Tweede Kamer overweegt een verlaging der vaste lasten. Is ingrijpen der overheid wel noodig? De Verkeerswet aangenomen. Wij in den Haag DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 HAARCEM'S D A G B E 'A D 3 Of is devaluatie gewenscht? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Bijzon dere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Van verschillende zijden werden tegen het geen bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld, zeer ernstige bedenkingen ingebracht, ten deeie omdat men van meening was, dat de noodzakelijke aanpassing niet door wettelijke maatregelen en in ieder geval niet door de thans voorgestelde wettelijke maatregelen te bereiken valt, ten deeie ook omdat men in devalutatie zeker thans, den eenig mogelijken weg tot het bereiken van een lager stabilisatie- vlak zag. Vele andere leden bleken met de regeering van oordeel, dat de wetgever stimuleerend behoort op te treden, teneinde de aanpassing te bevorderen. Verscheidene der tot deze groep behoorende leden waren van meening, dat dit wetsontwerp onvoldoende is om het daarmee beoogde doel te bereiken. Sommige leden, tegenstanders van het ont werp, wezen erop, dat de regeering er tot nu toe niet in geslaagd is, de wenscheüjk genoem de daling van de publieke uitgaven tot stand te brengen. Deze leden waren van oordeel, dat de regeering door de indiening van dit wets ontwerp heeft getoond, de mogelijkheden, die door zulk een ingrijpen geopend kunnen wor den, te overschatten. O. m. wordt door maat regelen als deze het credietwezen in ernstige mate gestoord. Zeer bedenkelijk achtten deze leden ook de motiveering der regeering. n.l. dat in de ge wijzigde levensomstandigheden voor den wet gever voldoende grond ligt om burgerrechte lijke overeenkomsten over de geheele linie aan te tasten. Andere leden brachten als bezwaar tegen het ontwerp voornamelijk naar voren, dat voor velen een aanmerkelijke daling van inkomsten daarvan het gevolg zal zijn. Hierdoor zal de werkloosheid toenemen. Devaluatie de eenig bruikbare weg. Volgens verscheidene leden zal in het kader van het regeeringsbeleid, nadat dit ontwerp wet zal zijn geworden, aan verdere maatrege len niet te ontkomen zijn. Er zijn naar hun overtuiging, slechts twee wegen, weike thans gevolgd kunnen worden, n.l. toepassing op zeer korten termijn van consequente deflatie of van devaluatie. Wil men deflatie toepassen als middel tot herstel, dan moet deze in eens en over de geheele linie worden toegepast. Dan' wordt de onzekerheid weggenomen. Thans echter wordt een politiek gevoerd, welke onrust en onzekerheid in stand houdt en nog dagelijks vermeerdert. Het land- bouwcrediet is reeds grootendeels vernietigd, thans wordt ook het overige crediet bedreigd. Naar de meening dezer leden zal men er met dit wetsontwerp, dat voor de verlaging- van de kosten van het levensonderhoud slechts zeer weinig beteekenis heeft, niet komen. H.i. is de eenig bruikbare weg onder de gegeven omstandigheden die der devaluatie. Zij ver klaarden overtuigd te zijn, dat ons land daar aan op den duur niet kan ontkomen. En naar hun meening verdient een vrijwillige devalua tie verre de voorkeur boven een, die ons wordt opgedrongen. Vele andere leden verklaarden het uitgangs punt der regeering, n.l. dat de aanpassing van vaste lasten en huren aan een lager kos tenniveau, door wettelijke maatregelen dient te worden gestimuleerd, te kunnen aanvaar den. Grond en rechtvaardiging voor een zoo danig ingrijpen zagen zij in het algemeen be lang', dat inderdaad kan eischen, dat onder geheel andere omstandigheden aangegane verplichtingen, in het bijzonder die van meer duurzamen aard, niet ongewijzigd gehand haafd blijven. Men was zich er daarbij echter van bewust, dat de invloed van de overheid op dit terrein binnen betrekkelijk enge gren zen beperkt is. en evenzeer, dat de belangen van hen die door de te nemen maatregelen worden getroffen, zorgvuldig tegenover elkaar behooren te worden afgewogen en getoetst aan het algemeen