1 .GEVAARLIJKE BOCHT nare Hoofdpijn Per Zeppeli in den Oceaan over. VRIJD'XG Ï3 SEPTEMBER '1935 HA'AREEM'S DAGBEAD STADSNIEUWS ARROND. RECHTBANK. INBRAAK TE HILLEGOM In den nacht van 4 op 5 Augustus werd in gebroken in een woning te Hillegom. De dader had zich toegang tot de woning verschaft door verbreking van een raam in de bijkeu ken. Bij het politieonderzoek bleek, dat op het raamkozijn vingerafdrukken waren achter gebleven en bij vergelijking van deze met zich op het politiebureau te Hillegom bevindende vingerafdrukken, kwam de politie tot de con clusie. dat ze afkomstig waren van zekeren S. een persoon, die reeds herhaaldelijk voor misdrijf was veroordeeld. Deze persoon werd aangehouden en ontkende in Hillegom geweest te zijn, maar toen hem over de vingerafdruk- ken werd gesproken en dat een agent van politie hem in den genoemden nacht te Ben- nebroek had gezien, nam hij zijn draai en deed het navolgende verhaal. In-.dien nacht -was hij per fiets van Haar lem naar Hillegom gereden en bij het passee- ren van het huis, waar later ingebroken is, ging hij het erf op met de bedoeling aan een natuurlijke behoefte te voldoen. Op het erf gekomen werd hij verrast door de komst van een gemaskerd man. die hem waarschuwde te vertrekken, want- het- terrein was niet veilig. Hij zag toen, dat een ruit in de bijkeuken was gebroken en zonder er bij te denken greep hij het raamkozijn vast. Daarop ging hij weg, maar te Bennebroek zag hij een agent van politie voor- zich uit fietsen en hij bedacht toen hoe dom hij was geweest om het raamkozijn beet te pakken, waarom hij het geraden vond den agent te ontwijken, wat hij dan ook deed. Gebleken was, dat uit het huis te Hillegom uit een buffet een bankbiljet van f 10 en eenig zilvergeld was gestolen. Bedoelde persoon stond thans terecht en bleef bij zijn verklaring volharden. De bewoonster van het huis zei, dat zij iemand in haar woning had hooren loopen en geld uit haar buffet vermiste. De inspecteur van politie uit Hillegom deelde mede, dat hij vingerafdrukken had gevonden, terwijl de heer Vos van de Haarlemsche politie als des kundige getuigde, dat de gevonden vinger afdrukken afkomstig waren van verdachte. Voorts verklaarde de agent Pijnappel uit Bennebroek, dat hij een persoon, geheel over eenkomende met verdachte, op den weg had gezien. De officier van justitie vond het verhaal van verdachte onwaarschijnlijk en eischte tegen den man, die reeds 8 maal voor misdrijf is ver oordeeld, 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf INBRAAK BIJ DEN BURGEMEESTER VAN BENNEBROEK. In den nacht van 6 Augustus werden door de politie van Heemstede op den openbaren weg r.og twee jongemannen aangehouden, die een koffer en een actetasch droegen. Het bleek dat deze zilveren lepels en vorken, een gra- mofoon, een revolver en nog meer goederen be vatten en de jongens bekenden terstond, dat zij alles gestolen hadden uit een villa te Ben nebroek,-Inmiddels had de politie aldaar ont dekt, dat ingebroken was in de tijdelijk onbe woonde villa van den burgemeester en de goe deren bij de jongens bevonden, bleken uit die woning afkomstig te zijn. Thans stonden de twee jongens terecht; het waren een paar 20-jarige Amsterdammers die nog nooit veroordeeld warem Zij verklaarden thans Amsterdam verlaten te hebben met misdadige, maar niet nader - omlijnde plannen. Zij kwamen als blinde passagiers met een auto te Haarlem en gingen te voet verder. Bij het passeeren van een villa te Hillegom zagen zij. dat dit huis blijk baar onbewoond was en toen besloten ze bin nen të gaan. Ze klommen op het dak en kwamen door een luik binnen, waarna zij den boel overhoop haalden en vertrokken met medeneming van de goederen, waarmee ze zijn aangehouden. De officier van justitie prees de activiteit van de Heemsteedsche politie, waardoor het mogelijk is geworden de daders onmiddellijk te achterhalen. Tegen verdachten die niet ongunstig bekend .