Studenten-studiën. Zo n rheumaliek! I ZOMERPRIJZEN ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 HAARDE M'S D A Q B II A D 3 Windhoos vernielt vele ruiten te Bergsche Hoek. ©Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: ZO N ASPIRIENTJE HETPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. a to etf. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. (Adv. Inaez. Med.) Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Ik heb Oma's hart gestolen. Hoe, dat weet ik niet, maar vader en moeder zeggen hst allebei en dus moet ik het als een gehoor zame zoon wel aanvaarden. Het zal wel op reis gebeurd zijn, maar ik kan me met den besten wil van de wereld niet herinneren op welke manier ik me dan zoo wederrechtelijk heb verrijkt. Oma's hart is een lot uit de loterij. En er zijn er maar weinig, die dat hebben getrok ken. Behalve moeder en tante Clara eigen lijk alleen de kanarie. En ik dan. Moeder zegt: Jongen, wat heerlijk voor je dat Oma zoo op je gesteld is. Vader zegt: Zorg er voor, dat je je Oma's genegenheid waard maakt. Bert zegt: Jij liever dan ik. Opzitten en pootjes geven. Daan grinnikte een beetje smalend: Jij weet ook wel aan welke kant je boterham geboterd is, jonge man. Zelfs Gep knipoogt: Nou, de oude mevrouw die weet het wel met u. Na mijn eindexamen zegt Gep u tegen me. Zoomaar uit eer bied. Zus geef me opeens een zoen. Is we alleen in de kamer zijn: Fijn voor je, dat je stu- deeren mag. Vind je het zelf niet zalig? Ik •had het goddelijk gevonden indertijd maar Oma is nu eenmaal altijd op jongens gesteld geweest. Dat is nu eigenlijk de zaak: ik ga stu- deeren. Echt. Aan de Universiteit, Ik had geen moment gedacht, dat 't ooit zou ge beuren en dus had ik er eigenlijk nooit over gepraat. En toen Oma me zoo langs haar lorgnet vroeg', wat voor toekomstplannen ik had, zei ik ook alleen maar: Nou, 't za-1 wel op een kantoor uit draaien, denk ik, Oma. Zoo, is dat je ideaal, 'n kantoor? Nou, ideaalheelemaal knots lijkt het me niet, maar er zal wel niet veel anders opzitten. Oma weet natuurlijk niet wat knots be- teekent en als ik het haar heb uitgelegd, zegt ze glimlachend: Enstudeeren? Zou je dat wèl knots vinden? Gek klinkt zoo'n woord in Oma's mond. Studeeren? Ja, dat zou luisvol zijn na tuurlijk, maarre Dan zal ik eens met je ouders bespre ken, of dat niet zou kunnen. Me dunkt Toen heb ik Oma vreeselijk op haar rimpels gezoend en ze zei: Och malle jongen, schei toch uit. Mijn heele muts zit er scheef van. Oma draagt altijd van die kanten mutsjes. En nu is het al heelemaal voor mekaar. Ze hebben er twee avonden over gepraat en de. directeur is er aan te pas gekomen en Oma heeft gezegd: Ik kan het immers toch niet meenemen in mijn kist en oom Jan heeft bijna nog roet in het eten gegooid door aan Oma te schrijven dat hij nooit een uitge sproken zin voor de wetenschap an sich in mij had vermogen te ontdekken en of het nu wel verstandig van Oma was zich uit te kleeden voor ze naar bed ging. Maar ieder een begrijpt, waarom oom Johan er zoo op gesteld is dat Oma aangekleed t»ijft. Nu word ik dus student. En ik mag in Amsterdam op kamers. En lid worden van het Corps. Maar ik moet wel kas houden en al mijn uitgaven opschrijven. En eens in de maand rekening en verantwoording afleggen bij Oma. Daan zegt: och jö, da's nou heelemaal niks. Je maakt gewoon een pot: diversen en een pot: aan een bedelaar op straat en een pot: in het donker laten vallen. Ik heb verleden week nog achttien gulden en een dubbeltje in het donker laten vallen. Maar dat vind ik geen oplossing. We hebben een advertentie gezet voor kamers. Ik ga er zelf een uitzoeken, natuurlijk. En dan koffers pakken en de wijde wereld in! A. A. MATRIS. Tuinbouwers vragen om spoedigen steun. Het bedrijf door ondergang bedreigd. Te Alkmaar is een protestvergadering van het district Noord-Holland van den Neder- landschen Tuindersbond gehouden, waaraan ongeveer 1200 tuinders uit alle deelen der provincie deelnamen. Verder waren er depu taties uit andere provincies verschenen, ter wijl drie Kamerleden