belang. Verscheidene leden waren er over teleur gesteld dat het ontwerp ten aanzien van de verlaging der vaste lasten niet méér bevat. Zij wezen er op, dat van de werking der voorgestelde maatregelen het bedrijfsleven zelfs uitdrukkelijk wordt uitgesloten. Maatregelen ter verlichting der vaste las ten. maar dan over de geheele lijn en met al- gemeene economische werking achtten de hier aan het woord zijnde leden steeds drin gender geboden. Noodig is een complex van maatregelen, waardoor ons volksleven met één slag op een lager stabilisatievlak gebracht wordt. De huidige Regeeringspólitiek brengt, zoo meenden zij, ons volk niet als geheel op een lager vlak; zij heeft slechts ten gevolge, dat in het vlak, waarop wij ons thans bevinden, gaten worden geboord, waardoor telkens groo- tere of kleinere groepen der bevolking omlaag tuimelen. Wil men de aanpassing consequent voort zetten, aldus vervolgde een groot deel van deze leden, dan kan men verder aan een ver mindering van de hoofdsommen niet ont komen. Enkele leden vroegen in het bijzonder de aandacht voor de positie der gemeenten. Bij dit ontwerp wil de regeering voor millioenen aan jaarlijksehe inkomsten aan de gemeenten ontnemen, zonder dat zij eenigen maatregel voorstelt ter verlichting van de uitgaven aan rente en aflossing, waarvoor de gemeenten ge plaatst zijn. Daar de meeste gemeenten vrijwel aan de grens van de toegestane belastingheffing zijn, zullen zij het te verwachten gat in de begroo ting wel moeten stoppen door nieuwe verla gingen van loonen en steunuitkeeringen en het stopzetten van gemeentelijke bemoeiingen. Voorts waren zij van meening, dat een huur- verlaging met 20 pet. niet voor alle gevallen voldoende is en dat ook de rentevoet nog verder zal moeten dalen dan tot 4 pet., terwijl zij een hypotheekrente van 4 3/4 pet. in ieder geval te hoog achtten. Weer andere leden verklaarden zich niet alleen met de grondgedachten, doch ook met de uitwerking van het wetsontwerp in hoofd zaak te kunnen vereenigen. De Regeering doet al het mogelijke om tot een voldoende verlaging van de publieke uit gaven te geraken. Daarmede komt men er echter niet. Ook de vaste lasten, welke de overheid niet zelf oplegt en ook niet zelf rechtstreeks in de hand heeft, moeten worden verminderd. Verscheidene van de leden, die zich in hoofd zaak met het wetsontwerp konden vereenigen of het althans als een eersten stap in de goede richting beschouwden, meenden, dat het eigen lijk overbodig was, thans opnieuw een debat over de al of niet wenschelijkheid van deva luatie te gaan voeren. Juist omdat aan devaluatie zoovele bezwaren verbonden zijn. juichten deze leden het toe, dat de regeering bereid is, de medewerking der Staten Generaal te vragen om langs an deren en huns inziens beteren weg een verla ging van de vaste lasten te verkrijgen. Zij von den daarin aanleiding, de regeering bij haar streven krachtig te steunen. EERSTE KAMER. Ook de Scheepvaart kwam ter sprake. De Senaat heeft gezellig en In goede stem ming vergaderd. De goede stemming werd in de hand ge werkt door de omstandigheid, dat het wets ontwerp inzake regelen nopens het verkeer op de wegen met vrijwel algemeene en on voorwaardelijke instemming kon worden be groet. En wel omdat de wet, tengevolge van de veranderingen, in het ontwerp aangebracht door het overleg tusschen Regeering en Twee de Kamer, inderdaad vrijwel een algemeene verkeerswet zal zijn, als de algemeene maat regelen het bestuur ter uitvoering van de wet maar zooveel mogelijk in die richting zullen gaan. En dat zulks het geval zal zijn, daarop wordt, in verband met de toezeggingen van Minister Van Lidt de Jeude, vertrouwd. Inmiddels werden tal van wenschen geuit, waarvan verwezenlijking wordt verwacht per algemeene maatregel. De heer Jansen de Limpens wil de maxi mum-snelheidsbepalingen tot het uiterst mi nimum beperkt zien en ook de voetgangers, die de verkeersveiligheid in gevaar brengen, strafbaar stellen. De heer Ter Haar bracht het tot een ver langlijstje met