Vrijdag met haar gevolg uit St. Fillans, waar zij eenige weken van haar zomervacantie heeft doorgebracht, per auto naar Edinburgh vei-trokken. Vrijdag avond vertrok de Koningin vandaar per trein via Aberdeen en Peterborough naar het Zui den. Van Cambridge uit zal de Koningin een autotocht door dit gedeelte van Engeland maken en zich dan naar Sussex begeven, waar zij ten huize van den Earl en de Gravin van Athlone Prinses Juliana zal ontmoeten, die daar sedert eenige dagen als gast vertoeft (A. N. P.) EX-KONING ALFONSO WEER VER TROKKEN. Vrijdag is ex-koning Alfonso van Spanje met zijn auto uit Amsterdam naar Brussel vertrokken na eerst nog een bezoek te heb ben gebracht, aan het aan den steiger van de HollandAmerikalijn liggende Argentijnsche opleidingsschip „Presidente Sarmiento", welks officieren en cadetten dit vorstelijk inter mezzo tijdens hun verblijf in de hoofdstad zeer op prijs stelden. Bij zijn vertrek heeft de ex-koning zijn groote tevredenheid uitgespro ken over de ontvangst en zijn verblijf te Am sterdam (A.N.P.) Minister De Wilde wenscht verkeerscursussen. Om naleving van de verkeersregelen te bevorderen. In een schrijven door den minister van Binnenlandsche Zaken aan de Commissaris sen der Koningin gericht, wordt dezen func tionarissen verzocht te willen bevorderen, dat- de plaatselijke politie meer aandacht be steedt aan het handhaven van de verkeers regelen. Tevens wordt daarbij aangedrongen op het geven van verkeersonderwijs op ver schillende plaatsen voor gemeenteveldwach ters en rijksveldwachters ten plattelande. Naar het den minister voorkomt dringt het middel van de politiecursussen zich hier wel haast vanzelf naar voren. Hoe nu de winter weer aan onze smalle deuren klopt! Em hoe nu de avonden weer duister worden en koel van weemoed. Ge zit in uw kamer en de klok tikt als alle andere avonden. Er staan stille bloemen in een vaas en het lamplicht is breed en helder en alles is als andere avonden en alles is on- ders. En welke die weemoed is weet ge niet en waarom die weemoed er is, weet ge niet en dat ge er over peinst met uw hart terwijl uw oogen de courant lezen is het bewijs dat zij er is, ontastbaar, onverklaarbaar, maar zacht en zwaar over heel uw wezen. De herfst komt geslopen over de velden, grijs en traag en over de landwegen, zuiver en geu rig, en over de straten van de stad waar de lantaarns te lichten staan in een ijle nevel, die ook over de daken der huizen is en in de kamers van de huizen en rond de menschen in de kamers. Er staan cvnia's in een vaas; mat-rood, lak- geel, en brandend-purper. Bloemen in een vaar zijn altijd stil. maar dezen vroegen herfstavond zijn zii nóg stiller en er slaat koorts uit haar fleuren, bode van den dood. En er zijn paarse gladiolen in een roomkleu rige pot. hoog en recht, strak en zuiver. Bloe men om lang naar te kijken en eraan te voelen dat de juichende zomer sterft in haar ingeto genheid, verteert aan haar kuischheid, weg zinkt in haar hoogheid. Om het huis is de kruidigheid van den herfst en door het geopend venster komen de geu ren van een stervend gras, die van de lan den rond de stad stijgen en de stille straten der stad vervullen van wat gij weet en ik weet en wat wij niet onder woorden kunnen bren gen. De trams glijden door de stad: lichte glazen doozen met menschen die ernstig zijn. die naast elkaar zitten en zwijgen. De een weet r.iet wie de ander is. Maar één van hen al len denkt dat dit wonderlijk is: