VERVALSCHT en MINDERWAARDIG 'JAARBEURS Over oorlog, vrede en Abessynië. IEDER VISCKT OP ZIJN GETIJ ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 H A A R L E M'S DAGBI'AD 9 STADSNIEUWS Liepen de besprekingen der „Nooit meer oorlog"-conferentie. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 September had de algemeene vereeniging „Nooit meer oor log", afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vredesactie een week-end-conferentie belegd De eerste lezing in het kader van deze con ferentie werd gehouden door den heer Taco Mulder over het onderwerp: „Pan-Europa". Nadat de voorzitter deze eerste landelijke conferentie van de nog pas een jaar bestaande vereeniging had geopend, zette de heer Mulder de beteekenis uiteen, die Europa gehad heeft in de historie. De talrijke kolonisaties der Europeanen, zooals in Amerika, Afrika, Indië, enz., zijn gepaard gegaan met onderdrukking der inheemsche bevolking. De winst was ech ter een groote ontwikkeling van het interna tionaal handelsverkeer, die in de landen, bij dit verkeer betrokken, een ruime mate van vrijheid bracht. Tegelijkertijd ontwikkelde zich de internationale gedachte, Dit, gevoegd bij den enormen bloei van het wetenschappe lijk denken in de 19de eeuw maakte de kans op oorlog gering. Toch kwam die oorlog in 1914, daar het besef dat het recht van den enkeling boven dat van den staat gesteld moet worden, niet voldoende was doorgewerkt. De aanhangers van de Pan-Europagedachte nu streven, ter verkrijging van betere wereld toestanden, twee doeleinden na: staatkundige èn economische organisatie. Wat de staatkun dige organisatie aangaat, redeneeren zij aldus: Zoo goed als de enkelingen in den staat een gemeente-, provincie- en landsregeering heb ben, zoo goed kan men een stap verder gaan en één centrale regeering stellen boven de landen. Zou er in een land geen regeering zijn, dus anarchie heerschen, dan zou ieder burger zich wapenen uit wantrouwen jegens zijn medeburgers. Hetzelfde zien wij nu in grooter en ontzettender mate in de verhou- - ding der landen onderling. Hier heerscht een anarchie, die de landen zich doet wapenen tot de tanden en die leidt tot afschuwelijke oor logen. Ware er een centrale regeering, dan zou de anarchie verdwenen zijn en daarmede het onderlinge wantrouwen. Dit te bereiken is het doel van de Pan-Europabeweging. Ook uit economisch oogpunt is een Pan- Europa gewenscht. Immers in Pan-Europa zou een vrij internationaal ruilverkeer heerschen wat de welvaart slechts ten goede zou ko men. Tenslotte merkte de heer Mulder op, dat de Pan-Europa-beweging het recht van den in- diyidu op den voorgrond plaatst en dus nooit eenige dictatuur, in welken vorm ook, zou kunnen dulden. Na een debat werd deze eerste interessante vergadering van de week-end conferentie ge sloten. „Het ItaliaanschAbessynisch geschil." Zondagmorgen werd de conferentie voort gezet met een lezing van ir. P. Schut uit Amersfoort over het Ethiopisch conflict. Ir. Schut begon met de oorzaak van het ge schil tusschen Italië en Abessynië te bespre ken. Is het een gevolg van overwegenden agressieven geest, van politieke aspiraties van Italië of van economische overwegingen? Naar sprekers meening speelden deze drie factoren een rol. De agressiviteit van Mussolini is on miskenbaar. Bij het Italiaansche volk heeft deze strijd lustigheid echter nog geen oorlogsenthousias- me kunnen wekken. Spr. concludeerde hieruit dat het conflict niet is ontstaan door agres sief optreden van het Italiaansche volk. Het geschil heeft dus hoofdzakelijk econo mische redenen. Vervolgens besprak spr. de vraag, hoe het mogelijk was dat in de laatste jaren personen