twintig cadeautjes. Zoo wilde ook hij de voetgangers te lijf zien gegaan met bepalingen, o.a. met het voorschrift om alleen gebruik te maken van de voetpaden. En dan bedacht hij ook de wielrijders heel royaal; o.m. met het verplicht gebruik van de rijwielpaden, met een rood achterlicht, met verschuiving naar den rech terkant van den weg. Verder kwam hij vóór den zooveelsten maal met zijn verlangen, dat het verkeer op de hoofdwegen voor zal gaan bij het van rechts komend uit zijwegen. En dan dient ook genoemd zijn aandrang naar uniforme parkeervoorschriften. De heer Gelderman trad op als pleitbezor ger voor een veilig-verkeersopvoeding op de scholen en voor een verplichte verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid. Vrijwel langs den Minister heen ging het verzet van den heer Kolff tegen de omkeering van den bewijslast en de gesplitste bekente nis, die speciaal, in afwijking van de gebrui kelijke procedure, gelden bij schulddelicten, waarbij motorrijtuigbestuurders betrokken zijn. De Minister had het langs zich heen la ten gaan omdat de wakkere oude heer van Sasse van IJsselt de verdediging van de systemen op juridische en vooral op practi- sche gronden voor Z.Sx. kwam voeren. De Minister vertelde, dat hij ernstig reke ning zal houden met de geuite verlangens, waarvan de meeste zijn instemming hebben. Alleen voor het roode achterlicht aan fietsen gevoelt hij niet veel. Hij wil het althans eerst nog eens probeeren met een goeden reflector en een wit achterspatbord. De heer Gelderman werd gelukkig gemaakt met de mededeeling, dat een verplichte ver zekering tegen wettelijke aansprakelijkheid in ontwerp gereed ligt. Het ontwerp werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Vrij veel welsprekendheid werd besteed aan onze zeescheepvaart, naar aanleiding der be handeling van het wetsontwerp betreffende het verleenen van rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart. De heer Wibaut was bang. dat de Regeering te aarzelend, te commercieel zal te werk gaan met haar hulpverleening in dringenden nood. En met warmte drong hij aan op door tastendheid en flinkheid. 't Spreekt vanzelf, dat ook de heer Wibaut verontrust bleek door de geruchten, dat de nieuwe „Statendam" in Engeland zou worden gebouwd. En met genoegen en instemming hoorden we hem er op aandringen, dat het schip in ieder geval in ons land zal worden gebouwd. Verder vroeg de afgevaardigde, dat bij zondere aandacht zal worden geschonken aan de pensioensverplichtingen van de Holl. Lloyd ten aanzien van haar personeel. En dan achtte hij de regeling in den geest van samenwerking in de verhouding tusschen Holl. Lloyd e i RotterdamZuid-Amerikalijn zeer wel mogelijk. Als maar de verouderde Lloyd wordt gereconstrueerd. Volgende redenaars bleken van hetzelfde of althans vrijwel hetzelfde gevoelen. 't Waren de heer Ter Haar, die vooral aandrong op spoedig en flink helpen en de heer Droogleever Fortuyn, die daarbij nog de belangen der kleine zeescheepvaart onder de aandacht der Regeering bracht en speci aal hulp vroeg bij de moderniseering der handelsvloot. Plet antwoord van minister Gelissen was bevredigend en bemoedigend, Hij stelde voorop dat de Regeering bij haar zoo krachtig mogelijke liulpverleening steeds zooveel spoed zal betrachten, dat de hulp nooit te laat zal komen. Het is dan ook niet onmogelijk, dat ook de kleine zeescheepvaart zal worden ge steund. Er wordt gewerkt om een systeem voor modemiseering van de handelvlcot, neer komende op het uit de vaart nemen van twee oude schepen tegen het steunen van den bouw van één nieuw schip. Er zijn besprekingen gaande inzake een regeling van het goederenvervoer tusschen Nederland en Zuid-Amerika. waarbij een bil lijke verdeeling van het beschikbare tusschen Amsterdam en Rotterdam zal worden in acht genomen. De Minister erkende nos eens. dat de ont slagen employés een recht hebben op pen sioen. Evenwel vloeit uit het feit van de steunverleening voor de Regeering niet voort, dat de Regeering de