*éaan, maar wat stuurloos zijn, eischte de officier een jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdediger Mr. Van Wijk pleitte cle mentie. Zijn schoonvader gestoken. Het boterde niet tusschen een schoonvader en schoonzoon te Zaandam en meermalen was het ruzie. Op een dag bevond de schoonvader zich weer bij de schuit van den schoonzoon en van woorden kwam het tot daden, zoodat de een zich met een plank wapende, de ander met een zwabber. Hierbij bleef het echter niet. want de schoonzoon trok opeens een dolkmes en onder het geroep „ik zal je doodsteken", maakte hij werkelijk een steekbewegïng. waar bij de schoonvader in den rug werd ge troffen. Nu stond de schoonzoon voor poging tot doodslag terecht. De schoonvader verklaarde een steek in de buik en een in den rug te hebben ontvangen, waarvan de eerste niets te beteekenen had. doordat het mes afstuitte op een sigarendoosje, doch de steek in den rug was ernstiger, ofschoon niet levensgevaarlijk. Getuigen bevestigden de steekpartij en ver dachte erkende gestoken te hebben. De Officier achtte poging tot doodslag aan wezig, gezien het soort mes en de geuite be dreigingen en eischte 3 jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming, omdat hij vluchting niet buitengesloten acht. De verdediger Mr. J. C. Baron achtte het feit niet zoo ernstig en vond veel eigen schuld bij den gestokene, die het verdachte lastig maakte, waarom hij aan drong op een veel mildere straf. De rietzodde. Een rietzodde is een moerassig met riet begroeid en door den rietgroei ontstaan stuk land, dat aan het vasteland is vastgehecht, maar door storm, strooming of dergelijke oorzaak kan losraken en op drift gaan. Het spreekt, dat dergelijke stukken voor de scheepvaart eenig gevaar opleveren, vandaar dat men ze. als ze klein zijn stuk slaat en als ze groot- zijn, naar den wal trekt en vast legt. Die drijvende eilanden hebben nothians een eigenaar en ze hebben ook waarde, want ze ieveren riet op en worden ook door tuin ders gebruikt om ze ter beschutting tegen den wal te leggen. Een man zag omstreeks Pinksteren in de Nieuwe Meer zoo'n rietzodde drijven; hij nam ze op sleeptouw naar Aalsmeer en ver kocht ze daar aan een tuinder voor f 22.50. Daarvoor moest hij nu terecht staan. Hij verklaarde, dat hij de zodde had gekregen, in zooverre, dat een hem onbekend persoon zou gezegd hebben, dat hij volgens den op zichter van een werk, de zodde mocht heb ben. Als getuige werden gehoord de eigenaar van het stuk drijfland, die van oordeel was, dat de zodde niet was afgestoken, doch dool stroom of wind weggerukt, voorts de man, die de zodde had gekocht en de veldwachter die ze had opgespoord. De officier van justitie was van oordeel, dat van diefstal niets was gebleken, doch wel van verduistering, want van schenking door een mannetje in de maan geloofde de officier niets. Hij vorderde wegens verduistering f 30 boete en een maand gevangenisstraf voor waardelijk met de voorwaarde, dat de f 22.50 binnen 6 maanden terugbetaald moet worden De auto in de vaart. In de gemeente Jisp is een smal dijkje, Oudelandsche dijk geheeten, welke grenst aan de Knottendammervaart. De rijweg loopt gedeeltelijk onder, gedeeltelijk over den dijk, waarbij een oprit de verbinding vormt. De weg op den dijk is slechts 2.30 M. breed en is derhalve een weg, waarop met voorzichtig heid moet worden gereden. Een chauffeur, die op 20 Juni met- zijn vrachtwagen beladen met een paar ton aardappelen den oprit op kwam, deed dit met een tamelijk groote snel heid ongeveer 40 KjM. wat tengevolge had, dat hij, boven gekomen, waar hij eenigs- zins naar rechts moest, die kleine bocht niet goed kon nemen. Hij kwam op den linker wegberm, die smal is en plotseling steil af loopt naar het water, zoodat hij, toen hij zijn richting niet veranderde, te water reed. Een zich bij den chauffeur