als Mussolini aan de macht konden komen. In het kort gaf hij hoofdpun ten uit de geschiedenis van het Italiaansche fascisme weer en behandelde de aanleidingen tot deze politiek, welke zijn gelegen in de evolutie in productiewijze en politiek, welke spr. uitvoerig beschreef. Het neo-imperialisme, dat in Italië inslag heeft gevonden, zal in deze kwestie, zelfs indien het niet tot oorlog komt, voor Abessynië de ondergang beteeke- neiv. En wellicht, zeide spr., zal dan Duitsch- land Italië's voorbeeld volgen of zal men aan dringen op nieuwe verdeeling van koloniën. Het geschil over Ethiopië is dus volgens spr. het gevolg van de agressiviteit van het neo- imperialisme en van den slechten economi- schen en financieelen toestand in Italië. Het avontuur in Afrika heeft tot gevolg, dat de werkloosheid vermindert, het is echter een zeer gevaarlijk spel èn voor het land èn voor Mus solini zelf. Waarom zet Mussolini dit avontuur thans in? Waarschijnlijk naar aanleiding van zijn besprekingen met Laval, die hem vermoedelijk de vrije hand zal laten in zijn verlangen een bondgenoot in Italië te vinden ten aanzien van de Centraal-Europeesche kwestie en van Duitschland. Verder besprak ir. Schut de wijze waarop Italië aan Ethiopië „beschaving" zou willen brengen en de houding tegenover Abessynië van Frankrijk, Engeland en Italië, die het land in feite reeds hebben verdeeld bij verdrag van 1906. Spr. hekelde de houding van den Volken bond. Indien het tot een oorlog zou komen, dan zou de houding van Engeland waarschijn lijk veranderen, daar het een vorming van een groot Italiaansch gebied bij de bronnen van den Nijl niet wil toestaan. Dan bestaat ook de mogelijkheid dat Engeland sancties zal trachten door te voeren, of dat het in stilte Abessynië zal steunen. Frankrijk's rol in deze kwestie is nog niet uit te maken. De kansen van Italië bij een eventueelen oorlog leken spr. niet groot. De gevolgen in ge val van een Italiaansche nederlaag zouden een val van Mussolini en zijn régime kunnen zijn en een reactie onder de gekleurde rassen, die zou kunnen leiden tot bedreiging van het im perialisme. Het eenige middel tegen deze re actie zou volgens spr. zijn socialiseering van de gekleurde volken en klassenstrijd inplaats van rassenstrijd. Spr. noemde staking van steunverleening aan Italië door alle landen noodzakelijk. Zijn maatregelen van den Volkenbond of sancties een stap vooruit? „De eenige oplossing," eindigde spr., „is, dat de arbeiders van de heele wereld uit zichzelf en niet op voorstel van den Volkenbond, die een instituut is tot handhaving van den vrede van Versailles, de sancties doorvoeren." Over luchtbescherming Zondagmiddag traden in het gebouw van den Protestantenbond, Berkenstraat, Haarlem Noord, als sprekers op de heeren J. H. van Swinden Koopmans en Drs. J. Ruttink over het onderwerp: „Luchtbescherming". De eerste spreker was vóór, de tweede tegen luchtbescherming. Eerst was het woord aan Drs. J. Ruttink. Hij begon te behandelen de anti-mosterdgasklee- ding. Gewone kleeding, bestreken met anti- mosterdgaszalf, is absoluut onvoldoende. Een speciaal anti-mosterdgaspak helpt slechts 1 a 2 uur. Prof. Wibaut heeft op dit gebied pas een uitvinding gedaan. Het door hem ge bruikt materiaal zou 7 dagen van kracht blij ven. De prijs van mosterdgaskleeding zal bo vendien hoog zijn, vooral als één fabriek het monopolie zou krijgen en men kan het er ook niet lang in uithouden. De heer van Swinden Koopmans zette uit een, dat de mosterdgaspakken volstrekt niet zullen dienen voor de burgerbevolking, maar voor doktoren, verplegend personeel enz. Het is mogelijk de burgerij te vrijwaren tegen gassen, maar dat