Volkenbondsraad stelt een Commissie van vijf in. TEGENSTELLINGEN IN EUROPA. THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS ZATERDAG 7 SEPTEMBER '193? HASKCE M'S D A''G B EX D BUITENLAND. Engeland, Frankrijk, Polen, Spanje en Turkije er in ver tegenwoordigd. Italië wenscht een verhouding tot Abessynië als Engeland tot Irak. Prof. Jèze wordt vervangen. schouwd als een belangrijke aanwijzing, dat geen wetgeving op groöte schaal meer te ver wachten valt. tenminste niet voor de verkie zingen van einde 1936. Italië. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENéVE Na een besloten bijeenkomst van den Vol kenbondsraad is gistermiddag de Volken- bondsraad in openbare zitting bijeen geko men. Zoodra de voorzitter den Abessynischen vertegenwoordiger verzocht, plaats te nemen, stond baron Aloisi van zijn zetel op en ver liet wederom, vergezeld van de overige leden der Italiaansehe delegatie, de zittingzaal. Na het vertrek der Italianen besloot de Raad tot instelling van een Commissie van Vijf, die het geheele conflict moet onder zoeken en naar een vreedzame oplossing moet streven. In de commissie werden ge kozen de vertegenwoordigers van Engeland (Eden), Frankrijk (Laval). Polen. (Beek), Spanje (De Madariaga) en Turkije ,Tewdik Axras), overeenkomstig het voorstel van den Raadsvorozitter. Er werd niet over gediscus sieerd. Wel deelde de president mede, dat de Italiaansehe vertegenwoordiger hem had verklaard, zich van stemming te willen ont houden. Reeds Donderdag had Italië n.l. den wensch te kennen gegeven, in de commissie vertegenwoordigd te willen zijn indien ook Frankrijk en Engeland er deel van zouden uitmaken. De vertegenwoordiger van Mexico vroeg voor de sluiting der zitting nog het woord om te herinneren aan de verklaring dei- La tij nsch-Amerikaansohe staten van 3 Augus tus 1932 over het niet-erkennen van geweld dadig verkregen grondbezit. De Abessynische regeering heeft des mor gens een uitvoerige officieele verklaring ge publiceerd over de uitspraak inzake het in cident van Wal-Wal, waarin zij consta teert, dat dit incident, de aanleiding tot het huidige Italiaansch-Aibessynische conflict en de militaire voorbereidingen van Italië, thans uit de wereld is. Niettemin blijft het Ita- liaansch-Abessynische probleem bestaan om dat Italië weigert, de verdragen toe t.e par- sen. Het is thans de taak van den Volken bondsraad, het tweede gedeelte van zijn resolutie van 4 Augustus 1935. op grond waar van de Raad zich met het geheele conflict tusschen beide landen moet bezighouden, uit te voeren. Abessynië als lid van den Volkenbond ver zoekt den. Volkenbondsraad zich uit te spre ken over de geschillen, die beide landen scheiden. Politieke kwesties mogen het juri dische probleem niet op den achtergrond drongen en doelmatigheidsoverwegingen tot het behoud van den vrede mogen de waar digheid van het internationale recht niet schenden. De handhaving van den vrede mag niet bereikt worden door middelen, die een schending van de belangrijkste grond slagen der internationale samenleving zou den beteekenen, n.l, de souvereine onafhan kelijkheid en de territoriale onschendbaar heid der leden van den Volkenbond. Tijdens de heden te houden bijeenkomst der commissie zullen de Fransche en Britsche regeering haar medecommissieleden op de hoogte brengen van de voorstellen, welke te Parijs aan Italië zijn gedaan, doch door Rome onvoldoende werden geacht. In Britsche kringen te Genève gaf men gis teren. volgens