van hun belangstelling blijk gaven. Aangenomen werd een motie, waarin de vraag tot de regeering wordt gericht of zij bereid is, den tuinbouw en de bloemisterij te steunen en of zij dat spoedig wil doen om den ondergang van deze bedrijven te voorkomen. AMOKMAKER DOODT VIER EN WONDT ACHT PERSONEN MED AN (Aneta) Uit Tandjong Balei meldt men dat een inlander in de kampong Kwala Bangko, in het landschap Kwaloeh, amok maakte. Hij doodde vier personen, vier werden zwaar en vier licht gewond. De dader is gearresteerd. Offerblokken werden van den kerkmuur gerukt. Bij inbraak te Uithoorn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de R.K. kerk te Uithoorn ingebroken. Door een tuimelraam is men naar binnen gekomen. Vier offerblokken werden met breekijzers van den muur gerukt en van den inhoud ontdaan. Met een in den muur gemetseld offerblok heeft men blijkbaar meer moeite gehad, aan gezien de muur geheel is uitgebikt. De inbre ker is er niet in geslaagd dit solide blok te openen. Vervolgens is nog getracht het taber nakel te forceeren, in welken arbeid men ge stoord schijnt te zijn, zoodat de inhoud on aangeroerd is gebleven. Via een ladder, die zich in een der kerklokalen bevond, is men vervolgens door het raam naar buiten ge gaan. De inbraak werd omstreeks zeven uur Zon dagmorgen door den koster ontdekt. Zij vlogen honderden meters door de lucht. Zondagavond omstreeks zeven uur woedde boven Bergsche Hoek een on weer dat slechts enkele minuten duur de, doch hevige schade heeft aange richt. Een windhoos vernielde vele honderden ra men bij verschillende tuinders. Een warenhuis werd grootendeels vernield. De ramen wer den honderden meters weggeslingerd en ver nielden op hun beurt weer ramen in andere tuinen. Van eenige huizen werden de zinken daken weggerukt. Op de hoeve van de melk- stal „De Vaam" werd de kap van een hooiberg weggerukt en een kar weggeslingerd. Zes October is klokkedag. De minister van bïnnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen nader de aandacht erop gevestigd, dat dit jaai de zomertijd zal eindigen op 6 October, des voormiddags te 3 uur, d.w.z. dat in den nacht van 5 op 6 October de klokken moeten wor den verzet. Koningin gaat 26 dezer naar Amsterdam. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van de Koningin, zich op Donderdag 26 September naar Amsterdam te begeven voor het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad. Man tracht zijn vrouw met revolverschoten te dooden. Mislukte aanslag te Den Bosch. Zaterdagavond heeft in de Van Tulder- straat. te 's-Hertogenbosch, een 37-jarige man eenige schoten gelost op zijn 28-jarige vrouw, die echter geen doel hebben ge troffen. Twee leden der Marechaussee, die juist m de buurt patrouilleerden hebben den man onmiddellijk gearresteerd. Hij zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Het echtpaar leefde geruimen tijd in on min. De vrouw vertoefde met een slager in een logement in de Tolbrugstraat. Daar was de man, die te Nijmegen had gewoond, zijn vrouw komen halen. Besloten werd toen, dat de drie personen naar Nijmegen zouden te- rugkeeren. Op weg naar het station heeft de man toen plotseling een revolver voor den dag gehaeld en de schoten gelost. De vrouw en de tweede man sloegen toen dadelijk op de vlucht en werden niet dooi de kegels geraakt. Gemeentepersoneel wil geen nieuwe loonsverlaging. Protest van het Nationaal Verbond. Het hoofdbestuur van het Nationaal ver bond van gemeenteambtenaren behandelde in een vergadering de gepubliceerde circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken aan 200 gemeentebesturen, waarin de minis ter aandringt op een nieuwe verlaging van de wedden en loonen van het gemeentepersoneel met ongeveer 5 pet. Uit de besprekingen bleek de groote ontstem ming, die deze circulaire in de kringen van het gemeentepersoneel heeft verwekt, en het hoofdbestuur besloot met kracht op te ko men tegen deze nieuwe verlaging van het in komen van het personeel in dienst der lagere organen, in samenwerking met andere organi saties van