Htui! BERICHT Weerbeschouwing. Hei Be$a«$tijksêe 53e 'Jaargang No. 16024 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 19 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7214. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eö aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 9 September. De Staatsbegrooting. De Staatsbegrooting-met-Millioenennota geeft geen aanleiding tot opgewekte beschou wingen. Wel stelt de regeering een reeks dek kingsmaatregelen van het tekort van 119 nvil- lioen voor, die tot een sluitende begrooting zullen leiden als zij alle worden aangenomen, maar men kan daaruit niet de slotsom trek ken dat de rekening over 1936 ook zal sluiten. Want de inkomsten-daling is zich blijven voortzetten, enmet eenige huivering denkt men aan de reeks steunbeloften voor verschil lende takken van nijverheid, in de Troonrede geuit. Als al deze toezeggingen verwezenlijkt worden, zullen zij heel veel geld kosten. En er staat niet tegenover dat de bewuste takken van nijverheid zelf nieuwe opleving toonen. Zij worden kunstmatig op de been gehouden door den staat, die daarmee zware verplich tingen op zich neemt en die haar bemoeiingen met het particuliere bedrijfsleven wel zeer ver begint uit te strekken. Een typeerend staaltje daarvan is de in uitzicht gestelde „snelle, doel treffende berichtgeving voor handel, nijver heid en scheepvaart". De voorgestelde dekkingsmaatregelen be staan uit 92 millioen aan bezuinigingen en 26 millioen aan nieuwe belastingen. Eigenlijk zijn die 92 millioen niet ten volle bezuinigingen. Er zit 77 millioen in van het bekende bezul- nigings-ontwerp, dat nu opnieuw in behande ling zal worden genomen, 2 millioen aan wij zigingen in de salarisschaal en nieuwe wacht geldregeling, en de rest betreft administratie ve maatregelen: schrapping annuïteit invali- diteitsfonds, overbrenging van administratie kosten der sociale verzekeringen naar het Ouderdomsfonds en vermindering der bijdra ge aan het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds maatregelen, die slechts verschuiving van ver plichtingen beteekenen en de toekomst- belas ten. Wat de heff-ing van nieuwe belastingen be treft is er in deze rubriek in een artikel over de Troonrede al verwondering over uitgespro ken, dat de regeering daar nu toch weer mee komt terwijl de minister van Financiën ver leden jaar al te kennen gaf dat hij de belas tinggrens bereikt achtte. De heffing van tel kens 20 opcenten op de omzetbelasting, de suc cessiebelasting, de zegelrechten, registratie rechten en dividend- en tantième-belasting, plus de instelling van een belasting op plezier reizen naar het buitenland zijn natuurlijk alle zeer wel uitvoerbaar. Administratief uitvoer baar. Sijmen zal moeten betalen. Maar ik heb dat indertijd al eens uitvoerig met voor beelden aangetoond hij zal er bezuinigingen tegenover trachten te stellen. En als dat noo- dig is, zal hij slagen. Zijn bezuinigingen zal hij toepassen op din gen, die ook weer belast zijn (want vrijwel alles is belast) en wat de Staat in het nieuwe potje bijeenbrengt ontvangt hij dientengevol ge minder in het oude. Werkt dat proces voor 100% door, dan beteekent dat het bereikt zijn van de belastinggrens, en maakt men zich alleen maar wat wijs door nieuwe belastingen uit te vinden en in te stellen, want de daling van de opbrengst der oude doet ze weer te j niet. In het geval van de 20 opcenten op de Om- i zetbelasting zal men zeer duidelijk kunnen waarnemen of de zaken zoo staan. Want hier kan men de bezuiniging op hetzelfde belas- tinghoofd verwachten. Mocht dus aan het einde van 1936 blijken, dat de totale op brengst der omzetbelasting niet gestegen is ondanks de 20 pet. verhooging, dan is het zeer duidelijk dat de grens al was bereikt voor men die verhooging invoerde, en dat handel