Havas, toe, dat deze voorstellen slechts als basis van de besprekingen waren bedoeld. Het gaat er dus om. een oplossing te vinden, die voor Italië meer aanvaardbaar is. zonder daarentegen de souvereiniteit van Abessynië aan te tasten. Het verdrag, dat Groot-Brittannië en Irak bindt, zou in dit opzicht als voorbeeld kun nen dienen. Dit verdrag houdt de erkenning van den koning van Irak in, die als vrij en onafhankelijk souverein lid is van den Volken bond. Irak erkende het essentieele belang van Engeland, de vrijheid der verbindings wegen te verzekeren en het recht van Groot- Brittannië. op het grondgebied van Irak marine- en luchtvaartbases te vestigen en de politie te controleeren. Ook wordt een controle genoemd, gelijk Engeland die heeft ingesteld over Tanganjika, dat onder Engelsch mandaat staat en geen Engelsche kolonie is. Naar het schijnt, zal de commissie langs dezen weg een voorstel kunnen opstellen, dat aan de Italiaansehe aspiraties beantwoordt. Niettemin is het zeker, dat de werkzaam heden der commissie omvangrijk en van vrij langen duur zullen zijn. De Abessynische regeering heeft er, naar de Tel. verneemt, in toegestemd, haar gezant te Parijs. Tecle Hawariate, te benoemen tot hoofdgedelegeerde te Genève. Professor Jèze, die tot dusver als hoofdgedelegeerde fungeer de. zal aan den gezant, worden toegevoegd. Jèze heeft niet deelgenomen aan de heden middag gehouden geheime zitting van den Volke nb on dsra ad Men heeft, te Genève reden te gelooven, dat. Italië aan de vervanging van professor Jèze door Tecle Hawariate zijn goedkeuring zal hechten Amerika. Roosevelt acht zijn program thans geconsolideerd. Reuter meldt uit Washington: In een brief wisseling tusschen den Amerikaanschen jour nalist Howard en president Roosevelt maakte eerstgenoemde de opmerking, dat naar de zakenwereld vreesde, geen verbetering in den toestand zou intreden, als de regeering geen einde maakte aan haar experimenten. Hierop antwoordde de president o.a. het volgende: Toen de huidige regeering aan het bewind kwam. nam zij op zich een uitgebreid wets- programma uit te voeren en wel zoo spoedig mogelijk. Thans is dit programma geconsolideerd en moet het voltooid worden. De tijd om op adem te komen waarvan gij spreekt, is ongetwijfeld aangebroken. Roosevelt sprak verder zijn tevredenheid er over uit. dat de huidige tijd belooft verbete ring te brengen. De verklaring van Roosevelt wordt be- Lichtingen van 1911'14 volledig opgeroepen. Het door Mussolini in Bolzano aangekondig de oproepen van 200.000 man zal, naar thans officieel wordt medegedeeld, aldus ten uitvoer worden gelegd, dat alle dienstplichtigen van de lichtingen. 1911 tot 1914, die tot dusverre om bijzondere familieredenen niet behoefden op te komen, in dienst zullen moeten treden. Op deze wijze kunnen nog ongeveer 50.000 man van ieder lichting onder de wapenen komen. Huu diensttijd, die normaal voor hun groep 3 maanden zou bedragen wordt uitgebreid tot den algemeen in Italië geldenden van 18 maanden. Gelijk bekend is, is kortgeleden in Italië bij de wet vastgelegd, dat niemand die geschikt voor den dienst is. meer kan worden vrij gesteld van den algemeenen dienstplicht. (A.N.P.) Gele rivier keert in haar oude bedding terug. Vrees voor vernieling van vruchtbare gebieden. PEKING, 6 September (Reuter). Berich ten uit Sjantoeng doen vreezen, dat hier een eigenaardig natuurverschijnsel zal plaats hebben. Alles wijst erop dat de Gele rivier zal terug- keeren in