in de cabine bevindend persoon vond daarbij den dood. Nu had de chauffeur zich te verantwoor den voor het veroorzaken van den dood door schuld. Dr. Huist, die sectie op het lijk had ver richt, verklaarde, dat hij bij den overledene hersenbloeding had geconstateerd, zoomede longontsteking: deskundige was van oordeel dat de hersenbloeding een gevolg is geweest van een schok, bij het te water rijden van de auto bekomen, en dat hiervan de dood een gevolg is geweest. Ofschoon het slachtoffer eenigen tijd onder water heeft gelegen, heeft deskundige geen verdrinkings verschijn selen waargenomen. Getuige de heer G. v. Zaanen, deelde mede, dat hij den oprit opfietsende, door de vracht auto werd ingehaald. Hij was van oordeel, dat de auto, de plaatselijke omstandigheden in aanmerking genomen, snel had gereden. Getuige had gezien, dat de auto van den dijk ien te water reed, waarop hij zich onmiddellijk te water heeft begeven en den chauffeur uit de cabine getrokken. Daarna beproefde hij ook den tweeden, in de cabine zittenden per soon uit de cabine te trekken, doch deze per soon was reeds bewusteloos, z-oodat het niet aanstonds gelukte. Eenige anderen schoten te hulp en toen gelukte het het slachtoffer te be vrijden. Dit werd naar het gasthuis te Pui-- merend vervoerd, waar de man echter weldra overleed. Volgens een anderen getuige, een chauf feur, waren de remmen en de stuurinrichting van de auto in orde; hij achtte een snelheid van hoogstens 30 K.M. op den dijk toelaat baar. De rijksveldwachter, die een onderzoek heeft ingesteld, verklaarde, dat de berm van den weg horizontaal en stevig was, zoodat de auto niet van den berm kan zijn afgegleden; hij moet er zijn afgevallen, toen de buiten rand van den smallen berm werd bereikt. Verdachte zeide, dat hij, op den berm ge komen, geen direkt gevaar zag en derhalve niet zenuwachtig werd; hij beproefde van den berm op den weg te komen, wat hem niet ge lukte. misschien door de gladheid van het gras en plotseling viel te auto te water. De officier van justitie was van oordeel, dat het te snelle rijden oorzaak is geweest, dat verdachte van den weg en op den berm is geraakt en eveneens dat dit een terugkomen op den weg heeft verhinderd. Spreker achtte hem daarom schuldig aan het te water rij den en zoodoende aan den dood van het slachtoffer, waarom hij veroordeeling vroeg tot een hechtenisstraf van 3 maanden en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Uit spraak op 26 September. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zij ter af. Bovendien, Ge proeft niets! Prettig en makkelijk innemen! AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 stuks. Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont legen ver- slopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. (Adv. Ingez. Med.) Een scène uit „Gevaarlijke Bocht". V. 1. n. r.: Dirk Verbeek. Paul Steenbergen, Vera Bondam, Piet Bron en Enny Meunier. Het Vereen. Rott. Hofstad Tooneel komt Zondagavond a.s. in den Stadsschouwburg al hier met het spannende stuk „Gevaarlijke Bocht", tooneelspel van Priesley in drie bedrij ven, in de uitstekende regie van mevrouw RanucciBeekman. De critici hebben dit uitmuntend gebouwde stuk om strijd geprezen. Het is een zeer knappe en boeiende satyre; de menschen in dit stuk leven in het begin van het eerste bedrijf in leugens, maar zij zijn zoo aan die leugens gewend, dat zij het zoo best met elkaar kunnen vinden. Maar als dan één van hen de „waarheid" gaat zoeken, dan dreigt alles mis te gaantotdat het stuk, dat met een gesprek over „waarheid" begon, toch weer eindigt met den leugen, waarbij allen zich eens zoo wel bevonden! Het Handelsblad sprak bij. vroegere opvoe ringen van „een pracht van een stuk, boeiend en belangwekkend, onderhoudend en pakkend, goed geschreven". De Nieuwe Rott. Crt. schreef o.m.: „een doorwerkte, vlotte en boeiende