UIT HET BUITENLAND Geneefsche indrukken over het Italiaansch-Abessynisch conflict. THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Radio-Programma i DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 HAAREEM'S DAGBLAD '4 De eerste dag van de Votkenbondsvergadering. Commissie van Vijf tracht een „Irak-oplossing" voor het Italiaansch-Abessynische conflict te vinden. Echter weinig hoop op Italiaansche sympathie met het voorstel. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Volkenbondsvergadering heeft Maandag middag haar presidium gekozen. Dit bestaat, behalve uit den voorzitter der verschillende commissies uit de vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden. Tot voorzitter van de Volkenbondsvergade ring is de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Benesj. gekozen. De Va lera had kort tevoren zijn candidatuur inge trokken. Bij het aanvaarden van het presi dentschap sprak Benesj een korte rede uit, waarin hij zeide, dat een geweldige inspanning noodig zal zijn om de moeilijkheden te over winnen. De raadscommissie ter behandeling van het Italiaansch-Abessynische geschil kwam des middags in zitting bijeen. In het bijzonder zijn de volkenrechtelijke kwesties behandeld. Bovendien is nog gesproken over het En- gelsch-Fransche voorstel een oplossing te vin den, welke zoowel in overeenstemming is met het Volkenbondsstatuut als met de souvereini- teitsrechten van Abessynië. De commissie heeft voorts besloten de ko loniale experts der vijf mogendheden te be lasten met de bestudeering van het Italiaan sche requisitoir tegen Abessynië en het Abes- synische antwoord daarop. De benoeming van een commissie van des kundigen wordt algemeen beschouwd als een zekere genoegdoening aan Italië. Het onderzoek der commissie van koloniale experts zal evenwel onafhankelijk van de werkzaamheden van de commissie van vijf worden gedaan. De bemoeiingen van de commissie van vijf hebben ten doel een z.g. Irak-oplossing tot stand te brengen, d.w.z. een oplossing, welke Italië in Abessynië een soortgelijke juridische positie zal verschaffen als Engeland thans in Irak inneemt. Irak is intusschen wel is waar een souvereine staat geworden, doch het overwicht der En- gelsche belangengroepen wordt op verschil lend terrein erkend, terwijl ook Engelsche po- litiestrijdkrachten op bizonder vitale punten zijn gestationneera. Italiaansche kringen staan wel is waar in doorloopend contact met de commissie het bijzonder door bemiddeling van de Fran- sche delegatie doch tegenover de werkzaam heden der commissie neemt men een groote reserve in acht. In Italiaansche kringen te Genève verwacht men niet, dat de eventueele voorstellen dei- commissie voor Italië aannemelijk zullen zijn. De eerste commissie, die de juridische on derwerpen van den Volkenbondsraad te behan delen heeft, koos de Nederlandsche gedele geerde, mr. J. Limburg, tot haar voorzitter. De Fransche gedelegeerde deed het voorstel, dat onmiddellijk den bijval van vele andere gede legeerden verkreeg zoodat mr. Limburg bij acclamatie werd gekozen en daardoor tevens in het bureau der voltallige Vergadering een zetel heeft verkregen. Am erika. rAmerikaansche critiek op het vonnis van rechter Brodsky. D.N.B. meldt uit New York: De bladen publiceeren uitvoerig de com mentaren in de Duitsche pers en ook de ver klaring van den rijksleider der juristen over het door reehter Brodsky gevelde vonnis. De New York Times noemt het vonnis in een hoofdartikel ongelukkig. Blijkbaar heeft de rechter uit het oog verloren, dat zijn ambt hem er van had moeten weerhouden, zich op deze wijze over de hakenkruisvlag uit te laten. Met betrekking