Ongelukken op weg en werk. Wetswijzigingen om ongelukken te voorkomen. Scherpere voorschriften en wegen met gescheiden verkeer Rechts gaat niet altijd voor DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 H A A R E E M'S D A GBCSÖ 3 Een lijst, die nooit eindigt. Fietster stak over. Op den straatweg bij de Broeksloot on der Rijswijk is een verkeersongeluk ge beurd waarbij een 49-jarigen motorrijder uit Katwijk aan Zee het leven heeft verloren. Deze kwam uit de richting Den Haag nabij de dorpsstraat in botsing met een wielrijdster. die den weg overstak. Het motorrijwiel zwenk te na deze aanrijding naar links en kwam daarbij in botsing met een motorrij wiel bestuurd door een 21-jarigen monteur uit Delft. De beide motorrijders kregen ernstige won den en zijn per ziekenauto naar het Roomsch-Katholieke ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Eerstgenoemde liep een ern stige hersenschudding en kaakfracturen op, laatstgenoemde een hersenschudding. De wielrijdster kwam er met eenige ontvellingen len met den schrik af. De motoren en het rij wiel zijn ernstig beschadigd. De Katwijker is later in het ziekenhuis overleden. Fietser stak over Hen 15-jarïge wielrijder uit Dordrecht, stak op den Rijksstraatweg naar Willems dorp over zonder vooraf een tèeken te geven, dat hij van richting wilde veranderen. Hij werd aangereden door een achterop komen den motorrijder, uit Rotterdam, wiens broer op de duo zat. Door de hevige botsing kwa men de motorrijders, in"een sloot terecht, ter wijl de wielrijder tegen de straat sloeg. De motorrijders werden ernstig gewond en moes ten naar het gemeenteziekenhuis worden vervoerd. Tegen den wielrijder is inmiddels proces-verbaal opgemaakt. Tusschen twee auto's doodgedrukt. Dc 18-jarige J. Kroon, zoon ran den con cierge van het raadhuis te Reeuwïjk, is onder Lockeren bij Gent in België bij een auto-on geluk om het leven gekomen. De jongen was als tweede chauffeur in dienst van een expeditiebedrijf, dat auto diensten tusschen GoudaAntwerpenBrus sel en GoudaAntwerpenGent onder houdt. Vanmorgen was hij met een auto naar Gent vertrokken. Tijdens den rit van Antwerpen naar Gent kreeg de auto onder Lookeren een lekken band. Nadat gestopt was, werd nog een klein eindje doorgereden om vervolgens den band te repareeren. Dezen korten rit maakte de Kroon, die uitgestapt was, staande op de treeplank mee. Van den anderen kant naderde een 'vrachtauto met aanhangwagen, die den jongen greep, zoodat hij tusschen de beide voertuigen werd gedrukt. Hij was op slag dood. Haarlemmer rijdt tegen orgel. Een doode. Op den Rijksweg ter hoogte van den water toren onder de gemeente Laren is een botsing geweest tusschen een personenauto, bestuurd door een Haarlemmer en een draaiorgel, waar voor een paard gespannen was. Op den bok van het draaiorgel zaten twee personen afkom stig uit Bussum. De personenauto kwam uit de richting Amersfoort en reed het draaiorgel van achteren aan. De beide personen, die zich hierop bevon den. werden er af geslingerd en bleven gewond op den weg liggen. Dr. Keeman werd gewaar schuwd die de beide gewonden per ziekenauto naar het St. Jansziekenhuis liet overbrengen. De 19-jarige is kort na aankomst overleden. Het andere slachtoffer had zijn linkerarm ge broken en voorts een hoofdwonde en een wond aan den rechterarm opgeloopen. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het feit dat de autobestuurder dooi de lichten van tegenliggers verblind werd, waardoor hij het orgel, dat niet voorzien was van een achterlicht, niet opmerkte. Op de nieuwe Moerdijkbrug. Een 42-jarige arbeider uit Dordrecht was bezig met het verrichten van werkzaamheden aan een der brugspanningen van de nieuwe verkeersbrug bij den Moerdijk, toen hij plotse ling zijn evenwicht verloor en naar beneden stortte. Hij kwam met het hoofd tegen een ijzeren baik terecht. