Idealen. Het Bdmftijksèe 53e Jaargang No. 16017 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Woensdag 11 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADYERTENTlcN 15 regels S 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eïi aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinfeer 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 1 September. Huey Long's Dood. Huey Long, de dictator van Louisiana, is bezweken aan de gevolgen van den op hem gepleegden aanslag. Louisiana is zijn zonder lingen held kwijt. Deze man van kleinen kom af, begaafd met het soort redenaarstalent dat in volksvergaderingen opgeld doet, schijnt als advocaat groote gaven te hebben bezeten. Merkwaardigerwijze toonde hij die niet als lawaai-pleiter voor juries in Amerikaansche strafzaken, maar blonk hij juist uit door zijn scherp analyseer end vermogen en zijn heldere argumentatie in civiele procedures. Als her vormer koesterde hij fantastische plannen, gebaseerd op een gelijkelijke verdeeling van het bezit. Zijn streven om de misdeelden uit hun armoede en onwetendheid tot een hooger levensplan te verheffen kenmerkt een mensch met nobele bedoelingen. Maar die tot uitvoering te brengen in een staat, behoo- rend tot een federaal geheel van 48 staten, was een practische onmogelijkheid. Het ont brak den man trouwens aan voldoende zelf- beheersching en voldoende cultuur. De soepele federale wetgeving, die hem veroorloofde in Louisiana o.a. op eigen houtje een morato- rium-voor-alle-schulden door te voeren, liet hem teveel vrijheid. Hij stelde zich niets minder- dan het presi dentschap van de Vereenigde Staten ten doel en werd, toen hij de grootendeels achterlijke bevolking van Louisiana had meegesleept door zijn wilde taal en practisch alleenheerscher over haar was geworden, door te groot-en machtswellust-aangegrepen. Die leidde dezen man-van-contrasten tot de schromelijkste onrechtvaardigheden. De scherp-denkende ju rist die naam in Washington had gemaakt be ging de onredelijkste daden om zijn macht te bevestigen. Alle functionarissen die hem niet aanstonden werden uit de baantjes getrapt, de grofste partijdigheid overheerschte, en nu moest de rechter Pavy, die tot zijn politieke tegenstanders behoorde, er ook aan gelooven. Door opheffing van zijn functie zou hij hem uitschakelen De gehoorzame meerderheid in het parle ment van Louisiana heeft dat inderdaad be krachtigd. Maar Huey Long was toen ster vende: de kogels uit den revolver van Pavy's schoonzoon, den medicus Weiss, hadden hem doodelijk getroffen. In zijn stervensuur sloeg hij nog ijlende taal uit over het boek dat hij in de toekomst schrijven zou: „Mijn eerste jaar in het Witte Huis". Een tragisch einde van een tragische, on gebalanceerde figuur, die als verschijnsel wel in dezen felbewogen tijd paste, maar wiens invloed met hem sterft. Huey Long bezat geen uitgewerkt hervormingsplan. Hij werd alleen beheerscht door een paar nobele denk beelden, daarna overheerscht door de roes van zijn eigen welsprekendheid, en zijn macht was geheel op zijn persoonlijkheid gebaseerd. Hij had slaafsche volgelingen maar geen aanhangers van zijn leer. Want hij was geen leexuneester, hij was slechts demagoog. De staat Louisiana zal nu moeten be proeven zichzelf terug te vinden en de enorme schuld, gedurende den korten tijd van Long's dictatuur aangegaan, te financieren. Het groote avontuur is ten einde. Men kan een figuur als Long niet op éen lijn stellen met een Mussolini, die over veer tig millioen menschen in een onafhankelijk land heerseht. Louisiana is in oppervlakte weliswaar viermaal zoo groot als Nederland, maar het telt maar twee millioen inwoners, waarvan de helft kleurlingen, het bezit geen eigen machtsmiddelen tegenover de buiten wereld en het is in laatste instantie toch onderworpen aan het staatkundig geheel waarvan het deel uitmaakt: de Vereenigde Staten. Toch treft een overeenkomst. Het plotseling einde van Long toont opnieuw de ontzettende risico's die men loopt als men het lot van velen in de handen van een enkelen brozen mensch legt. Onze medewerker dr. van Raalte meldt vandaag uit Genève dat men daar twijfelt aan den gezondheidstoestand van Mussolini, dat ook zeer ernstige menschen dezen twijfel deelen en daarom zijn reacties op de houding