uitkeeringsverplichting zou moeten overnemen. Wel echter zal zij alle middelen aanwenden om een bepaald bedrag te kunnen uitkeeren. En de Minister meent een weg te hebben gevonden. Wat den bouw van den „Statendam" be treft. ook de Minister meent dat het nieuwe schip in Nederland moet worden gebouwd, als het mogelijk is. En nu worden Engelsche offerten en Nederlandsche offerten met el kaar vergeleken en wordt de kostprijs be rekend. Terwijl de Regeering bereid is a fonds perdus een overbruggingsbedrag te geven, een renteloos voorschot en een rentedragend voorschot tegen lage rente. Mocht blijken dat de Nederlandsche werven voldoende van werk zijn voorzien of dat de bouwsom zoo hoog zou moeten zijn dat de exploitatie niet rendabel is te maken, dan zou de bouw in Engeland toch dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de Nederlandsche werkvoor ziening door de betaling aan Engeland te doen geschieden in goederen, waarin veel arbeid is besloten. De Kamer was voor het laatst in dit zit tingsjaar bijeen. Het nieuwe Kamerjaar gaat weer beginnen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 September te 4 uur. Aan de orde is de aanbieding der rijksbegrooting voor 1936 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Inbreker zocht watertje om te visschen. Helaas in het huis van een politieagent....! Het inbrekersvak heeft zijn groote moei lijkheden, zijn risico's en zijn ups en downs, wat betreft de opbrengst van een nachtelijke excursie. Maar ook het noodlot speelt zijn rol in het leven van den inbreker, het domme noodlot dat in een Julinacht een dief een be- geerig oog liet slaan op de bezittingen van een politieagent, In het holst van den nacht merkte de agent Noordijk. die aan den Ringweg te Amsterdam woont, dat een van zijn natuurlijke vijanden poogde het raam van de bijkeuken op te schuiven. „Halt, politie" klonk het door den donke ren nacht; de inbreker dacht er anders over en ging er van door. Een revolverschot kon hem niet tot staan brengen. De agent en zijn vrouw konden een tamelijk volledig signalement van den vluchteling ne men en nog dienzelfden nacht hield de po litie een bekenden inbreker aan, die op ver dachte wijze in de buurt rondzwierf. Vandaag zat hij voor de negende maal in het verdachtenbankje. „Wat deed diep in den nacht op straat", vroeg de president. ..Edelachtbare, dat zal ik U vertellen; ik zocht een vrij vischwatertje". „Bent U daar den heelen nacht mee bezig geweest?" ..Ja. dat is niet zoo erg gemakkelijk te vin den. Edelachtbare". ..Waar waren uw hengels?" „Ik zocht immers alleen maar een vischwa tertje ..En daarvoor had U zeker handschoenen en een zaklantaarn noodig," meende de presi dent. Agent Noordijk en zijn vrouw verklaarden, dat zij verd. niet pertinent herkenden; wel kwamen zijn houding en gestalte overeen met die van verd Een seinhuiswachter in de nabijheid van de woning had dien nacht bezoek gehad van den verdachte. Hij had geinformeerd naar een „vischwatertje". De Officier van Justitie, Mr. van Arkel, achtte de poging tot diefstal met Inklimming bewezen. Reeds herhaaldelijk is hij wegens inbraak veroordeeld tot zware gevangenisstraffen: in totaal heeft hij negen jaar in de gevangenis gezeten en drie jaar in Veenhuizen. Spr. requireerde een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. Th. Eskens. was van meening dat het bewijs in deze zaak zeer zwak is. MGR. DR. J. DE JONG TOT BISSCHOP VAN UTRECHT GEWIJD. In strengen eenvoud is de plechtige bis schopwijding van den coadjutor van den Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. mgr dr. J. de Jong geweest. Overeenkomstig het ver langen van den wijdeling was rekening ge houden met den précairen gezondheidstoe stand van den Aartsbisschop, alsmede met de moeilijke tijdsomstandigheden en waren geen uitnoodigingen gericht tot burgerlijke en slechts enkele tot kerkelijke autoriteiten. ONGELUK AAN BOORD VAN EEN TORPEDO-JAGER. Aan boord van de Amerikaansche torpedo jager Mac Donough, welke ligplaats heeft aan den steiger van de Holland-Amerikalijn. is een der opvarenden met zijn arm in een ma chine bekneld geraakt. Hij is in het Binnen gasthuis verbonden, waarna hij zich weer naar het schip kon begeven. 