het oude bed, dat de rivier in het midden van de vorige eeuw heeft verlaten. De monding van het oude bed ligt tus schen Tsingtau en Sjanghai. De gevolgen hiervan zo.uden zijn, dat vele vruchtbare gebieden in Noord-Kiangsco vernield wor den. Volgens- de meening van waterbouwkun dige ingenieurs stroomt reeds heden de voornaamste watermassa naar het Zuid- Oosten. Haile Selassi ontstemd over de Ver. Staten. „Ingrijpen in de Abessynische souvereiniteit". ADDIS ABEBA, 6 Sept. Keizer Haile Se lassi is heden nog steeds Verstoord over wat hij beschouwt als ingrijpen in de Abessyni sche souvereiniteit. Den Amerikaanschen zaak gelastigde heeft hij bij zich ontboden, tégen over wien hij zich zeer scherp uitliet over de wijze, waarop het Amerikaansche staatsdepar- tement de annuleering van de olieconcessie van de Standard Vacuum Oil Company ge daan had gekregen. De zaakgelastigde weigerde na het onderhoud verklaringen af te leggen. Sluiting van het Suezkanaal mogelijk? Egypte Iaat een juridisch onderzoek instellen. CAIRO, 6 September (A. N. P.) De Egyp tische regeeringe heeft drie juristen onder wie een bekend Geneefsch rechtsgeleerde opge dragen het vraagstuk te bestudeeren van de mogelijkheid van sluiting van het Suezkanaal Men is hier namelijk van - meening. dat vol gens de statuten der kanaalmaatschappij een sluiting onmogelijk is, doch dat daarentegen de Volkenbond het recht heeft een desbe treffend besluit te nemen, aangezien de sta tuten der kanaalmaatschappij bij den Volken bond zijn geregistreerd. Dezer dagen kan men de publicatie van het resultaat van dit juridisch onderzoek tege moet zien. Het Arabische blad „El Ahran" meldt, dat in officieele Engelsche kringen de berichten over concentratie van het Egyptische-E-ngel- sche leger onder Engelsch bevel onjuist worden genoemd. Evenmin is juist, dat Enge land Egypte in een nota zou hebben opge wekt alle verkeerswegen, havens en vliegvel den ter beschikking te stellen van de Britsche militaire autoriteiten. Confiscatie der kerkeigen dommen in Mexico. Sanctïonneering van wetten. MEXICO. 5 Sept. Heden is een decreet gepubliceerd, dat volgens de officieele toelich ting dient tot hervorming en opheldering van de vroeger aangenomen wetten inzake de na tionalisatie van kerkelijke eigendommen. Wederom wordt bevestigd dat alle kerken, scholen, kloosters en godsdienstige gebouwen het eigendom van den staat zijn. terwijl voorts bepaald wordt dat ieder gebouw, waarin gods dienstoefeningen regelmatig gehouden worden en waarin godsdienstonderwijs wordt gegeven beschouwd zal worden als nationaal eigendom. Er zijn honderd millioen Japanners. Tokio heeft er pl.m. zes millioen van. TOKIO. 6 September. Volgens de ge houden volksteUing bedraagt het aantal van inwoners van Tokio 5.700.000 en van groot- Tokio 6.200.000. Geheel Japan en Korea telt ongeveer 100:000.000 inwoners. Italianen komen niet meer in de Raadszitting. Zoolang het Italiaansch-Abessynisch conflict wordt behandeld. GENeVE. 