der wereld tegenover Italië als onberekenbaar beschouwen. Dit is huiveringwekkend. Als het waar is, zouden de gevolgen ver schrikkelijk kunnen zijn. De geschiedenis toont ruimschoots aan, niet alleen uit tijden van dictatuur maar natuurlijk evenzeer uit die van de absolute monarchie, hoe de fouten, de bevliegingen, de aberraties van één enkelen man, met te groote macht bekleed, tot de grootste rampen kunnen leiden. in het geval van Long's gewelddadigen dood zijn de gevolgen te overzien. De Vereenigde Staten zullen Louisiana helpen zich te her stellen. Maar in onafhankelijke dictatoriaal- geregeerde landen, beschikkend over ontzet tende geweldmiddelen, zou zelfs een onge steldheid van den éénen man, in wien de macht belichaamd is, de ergste gevolgen kun nen hebben. De waarschuwing uit Baton Rouge is moeilijk te miskennen. R. P. President Zaïmis afgetreden. Als protest tegen de restauratie die hij zeker acht. ATHENE, 11 Sept. In den afge- loopen nacht is de Grieksche presi dent Zaimiss afgetreden uit protest te gen de restauratie van de monarchie, die hij thans practisch verzekerd acht door de verklaring, die gisteren door Tsaldaris en Panagiotis is afgelegd ten gunste van een terugkeer van koning George. Democratisch koninkrijk de staats vorm voor Griekenland". ATHENE, 11 September. Naar het Agence d' Athènes mededeelt heeft-minister president Tsaldaris een boodschap aan het Grieksch volk gepubliceerd', "waarin hij on der meer de gebeurtenissen bespreekt, die het herroepen aftreden van den minister van oorlog Kondylis tengevolge hebben ge- haa, waarna hij overgaat- tot de kwestie van den regeeringsvörm. Hij zegt hierover het vol gende „Ik zelf ben ervan overtuigd, dat een de mocratisch koninkrijk de door de natuur aangewezen regeeringsvorm voor ons land is." LONDEN, 11 Sept. (Reuter). De „Daily Mail" publiceert een belangrijk interview met een Griek, volgens hetwelk de terugkeer van koning George in de tweede of derde week van November een feit zou worden. Na de Putschpoging in Portugal. Regeering was reeds geruimen tijd op de hoogte. LISSABON, 11 September (Reuter) De voorzitter van den ministerraad heeft een me- dedeeling gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de regeering reeds geruimen tijd op de hoog te was van het gisteren mislukte complot, dat ten doel had zich meester te maken van de voornaamste openbare functies. De arrestanten zijn bekende revolutionnai- ren met wie de officieren, die overigens een zeer verschillend ideaal nastreefden, zouden samenwerken. De gebeurtenissen hebben zich afgespeeld zonder eenige verstoring van de openbare orde en de bevolking was er onkundig van. Pessimisme over de Commissie van Vijf. Opgeven der werkzaamheden in overweging. PARIJS. 11 September (A. N. P.). In Fransche politieke kringen, waar men met aandacht de ontwikkeling van den toe stand in Genève volgt,"is het sinds Maandag bestaande pessimisme nog versterkt. Dit pessimisme komt vooral krachtig tot uiting in het bericht van den correspondent te Genève van Havas, die de Italiaansche delegatie ver wijt het tot dusver te hebben doen ontbreken aan een geest van samenwerking, zooals men dien van haar had verwacht. Met het oog op den algemecnen toestand vraagt men zich in kringen van de Commissie van Vijf reeds af of het nog zin heeft de werkzaamheden voort te zetten. Zelfs beweert men dat de Engelsche gedele geerde de Commissie heeft voorgesteld de machteloosheid te constateeren, waarin 'zij zich bevindt ten opzichte van haar taak. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft zich daartegen echter verzet en gewezen op de ernstige consequenties, die een zoodanig besluit met zich zou meesleepen en om tegemoet te komen aan den wensch van Laval is de Commissiezitting tot Donderdag verdaagd. De vooruitzichten zijn weinig bemoedigend en men moet zich afvragen of de Volkenbond tenslotte niet toch het mislukken van het streven naar verzoening zal moeten vast stellen. Ook de speciale correspondente van de „Oeuvre" is van dezelfde meening. Zij voegt er echter aan toe. dat de Fransche premier zelf niet meer veel hoop heeft. Aloisi zou den voorzitter van de Commissie van Vijf ronduit hebben verklaard, dat de Duce zonder een volledige militaire bezetting van Abes- synië geen oplossing