OPENING H ERFST-WINTERSEIZOEN WEILL ZOON DE BILT In Abessynië. DINSDAG 10 SEP TEM BE R 1933 HAAREEM'S DAGBE'AD 2 Er wordt hard gewerkt aan Nijmegen's nieuwe brug. Toch is het einde nog niet in zicht! Maandagmiddag is het tweede gedeelte van de Dordtsche montagebrug onder de hoofd- boog van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen doorgevaren en tijdelijk geplaatst op het mon tageterrein aan de stadszij. Onmiddellijk is een begin gemaakt met het wegbranden van de koppen der hulppijlers, die men zoo spoe dig mogelijk uit de rivierbedding wil opruimen om de vrije vaart onder de hoofdbrug moge lijk te kunnen maken. Er zullen wel eenige weken mee heengaan voor de pijlers geheel uit de rivierbedding zijn verwijderd en de gratis sleepdienst zal nog wel eenigen tijd in stand gehouden moe ten worden. Momenteel is men verder bezig met het leg gen van het wegdek in de hoofdboog van de nieuwe brug. Iets minder stakers in het conflict te Tilburg. 1260 werken; 3982 werken niet. In den stand van de staking in de wollen- stoffenindustrie te Tilburg is maar weinig wijziging gekomen. Personeel van de firma P. van Dooren, ten getale van 73 man, is aan het werk gegaan. Ook op andere fabrieken heb ben eenige stakers het werk hervat. 3982, ongeveer 100 personen minder dan Za terdag. Het aantal werkwilligen bedraagt 1260. DE HEER J. M. C. HOOG 70 JAAR. Zooals wij meldden, vierde de heer J. M. C. Hoog, directeur der N.V. C. G. van Tubergen, Bloembollen- en Zaadhandel aan den Konin ginneweg, gisteren zijn 70en verjaardag. De jubilaris mocht 's morgens reeds vele bewijzen van belangstelling ontvangen. Tal van brieven en telegrammen kwamen in, o.a. van den heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, van het Hoofdbestuur der Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en van de Haarl. Rotary Club. De heer Koster, de bekende schilder van bloembollenvelden, bood den heer Hoog een pastelteekening aan, voorstellende een gedeel te van een der tuinen der firma te Hiliegom. Van het personeel der firma mocht de heer Hoog gelukwenschen en een bloemstuk ont vangen. De heer Hoog ontving ook des middags nog zeer vele bezoeken o.a. van de heeren Valke- ring en H. J. Voors, onderscheidenlijk onder voorzitter en secretaris-penningmeester van de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur; den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum; dr. J. F. M. Sterck, den kunst schilder Oscar Mendlik en vele Rotarians. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Bril: v. Bakkum, KI. Heiligland 73rd. Duif: Heugens, Cheribonstraat 11. IJze ren gewicht: v. d. Berg, Leidsehestraat 93. Hond: Groenendaal, Nieuwstraat 1; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Oudhoff, Oranje straat 102; Hoff, Patrimoniumstraat 18. Vaar digheidsinsigne: Politiebureau, Smedestraat. Jas: Huijkman, Leidschevaart 364. Jas (bla zer) v. d. Berg, Jansstraat 33. Regenjas: v. Es- veld, Lootstraat 33. Jachtpatroon: Politie bureau Smedestraat. Ketting met gouden slot: Hermsen, Middenweg 80. Kleedje: Vriezenou, Mentawistraat 2. Kat: Kennel Fauna, Fr. Var kensmarkt. Quitantie Gem. Grondbedrijf: Politiebureau Smedestraat. Portemonnaie: De Jong. Gr. Heiligland 22. Pakje inh. broekje: Politiebureau Smedestraat. Regenjas: Schoe- fer, Schouwtjeslaan 29. Kinderschoentje: Lint, Zaanenlaan 139. Tasch, inh. portemonnaie: Dircks, Dreef 26. Vulpenhouder: Plantinga, Middenweg 3. Voetbal: Schreuder, Aar. Loos- jesstraat 62. Vulpenhouder: Politiebureau Smedestraat. Vacht van poppenwagen: Kuij- per, Pijntorenstraat 21. „Als alle Italianen tenslotte hier zijn, kunnen wij een inval in Italië doen". (1' Oeuvre). AGENDA DINSDAG 10 SEPTEMBER Cinema Palace: „De heele wereld lacht" Op het tooneel: Rettichini's, fantasie- en acrobatische dansen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hartedief", geprolon geerd. Op het tooneel: Wang Sion Ching- troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De man die zijn hoofd behield." Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „100 dagen van Na poleon". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Gebouw Protestantenbond, Berkenstraat: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Psy chometrische séance. S.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des NIEUWE MODELLEN: BONTMANTELS STOFMANTELS COSTUMES JAPONNEN BONTWERKERIJ DAM ESK L EED E RMAK ER IJ BARTELJORISSTRAAT 26-28 Senator Long overleden. (Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Kantonrechter. Oneerlijke bollenhandelaar. Voor het Kantongerecht stond Maandag te recht een bollenhandelaar uit Hiliegom, die zich volgens de dagvaarding schuldig had ge maakt aan bedrieglijke practijken met het vervoer van bollen. In begin April werd hij te Hiliegom aangehouden toen hij daar per vrachtauto een grooten voorraad vervoerde. Het waren verschillende soorten van bollen, oa. begonia's, dahlia's, gladiolen enz. Voor een onderzoek door controle-ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst werden ze naar het politiebureau gebracht. Voor het vervoer was een geleidebiljet van begonia's afgegeven, maar verdachte had tijdens het vervoer de groote pakken in kleine veranderd. Bovenop lagen goede begonia's, maar onder in lagen slechte en te kleine bollen. Verdachtemerkte op, dat alle bollen vóór de verzending goedgekeurd waren. De Kantonrechter wees er hem echter op, dat de Keuringsdienst niet alle bollen onder zocht, doch slechts een paar uit eiken zak. De Belgische firma, voor wie de bollen be stemd waren, «had, omdat ze op den afgespro ken tijd niet gearriveerd waren, schriftelijk aan verdachte gevraagd, waar ze bleven. Ver dachte had toen geantwoord, dat ze wel ver zonden, maar vermoedelijk zoek geraakt wa ren. Hij wist echter, dat ze door de politie in beslag waren genomen. De ambtenaren van den Plantenziekten kundigen Dienst, die de bollen onderzocht hadden, werden als getuigen gehoord. Zij ver klaarden, dat een heel groot aantal der in beslag genomen bollen van slechte kwaliteit waren. Sommige waren aan verrotting onder hevig; andere waren veel te klein. De ambtenaar van het O.M. merkte op, dat dit een zeer geruchtmakende zaak was, waar mee de bona-fide bollenhandel gedupeerd- wordt. Spreker noemde verdachte als een grooten-vijand van den bollenhandel. Daarom eischte hij tegen hem vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen bollen. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, was van meening dat deze zaak veel te erg opgeblazen was. „Het lijkt wel", aldus pleiter, „of hier „bollenvijand No. 1" terecht staat. De man is nog niet eerder veroordeeld en de klanten in het buitenland werden door hem niet gedu peerd". Ten bewijze hiervan citeerde pleiter eenige brieven, o.a. uit Engeland, waarin men dankbaarheid uitsprak over de goede kwali teit van de ontvangen bollen. Ook ten aanzien van de kwaliteit der in be slag genomen bollen deed men volgens Mr. Drilsma overdreven. Vele menschen, die bol len bestellen, letten niet op technische fouten of afwijkingen, die wel door den Plantenziek tenkundigen Dienst geconstateerd worden. Men is over het algemeen al tevreden, wan neer ze in de tuintjes aardig bloeien. Den eisch van vier maanden hechtenis achtte plei ter in ieder geval veel te hoog. Hij vroeg dan ook een voorwaardelijke straf, als ontslag van rechtsvervolging niet mogelijk blijkt. De Kantonrechter zal over veertien dagen vonnis wijzen. INFORMATIEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.31—7.32 Berlijn 59.47y2—59.57y2 Parijs 9.75V2—9.76V2 Brussel 24.93—24.98 Zurich 48.10—48.14 New York 1.48—1.48 3/16 BADHUIZEN „WITTE KRUIS" Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Augustus 1935 was: Badhuis Koudenhorn: 1169 Mannen. 