6 Sept. De Italianen zijn vast besloten niet meer deel te nemen aan een raadszitting, waarin het ItaliaanschAbessy- nisch conflict zal worden besproken. Ook verklaarden zij zich er tegen, dat in het comité, dat rapport zal uitbrengen over het conflict vertegenwoordigers zullen zijn van Frankrijk en Groot-Brittannië aangezien deze beide mogendheden als mede-ondertee kenaars van het verdrag van 1906 mede ge ïnteresseerd zijn. Tweede Internationale bepaalt haar houding. Te Genève zijn de vooraanstaande commis sies der tweede Internationale, zoomede van de internationale vakvereenigingsorganisatie bijeengekomen om de kansen te bepalen no pens het dreigende oorlogsgevaar en hun hou ding tegenover den Volkenbond vast te stellen. Vijf verdachten uit de Bremen-affaire vrijgesproken. Hakenkruisvlag werkte volgens den rechter provoceerend. Uit New-York 6 September: Vijf verdachten, beschuldigd van het ver wekken van wanordelijkheden bij het vertrek van het stoomschip „Bremen", op 27 Juli 1.1., werden vrijgesproken. Een zesde zal zich nog te verantwoorden hebben wegens het toebren gen van lichamelijk letsel en het dragen van verboden wapenen. De rechter Brodsky gispte op de zitting het Iiitler-regime. Hij zeide o.a. dat het in top- voeren van de Swastica-vlag in de New-York- sche havens door de verdachten en andere burgers kon worden beschouwd als „een noo- deloos uitdagend laten wapperen van een em bleem. dat het symbool is voor het tegenover gestelde van Amerikaansche idealen, en dat een atavisch terugvallen naar middeleeuw- sche, zoo niet barbaarsche toestanden, verte genwoordigt." De rechter besloot met te zeggen: ,,Ik wil echter niet, dat mijn woorden uitgelegd'zul len worden als een sanctioneeren van onwet tige handelingen." (Reuter). MOTORZEILSCHIP MET ACHT OPVARENDEN VERGAAN. Het A.N.P. meldt: Het Hamburgsche motor zeilschip „Flottbeck" dat onderweg was van Dantzig naar Riga is in den nacht op Vrijdag in een storm geraakt en gekapseisd. Van de bemanning, die uit 11 koppen bestond konden de kapitein en twee man zich in een redding boot in veiligheid brengen. De overigen wor den nog vermist. Zij zijn vermoedelijk ver dronken. ZESTIG MILLE VERDUISTERD. Tegen'directeur van handelsfirma twee jaar'ogeëischt. In de jaren 1930'1934 heeft de directeur van een Amsterdamsche handelsfirma een bedrag van f 60.000 ten nadeele van deze fir ma verduisterd. Een groot deel van dit be drag, circa f 35.000, heeft hij met speculatieve transacties voor eigen rekening verloren. De man stond Vrijdag wegens deze verduis tering terecht. Hij gaf de feiten toe en wees er op dat zijn verdiensten, die vroeger f 15.000 bedroegen, minder geworden waren.Toch heeft hij zijn uitgaven niet ingekrompen en ten slotte trachtte hij door speculatie in zijn be hoeften te voorzien. Hij geraakte toen echter van den regen in den drop. Twee jaar gevangenisstraf eischte daarop de Officier van Justitie, er op wijzende dat verdachte schromelijk misbruik heeft ge maakt van vertrouwen. MAHARADJA VAN LAND. PATIALA IN ONS De Maharadja van Patiala is Vrijdagavond met den trein uit Parijs te zes uur aan het Holl. Spoorstation in de Residentie aangeko men. De hooge gast, die vergezeld was van eenige leden van zijn hofhouding, heeft zijn intrek genomen in het Hotel des Indes, waar hij zal verblijven tot Maandag a.s., om van hieruit o.a. een bezoek te brengen aan Am sterdam en de Zuiderzeewerken. Bij de Karakorum-expeditie heeft de Ma haradja destijds groote medewerking ver leend Ongeruste overwinnaars en een rustige overwonnene. De fout der vredesverdragen. Door GUCLIELMO FERRERO, hoogleeraar aan de Universifeif van Genève. Er is op het oogenblik in het hart van de wereld een vreemde tegenstelling. Frankrijk en Engeland zijn heel wat ongeruster dan Duitschland. Frankrijk en Engeland hebben den wereldoorlog" gewonnen, die hun aanzienlijke winsten heeft opge leverd, winsten, die in zekeren zin in evenwicht zijn met de ontzettende verliezen. Duitschland