van de aan gelegenheid ziet. Fransch-Engelsche overeenstemming. Naar de speciale correspondent van de „Times" in Genève meldt, is door de Britsche delegatie verklaard, dat tusschen de Fransche en Britsche delegaties geen meeningsverschil- len bestaan over de noodzakelijkheid van instandhouden der Volkenbondsstatuten. De correspondent voegt hieraan toe. dat eenige dagen geleden nog Laval niet onwillig stond tegenover de gedachte van een Italiaansch mandaat over Abessynië. Wanneer thans geen meeningsverschillen meer bestaan moet öf wel Laval zijn opvattingen hebben gewijzigd öf wel moeten voorstellen zijn ontworpen, die dichter bij de Italiaansche eischen komen. Ook de berichten uit Genève in de Brit sche ochtendbladen ziin over het algemeen zeer pessimistisch van toon. De bladen melden, dat de gedachtenwisse- ling van Hoare en Laval betrekking heeft ge had op de kwestie van eventueele sancties. Hoare zou daarbij een zeer vastbesloten houding hebben aangenomen en een dringend beroep hebben gedaan op Laval hetzelfde te doen. Men verwacht, dat de redevoering, die Hoare in de Volkenbondsvergadering van he den zal uitspreken naar den toon verzoenings gezind. maar naar inhoud zeer vastbesloten zal zijn. Waarschijnlijk zal ook Laval het woord voeren. De Londensche bladen twijfelen er niet aan, dat Engeland en Frankrijk het thans prin- cipiëel eens zijn. Verschillende bladen melden, dat een reeks landen, zooals Noorwegen. Zwe den, Denemarken en Nederland, ver klaard hebben, dat zij uit den Volken bond zullen treden wanneer de groote mogendheden niet toonen bereid te zijn liet Volkenbondsrecht toe te passen. Ook verscheidene Zuid-Amerikaan- sclie staten zouden een zeer energieke houding hebben aangenomen. (De Engelsche autorenner Sir Malcolm Campbell, die zijn ideaal van jaren, o??i de snelheid van 300 mijl te overschrijden, dezer dagen heeft verwezenlijkt, verklaarde, hans de 350 mijl als nieuw ideaal na te streven.) Die Campbell is de leider van Des werelds snelheidsmaniakken. 't Kan nooit te snel gaan voor dien man, De koorts heeft hem wel erg te pakken. Men kan zich over zulk een feit Niet zonder 'reden zeer verbazen, En 'hekelt zoo'n mentaliteit, Als uiting van een dwaas der dwazen. Hij heeft nu toch zijn ideaal Van haast vijfhonderd kilometer, Is dat nog geen voldoende maal Zelfs voor dien kilometervreter? Hoe sneller, ook hoe grooter kans Op aoodelijke ongelukken. Nog steeds ontsprong hij aan den dans, Tenslotte maakt hij zeker „stukken". Voor nuchtre cijfers geldt geen grens, Die kun je altijd weer verhoogen. Maar wel voor autos en den mensch, Op 't punt van uithoudingsvermogen. Dat is natuurlijk alles zoo. En. naar 't belang voor 's menschen leven, Lijkt hier 't speciale risico. Te groot om naar nog meer to streven. Maar als je het eens kalm beziet, Kom je er toe, je af te" vragen: Ligt hierin voor ons allen niet Een wijze les in deze dagen? Wanneer je 't algemeen bekijkt. Dan moet j' er de moraal uit halen: Als je een ideaal bereikt, Stel je dan nieuwe idealen. P. GASUS. Morgen wordt Huey Long begraven. Tegenstanders -willen bij verrassing tte leiding overnemen. BATON ROUGE, 11 Sept. De begrafenis van Huey Long zal morgen geschieden. Waar schijnlijk zal hij in het kapiteel van Louisiana worden bijgezet. Het stoffelijk overschot van Huey Long wordt op een praalbed gelegd in de hal van het staatsparlementair gebouw. Van een uur Woensdagmiddag tot vier uur Donderdagmid dag zal gelegenheid zijn langs de baar te de- fileeren. De politieke tegenstanders van senator Long zullen binnen enkele dagen een „oorlogsraad'- bijeenroepen in Baton Rouge, teneinde te be raadslagen over de maatregelen, die zullen moeten worden genomen om de macht in den staat uit handen van de aanhangers van Long over te nemen. Een organisatie, die zich de ..Square-dea lers" noemt en 70.000 leden telt, zal trachten door een snel optreden, voordat de aanhan gers van Long zich hebben hersteld van tver lies van hun aanvoerder, de leiding over te nemen. WASHINGTON 11 September (Reuter). Vele gezaghebbende personen hier zijn van meening dat de dood van Huey Long. van po litiek standpunt bezien, een ernstigen tegen slag beteekent voor de republikeinen, die er op hadden gerekend, dat hij in 1936 bij de presidentsverkiezingen veie