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Het lijk is naar het Gemeentezieken huis te Dordrecht vervoerd. Joodsche jeugd trekt naar Palestina. Internationale conferentie te Amsterdam. In het Amstel-hotel is een internationale conferentie van afgevaardigden van z.g. Jeugd-Aliyah Comité's begonnen, die er o.m. over zullen beraadslagen, hoe het mogelijk zal zijn in Palestina maatregelen te treffen voor de overbrenging naar dit land van een groot aantal Joodsche kinderen, die in Duitschland geen toekomst meer hebben. Men stelt zich voor, elk jaar duizend kinderen in de Palestijnsche opleidingskolonies te kunnen opnemen. Aan de conferentie nemen deel afgevaar digden van Engeland, Duitschland. Frankrijk, Palestina, de Scandinavische landen en Ne derland. De leiding was bij Mevr. C. Wijsen- beek-Franken, na wie nog het woord voerden de heer S. AdHer Rudel uit Berlijn, namens de Reichsvertretung der deutschen Juden, Mevr. E-ichholz namens de Women's Appeal Com mittee for German-Jewish Women and Chil dren, alsmede door Mej. H. Szold. die rapport uitbracht over het werk in Palestina. Het practisch werk in Palestina staat on der de leiding van mej. Szold en ondanks haar 75 jaren is miss Szold bezield met een jeug dige voortvarendheid en activiteit. Zij contro leert elke kolonie en haalt persoonlijk elke groep kinderen van de boot en onderzoekt elk geval nauwkeurig alvorens zij een immigra tie-certificaat aan de Engelsche regeering aan vraagt of daarover advies uitbrengt. In een gesprek, dat wij met miss Szold en met Mevr Wijsenb-eek-Franken over deze be weging hadden, vernamen wij, dat zij ont staan is voor ongeveer twee jaren, toen zich in Duitschland de noodzakelijkheid voordeed, een groot deel van de Joodsche jeugd, voor wie er geen mogelijkheid meer was een beroep te leeren of uit te oefenen, dit land te doen verlaten. Aanstonds gaf men er zich rekenschap van, dat daarvoor alleen Palestina in aanmerking kwam, het nieuwe land. dat eigenlijk het eenige is dat in dezen tijd steeds toevloed van arbeidskrachten gebruiken kan en vooral van jeugdige menschen, omdat deze zich het best en het snelst kunnen aanpassen. Zoodoende is de beweging voor Joodsche jeugd-emigratie jeugd-Aliyah) naar Palestina ontstaan. In Duitschland sloten zich daartoe verschillende Joodsche organisaties voor jeugdzorg aaneen tot de z.g. „Arbeitsgemeinschaft für Kinder und Jugend-Aliyah". Tegelijkertijd zijn in andere landen comité's opgericht met het doel gelden te verzamelen om dezen uittocht van jongeren uit Duitschland financieel mo gelijk te maken. Het resultaat van het werk gedurende anderhalf jaar is zeer bevredigend: reeds zijn ruim 700 kinderen van 15 tot 17- jarigen leeftijd thans in Palestina gebracht, waar zij voor verreweg het grootste gedeelte in den landbouw en voor het overige gedeelte in verschillende ambachten worden opgeleid. Het vooruitzicht, dat zij na volbrenging van hun leertijd in de Joodsch-Palestijnsche sa menleving opgenomen zullen worden, is zeer gunstig. Ook kinderen van Joodsche emigran ten uit Duitschland in andere landen, in het bijzonder in Nederland en Frankrijk, komen voor uitzending naar Palestina in aanmerking De conferentie, waaraan mede een tentoon stelling is verbonden, duurt tot en met Don derdag. Dan is er in Den Haag een ontvangst van afgevaardigden en gasten door het Neder- landsche Jeugd-Aliyah Comité. Nieuw Guinea wordt per vliegtuig in kaart gebracht. Een groot werk dat lang zal duren. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen, die door de De Havillandfabriek in Engeland zijn ge bouwd en gebruikt zullen worden bij de kar teering van Nieuw-Guinea, bevinden zich sinds enkele dagen op Schiphol, waar nog eenige instrumenten worden ingebouwd. De vlucht naar Indië van deze machines zal Woensdag te negen uur beginnen. Als een der bestuurders treedt op de chef-vlieger van de werkexpedi- tie kapitein C. A. Koppen; de overige vlieger deelnemers, de luitenant-vliegers p7 G. Tide- man, J. V. Meininger en J. Vonk maken de vlucht naar Indië als tweede piloot mede, aan gezien de beide andere toestellen bestuurd zul len worden door de Engelsche vliegers captain Fullford en captain Cox. De laatste heeft voor de De Havillandfabriek de verantwoordelijk heid van de vlucht, omdat de drie vliegtuigen eerst te Bandoeng aan ae Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij., die de karteeringsopdracht gekregen heeft van de Nederlandsche Nieuw Guinea Petroleum Mij., waarvan deel uitma ken de B.P.M., een Amerikaansche en een En gelsche maatschappij, worden geleverd. Met deze vliegtuigen gaan ook mede de hee- ren P. G. L. Hegener, chef-radio-dienst van de expeditie en H. J. Brink, mecanicien. De algemeen leider van de expeditie, de ka pitein der Artillerie mr. R. N. de Ruyter van Stevenick, is reeds 14 Augustus per K.L.M. naar Indië vertrokken; ook de eerste Geodeeth C. Roggeveen en de navigator-fotograaf F. W. J. Surink hebben de reis naar Indië per K.L.M.- vliegtuig gemaakt. Grootsche onderneming. Met een der directeuren van de K.N.I.L.M., den gep. kapitein ter zee Jhr. H. K. B. Ren- dorp, heeft een verslaggever van het A.N.P. een onderhoud gehad. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen, die voor de karteering worden gebezigd, zijn gewone twee-motorige verkeersmachines (tweedek kers) van de De Havillandfabriek, die plaats bieden aan acht passagiers. De K.N.I.L.M. heeft deze toestellen kunnen koopen. terwijl ze in aanbouw waren en nadat gebleken was dat het reeds geruimen tijd gebruikte Ford vliegtuig, dat men voor een geringeren prijs uit Amerika had laten komen, voor kartee- ringsdoeleinden minder geschikt was. Getracht zal worden, dit vliegtuig te verkoopen en als dit niet lukt, zal het naar Indië worden over gebracht om voor de expeditie communicatie diensten te verrichten en eventueel als invaller te fungeeren. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen zijn aan den onderkant eenigszins gewijzigd, zoodat liet oog van de camera's die op deze plaats worden bevestigd, naar alle kanten een vrij veld heeft. Het geheele gebied, dat in kaart moet wor den gebracht, beslaat de geweldige opper vlakte van tien millioén hectaren, tezamen echter nog niet de helft van het Nederlandsch bezit op Nieuw-Guinea vormend en hoofdza kelijk bestaande uit laag terrein, dat een lengte heeft van ongeveer 800 kilometer. De duur van het werk wordt op tenminste een jaar geschat en is uitsluitend afhankelijk van de gelegenheid tot fotografeeren. Met bewolking en andere factoren rekening hou dend. rekent men er op dat per dag hoog stens gedurende een uur opnamen zullen kunnen worden gemaakt. De regeling is zoodanig, dat bij aankomst op Nieuw Guinea der vliegtuigen, deze zullen na aankomst te Bandoeng in de werkplaatsen van de K. N. I. L. M. duchtig onderhanden worden genomen, waarmede tien dagen ge moeid zuleln zijn. ai het overige personeel en al het benoodigde materiaal reeds in het te voren geheel gemonteerde kamp te Babo. aan de Zuidkust van de Mac Cluer Golf. aanwezig is, zoodat de karteering onmiddellijk kan be ginnen. Er komen in het geheel vier kampementen, waarvoor de vestiging zorgvuldig is uitgeko zen. Voor het transport van het materiaal is o.a. een lichter van de K. P. M. gecharterd. Terwijl het terrein rondom Babo gekar teerd wordt, wardt door de zorg van de op- drachtgeefster een ander vliegveld gereed gemaakt en een kampement aldaar gebouwd zoodat onmiddellijk nadat de karteering te Babo geëindigd is, alles naar het nieuwe kam pement kan worden overgebracht. Terwijl dit in gebruik is. wordt het kampement, dat te Babo