heeft in den wereldoorlog zijn geheele overheerschende economische, mili taire en politieke positie, die het na den oor log van 1870 had veroverd, verloren. Frankrijk en Engeland hebben, ondanks de crisis, nog middelen van bestaan in over vloed. Duitschland is geruïneerd. Frankrijk en Engeland bezitten het grootste leger en de grootste vloot van de wereld, genieten groot aanzien in den Volkenbond en onderhouden onderling vriendschappelijke betrekkingen, die een zekere samenwerking mogelijk ma ken. Frankrijk is in het bezit van een stelsel van verbonden. Duitschland beschikt. of schoon het deel V van het verdrag van Ver sailles opgezegd heeft, nog slechts over een half leger, dat nu gevormd wordt. Niemand weet, hoelang het zal duren, voordat Duitsch land zijn leger voltooid zal hebben, noch of het ooit zoover zal komen, de economische, situatie van het land in aanmerking geno men. En het staat geheel geïsoleerd, wan neer men de vriendschap van Polen, die ove rigens nog maar heel kort is, buiten beschou wing laat. Frankrijk en Engeland zouden zich dus vol komen op hun gemak moeten voelen, terwijl Duitschland in voortdurenden angst zou moe ten leven, Het tegenovergestelde is echter het geval. Frankrijk en Engeland lijden aan sla peloosheid, voelen zich bedreigd en zien over al gevaren: Engeland vreest zoozeer, dat de Volkenbond als bolwerk van den vrede zal verzwakken, dat het zelfs eenige energie heeft weten te vinden om tegen Italië te gebruiken, nl. in de Ethiopische affaire. De Fransche ministers zijn voortdurend op reis zij gaan naar Warschau, Boekarest, Weenen, Belgrado, Londen, Rome, op zoek naar accoorden, vriendschappelijke betrekkingen, beloften en steun. Duitschland blijft daarentegen kalm in zijn isolement. Het heeft in 1925 liet ver bond geweigerd, dat Italië aanbood; het is in Zeer streng requisitoir tegen boevenbende. Oude menschen beroofd en zwaar mishandeld Vrijdag is het.getuigenverhoor in een recht zaak tegen een boevenbende. welke langen tijd de schrik van het Twentsche platteland is geweest, voor de rechtbank te Almelo voort gezet. Tot deze bende behoorden een jeugdig, aan lager wal geraakt fotograaf uit Hengelo K. de G., drie arbeiders uit Borne, E. v. d. V., G. J. V. en A. J. W en een persoon uit Zen deren H. G. L. J. v. d. H. Tegen H. de G. en G. J. V.- was in een vorige zitting resp, reeds zeven en vier jaar geëischt. De Officier van Justitie gewaagde in zijn requisitoir van de onmenschelijke mishande lingen, welke de bende oude lieden had doen ondergaan. Hij eischte thans tegen E. de V. acht jaar. tegen H. G. L. J. v. d. H. 2V2 jaar met aftrek, tegen G. J. V. 3V2 jaar en tegen A. J. W. 2l/s jaar met aftrek. FIETSER ZOU ZONDER TEEKEN TE GEVEN ZIJN OVERGESTOKEN. Bij aanrijding met auto gedood. Om vijf uur Vrijdagmiddag heeft op den nieuwen rijksweg tusschen Rijswijk en Delft ter hoogte van het Shell-station een ernstige aanrijding plaats gehad. De 60-jarige L. J. V., gehuwd, wonende te Delft, stak. komende uit de richting Den Haag, vermoedelijk zonder richting aan te geven met zijn rijwiel van het rijwielpad den weg over. Hij werd gegrepen door den hem achterop rijdenden auto. Hij viel met zijn hoofd door de voorruit van de auto en kreeg een zware schedelbreuk en een rechterbovenbeenbreuk. Stervend werd het slachtoffer naar de R.K. pastorie te Delft ge bracht, waar hem de laatste sacramenten werden toegediend. Spoedig daarop is de heer