vertooning". Bloembollencultuur. Afdeeling s vergadering. In de vergadering .der Af deeling HaaTlem van de Algemeehe' Vereeniging voor Bloem bollencultuur werd aan den heer De Braban der te Hillegom gelegenheid gegeven het stand punt van het Anti-Saneeringscomité uiteen te zetten. In verband met de uitgebreide agenda dezer vergadering kan evenwel niet worden toegestaan -het houden van debat of het stellen van vragen, zoodat de heer Van Reisen, mede aanwezig, slechts een enkele opmerking kon maken. Aan beide heeren werd door den Afdeelings- voorzitter, den heer J. M. C. Hoog, dank ge bracht voor de moeite, die- zij zich ten dezen hadden gegeven. Daarop werden de onderscheidene punten voor deze vergadering in behandeling geno men, in de eerste plaats de beschrijvingsbrief voor de 178e (buitengewone) algemeene ver gadering, waarin opnieuw bespreking der na- neeringsmaatregelen aan de orde wordt ge steld. In den breede werden deze besproken en ten slotte werd de eerste vraag van het hoofd bestuur of opheffing wordt gewenscht van alle saneringsmaatregelen na den afloop van den oogst 1935 met 7 stemmen ontkennend beant woord, 5 stemmen werden uitgebracht voor opheffing en 1 stem blanco. Met 9 stemmen voor, 3 tegen en 1 stem blanco werd bevestigend beantwoord vraag 2: Is de algemeene vergadering van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding,der teelt gehandhaafd moeten worden en met 11 stemmen voor, 1 stem tegen en 1 stem blanco verklaarde de vergadering het wenschelijk, dat de saneeringsmaatrege- len in vollen omvang gehandhaafd moeten blijven. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren J. J. Kuyper en A. Sabelis en tot plaats vervangers de heeren J. Mooy Jr. en Th. Hoog. Er werden geen voorstellen ter tafel ge bracht voor de a.s. I78e algemeene vergade ring. Aan het slot der vergadering spraken de heeren J. Mooy Jr. en J. J. Kuyper hartelijke en waardeerende woorden' tot den voorzitter ter gelegenheid van diens 70en verjaardag, daarbij den wensch voegend, dat deze nog vele jaren zou mogen werkzaam zijn voor zijn firma en voor de Afdeeling. woorden die luiden bij va! ondervonden en waarvoor de heer Hoog zijn oprechten dank betuigde. STEUNBEWEGING. Door de plaatselijke besturen te Haarlem van het P.A.S. en R.S.A.P. is besloten, in aan sluiting op de besluiten der Landelijke or ganisaties, om op korten termijn een steun- actie te houden voor de Textielarbeiders in Tilburg. Reeds worden flinke bedragen ont vangen. TENTENKAMP BIJ DE MOTOR-KAZERNE Ten behoeve van het personeel van den Mo- tordienst dat aan de herhalingsoefeningen zal deelnemen zijn op het terrein der kazerne van den Motordienst-aan den Schoterweg een 16- tal groote tenten geplaatst, elk plaats bieden de aan ongeveer 20 man en volledig gemeubi leerd. Hier is dus een groot tentenkamp ontstaan. De h. o. v. De. plannen voor liet seizoen 19351936. Het bestuur van' de H.O.V. heeft den leden mededeeling gedaan van de indeeling der con certen voor het aapstaande -seizoen. Er zullen 18. concerten worden gegeven, waarvan 11 op Dinsdag en 7 pp Vrijdag (B- leden). Verder worden er 16 Zondagmiddag concerten gegeven. Er worden passe-partouts verkrijgbaar gesteld voor de-genoemde 18 en 16 concerten. De Dinsdagavondconcerten zullen brengen: een Nederlandsch, een Belgisch, een Fransch, een Duïtsch. een Italiaansch, een Spaansch, een Tschechisch en een Russisch programma en een. Opera-concert. De Vrijdagavondconcerten zullen brengen: een klassiek, een romantisch en .een modern programma, een keuze-concert, een raadsel concert, benevens een opera-concert en een programma voor lichtere muziek. Dirigenten zijn: Fri'ts Schuurman (op 10 Dinsdag- en 6 Vrijdagconcerten) en Marinus Adam top één Dinsdag- en één Vrijdag-con cert). Als solisten zijn geëngageerd: Hans Bij- vanck, Géré Cotna, Hanny Scheffelaar Klots, Louis Zimmermann, (viool), Paul Frenkel, Felix de Nobel, Vico la Volpe (piano)), Char les van Isterdael, Adolf Steiner (violoncel), Fred. Leidner (altviool), Friedel Dotza. Hans Gruys, Jo Vincent, Ankle van Wickevoort Crommeiin (zang), terwijl onderhandelingen gevoerd worden met Prof. Vittorio Brero, Maria Neuss, (viool), Lotte Léonard en enkele solisten van de Italiaansche Opera. Zondagavond. 