stond, weder naar een derde plaats over gebracht en zoo vervolgens. Kampementen en vliegvelden komen be halve te Babo, op het eiland Efman nabij Sorong, te Seroeai op het eialnd Japan en te Mimika op de Zuidkust te Nieuw Guinea. De afstand tusschen de beide uiterste kampe menten, Sorong en Mimika, bedraagt 600 ki lometer. Ofschoon ed expeditie uiteraard behoorlijk geawpend is en de regeering een wakend oog in het zeil houdt, worden geen vijandelijke overvallen gevreesd. De kannibalen op Nieuw Guinea hebben liever te doen met een zien deling. die in z'n eentje aan het baden is.... Als alles naar wensch gaat, zal in begin October met deze grootsche onderneming een begin worden gemaakt. Twee inlandsche vrouwen ter dood veroordeeld. Wegens de vergiftigingszaak te Djoeja. De Raad van Justitie sprak de doodstraf uit tegen beide beklaagden in de Djocjasche vergiftigingsaffaires. De overwegingen van dit vonnis zijn in de eerste plaats dat de motieven waren het verkrijgen van een hoog weduwe-pensioen; ten tweede dat de wijze van moorden pijn lijk en langdurig was en beklaagden dit. onbewogen door het lijden der slachtoffers, hebben aangezien en ten derde dat bij be klaagden geen berouw te constateeren viel. Zelfs heeft de eerste beklaagde de tweede aangezet tot de vergiftiging hetgeen on- noodig was daar deze tweede beklaagde reeds lang plannen tot moord had beraamd. De vierde overweging is dat men hier niet te maken heeft met een op-zichzelf-staand feit, doch dat herhaling te vreezen valt, waai de zedelijke remmen bij vrouwen in deze positie onvoldoende zijn om de attractie van een hoog pensioen te overwinnen, en dus een afschrikkende straf hier krachtig moet hel pen. Het vonnis luidt de doodstraf tegen de vrouw Soeminah wegens schuld aan moord en medeplichtigheid tot moord en doodstraf voor de vrouw Soeti wegens schuld aan moord. Vader en zoontje gewond. Op den hoek van de Javastraat en den Perikweg is een auto, bestuurd door een 19- jarig meisje uit Oldenzaal. in botsing gekomen met een motorrijwiel, bestuurd door den 46- jarigen J. H. Becker, die zijn vier-jarig zoon tje op de duo had. Door de hevige botsing wer den beiden van den motor geslingerd. Zij kre gen ernstige wonden. Het zoontje moest in het ziekenhuis worden opgenomen met een gebroken been. Fietser stak over Op den Arnhemschen weg ter hoogte van het Klein Seminarie is de wielrijder Holtman, wonende te Apeldoorn, door een hem achter- oprijdende personenauto, bestuurd door iemand uit Voorburg, aangereden. De wielrij der wilde naar links den weg oversteken, doch gaf niet tijdig een teeken, hetgeen hem nood lottig werd. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht en daar overleden. De wielrijder had een kind op zijn fiets, dat echter slechts licht werd gewond. Minister Slingenberg heeft een aanrijding. Een personenauto, waarin de minister van sociale zaken, mr. Slingenberg zat, is te Om men in botsing gekomen met een auto, be stuurd door iemand uit Heino, die geen voor rang verleende. Beide auto's werden slechts licht be schadigd. Door reclamebord getroffen. De 44-jarige gehuwde arbeider P. de Boer uit Farmsum, gemeente Delfzijl, is bij het op stellen van een reclamebord ter gelegenheid van de tentoonstelling Noorderlicht 1935, op het gazon voor het hoofdstation te Gronin gen, door dit gevaarte getroffen. De man is met ernstige wonden naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Motorrijder zwaar gewond. Op het kruispunt UtrechtschewegLaan 1914 te Amersfoort is een motorfietser uit Was senaar in botsing gekomen met een vracht auto uit Tiel. welke den Utrechtscheweg over stak. De motorrijder is in zorgwekkenden toe stand in het ziekenhuis de Lichtenberg op genomen. Onlangs is verschenen het voorloopig verslag der Eerste Kamer en de daarop betrekking hebbende memorie van