zal dan niet gaan door rub ber- of antimosterdgaspakken. De heer Ruttink besprak daarna de brand bommen, meer speciaal de electron-bommen. Deze zijn niet te blusschen met zand. Wie an ders beweert maakt zich schuldig aan mis leiding. De heer van Swinden Koopmans wees er op, dat zand toch algemeen als bluschmiddel van brandbommen wordt aanbevolen. Spr. heeft in Brussel proeven zien nemen met zand als bluschmiddel die z. i. pleiten voor zand als bluschmiddel. Er vormt zich een beschuttende glaslaag daarbij, zoodat er slechts plaatselijk een begin van brand kan ontstaan, dat met een emmer water kan worden gebluscht. Aan de orde kwamen nu de gifgassen. Drs. Ruttink zeide, dat slechts weinige verbin dingen werkelijk" als gifgas kunnën 'dienen. Toch zijn in dén laatsten tijd nieuwe vin dingen gedaan; Lewiscid b.v. is veel sterker dan mosterdgas. En in Amerika zijn buiten gewoon sterk werkende gassen geproduceerd, die bloedvergiftiging veroorzaken, en een heftige blaartrekkkende werking hebben enz. Vooral in den xorm van nevels of rook zijn deze verbindingen zeer gevaarlijk. De toe komst kan ons in dit opzicht nog voor tal van verrassingen plaatsen. De heer Van Swinden Koopmans betoogde, dat een land, dat een nieuw gas zou willen invoeren, zou ondervinden, dat in dien tijd ook de afweer zou zijn gevonden. Het is met die gassen blijkbaar niet zoo verschrikkelijk, als de heer Ruttink beweert, als 2u jaren van scheikundig denken niet anders als resultaat kunnen aanwijzen dan de door den-heer R. genoemde blaartrekkende gassen enz. De gas maskerindustrie zal zich zeker steeds aanpas sen aan nieuwe gassen. De heer Ruttink besprak vervolgens de be schermende kracht van gasmaskers. Alle be staande gifgassen kunnen niet door de gewone gasmaskers worden tegengehouden, tenzij men het behoorlijk ademhalen onmogelijk maakt. Bovendien kunnen de gassen zóó wor den samengesteld, dat de maskers niet langer dan 3 uur bruikbaar zijn. Voor speciale groe pen van verbindingen zijn speciale gasmasker vullingen noodzakelijk. De heer Van Swinden Koopmans vond dat er over de gasmaskers veel getheoretiseerd wordt. Worden nieuwe gassen gevonden, dan komen er ook weer nieuwe gasmaskers. Gif gassen zullen op een bepaalde plaats na een uur weer verdwenen zijn. Drs. Ruttink bestreed dit laatste; mosterd gassen kunnen zelfs na een jaar nog op een bepaalde plaats hun werking uitoefenen. Deze spr. behandelde voorts nog de vraag: wat wil de luchtbescherming en welk belang heeft zij voor de defensie? De luchtbeschermingsoefeningen in Neder land zijn niet gedaan in de groote steden, maar op kleine plaatsen. Het doel van lucht bescherming is niet, dat men de bevolking wil beschermen, maar men wil voldoende men- schen behouden om in de fabrieken te kunnen I werken. Het productie a ppa r a a t Door goedkooper aanbod van Aspirin-tabletten, niet herkomstig uit de Bayer- Fabrieken, is men op het spoor gekomen van belangrijke vervalschingen. Deze tabletten, welke ook hier te lande onder den prijs verkocht kunnen wor den, zijn uiterlijk niet van de echteAspirin-tabletten te onderscheiden. De samenstelling van de vervalsche tabletten is zeer minderwaardig en kan door de ontzettend vieze behandeling schadelijk voor Uw gezondheid zijn. De vervalschers zijn inmiddels door de Antwerpsche politie onschadelijk gemaakt. U kunt zich tegen deze vervalsching beschermen, door uitsluitend de echte Aspirin-tabletten tegen den vastgestelden prijs van 70 ets. per buisje of 10 ets. per zakje in de betrouwbare Apotheken en Drogisterijen te koopen. ER BESTAAT IN HOLLAND SLECHTS EEN SOORT ASPIRIN- TABLETTEN, WAARVOOR DE BAYER-FABRIEKEN GARANTIE GEVEN. DEZE