Concours hippique te Utrecht. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET... Een fr-aai versierde oogstwagen bij het concours hippique, dat Dinsdag te U^ee-Wt werd gehouden ter gelegenheid van [)e „Bristolian", de nieuwste locomotief van de Great Western Railway en de snelste van Engeland, is dea® de groote fokvee-tentoonsteWmg Week in dienst gesteld. De machine verlaat Londen op weg naar Bristol Romain Maes, de winnaar van den «Tour de France 1935 in het stadion te Amsterdam, waar hij Dinsdagavond deelnam aan den z.g. Tour de France-rit De drie Dragon-Rapide vliegtuigen, bestemd voor de karteering van Nieuw Guinea door de K. N. I. L. M. zijn met hun bemanning onder leiding van kapitein C. A. Koppen naar Indië vertrokken. De expeditie-leden. In het midden kapitein Koppen De groote ronde van Wouw, een wegwedstrijd© 17 K.M. voor prots en amateurs uit bmnen- buitenland, is Dinsdag verreden. De renners et na den start op weg door het dorp De commissaris der Koningin in Utrecht, jhr. mr. dr. L, H. N. Bosch Ridder Yan Rosenthal en de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk toonden hun belangstelling voor de Dinsdag te Utrecht gehouden fokvee-tentoonstelling De laatste hand wordt gelegd aan den opbouw der machinerieën-tentoonstelling in te Londei? Koninginnedag te Batavia. De gouver neur-generaal bij de parade ep het Waterlooplein te Batavia. Rechts van hem de vlootvoogd, vice-admiraal Van Dulen FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 11) Het gaat hem als de meeste zakenmenschen die met verlof zijn. Het duurt geruimen tijd vóór men zich uit den tredmolen van allen dag kan los maken. De heer Pirzel zit er nog steeds midden in. Terwijl de knappe Roemeensche aan zijn zijde hem opmerkzaam maakt op het kasteel Cintra, dat als een onoverwinnelijke burcht hoog boven de zee en de monding van de Taag troont en daarbij opmerkt, hoe een aan blik als deze de romantiek weer doet her leven, is Gotlieb Pirzel met zijn gedachten bij zijn gebreide goederen in Chemnitz. Tenslotte kan ook zijn onromantische ziel zich toch niet geheel aan den invloed van dit landschap onttrekken. Maar terwijl ande ren hier tot gedichten worden geïnspireerd, schiet hem niets anders te binnen dan een naam van een nieuw soort ondergoed, dat hij in den handel denkt te brengen. „Pirzelette". zegt hij plotseling luid, daarbij elke lettergreep nauwkeurig uitsprekend. „Wat denkt u van Pirzelette?" Mevrouw Maneseu heeft er geen flauw idee van. wat zij van Pirzelette moet denken. En derhalve informeert zij voorzichtig: „Wie heet er dan zoo?.... Uw aanstaande?" Gotlieb Pirzel blijft bijna in een lachkramp. „O nee nee mevrouwtje! 't Is om te brullen. zoo'n misverstand Dat worden m n nieuwe combinations! Kunstzijde, ongeëven aarde kwaliteit, waschecht..1" Nu is het de beurt van Madame Maneseu om eens hartelijk te lachen, maar bij zichzelf denkt ze: „Ja, ja, Popodotschi heeft gelijk. Deze man is werkelijk niets meer dan een trïeotgraaf". Achter het paar promeneert de Baltïsche barones met haar slanke, strooblonde dochter. Met duidelijk merkbare jalouzie luistert de laatste naar het opgewekte gesprek en het hartelijke lachen van de Roemeensche. Af en toe werpt zij 'n woedenden blik op haar moe der. „Dat hebt u nu van uw dwaze standsprin cipes! Als zich al eens een man voor mij in teresseert jaagt u hem weg met uw verouderde ideeën over standsverschilIk heb liever één levenden fabrikant in gebreide ondergoe deren uit Saksen dan zestien doode adellijke voorvaderen De barones hapt naar lucht, hoewel daar aan midden op den Atlantischen Oceaan toch waarlijk geen gebrek ls. Dan zoekt zij in haar, niet rijke vocabulaire naar 't ergste scheld woord dat zij kent, zegt: „Bolsjewiste!" en laat haar dochter allen verder wandelen. Zoo woekert de Jaloezie over vermeend ge luk van anderen sinds eeuwen voort en maakt buren, families, en volkeren tot vijanden van elkaar Boven op het zonnedek, waar eerste en tweede klasse onder elkaar zijn, promeneeren Nini Collijn, Hendrik van Berquem en Jean Martin. En voor zoover de passagiers in hun ligstoelen niet lezen of slapen, houden zij zich met dit drietal bezig. De kwaadsprekerij viert hoogtij, maar zij, die hiervan het onderwerp vormen, bemerken daarvan niets. Hun conversatie is zichtbaar geanimeerd en wordt op zeer zachten toon gevoerd, boven dien nog in het Pransc'n. daar de heer Martin geen andere taal machtig is Zij slenteren langzaam het dek op en neer en blijven herhaaldelijk staan, zonder echter aan het steeds wisselende landschap eenige aandacht te schenken. Nini heeft de heeren zoojuist verteld van het geheimzinnige briefje en het daarmee sa menhangende aanbod der drie studenten om haar te beschermen. Zij deed dat op een toon die duidelijk verried, dat zij een en ander niet ernstig opvatte, maar het geheele verhaal eigenlijk slechts als een grap had beschouwd. Hendrik van Berquem heeft haar echter met de grootste belangstelling aangehoord. Hij weet uit ervaring, dat daar waar diamanten zijn, zich gewoonlijk ook lieden ophouden, wien er alles aan gelegen is de juweelen in hun bezit te krijgen, zonder er echter den koopprijs