gemeente- en provinciaal perso neel. Nog één keer vraagt het N. C. C. om bijdragen. In de week van 2 tot 9 October zal het Na tionaal Crisis-Comité nog éénmaal een natio nale propagandacampagne houden. Over het geheele land zullen ten bate der plaatselijke comité's inzamelingen worden georganiseerd, teneinde ds noodige middelen te verkrijgen voor de crisissteunverleening in de komende najaars- en wintermaanden. Deze inzame- linasweek zal worden ingeleid met een ra dio-avond op 1 October waaraan van vele zijden medewerking zal worden verleend. De verwachting bestaat, dat ook Prinses Ju liana dien avond wederom het woord tot dé luisteraars zal richten. Polderdijk doorgebroken. Dertig hectare bij Rotterdam ondergeloopen. Zaterdag is een stuk polder van ongeveer 30 H.A. onder Rhoon en Pernis ondergeloopen. De benedenverdiepingen van veertien huizen kwamen onder water; een kweekerij en aard appelvelden zijn overstroomd. Sinds ge- ruimen tijd reeds is de gemeente Rotterdam bezig onder Rhoon en Pernis polders op te spuiten. De laatste maanden is men gevor derd tot de polders tusschen Waalhaven en de Heyplaat. Juist toen er arbeiders aan het werk waren, sloeg er een gat in een z.g. los- wal. In zeer korten tijd had daarna het wa ter, dat achter den loswal 5 M. hoog stond en dat met groote kracht een uitweg zocht, het gat 15 M. groot gemaakt. Het gedeelte achter den loswal Is een deel van den polder Kiesheid, vroeger behoorende tot de gemeente Rhoon. In den polder liggen een groote kweekerij, moestuinen en aardap pelvelden. Alles werd, over een oppervlakte van 30 H.A. met water en, modder overdekt. In de middaguren is men begonnen het gat te dichten. Bovendien is het gemaal van den polder Kiesheid dadelijk in werking gesteld om het water weg te pompen De eigenaars der landerijen en de bewoners der huizen heb ben door den modderstroom heel wat schade gekregen. De woningen behoefden niet te worden ont-1 ruimd. Julianakanaal in dienst der scheepvaart gesteld. Prinses verricht de openingsplechtigheid. Excursie van de Vereeniging „Haerlem". Wandeling langs oude gebouwen en wegen van Aerdenhout. 16 September: De afdeeling „Haarlem en Omstreken" van de Holl. Maatschappij van Land bouw heeft dezer dagen een vergade ring gehouden. In deze bijeenkomst werd tot be stuurslid benoemd de heer T. Lieftinck en tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering der Maatschappij de heer W. Meyer, terwijl de heer Schone tot plaatsvervangend afgevaardigde werd benoemd. Vervolgens had een aleemeene gedachtenwisseling plaats. Door den heer W. G. v. d. Wal. militair paardenarts 2e k!.. was een aanbod ge daan dat in beginsel terstond de alge- meene goedkeuring wegdroeg. Het betrof namelijk het onenen van een cursus in het hoefbeslag. Genoemde heer stelt zich voor. aan smeden en smids leerlingen gedurende de maanden October tot Februari tweemaal 's weeks theoretisch en practisch onderricht te geven in het beslaan van paarden: een zaak. waaraan ongetwiifeld wel meer aandacht mag worden gewijd, dan tot nog toe veelal het geval is. Ten einde ook omliggende afdeelingen in dit onderricht te doen deelen. besloot men zich tot de naastliggende afdeehngen te wenden met verzoek om het plan door financieel bi i dra gen te steunen. Nog deed een der aanwezige leden het voor stel om den beer v. d. Wal te verzoeken, bü den cursus ook belangstellende leden der afdeeling Haarlem en Omstreken toe t.e laten, welk voorstel werd aan genomen. De heer A. HIEMSTRA. De heer A. Hiemstra was de eerste Commis saris van Politie te Bloemendaal, toen hij in 1921 in deze fuctie werd benoemd. De heer Hiemstra werd 12 September 1889 te Huizum gemeente Leeuwarderadeel geboren. Na de H.B.S. met 5-j. cursus te Leeuwarden doorloopen te hebben, werd hij opgeleid voor den politiedienst. Hij behaalde het diploma als adspirant-inspecteur, inge steld door den Bond van Inspecteurs van ge- meente-politie in Nederland. Den 2en Janu ari 1911 werd de heer Hiemstra klerk bij de politie te Arnhem. Achtereenvolgens werd hij daar benoemd met ingang van 15 Juli 1911 tot adj .