V. overleden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Nu begint Thijs den rotswand langzaam af te dalen en dat gaat gelukkig heel wat gemakkelijker. Na een tijdje komt hij in het dal aan. Het ziet er erg kaal uitrotsblokken liggen overal verspreid en eenig levend wezen is er niet te bekennen. Thijs denkt al bij zichzelf, dat er aan die verhalen wel niet veel waars zal zijn' en dat de zee lieden de menschen in de stad maar wat 'op de mouw spelden. Maar hij merkt om zich wel iets vreemds op; het lijkt wel of er overal in het dal lichte nevels hangen. En dat stemt hem ineens tot nadenken. 1933 uit den Volkenbond getreden en heeft tot op den huidigen dag geweigerd weer terug te keeren, ondanks de smeekbeden, waarvan het 't object is gewee:t. Het heeft er niet tegen op gezien zich in 1934 de vijandschap op den hals te halen van Italië, dat slechts goede be trekkingen met Duitschland wilde onderhou den. Vreemde tegenstelling! Waar dient de overwinning voor, wanneer zij u belet van'-deu vrede te genieten? Hoe moet men deze para dox verklaren? Laat ons beginnen met op te merken, dat deze paradox niet nieuw is. Het geval heeft zich al eens een keer in de geschiedenis van Europa voorgedaan, na 1870. Bismarck had in zeven jaar verschillende oorlogen ge wonnen. Onder zijn bestuur versloeg Pruisen in 1866 Oostenrijk en de gezamenlijke Noord- Duitsche staten versloegen in 1870 Frankrijk. Oostenrijk en Frankrijk waren in die dagen de twee machtigste militaire mogendheden van de wereld. Na 1870 was Bismarck, aan het hoofd van het Duitsche keizerrijk, mees ter van Europa. Hij zou zich dus nu kalm hebben kunnen houden. In het geheel niet: Het is juist hij. die onrustig is en overal, net zooals Frankrijk thans, verbonden probeert te sluiten. In 1879 bereikt hij een overeen komst met Oostenrijk; in 1882 sluit hij de triple-alliantie met Oostenrijk en Italië; in 188.7 hernieuwt hij de triple-alliantie en breidt haar uit en daar hij het verbond der drie keizers niet. kan hernieuwen, sluit hij een verdrag met Rusland, het beroemde „Rück- versicherungsvertrag".. Na 1870 echter voelt Frankrijk, dat versla gen is en veel zwakker is, zich veel rustiger in zijn isolement dan zijn overwinnaar. Niet alleen doet het geen moeite om verdragen af te sluiten, het weigert ze, zelfs. De geheime Duitsche documenten, door de républiek van Weimar gepubliceerd, hebben ons onthuld, dat Frankrijk in 1886 de eerste verzoeken van Rusland voor het aangaan van een verdrag, beleefd afgewezèn heeft. Niemand heeft daar ooit aan getwijfeld. Hoe moet men deze paradox verklaren? Het blijkt, dat de negentiende eeuw, ofschoon zij ver gevorderd was in het uitdenken van mid delen om oorlog te veroorzaken, de kunst om den oorlog weer te eindigen, die heel wat moeilijker is,.niet machtig is kunnen worden. De kunst om den vrede tot stand te brengen, die men in de achttiende eeuw zoo uitermate goed verstond, kennen wij thans niet meer. De juristen en diplomaten van de achttiende eeuw pasten op den vrede en de vraag hoe den vrede te bereiken een leerstelling toe, die ten onrechte in 'onze eeuw door onwetendheid en lichtzinnigheid miskend wordt. Het was de theorie, volgens welke de vrede slechts een wapenstilstand beteekent, wanneer de over wonnene gedwongen is dien vrede te onder gaan, in plaats van hem op z'n minst als duld baar en1 voordeeliger dan een hervatting van den oorlog te aanvaarden; een wapenstilstand, die den overwinnaar voortdurend doet vreezen, dat de overwonnene de