433 Vrouwen 135 baden werkloozen. Totaal 1735. Badhuis Leidscheplein 1355 mannen, 633 vrouwen. 172 schoolbaden, 130 baden werk loozen, totaal 2290. Badhuis Schotersingel 1527 mannen, 764 vrouwen, 653 schoolbaden, 185 baden werkloo zen, totaal 2129. Badhuis Hofdijkplein 1520 mannen, 526 vrouwen. 375 schoolbaden, 199 baden werk loozen, totaal 2610. Badhuis van Egmondstraat 1654 mannen, 824 vrouwen, 323 schoolbaden, 367 baden werkloozen, totaal 3168. PERSONALIA. Geslaagd voor het vergelijkend examen voor Cand. Ind. Ambtenaar M. S. Kamminga te Haarlem. JAN MULJS. f Maandag is hier ter stede in den ouderdom van bijna tachtig jaar overleden de heer Jan Muijs, vroeger alhier een bekend propagandist voor het socialisme. 0.a. colporteerde hij met 't toen bestaande orgaan„Recht voor Allen' enz. Op 18 Februari 1887 richtte de heer Muijs in het perceel Frankestraat 49 een volksboek handel op, die hij later verplaatste naar per ceel 33 in die straat. In Mei 1926 betrok hij met zijn zoon het groote perceel Ged. Oude Gracht 103, waar hij tot het laatst toe werk zaam is gebleven. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op a.s. Vrijdag te Westerveld na aankomst van trein 14 14. meldt: Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te Groningen. Laagste barometerstand 753.4 m.M. te Vardö. en voorspelt: Meest zwakken Oostelijken tot Zuidelijken wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droog behoudens dauw. Vrij warm overdag. Uit het Buitenland Het weer blijft mooi en warmer. Het hooge drukgebied strekt zich nog uit van de Poolzee tot Midden- en West-Europa. In onze omgeving steeg de barometer, ter wijl hij in het Noordelijk gebied wat daalde zoodat zich het centrum van den hoogen druk thans over ons land ontwikkelt. Over Duitschland stjjgt de barometer snel, zoodat de wind ten onzent van Oost naar Zuid zal ruimen en aanhouden van het fraaie weer met verdere temperatuursstijging waarschijn lijk is. In het grootste gedeelte van het hooge druk gebied was de nacht bijzonder koud, zoodat de ochtendtemperaturen iets lager zijn dan gisteren. Over IJsland viel nog matige regen, veroorzaakt door de Oostwaarts trekkende depressie. Over Lapland is de depressie wat dieper geworden. Langs de Noorsche kust viel nogal wat neerslag. Abisco meldde hedehmorgeiy sneeuw De oceaandepressie beweegt"zich Noordwaarts.' Over IJsland daalt de. barometer langzaam verder. De temperatuur is er gestegen, even als over het Noorden van de Britsche Eilan den, waar de depressieinvloed ook langzaam doordrong. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, 770 m.M. 767 m.M. Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 10 September: Hoogste gisteren 64 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 12 uur 63 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 September. Ondertrouwd 9 September: M. N. Keuken meester en M. E. Nieuwveen. Bevallen 5 September: J. H. de Jong—Smit, d.; 6 September: E. C. v. d. LeijVander, z.; 7 September: W. Komduur—Reinders, z.; A. van Santenv. d. Ban, z.; M. A. ColinKool, z.; H. J. DelchambreZoet, z.; J. E. Vegter Veeze, z.; 8 September: H. A. de Nooijer- Christiansen, z.; 9 September: M. Hoogka merHoreman, d.; C. B .Beijkv. Cittert, z. Overleden 6 September: W. de Wolf. 81 j., Damaststraat; 7 September: M. A. Lagerweij— Boeree, 42 j., Wiigenstraat; M. Mesv. d. Bosch, 38 j., Ruychaverstraat; C. J. W., 2 j., d. v. J. W. Raatgever, Ged. Oudegracht; Q. Kroezen, 68 j.. Kamperlaan: 8 September: A. H. Oliedam, 63 j., Indischestraat. HAARL. TOONEELVEREENIGING D. V. S. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Door Vriendschap Saamgebracht" viert haar tien jarig bestaan op Zaterdag 14 September met een feestavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. ELF GEWONDEN BIJ BOTSING TUSSCHEN AUTO EN BUS. SOERABAJA, 10 Sept, (Aneta). Gisterenmiddag te half vijf heeft op den weg tusschen Pasoeroan en Frobolinggo een ern stig auto-onegluk plaats gehad. Een Ford- Sedan is n.l. op ee nautobus ingereden. De inzittenden van de personen-auto waren mej Berretty, dochter van wijlen den directeur van Aneta, mej. Le Bruyn, een chauffeur en een baboe. Mej. Berretty bekwam een ernstige hoofd wonde, terwijl mej. Le Bruyn zeer ernstig werd gewond. De chauffeur brak een been, terwijl de baboe eenige schaafwonden be kwam. Zeven inzittenden van de bus werden gewond, waarvan een Chinees ernstig. De gewonden zijn allen naar Pasoeroean ge bracht. De oorzaak is onbekend. Van de bus werd een zijdestuk geheel weggerukt. De retty was iets beter. Vergeefsche bloedtransfusies. Zal Frankrijk Engelsche sanctievoorstellen steunen? Woensdag belangrijke verklaring van Hoare. In den loop van den morgen ontvingen wij over den toestand van senator Long de vol gende telegrammen: NEW YORK, 10 Sept. De doktoren zijn nog steeds van meening, dat de toestand van senator Long zeer critiek is. In den nacht van Maandag op heden heeft men een derde bloedtransfusie toegepast. De chef-arts van het ziekenhuis noemde het bijzonder bedenkelijk, dat Long in het geheel niet reageerde op de behandeling. Hij is van meening, dat de eerstvolgende twaalf uur de beslissing zullen moeten brengen. De door de begeleiders van Long onmiddel lijk na den aanslag doodgeschoten dader Weiss is gisteren in tegenwoordigheid van een Ka tholieken geestelijke ter aarde besteld. Uit Baton Rouge meldt Reuter; De geneesheeren zijn er toe over gegaan ge bruik te maken van zuurstofapparaten om de ademhaling van Huey Long te verlichten. De behandelende geneesheeren vreezen, dat het buikvlies ontstoken is en koesteren geen enkele hoop dat de patient zal herstellen. Een groote menigte aanhangers heeft zich verzameld voor de bureaux der kranten. De begrafenisplechtigheid voor dr. Weiss, die den aanslag heeft gepleegd, werd door honderden o.a. vrijwel alle doktoren uit Baton Rouge bij gewoond. Het Huis van Afgevaardigden is in neer slachtige stemming' bijeengekomen en heeft een wet aangenomen, die ten doel heeft de herkiezing van rechter Pavy, den schoonvader van Weiss, te verhinderen. Naar nader wordt gemeld begon Huey Long na de derde bloedtransfusie wartaal te spre ken. Hij sprak van het boek, dat hij later zou schrijven: „Mijn eerste jaar in het Witte Huis". BATON ROUGE. Vrienden van Huey Long hebben bij het verlaten van diens kamer ge zegd, dat het uitreden van den dood nog slechts een kwestie van tijd is. NEWYORK, 10 Sept. (A. N. P.) Se nator Long is hedenmorgen om 6.10 in het ziekenhuis te Baton Rouge over leden. Long was in de vroege morgenuren nog een vierde bloedtransfusie toege diend'.'"De'vijM'^^'tra&sfüsfë/k'óia^hïët meer gschieden daar de senator toen reeds met den dood worstelde. „De ongekroonde koning van „Louisiana" Senator Long genoot in den staat Louisiana waar hij den bijnaam van „ongekroonde ko ning" bezat een groote populariteit. Ander zijds telde hij een groot aantal vijanden. Hij was de opsteller van een