antwoord van den minister van waterstaat betreffende de wij zigingen, die ten aanzien van de Motor- en Rijwielwet en het Motor- en Rijwielreglement door de regeering zijn voorgesteld. Het ligt niet in onze bedoeling deze stukken in alle deelen te bespreken. Eenige algemeene op merkingen zijn echter een nadere beschou wing ten volle waard omdat zij voor de verdere ontwikkeling van onze verkeerswetgeving van groot belang zijn. Allereerst wordt in het verslag betoogd dat „sommige leden", hoewel overtuigd, dat het ontwerp verschillende veranderingen ten goedé zal brengen, het toch betreuren, dat de regeering niet is gekomen met een nieuwe al gemeene verkeerswet, waarin de rechten en verplichtingen van alle weggebruikers, dus ook van de voetgangers zouden zijn geregeld, in plaats van een aantal wijzigingen in de reeds bestaande wetten voor te stellen. Andere leden waren van oordeel, dat de bestaande wetten, na de wijzigingen, de algemeene ver keerswet reeds sterk benaderen, van welke verklaring de minister dankbaar acte neemt in zijn memorie, daaraan toevoegende, dat tal van maatregelen noodzakelijk in ver band met de velerlei eischen van het mo derne verkeer in overweging of in voorbe reiding zijn. Deze laatste verklaring is van groot belang en geeft ons de verzekering, dat ook die deelen van het verkeer, die nu nog min of meer ongeregeld blijven, binnenkort wel geregeld zullen worden. Bij de vraag, of het wenschelijk is de thans bestaande verkeerswetten te vervangen door één algemeene verkeerswet, betoogden wij reeds eerder, dat het wenschelijk was, alge meen geldende principieele regelen voor het geheele verkeer vast te stellen, ten einde ver betering te kunnen brengen in de nu be staande chaotische toestanden op het gebied van het verkeer. De toezegging van den minister kan ons dus niet geheel bevredigen. De nu gevolgde methode blijft min of meer .lapwerk". Zij biedt alleen het voordeel dat partieele wijziging zooveel sneller kan worden aangebracht. Het ontwerpen van een geheel nieuwe wetgeving is zeer tijdroovend, wat met het oog op de urgentie van het vraagstuk, een zeer groot bezwaar oplevert. Vervolgens manifesteert zich een verschil van meening tusschen den minister en som mige leden omtrent de oorzaak van het groot aantal verkeersongelukken. Volgens deze leden is het standpunt van den minister, dat deze ongelukken voor het grootste gedeelte ge weten moeten worden aan roekeloos rijden van bestuurders van motorrijtuigen, niet van eenzijdigheid vrij te pleiten. Volgens hen zou ook de toestand der wegen vele ongelukken veroorzaken en zij stellen daarom voor maat regelen te nemen ter verwijdering van wiel rijders en voetgangers van de voor het snel verkeer bestemde hoofdwegen en bepleiten den aanleg van een wegennet, waarbij onder scheid wordt gemaakt tusschen de drie groe pen weggebruikers: bestuurders van motor rijtuigen. fietsers en voetgangers. Het vreemde is nu, dat niet is na te gaan, wie gelijk heeft. De officieele, door het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitgegeven verkeersstatistiek, bevat namelijk geen ge gevens omtrent de oorzaak van verkeersonge lukken. Wel blijkt, dat ongeveer 70% van het totaal aantal ongevallen wordt veroorzaakt door fouten van weggebruikers, doch niet wordt aangegeven welk deel van dit kwantum op rekening van bestuurders van motorrijtui gen moet worden geschreven. In verband hier mede heeft de minister blijkens de memorie van antwoord aan het Centraal Bureau ver zocht, voortaan in de statistiek op te geven het aantal ongelukken te wijten aan be stuurders van motorrijtuigen en het aantal, door bestuurders van de overige vervoermid delen veroorzaakt. Waarschijnlijk is er veel waars in beide standpunten. Een deel der ongelukken moet zeker op rekening van den toestand der wegen worden