eerste gunstige gelegen heid zal aangrijpen om den strijd te hervat ten. Om deze reden verzekeren de diplomaten van de- achttiende eeuw, dat vredesverdragen nooit den overwonnene met het mes op de keel mochten worden opgelegd, maar steeds door middel van onderhandelingen moesten worden bereikt; en zij dachten er zelfs over naar be paalde compensaties voor den overwonnene te zoeken, die de uit het vredesverdrag voortvloei ende verliezen gedeeltelijk zouden opheffen. Na 1848 heeft de wereld deze principes en methoden totaal vergeten. Het zwaard van Brennus is mode geworden. Het voorbeeld van Napoleon had opgang gemaakt. In naam van de zoogenaamde rechten van de overwinning hebben de overwinnaars gemeend hetzij on mogelijke hetzij onduldbare dingen van den overwonnene te moeten vragen, m de illusie, dat de superioriteit van het oogenblik, die door de zege. verzekerd werd, eeuwigdurend zou zijn. En de ongeneeslijke angst van de overwinnaars is het gevolg en de straf van deze vergissing Waarom is Duitschland zoo bevreesd na zijn éclatante overwinningen van iS70? Omdat het zijn tegenstander door het verdrag van Frankfort tot offers heeft gedwongen, welke Frankrijk genoodzaakt was te brengen zoo lang het zwakker was, maar die het in feite niet kon aanvaarden. Bijgevolg heeft Duitsch land na 1870 in de voortdurende angst ge leefd, dat Frankrijk van de eerste de beste selegenheid zou profiteeren om terug te ne men, wat het verloren had: hetgeen na 44 jaar gebeurd is. Waarom zijn Engeland en Frankrijk op het oogenblik zoo ongerust? Omdat zij bij het verdrag van 1919 Duitschland een zeker aan tal vernederingen hebben opgelegd, vernede ringen. die dit land totnutoe voor lief moest nemen, omdat het :t zwakst was. maar waar tegen het zich altijd openlijk of in het geheim verzet heeft. De ergste dezer vernederingen is de ontwapening geweest. Een staat, wiens be wapeningen worden gecontroleerd door een anderen staat of een groep van staten, is niet meer dan een protectoraat. Het nationaal- socialisme kan men op allerlei mogelijke ma nieren verklaren, maar in zijn oorsprong en in de kern is het vooral de heftige reactie ge weest tegen dat deel van het verdrag van Versailles, dat Duitschland ontwapende en dit land feitelijk degradeerde tot een protecto raat van den overwinnaar. Een der doelstellingen van den vrede had moeten zijn het monsterachtige militaristische systeem, dat de wereldoorlog heeft voortge bracht, tot normale verhoudingen terug te brengen. Maar daarover had met Duitschland onderhandeld moeten worden, in plaats hier van stelde men zich voor dit dringende vraag stuk te kunnen oplossen door de grootste mi litaire mogendheid van de geschiedenis als een kleine Marokkaansche stam te ontwape nen. Wat men in 1919 of 1920 niet gedaan heeft, zal men eens dienen te doen. Maar wat vlak na den oorlog betrekkelijk gemakkelijk ge weest zou zijn, is morgen misschien zeer moeilijk en gevaarlijk. Men zal bijvoorbeeld op politieke veranderingen in Duitschland moeten wachten, want met de huidige regee ring valt er weinig te hopen. Inmiddels is het van belang de volkeren en de regeeringen het groote principe bij te brengen, dat door de achttiende eeuw ontdekt en door de negen tiende eeuw vergeten is: om een duurzamen vrede te bereiken is het niet voldoende, dat deze nuttig is voor den overwinnaar, hij moet ook dragelijk zijn voor den overwonnene. (Nadruk verboden)^

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6