fantastisch plan, dat tot devies „share the wealth" (verdeel den rijkdom) had. Long beloofde, dat hij, wan neer hij eenmaal president zou zijn, allen Amerikanen een inkomen van f 4000 en ouderdomspensioen en het bezit van een auto zou verzekeren. Zijn groote populariteit dankte hij voor een niet gering deel aan zijn enorm redenaarstalent. Berucht waren zijn obstruGtie-redevoerin- gen, in den Senaat, die soms uren duurden en waarbij hij de zonderlingste onderwerpen ter sprake bracht. Long die altijd door een sterke parti culiere lijfwacht was omringd was oor spronkelijk aanhanger van Roosevelt, later werd hij een fel tegenstander van den pre sident. Zwevend over de Alpen. Zwitsersch zweefvlieger levert een fraaie prestatie. LONDEN, 10 September. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" te Genève, seint met de meeste beslistheid te kunnen verklaren, dat in geval Groot- Brittannië zich geroepen mocht voelen sanc ties voor te stellen, Frankrijk daaraan zijn volledige steun zal verleenen. De correspon dent voegt hieraan toe, dat zelfs Laval er thans van overtuigd is, dat zijn land geen. andere keuze blijft. Wanneer Mussolini zijn veldtocht begint, zal hij dit doen met volle kennis van dit feit. Laval zal hedenmorgen te Genève aan komen en nog den zelfden ochtend een on derhoud hebben met den Britschen minister van buitenlandsche zaken Hoare, Woensdag zal deze dan in de zitting van de Assemblée een uitvoerige verklaring afleggen, die naar verluidt van het allergrootste belang is en iederen twijfel op heffen, die nog zou kunnen bestaan met het oog op de Britsche politiek. In een interview met den specialen cor respondent van de „Petit Journal" heeft baron Aloisi verklaard, dat iedereen weet, dat de Volkenbond geenerlei gezag zal hebben, wanneer hij thans schipbreuk zou leiden. Men mag niet blind staan tegenover de ge varen van het oogenblik. Of wel de Volken bond zal dit moeilijke probleem overwegen of wel de nieuwe opvattingen van de wereld orde, die hij belichaamt, valt in duigen en dit zou een zwaar op de wereld drukkend onheil zijn Abessynië wacht de commissie-besluiten af. De Abessynische gezant te Parijs Hawariate heeft tegenover een vertegenwoordiger van het zelfde blad-'.verklaard, dat de Abessynische delegatie in Genève voorloopig geen meening zal uiten, maar de besluiten van de com missie van vijf zal afwachten. Abessynië is bereid alle slechts denkbare economische concessies te doen. Het zah echter in de kwesties, die het recht van het land betref fen, onwrikbaar blijven. GENèVE, 9 Sept. De eerste zweefvlucht over de Alpen is uitgevoerd door den Zwitser- schen vlieger Schreiber, die op een hoogte van 12.000 voet met zijn zweeftoestel gedurende 2 uur boven de Jungfrau vloog en vervolgens op een hoogte van 9.600 voet over den Simplon- pas zweefde. Voorbeurs te Amsterdam. VERANDERDE STEMMING DOOR DE POLITIEKE GEBEURTENISSEN Op de wisselmarkt is de stemming sinds gis terenmiddag plotseling veranderd. De oorzaak hiervan moet men niet zoeken op internatio naal politiek gebied, want de situatie wordt steeds dreigender, doch eerder in den binnen- landschen politieken toestand. De volgende week begint een nieuw parlementair jaar en het is zeker niet te veel gezegd, indien men beweert, dat het waarschijnlijk nog nooit on der voor het kabinet zoo onzekere omstandig heden is begonnen. Daar men algemeen aan neemt, dat de waarde van ons geld ten nauw ste verbonden is aan het lot van dit kabinet, spreekt het vanzelf, dat hier voor de specula tie een toestand is geschapen, die zij weer tracht uit te buiten. Het pond sterling, dat gisterenmiddag reeds gestegen was van 7.29 1/4 tot 7.30y2, liep