23 Juli, tegen acht uur ver lieten we Pernambuco. Onze reis over het eerste gedeelte van den Oceaan verloopt uiterst gunstig, 's Nachts passeeren we den Evenaar en zelfs de Kaap Verdische eilanden liggen reeds achter ons, voordat wij goed en wel beseffen, dat Afrika in aantocht is. Wel is de kust nog niet te zien. maar over enkele uren zal dat wel het geval zijn. Intusschen is het weer veranderd. De zon gaat schuil ach ter geweldige wolkenformaties. Het uitzicht is tot een minimum terug gebracht. Groote afstanden achtereen vliegen we zonder dat er iets van den beganen grond of den Oceaan •te bespeuren valt. Onze snelheid is beduidend achteruitgeloopen. Het luchtschip zoekt hoo- ger gelegen luchtlagen op en tracht een ge bied te vinden waar mee-wind is. Maandag middag tegen 6 uur krijgen we voor het eerst weer vastland in zicht. Eerst een lange streep de kuststrook, daarna 't zand van de Sahara. We varen zelfs een eind het binnenland in. De kameelen, opgeschrikt door het geraas der motoren, stuiven uit elkander, een aan tal antilopen zoekt een goed heenkomen. Maar wat er ook geprobeerd wordt, het lukte dien dag niet. het windje In den rug te krij gen, zoodat het luchtschip op den 24sten Juli 's ochtends vroeg Casablanca nog niet had bereikt, 't Stond dus te bezien, of wij Don derdagmorgen vroeg in Friedrichshafen zou den aankomen. Eerst om elf uur, des Woens dagsmorgens. passeeren we de witte huizen, en den typischen vuurtoren van Casablanca. In den namiddag komt Spanje in zicht. Dit maal wordt Gibraltar niet aangedaan, maar stevenen we op Sevilla aan. Bij Cadix wordt het Spaansche grondgebied bereikt. Het schijnt wel, of de Spaansche lucht een heil zame werking heeft, want van dat oogen- blik af is de wind ons gunstig en tot aan Friedrichshafen toe hebben wij van dat feit bijzonder geprofiteerd. We varen over Jerez, passeeren de bekende Guadalquivier en in den vroegen middag komen we boven Sevilla. De witte huizenmassa's flikkeren in het zon licht. De ronde arena herinnert ons aan het stierengevecht, dat wij eenige jaren geleden in Madrid gezien hebben. Alles maakt den indruk van warmte en weinig water. Sevilla kan misschien voor het luchtschipverkeer een knooppunt van beteekenis worden. In tusschen is de toestand op dit oogenblik zoo, dat de Spanjaarden beweren, dat de Deut sche Luftschiffgesellschaft onvoldoende be langstelling voor Sevilla toont, terwijl deze Maatschappij er op wijst, dat de Spanjaar den het landingsterrein van een betere outil lage zullen moeten voorzien. Inmiddels be weegt de Graf Zeppelin zich in de richting Cordova, in welke omgeving de uitloopers van de Sierra Nevada te enderscheiden zijn. Het volgende station is Valencia, aan Span- je's Oostkust. Het is reeds donker, als we aankomen. De groote lichtreclames, de ver lichte zwembassins, de electrische tramwa gens. alles is duidelijk te onderscheiden. En inmiddels blijft de wind ons gunstig. In den nacht van Woensdag op Donderdag trekken we langs de Spaansche kust, 's nachts om streeks twaalf uur over Barcelona, waarna weldra het Fransche grondgebied bereikt wordt. Een groot gedeelte zien we er niet van, we slapen. Donderdags is het vroeg reveille. Er wordt allerwegen met koffers gestommeld, de laatste rekeningen worden voldaan, met voldoening zien we onder ons de groene weiden doortrekken, een aange namer gezicht dan West-Afrika of Spanje en de Rijn wordt weldra onze leidsman op het laatste gedeelte van de reis. Het terugzien van de Bodensee is het bewijs, dat we vlak bij honk