stemmen van democraten zou aftrekken van Roosevelt. De kogel, die te Baton-Rouge een einde maakte aan zijn leven, verzekert practisch Roosevelt's herkiezing, zoo wordt gezegd. NIEUW-GUINEA voor de in kaart IN KAART GEBRACHT. Dc Nieuw- Guinea-expeditie is hedenmorgen van Schiphol vertrokken naar Indie van een deel van Nieuw-Guinea voor de Bataafsche Petroleum Mij. Het vertrek van de drie Dragon-Rapide- vliegtuigen, nagewuifd door de menigte. President Zaimis afgetreden. pas. 1 De Portugeesche regeering verhinderde een poging tot opstand. pag. 4 Als gevolg van dc samenzwering tegen den koning van Albanië zijn 23 doodvonnissen uitgesproken. pag. 4 Op last van den gouverneur van den staat New York wordt het vonnis van rechter Brodsky aan een onderzoek onderworpen. pag 4 De Madariaga heeft een vergeefsclie poging gedaan tot bemiddeling in het Italiaanscli- Abessynische conflict. pag. 4 Nederlandsche regeering houdt rekening met een mogelijken Abessynischen oorlog. pag. 3 "Eerste Kamer kwam Dinsdagavond bijeen. pag. 3 Met de behandeling der Ossche strafzaken wordt 10 October eon begin gemaakt. pag. 3 Willy den Ouden breekt weer een wereldrecord pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Huey Long's Dood. pag. 1 Emile Sclireiber: Impressies van Peking. pag. 4 Dr. E. van Raalte: Gencefsche indrukken. pag. 2 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstschatten. pag 3 J. B. Schuil over „Tooneel van vroeger en nu" van Piet Bakker en Louis van Gasteren. pag. 7 E. E. J.P.: Modeshow H. Koster. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Mevr. ,T. Maarschalk- Van Coppenaal. pag. 3 II. D. vertelling. Mac Peter: Bedsermoen. pag. 5 Vechtpartij op de kermis. Mes werd getrokken. DEN BOSCH. 11 Sept. (A.N.P.) Gister- avot d had tijdens de kermisviering te Dinter een vechtpartij plaats, waarbij P. v. D. uit Dinter met een mes in het hoofd werd ge stoken. De dader, zekere K., uit Dinter, kon nog denzelfden avond worden gearresteerd. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. KONINGIN EN PRINSES JULIANA KOMEN HEDEN TERUG De vacantie van de Koningin en Prinses Juliana is ten einde. De beide vorstinnen zijn vanmorgen naar Nederland vertrokken. (A. N. P.) MGR. POELS DOOR DEN PAUS ONDERSCHEIDEN. HEERLEN. 11 September (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft Paus Pius XI mgr. dr. H. A. Poels te Heerlen benoemd tot protonotarius apostolicus. Deze onderscheiding is dr. Poels ten deel gevallen naar aanleiding van zijn zilveren jubileum als aalmoezenier van der arbeid op 24 September a.s. De expeditievliegtuigen vertrokken. Veel belangstelling op Schiphol. AMSTERDAM, 11 September. De drie Dragon Rapide vliegtuigen, welke door de K.N.I.L.M. bij de De Havillandfabriek in Engeland zijn aangekocht en gebruikt zullen worden, bij de karteering van 10 millioen hectaren op Nieuw Guinea, zijn vanmorgen om negen uur de reis naar Indië begonnen. Een talrijk publiek deed den vertrekken- den uitgeleide. De chef-vlieger van de expeditie, kapitein A. H. Koppen, de vliegei-deelnemers de luite nant-vliegers P. G. Tideman, J. v. Meiningen en J. Vonk en de heeren P. G. L. Hegener, chef-radiodienst van de expeditie en H. J. Brink mécanicien waren om beurten het mid delpunt van de belangstelling. Kort voor het vertrek vond de heer Tide man, oud-gouverneur van de Molukken, se cretaris van het Molukken-instituut en oom van luitenant Tideman, die den vlucht mee maakt, gelegenheid de heer Koppen nog even toe te spreken. De heer Tideman zeide, dat waar hij destijds het genoegen heeft gehad kapitein Koppen met zijn schitterende vlucht met de Postduif op Indische bodem welkom te heeten, hij 't op grooten prijs stelde hem ge luk te mogen wenschen met 't feit, dat hij in deze expeditie een belangrijk aandeel zal nemen, een expeditie die voor het algemeen belang van Groot-Nederland van zoo groote beteekenis is. Spr. wenschte den heer Kop pen en de zijnen hartelijk vaarwel en een succesvollen arbeid toe in het belang van het land. Hierna was het oogenblik van vertrek gekomen. Even negen uur was het toestel van kapi tein Koppen in de lucht. Twee minuten later waren ook de andere toestellen vertrokken en vlogen over de hoofden der wuivende me nigte.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1