geschreven. Dit is slechts te verbeteren door bij het aanleggen van wegen zooveel mogelijk te streven naar een „gescheiden verkeer". Der halve is vooral belangrijk de verklaring van den minister, dat zooveel mogelijk gestreefd wordt naar veiligheid èn voor wielrijders en voetgangers èn voor automobilisten. Waar dit mogelijk is worden niet alleen op Rijks wegen, maar ook op provinciale wegen deze categoriën gescheiden, door het berijden van den hofdweg door wielrijders te verbieden (met aanleg tevens van z.g. verplichte fiets paden). Overwogen zal nog worden een ver bod voor voetgangers om van den hoofdweg gebruik te maken indien een behoorlijk voet pad aanwezig is. Dus niet alleen in verscherping der ver- keersvoorschriften, maar ook in het streven naar een ..gescheiden verkeer", wordt terecht de verhooging van de verkeersveiligheid ge- zocht. .„Alle middelen tot vermindering van het- aantal ongelukken moeten worden aan gegrepen", aldus de memorie. Aan beide hierboven gegeven opvattingen wordt dus voldaan. De verscherping van de verkeersvoorschrif- ten komt vooral tot uiting in de voorgestelde regeling omtrent de afgifte van rijbewijzen. Öp deze regeling hopen wij nog uitvoerig terug te komen. Hier zij opgemerkt, dat de bedoeling der regeering is zooveel mogelijk bestuurders, die gevaar kunnen veroorzaken van den weg te weren zonder dat echter voor de groote meerderheid -het verkrijgen van een rijbewijs groote moeilijkheden met zich zal brengen. Ook op dit punt bestaat in de kamer een zekere oppositie. Sommigen waren van oordeel, dat verwaarloozing van verkeersvoorschriften, roekeloosheid en mis bruik van alcohol nimmer bestreden kunnen worden door examens. De uitbreiding van de mogelijkheid om de bevoegdheid tot het be sturen van motorrijtuigen te ontzeggen, is echter in dit opzicht een groote verbetering Op een en ander komen wij nog uitvoeriger terug. De minister zegt verder toe, dat met het wets ontwerp tot invoering van de verplichte ver zekering tegen gevolgen van wettelijke aan sprakelijkheid de grootst mogelijke spoed zal worden betracht. Dit ontwerp wordt thans nog voorbereid in samenwerking met het departement van justitie. Ten aanzien van de vraag, of het voor schrift, dat het verkeer van rechts voor gaat, dient te worden vervangen door een bepaling, waarbij aan het van links komende verkeer voorrang wordt verleend, vereenigt de minister zich met de meening van de kamer, dat zulk een voorschrift slechts ver warring en vermeerdering van ongevallen met zich zal brengen. Voor sommige kruis punten zou het inderdaad een verbetering zijn, wanneer links voorging. Dit is echter lang niet overal het geval. Wel wordt thans ernstig overwogen aan het verkeer op hoofdwegen voorrang te verleenen. Déze bepaling zou zeker veel verbetering brengen, mits maar vol doende duidelijk wordt aangegeven, welke wegen als hoofdwegen moeten worden beschouwd. Zij zou ook aansluiten bij de thans bestaande jurisprudentie op de voorrangregel. De Hooge Raad heeft al eens beslist, dat niet onder alle om standigheden het verkeer van rechts voorgaat. Indien n.l. een weg ten op zichte van een andere zeer kennelijk als de hoofdweg moet woeden beschouwd, gaat het verkeer op den laatstgenoemden weg voor. Voorschriften omtrent de remmen van motorvoertuigen* zijn thans in overweging. Een voertuigbewijs kan nu geweigerd worden indien het voertuig niet van behoorlijke remmen is voorzien. Dit voorschrift wordt in zooverre uitgebreid, dat indien na de af gifte van dit bewijs blijkt dat de remmen onvoldoende zijn, dit kan worden ingevorderd en ongeldig verklaard. Het roods achterlicht zal ook voor andere geschreven. Voor fietsen zal dit echter niet voertuigen dan motorrijtuigen worden voor- het geval zijn. De minister accepteert de bezwaren die daartegen van verschillende zijden zijn ingebracht Binnenkort kunnen voorstellen worden tegemoet gezien tot wijziging van de voor schriften betreffende verblindende rijwiel- en autoverlichting. Een algemeen verbod voor wielrijders om van den rijweg gebruik te maken, indien er een fietspad is, wordt niet wenschelijk geacht. MR. J. H. VAN GELDEREN. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 10 September: Te Londen wil men thans zelfwer kende postkantoren oprichten. Als men een penny werpt in een der drie openin gen van een daartoe ingerichte bus, springt een postkaart, een postzegel of een vel postpapier met enveloppe tp voorschijn. Het is een vernuftige uitvinding en men voorspelt zich goede gevolg** er van. Als zulk een toestel in een Nede-- landsche stad geplaatst werd, zou mei er op kunnen rekenen, dat het den tweeden dag door de straatjeugd onbruikbaar was gemaakt. In Londen schijnt men daarvoor niet- beducht te wezen en ook niet, dat zij, die een postzegel enz. verlangen, een voorwerp van minder waarde maar van hetzelfde gewicht als een penny in de openingen zullen werpen. Door onze lens gesnapt. DE IIEER O. A. HOUWEN. De heer O. A. Houwen werd 3 Juni 1874 te Bellingwolde geboren. Hij bezocht de lagere school te Sittard en daarna de Groen van Prinsterer Kweekschool te Doetinchem. Aan de Chr. school in de Antoniestraat te Haarlem was hij werkzaam van 1 Juli 1897 tot 1 Januari 1900. Vervolgens aanvaardde hij een betrekking als gouverneur, wat hij bleef tot 1 Januari 1910. Van dien datum tot 1 Mol 1916 was de heer Houwen hoofd der Chr. M.U.L.O.-school te Bloemendaal en sedert 1 Mei 1916 (van de oprichting af) is hij thans directeur der Da Costa Kweekschool te Haar lem. Tien jaar wegens poging tot doodslag. ZUTPHEN, 9 September. Heden heeft de rechtbank te Zutphen uitspraak gedaan in de zaak van den 40-jarigen veehandelaar G. J. v. B., tegen wien de Officier van Justitie Vrijdag j.l. 10 jaar gevangenisstraf eischte, wegens poging tot doodslag. Van B. had op korten afstand een revol verschot gelost op den 70-jarigen H„ toen deze zijn huishoudster, die door van B. werd lastiggevallen tehulp wilde komen. Het schot was niet doodelijk geweest. Bij zijn arrestatie had van B. het wapen ook op de politie gericht. De rechtbank veroordeelde v. B. conform den eisch tot 10 jaar gevangenisstraf. Hooge boeten wegens autobus- vervoer. Drie bestuursleden moeten 1000.betalen. De kantonrechter mr. De Vries Feyens ver oordeelde drie bestuursleden van de Coöpe ratieve Vereeniging van Autobusreizigers „Covar". gevestigd te Amsterdam, wegens overtreding van de wet op de openbare mid delen van vervoer, ieder tot een geldboete van f 1000, subs, twee maanden hechtenis. Hen wordt ten laste gelegd, dat zij op 22 Mei. samen en in vereeniging, als bestuurs leden van deze vereeniging een autobus dienst hadden -onderhouden tusschen Am sterdam en Den Haag, zonder daartoe con cessie te hebben. FRAUDE DOOR INHEEMSCH BURGE MEESTER VAN MEESTER CORNELIS. BATAVIA, 9 Setember (Aneta) De patih (Inheemsch burgemeester) van Meester Cor- nelis is ontheven van zijn functie, in ver band met fraude van passargelden tot een bedrag van ten minste 11.000. Deze ambtenaar heeft reeds 34 dienstjaren en zou het volgend jaar met pensioen gaan. Hij bekende onmiddellijk en bood aan dit bedrag terug te storten, zoo spoedig hij daar toe in staat is. De ontdekking geschiedde door de Reken kamer. welke een onderzoek instelde naar de aanwezigheid van het deposito bij de afdee- lingsbank op het hoofd passar-retributles. De patih verklaarde de gelden in hoofdzaak te hebben besteed voor den bouw van een woonhuis te Poerwakarta. De rekenkamer zet het onderzoek voort. In afwachting hiervan zal de patih niet worden aangehouden doch hem worden toestaan ts Poerwakarta te verblijven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5