Philatelistigheid. BERICHT Studenten-studiën. Hei BehutQtijkste N.S.B. 53e Jaargang No. 16021 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 September 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post f0.72l/2. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zia hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval èn volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 September. Duitsche Jodenwetten. Het Duitsche staatscollege dat nog den ouderwetschen naam Rijksdag draagt, is gis teren te Neurenberg bijeengeroepen en heeft drie wetten, natuurlijk met daverend gejuich en algemeene stemmen, aangenomen. Eén betreft de aanvaarding van de hakenkruis- vlag als rijks-, nationale en handelsvlag, een tweede de scheiding der Duitsche burgers in twee groepen, waarvan de eerste naast plich ten ook rechten heeft, maar de tweede slechts plichten zonder rechten. Tot de eerste groep behooren, alle dienaren van de Duitsch natio- naal-socialistische idéé die van Duitsch of aanverwant bloed is. Dit zijn de rijksbur gers. De tweede groep omvat slechts „staats- aanhoorigen", en de Joden zullen zich daar in bevinden in gezelschap van herkende tegenstanders van den staat en van misda digers. De derde aangenomen wet betreft de Joden in het hijzonder. Huwelijken tusschen hen en Ariërs zijn ver boden. Desondanks gesloten huwelijken zijn nietig, ook indien zij in het buitenland zijn gesloten. Buiten-echtelijk verkeer tusschen Joden en Ariërs is verboden. Op overtreding- van deze bepalingen staat tuchthuisstraf resp. gevangenisstraf; een maximum is niet aange geven. Joden mogen voorts geen vrouwelijke Ariërs beneden den 45-jarigen leeftijd in hun huishouding laten werken. Het uitsteken van de rijks- of nationale vlag en het vertoonen van de rijkskleuren is hun verbóden, maar het vertoonen van de Jood- sche kleuren is hun toegestaan. Op overtreding van deze punten staat een maximum van een jaar gevangenisstraf en een minimum dat zich tot boete bepaalt. Verder moeten minister Goering en de plaatsvervangende leider Rudolf Hess met den minister van Justitie voor de juridische en administratieve voorschriften zorgen, die ter uitvoering en-aanvulling van de wet noodig zijn. De beteekenis van deze wetgeving is onmis kenbaar. De in de tweede plaats hierboven genoemde wet, die twee soorten burgers on derscheidt, laat geenerlei twijfel meer over. Er wordt een klasse van paria's ingesteld, van menschen die door den Staat officieel als minderwaardigen worden behandeld. En daartoe behooren a priori de Joden. De Staat stempelt hen als zoo minderwaardig dat hun huwelijk met een Ariër als een misdaad wordt bestraft. Wie zich als Nederlander indenkt in de be teekenis, die dit voor de Duitsche Joden moet hebben, voelt ontzetting en diep medelijden in zich rijzen. Als men als ideine minderheid (on geveer één procent van de bevolking van Duitschland) op dergelijke wijze door de meer derheid wordt gebrandmerkt moet dat ver schrikkelijk zijn. Het moet erger doorwerken dan ooit tevoren in de wijze waarop men door die meerderheid wordt bejegend. Er zullen Jo den zijn die de kracht hebben zich boven deze officieele vervloeking te stellen. Maar er zullen er anderen zijn, vooral onder de kleine luyden, wier zelfvertrouwen en geestkracht deze ontzettende blaam niet kunnen verwer ken. Men moet wel huiveren bij de gedachte aan tal van respectabele Joden, die alleen vanwege hun ras een dergelijken trap krijgen. Men moet ook wel huiveren als men denkt aan het lot Van zooveel kinderen, onwetend ten aanzien van de wreedheden des levens, die zullen moeten ondervinden dat zij als paria's mede zijn uitgestooten in de