's Avonds luider muziek in de huiskamers. Hilversum-kort op 60 K.W.; overdag op 15 K.W. De omroepvereenigingen zullen van Zondag 15 September af te 18 uur Amsterdamsche Zomertijd, (17 uur Amsterdamsche Winter tijd) gedurende de avonduren van den ver sterkten kortegolf-zender gebruik maken. Overdag zal worden uitgezonden met een antenne-energie van 15 K.W. en 's avonds met tenminste 60 KW. antenne-energie. De uitzendingen met den versterkten zen der zullen geschieden in Januari van 15 uui Amsterdamsche wintertijd af, in Februari van 16 uur A. W. T„ in Maart van 17 uur A. W. T„ in April van 18 uur A. W. T. in Mei van 19 uur A. W. T„ in Juni van 20 uur A.W.T. in Juli van 20 uur A. W. T.. in Augustus van 19 uur A.W.T in September van 17 uur A.W.T in October van 1G uur A.W.T., in November van 15 uur A.W.T. en in December van 15 uur A. W. T. Beginnen te winteren. De vijftiende September is de officieele sluitingsdatum van het Scheveningsche seizoen. Dat wil zeggen, dat dan de laatste hotels en hotelletjes dicht gaan en dat de pensionhoudster gaat narekenen hoe groot de verdienste ofhet verlies, is geweest van dat zij de mooie kamer heeft verhuurd aan vreemde menschen met veel eischen en wei nig betalingscapaciteit. De vijftiende Sep tember dat wil zeggen dat zelfs de Kur- zaal sluit, waar Schuricht en Neumark het Residentie-orkest triomfen hebben doen be leven; voor altijd volle zalen, triomfen cie hun vriendelijk hoogtepunt hebben gevon den jongstleden Dinsdagavond op een bene fiet-concert voor het geliefde orkest zelf; een avond met een zéér bijzonder cachet, omdat, na de pauze, alle heeren zich ge stoken hadden in historische costuums uit den tijd van vader Haydn en zijn muziek met charme en verve speelden in de bekoorlijke omlijsting van een hof-tafereeltje. Schuricht was geheel als Haydn zelf gekleed en ge grimeerd. Kunt ge u zóó iets voorstellen van Mengelberg? Het mag hier bij het scheiden van de markt wel eens gezegd worden hoe dankbaar duizenden de directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen zijn, dat zij hen in staat stelt voor werkelijk een kleinigheid gemiddeld nauwelijks twee kwartjes per avond iederen dag gedurende het geheele seizoen een waarlijk eerste-rangs artistieke prestatie te genieten. Al moge het Scheveningen niet zoo bijster naar den vleeze gegaan zijn dit seizoen, het Kurhaus heeft van de malaise, althans van inzinking van de belangstelling, niet te lijden gehad. Integendeel," het is een der voornaamste centra van onze badplaats ge worden. De frivoliteit, het luchtige vermaak is er. helaas, een beetje af en zonder dat is Scheveningen eigenlijk Scheveningen niet. In zoo'n zonnige, luchtige plaats komt de cultuur eigenlijk een beetje achteraan. Maar in onze badplaats was dat in feite niet het geval en een groot gedeelte van de Haagsche bevolking en een klein gedeelte van de vreemde gasten ook wel, heeft oprecht en dankbaar genoten, van dit mooie, gemak kelijk bereikbare cultuurcentrum aan zee. dat onze Kurzaal is. Zondag gaan ook die deuren dicht en dan is Scheveningen dood; de badplaats ten minste, want overigens in het niet-badplaats gedeelte, in het eigenlijke dorp, dat tot de gemeente 's Gravenhage behoort, gaat het gewone drukke leven zijn gang en dat leven breidt zich steeds meer uit. Er komen héél wat Hagenaars in Scheveningen wonen en ook tal van Rotterdamsche zakenlieden heb ben er hun haardsteden gebouwd. Zoo wordt het echt een stukje Den Haag, en menigeen van de permanente bewoners zal u geestdrif tig vertellen hoe heerlijk het er is, juist des winters, wanneer de zee er op haar mooist is en het strand, op een kouden, frisschen morgen verzaligd in het zwakke zonnetje ligt, breed en hard en fijn om te wandelen. Doch ik wilde u gaan vertellen dat wij in Den Haag nu gaan winteren en dat wij ons