hedenmorgen tot 7.32 op. De dollar steeg tot 1.48 1/8, welk niveau de export van goud weer loonend wordt. De Fransche franc was eveneens hoo- ger. De Belga zette zijn opwaartsche beweging voort en kwam weer bij de grens van 25. De invloed van de koersbeweging van de valuta-markt op de effectenbeurs was onmis kenbaar. Ondanks de ongunstige wending, die het conflict tusschen Italië en Abessynië dreigt te nemen, was de stemming vast. Ko ninklijke Petroleum waren 1V2 nCt. hooger, in- - dustriepapieren werden een fractie hooger geheel vernietigd. afgedaan. Ook Amsterdam Rubbers en H. V. De toestand van mej Le Bruyn was heden- A.'s trokken een kleinigheid aan. De Yankee- moigen uiterst zorgelijk, die van mej. Ber- waarden waren verdeeld, Duitsche obligaties bleven op peil. Oorlogsverminkten als propagandisten.1 Er gaan afdeelingen van hen naar Afrika. ROME, 10 September. De organisatie dor oorlogsverminkten heeft een vergadering ge houden waarin het probleem is besproken van het vrijwillig dienstnemen door oorlogs verminkten voor Oost-Afrika. Besloten werd, dat niet alleen afdeelingen in het leven zul len worden geroepen voor den militairen dienst, maar ook dat de verminkten op grooten schaal hun bijstand zullen verleenen bij het maken van propaganda. BEGRAFENIS MEVR. MES-VAN DEN BOSCH In stillen eenvoud werd heden, Dinsdag morgen, .in tegenwoordighèid van eenige vrienden en belangstellenden, aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van mevr. M. Mes-van den Bosch, die gedurende 40 jaren hier ter stede de verlos kundige practijk uitoefende. Eenige kx-ansen dekten de kist. Aan het graf werd niet gesproken. Een neef van de overledene, de heer W. C. Kornmann, dankte namens de familie voor de belangstelling. MARKTNIEUWS PURMEREND, 10 Sept. 1935. KAAS. Aanvoer 32 stapels kleine, ƒ16.50 a 20.per 50 K.G. Boter. Aanvoer 1424 K.G., prijs 1.50 a 1.60 per K.G. Vee. 668 runderen, waaronder zijn 375 vette en 79 stieren. 10 paarden, 60 a 130. 193 vette kalveren f 0.30 a f 0.45 per K.G. 287 nuchtere dito, 4 a 13 per stuk. 140 vette varkens 40 a 43 ct. per K.G. 40 magere dito, 16 a 33 per stuk. 314 biggen, 10 a 17 per stuk. 726 schapen 8 a 17 per stuk. 693 lammeren ƒ6 a ƒ10 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks 3 a 3.40. Vett ekoeien, prijshoudend. 44 a 50 ct. per K.G. Gelden koeien, prijshoudend, ƒ80 a ƒ130 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, ƒ115 a ƒ165 per stuk. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Radio-Reportage van het „Veld van Eer". Om twee redenen lijkt het mij onwenschelijk, te ageeren tegen een eventueel Amerikaansch ooggetuige-verslag van het „veld van eer" en wel: le. zal een waarheidsgetrouw verslag der rauwe feiten een ophemelende en aanhitsende oorlogscampagne van een bepaald deel der pers overstemmen en dus de volken wakker houden, en 2e. zal, daar de snelle verplaatsing der Abessynische Guerilla-troepen een reportage van dit front wel onmogelijk maken zal, men uitsluitend Italiaansche ellende te hooren krijgen, welke een gevolg van eigen dwaas heid zijnde, ons medelijden niet hoeft op te wekken. Meer waardeering verdient m.i. het idee van een vroegeren inzender, daar, waar an dere landen als Duitschland, Italië en Japan er alles voor over hebben, kolonisatiegebied te verkrijgen en Nederland dit blijkbaar niet noodig heeft, althans het koloniseeren aan particulier initiatief overlaat, deze voor ons dus niet noodzakelijke koloniën eerlijk te verdeden tusschen de landen, die ze wel blijken noodig te hebben. U dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, -T. J. J. WALDEMAIE1

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2