menschen naast elkaar in een tram, die glijdt door de stilte, en de een moet naar dit huis en de an der naar dat huis, en in ieder huis van elk dier menschen wordt een eigen leven geleefd. Dat is: verdriet en vreugde, luidheid en zwij gen. sterven en geboren worden, ziek zijn, blij zijn, alleen zijn, schreien en lachen. De koffiehuizen nemen afscheid van den zomer. De rieten stoelen staan nog op het terras, maar zij zijn leeg en nutteloos en de adem van den herfst heeft de ruiten besla gen en binnen zit een heer achter cognac-groc Van morgen héél in de vroegte zat ik op een bankje bij een vijver in het bosch. Het is daar heerlijk zitten, en wanneer ge de eendjes door het gladde water ziet schuiven en de volle zware boomen zich ziet. buigen in de doodsche stilte van zoo'n koelen geurigen herfst-morgen begrijpt ge eigenlijk heelemaal niet. waarom Mussolini en Haiie Selassie ruzie hebben en waarom er nog iemand in de wereld is, die zich druk maakt over het Kabinet-Colijn. De eenden trekken er zich niets van aan, de boomen spiegelen zich in het roerlooze vijver vlak. een heel enkele wandelaar, die op zijn weg naar het dagelijksche werk. tenminste voor een heelen ochtend de vreugde van'deze kruidigheid in zijn hart en zijn longen wil op zuigen, zegt goedendag en verder is er niets, dat mij er aan herinnert, dat er menschen zijn. Links van mij, in de schemering en de diepe schaduwpartijen van de hooge boomen. gaat cle stad schuil, de hemel boven mij is diep blauw en vóór mij speelt een roodborstje in het fijne grint met kittige slagen van zijn grijs met-zwarte vleugels en nijdig op en neer gaan van het kopje. Natuurbeschrijvingen zijn een beetje ouder- wetsch en de sfeer van zulk een ochtenduur in het bosch bij den vijver moet ge voelen, want te beschrijven is die niet. Ge komt er door tot lichte peinzerijen, dingen die al een milliard maal in ieder jaar gedacht zijn; al leen maar dat het zoo vredig is hier te zitten en dat het heerlijk zou zijn hier altijd te kun nen blijven zitten. Maar terwijl een vroeg-dood blad. zonder eenig geluid of geruisch, valt en op het water blijft drijven, terwijl de roodborst met één sprongetje verdwijnt in de struiken en een eend een kort maar krachtig morgenkwaakje Iaat voelt ge plotseling de herfst; dringen de vochtige geuren van den dood uit het vochtige gras omhoog, ziet ge plotseling bruine tinten in allerlei nuances in de stilte liggen. En de onverschilligheid van de eeuwigheid dringt in uw hart en het belachelïjk-tijdelijke van al onze drukte met staatsstelsels en be ginselen staat voor uw oogen: te weten, dat wanneer niemand zich meer den naam Haile Seiassi herinnert en er één alinea over Lloyd George in de Engelsche schoolboekjes zal staan, de een of andere eend over de een of andere doodstille waterplas zijn kwaakje zal laten schieten, de hemel blauw en de lucht kruidig zal zijn en een blad van een boom zal dwarrelen om te beduiden, dat de dood al wéér in aantocht is Mr. E. ELI AS. DE HEER D. HAMBURGER OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jaar is de heer D. Hamburger, een der veteranen van het Neder- landsch filmbedrijf, sinds vijftien jaar voor zitter van de arbitrage-commissie van den Nederlandschen Bioscoopbond, te Amsterdam overleden. Een halve eeuw geiecen Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 7 September; De heeren Buma en Van Diggelen mogen zich reeds in krachtigen steun verheugen bij hun poging, om de afslui