groep „van lager orde". De invloed van Julius Streicher is blijkbaar wel zeer groot; hij wenscht zichzelf ongetwijfeld geluk mét zijn succes. Sommigen verwachten een nieuwen grooten uittocht van Joden uit Duitschland. Er zul len er wel meer uitwijken, maar een gxóóten uittocht behoeft men niet te verwachten. De meesten zullen moeten blijven, terwille van hun gezin, om in leven te kunnen blij ven. Degenen die kans op een betrekking in het buitenland hebben, of over kapitaalsbe leggingen in het buitenland beschikken, zijn natuurlijk al heel schaarsch. Jonge Joden met veel ondernemingsgeest kunnen de wereld intrekken, als zij niet voor een gezin of voor hun ouders moeten zorgen, Kostwinners zullen genoodzaakt zijn te blij ven, en het te ondergaan. Voor de bittere, vernietigende werking van deze wetgeving zullen niet alleen de bovenge noemde ministers maar zal ook en vooral Julius Streicher zorgen. E. P. (Het Vorstendom Lichtenstein heeft besloten, nieuwe postzegels uit te geven, teneinde het tekort op de begrooting te dekken.) Er gaat een zuchten en een klagen Door 't grootste en het kleinste rijk, Eén zware zorg blijft allen plagen, De kopzorg om het aardsche slijk. Er gaat door staat en door gemeente Eén treurzang die eentonig luidt: Hoe maken wij, wee ons gebëente, Dat de begrooting nu weer sluit. Men perst maar altijd nieuwe duiten Uit den gekwelden landgenoot, Onder de leus: wij moeten sluiten, Hoe het ons ook om u begroot. Ook Lichtenstein. het speelgoedstaatje, Komt geld tekort, een speelgoedsom, Toen toonde zich zijn potentaatje Heel vorsten-slim in 't vorsten-dom. Wie moet het deficit betalen? Hij vond het vorstelijk gebaar, Een is er om 't op te verhalen: De postzegelverzamelaar. De Lichtensteiner blijft er buiten. De vreemdling neemt de dure plicht, Als de begrooting niet wil sluiten, Plakt men haar met een zegel dicht. P. GASÜS. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Weer een nieuwe rubriek. Vandaag opent A. A. Matris op pag. 3 zijn serie Studenten-studiën, Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Classici zullen in den naam van den schrijver wel onmiddellijk het pseudoniem ruiken. Wij erkennen dat en zijn zelfs bereid zijn „voornamen" Alum nus Almae te onthullen. Student te worden vereischt een studie op zichzelf, die A. A. Matris in deze rubriek zal schetsen met de blijde opgewektheid en de luchtige ironie, waartoe zijn eigen en ande- rer ervaringen hem inspireeren. Hij zal dat doen en hij doet het in dit nummer reeds in het voortreffelijk Nederlandsch dat tot zijn kenmeuken behoort, en wij zijn er zeker van dat hij zeer vele trouwe lezers zal vinden. Immers de afgestudeerde lezer, thans stiüj- dend in „de kille", temidden van 's levens zor gen, zal door hem aan eigen studententijd herinnerd worden. De huidige groen zal gaar ne college bij hem loopen. De toekomstige student zal dankbaar zijn voor de opgelichte sluiertip. En tallooze anderen, waaronder in de eerste plaats zoovele ouders van studen ten, zullen met belangstelling dit opgewekt studiemateriaal ter hand nemen. Vele ex- Amsterdammers en vele forensen zullen dooi de hoofdstedelijke sfeer van deze (inexacte) wetenschap worden geboeid. Derhalve lossen wij het startschot voor A. A. Matris met bijzonder vertrouwen. Daar gaat hij. Eiken Maandag en Vrijdag zullen zijn Stu- denten-Studiën in ons blad verschijnen, steeds op pag. 3. Ned. Bank verhoogt disconto. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat het disconto van Dinsdag 17 September af over de geheele linie worde verhoogd met 1 percent. Het wisseldisconto is hierdoor van 5 op 6 percent gebracht. Nog een foto van den „mystery man" F. W. Rickett, die dezer dagen mededeelde zijn olieconcessie in Abessynië niet te willen prijsJTP"0" TLïJ Zaterdag 14 September Het aantal sprekers, dat zich tenslotte ge roepen voelde aan het algemeen debat deel te nemen, is zoo groot geworden, dat de As- semblée het week-end inging met een nog niet geheel uitgeputte sprekerslijst. De een moge wat minder en ook in wat verhulder termen spreken over het Italiaansch-Abessynische ge val dan de ander, allen wenschen zij tenslotte hun meening hieromtrent kenbaar te maken. En die blijkt wel algemeen in te gaan tegen een mogelijk verlangen van Italië om met vol komen negeering zijner Volkenbondsverplich tingen kalmweg zijn slag te slaan. De Ita liaansch-Abessynische kwestie beheerscht de zestiende Assemblée geheel en er valt nauwe lijks nog voor iets anders belangstelling te ontdekken. Dat is ook geen wonder, want er staat hier immers niets meer of minder op het spel dan het al of niet slagen van het na den wereldoorlog nieuw ingevoerde stelsel op het gebied der internationale verhoudingen. Intusschen heeft de Volkenbondsvergade ring haar agenda af te werken. Zoo moest zij b.v. vandaag Zaterdag het hare doen met het oog op de verkiezing van een nieuwen rechter in het Internationaal Gerechtshof. Het gold hier de bezetting van de plaats, open gekomen door den dood van den Japanner Adatci. Tot veler verbazing behaalde de van Japansche zijde gestelde candidaat onmiddel lijk zoowel in den Raad als in de Vergadering (deze beide colleges nemen, elk op zichzelf, aan de rechterskeuze deel de volstrekte meer derheid, waardoor hij gekozen was. In vrij breeden kring scheen aanvankelijk het ver langen geleefd te hebben geen Japanner te kiezen. Maar tenslotte heeft blijkbaar de op vatting, dat het Hof liefst zooveel mogelijk re presentanten van verschillende nationale rechtssystemen moet bevatten, aan Nagaoka, die echter heel wat meer diplomaat dan jurist is, de overwinning bezorgd. Dat Japan geen Bondslid meer is. maakt het kiezen van een Japanner tot rechter in Den Haag geenszins onmogelijk: zoo heeft bv. van den beginne af er steeds een Amerikaan in het Hof gezeten, ook al staat het land van Uncle Sam nog steeds buiten den Volkenbond en buiten het Statuut van het Hof. Een rustige, als steeds iets te lange en in niet bepaald fraai klinkend Engelsch uitge sproken rede van Litwinoff vormde heden misschien nog den hoofdschotel van het As- semblée-menu. Verder scheen het zulk een rustige dag, dat het geen gevaarlijke onderne ming was de Vergadering eens 'n paar uur te verlaten en andere dingen te doen. Zoo woon de ik de gebruikelijke overhandiging bij dei- door het Congres van de Internationale Unie van Volkenbondsvereenigingen aangenomen resoluties. Als oud-voorzitter van de Unie sprak onze landgenoot Mr. Limburg den voorzitter der Assemblée, den bekenden Tsjechischen staatsman Benesj toe, waarop deze een keurig van te voren klaar gemaakt speechje voorlas. Zelfs bij dit louter vormelijk treffen bleef het Abessyriische geval niet onaangeroerd, zoodat het maar goed was, dat er onder de delegaties der verschillende Volkenbondsvereenigingen, die deze plechtigheid bijwoonden, geen Ita lianen waren. In het nieuwe, nog allesbehalve gereed zijn de Volkenbondsgebouw vond dezen middag ook een kleine plechtigheid plaats. Daar wijd de Minister de Graeff, in tegenwoordigheid van vele landgenooten, de inrichting van de kamer van den Secretaris-Generaal in. Dit in terieur, dat over het algemeen zeker smaak vol is, heeft ons land aan den Bond ten ge schenke gegeven. De heer Avenol roemde in zijn dankwoord de rechtheid van lijn en klaar heid van stijl van dit staaltje van