tot het protest van den Duitschen gezant herinnert het blad er aan, dat de federale regeering evenmin invloed kan laten gelden op de daden van stedelijke politierechters als op die van burgemeesters. Tenslotte merkt het blad op, dat, indien burgemeester La Guar dia een ernstige beris ping aan rechter Brodsky zou geven wegens zijn aanstootgevende verklaringen, hij bin nen het leader zijner bevoegdheden en in overeenstemming met de wenschen van „ve len onzer beste burgers" zou handelen, De New York Herald-Tribune schrijft in een hoofdartikel o.a.: Wij verliezen de achting voor onze kleuren in het buitenland, wanneer ambtenaren in ons eigen land ongestraft hun rechterstoel als podium voor straatredenaars Toestand van Long verergerd. Tweede bloedtransfusie moest worden toegepast. Reuter meldt uit Baton Rouge (Louisiana), 9 September: Hoewel het officieele bulletin zegt, dat in den toestand van senator Huey Long na toepassing van bloedtransfusie een lichte verbetering is ingetreden, verneemt men uit particuliere bron. dat zijn toe stand is verergerd. Men heeft zijn toevlucht moeten nemen tot een tweede bloedtransfusie. Een der revolverkogels is den buik binnen gedrongen en heeft op twee plaatsen den darm geraakt. In elk geval kunnen de dok toren vóór Woensdag geen definitief oordeel over den toestand van senator Huey Long uit spreken. Roosevelt betuigt zijn deelneming. President Roosevelt, die op het oogenblik te Hyde Park in den staat New-York ver toeft, heeft in een officieele verklaring o.a: gezegd: „Ik betreur ten zeerste den aanslag op het leven van senator Long. De geest van geweld is on-Amerikaansch cn mag geen plaats innemen in het openbare leven, en al lerminst in een tijd, waarin het van belang is dat men de moeilijke problemen kalm en zonder hartstocht tracht op te lossen". President en mevrouw Roosevelt hebben senator Huey Long een persoonlijke uiting yan hun deelneming gezonden mogen gebruiken, van waar zij uiting kunnen geven aan irriteerende verachting voor vlag gen van landen, met wien wij ons best doen in vrede te leven. Het blad besluit aldus: Zou het onjuiste vonnis van Brodsky het Amerikaansche volk onderwerpen aan de deemoedigende ver plichting als eisch van internationale wel voeglijkheid nogmaals verontschuldigingen aan te bieden, dan zal deze politierechter te genover ons volk een zware schuld op zich hebben geladen. Engeland. Lansbury blijft voorloopig leider der Labour fractie. George Lansbury heeft gisteren in een onderhoud verklaard, dat hij niet zal aftre den als leider van de Labourfractie van het Britsche Lagerhuis, althans niet onmiddellijk, hoewel zijn persoonlijke beginselen inzake het opnemen van wapenen niet in, overeen stemming. zijn met die, welke de meerderheid der partij aanhangt. De parlementaire arbei derspartij heeft, naar de corr. van het Alg. Handelsblad meldt, geen stappen genomen om de kwestie van het leiderschap der partij te bespreken en waarschijnlijk zal niets wor den gedaan vóór de jaarlijksche partijconfe rentie, die binnenkort te Brighton zal worden gehouden. Ethiopië marcheert. 25000 man betrekt de verdedigings stellingen. De gouverneur der Abessynische provincie Aroessi heeft, naar het A. N. P. verneemt, bevel ontvangen met 25.000 man naar Ogaden te marchee- ren om daar zoo spoedig mogelijk de verdedigingsstellingen te betrekken. Deze marsch der Abessynische troepen zal ongeveer tien dagen duren. Volgens inlichtingen, door den correspon dent van Refter van het keizerlijk paleis ont vangen, heeft men nagenoeg geen hoop meer op het bereiken van een vreedzame regeling in het Italiaansch-Abessynische conflict. In verband hiermede