ZUN KENBAAR AAN DEN ORAM""~ qAND OP DE VERPAKKING EN HET BAYER-KRUIS OP ELK TABLET. ER BESTAAT GEEN „HOLLANDSCHE ASPIRIN". (Adv. Ingez. Med.) wordt dus beschermd. Spr. weidde uit over de verschrikkelijke uitwerking van luchtaanval len, niet het minst ook op de zenuwen der burgerbevolking. De civiele luchtbescherming wordt geheel beschouwd als een onderdeel der strategie. De heer van Swinden Koopmans zeide dat de civiele luchtbescherming past in het nog altijd vigeerend stelsel. Of in de toekomst oorlog nog zal worden vervangen door arbi trage is een andere auaestie. Maar zoolang er nog bewapening bestaat, volgt daaruit automatischluchtbescherming. Stemming maken tegen oorlog is begrijpelijk, stemming maken tegen luchtbescherming niet, want luchtbescherming kan voor velen redding be- teekenen. Nadat nog een levendige gedachtenwisse- ling had plaats gehad werd de vergadering gesloten. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAGEN IN HAARLEM. 18 en 19 September zal door de Doopsgezinde Gemeente te Haarlem een algemeene ge meentedag worden gehouden. Woensdag middag, 18 September om 3 uur opent ds. G. Nijdam uit Zeist de bijeenkomst. Donderdag 10 uur wordt door den leider een morgenwijding gehouden. Verder spreker- dien dag ds. Dufour uit IJlst over „Wat wij hebben te doen voor ons zelf", ds. L. D. G. Knipscheer uit Groningen over „Wat wij heb ben te doen voor onze naasten" en ds. J. M Leendertz te Haarlem over ..Wat wij hebben te doen voor de geloofsgemeenschap". Ds. A. v. d. Veen uit Amsterdam sluit den gemeentedag met een rede over „Wien wij hebben te lo ven". GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Armband en gouden ring: Mai- son Rika, Pretoriaplein 10. Bril; Breed, Boe- rensteeg 14, Badpak met handdoek: Hoender dos, A. L. Dyserinckstraat. Etui inh. vergroot glas: Brouwer, Velserstraat 53. Geldstuk: Hes- selman, Kloosterstraat 4^rd. Dameshoed: Vixe- boxe, Orionweg 21. Hónd: v. d. Broek, Drosse- straat 1, v. Duijn, Ged. Schalkburgergracht 94, v. d. Hoek. Trompstraat 20. Damesarmband- horioge: Viehoff, Tetterodestraat 6. Halsket- ing; Zeegers, Karolingenstraat 93. Quitantie: Firma Duveen. Warmoesstraat hoek Anegang. Kindermuts: Westra, Middenweg 74. Mantel tje: v. d. Berg, Morinnesteeg 23. Zakmes: Schipper, Talmastraat 13. Portemonnaie: Zeepvat. Ben Viljoenstraat 23. Pet: Carnet, Smedestraat 21. Pakken zeep: Nijenhuis, Pa- pentorenvest 19zw. Rijwielplaatje: Stallinga. Burg. Boreelstraat 24 tusschen 8 en 8r2 uur; Marnissen, Nagtzaamplein 21; Lucas. Adr. de Jongestraat 41. Rozenkrans: de Rooy, Oost- Indiëstraat 134. Sokken: Politiebureau. Sme destraat. Sleutels: v. Wort, Doelstraat 24rd. UTRECHT 3 V* <2 TOEGANGSKAARTENADf VERKRIJGBAAR AAN ALLE STATIONS DER MED.SPGDRWEGEH TEGELIJK MET UW SPOORKAARTJE (Adv. Ingez. Med.) „De Eendracht" in nieuwe omgeving. Officiëele opening der verbouwde bakkerij. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats van de verbouwde, uitgebreide en ge moderniseerde bakkerij van de coöperatieve verbruiksvereeniging „De Eendracht", welke gevestigd is Donkere Spaarne 3844. Een groot aantal genooaigden was hier tegen drie uur temidden van vele bloemstuk ken bijeen, toen de voorzitter der coöperatie, de heer J. H. J. Hulsman, een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen richtte. Deze begroette in de eerste plaats wethouder W. J. B. van Liemt, die namens het college van B. en W. tegenwoordig was, voorts den voorzitter van de Handelskamer Rotterdam, den verte genwoordiger van den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties en de afgevaardigden dei- verschillende coöperaties. Spreker gaf vervolgens een beknopt