ting van de Zuiderzee tot een onderwerp van gemeentebesturen, waterschappen enz. te maken, die het naast bij den toe stand der Zuiderzee zijn betrokken. Be halve van Ged. Staten van Gelderland, hebben zij thans reeds brieven van instemming ontvangen van de water- schaDoen Hemelumer Oldephaert c.a„ Noordwolde en Zeedijken en Kamper veen: de tremeenten Amersfoort, Elburg, Niikerk. Hindeloopen, Steenwijk, Steen- wiikerwold, O'rtcmarkt, Olst, Harder- w"k, Zwolle, Kampen, Staphorst en Doornspijk. Door onze lens gesnapt. ti L HLü,K t. Kiü-BJeLt-IóCtti. De heer P. Kalbfleisch, oud-referendaris en oud-chef van de afd. onderwijs en ver kiezingen ten Stadhuize alhier, werd 3 Mei 1867 te Veere in Zeeland geboren. Daar hij reeds op 6-jarigen leeftijd ouderloos was, werd hij opgenomen in het „Godshuis" (burgerweeshuis). Hij ontving gewoon lager onderwijs en werd 3 Mei 1880 (dus op 13- jarigen leeftijd!) klerkje op het Stadhuis te Veere, op een jaarwedde vanf 50. Zeven jaar bleef hij op dezen post. Intusschen ver meerderde hij zijn kennis van Fransch, boek houden enz. door studie in de avonduren. In 1886 deed hij met goed gevolg examen voor candidaat-gemeente-secretaris, als nr. 1 van alle candidaten. Op lateren leeftijd nam hij nog les in Duitsch en Engelsch. Hij heeft zich ook nog voorbereid voor 't examen Staatsinrichting M.O. In 1887 werd hij ambtenaar ter gmeente- secretarie te Sloten (N.H.) en in 1892 chef ter secretarie aldaar. 1 Maart 1894 kwam de heer Kalbfleisch naar Haarlem als adj.-commies ter secretarie Hij werd toen chef van de 5e afd. (Onder wijs en Verkiezingen). 1 Januari 1897 werd hij bevorderd tot commies-chef, 1 Januari 1907 tot hoofdcommies-chef en op 1 Januari 1914 tot referendaris, chef der 5e afdeeling, Op het terrein van onderwijs en verkie zingen gold de heer Kalbfleisch als een autoriteit. Zijn studie over de Kieswet Van Houten is een vraagbaak voor gemeente besturen. In 1918 schreef hij een populair werk als leiddraad voor stembureaux. De heer Kalbfleisch was medeoprichter van de afd. Noord-Holland der Vereen, van Gemeente-ambtenaren in Nederland. Ook in de Geref. Kerk nam de heer Kalbfleisch een eervolle positie in. Hij was diaken, ouderling, penningmeester, scriba, lid. der commissie van beheer en ook redac teur van „Ons Kerkblad". Op 3 Mei 1930 vierde hij zijn gouden jubi leum als gemeente-ambtenaar, bij welke ge legenheid hem ondubbelzinnig bleek, hoezeer hij gewaardeerd werd door het gemeentebe stuur en ook in tal van andere kringen Twee jaar later ging de heer Kalbfleisch met pensioen: hij had toen op den dag af 52 dienstjaren. Iemand die 'n loopbaan achter zioh heeft ais de heer Kalbfleisch, kan niet geheel werkeloos zijn. Hij vervult dan ook nog eenige functies, o.m. voorzitter van het bestuur der Fröbel school in de Wilhelminastraat en adviseur van bijzondere scholen. KRUISSTRAAT. GROOTE en KLEINE ZALEN voor DINERS, PARTIJEN, VERGADERINGEN enz. (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE WERKGEVERS De bestuursverkiezing van de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothande- lax-en in Nederland had het volgende resul taat: de heeren Jurriën Veldkamp uit Gro ningen en R. Kamstra uit Rotterdam werden herkozen. In de bestuursvacature werd gekozen de heer J. H van I.onkhuyzen, uit Amersfoort. DOOR P. VAN DER HEM Benito, schei nou uit met dat soldaatje spebn, de geschiedenisles begint

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5