neemt in officieele Abes synische kringen de ontstemming toe over de handhaving van het uitvoerverbod van wa pens. Tot welke concessies de Negus bereid is. De Kroonraad heeft den Abessynischen gedelegeerde te Genève nieuwe instructies doen toekomen. Deze instructies behelzen o.m. dat de keizer bereid is den Volkenbond concessies te doen, door nog meer buiten landsche adviseurs op te nemen in de Abes synische regeering. Deze adviseurs kunnen Europeanen of Amerikanen zijn. De Volken bond kan canctydaten voor deze functie voor st-ellen. De keizer behoudt zich - het recht voor, daaraan zijn goedkeuring te hechten. Een mandaat echter, van welken aard dit ook zijn moge, dat inbreuk zou kunnen maken op de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Abessynië, wordt van de hand gewezen. Aan Italië zal de keizer concessies doen aan de grens van Ogaden. Bovendien zal hij Italië toestemming geven een straatweg aan te leggen van de grens van Erythrea naar Gon- dar, op ongeveer 250 K.M. van Erythrea. Voorts is de keizer bereid, opnieuw in onderhan deling te treden over de kwestie van het aan leggen van een straatweg van Addis Abeba naar de haven van Assab in het Zuidoosten van Erythrea. Over dit probleem is reeds in 1928 onderhandeld. Al deze voorstellen wor den thans gedaan, gelijk met nadruk naar voren wordt gebracht, om nogmaals blijk te geven van den vredeswil van den keizer. DUITSCHE BALLONS BOVEN TSJECHISCH GEBIED TOT DALEN GEDWONGEN. PRAAG. 9 September. Hedenmorgen heeft men 3 Duitsche ballons die boven Tsjecho- Slowaaksch gebied gekomen waren, gedwon gen te landen. Om 6 uur ontving de Comman dant van het vliegveld van Praag het bericht dat in de nabijheid van Brezani nabij Praag een Duitsche ballon zweefde. Door een on middellijk opgestegen Tsjecho-Slowaaksch vliegtuig werd de ballon, de „Hannover" ge dwongen te dalen. Aan boord bevond zich een bemanning van drie koppen. Kort daarop werd bericht ontvangen dat nog twee ballons boven Tsjecho-Slowaaksch gebied verschenen waren, die, uit Noordelijke richting komende over het militaire kamp Milovice vlogen. Er werden twee vliegtuigen uitgezonden, die ook deze ballon dwongen te landen. Zij kwamen neer in de nabijheid van Nymburk. Ook dit bleken twee Duitsche ballons te zijn. gemerkt met een D. en voorzien van een wit hakenkruis op rood veld en van de opschriften „Dane- mark" en „Ostmark". De ballons waren ge tooid met Duitsche vlaggen. Strijd om de olie. Een nachtmerrie voor een wereldoorlog? Pijnlijk cadeautje voor president Lebrun. CONTRöLE OP INVOER VAN BOEKEN EN KRANTEN IN RUSLAND. Het Volkscommissariaat van buitenland- schen handel deelt volgens Reuter mede. dat geen enkel persoon, wonend in de Sovjet-Unie, hoeken, tijdschriften of kranten kan ontvan gen uit het buitenland, zender toestemming van het staatsorgaan, dat het monopolie heeft voor den invoer van literatuur. Bij vergissing aanvaard PARIJS, 9 September Omtrent het onder houd. dat Laval heden met den Italiaanschsn ambassadeur Cerruti heeft gehad, verluidt in welingelichte kringen, dat dit in de eer ste plaats betrekking had op een dichtwerk, dat de Italiaansche dichter Gabriele d'An- nunzio president Lebrun ten geschenke heeft aangeboden. De Italiaansche ambassadeur had het geschenk overhandigd, zonder van tevoren den Franschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken ervan op de hoogte te stellen. President Lebrun had het geschenk aanvaard en den ambassadeur bedankt zonder den inhoud te kennen. Ach teraf bleek, dat de gedichten sterke critiek op de Fransche Volkenbondspolitiek inhielden, waardoor aanvaarding eigenlijk onmogelijk was. (A. N. P.). De