over zicht van de geschiedenis van „De Eendracht", waarbij hij uiteenzette, hoe langzamerhand uitbreiding noodzakelijk was geworden. De architect K. Jonkheid, bouwer van verschei dene groote werken werd daarvoor aangezocht. Spreker bood den heer Jonkheid zijn hartelijke felicitaties aan voor hetgeen onder zijn lei ding tot stand gekomen is en vestigde er in het bijzonder de aandacht op, hoe mede dooi de aanwijzingen van enkele deskundigen uit het personeel het bedrijf tijdens de verbouwin; doorgang heeft kunnen vinden. Verder bracht hij dank aan de aannemersfirma Boxs, aan de firma Holster uit Overveen, die voor de ver warming had gezorgd en alle anderen, die aan de vernieuwing hadden medegewerkt. Ook dankte hij voor de cadeaux van de leden en het personeel en in het bijzonder den heer Jonkheid nog voor het door hem aangeboden gedenkraam, waarin het devies „Eén voor allen, allen voor één", wat spreker een zeer geslaagde gedachte vond. Tenslotte uitte spre ker zijn erkentelijkheid voor de medewerking van bouw- en woningtoezicht en het gas- en electriciteitsbedrijf. Nadat hij den arbeid van den overleden oprichter, den heer Modoo in herinnering had gebracht verklaarde de heer Hulsman het gebouw voor geopend, daarbij den wensch uitsprekend,, dat het personeel er een aangenamen werkkring zou mogen vin den en personeel en leden beiden zouden bij dragen tot verderen groei van de coöperatie. Daarna sprak de heer Dijkstra, directeur van de Handelskamer te Rotterdam. Deze vestigde er de aandacht op, dat de coöperatieve bewe ging langs geleidelijken weg dient te groeien, want zij wenscht de maatschappij langzamer hand in haar richtlijnen te leiden. Als zij voor den dag komt, moet dat goed zijn. Dan moet er een voorpost gevormd worden dit is door de Eendracht uitstekend begrepen. Spreker gaf uiting aan zijn beste wenschen voor deze coöperatie en hoopte, dat de coöperatieve ver- bruiksbeweging verder in bloei mocht toe nemen. Namens den Centralen Bond van Verbruiks- organisaties en de Algemeene Spaarbank voor verbruikscoöperaties werd het woord gevoerd door den heer Meertens, die constateerde hoe zeer de hygiëne in den loop der jaren is voor uitgegaan, hetgeen ook hier weer te eonsta- teeren valt. De coöperatie is gericht op het welzijn van de menschheid, zij wenscht de doelmatige levensmiddelenvoorziening. Spreker zeide, dat er in November een krachtige pro paganda zal worden gevoerd om het aantal leden der coöperatieve verbruiksbeweging op te voeren. Als dat het geval is, zal dit de al lerbeste felicitatie van de leden aan het be stuur vormen. De heer D. J. A. Westerveld, die namens de zustervereeniging „Vooruitgang" sprak, bood zijn gelukwenschen aan en bepleitte eenheid in het coöperatieve leven „tot grootere een dracht en meerderen vooruitgang". Vervolgens bracht de heer M. de Braai na mens de coöperatieve verbruiksvereeniging „Patrimonium" zijn hulde en gelukwenschen aan het bestuur over. Hetzelfde deed de heer Dekkers namens de coöperatie „Arbeid Adelt". De heer De Munnik, sprekende namens de coöperatieve verbruiksvereeniging „Volhar ding" in den Haag hoopte, dat men door een drachtig samen te werken eenmaal tot één groote Haarlemsche coöperatie zou mogen komen, die het gansche productieleven in han den zou kunnen nemen. Hij bood zijn harte lijke felicitaties aan. Als afgevaardigde van de coöperatieve ver bruiksvereeniging „De Eendracht" uit Velsen voerde het woord de heer Stark, die o.m. op merkte, dat de Haarlemsche Eendracht tot voorbeeld kan strekken vcor de kleinere coö peraties. Het woord was daarna aan den heer Jonk heid. die zeide behoefte te gevoelen het be stuur dank te zeggen