voorbereiden op den ..Season" met zijn mon daine en kwasi-mondaine hoogtepunten. Wanneer The House of Lords, de aardige bar van Central, weer opent „geheel nieuw gerestaureerd", dan is dat het teeken dat het spel weer kan beginnen. Die aardige dans-, cocktail- en eetgelegenheid houdt zich goed staande als eenige openbare uitgangs gelegenheid waarin ..men" komen kan. De Haagsche „men" is tamelijk kieschkeurig. Hel eene is te ordinair, het andere te frivool, het derde te burgerlijk The House of Lords is geen van drieën (in de oogen van den Haag- schen „men"!) en de directie van dit ge zellige tentje weet dat op bewonderenswaar dig-tactvolle wijze zoo te doen blijven. „Dames-alleen" worden er ten strengste geweerd; het behoort tot de conventies-van- het-huis dat men er alleen „met z'n eigen tafeltje" danst, al te groote luidruchtigheid is er niet veroorloofd en zoo blijft het als de Haagsche „men" het gaarne ziet: een beetje hypocriet, een tikje kwasi-in-alles, maar toch gezellig. Zeker nu de „algeheele restauratie" een antiek tintje aan de smalle pijpela gegeven heeft. Met allersnoezigste looze venstertjes met heusche gordijntjes ervoor, met ..perka menten" lampekapjes en tin en kaarsen, enfin, die gezegende kitsch die tegenwoordig mooi gevonden wordt. Het typische House of Lords-publiek zal de metamorfose weten te waardeeren! Over dat publiek valt héél wat te zeggen. Over alle Haagsche publiek trouwens. Ik zal dat binnenkort wel eens trachten te doen. Maar gemakkelijk is dat niet. Het typische zit immers juist in het uiteenloopende: van den gezantschapsraad graaf Die, tot den winkelbediende Jan Zoo met zijn meisje, Zus. Dat- (die het leuk vindt als zij voor een rijke jonge dochter wordt aangezien)van den gefortuneerden mr. X. tot den man met het ééne nette pak, die in de automatiek is gaan eten om een gulden voor 'the House over te houdenge moet het gezelschap kénnen om het te leeren waar deeren of verachten, doch in ieder geval om er het bijzondere en specifiek Haagsche van te kunnen zien. Al verbeelden Jan Zoo en Zus Dat zich, dat The House het allermondainste den Haag re presenteert, de gezantschapsraad weet wel be ter. Hij weet dat het wèrkelijk-mondaine in deze stad, zooals trouwens overal elders in Nederland, zich slechts openbaart achter de particuliere huisdeuren van den Vijverberg en den Voorhout, waar de gezanten wonen en de luttele Haagsche families die hooge maat schappelijke positie aan dikke stamboomen en een lijvige effecten-portefeuille aan zin tot luchtig vermaak paren. Ook over d i t echt Haagsche publiek valt véél te zeggen. Voor loopig zij slechts geconstateerd dat vele „eerste families" eenvoudig leven en zich liever wijden aan allerlei ernstiger bezigheden, dan soirees te ofganiseeren. Het voorbeeld dat ons Koninklijke Hof in dezen geeft is allerminst zonder navolging gebleven Wanneer het winteren gaat, herleeft ook de Lange Houtstraat, waar de echte „tenten' met felle neon-letters den zoeker naar een on zeker soort vermaak binnen hun muren trach ten te lokken. Le Berry, Deca-Claridge Atlantic, Haeck dat zijn de gelegenheden, waar ruimere maatstaven-der-moraal wor den aangelegd dan in The House of Lords, waar het luider, minder hypocriet en vroolij- ker toegaat. De goede kenner van het Haag sche leven en de Haagsche menschen, kan u vertellen dat die „vroolijkheid" wel eens héél armoedig en héél triest is. Den fuivenden pro vinciaal moge het al toeschijnen dat het hier, bij het kweelen der Hongaarsche en Roe- mrc ische violen en het stampen van de jazz, ra werkelijk een paradijs van zorgeloosheid Een halve eeuw geleden Uit Haarlem s Dagblad van 1885. 