strijd om de concessies in Abessynië ging weer voornamelijk om petroleum. Petro leum is een van de belangrijkste producten die een rol spelen bij de politiek der mogend heden. Dit komt ook duidelijk uit in een artikel van Antoine Zischka in „de Groene Amsterdammer". Hij herinnert aan de uit spraak van Clemenceau in 1918: „Een druppel petroleum is een druppel bloed waard". Henry Bérenger verklaarde een jaar later: „Wie de petroleum bezit, zal de heerschappij be zitten". Terecht kon Henry Bérenger jverklaren, dat het volk, dat de petroleumvoorziening in handen heeft, de milliarden, die in het bezit van de rest van de wereld zijn, regelmatig naar zich toe zal zien vloeien: ..De schepen der overige volken kunnen zich niet ver plaatsen zonder op zijn voorraden een beroep te doen. Het volk, dat als „vrachtvaarder der wereld" optreedt, zal dus zijn tienden van de overige volken kunnen heffen, waa: door al de rijkdommen der wereld in zijn bezit zullen komen". De petroleum Is evenwel zeer onregelmatig over het aardoppervlak verdeeld. Zij is practisch in het bezit van drie vol ken: Rusland, de Vereenigde Staten en het Britsche Rijk. In werkelijkheid worden al de petroleum- voorraden gecontroleerd door drie groote concerns: de Standard Oil van Rockefeller- Teagle, de Koninklijke-Shell van Deterding en de Groote Russische Petroleum/trust van de Sovjets. De Amerikanen hebben gedurende langen tijd hun bronnen voor onuitputtelijk ge houden. Om snel geld te verdienen hebben zij, zonder aan het nageslacht te denken, in 76 pet. van de wereldbehoefte voorzien. De Engelschen, die verder in de toekomst zagen zijn niet de grootste producenten, maar zij beschikken over alle reserves. Deterding speelt het zelfs klaar om 43 pet. van de pro ductie van zijn trust uit den bodem der Ver eenigde Staten zelf te halen, teneinde de reserves, waarover hij elders beschikt, intact te kunnen laten en Walter Teagle, de op volger van den ouden Rockefeller als pre sident van de Standard Oil, had volkomen gelijk, toen hij de Engelschen ervan be schuldigde, dat zij opzetelijk en met voor bedachten rade de Vereenigde Staten tracht ten te berooven van hun petroleumvoor- raden. Binnen afzienbaren tijd zullen de Ver eenigde Staten genoodzaakt zijn, al hun petroleum te koopen van de Engelschen of van de Russen. Hetgeen niet geheel en al zonder invloed is geweest op de vriend schap tusschen Walistreet en Moskou en op de belangstelling van Roosevelt voor Litwi- noff. De geologische afdeeling van het Ameri kaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken is het met den heer Requa, president van de Sinclair Consolidated Oil, en een paar dozijn andere deskundigen van wereld reputatie volkomen eens, dat binnen luttele jaren de bodem der Vereenigde Staten geen druppel petroleum meer zal bevatten. En al deze deskundigen zijn het er ook over eens. dat de voorraden der Engelschen, de Engelsche petroleumterreinen in Indië, Zuid- Amerika, Mexico, Perzië, eerst over ruim 200 jaar uitgeput zullen zijn. Dientengevolge geraken de Amerikaansche petroleummagnaten steeds meer in een paniekstemming. Moet zoo vervolgt Antoine Zischka de nachtmerrie van een wereldoorlog om de petroleum worden toegevoegd aan de spook beelden van een Europeesohen- en een Pacific-oorlog? Als er ergens in de wereld petroleum in den bodem wordt gevonden, is dit een ramp voor het betrokken land. Want het is een feit, dat overal, waar petroleum aanwezig is, spoedig oorlog uitbreekt. Oorlog om de Perzische petroleum. Oorlog om de petroleum van Mosoel. Oorlog om de Russische petroleum aan de Sovjets afhandig te maken. Gevechten om de Mexicaansche petroleum