Hollandsche binnenarchitectuur, en zag daarin een nauw verband met den Hollandschen volksaard. Hij hoopte, dat een en ander op hem een goeden, inspireerenden invloed zou uitoefenen. Voor de firma Mutters was deze middag eigenlijk een succes. Zij heeft getoond de haar verstrek te opdrachten op tijd te kunnen vervullen. Met anderen is dat blijkbaar niet bepaald het geval: het gebouw is daardoor nog op geen stukken na gereed en het zal waarschijnlijk wel lente 1936 worden, eer alles voor gebruik vatbaar zal zijn. Iedereen is hier blij, als hij maar even een lichtpuntje met betrekking tot Italië-Abes- synië meent te ontdekken. Merkwaardig is overigens, hoe zelfs anders-zoo-nuchtere lie den als onze Engelsche persbroeders, in deze dagen ook al niet meer voortdurend hun kalmte kunnen bewaren. In de beroemde stamkroeg, waar een groot deel der interna tionale pers 's avonds haar journalistieke en sommige verstandige gedelegeerden hun poli tieke zorgen trachten te vergeten, in de rijk aan geestige caricaturen van het duo Dersö- Kelen zijnde Bavaria, heerschte een dezer avonden sterke opwinding. Onophoudelijk zag men een journalist achter de deur verdwijnen van de telefooncel. Een tweede golf van bijzondere opwinding kon ik vanmiddag in de perszaal waarne men, toen daar door Italianen het communi qué omtrent de hedenochtend te Rome gehou den besprekingen in den Ministerraad was opgehangen. Los nog van vele slechts half juiste en daardoor verkeei-d opgevatte ver talingen, leverde het communiqué stof tot meer dan een lezing. Zoo hoorde ik van tal van kanten de opmerking maken dat er nu juist reden tot optimisme was, aangezien uit heel den opzet van deze mededeelingen te concludeeren viel, dat Italië tenslotte tot een vreedzame oplossing bereid is, terwijl daaren tegen verschillende andere collega's er pre cies het tegenovergestelde uit lazen. Inmiddels is het comité van vijf met zijn arbeid nog niet gereed. Het heet wel dat men de zaak pas bij den Raad zou willen voordra ven als de termijn =5i waarbinnen Abessynië ingevolge het Volkenbondshand vest kan vragen het geheele gevalletje over te hevelen naar de Assemblée. Na 18 Septem ber kan geen der partijen dien stap meer on dernemen en dus zou men met het oog daarop nog even wat tijd willen winnen. Het groote raadsel in gansch deze kwestie is en blijft nog altijd de Duce. Van een rustig, het fascisme eer een goed hart toedragend, vooraanstaand persoon, wiens positie te Rome met zich meebrengt dat hij uitstekend geïnformeerd is. hoorde ik, dat werkelijk al zijn adviseurs Mussolini ont raden hebben zich in het Abessyniscne wespennest te wagen. En toch schijnt hij het te willen doen. Hier zou men, volgens mijn zegsman, met een soort Caesarisme te maken te hebben. Hoe dit ook zij, niemand schijnt te kunnen nagaan hoe hij zal reageeren op wat er zoo al in de afgeloopen week te Ge- nève is gebleken en gezegd. Wil hij onder alle omstandigheden „zijn" oorlog hebben, nu dan kan men werkelijk van een enkelen dooi den Volkenbond te ondernemen verzoenenden stap eenig resultaat verwachten. Of is het nu ook den Duce duidelijk geworden, dat hij niet tegen de collectiviteit kan ingaan? Onderwijl blijft de Abessynische afgevaar digde uiterlijk onbewogen. Telkens kan hij in rustigen tred, levend toonbeeld van een zeer kalm man, eenzaam door Genève's straten wandelen. Eenzaam? Neen, dat is toch eigen lijk niet heelemaal het ware woord, want op betrekkelijk korten afstand wordt hij ge volgd, nl. door een „stille". Blijkbaar achtte men het wel gewenscht hier extra voorzorg voor zijn veiligheid aan den dag te leggen. Ook hier komt dus het veiligheidsvraagstuk weer eens om