-inspecteur en met ingang van 15 Juli 1912 tot inspecteur. Tot het einde van 1913 was de heer Hiem stra bij de politie te Arnhem werkzaam. Met ingang van 1 December 1913 werd hij be noemd tot Inspecteur van Politie te Bloe mendaal. In de oorlogsjaren was hij ook directeur van het Levensmiddelenbedrijf aldaar. Onder zijn inspecteurschap werd de Bloe- mendaalsche politie geheel gereorganiseerd en uitgebreid. Bij Kon. Besluit van 23 December 1921 volgde zijn benoeming tot Comissaris. VRIJZ. DEM. BOND. De afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond vergadert Woensdagavond in Hotel Royal, o.a. ter verkiezing van een bestuurslid in de vacature, ontstaan door het bedanken, van mr. M. Slingenberg, wegens diens benoe ming tot minister. Voorts worden besproken de vacatures in het hoofdbestuur en zullen de ingekomen voorstellen voor de algemeene vergadering van den Bond worden behandeld. NIEUWE ZAAK JAC. VAN WEERD. Tot nu toe was de zaak der firma Jac. van Weert in kinderwagens, wiegen enz. alleen gevestigd Gierstraat 23. Aan de overzijde, op no. 20, heeft de firma nu een nieuwe zaak ge opend, waarin een voor haar nieuw artikel zal verkocht worden, n.l. baby-uitzetten en al les wat daarmede in verband staat. Wij zagen er een groot aantal wiegen in alle soorten en prijzen en een keurige collectie babykleertjes. Het perceel heeft een geheele verbouwing ondergaan, in de ruime etalages zijn de ver schillende artikelen smaakvol geëtaleerd en de verlichting is schitterend. De zaak is in lichte tinten geschilderd, zoo als bij de te verkoopen artikelen past. Ter voorkoming van vergissingen zij nog vermeld dat de zaak in perceel Gierstraat 23 blijft bestaan. Voor de bevolking van Limburg is de dag van heden een historische dag geweest. Van dag toch heeft, in tegenwoordigheid van de Koningin, Prinses Juliana het naar haar ge noemde kanaal officieel opengesteld en daar mede de kroon gezet op een schitterend stuk ingenieurswerk, waarvoor zij ook op 22 Octo ber 1925 haar groote belangstelling betoonde, toen zij, eveneens in gezelschap van de Koningin en van wijlen Prins Hendrik de eerste spade in den grond stak. En tijdens de boottocht, welke Koningin en Prinses aan boord van de „Prins Hendrik" der Alkmaar Packet van Maastricht naar Born gemaakt hebben in het gezelschap van talrijke voor name genoodigden, zullen beiden ongetwijfeld onder den indruk zijn gekomen van het groote werk. dat in dit gebied is tot stand gekomen en als een nieuw bewijs gelden mag van Neèr- land's technisch kunnen. o.a. a f 2.05 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 OCTOBER. (Adv. Ingez. Med.) De dooden en gewonden van de wegen Dronken autorijder vliegt een vlucht heuvel op Fietser gedood. Op den Rijksweg NijmegenMaastricht onder Malden is een aanrijding geschied, waarbij een fietser door een auto werd ge dood. De auto reed in de richting Nijmegen toen uit een zijweg een fietser kwam. Vermoede lijk heeft de jongeman niet goed uitgekeken. Hij werd althans door den auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. De ongelukkige kreeg een ernstige sche delbreuk en moet op slag zijn gedood. De dok toren, die gewaarschuwd waren, konden geen hulp meer bieden. Het stoffelijk overschot is naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegn ovrgebracht. De bestuurder van den auto heeft nog ge tracht een aanrijding te voorkomen, waar bij zijn wagen langs de boomen aan de lin kerzijde van den weg schuurde. De vijf inzit tenden kwamen er men enkele schrammen af. De auto werd ernstig beschadigd. Dronken chauffeur gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Steenstraat te Arnhem een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een automobilist die onder den invloed van sterkedrank ver keerde. reed eerst een verkeerszuil. die op een vluchtheuvel geplaatst was. omver en vloog daarna het trottoir op. met het gevolg, dat een sergeant, die daar liep een arm brak, terwijl ook een dame en een heer het slacht offer van de aanrijding werden. De