voor het hem geschon ken vertrouwen. Spreker onderstreepte de woorden van den voorzitter, waarin deze dank had gebracht aan allen, die aan de totstand koming van het werk hadden medegewerkt, en sprak zijn beste wenschen uit voor den bloei van De Eendracht. Vervolgens heeft nog de heer W. F. Beere- mans. lid van de commissie van advies, het bestuur hulde en dank gebracht. Tenslotte nam de heer Hulsman nogmaals het woord om de sprekers en de gevers der bloemstukken en geschenken te bedanken. De genoodigden werden in de gelegenheid gesteld een rondgang door het gebouw te ma ken en het Is te begrijpen, dat de moderne, practischc en hygiënische inrichting van de bakkerij op allen grooten indruk maakte. De Eendracht kan zich dan ook inderdaad geluk kig prijzen voortaan haar arbeid in een der gelijke omgeving te mogen verrichten. Onze lezers zullen zich herinneren, dat des tijds in ons blad een beschrijving van de ver nieuwing is opgenomen. Nog zij gemeld, dat het bestuur de leden heeft verrast met een trommeltje koekjes, waarop afbeeldingen van het gebouw en de winkels voorkomen. SEPTEMBER i* de maand voor de ZOMERPOSTZEGELS. (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EX LüCHTPOSTVERZEN- DING TOT 15 SEPTEMBER 1915. Ned. Indië. zeepost via Amsterdam m.s. Poelau Bras 13 Sept. gewone stukken 3.25; mail via Marseille m.s. Slamat 12 Sept. gew. st. 14.15: vliegöienst AmsterdamBandoeng 11. 14 Sept. gew. st. 3.25. Suriname, mail via AntwerpenTrinidad 13 Sept. gew. st. 8.55; vliegdienst New York Paramaribo 10 Sept. gew. st. 19.10; vliegdienst BerlijnNatalParamaribo 11 Sept. gewone st. 15. Aruba. Curasao. Bonaire, via Cherbourg 10 Sept. gew. st. 19.10: via Southampton 11 Sept. gew. st. 9.25; vliegdienst New YorkMaraca'i- bo 10. 12 Sept. gew. st. 19.10: vliegdienst Ber lijnNatalMaracaibo 11 Sept. gew. st. 15. van Maracaibo per boot naar Curasao. Vereenigde Staten van Amerika. Canada, Mexico, via Southampton 11. 12 Sept. gew. st. 9.25; via Cherbourg 10. 12 Sept. gew. st. 19.10; via Rotterdam 13 Sept. gew. st. 19.10. Brazilië, via Genua 10 Sept. gew. st. 15.15; via Amsterdam 11 Sept. gew. st. 3.25; via Lis sabon 15 Sept. gew. st. 2.15. Argentinië, Chili en Uruguay, via Genua 10 Sept. gew. st. 15.15: via Lissabon 15 Sept. gew. st. 2.15: vliegdienst DuitschlandZuid Ame rika 11 Sept. gew. st. 15.vliegdienst Marseil leZuid Amerika 14 Sept. gew. st. 11.30. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehol, via Siberië 12 Sept. gew. st. 18.35. China, Hongkong en Philippijnen, vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Brindisi 10 Sept. 9.25; via Marseille 12 Sept, gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 11. 14 Sept. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenCalcutta 10 Sept. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamia) via Brindisi 10 Sept. gew. st. 10.40; via Istanbul Damascus 12 Sept. gew. st. 3.25; via Istanbul—Damascus 16 Sept. gew. st, 2.— via Brindisi 13 Sept. gew. st. 10.40. Vliegdienst als Britsch Indië. Palestina, via Brindisi 10, 13 Sept. gew. st. 9.25; via Marseille 12 Sept. gew. st; 14.15; via Napels 14 Sept. gew. st. 15.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Marseille 12 Sept. gew. st. 14.15; via Napels 13 Sept. gew. st. 15.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 12 Sept. gew. stukken 12.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 12 Sept. gew. st. 14.15: via Napels 13 Sept. gew. st. 15.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Brindisi 10. 13 Sept. gew. st. 9.25; via Marseille 12 Sept. gew. st. 14.15; via Napels 14 Sept. gew. st. 15.15: via Piraeus 15 Sept. gew. st. 22.30; vliegdienst Londen—Cal cutta 10 Sept. gew. st. 2.15: vliegdienst Am sterdam—Bandoeng 11. 