voor te betalen. Het blijft voor hem evenwel een raadsel, hoe iemand weten kan, dat er zich kostbare diamanten aan boord bevinden. Eerst op het allerlaatste oogenblik immers zijn zij op het schip gebracht. En ook zijn reis heeft hij voor iedereen geheim gehouden. Weliswaar wordt de wereld er schier eiken dag door courantenberichten op voorbereid, dat op verschillende data In de groote bad plaatsen van het continent, in Deauville en in Norderney, in Scheveningen en in Biarritz, in Zoppot en in Juan-les-Pins. groote diamant feesten zullen worden gehouden, maar op welke wijze de juweelen daarheen worden ge transporteerd, is slechts bekend aan hen. die de vergadering in het Century Hotel te Ant werpen hebben bijgewoond. Zou daarvan nu toch iets zijn uitgelekt?Zou reeds nu een van de internationale diamantdieven hem op de hielen zitten? Jean Martin, de bekende Belgische detec tive, die zich in het bijzonder onderscheiden heeft bij de opheldering van diamantdiefstal len, wordt om zijn meening gevraagd. Als men bij een specialist naar het een of ander informeert, zal hij nooit kort en bondig antwoorden: Dat weet ik niet. Ge woonlijk maakt hij er zich af met de op merking, dat hij over het onderhavige geval een eigen meening heeft, waarover hij zich echter nog niel direct kan uitlaten, of zoo iets. Dat wekt bewondering en vertrouwen En zoo doet derhalve ook Jean Martin. Hoewel hij tot dusver eigenlijk slechts de zee reis genoten of geleden heeft, evenals de an dere passagiers, beweert hij toch met eenig aplomb,, dat hem reeds lang het een en ander is opgevallen en dat hij al een draad in handen heeft. Zoolang men zich echter aan boord van het schip bevindt, is er geen reden tot ongerust heid. Hier zou een diefstal natuurlijk onmid dellijk aan het licht komen en dan zat de dader als een muis in de val. Nochtans bood de reis op zichzelf uitstekend gelegenheid voor het verrichten van de, in dergelijke gevallen steeds noodzakelijke waarnemingen „U gelooft dus werkelijk, dat met dien „tri- cotgraaf in harden schaal" dien fabrikant in gebreide goederen uit Saksen bedoeld wordt?" vraagt de heer Van Berquem belangstellend. Maar deze rechstreeksche vraag maakt zelfs Jean Martin onzekeiv „Als hij een internationale diamantendief is heeft hij' zijn masker uitstekend gekozen. In elk geval zal ik hem in 't geheim van alle zijden fotografeeren en hem in Marseille laten schaduwen. Nini krijgt opdracht te trachten het ge heimzinnige briefje machtig te worden. Zij belooft het. En daarmee is bij alle drie de ware reisstemming verdwenen, in het bijzonder bij Nini, die tot dusver het heele geval als een grapje heeft opgevat Een dek lager, achteraan In den hoek, waar de Chineezen hun wasscherij hebben, waar de witte stewardjasjes vroolijk In den wind klap peren en de meeuwen het luidst hun eentonig gekrijsch om voedsel laten hooren, staan Snavel en Hilde Boersma. Zij is niet zoo knap als Nini Collijn, maar zij ligt meer binnen het bereik van de drie stu denten. Men heeft geen Moorenjongen noodig en evenmin behoeft men verboden terrein te betreden om In haar nabijheid te komen. Zij hoort, evenals het drietal, in de Toeristen klasse thuis. En de Toeristenklasse heeft ook haar trots. Bij hen zijn de hutten kleiijer, de eetzaal bescheidener en het eten eenvoudiger. - En terwijl het in de eerste klasse ten eenen- male onmogelijk is om je door de angstwek kend uitgebreide spijskaart heen te eten, kom. je in de Toeristenklasse gewoonlijk te kort. Maar daartegenover staan enkele voordee- len, die van meer belang zijn dan eten, drin ken en slapen. Men is er vroolijk en opgewekt; men kent de zorgen niet, die aan het bezit verbonden zijn en niets staat de passagiers daar in den weg om het leven met volle teugen te genieten, ook al zijn hun middelen dan be perkt, Hilde Boersma behoort ook tot die gelukki genZij maakt er zich niet bezorgd over dat in Nederland voorloopig geen plaats als onderwijzeres meer te krijgen is. Er zijn im mers nog andere plaatsen op de wereld, waar emplooi is te vinden. Met een koffer, ha;ir wijsheid, op de Kweekschool vergaard en de Suaheli-grammatica maakt zij zich op naar Afrika. Daar is nog genoeg onwetendheid' te bestrijden. Snavel bewondert haar oprecht, vooral, om dat zij van alle bestaande werelddeelen juist Afrika uitverkoren heeft. Als zij dat hoort, lacht ze eens hartelijk en vertelt hem, hoe zij aan het stalletje van een tweede handsboekhandelaar voor twee dub beltjes de Suaheligrammatica op den kop heeft getikt en hoe deze vondst het uitgangspunt is geworden van haar 'plan om naar Afrika te gaan. Met veel moeite is zij er in geslaagd een bescheiden betrekking in Tanga te krijgen met vrijen overtocht en een contract voor drie jaar. Zij Is niet de eenige aan boord van de „Ukami", die er een Suaheli-grammatica op nahoudt. De Engelsche missionariss van de High Church en de drie farmers brengen hun tijd eveneens met het. voor hen nuttige leer boekje door. Maar Hilde Boersma is de eenige, die van het geleerde praktisch gebruik weet te maken. Zij heeft immers een leerling. .(Wordt vervolgd.) 9

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10