en industrie door dien maatregel alleen maar opnieuw gehinderd en bena deeld zijn. De meest aanvaardbare nieuwe belasting is ongetwijfeld die op Plezierreizen naar het buitenland. Een opbrengst van twee millioen is daarvoor geraamd. De term „plezierreizen" geeft duidelijk te kennen dat men zaken reizen niet belasten wil. hetgeen een nood zakelijke voorwaarde is maar een zeer listige wetgeving zal vereischen, want de meeste menschen zullen pogen, hun plezierreizen voor zakenreizen te laten doorgaan. De grens tusschen plezier en zaken is ook niet in alle gevallen even makkelijk vast te stellen. Er zijn bovendien gevallen waarin nut en ge noegen gecombineerd plegen te worden. Dit alles doet een somber vermoeden rijzen om trent de dure administratieve rompslomp, die deze belasting vermoedelijk zal eischen. Tenslotte zij over de dekkingsmaatregelen nog opgemerkt, dat bezuinigingsmaatregelen van den Staat, in totaal een zoo groote som als 79 millioen bedragend, bezuinigingen van Sijmen tengevolge moeten hebben die zoowel de opbrengst der oude als die der nieuwe be lastingen direct zullen beïnvloeden. En als Sijmen deze dingen nalaat, raakt hij aan dan grond en verklaart de rechter hem failliet Het is een akelige, vicieuse cirkel. In het algemeen is uit Troonrede en be grooting een geest van compromis tusschen verschillende meeningen in de Kamer, die men tracht te verzoenen, naar voren getreden. Het ontbreken van een vaste regeeringsmeerder- heid doet zich telkens weer gelden. En devaluatie s c h ij n t opnieuw van de baan. S c h ij n t. De toestand der staatsfi nanciën geeft daarbij evenwel geen zeker heid. En nogmaals zij er op gewezen dat een voortzetting van de periode van voortduren den twijfel tusschen deflatie en devaluatie een zeer slechten invloed zou hebben op han del en nijverheid, die noodgedwongen dit getwijfel mee moeten maken en daardoor zelf vaak de maatregelen niet kunnen ne men, die zij anders zouden toepassen. Een feit datde twistende economen en politici, met hun theoretlseerende redevoe ringen, niet of in onvoldoende mate schijnen te beseffen. Slechts heel weinige menschen zijn in staat zich moeilijkheden te reali- seeren, die zij niet zelf ondervinden. Moge het meevallen. En moge Mussolini ons de treurige noodzaak besparen van eco nomische sancties tegen Italië, die onzen handel nog eens een extra opstopper zou den geven. R. P. Huwelijken van Duitsche bur gers met niet-Ariërs. Toch te Amsterdam voltrokken. AMSTERDAM, September (A. N. P.) De nieuwe Duitsche wet, waarbij huwelij ken van Duitsche burgers niet niet-Ariërs worden verboden heeft hier ter stede aanvan kelijk eenige moeilijkheden veroorzaakt. Er bestaat tusschen ons land en eenige andere landen een contract, waarin staat dat deze landen eikaars huwelijkswetten zullen eerbie digen. Hier ter stede waren eenige huwelijken afgekondigd, die volgens de Duitsche wet niet kunnen worden voltrokken. Deze huwelijken zijn toch heden op de gebruikelijke wijze ge sloten ten stadhuize. De bevoegde autoriteiten waren van meening, dat de afkondiging voor de Duitsche wet had plaats gehad. Uit dien hoofde zullen ook voor de volgende week geen moeilijkheden bij het voltrekken van derge lijke huwelijken ontstaan. Er zal met de re geering. overleg worden gepleegd wat verder in deze zal moeten worden gedaan. Dinsdag: bezuinigingsontwerp aan de orde. Bij de regeling van werkzaamheden in de vergadering van de Tweede Kamer zal de voorzitter vandaag voorstellen de beraad slaging over het wetsontwerp betreffende verlaging van de openbare uitgaven te her vatten in een op Dinsdag 24 September te één uur te houden openbare vergadering. DE REORGANISATIE BIJ DEN DIENST DER VISSCHERIJEN. DEN HAAG, 19 Sept. (A.N.P.) Aan den uit- gewerkten en- toelichtenden staat, behooren- de bij de