14 Sept. gew. st. 3.25: vliegdienst LondenCairo—Johannesburg 14 Sept. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille 11 Sept, gew. st. 6.12 Sept. gew. st. 9.25; vliegdienst Londen —Kaapstad 11 Sept. gew. st, 3.25; vliegdienst Londen—Johannesburg 14 Sept. gew. st, 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 12 Sept. gew. st. 16.45; via Southampton 14 Sept. gew. st. 6.—. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Marseille 12 Sept. gew. st. 9.25: vliegdienst AmsterdamBandoeng 11 Sept. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSinga pore—Port-Darwin 14 Sept. gew. st, 2.15. Nieuw Zeeland via Cherbourg/San Francis co 12 Sept. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Australië. DRIETAL VOOR KERKELIJK HOOGLEERAAR Op het drietal ter voorziening van de vaca ture voor kerkelijk hoogleeraar vanwege de Ned. Hcrv. Kerk te Utrecht, ontstaan door de benoeming tot gewoon hoogleeraar van dr A M. Brouwer, staat met ds. F. G. Fokkema, rector van de Zndingsschool te Oegstgeest en as. M. c. Slotemaker de Bruine, secretaris van ,C; L' V" 00k dr- M- J- A- de Vrijer van 1920 tot 1823 predikant te FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 9) Aanvankelijk wordt deze onverwachte weers verandering in de Toeristenklasse met vreugde begroet. Onkruid, die oprecht naar een echten storm verlangd heeft, het onderwijzeresje, dat naar Afrika wil, voor aan den boeg naast Snavel staat en den wind door haar donkere krullen laat spelen, de jonge jurist zij allen spitsen zich op de dingen, die komen zullen. Maar de dierenhandelaar, die reeds meerdere zeereizen achter den rug heeft, tempert de vreugde onder het jonge geslacht. „Dat be- teekent voor de maatschappij een belangrijke besparing op den proviand", zegt hij met een veelbeteekenenden blik op de woelige zee. „Ik ben benieuwd hoeveel er vanavond bij het diner zullen ontbreken". Zijn woorden schijnen bewaarheid te zullen worden, want al spoedig verdwijnt de dikke slagersvrouw als eerste slechtoffer in haar hut. Een kwartier later volgt Slivkowitshc haar voorbeeld. Snavels gelaatskleur begint een be- denkelijken groenen tint aan te nemen en hij ziet zich, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt, het onderwijzeresje aan den assessor over te laten. Maar ook dezen laatste wordt het spoe dig te machtig en een minuut later strompelt hij reeds zyn hut binnen. Bij het diner is in de Toeristenklasse slechts één van de acht tafels gedekt. Daaraan zitten de dierenhandelaar, een spoorwegambtenaar uit Zuid-Afrika, die met verlof naar Europa is geweest. Lou Volkers en Hilde Boersma, de onderwijzeres In de eerste klasse ziet het er nog trooste- loozer uit. Behalve de officieren en een twee tal passagiers is daar niemand meer in staat zijn hut te verlaten. De heer Pirzel heeft reeds bij de eerste teekenen van een naderenden storm, toen iedereen zich daarover nog grap jes veroorloofde, verschijnselen van zeeziekte geconstateerd. Toen het schip eerst flink be- kon te schommelen en hij de hulp van den scheepsdokter meende te moeten inroepen, kreeg hij echter tot zijn ontzetting te hooren. dat deze eveneens zijn eerste reis maakte en zelf de ziekste man aan boord was Den volgenden morgen is het nog erger, en zoo komt het, dat dit verhaal zoolang de „Ukami" zich in de Golf van Biscaye bevindt, onderbroken moet worden. Bij Kaap Finisterre zet de geschiedenis weer in. Men verschijnt weer aan het ontbijt. Elkeen verzekert, dat hij bijna in 't geheel niet van de zeeziekte te lijden heeft gehad, maar in- tusschen werpt men aan boord medelijdende