den hoek kijken. Wat overigens dit probleem betreft, kan men gerust zeggen, dat de gang van zaken, die nu in de Volkenbondsstad valt waar te nemen, duidelijk toont, van welk een ontzag gelijke beteekenis voor den Volkenbond, rui mer nog voor heel de internationale samen leving, het zou zijn, indien de collectieve vei ligheid nu eens behoorlijk verzekerd kon wor den. Dat tenslotte die collectieve veiligheid voor den Bond in zijn geheel, maar tevens in niet- mindere mate voor elk van zijn leden van het grootste belang is, dat zijn de staten thans gaan beseffen. En dit verklaart het eenheidsfront dat ontstaan is tegen een Ita lië dat eventueel tot geweld wil overgaan. Eventueel, want zelfs de knapste oplossers van raadsels zal niet bij machte zijn om het raadsel van Rome op te lossen. En dat doet de spanning in de Geneefsche wereld, en daarbuiten nog maar toenemen. DR. E. VAN RAALTE Man uit een luik gevallen. En ernstig gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag ver voegde zich aan een logement in de Spaarn- wouderstraat, een man, die onder den invloed van het gebruik van sterken drank verkeer de. Na eerst door een kop koffie wat „opge kikkerd" te zijn, werd de man door een loge mentknecht naar de bovengelegen slaapzaal gebracht, waar hij zich te bed begaf. Aangezien hij voortdurend door vloeken en razen zijn aanwezigheid bleef demonstree- ren. moest de logementknecht den man drie maal tot kalmte manen. Eindelijk was alles rustig, tot plotseling de logementknecht wakker schrok door hevig gillen. Het bed van den lastigen logé was leeg en een luik aan de straatzijde was open. De gevolgtrekking lag voor de hand dat de man door dat luik op straat gevallen was Men vond hem daar dan ook hevig bloedende. Hi] werd het logement binnengedragen. De eer ste hulp werd door leden van O. D. ver leend en daarna werd de man Th. v. d. H. penaamd, oud 51 jaar en wonende te Haar lem naar het Et.-Elie^beths Gasthuis ver voerd, waar bleek, dat hij een ernstige sche delfractuur had. Het einde van het seizoen te Zandvoort was slecht. Een slecht slot. Het seizoen, dat feitelijk den len September al afgeloopen is, wordt pas den 15en officieel gesloten. Dan verdwijnen de stoelen weer van het strand, de badkoetsjes worden naar bo ven gereden en de groote hotels sluiten weer voor eenige maanden haar deuren. Een enkele maal gebeurt het wel eens, dat het weer om streeks 15 Sept. nog zoo mooi is, dat een en kele badinrichting nog open blijft en dat de strandpachters hun stoelen nog gedeeltelijk laten staan. Dit jaar zal 't wel niet gebeuren. De Zondag liet zich 's morgens nog vrij goed aanzien. Te- gen den middag begon het echter reeds te be trekken en tegen 5 uur regende het. De wind stak steeds meer op en joeg de laatste gasten met zijn striemende vlagen van het strand. 's Avonds vermeerderde de windkracht tot een matigen storm. Wie niet buiten moest zijn, bleef binnen en luisterde naar den storm die rammelde aan ramen en deuren. De strand pachters, die al hun materiaal nog op het strand hebben staan, konden het binnen niet uithouden, 't Grootste deel van den avond vertoefden ze op 't strand. De stoelen waren zoo hoog mogelijk tegen den reep gezet en mei- touwen stevig aan elkaar vastgesjord, doch men kan nooit weten wat de zee en de wind doen. Zoodra het weer het toelaat wordt alles naar boven gesjouwd en veilig opgeborgen, Dit jaar zal de officieele sluiting en de vol ledige ontruiming van het strand wel samen vallen. I De Duitsche Rijksdag heeft Zondag eenige belangrijke wetten aangenomen; liet Duit sche volk wordt verdeeld in twee klassen, waarvan de eene slechts plichten, de an dere plichten en