zijn. Onze landing verloopt even vlot als bij alle andere gelegenheden en na dat we in de groote hal zijn binnengescho- ven. is het oogenblik weldra daar. dat we als passagiers langs het bekende trapje het luchtschip kunnen verlaten en weder op den vasten grond staan. De reis is ten einde. Tot slot zou ik nog een aantal indrukken willen geven van mijn eerste luchtschip-reis. Heen- en terugreis hebben bij mij een ge voel van groote zekerheid achtergelaten, die niet het minst is terug te voeren op de rust, welke in het luchtschip heerscht. Doordat de vijf motoren zeer ver naar achteren gebouwd zijn, dringt het geraas vrijwel niet in de pas sagierscabine binnen. Men kan dan ook nor maal met elkander spreken. Die rust doet aangenaam aan, vooral omdat men enkele dagen achtereen den beganen grond niet be treedt. Men is dan ook volkomen in staat rustig te lezen en te schrijven, desgewenscht van een dutje te genieten. Die rust wordt mede bereikt door het feit. dat men zich ge durende de geheele reis op betrekkelijk ge ringe hoogte voortbeweegt. Van luchtziekte is geen sprake. Sterke schommelingen komen, praetisch gesproken niet voor. Onze ademhalingsorganen func- tioneeren normaal. De verzorging aan boord, laat daarbij r.iets te wenschen over. De eco nomie van het luchtschip eischt natuurlijk, dat de keukeninrichting zoo weinig mogelijk ruimte in beslag neemt. Daarvoor is inder daad zorg gedragen. Maar niettegenstaande dat worden ons de voortreffelijkste spijzen opgediend. Gelukkig niet in een dusdanigen overvloed dat onze magen daarvan last on dervinden. De slaapcabines bieden daarbij voldoende ruimte en kunnen zindelijk ge houden worden, omdat de waschgelegenheid elders is aangebracht. Zoo is het geheel een waar genoegen. Het in aanbouw zijnde lucht schip, de LZ 129, zal nog meer comfort bie den. Het in gebruik nemen daarvan wordt vurig verlangd, want het aanbod van passa giers is groot en de Graf Zeppelin is niet meer in staat aan alle aanvragen te voldoen. Intusschen ben ik uiterst dankbaar, in de ge legenheid te zijn geweest met dit vervoer middel kennis te maken. -MOLLERUS. EXCURSIE VAN DE NED. NATUURHIST. VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en omstreken vani de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni ging zal Zaterdag, 14 September een padde stoelenexcursie naar het Burgemeester Rij- kenspark (Neethof) in Santpoort-Station maken onder leiding van den heer Van Eyndhoven en Zondagochtend, 15 September een ochtendwandeling door Haarlem. Deze wordt gehouden ter bezichtiging van bouw en gevelsteenen onder leiding van dr. J. F. Steenhuis. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veraiitiooordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De arts en de chemische defensie. uenève tegenover de „bloedige internationale". In het boekje: „Nederlands Geestesmerk" van mof. J. Huizinga, 2e druk, staat op bladz. 20: „Met een dosis energie, eenige sluwheid in het speculeeren op de menschelijke zwakhe den en een grooten mond kan men elk bij geloof, elke beuzeling, elke kwakzalverij en elke ondeugd orgar.iseeren, zoodat ze een plaats krijgen in het adresboek, met giro nummer en hoofdbestuur en uniform". Dit alles slaat pijnlijk nauwkeurig op de propaganda voor Veiligheid, die gevoerd wordt door: le.: het Nationale Roode Kruis, waar van de transportcolonnes door hun uniform niet meer van miiitairen zijn te onderschei den. en, 2e.: door de Studie-vereeniging voor Luchtbescherming, waarvan de secretaris be trokken is bij de propaganda van Duitsclie gasmaskers, die voor alle gifgassen be scherming geven. Dat is bijgeloof. Maardit alles mag niet gelden voor het geloof in de Souvereiniteit van de Univer- seele wetten van humaniteit. De arts gelooft en weet, dat deze wetten geen landsgrenzen, kennen en dat het gehoorzamen aan deze wetten onzekerheid en angst en bijgeloof niet