12 September: Het bezoek aan de badplaats Zand- voort was gedurende dit jaar grooter dan in het vorige, dat evenwel, wat weersgesteldheid betrof, zooveel gun stiger w-as. In 1884 vertoefden te Zand- voort. volgens een opgaaf in de „Zandv. Badcourant", 1760 badgasten met 165 dienstboden: terwijl die getallen voor dit jaar bedragen 1992 badgasten met 193 dienstboden, totaal 2185. Dit jaar werd Zandvoort bezocht o.a. door de Keizerin van Oostenrijk, Prins en Prinses Gortschakof met hun kin deren, Grootvorst en Grootvorstin Wla- dimir. de Hertogin van Edinburg. De meesten van dezen hielden verblijf in Hotel „Kurzaal". Door onze lens gesnapt W. A. J. van de Kamp. De heer W. A. J. van de Kamp w;erd 17 Maart 1862 geboren. Na eenigen tijd bij de politie te Rotterdam te zijn geweest kwam hij in 1887 naar Haarlem als eigenaar van het Hotel St. Jan aan den Jansweg, waarvan hij vele jaren de leiding heeft gehad. Hij stelde altijd veel belang in de publieke zaak en 12 Juli 1899 kreeg hij zitting in den Gemeenteraad, als ge volg van de samenwerking der door hem op gerichte Kiesvereeniging „Burgerplicht" en de A. R. en R.K. Kiesvereenigingen. Niet min der dan 34 jaren was hij als zoogenaamde „wilde" lid van de Haarlemsche vroed schap; tot 1 September 1931. Bij zijn zilveren jubileum als raadslid op 12 Juli 1924 viel hem een hartelijke huldiging ten deel. Geruimen tijd was de heer v. d. Kamp lid van het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem; ook is hij administrateur geweest van de Haar lemsche Handelsvereeniging. Na zijn aftreden als raadslid werd hij be noemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, alhier, welke functie hij nog vervult. is, wie dit alles ként proeft een minder para- dijzige sfeer. En de ondergeteekende ontwaart temidden van de ongebonden luidruchtig heid dier lokalen, menig vrouwen-gelaat, dat hij er, in zijn plezierigen Leidschen studen tentijd. nu al w-eer vijftien jaar geleden, óók al zag. Het is hier niet de plaats om uit te weiden over de tragiek die achter die lachen de maskers schuilt, doch geconstateerd mag zij wel worden. Er is een zeker aantal Hage naars en Haagschen, dat dag-in dag-uit de zelfde trieste tournée des grand-ducs om deze gelegenheden maakt. Zij kunnen, om de een of andere psychische of materieele reden, niet meer zonder deze sfeer en zij zijn het die de vaste, de zéér vaste, clientèle van deze ze vende hemels op aarde vormen. Wie dat weet en ziet, bekijkt de lokkende vreugde daar met andere oogen. Wij gaan winteren en het leven van den Haag concentreert zich op de kleine city van deze zéér uitgebreide stad. Het Buitenhof op de eerste plaats. Dat wordt óns Rembrandts- plein. De Old Dutch beleeft er zulk een feno menaal succes ('s morgens, 's middags, 's avonds is het er stampvol en ook als restau rant is het in trek) dat de navolgers opko men: koortsachtig wordt, eenige huizen ver der, aan de Scotch Inn getimmerd, die over eenige dagen zijn deur zal ontsluiten. En het oude, deftige, smakeloos-pompeuze en bar- vervelende restaurant De Twee Steden her rijst uit den dood als een vierkant-zakelijke, economisch èn architectonisch punctueel- uitgebalanceerde Cinéac. „De reis om de we reld in vijftig minuten", waar ééns oude da mes en wei-gemanierde meneeren een feest- menu a zes gulden verorberden.... Zoo gaat dat Van het wintersche den Haag is zoo véél te zeggen, wat ik u ook allemaal nog zeggen zal. Want den Haag is, anders dan vele niet- Hagenaars wel gelooven, een héél merkwaar dige en bijzondere stad. Omdat de felle con trasten die het oplevert bijna alle voor zoo ver het 't u i t e r 1 ij k e leven betreft schuil gaan achter den schijn. Omdat gij, vreem deling, evenals menige Hagenaar zelve trou wens, niet weet dat gindsche chique meneer, die even eenvoudig als duur is gekleed en be scheiden zijn kleintje koffie drinkt een zéér dubieuze figuur is en dat deze deftige dame met goede manieren en echte juweelen, er gens in een kabinetje van tien gulden in de maand woont en van een extraatje gaat pro- fiteeren door een afgepast kopje thee in Re- gina te gaan drinken. In Amsterdam hebben de laagste elementen der samenleving een geruite pet op, bij ons een Stetson. En daarin zit het merkwaardige van onze merkwaardige stad. Daar hoop ik u méér van te vertellen. Mr. E. ELLAS.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5