rechten heeft; huwelijken tusschen Joden en Duitschers zijn verbo den; de hakenkruisvlag .wordt Rijksvlag. pag 4 In den Italiaanschen ministerraad werd Ita- lië's eventueele uittreding uit den Volken bond besproken. pag. 4 Abessynië heeft geantwoord op het Italiaan- sche memorandum. pag. 4 In Japan verwacht men een hervatting der scheepvaartonderhandelingcu met Neder- landsch-Indië-. pag. 4 De Nederlandsche Bank heeft het disconto met 1 procent verhoogd. pag. 1 Windhoos te Bergsche Hoek richtte groote schade aan. pag. 3 Prinses opent het Julianakanaal. pag. 3 Koningin gaat 26 September naar Amsterdam pag. 3 Veertig jarig bestaan van St. Hubrecht. pag. 9 De tweedaagsclie Cricketwedstrijd Ned. Elftal Zuid-Afrika door de bezoekers met innings en 128 runs gewonnen. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Duitsche Jodenwetten. pag. 1 Dr. E. van Raalte: Geneefsche impressies. pag. 1 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag. 3 J. B. Schuil: De geborduurde bal. pag. 2 K. de Jong. Adam wordt papa. pag. 2 Bekende Haarlemmers: de lieer A. Hiemstra. pag. 3 Bezoekt deze week onze OPENBARE VER GADERINGEN. Dinsdag: Jansschouwburg. KOSTER. Dinsdag: Monopole (Zandvoort), v. d. WEIDE. Woensdag: Vreeburg (Bl.daal), BERLAGE. Woensdag: Lommeroord (H'stede), VLEKKE. Donderdag: Boekenroode (Aerdenhout), WALRAVEN. Vrijdag Dreef zicht, HUYGEN. Aanvang 8.15 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zalen. Op de vergaderingen zijn kaarten verkrijg baar voor de Vrouwenvergadering op DINS DAG 24 SEPTEMBER, in Dreefzicht. Spreekster: MEVR. DE RUYTER. (Adv. Ingez. Med.) Twee zwaar gehavende auto's op den Haarlemmerweg. Personenauto ramde een taxi en kwam daarna onder de tram Niemand gewond. Op den Haarlemmerweg onder Halfweg is weer eens een botsing gebeurd. Ditmaal ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken. De auto's hebben het moeten ontgelden en er is weer een serie betonpaaltjes ontworteld. Zaterdagavond tegen elf uur reed een Lan cia uit Haarlem, bestuurd door den heer J. uit Amsterdam, tusschen de kistenfabriek „Phoe nix" en de brug in de richting Amsterdam. Van de andere zijde naderde een taxi van de taxi-onderneming „Blue Cap" uit Amsterdam, die bestuurd werd door den chauffeur O. In de bocht van den weg bij de brug heeft de bestuurder van de personenauto volgens hen, die het zagen, te veel links gereden, met het gevolg, dat hij de taxi ramde en vervolgens geheel over den Rijksstraatweg schoof. Eenige betonnen paaltjes, die de trambaan van den weg scheiden, sneuvelden en de Lancia kwam op de rails terecht. Eenige momenten later zette een tram van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij die juist passeerde het vernielings werk voort. De personenauto was door de beide botsin gen, vooral aan de linkerzijde, vernield. De taxi was eveneens zwaar gehavend. De tram had eenige schrammen opgeloopen. Tot groote verbazing en opluchting van de ooggetuigen bleek geen enkele persoon te zijn gewond. Algemeen werd verklaard, dat de bestuurder van de personenauto overmatig gebruik had gemaakt van sterkedrank. De politie van Halfweg maakte proces verbaal op en stelt een nader onderzoek naar de schuldvraag in. NIET AARZELEN BIJ HET OVERSTEKEN! Zondagmiddag te ongeveer kwartier over 4 werd op den hoek van de Zomervaart en de Kruistochtstraat een 78-jarig voetganger, doordat hij by het oversteken van den weg even weifelde door een wielrijder aangere den. Hij viel en kreeg een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding. Leden van O. D. be handelden hem. waarna hij naar het Diaco- nessenhuis werd vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1