Openlijke gevechten in Columbia, m Costa Rica, in Nicaragua, oorlogen en op standen overal in Zuid-Amerika. De Vereenigde Staten gaven vele millioenen uit voor het Panamakanaal, waarin zij den sleutel tot den Grooten Oceaan zagen. De Amerikaansche dreadnoughts zouden geen omweg meer van 13000 mijlen "moeten maken om evenals in 1898 de Pafic-vloot, te laat te komen voor een slag. Reeds houdt de Unie zich voor de eerste zeemacht ter wereldmaar zij verheugt zich te vroeg. Plotseling komt Washington tot de ontdekking, dat al de belangrijke petro- leumgebieden om het kanaal, alle belang rijke strategische punten in de Caribische zee in Engelsche handen zijn. Het moge in de laatste dagen in verband met het Italiaansch-Abessynische conflict in Genève nogal gespannen hebben, nu het i weekend is aangebroken en een schitterend weer aan de Volkenbondsstad een vroolijken aanblik geeft, heerscht er een bepaald wat rustiger stemming. Reeds op dezen schoonen zonnigen Zaterdagmorgen waagden toch waarlijk zeer ernstige plichtsgetrouwe Vol kenbondsjournalisten het elkaar in plaats van in de Raadszaalop het tennisveld te ontmoeten. Later bleek het prachtige Geneef sche badstrand met het water van het Lac Léman bijzondere aantrekkingskracht voor deze anders waarlijk zeer ijverige dienaren van de Koningin der Aarde te hebben Kortom, het was duidelijk: een zekere rust was er momenteel ingetreden. Wel had des ochtends de door den Raad met het oog op het Italiaansch-Abessynisch, conflict be noemde commissie van vijf een bespreking gehad, doch 's middags scheen er niets meer te gebeuren en piepte Laval hem even naar Parijs. Denkbaar is het, dat hij daar nog eens met eenige vooraanstaande politieke figuren ov-erleg wil plegen, want voor Frankrijk is het een verre van eenvoudige situatie. Daar heeft Marianne nu al 16 jaar lang haar vu rige liefde voor integrale toepassing van de Bondsbepalingen tegen een zich aan het Handvest vergrijpend lid als het ware van de daken geschreeuwd, en als zij thans de gele genheid krijgt om van die liefde blijk te ge ven, is zij plots de schuchterheid zelve. Op de vraag, waarom Laval in zoo opval lende mate opziet tegen het duidelijk doen voelen aan Italië, dat het zich als een be hoorlijk Bondslid te gedragen heeft, wil het r.iet de rest, in het belang van de collectieve veiligheid, tegen zich krijgen, zou maar éen begrijpelijk antwoord passen: hij heeft zich in Januari, bij zijn bezoek aan Rome tegen over Mussolini al te zeer gebonden met be trekking tot eventueele verwikkelingen in Afrika. Intusschen, Frankrïjk's vertegenwoordiger in den Raad schijnt nu weer wat meer over te hellen naar het Britsche standpunt, dat ditmaal sterk overeenkomt met de tot voor kort steeds door Parijs gekoesterde opvat tingen t.a.v. de collectieve veiligheid en de door de Bondsleden tegen een eventueelen schender of bedreiger der internationale rechtsorde te nemen maatregelen. Dat er deze week een keer in de zooeren bedoelde richting te bespeuren viel» is onmis kenbaar. In dit verband was natuurlijk de rede van Litwinoff van groot belang. Nu Rusland, de groote vriend van Frankrijk, zonder omwegen had kenbaar gemaakt, dat het geen eigengereid optreden van Italië zou dulden dat zulks voor elk lid van den Bond en voor den Bond in zijn geheel eenvoudig niet mo gelijk ware aldus ongeveer de strekking van zijn betoog kon men op zijn vingers na tellen, dat de groote vrienden van de Rus sen, de Franschen, tenslotte een soortgelijk standpunt innemen. De Russische verklaring was, naar ik van zeer goed ingelichte zijde vernam, voor de Italianen een zeer pijnlijke verrassing, die grooten indruk op