verdragen. De arts dient het leven te eeiibiedigen. Hij' moet vertrouwen hebben in de middelen* die hij toepast. Winstbejag mag zijn drijfveer niet zijn. Hij mag geen verwachtingen wekken, die onvervulbaar zijn. Kwakzalverij - moet ver van hem blijven. Hiervan uitgaande kan men in conflict komen met de militair geneeskundige dog matiek, waarmede de nationale Roode Kruis verenigingen zich hebben geïdentificeerd'en verder met allen, die geld verdienen aan da defensie-voorbereiding. Als reserve-officier van gezondheid werd ik gedwongen mij rekenschap te geven van de chemische defensie. Defensie beteekent dan allereerst de aanmaak van bekende -gif gassen en het uitvinden van nieuwe gifgas sen. Tot de defensie behooren ook de bomvrije schuilplaatsen en de gasmaskers en ook de geneesmiddelen tegen de gifgassen, het af weergeschut, de bommenwerpers, etc. In de bomvrije schuilplaatsen geloof ik'niet meer. Ik bezocht de slagvelden in de Vogezen en om Verdun. Honderdduizenden hoopten daar op de „veiligheid" maar sneuvelden niet temin. De eigenlijke bescherming tegen de gifgassen komt aan de orde, als de bomvrije schuil plaatsen zijn vernietigd, wat prompt zal ge beuren. De gasmaskers worden in Denemarken, Zweden, België en in Nederland (o.a. Oxyge- nium, Schiedam en Technisch bureau J. Dui ker Den Haag) gepropageerd door agenten van de Duitsche industrie. Zij zouden bevei ligen tegen alle oorlogsgassen (Draeger en Degea-reclame). Ook Hollandsche en Ita liaansche gasmaskerfabrikanten wedijveren met eikaar in beschermingspropaganda op de Tentoonstellingen voor Luchtbescherming. Deze maskers bieden voor een zeer klein deel van de bevolking een gedeeltelijke be scherming tegen bekende oorlogsgassen. Ne derland is nog niet eens ingesteld op het in 1918 meest gevreesde mosterdgas. Doch het Chemisch Weekblad van 9 Juni 1934 toont aan, dat na het mosterdgas vele nieuwe zijn gevonden, die ten doel hebben, door de be kende maskers heen te slaan of b.v. den dra ger dwingt, door het verwekken van ondrage lijke jeuk het masker af te zetten Iu het gasmasker geloof ik dus ook niet meer. als redelijke bescherming voor de bur gerbevolking. De Duitsche chemische industrie propa geert in Nederland geneesmiddelen 'tegen phosgeengas. Een uiterst kwaadaardig gas, maar niet nieuw. Kent men de uitwerking van het phosgeengas, dan moet men de menschen beklagen, die vertrouwen hebben in de geneesmiddelen ertegen. De internationale defensie-industrie moet gassen bezitten, die door de bekende maskers heenslaan. Ik kan mij anders niet indenken, dat de uitvoer naar tal van landen, zoo wordt gepropageerd. Duitschland verbood in 1914 ook niet den uitvoer van pantserplaten. Deze pantserplaten bleken in den oorlog nl. net iets te dun zijn om Duitsche granaten te gen te houden. De 42 c.M. kanonnen waren een verrassing. De arts kan tegenover de propaganda van de bloedige internationale der defensie industrie deugdelijker middelen stellen. Als uitgangspunt kan hij „Genève" ne men. Genève is het centrale punt, dat omvat het streven naar Volkerenverzoening (Volken bond) en het Internationale Roode Kruis. Wetten voor de menschheid tracht men te formuleeren. De Volkenbond verbiedt het gebruik van gifgassen. Men kan zich tegen het n^men van proeven in eigen land verzetten, maar komt dan in Nederland in conflict met de leiding der artillerie. Inrichtingen aan de Hembrug en de mili taire gasschool te Utrecht en met'allen, die militair zijn of denken. De samenstellers van het gifgas-rapport voor den Volkenbond spoorden de regee ringen aan zich te verzetten tegen voorberei dingen voor den chemischen oorlog. De Ne derlandsche regeering stoorde zich hier niet aan. Roept men de Nederlandsche regee ring ter verantwoording, dan komt men on herroepelijk in conflict met den Nederland- schen Staat. E. E. MEURSING.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10