blikken in de richting van een aantal Portu- geesche sardinen visschers, die in hun kleine stoombootjes nog steeds heftig schommelen, terwijl de „Ukami" al weer rustig het water klieft. Allen aan boord verheugen zich over de zon, die thans meedoogenloos haar stralen werpt op de Portugeesche kust. De zee is van kleur is van kleur veranderd en ziet nu groen; het kustlandschap is vlak en rotsig. Door den kijker ziet men een aantal armelijke woningen in een visschersdorp. Voor aan den boeg zijn een paar timmmer- lieden bezig een zwembasm in elkaar te zetten. Het is niet bepaald groot; met één flinke slag zwemt men van de eene zijde naar de andere. Het geheel heeft dan ook meer van van een groote badkuip en zelfs het groene zeildoek, dat den zeebodem moet imiteeren, is niet in staat dit miniatuur-bassin in de achting van de passagiers tedoen stijgen. Nochtans worden de goede bedoelingen van den gezagvoerder van de „Ukami" gewaar deerd. De warme Zuiderzon dwingt als het ware tot het nemen van een bad en vooral de jeugd laat zich niet onbetuigd. De prominente figuren der eerste klasse, Hendrik van Berquem met zijn frisch, lachend gezicht, de groote reeder met zijn elegante jonge vrouw, de Baltische barones met haar eenzame dochter, de oude, maar eens beroemd en de heer Popodotschi, zij allen kijken van het, door glas beschutte bovendek toe, hoe het jonge geslacht, dat geen klasseonder- scheid kent, zich in het ,met zeewater gevulde bassin amuseert. Ook Nini Collijn bevindt zich onder de ba denden en wanneer allen als 'n goudvisch in een kom, eenige malen hebben rondgezwom men, vlijen zij zich op het dek in de zon. Harry Diesel heeft voor de knappe Vlaam- sche zijn badmantel uitgespreid en zij neemt dit aanbod in dank aan! Hij gaat naast haar zitten op de warme planken van het dek, kijkt toe, hoe zij haar blauwe badmuts af neemt, haar lang, blond haar schudt en zich daarna op den rug uitstrekt. De andere liggen en zitten allen een eind van hun af en Harry acht dan ook het oogen- blik gunstig. „Ik moet u iets zeggen", zegt hij, zich ge heel tot Nini wendend, „wat voorïoopig nog geheim moet blijven. U mag er met niemand over spreken. Ik heb, toen wij nog om het eiland Wight voeren, dank zij een speelsche bui van den wind, een merkwaardig briefje in handen gekregen. Het waren aanvankelijk slechts snippers papier, maar wij hebben een en ander zoover in elkaar kunnen passen, dat er tenslotte een waarschuwing uit te lezen viel tegen eea „tricotgraaf in harden schaal" tr- -s *,ul^angbord" dienst zou doen m Collijn barstte in een schaterlach uit, maar Diesel protesteerde heftig tegen dit ge brek aan ernst. A1"U.Jnoet ™e} denken dat ik 'n grapje maak! Als ik er met van overtuigd was, dat u ge vaar dreigt, zou ik het zeker vóór me hebben gehouden. Er staat op dat briefje ook iets over lynxeieren en ik geloof vast en zeker, dat a,n-df^ vej'band houdt met dat geheim- zinnige kistje, dat m Antwerpen aan boord gebracht is". Nini Is plotseling ernstig geworden. Zij is nu zelfs een en al belangstelling en Diesel vervolgt dankbaar: „Wij hebben ons natuurlijk het hoofd gebroken over de vraag "J«t dien -tricotgraaf in harden schaal" bedoeld kan zijn en tenslotte wisten wij hierop slechts een antwoord: de zwarte heer met dien stijven hoed, die tegelijk met u aan boord Is gekomen!" Deze veronderstelling, zonder eenige aarze ling uitgesproken, blijkt echter weer danig op Nini's lachlust te werken. ..Jean Martin?" vraagt zij. „Neen. dat Is uit- gesloten!" Onkruid ergert zich, vooral ook. omdat het meisje het zoo spontaan voor dien vervelenden fat- opneemt. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7