hen heeft gemaakt. Zoo zou dan ook te verklaren zijn geweest, dat de Italiaansche delegatie tenslotte berust heeft in benoeming eener commissie van vijf, die zich met het geheel der problemen in zake Italië—Abessynië heeft bezig gehouden. Zeker, het spelletje van zitten, wegloopen, te rugkomen werd weer opgevoerd. Van het be gin af liet Aloisi den stoel van Italië leeg. Zoo gaapte daar aan de Raadtafel een leegte van twee zetels, die van Duitschland en nu ook die van Italië. En nauwelijks kwam hét geschil aan de orde en zetten zich de ver tegenwoordigers van Abessynië aan de tafel, of de in de zaal als luisteraars gezeten Itali anen stonden op en verdwenen door de deur. Maar toen de President voorstelde een com missie van vijf in te stellen (waar Italië zich eerst radicaal tegen had verklaard), deelde hij mede, dat de Italianen hem verklaard hadden zich van stemming te willen onthou den. En als dan dit agendapunt is afgeloo- pen, gaat het zijdeurtje van de zaal open, en komt het heele stel weer binnen. Op den keeper beschouwd is op zichzelf deze gedragslijn van Italië niet als een ongunstig voorteeken te beschouwen. Blijkbaar hebben zij beseft, dat zij door tegen de benoeming eener dergelijke commissie te stemmen, hun eigen positie er allesbehalve op verbeterd zou den. Hun schijnt van Fransche zijde nog een hartig woordje te zijn toegevoegd, wat er dan toe leidde, dat zij zich bij deze Volkenbonds procedure neerleggen. Dat kan van zeer groote praktische beteekenis zijn en er misschien op ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs draait zich verschrikt om en ontdekt tot zijn ontzetting, dat er een brok nevel langzaam op hem toe komt. Het lijkt wel een ge daante. Ja, warempel, er komt een hoofd uit te voorschijn! Dat Thijs zich heelemaal niet op zijn gemak voelt, kunnen jullie zeker wel begrijpen. Het nevellichaam heeft ook een stem en dat maakt de geschiedenis nog een beetje griezeliger. „Hel spijt me, vriend," zegt het nevelspook, „maar ik zal je moeten meenemen. Mijn meester duldt geen vreemdelingen op zijn terrein en wie er komt, ontloopt zijn straf niet. Ik vind het jammer, want eens was ik ook een wezen van vleesch en bloed. Als meeuw vloog ik over land en zeeën Daar is onze Thijs dan in een lastigen toestand geraakt! wijzen, dat de Italianen, nu zij zien hoe het den anderen ernst is met hun verzet, eieren voor hun geld kiezen.. Het komt er nu op aan te probeeren een regeling t.a.v. Abessynië te treffen, waarmee eenerzijds dit land en an derzijds Italië accoord kan gaan. Daarover worden dus de onderhandelingen voortgezet. Hoe lang? Zie ik het wel, dan ware het vol komen verkeerd deze heele geschiedenis al te lang te rekken, en zou het veel beter zijn als men ten spoedigste wist waar men aan toe was. Zoo niet, dan zijn er allerlei nieuwe verwikkelingen en pijnlijke incidenten, als mede eventueel voor Italië minder prettige opmerkingen in de Assemblée denkbaar. Spoed en nog eens spoed is nu een eerste vereischte. Dr. E. V. RAALTE. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 ,.anaf 35 met garantie, pijn- ana loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) ^iiiiiiiiiiiiiii|l,llllll|iiiiiiiiininniiiiii,Illll|||,inii!iininniinnulllll||||iinnuiniiiiiinnnilUi,B WOENSDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM, 1875 M. VARA-uitzending. 8.Gramofoonpl. en pianospel J. Jong. 9 H. Wiggelaar (viool) en D. Wins (piano). 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven Fragm. uit de revue „Van lach tot lach", D. Wins (piano) en S. de Wolff (lezing). 12.— Trio Sam de Gorter. 12.40 Gramofoonpl. 1.10 Vervolg Trioconcert. 1.45 Zenderverz. 