begrooting van het departement van financiën wordt het volgende ontleend: Het ligt in het voornemen wegens reorga nisatie van den dienst der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen den secretaris-penning meester op wachtgeld te stellen. Voor aan koop van Fran-sche zaaioesters heeft de re geering onder pen post: subsidiën en tege moetkomingen in het belang der visscherijen (vorig jaar voor memorie uitgetrokken) thans een bedrag van f 100.000 op de rijks- begrooting gebracht, waarvan f 50.000 op de begrooting van financiën en f 50.000 op die voor landbouw en visscherij. Voorts wordt op de begrooting gebracht een tractement van f 1000 voor een predi kant te Westerhaar (gemeente Friezenveen). Nog worden nieuwe tractementen aange vraagd en wel van f 650 en f 235 's jaars, respectievelijk voor een pastoor en een ka pelaan te Neerbeek (Limb.) en een tracte ment van f 1000 voor een pastoor te Door- werth. Het gaat goed met den girodienst. Ruim vier millioen winst. In het verslag van den postchèque- en girodienst over 1934 wordt medegedeeld, dat op nagenoeg alle punten van den dienst weder vooruitgang kon worden geconsta teerd. Niet alleen is het aantal aangeslote nen weder gestegen, maar ook het aantal boekingen op de rekeningen. Het aantal postrekeningen bedroeg bij het begin van het jaar 224.2S1. Dit aantal steeg met 20.783, zoodat er op 31 December 1934 waren 245.044. De geldelijke omzet is van f 11.909.000.000 in 1933 gestegen tot f 13.236.000.000; een ver meerdering dus van f 1.327.000.000 die even als het jaar daarvoor voor het overgroote deel (f 1.140.000.000) weer komt op rekening van het eigenlijke giroverkeer. Het totaal saldo tegoed op alle rekeningen is in het verslagjaar rond f 7.800.000 toege nomen. Over 1934 wijst de voorloopige exploitatie rekening een voordeelig saldo aan van f 3.682.000. Het totale winstsaldo bedraagt rond f 4.095.000. VUL UW HAARD MET KOLEN VAN UW VOORDEEL. IN OCTOBER VERHOOGDE PR IJ ZEN. STATIONSTERREIN OVERVEEN JELEF, 23517 EN TELEF. 22557 (Adv. Ingez. Med.) Voor het behoud der Haarlemmermeerlijnen. Het Comité zal een onderhoud hebben met de directie der Spoorwegen. Wij hebben medegedeeld, dat op de vergade ring die Vrijdagavond op initiatief van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken, te Hoofddorp gehouden is, een comité samengesteld is dat zal ijveren voor het behoud der Haarlemmermeer spoor lijnen. Dit comité heeft Dinsdag te Haarlem zijn eerste vergadering gehouden om zijn werk wijze te bespreken. Er is een onderhoud met de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht aange vraagd, welk onderhoud a.s. Woensdag zal plaats hebben. De Bloembollensaneering. Een waarschuwing. Naar het landbouw Crisis Bureau ons me dedeelt zal door de regeering er streng de hand aan worden gehouden, dat overeen komstig de bepalingen van het Bloembollen- saneeringsplan 1935 onder geen voorwaarde een teeltvergunning of exportvergunning wordt verleend aan hen. die hun verplich tingen tegenover de regeering uit hoofde van het- vroegere Bloembollensaneeringsplan niet volledig zijn nagekomen. Degenen die dus bloembollen thans gaan tellen en in den grond brengen moeten er op bedacht zijn. dat wanneer zij hun vroegere heffingen niet betalen, zij er zich aan bloot stellen, dat ter zijner tijd tot het rooien van deze bloembol len zal worden overgegaan. Toelating van N. S. B.-er in de Eerste Kamer uitgesteld. Geloofsbrieven worden nader onderzocht. Graaf de Marchant et d'Ansembourg (N. S.B.) is nog niet als lid van de Eerste Kamer toegelaten, omdat de Kamer besloten heeft, dat het verslag van de commissie inzake de geloofsbrieven, waarin de vraag van het Ne derlanderschap van den heer de Marchant aan de orde was gekomen, eerst naar de af- deelingen zal worden doorgezonden. Ook het andere nat.