sergeant en de dame werden naar het gemeentezieken huis overgebracht, waar de eerste ter ver pleging moest worden opgenomen. De dame kon na verbonden te zijn. naar haar woning terugkeeren. De automobilist is door de po litie gearresteerd. Motorrijder gedood. Te Hasselt is de fietshandelaar P. v. d. Klocht uit Holten, bij Hasselt, met zijn mo torfiets onder een ledigen vrachtwagen ge komen. De man was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was slechts enkel» maanden ge huwd. Motorrijder ernstig gewond. Vlak bij den overweg op de spoorlijn Me- chelen,Terneuzen, waar de weg HulstSt. Janssteen gekruist wordt door den straat weg Hulst—Axel. is de vrachtauto van den heer Lambert Lockeveer uit St.. Janssteen in botsing gekomen met den motorrijder P. C. v. Delft, muziekleeraar wonende te Hulst. De motorrijder werd daarbij ernstig gewond en moest met een anderen auto naar zijn woning worden vervoerd. Hij bleek inwen dige kneuzingen te hebben opgeloopen. Zijn toestand baart zorg. De Koningin zal de leger- oefeningen bijwonen. De Koningin zal Vrijdag 20 September in den loop van den namiddag naar Het Loo vertrekken, teneinde gedurende eenige dagen de leger-oefeningen ln Gelderland bij te wonen. LANDELIJKE MEETING TEGEN OORLOG VAN N.A.S. EN R.S.A.P. TE AMSTERDAM. De meeting tegen den oorlog en zijn gevol gen, uitgaande van N.A.S. en R.S.A.P. werd Zondagmiddag geopend door den heer Bouw man. Als men thans een meeting houdt, zeide spr. dan kan men zeggen, dat de tijd er rijp voor is, want de toestand in de wereld neemt iederen dag in spanning toe. Door de revolutionaire arbeidersbeweging zal dan ook niets worden nagelaten om de ar beidersklasse in te lichten Het spreekkoor van het R.S.J.V. bracht hierna eenige werken van Ernst Toller ten gehoore, waarna de heer Th. van Driesten sprak over „Jeugd en de komende oorlog". Verder voerden nog de heeren C. Kite, A. Veltrop, P. J. Schmidt en H. Sneevliet het woord, voor de vrouwen sprak Mevr. Sneevliet- Draaijer. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst met de mededeeling, dat het aantal bezoekers ruim 4000 was. Zaterdagmiddag waren verscheidene leden van de Vereeniging „Haerlem" bij de tram halte Aerdenhout samengekomen om onder leiding van mevr. J. M. Sterck-Proot een wan deling langs oude gebouwen en wegen van Aerdenhout te maken. Alleen de Zuidzijde van Aerdenhout werd bezocht aangezien de Noordzijde reeds in het jaarboek der vereeniging was beschreven. De tocht ging allereerst naar het land goed „Boekenrode", waar men de boerderij bezichtigde en het schitterende gezicht op de oprijlaan, den vroegeren verkeersweg be wonderde. Verschillende aardige gegevens wist mevr. Sterck te vertellen. Zoo vertelde zij, dat de op rijlaan door een eigenaar van „Boekenrode" was afgesloten en daardoor voor het snelver keer gespaard bleef. Verder ging de wandeling langs een water kolk, die destijds door Frederik van Eeden is bezongen en een door den tuinarchitect Springer ontdekten bijzonderen boom. Ook werd een cud landhuis bezocht, dat in vroeger tijden den Katholieken in Aerdenhout tot sc'noolkerk diende, doch dat thans is ge degradeerd tot onbewoonbaar verklaarde wo ning. De deelnemers aan de wandeling genoten zeer van de tocht M". de Jong dankte na afloop van de excur sie, die ruim twee uur duurde, de leidster mevr. Sterck—Proot namens het bestuur in harte lijke bewoordingen voor de vele interessante dingen, die zij de leden van de Vereeniging Haerlem had getoond en voor de wijze, waarop zij de liefde voor de natuur en de geschiedenis op anderen weet over te brengen. Naar aanleiding van de excursie die de ver eeniging „Haerlem" Zaterdagmiddag hield, schreef de heer Leon. A. Springer ons: Op een oude kaart van Berkenrode 1644 door Pieter Wils staat de plaats niet aangege ven. het terrein schijnt aan Berkenrode ver bonden te zijn geweest. Duin en Vaart lag aan de verdwenen Jan Lottelaan en Leidsche vaart. In 1662 vinden wij volgens van Dammen den verkoop ver meld. doch zonder opgave van naam, door Willem Stilte en Druyffgi