2.Voor de vrouwen. 2.15 Orgelspel C. Steyn. 3.Voor de kinderen. 5.30 Harry Lew's Radio Three. 6.30 RVU: Dr. G. Stuiveling: De oprichting van de Nieuwe Gids. 7.20 Palestijnsche Arbei dersliederen door S. H. Ënglander en vioolsoli door N. de Klijn. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Nieuwsber. en Vara-varia. 8.15 M. Orobio de Castro (cello) en D. Wins (piano). 8.45 „De Kostwinner", spel van Somerset Maugham, mmv. het Vara-tooneel o.l.v. F. v. Cappellen. 10.15 Orgelspel J. Jong. 11.00—12.— Gramo- foonplaten HILVERSUM, 301 M. NCRV-uitzending. 8.— Schriftlezing en meditatie, 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst olv. Ds. H. v. d. Elskamp, 11.00—12.— Cellorecital Ed. Biele. A. d. vleugel Mevr. S. Wintershoven. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 Kwintet olv. P. v. d. Hurk en gramofoonpl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Gramofoon platen. 4.— Pianorecital R. Riphagen. 5.— Kinderuur. 6.Causerie J. Kits. 6.30 Afge staan. 7— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Repor tage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.Berichten. 8.05 Orgelconcert M. E. Bouwmeester. 9.— Prof. Dr. H. J. Gunning: De jeugd heeft de toekomst. 9.30 Gramofoonpl. 9.55 Berichten. 10.00 Het Heksterkwartet. 11.00—11.30 Gra- mofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gramofoonpl. 11.50 Orgelspel Q. Mac- Lean. 12 35 Ch. Manning's orkest. 1.35 Orgel concert H. Darke 2.20 Het Schotsche Studio orkest. 3.10 Verslag van de St. Leger-paar- derennen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth olv. J. Harrison, mmv. E. Kersey (viool) 5.05 Gra mofoonpl. 5.35 Het BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel R. Dixon. 7.20BBC-orkest olv. H. Lodge. 8.20 Fred. Hartley's Novelty kwintet mmv. Brian La wrence 8.50 „Friday the thirteenth", hoor spel L. Sieveking. 10.— Berichten. 10.20 Ame- rikaansch nieuws. 10.35 A. Collins (viola) en K. Cooper (piano) 11.20—12.20 Maurice Win- nick en zijn Band RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.35 Orkestcon cert olv. Touche. 6.10 Gramofoonpl. 7 40 Dito. 8.20 Zang, viool en orgel. 9.05 „Le méchant", spel van "Grenet. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2 20 Strijkorkest olv. Thyregod. 3.20 Gramofoonpl. 3.50—5.50 L. Preii's orkest. 8.20 Operamuziek olv. Gröndahl. 9.35 Volksmuziek 10.Reportage. 10,40 Omroeporkest olv. Grön dahl. 11.20—12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert 11.05 Concert 12.20 Uit Breslau: Omroeporkest en het Silezisch-Gouw- Symphonie-orkest. 2.35 Gramofoonpl. 4,20 Zang en piano. 5 35 Uit Frankfort: Orkestcon cert. 7.20 Omroepkwintet. 8.20 Uit Munchen: Kulturtagung im Opernhaus. 9.50 Omroepor kest olv. Winter. 10.50—12 20 Omroeporkest olv. Kühn en Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. ROME, 421 M. 9.— Radiotooneel, hierna dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2 20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest olv. Douliez. 6.20 Gramo foonpl. 6.35 Vervolg Omroeporkest. 7.35 Gra mofoonpl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30 —11.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Omroep orkest olv. Douliez. 1.502.20 Gramofoonpl. 5 20 Orgelconcert. 5.50 Gramofoonpl. 6.50 Zang en piano. 8.20 Symphonie concert olv. André 103011.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.20: Uit Munchen: Kulturtagung im Opern haus. 9.50 Concert uit Munchen olv. H. A. Win ter mmv M. Andersen (tenor). 10.20 Berichten Hierna dialoog. 10.50 Fianorecital. 11.05 Weer bericht. 11.2012.20 Barnabas von Geczy en

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6