-soc. Eerste-Kamerlid, de heer van Vessem, is nog niet beëedigd. Deze heeft in verband met bovenstaande kwestie de vergadering, toen de beëediging aan de orde was, verlaten. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Men zegt vaak. wij Nederlanders Voelen ons per slot het best, Bij een lekker regenbuitje. En een storm uit het Zuidwest. Als de kikkers bij een slootje. Op een drassig stukje grond, Zoo gevoelt ons kikkervolkje. Zegt men zich het best gezond. Als het op 't klimaat kan brommen, Dat het als zijn erfgoed kent, Met zijn pas gevatte koude, Is het in zijn element. Het kan wezen, dat het waar is, 't Is in elk geval een feit, Dat de wereld ons gewend heeft Aan een dosis nattigheid. En dat zij ons ook geleerd heeft, Om hardnekkig schrap te staan, Tegen alle soorten stormen, Die over ons landje gaan. Dat zij eveneens tenslotte, Ons wel goed heeft bijgebracht, Dat een heeleboel maar wind is. In het grootst vertoon van macht. Als wij daarbij goed gezond zijn, Zij 't wat mopperend van zin, Nou, dan zie ik nog de toekomst Van ons landje zonnig in. P. GASUS. Tilburg's conflict nog lang niet ten einde? De heer De Jong antwoordt de stakings leiding. Op den brief van het Stakingscomité, die de heer P. W. de Jong v. d. Heuvel, lid van de Eerste Kamer ontving, heeft deze het Sta kingscomité het volgende telegrafische ant woord doen toekomen: „Een rechtvaardig genomen besluit, als door de Arbeiders Organisaties met de Fabri- kantenvereeniging met betrekking tot de loonsverlaging genomen, moet geëerbiedigd worden. Wanneer u dus vasthoudt aan uw eisch tot opschorting van de loonsverlaging, kan ik mij voor verdere bemiddeling niet meer beschikbaar stellen". Het stakingscomité heeft zijn houding ten opzichte van het antwoord van het Eerste Ka merlid P. W. de Jong v. d. Heuvel nog niet be paald. Men meent echter, dat de stakers aan hun eischen tot opschorting der loonsverla ging zullen vasthouden. De stakers zullen in een vergadering hun standpunt definitief bepalen.. Meer werkloozen. Het verloop van 2631 Augustus. De directeur van den Rijksdienst dei- Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 26 t.m. 31 Augustus 1935 het aantal leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 545.500. De werkloosheid onder de 470.200 verzeker den (dus zonder de landarbeiders) bedroeg 30.0 pet. In de vorige verslagperiode (5 t/m 10 Augus tus 1935) bedroeg de werkloosheid 29.6 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werklosoheid 26.2 pet. Bij 1059 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 31 Augustus 1935 in to taal 370.271 werkzoekenden ingeschreven onder wie 350.873 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 352.217 werkloos, onder wie 337.551 mannen. Op 10 Augustus 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer ge lijk aantal organen 358.795, onder wie 340.635 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is derhalve sedert 10 Augustus 1935 gestegen met 11.476, het aantal werkloozen daaronder met 11.582. Waar de draden van de Abessynische politiek tezamen komen: het ministerie van buitenlandsche zaken te Addis Abeba. Italië liceft een vijfprocentsleening uitge schreven „ter bestrijding van de kosten voor dc verdediging der koloniën". pas. 4 Vrijwel de geheele Britsche „homefleet" is in de Middellandscke Zee geconcentreerd. pag 4 De Nederlandsche deelnemers aan de Gordon Bennctrace zijn na 670 K.M. te hebben afge legd gedaald. pag 4 De Duitsche Jodenwettcn zijn niet van te rugwerkende kracht. pag. 4 E. va l R.: Eerste Kamer. pag. 3 Nog meer arrestaties te Oss. pag. 3 In tegenwoordigheid van den minister van Onderwijs is de Montessoriafdeeling van het Kennemer Lyceum geopend. pag. 11 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Staatsbegrooting. pag. 1 Emile Schreiber: Een onderhoud met keizer Kang-Teh. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Ma rie Jcritza in den ban. pag. 13 Een hondenleven. Fragmenten uit het dagboek van een teckel. pag. 3 E.: Filmstad in Den Haag. pag. 3 J. B. Schuil: Gevaarlijke Bocht. pag. 13 Bekende Haarlemmers: de heer Jac. van Maris pag. 3 Britsche persstemmen over de millioenennota. Stabiliteit van den gulden niet in onmiddellijk gebaar. De „Times" schrijft, met betrekking tot de door de Nederlandsche regeering aangekon digde bezuinigingen, dat deze noodzakelijk deflation istisch zijn en dat zij moeten leiden toe een verlaging van den levensstandaard, doch dit is in ieder geval onvermijdelijk. Door devaluatie zouden de nieuwe bezuinigingen en belastingen voor een jaar vermeden kunnen worden, maar devaluatie zelf zou reeds een verlaging van den levensstandaard beteeke nen. Bovendien is de winst, die door devalua tie zou worden gemaakt een nietterugkeerende winst en het budget-probleem zou door een dergelijken maatregel alleen worden uitgesteld tenzij intusschen een belangrijke verbetering van den handel zou intreden. Een duurzame oplossing van de economische moeilijkheden van Nederland kan alleen worden gevonden in een opleving van den internationalen han del. hetgeen een hervatting van het interna tionale betalingsverkeer en een stabilisatie der valuta's beteekent, dat wellicht inhoudt, dat Nederland zou kunnen worden genoodzaakt tot. eenigen maatregel voor devaluatie. De „Financial News" meent, dat de opvat ting in financieele kringen is, dat voor het oogenblik de crisis van den gulden van een tijdelijk karakter is geweest en dat onmiddel lijke vrees voor haar stabiliteit niet behoeft te bestaan. De Financial Times schrijft, dat het hand haven van den gulden nog den grondslag vormt van de Ned politiek, zooals uiteengezet door dr. Colijn, Dit is het meest opvallende punt, dat uit de mededeelingen in de Neder landsche volksvertegenwoordiging naar voren is gekomen en het is er niet minder belang rijk om, doordat dit algemeen werd verwacht. Het goudblok heeft het afvallen van België overleefd, doch de gulden speelt op interna tionaal financieel gebied een veel voornamer rol dan de Belga. Indien Holland tot devalua tie zou overgaan zouden de gevolgen daarvan zoowel economisch als financieel veel ernsti ger zijn. Frankrijk en Zwitserland zou het klaarblijkelijk niet meer zoo gemakkelijk heb ben om den gouden standaard zelf te hand haven. De vrees voor een nieuwen monetairen oorlog zou natuurlijk weer opkomen, doch dan op intensiever wijze. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk, dat het. gevolg zou zijn, een verder naar beneden drukken van de goede- renprijzen, waardoor het herstel waarvan zich verschillende teekenen hebben voorgedaan, zou worden tegengegaan. Het zullen dergelijke overwegingen zijn die dr. Colijn aanleiding hebben gegeven om aan het goud vast te houden eerder dan een overdreven gevoel voor behoudendheid. OOSTENRI.JKSCH POLITIE-OFFICIER BIJ DE BEIERSCHE GRENS BESCHOTEN. WEENEN, 19 Sept. (Havas). Dinsdag had de inspecteur der gendarmerie Scherkler en het schoolhoofd Kriberie een uitstapje gemaakt naar de Oostenrijksch-Beiersche grens. Toen zij bij hun terugkomst uit Beieren de Oostenrijksche grens hadden overschreden, trachtte een Duitsch milicien, die zich op Oos- tenrijksch gebied bevond, hen door bedreiging met een pistool terug te drijven op Beiersch gebied. Daar Scherkler weigerde hieraan te voldoen, schoot de soldaat en wondde den Oostenrijk- schen gendarmerie-officier ernstig. Vervolgens verdween de soldaat weder op Duitsch gebied. De Oostenrijksche regeering heeft het in cident ter kennis gebracht van de Duitsche autoriteiten en verzocht een onderzoek in te stellen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1