Outgers van Rouckeroy aan Leendert Marcelis. De plaats was toen 6 morgen 263 roeden groot. (H.A. 5.6980). In 1669 verkoopt Wed. Leendert Marcelis de plaats aan haren zwager Frans van Marcelis. Op de kaart van Berkenrode van 1683 door Joanne Leupenius zien wij Duin en Vaart lig gen ten Zuiden van Berkenrode, doch geschei den door de voornoemde Jan Lottelaan, die van den Wagenweg naar de Leidschevaart liep. Duin en Vaart grensde niet aan den Wa genweg, want daar lag Huis en Tuin van ze keren Kallenberg. In 1685 wordt de plaats verkocht aan Ro gier van Waert, die haar in het zelfde jaar weer overdoet aan Jeronimus de Haese de Giorgio, die niet lang eigenaar bleef, maar haar weder in 1686 aan Willem van der Stil verkocht. Daarna wordt Daniel Kick in 1697 eigenaar. De erfgenamen van dezen verkoopen in 1743 de plaats aan Mattheus Lestevenon, heer van Berkenrode. Ook wel L' Estevenon. Het zelfde jaar verkoopt deze de plaats we der aan Huijbert van der Staet. In 1759 komt de plaats in handen van 4 personen, die in den loop der volgende jaren, de aandeelen in de plaats onderling verkoopen of aan anderen o.a. aan Jhr. Diderick Jan van Hoogendorp, die in 1781 eigenaar van het geheel wordt. Bestudeeren wij de kaart van Berkenrode van 1728 door C. Velsen, dan zien wij, dat de plaats zuidwaarts uitgebreid is en dat er naast de Jan Lottelaan en evenwijdig daar mede een nieuwe toegangslaan gekomen is. In 1789 gaat de plaats weer over in eigen dom van Nicolaas van Eys. In 1797 schijnt Duin en Vaart weer in han den der fam. Lestevenon te zijn gekomen, al thans in dat jaar wordt Berkenrode overge dragen aan Mathheus Lestevenon mitsgaders de daartoe behoorende hofstede Duin en Vaart en later aan J. P. Crommelin. Verder komt de naam Duin en Vaart niet meer voor. Inmiddels gaat de tijd vooruit. De smaak is veranderd. Berkenrode ondergaat evenals zoovele plaatsen, groote veranderin gen. Het oude heerenhuis wordt gesloopt, als ook de geheele oude aanleg. Op een kaart van 1847 zien wij, dat het ter rein van het vroegere Duin en Vaart geheel in den nieuwen aanleg van Berkenrode is op genomen en is ook de Jan Lottelaan opge ruimd, behoudens een klein stukje midden in de plaats. Het huis en verdere woningen zijn gesloopt en is er geen sprake van een boer derij. Doch niets is bestendig. Ook deze verande ring is niet van blij venden aard geweest. De landschappelijken aanleg dagteekent duidelijk uit het begin van 1800, gezien de wijze van aanleg volgens die kaart. Vergelij ken wij dezen met den tegenwoordigen toe stand, dan zien wij, dat het terrein waar een maal Duin en Vaart stond kaal gehakt is en tot bollenland is omgezet. Van een oude boer derij, die nog aan het buiten doet denken, is geen sprake. De hierboven genoemde kaarten zijn in het bezit, van den heer H. van Wickevoort Crom melin van Berkenrode. Mevrouw J. M. SterckProot verzoekt ons nog het volgende te willen herstellen uit het eerste bericht over Duin en Vaart. De daarin beschreven vermogende Amsterdammers zijn nooit eigenaars en dus nog veel minder bewo ners geweest van de thans nog bestaande Hofstede Duin en Vaart. Elias schrijft ook in zijn „Vroedschap van Amsterdam", dat die hofstede lag „onder Heemstede" terwijl deze onder Vogelenzang lag en niet begrensd werd door de Leidsche Vaart maar door de Houtvaart. Zeer waarschijnlijk heeft er aan den Heerenweg een heerenhofstede gelegen tusschen de duinen van de heeren van Heem stede en de Leidsche Vaart, die door de be doelde vermogende Amsterdammers werd be woond, Duin en Vaart genoemd. Mevrouw SterckProot is naar mijn idee eenigszins mis. De Leidsche Vaart was in 1644 nog niet gegraven, doch op de kaart is door twee lijnen het project aangegeven. Naast de plaats van de ontworpen vaart ls een smal lere vaart als Houtvaart te vinden, die langs Berkenrode en het latere Duin en Vaart naar Vogelenzang ging. De Jan Lottelaan. toen Jan Lotkelaan, liep toen niet noordelijk langs maar zuidelijk om het terrein van het latere Duin en Vaart.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5